Kerknieuws. Posterijen Gemengd JTteuws. Loop der bevolking Burgert. Standen Boeken - Cijdschr. Marktberichten Tbéatre Royal de Gand. PAILLASSE AdvartBntl&n. Oimanche 19 janvier 1930, Cavalleria Ruslicaoa Publieke telefoonaansluitlnoeD ia Hotels enz. een voordracht met lichtbeelden houden over den godsdienst in de Oostersche landen. STOPPELDIJK. Verplaatst. De Eerw. Zuster Madeleine (in de wereld rnej. E. Keizer) is na werkzaam ge weest te zijn aan de R.-K. Mariaschool te Amsterdam overgeplaatst naar de R.-K. Meis jesschool te IJzendijke. Uitslag schieting. Aan de schieting in de zaal van den heer Fassaert namen 64 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door H. Schelfout Boschkapelle. Zijvogels door Alb. Wentseler en Theo Staal beiden te Stoppeldijk Kallen door Em. de Wael en P. de Block bei den te Stoppeldijk. IJZENDIJKE Postdirecteur. Tot tijdelijk directeur van het Rijks post- en telegraafkantoor alhier is ber: noemd de heer Van Gelderen, commies bij de P. T. T. te Rotterdam. De R.-K. Vrouwenbond telt in het Aarts bisdom 46 afdeelingen, in het Bisdom Haar lem 55, in het Bisdom 's Hertogenbosch 13, in het Bisdom Breda 26, in het Bisdom Roermond 8, d. i. te zamen 148 afdeelingen, met ongeveer 50,000 leden. Uit het verslag over 1929 van het Woon wagenliefdewerk te Breda lichten wij het volgendeAan 16 kinderen werd het H. Doopsel toegediend, 3 kinderen werden ge vormd, 7 huwelijken werden in orde gebracht, 4 kinderen deden hun eerste H. Communie. Geregeld wordt les gegeven in Katechismus, Bijbelsche Geschiedenis, lezen en schrijven. Moge Gods zegen op het liefdewerk voor de armsten der armen blijven rusten en moge God rijkelijk beloonen degenen die zich vol opofiering aan dat werk wijden. (Sancta Maria). In de locale rijkstelefoonnetten waar thans het gesprekkentarief is ingevoerd, kan op verlangen van de eigenaren of exploitanten van hotels, restaurants-, koffiehuizen enz. ten behoeve van de bezoekers van die inrichtin gen, aldaar van rijkswege een telefoonaan sluiting met incasseerinrichting worden aan gebracht. Echter moet een minimum-opbrengst wor den gewaarborgd van tenminste het abonne mentsbedrag (en eventueel afstandsgeld) der aansluiting. De kosten bedragen f 0,20 per lokaal ge sprek en komen ten bate van het rijk. UIT HET BINNENLAND. In kokend water gevallen. Te Leeuwen-Beneden is het vierjarig doch- tertj van zekeren J. Adams in een pot kokend water gevallen. Met hevige brandwonden over dekt, moest de kleine naar het ziekenhuis te Tiel worden vervoerd, waar. het aan de be komen verwondingen ic overleden. Kindermoord Dezer dagen werd de Haagsche politie ervan in kennis gesteld, dat zich te dezer stede een vermoedelijk geval van opzettelijke verstikking zou hebben voorgedaan. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij men con stateerde, dat een jongetje van eenige dagen oud was overleden. De nog jonge ouders waren nog niet lang gehuwd, en hoewel beide ouders ontkenden, meer te weten dan dat zij het kindje dood hadden gevonden, achtte de politie toch termen aanwezig naar de doodsoorzaak een nader onderzoek te doen instellen, aangezien de omstandigheden er op wezen, dat een opzettelijke verstikking van het wicht niet uitgesloten moest worden geacht. Ten dien einde is een gerechtelijke lijk schouwing bevolen, terwijl inmiddels de va der in verzekerde bewaring is gesteld. Ver moedelijk zal hij Maandag a s. in het Huis van Bewaring wordan ingesloten. De moeder is onder politie-toezicht ge plaatst. Ongeluk met geladen revolver. Zondagmorgen wilde de heer C. Balert te Uithoorn zijn revolver schoonmaken. In de onderstelling, dat deze ongeladen was, ver zocht hij zijn 14-jarig dochtertje hem het wapen te willen aanreiken. De revolver ging plotseling af en het schot trof den heer Aalert in de hand, terwijl zijn dochtertje door den kogel in de buik werd getroffen. In zorgwekkenden toestand werd het meisje naar Amsterdam overgebracht, waar het in het Maria-Pavilloen is opgenomen. Doodslag om een kip. Vrijdagavond heeft in het dorp Stramproy een doodslag om een kip plaats gehad. Een kip van den landbouwer J. D., was over- geloopen naar het erf van den slager H. H., toen deze niet thuis was. Toen H. Vrijdag avond thuis kwam en het geval hoorde, begaf hij zich met een mes gewapend naar de woning van J. D. Een zoon van J. D. die uit het huis kwam, werd door H. aangevallen. Laatstgenoemde bracht den jongen met zijn mes een steek in den rug toe, waarvan hij aan de gevolgen nog Vrijdagavond is over leden. J. D die tusschenbeiden wilde komen, kreeg een steek in den buik en werd ernstig gewond. De dader is nog Vrijdagavond in arrest gesteld. Nader wordt nog gemeld, dat H. eenigszins onder den indruk van sterken drank verkeerdè. Terwijl de zoon van D. met den rug naar H. toestond, stak deze hem met zijn mes in den rug. Deze liep nog naar buiten en stortte tien meter verder ineen. De 64-jarige J. D. wilde H. hierop met een klomp te lijf gaan. Bij de schermutseling, die hierop volgde, bekwam D. een steek in den buik. De dader werd des avonds gearresteerd in de woning van den landbouwer G. te Welerderbroek onder de gemeente Weert. Bij genoemden landbouwer was hij behulp zaam geweest bij het slachten van een varken. Zaterdagmorgen is H. door de marechaussee naar Roermond overgebracht, waar hij door den officier van justitie werd gehoord en in verzekerde bewaring gesteld. Tachtigjarige door een auto gedood. Zaterdagavond werd te Voorburg in het Oosteinde nabij het viaduct de 80-jarige G. uit die gemeente, door een auto komende uit de richting Den Haag, aangereden. De man werd naar het ziekenhuis »St Antonius- hovec vervoerd waar hij nog denzelfden nacht, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Tragisch ongeval. Vrijdagochtend o'm kwart voor tien had aan de gemeente-gasfabriek te Tilburg een ongeval plaats, waarbij twee menschenlevens te betreuren zijn. De 36-jarige fabrieksarbeider Keeris uit de Borneostraat was in een trechter op het ketelhuis der fabriek met herstelling bezig van een elevatorketting voor den kolenaan- voer. De ketting liep te langzaam en Keeris wilde het tempo er van versnellen. De ket ting schoot daarbij los en stortte naar be neden, waarbij K. een der circuleerende kolenbakken tegen het hoofd kreeg en op slag werd gedood. Arbeiders, die het ongeluk zagen, schoten toe en wilden den doode opnemen. Onder hen was ook de 39-jarige stokeï Pijnenburg uit de Gerard van Spaendonckstraat, die bij het zien van het ontzielde lichaam van zijn kameraad zoodanig schrok, dat hij achter over sloeg van de nagenoeg 1 M. hooge balustrade en zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij vermoedelijk door het breken van den wervelkolom, na eenige minuten den geest gaf. Ceneeskundige en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse. Een der Eerw. hee- ren kapelaans van de parochie Besterd diende aan P. nog het H. Oliesel toe. Dr. Franssen constateerde den dood der beide slachtoffers Door de politie, onder leiding van den com missaris, wordt een onderzoek ingesteld. De lijken der slachtoffers zijn door den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis vervoerd. Pij nenburg laat vrouw en een kind achter; Keeris was nog slechts eenige maanden ge huwd. De verslagenheid bij de directie der gas fabriek en onder het uitgebreide personeel is groot. Internationale veldslag te Lutterade. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in een café aan de Waterstaat nabij de mijn werkerskolonie „Lindenheuvel" te Lutterade een hevige vechtpartij plaats gehad, die in een waar bloedbad eindigde. Tegen het slui ten waren in het café mijnwerkers van ver schillende nationaliteit aanwezig. Onder hen ontstond, na een korte woordenwisseling een verwoed gevecht, waarbij met messen gewerkt werd, terwijl revolverschoten klonken. In kor ten tijd verdrongen zich honderden menschen voor het café, waar de strijd hevig toeging. De politie werd in allerijl gewaarschuwd, doch toen deze verscheen was de twist beëindigd. Een Pool en een Amsterdammer heeft men naar de verbandkamer van de Staatsmijn Maurits" moeten vervoeren. Beiden hadden messteken en revolverschoten opgeloopen. Na middernacht vond men voor de woning van Dr. van Eys in bewusteloozen toestand een Rotterdammer, die tal van verwondingen aan het hoofd, borst en armen had opgeloopen. Ook deze werd naar de verbandkamer ver voerd. De toestand van deze drie is redelijk wel. Verscheidené andere personen, die in het café vertoefden, hadden minder ernstige ver wondingen opgeloopen. UIT HET BUITENLAND. Om een filmheld. Naar het blad >Tempo* meldt, werd Henny Porten, die te Hannover de eerste opvoering van een film zou bijwonen, op het station zoo geestdriftig ontvangen, dat in de voorhal van het station verscheidene ruiten werden ingedrukt en vele vrouwen in onmacht vielen. Slechts met moeite gelukte het de politie, langzamerhand het gedrang te doen ophouden en weer orde te scheppen. Moord uit wraak. Op 2 September 1927 werd in het dorp Niedermölling bij Wabern de gendarme Wille door den 26-jarigen vroegeren politie-agent Henrich Claus door een karabijnschot ge dood. De dader werd na een hardnekkige belegering door politie en gendarmes, waarbij ook van handgranaten gebruik moest worden gemaakt, gearresteerd en had zich later voor den rechter te verantwoorden. De 18-jarige zoon van Wille was destijds van de vermoording van zijn vader getuige en vatte toen reeds het plan op om op de familie van Claus zijn vader te wreken. Se dert trad hij in dienst bij dè politie te Frank fort, waar hij zijn dienst tot groote tevreden heid van zijn superieuren verrichtte. Vrijdag kwam Wille van Cassel naar Niedermölling en verlangde den vader van Claus, den 58- jarigen landbouwer Johann Claus te spreken. Toen deze aan de deur kwam, loste Wille uit zijn dienstrevolver zonder een woord te spreken twee schoten op Claus, waardoor deze zoo zwaar gewond werd, dat hij later in het ziekenhuis overleed. De dader belde vervolgens den burgemee ster op om zich zelf aan te geven. Bandietenoverval op een geldtransport. Te Wilkesbarre in den staat Pennsylvania hebben, volgens bericht uit New-York, ban dieten een bomaanslag gepleegd op een geld transport. Drie ambtenaren, die het transport bege leidden, werden in stukken gereten. De geldwagen werd geheel vernield en het geld, 30.000, dat in kisten was verpakt, werd naar alle richtingen verspreid. Door het krachtdadig optreden van de spoorwegambtenaren en de politie gelukte het echter het geld te redden. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd S. E. de Ruijter-Punt, O 191 (Sluiskil), van Klundert. E. J. M. Castimiller, bakker, Kanaalweg Z^4 (Sluiskil), van Middelburg. K. Raad, timmerman, Vlooswijkstraat 47 van Assen. F. J. de Ruijter, landbouwer, O 191 (Sluiskil) van Zaamslag. F. Stougier, tekenaar, Smidswal 33, van Rotterdam. A. Dekker, handelaar, Van Steenbergenlaan 29. van Boom, (B.) J. M. van der Velden, metselaar, Schoolplein 21 van Amsterdam. F. Harms, varensgezel, Klaassensstraat 7 van Gent. J. M. Steenhaard. verpleegster, Axelschestr. 50 van Vlissingen. E. Rutter, grondwerker, Landstraat 9, van Raamsdonk. E. M. Geers-Pauwels, zonder, L. Kerkstraat 51. van Koudekerke. M. M. Dieleman-Kaas, zonder, Dijkstraat 9. van Zuiddorpe. Vertrokken J. C. de Wit, zonder, Kanaalweg 107 (Sluis kil, naar Dussen. G. de Pauw, loods, Grenulaan 3, naar Gent. A. C. L. Kaan, kappersbed., L. Kerkstraat 38 naar Rotterdam. M. Helmendag, huishoudster, Kanaalweg 2, (Sluiskil) naar Hoek. M. de Groote, huishoudster, Westkolkstraat 30 naar Axel. TER NEUZEN. Nadruk verboden Geboorten. 5 Jan. Florentine Maria, dochter van Adrianus Pieter Hamelink en Janna van Minnen. 6 Jan. Elisabeth Janneke Trijntje, d. van Dirk Jan Scharrenburg en Cornelia Eli sabeth Jacomina Stoffels. Jacob Cornelis, zoon van Lodewijk Frans Kaijser en Cornelia Jo hanna Simons. 7 Jan. Adriana Bernarda doch ter van Henricus Theodorus Schepers en Hen- drika Mathilda van Hagen. Borbera Jannetje dochter van Vincentius Baert en Maria Ris- teeuw. 8 Jan. David zoon van David Machiel- sen en Johanna Jonkman. 11 Jan. Jan Gelein zoon van Jacobus Louis Verlinde en Maria Klaassen. Overlijden. 7 Jan. Debora Krina van Cad- zand, 77 jaar, wed. van Leendert Pladdet. Su- zanna de Feijter, 60 jaar wed. van Cornelis Nicolaas van Dijke. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Engelsche woordkennis voor Nederlandsch^ Emigranten. De Bilthovensche Kostschool heeft ontegen zeggelijk een nuttig werk verricht door een handleiding samen te stellen, welke Neder landers, die zich in Engelsch-sprekende lan den willen vestigen, instaat stellen in korten tijd de Engelsche taal te leeren lezen, begrij pen en spreken. Spraakkunstige moeilijkheden zijn uit het boekje weggelaten, 't Is geheel op de praktijk Ingericht. Bij het doorzien van dit werkje kregen wij den indruk, dat het belanghebbenden inder daad goede diensten 2al kunnen bewijzen. De prijs bedraagt f2.50. Het Boeddhisme. door Louis Knuvelder. In een 40 pagina's tellende brochure, uitgaaf van het Missiehuis te Kartsheuvel, geeft de heer Louis Knuvelder in vereenvoudigde spel ling een beknopt doch interessant overzicht over ontstaan, verbreiding enz. der leer van Boeddha. In dit boekje vindt men datgene, wat een „ontwikkeld leek" van het Boeddhisme dient te weten. Het pretendeert slechts een in leiding te zijn tot verdere studie. Als zoodanig mag het stellig geslaagd heeten en een wel kome bijdrage tot verspreiding van meerdere kennis op dit gebied. Het kost slechts f0,35. Inhoud van het Tijdschrift voor R.-K. Ou ders en Opvoeders van 5 Januari Dva Tovarystsji Uit het land der Sovjets. U. Balans maken. Commensaal Brieven van 'n permanente heer op kamers. Theo Bos nians Muzikale opvoeding in het gezin. An- ny Hulsmans En toenDr. R. K. Mon- tessori en de Godsdienst. Anny Hulsnfans Er was eens.... Wat er bij ons binnenkwam. Voor de vrienden van het Boek. Tijdschriften- schouw. Rotterdam, 13 Jan. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 559 vette runderen, 219 vette en gra^kalveren, 1002 schapen en lammeren, 1190 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,05 a !»I7. tweede fo,86 a 1,04, derde f0,74 a 0,83; ossen eerste kwaliteit f0,90 a 1,07, tweede fo,8o a 0,87, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f1,72 a 1,87, tweede f1,42 a 1,69, derde f 1,16 a 1,40; schapen eerste kwaliteit f 0,62 a 0,72, tweede f0,51 a 0,64, derde f0,42 a 0,50; lammeren f0,78 a 0,88; varkens eerste kwaliteit f0,70 a 0,80, tweede f 0,60 a 0,69, derde f0,55 a 0,60; export f0,70 a 0,81. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 4000 kgr., prijzen f0,90 a i,io, van Hollandschgeel 9000 kgr., prijzen f0,90 a 1,15, van blauw 15980 kgr., prijzen f0,90 a 1,10, dauw-rood 3300 kgr. f0,70 A f0,85. Lijnzaad voer f 18 a 20, zaai f21 a 23, blauw maanzaad f33 a 35, koolzaad fa karwijzaad f 34 a 36. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,30 a a 2,60, Zeeuwsche bonte f 2,30 a 2,60, West- landsche zand f4 a 6, poters f 1 a 1,30, Z.- sche eigenheimers f 1,20 a 1,50, blauwe f1,40 a 1,60, Brielsche kralen f1,40 a 1,90. Bravo's f2,00—2,30. Binnenlandsche granen. Tarwe werden ruim aangeboden lager verkocht f 10,50 f 10,80, soms iets meer. Gerst, Chevalier, flauw, f8,50—8,75, haver, eveneens flauw, f6,50—7,25; erwten kleine groene, ruim ge toond, belangrijk lager f10,5011,25; schok kers flauw f 14—17,25 bruine boonen be langrijk lager f 1516. hulst, 13 Jan. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,40, rogge f6 a 7,00, wintergerst f4 a 5,50, zomerg. f7,50 a 8„ haver f6,75 a 7,00, erwten f 10 a 12,50 br. boonen f 14 a 15, lijnzaad f 19 a 20, karwij zaad f a Boter per kgr. f 1,90 a 2,00, eieren per 26 stuks f 1,82. Veemarkt. Aan gevoerd 17 stuks rundvee, verkocht 9; 53 varkens, verkocht 38. Hulst. Coöp. Roermondsche Eiermijn, afdeeling Hulst en Omstreken. 13 Januari. Overzicht eierhandel Tengevolge van het aanhoudende zachte weer hebben wij voorden tijd van het jaar zeer lege prijzen. Er worden nu versche eieren verkocht van /5.50—9. In koelhuiseieren is een zeer slechte handel. Bij de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn was de aanvoer deze week ruim 3 millioen stuks Men betaalde voor kleine eieren 5.70—6.80 groote eieren 6,80—8.80 eendeneieren 78. Wij verwachten dez» week weinig ver andering. (Direction René Coens) Grande Matinee a 2 heores Drame lyrique en 2 actes. Musique de Leon Cavallo. Mélodrame en 2 parties. Musique de MASCAGNI. £ie affiche in den Boekhandel »De Zeeuwsche Koerier* Sas van Gent. (34)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3