Abdijsiroop IVo. 3563 Vrijdag 10 Jantib NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Op staatkundig gebied. BuitenL Overzicht Buitenland. BONBONS Kalenders. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeeling (40) Iets Nieuws! Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiëa 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING irr IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Dat althans op staatkundig gebied het libe ralisme meer en meer verdrongen is, zal nie mand ontkennen. De eertijds zoo machtige li berale partij telt nog maar- weinige aanhan gers en tal van sociale wetten en verordenin gen getuigen van een nieuwen geest, van meer soviaal gevoel bij de openbare lichamen, die moeten waken over de belangen van het volk. Deze hervorming kwam van onderen op. Eerst is het volk tot beter inzicht gebracht en toen zijn, langs den weg van het algemeen kiesrecht, vertegenwoordigers van andere be ginselen naar Kamers, Staten en Gemeente raden gestuurd. Enorm veel is hierdoor verkregen. Men den- ke niet slechts aan de algemeene sociale wet ten tot beperking van arbeidsduur, bescher ming van vrouwen en kinderen, van zedelijk heid en veiligheid, tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, invaliditeit hoogen ouderdom, ziekte en werkeloosheid, en tot regeling van het arbeidcontract, maar ook aan tal van instellingen en maatregelen op het gebied der volksgezondheid en arbeidsbescher- ming, opgericht, gesteund en genomen door al de openbare colleges, hierboven genoemd. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de sociale taak der overheid staat in het midden punt der politieke beweging. Wat de vrije so ciale organisaties gedeeltelijk wisten te ver overen, werd langzamerhand algemeen ge maakt door de sanctie van den wetgever, en thans zijn wij reeds in de periode, waarin over wogen wordt, hoe die vrije organisaties recht streeks bij de wetgeving moeten betrokken worden. Dit alles is verkregen door meer vtlksont- wikkeling op staatkundig gebied. Deze heeft ertoe geleid, dat in de wetgevende colleges per sonen werden gekozen, die beter op de hoogte waren van de nooden en behoeften des volks en die begrepen hoe hier de overheidstaak moest worden vervuld. En op dezen weg is de ontwikkeling verder gegaan. Thans hebben wij ook volksvertegenwoordigers, voortgekomen uit de kringen der arbeiders, in Gemeenteraden, Staten, Tweede- en Eerste Kamer. Dit legt zware plichten op aan de arbeiders beweging. Op dat breedere strijdfront moet zij ook in de toekomst alle posten kunnen bezet ten. Wie met hare positie op de hoogte is en hierover nadenkt, vreest wel eens, dat hiertoe de krachten zullen ontbreken Het wordt steeds moeilijker om nieuwe vertegenwoordigers te vinden, of te vervangen. Dit is een veeg teeken want zulk een toestand zou ertoe kunnen lei den, dat het strijdperk, in plaats van ver breed, moet worden versmald. Want hoofd zaak blijft om in militaire taal te spreken dat het kader zijn taak in 't leger vervullen kan, desnoods door op kleiner terrein te opereeren, wanneer voor het grootere zijn krachten tekort schieten. Dit moet worden voorkomen. Wij hebben eer te denken aan nóg breeder strijdfront of werk terrein, vooral nu een taak op internationaal gebied in zicht komt. Bewijst dit niet hoe kaderuitbreiding drin gend noodzakelijk is, ook in politieken zin Laten wij dus, naast de volksontwikkeling op godsdienstig en sociaal-economisch terrein, niet vergeten de voorlichting en scholing op staatkundig gebied. H. Een vorstelijk huwelijk een nieuwe band tusschen Italië en België. Hoop op spoedige overeenstemming ter Haagschc Conferentie. Het Woensdag te Rome voltrokken huwelijk tusschen kroonprins Humberto van Italië en de sympathieke Belgische prinses Marie José Is een huwelijk oogenschijnlijk enkel uit lief-1 de, van alle politieke bijbedoelingen ontbloot. Toch is de mogelijkheid allerminst uitgesloten, dat het te eeniger tijd politieke gevolgen zou kunnen hebben. Een goede verstandhouding tusschen Italië en België mag er zeker van yrorden verwacht en men hoeft nog volstrekt niet te denken aan bijvoorbeeld een ernstig conflict tusschen Italië en Frankrijk om te beseffen dat de band welke Woensdag gelegd en welke ook Italië en België nauwer tot el kander haalde, ook voor de beide volken van beteekenis moet zijn. m In Den Haag vergadert voor de tweede maal de zoogenaamde Haagsche Conferentie. In Augustus werd de grondslag voor overeen stemming tusschen de geallieerden en Duitsch- land gelegd op de basis van het te Parijs aanvaarde plan Young. Thans moeten de laat ste hoekige kanten worden afgeschaafd, ter wijl thans ook de Oost-Europeesche landen (behalve natuurlijk Rusland), die alle in den oorlog betrokken waren, aanwezig zijn, om de laatste hand aan de liquidatie van dien oorlog in financieel opzicht te leggen. Oostenrijk probeert gedaan te krijgen dat het niets hoeft te betalen, omdat het niet in staat is ook maar een cent af te drage Bul garije heeft een aanbod gedaan van 10 mil- lioen goudfrancs per jaar tot 1966, waartegen over een eisch staat van 12y2 millioen. Hier naderen elkaar de standpunten dus elkaar al zoo dicht, dat een accoord verzekerd schijnt. Tusschen Duitschland en zijn vroegere te genstanders hokt het nog op enkele punten. Maar deze lijken toch tegenover het groote principieele accoord dat vroeger al tot stand kwam van te weinig beteekenis om te vreezen, dat er nog eens een crisisstemming zou ont staan. De meeste nog bestaande geschilpunten zijn naar de deskundigen verwezen. Alles wijst er op, dat het verloop der conferentie heel wat minder sensationeel zal zijn, dan in Augustus, en reeds nu vertrouwt men, in het midden der volgende week gereed te zullen komen. Het huwelijk van kroonprins Umberto van Italië en prinses Marie José van België. Met groote praal is Woensdagmorgen in de Paulijnsche kapel van het Quirinaal het huwe lijk tusschen prins Umberto en prinses Marie José voltrokken. De trouwplechtigheid werd bijgewoond door tal van vorstelijke personen, voorts door Mus solini, de chefs der buitenlandsche missies, de ridders van de Annunziata-orde met hun dames, vertegenwoodigers der Malthezer-orde, voorts door burgemeester Max van Brussel, door generaal Pétain, als vertegenwoodiger van den president der Fransche republiek, verder door de vertegenwoordigers der konin gin van Albanië en Egypte, alsmede door vele anderen. De kaoel was voor deze bijzondere gelegen heid met kostbare gobelins versierd. Tegen 10 uur, aldus een V.D.-bericht in De Maasbode, naderde de bruidsstoet de kapel. Vooraan schreed de ceremoniemeester van het Italiaansche koningspaar en daarna het gevolg van de gezamenlijke vorstelijke gasten. Hierna volgden de ridders van de Annun ziata-orde en de paleis-prefect van het Quiri naal. De bruid werd door haar vader begeleid, terwijl koning Victor Emmanuel de koningin van België begeleidde. Vervolgens kwamen de overige persoonlijkheden en tot slot de hof dames. De kroonprins van België had zijn arm aangeboden aan de koningin van Italië. Kardinaal Maffi omgeven door geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders wachtte den in- drukwekkenden stoet in de kapel op. Nadat alle aanwezigen hun plaats hadden ingenomen, knielde het bruidspaar voor het altaar neer. De getuigen, twee Italiaansche en twee Bel gische prinsen hielden gedurende de plechtig heid een sluier over het bruidspaar uitgespreid Toen de kardinaal tot het bruidspaar de vraag richtte, of zij man en vrouw wilden worden, wendden beiden zich volgens voor schriften van het protocool eerst tot hun ouders. Nadat dezen hun toestemming hadden ge geven, gaven zij elkander het ja-woord. Daarop las de kardinaal het artikel op de Italiaansche huwelijkswet betrekking hebben de voor. Een stille H. Mis volgde hierna. Na het Evangelie werd het misboek aan den koning gereikt, die er een kus op drukte. Na de onderteekening der huwelijks-acte ge leidde kroonprins Umberto zijn jonge echtge- noote uit de kapel. Het paar Werd onmiddellijk gevolgd 'door den koning van België met de Italiaansche koningin en den koning van Italië met de ko- ninging van België. Toen het kroonprinselijk echtpaar op het balcon van het paleis ver scheen werd het langdurig toegejuicht door een duizendkoppige menigte, welke op het plein was bijeengekomen. De bruid droeg een kostbaar wit toilet van Italiaansche zijde en een korten hermelijnen mantel met een zeven meter langen sleep. Op het champagne-kleurig toilet van de Italiaan sche koningin wareji gouden versierselen en paarlen aangebracht. Haar mantel van goud- brocaat droeg een vijf meter lange sleep. Ook de prinsessen en de hofdames droegen kost- baretoiletten. Bijzonder opvallend was de roo- de pelerine van prinses Mafalda van Hessen, welke zich reeds gedurende eeuwen in het be zit van het Huis Hessen bevindt. De koningen en prinsen en de overige mannelijke persoon lijkheden droegen allen uniform of rok met ordeteekenen. Om 1 uur vond in het Quirinaal het bruiloftsmaal plaats. Onmiddellijk na de huwelijksplechtigheid in de Paulijnsche kapel van het Quirinaal begaf het kroonprinselijk echtpaar zich te 12.20 naar de Vaticaansche Stad, waar Z. H., de Paus kroonprins Umberto en diens gemalin in au diëntie ontving. Na de andiëntie bezocht het jonge paar den kardinaal-staatssecretaris. Kardinaal Gasparri legde vergezeld door den Apostolischen nuntius Borgonginl-Dusa een tegenbezoek aan het Quirinaal af. Te New York zomerweer. Terwijl het in het Noorden der Ver. Staten hard vriest, zoodat temperaturen van 30 gra den Fahrenheit worden gemeld, die met he vige sneeuwstormen gepaard gaat, heerscht te New York het schoonste zomerweer met een temperatuur van 59 graden Fahrenheit. Hittegolf. Te Rio de Janeiro woedt een hittegolf. Er heerscht een temparatuur van 97 graden Fah renheit in de schaduw. Brutale overval in China. Een troep communistische bandieten heeft Dinsdag jl. de deelnemers aan een officieel di ner overvallen. De misdadigers hielden de gas ten met hun revolvers in bedwang, bonden hen met touwen vast en voerden hen mee. On der de slachtoffers bevinden zich o.a. Yang Sjoe Tsjoeang, opperbevelhebber der Chinee- sche vloot, de gouverneur van de provincie Foekien en nog vijf andere leden der provin ciale regeering van Foekien. Yang Sjoe Tsjoeang wordt op het oogenblik op een een onbekende plaats te Foetsjou als gijzelaar vastgehouden de andere gevange nen zijn stroomopwaarts van de Minkiang weggevoerd. De provincie Foekien wordt al geruimentijd door communistische benden, die zich „het volksleger" noemen, geterroriseerd, maar dit is wel het brutaalste stukje van deze ban dieten. Thuis Akker's Abdijsiroop Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Aan de Nederlandscbe schrijvers. De Vereeniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels heeft eene lijst vast gesteld van de namen „erkende uitgevers". De boekverkoopers mogen alleen de uitgaven, welke bij deze „erkende uitgevers" verschenen zijn, in voorraad houden en exploiteeren. Uitzonderingen hierop kunnen, indien de wenschelijkheid daarvan blijkt, slechts worden toegestaan bij een bijzonder besluit van het Bestuur van genoemde Vereeniging. Deze bepalingen zijn onlangs in hare regle menten opgenomen, omdat er herhaaldelijk misstanden voorkwamen, welke den regeima- tigen boekhandel ernstige moeilijkheden be rokkenden en de verspreiding van het boeK ten zeerste belemmerden. De schrijver, die zijn werk aan een uitgever wenscht toe te vertrouwen, doet dus goed zich vooraf te vergewissen, dat hij zich tot een „erkend" uitgever richt. Alle leden van den Nederlandsche-Uitge- versbond behooren tot de „erkende" uitgevers. Eene ledenlijst wordt op schriftelijke aan vraag kosteloos toegezonden door het bureau van onzen Bond, Heerengracht 124-128, te Amsterdam (C.). Het Bestuur van den Nederlandsche-Uitgeversbond Op 10 Januari 1920 trad de Volkenbond in werking. Tien jaren van moeite vollen, inspannen- den, soms teleurstellenden, soms moedgeven- den arbeid van den Volkenbond liggen achter ons. Zeker heeft de Volkenbond in dit korte tijds verloop geen gelegenheid gehad om zijn krachten ten volle te ontwikkelen, maar des niettemin heeft hij op menig gebied reeds belangrijke diensten bewezen, en den vrede gediend. Teneinde de beteekenis van het vredes vraagstuk in het algemeen, teneinde den ar beid van den Volkenbond in het bijzonder te doen zien, wordt te 's-Gravenhage in de daar toe door de Regeering ter beschikking gestelij de Grafelijke Zalen, een Vredes- en Volken bondstentoonstelling ingericht, die zoo spoedig dit na afloop der Haagsche Conferentie moge lijk is, zal worden geopend. Wil deze tentoon stelling slagen, dan dient zij over de noodige middelen te beschikken, die haar ten deele nog ontbreken. Het Uitvoerend Comité der tentoonstelling komt daarom op dezen dag tot alle Nederlan ders met het verzoek om te steunen in den ondernomen arbeid door een bijdrage, groot of klein, te zenden aan zijn adres Jan van Nassaustraat 93, of op het gironummer van zijn Voorzitter No. 55886, te storten. Het Uitvoerend Comité der Vredes- en Volkenbondstentoonstelling. Het verzoek, in dit schrijven tot alle Ne derlanders gericht, wordt warm aanbevolen door W. C. Bonebakker, Directeur Koloniale Bank, Amsterdam. Mr. H. J. Bool, Secretaris v. h. Tabaksbureau Amsterdam. Mr. J. C. A. Everwijn, oud-Directeur Nederl. Handel-Mij. Amsterdam. Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eysinga, Leiden. E. Heldring, Voorzitter Kamer van Kooph. en Fabr. Amsterdam. P. J. de Kanter, Voorzitter Algem. Neder- landsch Verbond, 's-Gravenhage. Mr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Jhr. Mr. W. H. de Savorin Lohman, Presi dent van den Hoogen Raad, 's-Gravenhage. Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, 's-Gra venhage. ré?* •3 *1 Alsnog ontvangen een luxueus uitgevoerde maandkalender van de N.V. P.Z.E.M., verlucht met waardevolle re producties naar pastelteekeningen van J. H. van Mastenbroek, betrekking hebbend op toe passingen van electriciteit In het havenbedrijf, op scheepswerven, in het landbouwbedrijf etc., een en ander voorzien van interessante toe lichtende aanteekeningen. Een bijzonder smaakvolle reclame.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1