Hoesl&n 2^ Anga Uit de stad van het Vaticaan. Uil ie Pers Buitenland. Weer een nieuwe Pauselijke Encycliek. Bronchitis en Kinkhoest oroncniri Siroop per flesch 1 gId Bonbons per doos 6Oef Ongeval. Op het werk van de Haagsche Beton-maatschappij had zekere de M. uit Philippine Donderdag jl. het ongeluk, door een van 6 M. hoogte vallende zijarm van een betonmast licht getroffen te worden. Dokter van Loy, uit Sas van Gent verleende de eerste hulp. Aan dd beterhand Het 6-jarig knaapje van de familie O. dat even voor Kerstmis, door een auto werd gegrepen en een ernstige schedelfractuur bekwam, heeft Zaterdag- morgeu voor het eerst wederom enkele woorden gestameld. Men mag thans hopen op herstel. Vertrek politie. De bereden manschappen der maréchaussée, die hier gedurende de staking gestationneerd waren, zullen in den loop der week vertrékken, terwijl de overigen nog eenige dagen zullen blijven. Sympathieke daad De commissie, welke 5 dezer een duivententoonstelling organiseerde heeft het batig saldo ad f 55,32 aan den penningmeester van het Wit-Gele Kruis afgedragen. Installatie burgemeester. Op feestelijke wijze is Vrijdagnamiddag jl. de heer J. Truyman, burgemeester van Boschkapelle als burgemeester van Stoppeldijk geïnstalleerd. De gemeente prijkte in vlaggentooi en het gemeentehuis was rijk versierd. Door Frof. ANDREAS RASETSCHNICr ROME, 7 Januari 1930. Het geluk van twee Koningskinderen. Heel de Eeuwige Stad in feestdosch. Een rijkdom van vlaggen en bloemen tien duizenden vreemdelingen zijn naar Rome ge- j komen en uit alle deelen des lands zijn de Italianen naar de hoofdstad des Rijks ge- stroomd om getuige te zijn van het geluk van twee koningskinderen. Onder den diep-blau- wen hemelkoepel lag daar het groote Dama- susplein, fel beschenen door eep gouden voor jaarszon, omlijnd door de Palatijnsche wacht wier kleurige uniformen en glanzende pluimen scherp afstaken tegen de eerbiedwaardig grijze muren van de Vaticaansche paleizen. De pauselijke gendarmen in hun schitterend groot uniform geleken er nog veel grooter en meer ontzegwekkend dan anders. In een hoek van het plein stond een delegatie oorlogsin- valieden uit Brussel met hun ontplooide vlag. Kolonel Baron Walris, een der verminkten uit den groten oorlog voelde zich trotsch op dezen dag. Een mouw van zijn uniform hing leeg langs zijn lichaam Het muziekkorps van de Palatijnsche wacht speelde de „Brabangonne", toen de automo bielen op het binnenhof reden. Het was de koning en de koningin van België, de prinses, die men hier reeds Maria van Savoye noemt, prinses Astrid, die vriendelijk glimlachte, en de prinsen Leopold en Karei. Voorafgegaan door de hoogwaardigheidsbekleeders van het Pauselijk hof, omringd door fiere Zwitsers met blinkende hellebaarden, die tintelden in de zon, besteeg de koninklijke familie met haar gevolg de groote marmeren trap, die haar naar de tweede verdieping voerde van het paleis, waar zij langs wijdsche zalen en breede gangen de Pauselijke vertrekken bereikte. Dit was het eerste officieele bezoek der Belgische koninklijke familie, sinds de onder- teekening van het verdrag van Lateranen. Het onderhoud met den H. Vader duurde twintig minuten. Z. H. de Paus bracht bij het beëindigen van het bezoek zijn koninklijke gasten tot aan den drempel der troonzaal, waar de opper-kamerheer en de prefect van het ceremonieel, hen verder uitgeleide deden. Na een bezoek gebracht te hebben bij kardinaal Gasparri, ging de Belgische konink lijke familie langs de koningszaal en de ka mers van Rafaël, waar zij langs de weelderige trap van Bernini de portiek van Sint Pieter bereikte. De bidstoelen in de Sacramentskapel waren bekleed met rood damast. Na eenige oogenblikken te hebben neergeknield, bracht kardinaal Merry del Val de hooge gasten bij het graf van den Prins der Apostelen. Heel vriendelijk vergezelde de kardinaal hen weer naar den uitgang van Sint Pieter, waar Zijn Eminentie hen behulpzaam was bij het instappen. Nog langen tijd bleef de kardi naal den koninklijken stoet gadeslaan, tot zij eindelijk over het groote Sint Pietersplein in de richting van het Quirinaal verdween. Even nadat de koninklijke familie was te ruggekeerd, ging kardinaal Gasparri het offi cieele tegen-bezoek brengen. Reeds langen tijd is men hier in Italië bezig om de oude klee derdrachten der voorvaderen weer in eere te herstellen. Overal in den lande heeft men ver- eengingen opgericht die zich ten doel stellen om de traditioneele kleederdrachten aan de vergetelheid te ontrukken. In Venetië werd er enkele maanden geleden een vergadering ge houden van al de afgevaardigden dezer orga nisaties, dit wyas de vergadering der nationale kleederdrachten, waaraan elfduizend gecostu- meerde boeren deelnamen. Bij gelegenheid van het vorstelijk huwelijk heeft Rome thans ook haar groote folkloris tische optocht gehad. Het waren onvergetelijke oogenblikken toen men de 4000 deelnemers aan dezen kleur-rijken stoet zag voorbijtrek ken, zingend de oude liederen en melodieën van hun land, dansend volgens de traditionee le wijzen. Meisjes uit Dalmatië die met meer paarlen en edelsteenen omhangen zijn dan 'n Russisch heiligenbeeld, roepen de konings kinderen heilwenschen toe in het eigenaardig geaccentueerde dialect van hun land. 't Was alsof een folkloristische film van geheel Italië zich voor ons oog ontrolde, Trente, Bergamo, Mantua, de Abruzzen. Boeren uit Ancona die harmonica spelen of landslieden uit Salerno op ossenwagens die getrokken werden door buffels met lang breeduitstaande horens. In Rome is ook een merkbare verandering gekomen in de regeling van het verkeer. De trams zijn uit de binnenstad verdwenen en werden vervangen door groote autobussen. Een voetganger in Rome maakte een cursus mee in gymnastiek, vooral in hardloopen en afstand bepalen. Ijverige kranten hebben de nieuwe verkeersregeling ten zeerste geprezen, maar iedere Romein staat er zeer sceptisch tegenover. In de binnenstad zou kalme rust heerschen als de trams verdwenen waren, maar in plaats van belgerinkel worden we nu onthaald op benzintstank. Men moet hier in Rome langs het achterbalcon instappen en langs het voorbalcon den wagen weer verla ten, maar als men deze tocht maakt, krijgt men tevens gratis massage Zakkenrollers maken gaarne gebruik van deze drukte om hun bedrijf uit te oefenen. De Ossevatore be vatte dezer dagen het bericht dat een dame bij het instappen in de autobus een been ge broken had, de strijd om een plaatsje in de tram heeft al veel slachtoffers naar het hos pitaal gebracht. We zullen maar geduldig wachten tot we eindelijk eens in Rome een ondergrondschen spoorbaan krijgen. volgende karakteristieke versregels aan In de Maasbode troffen we dezer dagen de AAN KATHOLIEKE LEZERS VAN ZOOGENAAMDE NEUTRALE BLADEN NEUTRAAL. Neutraal Dat is niet ja, niet neen Dat hinkt van 't eêfPt>p 't andere been 't Is hot noch haar, soep zonder zout, 't Is vleesch noch visch, 't is warm noch koud. Neutraal Neutraal is abnormaal Neutraal Is 'n Gordiaansche knoop, Waar zonder merk vanglijm en stroop, Ersatz vervangsel-in-'t-kwadraat 't Iswat in naam alleen besttat. Neutraal Kwakzalversbrabbeltaal Neutraal Dat zegt„De leus is zoek Een vlaggestok is 'tzonder doek 't Is „Hou je gemak, blijf koest, bedaard Kleur achterbaks Geen open kaart Neutraal Is 'n leeg fanion-foedraal Neutraal Dat is een Januskop ,t Is „Sjokt maar dom en Stom mee op Begins'lengooi gerust aan kant Zelf denkendaaraan heb het land Neutraal Is ante-diluviaal Neutraalheeft kop noch ruggegraat Noch eigen beenen, waar 't op staat 'n Jan Klaassen is 't, die flikkers slaat Bij 't stiekum trekkeli aan een draad. Neutraal Is poppentheatraal Neutraalis blind en doof en stom, Zijn facie'n vastenavond-mom Aan 'n leiband hinkt het, mank en krom En linksch en 't valt.naar links steeds om Neutraal Is fopspeen-foeficaal Neutraal Is 'n slaapmuts, 't is morfien, 't Is 'n bril, die loensch naar links leert zien. 't Is 'n gif, dat idealen moordt En 'n doofpot, die je zelfzijn smoort. Neutraal Neutraalniks zoo fataal Neutraal Dat is 'n kameleon, 'n Amphibie. koudin tropenzon, Een kreeft is 't, rugwaarts vlug te poot Enwordt ie warm, dan wordt le rood. Neutraal Iswat de drommel haal MATHYS REINIERSZ. Heerlen, Nieuwjaar 1930. Z. H. de Paus heeft een encycliek uitge vaardigd over de christelijke opvoeding der jeugd, welke zooals de H. Vader uiteenzet, een sociaal werk is, waaraan de Kerk, het gezin en de staat hebben mede te werken, echter op verschillende wijze. iDgeionlen tfededeellng (10) Bi) Apoth. «o DrogisKo Korte Berichten. De vertegenwoordigers der Afghaansciie stammen hebben met algemeene stemmen be sloten, onder geen omstandigheden den terug keer van Amanoellah naar Afghanistan toe te staan. De RussischChineesche besprekingen tot definitieve regeling van het conflict zijn een maand uitgesteld. Hongersnood en koude in China. Een bericht uit Hankow maakte melding van een hevige koudegolf, die in de omgeving der stad talrijke slachtoffers maakt o.a. moeten tachtig koelies door de koude zijn omgeko men. De al lang heerschende hongersnood neemt eer toe dan af en herhaaldelijk komt het voor, dat vaders, om tijdelijk althans hun gezin van den hongersnood te redden, voor 'n paar pond sterling een hunner kinderen verkoopen. De papegaaien-ziekte. Volgens Wdlf-telegrammen zijn in Ostsee- bahnhorst bij Treptow a/d Rega en in Glau- chau (Saksen) nieuwe gevallen van pape gaaien-ziekte gesignaleerd. In de hoofdcommissie van den Prulsischen landdag besprak de vertegenwoordiger der re geering ook de zoogenaamde papegaaienziekte Hij deelde mede, dat deze reeds vroeger in Engeland en Nederland is voorgekomen. Tot nu toe heeft men de ziekte nog niet overwon nen men hoopt hierin evenwel te kunnen slagen. Als laatste middel ter voorkoming van meer ziektegevallen moet de invoer van pape gaaien worden verboden. Ook de Zweedsche regeering is voornemens een invoerverbod voor papegaaien af te kon digen. Van de personen, die te Baltimore door de papegaaienziekte zijn aangetast, zijn er twee overleden. Verder worden nog 12 nieuwe ge vallen gemeld. De overheid heeft gelast, dat alle onlangs uit Cuba ingevoerde papegaaien in beslag ge nomen moeten worden. Tot de bevolking is een waarschuwing gericht. Aanslagen op spoorwegen. Vrijdagavond zijn drie aanslagen op den spoorweg Van Kiel naar Altona gepleegd. De onbekend gebleven daders hadden zware stukken rails op de lijn gelegd, die echter nog tijdig ontdekt en verwijderd werden. De po litie en de bewakingsdienst der spoorwegen stelden terestond een onderzoek in. De directie der spoorwegen heeft een be looning van Mk. 1000 voor de ontdekking van de daders uitgeloofd. Een nader Wolff-telegram uit Altona meldt nog, dat men hier met 4 afzonderlijke spoor wegaanslagen op de spoorlijn, niet ver van Kiel te doen heeft. Behalve den regeeringspresident heeft ook de spoorwegdirectie een belooning van 1000 mark gesteld op de aanhouding van de daders. Corruptie-affaire te Frankfort. Naar aanleiding van een aangifte door een ontslagen employé van een Hessische bouw- firma omtrent beweerde bedriegerijen bij staatsbouwwerken heeft de recherche, naar de „Voss. Ztg" uit Frankfort a. d. Main verneemt, tegelijkertijd te Darmstadt, Isenburg, Spend- lingen, Offenbach, Braunheim en Ginnheim een aantal aannemers en postambtenaren ge arresteerd en naar het hoofdbureau van poli tie te Frankfort overgebracht. Bij de affaire zouden de geëmployeerden van 15 a 20 firma's betrokken zijn. De koudegolf in China. Vijftien duizend personen zijn omgekomen in Noord Shensi, tengevolge van een koude golf, die de Noord-Westelijke provincies heeft geteisterd. Het abnormale weder in Amerika. Volgens een bericht uit New-York heerschen in de Vereenigde Staten nóg steeds buitenge wone weersomstandigheden. In het Oosten is het voor den tijd van het jaar buitengewoon warm. Te New-York wijst de thermometer een temperatuur van 18 graad Celsius aan, terwijl de normale temperatuur om dezen tijd V2 graad Celsius is. Te Philadelphia is met 22 graad Celsius het record voor de maand Januari geslagen. Daarentegen woeden in ongeveer 20 staten sneeuw- en regenstormen, waardoor veel scha de is aangericht. Talrijke auto-ongelukken zijn hiervan het gevolg geweest. Ontploffingen in een theater te Philadelphia. Naar uit Phiadelphia wordt gemeld hebben in het Glcbe-theater Donderdagavond twee ontploffingen plaats gehad die door brand ge volgd werden. Door de ontploffing werd een groot deel van het theater verwoest. Tot op 1 K.M. afstand werden de venster ruiten vernield. Het aantal gewonden wordt tusschen de 30 en 60 opgegeven. De meeste slachtoffers waren personen, die van hun werk of kantoren huiswaarts keer den en door weggeslingerede stukken steen ge troffen werden. De ontploffingen werden door acetyleen ver oorzaakt. Bij de eerste ontploffing steeg een geweldige steekvlam op en werden groote stukken steen in de lucht geslingerd. De werkloosheid in de V. S. Naar uit New-York gemeld wordt bedraagt, volgens mededeelingen van den voorzitter der vereeniging van Amerikaansche arbeidsbureau het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten 3 millioen. De wegen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Donderdag, 9 Januari jl. had in de Raadszaal te Axel een vergadering plaats van de burgemeesters in Z.-Vl. O.-deel, ter be spreking van het vraagstuk van verbetering en aanleg der wegen. In de vergadering, die door bijna alle bur gemeesters werd bijgewoond, was ook aanwezig de Ir. Cohen Stuart van den Provincialen Waterstaat met den Heer de Jong, technisch- ambtenaar van dien dienst té Ter Neuzen. De vergadering was eenstemmig van oor deel, dat een goed wegennet in Z.-Vl. O. nood zakelijk is en een eerste rangsbelang voor dt gemeenten, dus niet alleen voor de polders. De gemeenten hebben daarom den plicht voor behoorlijke wegen zorg te dragen. Hiervoor is noodig saménwerking van gemeenten onder ling en met de onder houdsplichtigen, daar alleen door samenwerking iets goeds te berei ken valt voor het geheele gewest. Op voorstel van de vergadering werd een Commissie ingesteld om te onderzoeken of en op welke wijze door samenwerking van ge meenten onderling en van gemeenten met on derhoudsplichtigen der betreffende wegen een wegennet is tot stand te brengen, dat aan ge matigde eischen van modern verkeer voldoet. De Ingenieur van den Provincialen Water staat zegde daarbij zijn medewerking toe. Het streven der vergadering is krachtige pogingen in het werk te süellen, om de bè- zwaren uit den weg te ruimen, die tot nu toe een afdoende verbetering der wegen in den weg stonden. Een goed wegennet werd bij herhaling een der eerste middelen genoemd tot opbloei van de streek. SLUISKIL. Naar het zich aanvankelijk liet aanzien, zal de man er wonder boven wonder goed afkomen. GRAAUW. STOPPELDIJK. Ten circa 3 uur vond de installatie plaats in de daarvoor belegde raadszitting, waarbij de oudste wethouder, de heer Kerckhaert, den nieuwbenoemden burgemeester toesprak. In zijn antwoord, dat aan het slot door een talrijk publiek luid werd toegejuicht, memoreerde burgemeester Truyman ook zijn ambtsvoorganger, burgemeester I. de Waal, wien hij beterschap wenschte ven de ziekte, welke hem dwong zijn ambt neer te leggen. De schoolkinderen hadden een dag vrijaf en hun werd door den nieuwen burgemeester een goed onthaal beloofd. HENGSTDIJK. Raadsvergadering. Alle leden zijn aanwezig onder voorzitterschap van burgemeester van Esbroeck. Secretaris dhr. Hermans. Na voorlezing worden de notulen ongewij zigd gearresteerd. Agenda Ingekomen stukken -. Van Ged. Staten bericht van goedkeuring der ontvangsten en uitgaven gemeentereke ning 1928. 2. Van Ged St. mededeeling, dat het be zwaar van P. A. Verschuren tegen zijn aanslag in de forensenbelasting gegrond is verklaard, mitsdien de gemeente in 't ongelijk is ge steld. 3. Het bekende verzoekschrift van het Co mité der Vereeniging van Burg. en Secr. in het kanton Hoorn e.a. om adhaesiebetuiging, wordt voor kennisg. aang. 4. Van Ged. St. bericht van goedkeuring verlaging stroomtarief. 5. Van den gemeente-veldwachteieen dankbetuiging voor de herziene regeling van zijn salaris. 7. Een zelfde schrijven met dankbetuiging van den Rijksveldwachter, dhr. Annaert, voor de verlaging zijner woninghuur. 8. Van de gemeente Stoppeldijk eene voor- loopige uitnoodiging tot nadere bespreking tusschen de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle betreffende het brandweer- vraagstuk, met het doel tot overeenstemming te geraken tot het aanschaffen eener motor brandspuit ten dienste van de drie voornoem de gemeenten. De voorzitter licht in, dat die spuit alsdan te Stoppeldijk als zijnde het middelpunt zou gestationeerd worden, hetgeen bij even- tueelen brand te Hengstdijk, nog al bezwaren medebrengt. Bovendien is zoo'n spuit buiten gewoon duur. Verder is de brandspuit, welke de gemeente thans bezit, in flinke conditie en van voldoende capaciteit, hetgeen door alle leden volmondig wordt erkend. De voorzitter zegt verder, dat B. en W. voornemens zijn de brandweer te reorgani- seeren, want die regeling laat thans nog al te wenschen over in Maart of April zal del nieuwe instructie in werking treden. De leden konden zich hiermede ten volle vereenigen en met alg. st. werd dan ook hetj voorstel van B. en W., om op het verzoek vani Stoppeldijk niet in te gaan, aangenomen. 9. Van B. en W. van Ter Neuzen mededee ling, dat de Raad aldaar besloten heeft 1C|

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2