De Zeeiiïïsche Koerier Vrijdag 24 Januari 1930 Tweede Blad. Prootncienteuws. Het Gebeim van den Voddenraper. Sellernij Gemengd Jftenws Tan 44e {Jaargang. No. 3569. FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling Winterteenen KLOOSTERBALSEM INGEZONDEN MEDEDEELING VRAAGT SPOOR'/ MOSTERD Provinciale Brandweerbond. Aan heeren Burgemeestes en wethouders der gemeenten in Zeeland is door den Commissa ris der Koningin de volgende circulaire gezon den, met verzoek de totstandkoming eenerPro yincale organisatie op het gebied van het brandwezen te willen bevorderen. De groote brand welke op 7 December van het vorig jaar te Middelburg plaats greep, gaf aanleiding tot een onderhoud vn den Com missaris der Koningin met den Voorzitter dei- Koninklijke Nederlandsche Brandweervereni ging, den heer Mr. J. Dijckmeester, burge meester der gemeente Zutphen bij dit onder houd werd besproken de wijze, waarop de op richting van een gewestelijken bond voor Zee land, als afdeeling van genoemde Nederland sche Vereeniging het beste kans van slagen zou hebben. De commissaris der Koningin heeft daarop, na overleg met een aantal burgemeesters, on- dergeteekenden als vertegenwoordigers uit de verschillende deelen van ons gewest uitgenoo- digd tot eene bespreking op 8 dezer. Op deze conferentie werd een Comité van voorberei ding opgericht, met den eerst-ondergeteeken- de als voorzitter dit Comité zal zich uitslui tend belasten met voorbereidende werkzaam heden, als het contact zoeken met de gemeen tebesturen, het opstellen van een ontwerpsta tuten enz. Het behoeft geen betoog, dat groote rampen, zooals de recente ramp te Middelburg, in de toekomst slechts zullen kunnen worden ver meden, althans tot den meest mogelijken ge ringen omvang beperkt door organisatie op het gebied van het brandwezen dat ééne gemeente in dergelijke gevallen is aangewe zen op den steun van andere gemeenten, is bij den brand te Middelburg afdoende gebleken. Wij zijn met den Commissaris der Koningin derhalve van oordeel, dat vorming van een Provincialen Brandweerbond voor deze Pro vincie urgent is. Omtrent de wijze, waarop deze bond zal worden ingericht en zal werken, kunnen wij uit den aard der zaak thans nog geene mededeeling doen. Wel kan het zijn nut hebben, wanneer wij U hieronder geven een uittreksel van ontwerp-statuten, gelijk dit ons werd toegezonden door de Koninklijke Neder landsche Brandweervereniging, waarvan de Zeeuwsche bond eene afdeeling zal vormen hiermede is uit den aard der zaak niet gezegd, dat deze artikelen in de te zijner tijd vast te stellen statuten letterlijk zullen worden over genomen, doch de doelstelling en de algemee- ne grondslagen voor den Bond kunnen U op deze wijze duidelijk worden. Art. 3. De bond heeft ten doel, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Brand weervereniging het bestuur der Provincie en de gemeentebesturen in het gewest a. het behartigen der belangen en het ver- hoogen van het peil van het brandwezen in de Provincie b. het verstrekken van voorlichting en het verleenen van medewerking bij het oprichten of reorganiseeren van brandweerorganisaties C. het vormen van brandweerleiders en brandweerlieden d. het ontwerpen van regelingen tot onder- 7*^ Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 16) Loulou blafte ten teeken van toestemming en de gang tot aan het einde doorloopende, kwam de oude aan de trap, waarvan haar kaars ternauwernood de kronkelingen ver lichtte. De treden waren uitgesleten, de leuning kraakte onder de hand, en was op de hoogste verdieping vervangen door een vettig koord. Eindelijk stond de vreemdeling op een por taal, waarop acht deuren uitkwamen de oude vrouw bleef voor een daarvan staan, op welke met krijt het cijfer 2 stond en ontsloot met een sleutel de deur. Het is een vertrouwd huis, zeide zij, er is gen nachtslot aan de deuren. De reiziger bezag de kamer. Zij was juist groot genoeg voor een brits en een stoel. De marskramer legde zijn pak op den stoel en zeide nu tot de waardin Nu ik mij van een nachtverblijf verzekerd heb, ga ik eens zien of ik wat eten kan krijgen De deur wordt eerst te middernacht geslo ten, antwoordde de vrouw. De reiziger liep weer naar beneden, giing de linge hulpverleening en samenwerking van brandweren e. het bevorderen van invoering van maat- regelingen ter voorkoming van brand f. het verleenen van medewerking aan de uitvoering van de door de Koninklijke Neder landsche Brandweervereeniging in het belang van het brandwezen genomen besluiten. Art. 4. Hij tracht het onder Art. 3 omschreven doel te bereiken door a. het houden van vergaderingen, lezingen, oefeningen en cursussen b. het bevorderen van eenheid in de in richting en uitrusting van brandweren c. het instellen van commissies voor het ontwerpen van regelingen als bedoeld in Art. 3 sub d d. het ontwerpen van maatregelen als be doeld in Art. 3 sub e e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Art. 5. Leden kunnen zijn ade gemeenten in de Provincie, b. ambtelijke colleges, korpsen of rechts persoonlijkheid bezittende vereenigingen, werkzaam op brandweergebied, die zich onder overlegging van een verkla ring, dat zij als lid tot de Koninklijke Neder landsche Brandweervereeniging wenschen toe te treden, als lid van den bond doen inschrij ven door het bestuur, dat de inschrijving weigeren kan, behoudens beroep op de alge- meene vergadering. Art. 6. Leden kunnen met ingang van een nog niet aangevangen vereenigingsjaar bij schriftelijke kennisgeving uittreden. Het lidmaatschap gaat voorts verloren door a. ontbinding of verlies der rechtspersoon lijkheid, b. schrapping door de algemeene vergade ring. Art. 8. De jaarlijksche bijdrage der leden bedraagt In gemeenten beneden de 1000 inwoners f 3, in gemeenten van 1000 tot 2000 inwoners f4, van 2000 tot 5000 f5, van 5000 tot 10000 f 0, van 10000 tot 20000 f8, van 20000 tot 50000 f 12, van 50000 tot 100000 f20, van 100000 en meer inwoners f25. Vereenigingen, korpsen en colleges, die niet in de brandweer eener gemeente in hoogste instantie vertegenwoordigen, betalen f3 per jaar. De algemeene vergadering kan deze bij drage i voor een nog niet voor een vierde deel verloopen vereenigingsjaar gelijkvoudig ver meerderen of verminderen. Die voor de Ko ninklijke Nederlandsche Brandweervereeni ging worden door het bestuur gelijktijdig ge- ind en voor 15 November van het vereeni gingsjaar aan den penningmeester dier ver eeniging afgedragen. Wij vestigen er daarbij uitdrukkelijk Uwe aandacht op, dat voor aansluiting bij de Ko ninklijke Nederlandsche Brandweervereeni ging allereerst noodig is toetreding tot een Provincialen bond. Verder zullen de hierboven aangegeven contributies met twee dienen te worden vermenigvuldig een gemeente met minder dan 1000 inwoners zal f6 hebben te betalen (waarvan dan f3 door den Provinci alen bond wordt afgedragen aan de Konink lijke Nederlandsche Brandweervereeniging), eene gemeente van 1000 tot 2000 inwoners f3, enz. De kosten kunnen, naar het ons toe schijnt, geen bezwaar zijn, vooral, waar het geldt een zoo vitaal belang als het brandwe zen, dat toch eene voorname plaats in de ge meentehuishouding inneemt. Gelijk reeds hierboven is gezegd, kunnen thans nog geene mededeellngen worden ge daan omtrent de werkwijze en de Inrichting van den Bond. Wel bestaat reeds het denk beeld, dat, gezien de eigenaardige samenstel- gang door enbevond zich op straat. Hij haalde diep adem en scheen manmoediger te worden. Zijn oogen gluurden in alle winkels. Verschil lende malen naderde hij een coiffeurswinkel, doch op het punt van binnen te gaan, trad hij schroomvallig terug. Eindelijk zag de reiziger i neen winkel van den derden rang, waarboven een koperenscheerbekken bengelde, een knaap die in een prentenboek bladerde. De jeugd boezemt eenieder vertrouwen in de man ging binnen. Zeg eens vriendje, begon hij, verkoopt uw vader pruiken O ja, mijnheer, in alle kleuren, voor alle leeftijdenhier zijn blonde zwarte witte.. Verlangt gij er een mijnheer, spreek, laat ik er u een verkoopenalles is met gewone cijfers geteekend. Hoeveel kost deze Precies vijf-en-dertig frank, wilt gij ze passen Ik geef twee-en-dertig frank, gaat dat Voor vier-en-dertig kan ik ze u laten, an ders zal vader me bekijven. Hier hebt gij twee gouden Napoleons dan krijg ik zes frank terug. Ik heb de sleutel van de lade nietik zal even hiernaast gaan wisselen. Nauwelijks was de knaap heengegaan, of de reiziger ruqkte den geruiten zakdoek af, die om zijn hoofd gewikkeld was, zette de pruik die hij gekocht had, op zijn glad geschoren schedel en slaakte een zucht van blijdschap Hij was onherkenbaar. De knaap keerde terug, gaf hem aljn geld ling onzer Provincie met hare waterwegen, verschillende groepen zullen dienen te worden gevormd, die elk haar eigen bestuur behooren te hebben. Maar ook daaromtent zal eerst later eene beslissing kunnen worden genomen. Van de houding der gemeentebesturen zal het dus afhangen of de Provinciale Bond tot stand komt. Samenwerking der gemeenten zal den grondslag moeten vormen, waarop 't nieuwe instituut, waarvan de zegenrijke wer king zeker zal worden ondervonden, kan wor den opgebouwd. Wij vertrouwen, dat Uw College met ons van het groote belang der zaak overtuigd is en verzoeken U, wel te willen bevorderen, dat door den Raad de gevraagde medewerking wordt verleend door toetreding tot den op te rich ten Provincialen Bond, en de benoodigde con tributie wordt toegezegd. Mocht Uw College, alvorens daartoe strek kende voorstellen aan den Raad te doen, nog inlichtingen omtrent een en ander wenschen in te winnen, dan geven wij U in overweging, zich te wenden tot het lid van het Comité van voorbereiding, dat voor het betrokken onder deel van ons gewest zitting heeft. Gaarne zien wij een bericht Uwerzijds (het welk aan de Provinciale Griffie kan worden ingezonden) vóór 15 Februari a.s. tegemoet. Het Comité van Voorbereiding, G. A. HAJENIUS, burgemeester van Goes, Voorzitter. J. C. A. BANNINK, Burgemeester van Zierikzee. Jhr. P. J. BOOGAEKT, voorzitter van het bestuur der brandweer te Middelburg. P. ERASMUS, burgemeester van Oostburg. J. HUIZINGA, burgemeester van Ter Neuzen. H. P. KLEPPE, burgemeester van St. Philipsland. P. J. WEMELSFELDER, oud-Commandant der brandweer te Vlissingen. (16) De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER's zuivert - verzacht geneest „Geen goad zoo goed." gelegde kerkhoven, zich van hun opdracht heb ben gekweten. Zoo had de ondernemer Perret aangenomen, een tzrrein bij Atrecht uit te graven, Vaar 770 Fransche soldaten in een massagraf gelegd waren. Nadat hij had verklaard, dat de werk zaamheden geëindigd waren, werd het terrein aan een Belgischen steenfabrikant verkocht. Toen deze eveneens graafwerken deed verrich ten om grondstoffen voor zijn bedrijf te win nen, stiet men op een diepte van 1 y2 M. op tai rijke menschenbeenderen en schedels, zoodat de werklieden tenslotte weigerden verder te graven. Naar de „Intransigeant" meldt, heeft men voor het opgraven van 850,000 lijken 46 mil- lioen francs betaald, terwijl volgens de bere keningen van deskundigen deze werkzaamhe den nog geen 22 millioen francs hadden be hooren te kosten. Schijndoode komt uit de kist. In Qeietaro in de Ver. Staten ontstond bij een begrafenis een groote paniek, toenbleek, dat de doodgewaande slechts schijndood was. De kist brak op het oogenblik dat zij in het graf zou worden neergelaten. De doodgewaan de kwam toen uit de kist te voorschijn en vluchtte van het kerkhof. Onder de deelne- nemers aan de begrafenis ontstond zulk een gedrang om zich uit de voeten te maken, dat verscheidene personen ernstig gewond werden. UIT HET BINNENLAND. Droevig ongeval. Toen Zondagnamiddag te Maasrticht den 4 K.M. veldloop uitgeschreven door de He Divi sie der Koninklijke Maréchaussée, plaats had, zakte en der deelnemers, de maréchaussée H. J. Hendriks-Franssen, plotseling in elkander en bleef dood liggen, op 500 Meter afstand van de eindstreep. Er heerschte begrijpelijkerwijze groote ver slagenheid onder het deelnemend corps. Het lijk werd naar het hospitaal Calvarie- rbeg vervoerd. UIT HET BUITENLAND. De massagraven uit den wereldoorlog Verschillende Fransche bladen brengen bi- zonderheden over de schandalige wijze, waar op de firma's, die zich belast hadden met het opgraven van het stoffelijk overschot der sol daten, die in den wereldoorlog gevallen zijn en het vervoer der lijken naar de daartoe aan- Griezelige vondst. A. Gisteren hebben ze er twee uit de Schie opgehaald. Ze waren aan elkaar gebonden, en van de een was de neus, van den ander de tong afgesneden. B. Hé, wat Verschrikkelijk toch Waren het mannen A.Neen, oude schoenen. Eere wien eere toekomt. Onderwijzer, die Jantjes 'werk nakijkt Hoe is het mogelijk dat één mensch zooveel fouten kan maken. Jantje trotsch Dat is niet van één mensch, meester, vader heeft me geholpen. De nieuwe ziekte. Twee Joodjes raken aan 't schelden. Abraham Krijg 't alastrim Isaac Krijg jij 't Vas Diaz. i Abraham Nah, wat is dat Isaac Dat is alle mogelijke uitslagen De wolkenkrabber. New-York Broadway. Voor een geweldigen wolkenkrabber. Een man staat daar en rookt een geurige si gaar van formidabelen omvang. Een vriendelijke, levenswijze oude heer spreekt den man aan en zegt 'n Heerlijke sigaar. Oh yes. Zoo,n kolossale groote. Oh yes. Die moet wel wat kosten. Oh yes. Hoeveel wel Een dollar. Dat is wel erg duur. Rookt u altijd zulke dure sigaren, vriend. Oh yes. Als u altijd sigaren van een paar centen had gerookt, dan zou die wolkenkrabber, waar u nu zoo behagelijk naar staat te kijken, uw eigendom kunnen zijn. Toen nam de man zijn sigaar uit den mond klopte zijn ondervrager gemoedelijk op den schouder en zei Ik rook van die dure sigaren, juist omdat die wolkenkrabber van mij is. (6) en de man die verklaard had Maclou Taupin te heeten wandelde een minuut later weder over de straat. Kort daarop stapte hij in een omnibus, die hem bijna tegenover de kerk van O.L. Vrouw van Lorette bracht. Na zich een weinig bezonnen te hebben, volg de hij de rue Lafayette en liep ze door. Van tijd tot tijd raadpleegde hij de nummers der huizen. De helft van deze straat was nog niet ge bouwd.... mompelde hij, wat is alles veran derdalles. Eindelijk kwam hij voor een groote, ledige plek. Een houten schutting scheidde 't terrein van de straat. Op den achtergrond zag men brokstukken van muren verreizen, die rechts en links aan het terrein grensden, en oude sporen van brand droegen klaarblijkelijk had de vlam de muren gelekt. Maclou Taupin bleef langen tijd roerloos voor die puinhoopen staan degenen die zijn angezicht bij het flikkerende schijnsel van de gaslantaarn zou beschouwd hebben, had twee dikke tranen opgemerkt, die langs zijn inge zonken wangen rolden. z O, mijn God mompelde hij. waar is de tijd gebleven, dat er op die plek een bloeiende fa briek verrees De hamers weerklonken op aambeelden de groote wielen der machines ga ven het leven aan een bijzondere wereld, zon derlinge schepsels van ijzer, koper, hout, be zield door de kracht van den stoom, bestuurd door het beleid van den mensch. Thans.... nietsnietsi Na een poos in pijnlijk nadenken verzonken te zijn blijven staan, sprak hij eensklaps zijn vochtige oogen afwisschend Maar laat mij hier niet langer staan wee- nen, ik heb andere plichten te vervullen. En de rue Lafayette weder afgaande, sloeg h ijde rue Lafitte in. Voor nummer 20 geko men huiverde hij. stak de hand uit naar den koperen belknop, trad, door vrees en angst be vangen, terug, doch vermande zich eidelijk zoover, dat hij met een zenuwachtigen ruk aan de bel trok. Een der vleugeldeuren ging open en Maclou Taupin stond tegenover en norsch uitzienden man, die hem grimmig toesnauwde Wat wilt gij Mevrouw Aurillac spreken. Die hebben wij hier niet antwoordde ede portier. Maar die dame heeft toch dit huis bewoond.. vele jaren geleden Aurillas O ja, ik herinner het mij, her nam de portier op verachtenden toon maar ziet gij, in fatsoenlijke huizen, die prijs stellen op hun goeden naam, vergeet men gaarne dat men schurken gehuisvest heeft. Mijn God zuchtte Maclou. Stelt gij belang in die lieden Des te erger voor u Ik heb mevrouw Aurillac zeer lang geleden gekenden ik zou gaarne Drommels Men zou haar zijn laatste dui ten toevertrouwd hebben Een schijnheilige en dat volk heeft zijn boel in brand gestoken om de verzekeringsgelden te bekomen. Het is

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5