Kinderen PUE0L Binnenland. Buitenland. Stadsnieuws. Provtncienteuws. ten. in hoeverre uw zaad nog bruikbaar (kiemkrachtig) is dan kunt u dit aldus onder zoeken ge legt op een tafelbord een stuk vloeipapier of wat zaad, maakt dit flink voch tig en strooit er dan 'n 100-tal korrels op uit. Zet het bord in een warm vertrek en houdt zand of vloei behoorlijk vochtig. Het zaad zal ontkiemen vöorzoover het nog goed is. Komen er van de 100 zaden 60, 70 of 80 op, dan is het zaad 60, 70 tot 80 kiemkrachtig. j Naar gelang dit pet., kunt ge bepalen hoe- veel zaad ge moet uitzaaien. Om meerdere zaadsoorten tegelijk te onderzoeken, bedient men zich wel van een bakje, door latjes in af- j deelingen verdeeld. Het bakje wordt gevuld met zaad of tuingrond, en in elk vakje strooit j men een zaadsoort uit Achter de kachel of bij den haard gezeten, laat ge uw gedachten eens gaan ocer wat in den tuin of op het erf valt te doen of te ver anderen. Moeder de vrouw zegt, dat het in den winter rondom het huis zoo doodsch is zij zou graag wat planten of heesters aangebracht •zien, die de omgeving wat opfleuren, Heeft zij gen gelijk Welnu, iknoem hier enkele. Aller eerst de sneeuwbes, van welker witte bessen ge in den wintertijd kunt genieten plant dan do grootvruchtige soort Symphoricarpus mollis. Een heester met een rijke vruchtenmassa is de Siberische Cotoneaster, die aan zijn bla- derlooze takken een schitterende oogst van roode bessen draagt. De klimop kent u, maar moogt u niet ver geten als heg zoowel als in den tuin is zij een waardevolle plant, vooral in den triesten win ter, want dan brengt zij in haar omgeving schittering en glans. Zij kan de wanden vor men of bedekken van een prieël, heuveltjes bekleeden, boomstompen bedekken, men kan er guirlandes van maken enz. Ik noem u nog de Pernettya's, die houden van schaduw en een veenachtig,n grond, men heeft er verschillende soorten van, en iedere soort heeft haar eigen, gekleurde bes. En dan tot slot de Harnamelis mollis. Hiervan schrijft een Engelsch vakblad De H. mollis is een krachtig groeiende heester, eefi oma- mentale plant met groote, breedvormige bla deren, die bedekt zijn met een viltige massa van stervormige haren. De bloemen zijn schit terend geel en grooter dan die van H. arborea, en inplaats dat de kelkblaadjes gedraaid zijn, zooals bij deze soort, zijn ze recht, met omge bogen spitsen. Zij bloeien vroeger dan H. arbo rea. Ieder zoo besluit de schrijver die Harnamelis kweekt,moet deze plant bezitten alle soorten van dit geslacht zijn interressant, en H. mollis is niet de minst belangrijke Voor liefhebbers van kamerplanten: Wees voor zichtig met lichtgas, maar nog voorzichtiger met petroleumgas, in de nabijheid van plan ten Kolengas wordt terecht door bezitters van kamerplanten gevreesd, maar petroleum gas is nog veel slechter voor de planten. Dit ondervond eenige jaren geleden een kweekr te Veur. en ook van andere zijden kwamen klach ten in bij Prof. Ritsema Bos over beschadig de planten, bloemen en bladeren, die gegroeid waren onder den invloed van petroleumgas Ingeionflen Mededeellpg (9) vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge- smettehuid.Dit verzachten geneestmen met Doos 30, Tube 80 ct. Korte Berichten. Tengevolge van den storm was Maandag hec verkeer tusschen Rotterdam den Haag en Am sterdam ernstig ontwricht. Op vele plaatsen werd groote schade aangericht. Bij Texel is een drietal stoomschepen van vreemde natio naliteit gestrand. Korte Berichten. De orkaan, welke Zondag andermaal boven Engeland woedde, heeft wederom veel schade aangericht. Ook de scheepvaart in het Kanaal had veel te lijden. Bü een ontploffing in een bruinkoolmijn in Zuid-Frankrijk zijn zes mijnwerkers gedood en twaalf gewond. In de Ver. Staten heeft de storm 75 slacht offers geëischt. In Engeland werd ook groote schade aangericht, meer dan 200 interlocale telefoonlijnen zijn verstoord. De Drankwet in de Ver. Staten. Bij het Amerikaansche congres is een rap port over de uitvoering van de alcoholwet in gediend door de commissie, welke door presi dent Hoover is benoemd, om de uitvoerbaar heid van de wet te onderzoeken. Het rapport gaat vergezeld van een bood schap van den president, waarin deze zijn in stemming betuigt met het rapport. De president vestigt er de aandacht op, dat de tfet in buitengewone mate wordt overtre den. In het afgeloopen jaar zijn ruim 80.000 personen wegens overtreding van de wet ge arresteerd. Hoover doet verschillende voorstel len aan de hand. om de wet beter te doen uit voeren. Hij verlangt o.a. reorganisatie van de rechtbanken, verenvopdiging van de" recht spraak en concentratie van de bureaux, die den smokkelhandel moet bestrijden. Verder adviseert Hoover tot uitbreiding van 4 het aantal rechterlijke ambtenaren en ver grooting van de gevangenissen. Men verwacht, dat deze voorstellen aanlei ding zullen geven tot stormachtige beraadsla gingen tusschen voor- en tegenstanders in het congres. Reeds aanstonds na het bekend wor den van de voorstellen kwam het tot levendige discussies. Den milden schenkers van een manscostuum en diverse vrouwen- kleeding zij hiermede hartelijk dank gebracht. Gaarne houden wij ons nog voor alle soorten kousen aanbevolen. De St. Vincentius-vereeniging. ..R.-K. Werkliedenvereeniging. Vervolg ver gadering van Vrijdagavond. Een tweede gevaar, aldus spr., schuilt in de houding op sociaal, economisch en politiek gebied van sommige personen, wien deze toe stand nog niet duidelijk voor oogen staat en die nog niet schijnen in te zien, dat de bakens verzet moeten worden. Wij hebben kunnen cons'tateeren, aldus spr., hoe aan de Cokesfabriek tijdens de staking voldoende gelegenheid werd gegeven voor het verrichten van overwerk. Het was de sociaal democraat Drop, die daarover in de Kamer interpelleerde, terwijl onze eigen katholieke afgevaardigde in alle talen zweeg. Als wij strijden tegen het socialisme, aldus spr., dan gaat het niet tegen personen doch tegen het cultuurstelsel als zoodanig. Ik erken ten volle, zegt spr. dat er onder de socialisten hoog staande personen gevonden worden, die het eerlijk meenen en veel doen in het belang van den werkman. In dit geval heeft ook de heer Drop verdienstelijk werk verricht. Een tweede geval, aldus spr., heeft zich af gespeeld in deze gemeente. Daar was door de R.-K. Werkliedenvereeniging gevraagd om een steunregeling. Door het college van B. en W. werd die afgewezen, wijl daaruit een soort wantrouwen zou blijken tegenover B. en W. Dat laatste, zegt spr., moeten wij positief van de hand wijzen. Jammer genoeg hebben we moeten constateeren, dat het ook hier weer de sociaal-democraat was, die voor het be lang van den werkman en het verzoek van onze vereeniging is opgekomen. Het neemt zoodoende den schijn aan en de socialisten zullen niet nalaten daarmee propaganda te maken als zouden de be langen der arbeiders alleen in de handen der rooden veilig zijn. Zij, die in den Raad zitting hebben ook namens de Roomsche arbeiders hebben danook wel te bedenken, dat zij den plicht hebben ,dien schijn weg te nemen. Ik wensch hen geenszins te beschuldigen van plichtsverzuim, aldus spr., maar ik wensch hen erop te wijzen, dat zij ons den strijd niet veel zwaarder moeten maken. Daarom hoop ik, dat zij in dien zin althans de bakens zullen verzetten. Een en ander heeft ons ook iets geleerd nl., dat wij ten overstaan van de politiek niet on verschillig kunnen en mogen zijn, wijl bij her haling ook onze belangen daarbij ten nauwste betrokken zijn. Spr. wijst er dan op, hoe de arbeiders het eerst het belang van organisatie op sociaal en economisch terrein hebben begrepen en zoo doende eigenlijk den stoot gaven tot het orga- niseeren der andere standen, zij het dat deze laatsten het aanvankelijk vooral uit tegen weer deden. Het gevolg dier organisatie is geweest, dat de sociale wetgeving meer en meer naar voren trad, en dat Rijk, provincie en gemeeenten, zich hiertoe door de tijdsomstandigheden min of meer gedwongen meer op sociaal terrein gingen bewegen. Op politiek gebied echter zien de arbeiders nog niet voldoende in, dat zij zich zoo krachtdadig mogelijk moe ten laten gelden. In heel Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben tot heden slechts in een 4-tal ge meenten een of meer arbeiders zitting in den Raad. In dezen staat Westdorpe vooraan. Daarnaast zijn bij de jongste verkiezingen ook Boschkapelle, Hulst en Hontenisse gekomen. Het is dan ook meer dah tijd, dat de arbeiders zich op politiek gebied krachtiger doen gelden niet alleen door lid te worden van hun Kies- vereeniging doch ook door intensief te werken en op ilt \rrgacl ringen mee te spreken. Zoo doende zal men straks in de bestuurslichamen menschen krijgen, die ook onze belangen be hartigen, zegt spr. Er heeft zich overigens op dit gebied in den laatsten tijd reeds een ken tering geopenbaard.. Ongeveer 3 jaar geleden had nog geen enkel arbeidersafgevaardigde zitting in den Staten-kieskring Hulst of in den Rijkskieskring Middelburg. Thans spreken de arbeiders daar evengoed mee. Zelfs hebben de arbeiders een vrtgenwoordiger in het dage- lijksch bestuur van den Rijkskieskring. In den Partijraad zijn zij nog niet vertegenwoor digd, doch dat komt wel, zegt spr., als men maar meeleeft. We zouden er ook ditmaal nog niet zijn gekomen, zegt spr., als we niet den steun hadden gehad van niet-arbeiders. Men ziet uit een en ander, aldus de heer Geerts, dat het zaak is, dat de arbeiders zich doen gelden. Niet het minst in Sas. Zoowel op het gebied van geloof en zeden als op econo misch gebied moeten we één lijn trekken. Actief zullen we moeten zijn op elk terrein van het openbaar leven doch vooral ook zul len we ons hebben te toonen Roomschen van de daad, die hun geloof naar buiten uitleven. Daarbij zullen wij ons moeten laten leiden door de wetten van de. rechtvaardigheid en van de naastenliefde, aldus besloot spr. zijn toespraak, die krachtigen bijval verwierf. Het laatste agenda-punt, de rondvraag, gaf aanleiding tot een gedachtenwisseiing over het stellen van een candidaat voor den Cen- tralen Raad. Van bestuurszijde werd opge merkt-, dat men het stellen van een candidaat thans wenschelijk achtte in verband met de stijging van het ledental van 1000 tot ruim 1600. Aangedrongen werd op efcn krachtiger actie ter bevordering van te stellen candida- ten in de toekomst. De heer Geerts gaf als zijn meening te ken nen, dat, waar de Bond 11000 leden telt en Z.-Vl. 1600, ons gewest met 1 afgevaardigde op de 7 bestuursleden voldoende vertegen woordigd is in het Centraal bestuur. De heer Geerts deed onder applaus der aanwezigen nog de mededeeling, dat de omzet der Coöperatie „De Volharding" in 1929 de 100,000 overschreden heeft. De voorzitter had ook nog een heuglijk nieuwtje voor de vergadering nl., dat er plan nen bestonden om in Februari een feestavond- je te organiseeren van de leden en hun vrou wen. Hij deelde voorts mede dat het in de be doeling lag, de jaarvergadering te houden vóór Maart, zulks met het oog op het verkiezen van afgevaardigden en het behandelen van den be schrijvings brief voor de Centrale Raadsver gadering. Spr. spoorde aan tot flinke opkomst op die vergadering vooral ook met het oog op de verkiezingen van leden in Herwonnen Le venskracht, Steenkolenvereeniging enz. alsook voor het bestuur der Werkliedenvereeniging wegens ontslagname van de heeren R. Stoffe- ris en P. Verplanken. Men moge reeds thans naar flinke plaatsvervangers uitzien. De heer Acda gaf het voornemen te kennen zijn functie van secretaris neer te leggen doch verklaarde zich bereid gewoon bestuurslid te blijven. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering alsdan gesloten. Echter bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, profitee- rend van de eigen radio. (Wij meenen in bovenstaand verslag objec tief te hebben weergegeven, hetgeen door den heer Geerts is naar voren gebracht, achten het evenwel vooropzettend dat wij de goede bedoeling van den heer Geerts geenszins in twijfel wenschen te trekken gewenscht, te waarschuwen tegen een zeker wantrouwen tegen onzen katholieken afgevaardigde voor Zeeland, dat allicht (en vooral, nu de gemoe deren door de conflicten te Sas en Sluiskil nog geprikkeld zijn) in arbeidskringen zou kunnen worden gewekt door de uitlating „Onze afgevaardigde voor Zeeland zweeg in alle talen". Wij meenen, dat men onzen geachten katho lieken afgevaardigde groot onrecht zou aan doen indien men hem in het betreffende ge val een verwaarloozing der arbeidersbelangen ten laste zou leggen. Zonder aan de mérites ten dezen van den heer Drop ook maar het minst tekort te wil len doen, meenen wij erop te moeten wijzen, dat het alleszins onjuist is de verdiensten van een afgevaardigde alléén te willen afmeten naar zijn optreden in het publiek. Men be denke, dat er ook „werkers achter de scher men" zijn, wier arbeid vaak heel wat grooter waarde heeft dan dien, waarvoor het groote publiek applaudisseert. Dat de heer Lockefeer zich met het geval Sluiskil terdege heeft bemoeid, meenen wij met'alle gerustheid te mogen verklaren. Wij houden er ons dan ook van verzekerd, dat óók onze arbeiders, den afgevaardigde van Zeeland, met volle vertrouwen tegemoet mogen treden, overtuigd, dat hij voor hüri be langen, waar het pas geeft, evengoed op de bres zal staan als voor de belangen van welke andere klasse ook. Wij zien niet in, dat er ook maar éénige reden zou bestaan om aan zijn stellige beloften ten dezen, meermalen door hem afgelegd, ook maar in het minst te twij felen. Ten slotte dezen welgemeenden raad Laat men ook van arbeiderszijde met onzen afgevaardigde zooveel mogelijk eontact zoe ken en houden. Dat zal aan de behartiging der verschillende belangen ten zeerste ten goe de komen. Wij meenen, dat wij in dit opzicht van onze tegenstanders, de socialisten, nog wel het een en ander kunnen leeren. Red.) Aanrijding. Gisterenavond omstreeks 6 uur zijn te Driekwart twee autobussen uit Bier vliet, die arbeiders vervoerden van het nieuwe werk te Sluiskil, bij het inslaan van den zij weg naar Philippine met elkaar in lichte bot sing gekomen. Met vereende krachten werden de bussen, die met de voorzijde aan elkaar vastgeraakt waren, vrijgemaakt, 't Geval liep met een onbeduidende beschadiging en zonder persoonlijke ongelukken af. WESTDORPE. Biljarten. Uitslag kampioenwedstrijd Klasse A. Westdorpe. De wedstrijd werd gespeeld man tegen man elk 30 beurten op 5 biljarts. Ie Alfons de Cousemaker, 1429 punten,2e Omèr Dehulsters, 1410, 3e Prud. Pluym, 1184, 4e Alfr. Verhoosel, 1049, 5e Clem. Gijsel, 1038, 6e Bras. van Waes, 919, 7e Edm. de Clercq, 908, 8e Gust. de Coocker, 883, 9e Vnic. Kalle, 810, 10e Ch. Dehulsters, 755, lie Leon. Remerie, 717, 12e Ces. van Waes, 707 punten. Hulde mag worden gebracht aan den heer Alfons Cousemaker, daar deze voor het 4e jaar het kampioenschap van Westdorpe wist te be halen,. Bravo SLUISKIL. Postduivententoonstelling op 12 Januari 1929 der duivenmaatschappij „De Vereenigde Vrien den" bij Gez. Jacobs. Met 125 duiven. Oude blauwe doffers le ptijs, A. van de Bilt, Axel, 2e A. Marquinie Sas van Gent, 3e J. Fermont Sluiskil,4e A. van de Bilt Axel, Z.E.M. A. van de Bilt voorn. Jonge blauwe doffers le prijs A v.d. Bilt Axel. 2e idem, idem, Z.E.M. J. Sijs idem. Oude blauwe duivinnen le prijs L. van Geersem Zuiddorpe, 2e A. Marquinie Sas van Gent, Z.E.M. L, van Geersem voorn. Jonge blauwe duivinnen le prijs A Marqui nie Sas van Gent, Z.E.M. idem idem. Oude geschelpte doffers: le prijs M. Meule- man Sas van Gent, 2e J. Maas Sluiskil, 3e Joh. Scheele, id.,4e P. Snoeijs, id., 5e-C Cortvriendt id., Z.E.M. idem. Jonge geschelpte doffers le prijs M. Meule- Sas van Gent, 2e J. Fermont Sluiskil 3e A. Pcppe, ia., Z.E.M. C. van Oppeneer, id., Oude geschelpte duivinnen le prijs A Mar quinie, Sas van Gent, 2e J. Sijs, Axel, Z.E.M. F. Snoeijs, Sluiskil. Jonge geschelpte duivinnen le prijs M. Meuleman, Sas van Gent, 2e idem, idem, 3e E. Lambert, Sluiskil, Z.E.M. P Snoeijs. Oude roode doffers le prijs H. Snoeck, Sluiskil, Z.E.M E. Lambert, id. Jonge roode doffers le prijs J. Sijs Axel, Z. E.M. M. Stokman Sluiskil. Oude roode duivinnen le prijs J. Sijs Axel, Jonge roode duivinnen le prijs M. Meule man, Sas van Gent, Z,E.M. M, Schippers Ter Neuzeri. Oude gemengde kleuren doffers le prijs C. Cortvriendt Sluiskil, 2e A. Marquinie, Sas van Gent, 3e M. Meuleman, Sas van Gent,Z.E.M. E. Lambert, Sluiskil. Jonge gemengde kleuren doffers le prijs R. Verhelst. Sas van Gent, 2e L. Kaijzer Axel, 3e Aug Marquinie Sas van Gent, Z.E.M. M. Schip per Ter Neuzen. Oude gemengde duivinnen le prijs A Mar quinie Sas van Gent, 2e idem idem, 3e idem idem, 4e A. Poppe Sluiskil, Z.E.M. J. Fermont Sluiskil. Jonge gemengde duivinnen le prijs P. Claes Sluiskil, Z.E.M. A Marquinie. Sas van Gent. Schoonsten uitslag M. Meuleman Sas van Gent. Het koningschap van bovengenoemde ver eeniging werd over 1929 behaald door P. Claeijs alhier. Er werd geschoten. Zondagavond bezochten een tweetal Fransche „onderkruipers" een paar cafe's. Omstreeks negen uur verlieten zij, in gezelschap van E. W. en zijn zoon en T. L. het café van P. M. Kort nadat zij dit verlaten hadden, werden er een viertal schoten gelost. Als verdacht is door de politie in voorarrest gesteld de werkman P. v. D. Wildschieting. Aan deze schieting in de zaal van den heer de Krijger op Zondag jl. namen 68 schutters deel. De hoogvogels werden ge schoten als volgtV. Ploegaert, Philippine, A. Lammens Axel, A. Kaas Zandstraat, A. Bleijen berg, Sluiskil en L Meert Sluiskil. PHILIPPINE. Kerknieuws. Door Z. D. H. den Bisschop van Gent is tot pastoor van Bouchaute benoemd de Zeereerw. heer J. Seijssen, thans onder pastoor te Gent. ZUIDDORPE. Het rupsengevaar. Door den burgemeester is een aantal biljetten van huis tot huis ver spreid van den volgenden inhoud De burgemeester van Zuiddorpe vestigt de aandacht van al zijn gemeentenaren op de veelvuldig voorkomende rupsennesten, in onze fruitboomen, maar ook heggen en struiken. Ze zijn gemakkelijk te kennen, doordat zij voor komen in de toppen der dunne takjes ze be staan uit eenige blaadjes, die bij elkaar ge bonden zijn door fijne en sterke draadjes. Daar zitten op het oogenblik kleine rupsjes in. Ze zijn zelfs niet te dooden door en bespui ting met carebolineum. De eenige weg is, deze nesten zoo spoedig mogelijk uit te knippen, daarna zorgvuldig te verzamelen en alles met de grootste zorg te verbranden. Laten we de nesten zitten, dan dreigt ook voor onze gemente een ware rupsenplaag. Ook de harde eitjes van de ringrupsvlinder, die zoo mooi en vast om de takjes zitten, moeten wij afknippen en verbranden. D£krom, ieder in zijn eigen belang, zoo spoedig mogelijk aan het werk. 't Is nu de tijd. Mocht aan deze waarschuwing geen gevolg worden gegeven, dan zou wel tot strengere maatregelen moeten overgegaan worden. Wie over deze zaak nadere inlichtingen wenscht kan deze verkrijgen bij de heeren E. Lansu en R. D'Hert Ez. HULST. Voordracht met lichtbeelden. Zondagavond a.s. komt de Zeereerw. Pater H, van Keulen, redemtorist, voorzitter in Nederland van het werk der hereeniging van de Oostersche ker ken met Rome in het St. Aloysiuspatronaati,

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2