952e Staatsloterij Stadsnieuws. Rechtszaken. JTandelsberichten Sport en Spet. Gemengd JTieuws. Na de Wasch Werkverruiming. Door het in werking stellen van een nieuwen oven aan de Glas fabriek alhier zijn opnieuw verschillende tientallen werkmenschen aangenomen. Ingezonden Meëeéeelipg "~(5) tfesse voer het Bouwbedrijf SasBCha Beys I—Hontenisse 10—1. pCt. in het aandeelenkapitaal te storten, met het verzoek mede te werken tot instandhou ding der maatschappij. Bij de meeste leden, zoo niet bij allen, vond dit schrijven een koel onthaal. De heer v. Deursen had gemeend, dat deze zaak van de baan was, maar nu begint het weer opnieuw met Ter Neuzen dhr. v. Heese gelooft, dat ze ons in 't net willen sleepen. De voorzitter voorziet, dat de maatschappij niet ontbonden wordt en dat de waterleiding tot stand zal komen trots alle tegenwerking. Spreker releveert alsdan uitvoerig hoe men er hier toe gekomen is, om als aandelhouder toe te treden, waartegen dhr. v. Deursen aan voert, dat men er toen niets van wist, De heer v. Heese acht het beter een kleinen strop te halen dan geheel te worden gehan gen, want het grootste deel der bewoners van Oost- en West-Vlaanderen verlangt niet naar een waterleiding. Dhr. Krieckaert vraagt of de Maatschappij ook garantie stelt, want men zegt, dat de prise 'deau na dertig jaren is uitgeput, hetgeen de heer van Heese ook vreest. De voorzitter acht uitputting onmogelijk op grond der onderzoekingen door erkende des kundigen. De heer v. Deursen meent, dat deze mannen de totstandkoming gaarne zouden willen. De voorzitter heeft vertrouwen in deze hee- ren zij zullen ons geen waterleiding opdrin gen uit eigen belang, spreker acht de lui, die er tegen ageeren voor leeken in 't vak en hee- lemaal niet deskundigg. Dhr. van Heese vraagt, waarom de Maat schappij, als ze toch zoo zeker is van haar zaak dah geen garantie stelt of den aanleg niet zelf ter hand neemt op eigen risico, dhr. Krie ckaert is van hetzelfde gevoelen. De voorzitter zet uiteen, waarom het Rijk zijn steun verleent en acht het uitgesloten, dat de ingenieurs van 't Rijksbureau de Regeerin verkeerd zouden inlichten. De heer v. Deursen had het sekuurder ge vonden indien men het gevoelen der bevolking had geraadpleegd over het al of niet bouwen der waterleiding, evenals dat geschiedt bij de stemming. De voorzitter betoogt, dat we nog nimmer een strop hebben gehad wij moeten vertrou wen stellen in de deskundigen, waarop dhr. v. Heese tegenwerpt, dat dit dan wel eens een «trop kan worden de kantonrechters zullen dan werk krijgen de arme kan het niet be talen, 't is een onbillijke zaak, het is enkel dwang, want de aansluiting is verplichtend plaatsen van zes M2 vallen eronder, men wordt haast gedwongen in een vogelnest te gaan wonen. De heer Krieckaert betoogt, dat elke plaats van zes M2 als kamer wordt beschouwd. Dit wordt echter door den voorzitter betwijfeld, want, zegt spr., indien men vele werkmans woningen binnentreedt, staat men meestal op een voorvloer en deze kan men toch geen kamer noemen. De heer Krieckaert meent van wèl, de zes M2 zijn zijns inziens vastgesteld om alle plaatsen er te doen onder vallen. De heer v. Heese houdt vol, dat de water leiding er niet zou komen, indien de meening van 't volk werd gevraagd en dhr. Schelfout begrijpt niet, waarom men ons nog eens over deze waterleiding laat stemmen. Er ontwikkelt zich thans een discussie, waar aan alle leden tegelijk deelnemen en waaruit te distilleeren valt een algemeene tegenkan ting in het totstandkomen der waterleiding. De voorzitter meent evenwel, dat ze er toch zal komen, hetgeen door dhr. de Waal in twijfel wordt getrokken, waaraan dhr. van Heese toevoegt, dat het alsdan tegen wil en dank geschiedt, waarbij hij de verzuchting slaaktdan wee den arme De voorzitter zegt, aller opinie gehoord te hebben en stelt voor voormeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen met alg. s t.wordt goedgevonden. II. Wijziging gemeentebegrooting 1929. Door Ged. St. werd de wijziging goedge keurd. III. Vaststelling pensioensgrondslag gemeen te-veldwachter. Deze grondslag wordt vastgesteld op 1675, bij de bezoldiging inbegrepen het geldelijk bedrag der emolumenten, hetgeen volgens den Commissaris der Koningin verplichtend is. Bij de rondvraag wordt nog even gespro ken over het electr. net en bepleit dhr. van Heese het aanbrengen van een schakelkast. De voorzitter antwoordt, dat hij weieens een begrooting daarvan heeft laten maken, doch stagnatie komt zoo zelden voor, dat ze de groote kosten van een schakelkast niet rechtvaardigen. Bovendien heeft spr. den electricien op dracht gegeven de noodige herstellingen tij dig uit te voeren des middags van half twaalf tot één uur kan hij alsdan den stroom afne men na kennisgeving. Hierover werd nog eenigen tijd van gedachten gewisseld, waarna de voorzitter de vergadering sluit, na den le den een zalig uiteinde van 1929 te hebben toe- gewenscht. Vierde Klasse. Vierde Lijst. Trekking van g Januari. f 1000 No. 1913. i 100 No. 14543» 15229. Gevonden Vrijdag j.l. een bril in foudraal in de Kerkhoflaanafgeloopen nacht een manspet. Terug te bekomen aan de maréchausséekazerne. R.-K. Werkliedenvereeniging. Vrijdagavond woonden wij een ledenvergadering bij van de standsorganisatie, de R.-K. Werkliedenver eeniging „St. Petrus", die flink bezocht was. De voorzitter, de heer H. van Assche, opende met een hartelijk welkom en den wensch dat 1930 voor alle leden een jaar zou mogen zijn vol zegen en geluk. Een jaar van grooten bloei ook voor de vereeniging, dat zich moge ken merken door een goede, krachtige samenwer king. Over 1929 was spr., zooal niet voldaan dan toch tevreden. Er traden 20 nieuwe leden toe terwijl er 8 wegens vertrek uit Sas -- moesten worden afgeschreven. Momenteel, al dus spr., telt onze vereeniging 82 leden. Het aantal kon nog wel grooter zijn, zegt spr., doch we mogen tevreden zijn. Spr. herdenkt dan het overlijden van het lid Louis Arens, voor wiens zielerust een H. Mis zal worden gelezen. Hij geeft vervolgens kennis van verhindering tot het bijwonen der vergadering van den geestelijken adviseur, kapelaan Adriaansens, die gaarne heden de leden eens had toege sproken doch zulks tot zijn spijt tot de vol gende vergadering had moeten uitstellen. De notulen der vorige vergadering, alsdan door den secretaris, den heer Acda, voorgele zen, werden ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deed daarop de volgende be stuursmededelingen a. Zooals ge weet, aldus spr., is ons adres, waarin aan den Raad verzocht werd, een steun regeling in te stellen afgewezen. We moeten dus maar weer vertrouwen op B. en W., die be loofd hebben voor de werkloozen te zullen zor gen. 2. Ingekomen is een schrijven van het Hoofd bestuur, meldend de benoeming van een aal moezenier van den arbeid in den persoon van kapelaan van der Maden. Ik geloof, zegt spr., dat zulks van groot belang is. Hierdoor zullen de godsdienstige belangen der arbeiders veel beter kunnen worden behartigd. De aalmoeze nier zal de afdeelingen bezoeken en daar spreekbeurten vervullen. Het ligt in de bedoe ling van ons bestuur, aldus spr., om hem uit te noodigen, op onze a.s. jaarvergadering, een toespraak te houden. 3. Een kennisgeving van den Raad van Ar beid betreffende het plakken van zegels. Vroe ger, aldus spr., geschiedde zulks naar de plaats waar uitbetaald werd, thans volgens de leef tijd. Voor den leeftijd van 14 tot 18 jaar staat een zegel van 40 ct., van 1821 van 50 ct. en boven 21 jaar 60 ct. 4. In het verbondsblad is gepubliceerd, dat de zittingsdagen van den heer Geerts (bureau van advies op den len en 3en Donderdag van elke maand zouden gehouden worden. Dat be rust op een misverstand. De heer Geerts houdt evenals tot dusverre zitting op den len en 3en Dinsdag der maand tusschen 7 en 8 uur in het patronaatsgebouw Aan de orde kwam vervolgens punt 3 der a- genda Bespreking eventueele voorstellen of candidaten voor de Centrale Raadsvergadering De voorzitter deelt mede, dat bedoelde verga dering in Maart of April zal worden gehouden. Eventueele voorstellen moeten vóór 15 Januari, voorzien van een toelichting worden ingediend Voorzien zal moeten worden in twee bestuurs- plaatsen wegens het periodiek aftreden van de heeren A. Romson en F. Tromp. De laatste stelt zich niet herkiesbaar. Het bestuur en de bestuursraad is van oordeel, aldus spr., dat onze afdeeling geen voorstellen heeft voor de Centrale Raadsvergadering doch adviseert, van uit Sas een candidaat te stellen voor de vaca ture Tromp in den persoon van den heer G. Goossens. Geen der leden oppert hiertegen bezwaar. Als Punt 4 vermeldde de agenda spreek beurt van den heer Geerts. Deze zei, met beide handen de uitnoodiging te hebben aangegrepen, daar hij meent iets te zeggen te hebben. Er is mij, zegt spr., in Zeeuwsch-Vlaanderen en ook in Sas iets opgevallen, dat de aandacht verdient. Ik meen, aldus spr., te moeten waar schuwen tegen een zekere strooming, die te constateeren valt en die een gevaar beteekent. Niemand zal ontkennen, dat we staan op een keerpunt, niet alleen op sociaal, economisch en politiek gebied, doch ook op godsdienstig- zedelijk gebied. Nu is het me, aldus spr., her haaldelijk en reeds geruimen tijd opgevallen, hoe in bijna alle afdeelingen zoo gemakkelijk individueel door de arbeiders in afkeurenden zin gesproken wordt over de houding der gees- telijheid in sociaal en economisch opzicht. Ik wensch er in geen geval tusschen te komen of zulks terecht of ten onrechte is, zegt spr., maar onjuist is het altijd. En wel in dezen zin, dat we ons moeten wachten, de leiding en spe ciaal de geestelijke leiding af te breken a Imo gen we het in sommige opzichten ook niet eens zijn, met hetgeen voorheen gebeurd is. Vast staat, aldus spr., dat Sas en Sluiskil zullen worden industrieele centra. Dat op het platteland een overcompleet is aan werkkrach ten, die geleidelijk doch zeker zullen afvloeien naar de industrie streken. Buiten Z.-Vl. heb ben we dat proces zich reeds jaren lang zien voltrekken ook binnen ons gewest zal dat ge beuren. Als we den loop der bevolking in ons gewest nagaan, zegt spr. zien we geen vooruitgang doch achteruitgang. Z.-Vl. wordt meer en me r ontvolkt. Steeds trok een groot deel der ar beidskrachten naar elders. Nu die hier straks óók werk zullen vinden, zal dat niet langer ge schieden. Van het platteland echter zal een uittocht plaats vinden naar de industriecen tra. Zulks van menschen, waarvan er weini gen georganiseerd zijn en die geen of nauwe lijks lager onderwijs hebben genoten, men schen van 20 tot 45 jaar. Spr. wijst op het ge vaar, dat dezen menschen dreigt van de zijde van het socialisme, dat in deze streek toch al meer en meer veld wint. En, zoo vervolgt spr., de menschen, die geen véïtrouwen meer heb ben in hun geestelijke leiders zullen dan straks den stoot hebben op te vangen tusschen socia lisme en katholicisme, tusschen geloof en on geloof. Het gevaar, dat hierin schuilt, is niet te onderschatten, zegt spr. (Wordt vervolgd) Storm-ongeval. Kort nadat vanmorgen trein 2 in den donker van Sas van Gent was vertrok ken reed de locomotief nabij de laadplaats St. Albertpolder tegen een dwars over de rails liggende canada-boom en wel met zoo'n kracht, dat deze zware boom iy2 Meter om trek, op de plaats, waar hij door den scherpen hoek van de loco geraakt werd, recht afbrak. De kracht van den schok was hierdoor aan merkelijk gebroken en kwam de machine er vrij goed af. Ze stond tien Meter verder met de vier wielen in het zand. De truck van het eerste rijtuig ontspoorde eveneens. Het spoor was ter plaatse ontzet. Personlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Door het inleggen van een extratrein werd door overstappen in den dienst voorzien. heeft men vaak last van schrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol^ Rechtbank te Middelburg. In de zittin gvan Vrijdag werden o.a. de vol gende zaken behandeld. A. K., arbeider te Zuiddorpe, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 November 1929 te Axel heeft weggenomen ongeveer 1800 K.G. suiker- bietèn, toebehooren aan een ander. Eisch 25 of 25 dagen hechtenis. A. de P., 46 jaar, landbouwer te Biervliet, was door den kantonrechter te Oostburg wegens het buiten noodzaak met een auto over een rijwielpad rijden te Philippine op 15 December j.l. veroordeeld tot ƒ8 of 8 d. h. tegen welke veroordeeling hij in hooger beroep was geko men. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. K. van G., 43 jaar, werkman zonder vaste woonplaats gedetineerd, werd verdacht dat hij op 18 September 1929 te Breskens een rijwiel toebehoorende aan J. Risseeuw. heeft wegge nomen. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. F. van Deinse, bepleite verzachtende omstandigheden. E. E. M., 18 jaar, schilder te Sas van Gent, werd ten laste gelegd dat hij op 10 December 1929 te Sas van Gent in de Vredestraat tot een gewelddadig optreden tegen de politie heeft opgeruid door toen aldaar de orde was ver stoord, bij gelegenheid van het door de politie naar huis geleiden van een werkwillige, in ver band met de werkstaking, toen de marechaus- seés en de rijksveldwachters gebruik hadden gemaakt van de sabel, ter handhaving yan de openbare orde, te roepen tegen het aanwezige publiek, daarbij doelende op de politie, „rot zakken, sla ze kapot." Eisch 25 of 25 d.h. W. de N., 39 jaar, opzichter, Westdorpe, werd verdacht dat hij op 9 December jl. te Ter Neu zen roekeloos nalatig en onvoorzichtig een door hem bestuurde auto zóó dicht bij de tramrails heeft geplaatst, dat een tram gaande in de richting Zaamslag aldaar niet vrij kan passeeren, doch tegen den rechterkant van de vrachtauto is aangereden waardoor gevaar is ontstaan voor het verkeer met dien tram oyer die tramlijn. Eisch f 25 of 25 d. h. Vervolgens kwamen de volgende zaken voor, betreffende hooger beroep van vonnissen van den Kantonrechter te Ter Neuzen. C. M. B., 28 jaar, fabrieksarbeider te Sas van Gent die op 5 October 1929 te Sas van Gent het verbod tot samenscholingen van meer dan 3 personen heeft overtreden, en deswege was veroordeeld tot f 10 of 5 dagen h. P. A. de F., 25 jaar, fabrieksarbeider, H. E. S., 51 jaar, bierbottelaar én C. N., 38 jaar,, metselaar, allen te Sas van Gent, veroordeeld wegens het overtreden van het verbod tot sa menscholing op 4 October 1929 te Sas van Gent, ieder tot f 10 of 5 d. h. M. J. v. A., 22 jaar, arbeider Westdorpe, we gens het verbod van samenscholingn te Sas van Gent op 5 October jl. veroordeeld tot f 10 of 5 d. h. P. S., 26 jaar, werkman, Sas van Gent, we gens overtreding van het verbod van samen- schollingen te Sas van Gent op 5 October jl., veroordeeld tot f 10 of 5 d. h. De eisch luidde i nal deze zaken bevestiging van het vonnis. De raadsman mr. P. C. Adriaanse, vroeg in al deze zaken vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Faillissementen opgegeven door v. d. Graaf en Co N.V. (Afd. Handelsinformaties) In de week van 611 Januari 1930 wer den in Nederland uitgesproken 71 faillisse menten, Leipzig, 212 Maart 1930. Reeds sedert een reeks van jaren is de Bouwvak-Messe een waardevol onderdeel van de over de geheele wereld bekende Leipziger Messe, welke tweemaal per jaar gehouden wordt. Tienduizenden Duitsche exposanten en "koopers, alsook de voortdurend in aantal toenemende belanghebbenden uit het buiten land komen daar tezamen om eenerzijds af zetgebied voor hun producten te zoeken en anderzijds nieuwe vindingen op het gebied van gereedschappen, machines, bouwstoffen enz. te leeren kennen, welke kennis strekt tot het belang van hun bedrijf. Het in- en exporteerende buitenland is aldaar sterk ver tegenwoordigd, o a. zijn groote bestellingen voor de levering van baksteen en marmeren^ platen naar Zwitserland, Zuid-Amerika, etc. in deze afdeeling tot stand gekomen. Dit voorjaar zal de Leipziger Bouwvak- Messe gehouden worden in hal 19 en de nieuwe hal No. 20, op het groote tentoon stellingsterrein van de groep voor techniek en bouwbedrijf. Gisteren speelde Sassche Boys I een wed strijd tegen Hontenisse. De Boys moesten eerst tegen den wind spelen. Na afgetrapt te hebben namen zij, als gevolg van een mooien aanval, al direct de leiding. Dit scheen bij de Hontenisse-mannen de moed alreeds te doen zinken. De Boys hadden met de rust de leiding met 5 o. Na de rust scheen Hontenisse, dat toen tegen de sterker geworden wind speelde, het spel beter te verstaan. Doch de Boys waren niet pluis en wisten nog eens te doelpunten. Toen was de beurt aan Hontenisse om te doelpunten. Sas wist daarna nog viermaal te scoren. Het spel der Boys was uitstekend. UIT HET BINNENLAND. Arm afgerukt door een dorschmachine. Te waarde werd den landbouwersknecht van I., die in aanraking kwam met een dorsch machine, de linkerarm bijna afgerukt. Het lichaamsdeel moest worden afgezet. Een magere buit. Vrijdagnacht hebben onbekenden een bezoek gebracht aan het perceel Valkensburgerstraat 16 te Amsterdam. Dit perceel heeft slechts een verdieping en hierin is gevestigd de maat schappij „Petrolifère". De nachtelijke bezoekers hebben eerst gé- Irachtt aan de achterzijde van het gebouw dat aan het water grenst, binnen te komen. Dit gelukte niet, waarna zij op het dak zijn ge klommen en door een dakraam in de groote loods van de onderneming zijn afgedaald. Aan de voorzijde van het gebouw is het kantoor van de „Petrolifère" en hier vonden de inbre kers een groote brandkast. Deze sleepten zij door het magazijn naar de achterzijde van het van het perceel en brachten de kast, die eenige honderden kilo's weegt, op een bootje, waarna zij met de brandkast verdwenen. De zware la ding zal den dieven evenwel weinig profijt brengen daar de inhoud van de kast bestond uit eenige boeken en een „bedrag" aan geld van twee kwartjes. De politie stelt een onder zoek in. Poging tot brandstichting. Donderdag omstreeks elf uur ontdekte een bewoner der gemeente Hoogland nabij Amers foort dat een jong vrouwspersoon zich op ver dachte wijze ophield in een loods van zijn buurman. Hij verraste de vrouw, die uit eigen geweging verklaarde dat zij van plan was de loods in brand te steken. De loods alsmede een vrachtauto welke zich daarin bevond waren reeds met petroleum begoten terwijl een leege olieflesch werd ontdekt, benevens een aantal afgestreken lucifers. De vrouw is in den afgeloopen nacht te Amersfoort gearresteerd Het was C. V. zonder vaste woonplaats. Men vermoedt, dat een afge broken verkeering de drijfveer van haar han- deling Is. z AdvmrtBntlön Wegens opheffing winkel, betuig ik langs dezen weg aan mijn geachte clientèle en begunstigers mijn oprechten en welgemeenden dank. Wed. P. v. BASTELAERE, (9) Westdorpe.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3