Stadsnieuws. Sport en Spel. Luchtvaart Geseeaieraad va» Sas vau Geul Veemarkt, op de veemarkt, alhier, waren heden aangevoerd 47 beesten. Hiervan wer den 44 beesten naar België uitgevoerd. De handel was goed. toonae hij me zijri struiken <£ie i' wewtöKhc. als verjongd uitzagen, en f j- ""'.tien w&ei' met trossen vrij groote 'uesser ..D iets an ders hé, dan 2, 3 jaar geleden'- Ui me en asjjn vrouw vw^-e er r-o;n e .,De •■essen zijn niei. alleen grooter maar ?<t zijn ook veel zoeter' Misschien. io>cr- kar. deze mededeeling u tot urofxit zijn. Is het ook noodig de schutting om uw tuin eens na te zien Ge kunt uw hof beschutten door aanplanting, b.v. door elzen, die gemakkelijk groeien, en bovendien, om de 3, 4 jaar gekapt, erwtenrijs leveren dat één, twee jaar gebruikt kan worden. Maar een el- zenaanplanting groeit niet heelemaal dicht eil biedt vooral in het voorjaar een onvoldoende beschutting tegen de scherpe noorden- en oostenwind. De beukenheggen voldoen in dit opzicht beter, ze groeien dichter en het oude loof valt eerst af als het nieuwe er aan komt. Maar nog els, noch beuk, noch wilg of popu lier, geeft een geheel voldoende beschutting. Wil men deze, dan is naast een aanplant, wel ke ook, een rietschutting wenschelijk, althans tot op een hoogte van 1 a anderhalve meter. Men kan hiervoor of los riet of twee-hands- dekrietmatten bezigen. De tuinman zal hierbij meestal wel te pas moeten komen, maar denk er aan dat 't staande hout en de latten ge teerd moeten worden aleer de matten ertegen komen, dat het ondereinde dier palen, dat in den grond komt, eerst flink met carbolineum wordt bestreken of wel eerst in het vuur wordt aangebrand en dan, nog heet, in de teer ge stoken. Hierdoor voorkomt men rotting. De carbelineum of teer strijke men niet enkel op het ondereinde in den grond, maar ook nog een decimeter er boven. Bij gunstig weer 'n begin maken met het snoeien in den bloemen tuin. Men heeft goed toe te zien of men met bloemheesters dan wel met sierbladheesters te doen heeft. Het snoeien der eerste moet zich richten naar den bloeitijd. Naast kennis der soorten is voor goed snoeien ook noodig het doel in 't oog te houden, waartoe de heesters of boomen zijn aangeplant. Wie zich zelf niet vertrouwt, late snoeien door een deskundigen. Anders loopt men b.v. gevaar tevergeefs op op bloemen te wachten, wanneer men name lijk in den winter juist de takken of gedeelten er van wegsnijdt, die in den loop van 't jaar de bloemen moeten geven. Waarom moeten de heesters gesnoeid worden Ziehier eenige redenen le om het evenwicht in den groei te behouden, en den eigenaardigen vorm van sommige soorten te bevorderen 2e om de bloem vorming te bevorderen 3e om bij bont- bladige soorten krachtige scheuten met fraai gekleurde bladeren te verkrijgen 4e om bij rgoepsbeplanting te verhinderen dat de sterk groeiende soorten de zwakke overvleuge len om de oude exemplaren door een krach- tigen snoei te verjongen, en het voortbrengen van jonge scheuten te bevorderen. Men snoeit in de rustperiode, als het blad is gevallen, en de nieuwe knoppen nog niet beginnen te zwel len .'t Is van belang niet te vroeg aan te van gen, in ieder geval niet vóór half Januaribij strenge vorst kunnen gesnoeide struiken nog sterk invriezen. Algemeene vergadering der Z.L.M. Dezer dagen werd in de soc. de Vergenoe ging de algemeene vergadering gehouden van de Z.L.M., onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman. Aan de gedane mededeelingen notieenen wij, dat dekring Hulst de tentoonstelling te Kloo- sterzande zal houden. Dat er in België een groot afzetgebied is voor de aardappelen, maar zwyare eischen worden gesteld aan goed zaaigoed en poot- goed. In Zeeland worden nog veel te weinig kunst meststoffen onderzocht. z Men is nog niet er in geslaagd in samen werking met den L.T.B., een derde onderwij zeres in de landbouwhuishoudkunde aan te wijzen. Te verwonderen is het, dat er nog zoo wei nig koopbriefjes inzake aardappellevering worden verkocht. Aangedrogen wordt op meer afname van benzine. Eveneens is dit het geval met binder- twine. Aangedrongen wordt op aansluiting bij de Coop. Aankoopvereeniging inzake kunstmest stoffen. Bij het boekhoudbureau zijn 100 vaste deel nemers aangesloten en 20 laten hunne boeken jaarlijks controleeren ook bij het rechtskun dig bureau, dat goed voldoet, zijn nog te wei nig leden aangesloten. De nieuwe telefoon tarieven zullen nog niet de gewenschte oplossing voor't platteland brengen dit zal alleen door streeknetten mo gelijk zijn. Aan de Commissaris der Koningin is advies uitgebracht t. a. v. het vangen van mollen aan Ged. Staten is geadviseerd het scherpe hoefbeslag te verbieden, zulks in verband met verniling van het moderne wegdek, uitgezon derd bij gladheid door sneeuw of ijs. Inzake de mollen vangst meende de heer Koning, dat deze dieren op de zeedijken altijd gevaarlijk zijn en vraagt het vangen daar al tijd toe te staan. Behandeld werd de begrooting 1930, waarop geen enkele aanmerking werd gemaakt, en daarmede in verband de contributieregeling gehandhaafd als over 1929 was vastgesteld. De voorgestelde wijziging der statuten, waardoor nemens het dag. bestuur voorzitter en secretaris de vereeniging in en bulten rech ten vertegenwoordigen, werd z. h. st. aange nomen. CiC iWafrfé'i CÏÉQ ö'- nieuwe regeling var de pacht en'de "Sge- .or pachtcommissies. «re HaBaapemKMBr** - - Zitting van Zaterdag 28 December 1929 des avonds ii uur. (Vervolg en slot). V. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1929. De secretaris leest de voorgestelde af- en overschrijvingen, welke z.h.st. worden goed gekeurd. De voorzitter zegt dan, dat, ofschoon punt 5 het slot is der agenda, hij toch namens B. en W. nog iets te bespreken heeft en wel den aanleg van het park. Lang geleden, zegt spr., hebben we met de leden van den Raad al eens geconfereerd en toen is tot aanleg van een park besloten. We zijn toen in kennis geko men met den heer de Wilde, directeur der parken en plantsoenen te Gent, een pian, die ook in het buitenland, o.a. in Engeland, uit gebreide kennis op het gebied van parkaanleg heeft verworven. Meermalen hebben wij met dezen deskundige geconfereerd. Thans hebben we van hem een teekening en een begrooting ontvangen. B. en W. hebben gemeend om, als ze bij den Raad,met een voorstel zouden ko men, iets goeds te moeten presenteeren, iets, dat gezien mag worden. Het aan te leggen park moet een sieraad worden voor Sas en een uitspanningsplaats voor de inwoners onzer gemeente. Sas van Gent met zijn groot-in dustrie mag zeker wel een net plekje hebben, waar men kan genieten. Het thans ontvangen plan is heerlijk. Het voorziet ook in den bouw van een muziektent en den aanleg van een fontein, die kunstmatig bij feestelijke plechtig heden zal kunnen spuiten. De heer VerschaffelNu nog waterleiding. De voorzitter vervolgtHet is thans aan den Raad om te besluiten tot het aangaan eener geldleening om de plannen te kunnen uitvoeren. Daarvoor zal heel wat geld noodig zijn. Spr. spreidt dan de desbetreffende tee kening op de raadstafel uit en noodigt de raadsleden uit, ze in te zien. Terwijl de raadsleden hieraan gevolg geven, worden door den voorzitter de noodige toe lichtingen verstrekt. Al spoedig openbaart zich onder de raads leden oppositie tegen vijveraanleg temeer waar de heer Verschaffel verklaart, dat een zoodanige aanleg zeer hooge kosten met zich brengt. Ook de aanleg aan de zijde van den Molen berg wordt voorloopig niet gewenscht geacht- De voorzitter stelt danook voor, den vijver aanleg voorloopig onbesproken te laten. Hij vraagt den Raadsleden, of zij met de tee kening ingenomen zijn. B. en W. zijn van meening Doe het goed, of laat het na, zegt hij. De heer de Leux vindt de teekening schoon doch is bevreesd, dat de kosten niet gering zullen zijn. De voorzitter wijst er op, dat het hier gaat om iets, dat ten algemeenen nutte zal zijn. De kosten zijn inderdaad hoog doch in het bedrag der begrooting is ook begrepen de aanleg van vijver en fontein benevens een electrische pomp, welke zouden kunnen ver vallen. Het geheele plan is voor 12000 uit te voeren, zegt spr., alles inbegrepen. De heer VerschaffelDat is geen peul schilletje. De voorzitter en wethouder Neeteson De aanleg aan de zijde van den Molenberg kan ook worden weggelaten. De heer de Leux merkt op, dat de leening over een reeks van jaren zal worden verdeeld. Ook hij acht echter 12000 een heele som. Spr. informeert tevens of de paden in het park zullen worden verhard. De voorzitter Voorloopig zal er grint op komen. Er volgen thans eenige onderlinge discussies over den padenaanleg. De voorzitter zegt dan, dat de architect gaarne een beslissing van den Raad zal weten. Hij meent, dat de Raad een crediet zou kun nen toestaan van 10.000. Dan kan de archi tect zien, dat het den Raad ernst is. De heer VerschaffelIk vind dat bedrag erg hoog. De voorzitter meent, dat het tegenover den architect een goede indruk zou maken. Mis schien, zegt, spr., kan de aanleg zonder vijver etc. met 8000 worden betaald. De heer Verschaffel zegt, dat hij voorloopig niet meer dan ƒ6000 zou willen voteeren. De voorzitter zou zulks jammer vinden te genover den architect. De heer VerschaffelDat moet U niet zeg gen. De heer de Mul merkt op, dat de parkaanleg ook een middel is tot werkverschaffing. De heer IJsebaert acht ƒ6000 ruim voldoen de. De voorzitter meent, dat men niet te karig mag zijn. Wij moeten met iets voor den dag komen,, dat gezien mag worden, merkt hij op. De heer Verschaffel is verliefd op het plan. De heer Stouthamer stelt voor, dat de Raad in principe besluit B. en W. een crediet van 8000 toe te staan. Als 't plan voor 6000 kan worden uitgevoerd, zullen B. en W. niet meer dan ƒ6000 besteden. B. en W. kunnen dan vooruit. Ik had gedacht, zegt spr., dat we de zen zomer al iets aan het park zouden hebben. De voorzitterMen mag veronderstellen, dat de belastingbetalers voor zoo'n plan graag hun belastirigpefnihgën zullen opbrengen. De heer VerschaffelU is heusch verliefd op het plan. U glimi al als U ernaar k|jkt. f Het voorstel Stouthamer wordt dan z. h. st. aangenomen. De voorzitter deelt dan mede, dat nog een 1 brief is ingekomen van het Armbestuur, ge- s richt tot den Raad. Spr. zou deze echter in geheime vergadering willen behandelen na afloop der openbare zitting. Z. h. st. gaat de Raad hiermede accoord. Rondvraag. a. De heer de Leux vraagt, wanneer B. en W. van plan zijn, eens aandacht te wijden aan den weg in de Zandstraat. Die verkeert in er- barmelijken toestand. De voorzitter antwoordt, dat op 31 December de grenswijzinging Sas—Westdorpe haar be slag zal krijgen. In verband daarmee zal ook de Zandstraatkwestie aan de orde komen. b. De heer de Leux verzoekt B. en W. hun aandacht eens te schenken aan de verlichting in de Stationsstraat. Vroeger had men daar licht van de suikerfabriek. Thans is het er verschrikkelijk donker. De voorzitter Wij zullen nagaan, wat er aan gedaan kan worden. De heer de Mul vindt het jammer, dat de palen van het licht niet verder uiteen staan. Anders zou men er palen tusschen kunnen zetten. De heer de Leux meent, dat zulks toch wel mogelijk zou zijn. Men zou dan minder sterke lampen kunnen gebruiken. De heer Verschaffel wijst erop, dat minder palen met sterker lampen minder stroomver- lies opleveren dan meer palen met minder sterke lampen. c. De heer de Leux vestigt voorts de aan dacht op den treurigen toestand in de Flank straat. Spr. beveelt den aanleg van een riool- put ter plaatse aan. De voorzitter motiveert de verwaarloozing van bedoelde straat, wat verband houdt met den nieuwen wegaanleg in de Kloosterlaan. Mocht zulks te lang duren dan zullen B. en W. overwegen op welke wijze het gesignaleer de euvel verholpen kan worden. d. De heer de Leux vraagt vervolgens wan neer B. en W. van plan zijn om de trottoirs in de Tramstraat af te maken. De voorzitter Ieder krijgt z'n beurt. Wij zijn bezig om trottoirs te leggen. Ook aan de Tramstraat zal worden gedacht. e. De heer de Leux Heeft de voorzitter al eens gedacht over Carnaval De voorzitter Daar zijn ook het vorig jaar al zooveel woorden over gevallen, dat ik van daag hierover zeer kort zal zijn. Ik zal t. z. t. beslissen. De heer de Leux Ik hoop toch, dat U die beslissing niet te lang' zult aanhouden. Wethouder Neeteson Ik begrijp niet, waar om elk jaar de Carnaval hier speciaal ter sprake moet worden gebracht. Dat doet men toch ook niet met de kermis. De heer de Leux Dat is wat anders. Wethouder Neeteson Kan de voorzitter niet zeggen, hoe men zijn antwoord heeft op té vatten z De voorzitter Men moet vertrouwen stellen in het hoofd van de politie. Als ik het noodig mocht achten om de Carnaval te verbieden, dan zal dat gebeuren. De heer de Leux Dat begrijp ik. Ik vraag het ook alleen voor de neringdoenden, die hierbij betrokken zijn, opdat zij tijdig hun maatregelen zouden kunnen treffen. Het is b.v. moeilijk om muziek te. krijgen als men op het laatste oogenblik eerst weet of het Carna val zal zijn. Men kan den menschen beter drie maanden tevoren zeggen, waaraan zij zich te houden hebben. Ikzelf ben in principe tegen Carnaval, zegt spr. Wethouder Neeteson Dat valt me tegen. De heer de Leux De meerderheid der be volking is vóór Carnaval Daarom ben ik er ook voor. U zult mij echter niet verkleed zien loo- pen. De heer Stouthamer Het zou mij ook ge noegen doen als de burgemeester kon laten doorschemeren, wat hij dan van plan is. Het zou veel beter voor de menschen zijn als ze het tijdig wisten. Heel de bevolking is voor Carna val. Die is hier altijd plezierig gevierd. Als de menschen, die zalen hebben gebouwd, de in komsten van Carnaval moeten missen, kun nen ze niet meer aan hun verplichtingen vol doen. Ook in België is het Carnaval, zegt spr., en ook daar heeft men muziek noodig. Men moet er dus tijdig bij zijn om iets te krijgen. Ik hoop, aldus spr., dat men den menschen met Carnaval hun inkomsten zal laten be houden. De voorzitter Heb ik in heel het jaar iets tegen den heer de Leux of den heer Stoutha mer gezegd, wat ten ongunste is van het Car naval Wethouder Neeteson Ik meen, dat, als de burgemeester reden had, het Carnaval te ver bieden, hij dat drie maanden tevoren zou zeg gen. Als hij niets zegt mag men danook aan nemen, dat het Carnaval zal worden toege staan. De voorzitter Het is vandaag vermoedelijk de laatste vergadering van het jaar. Ik wil daarom den raadsleden dank zeggen voor hun ne medewerking zoomede den heeren wethou ders, die met prijzenswaardigen ijver hun taak hebben vervuld. In het afgeloopen jaar hebben B. en W. 52 vergaderingen gehad bui ten de talrijke besprekingen, die moesten worden gevoerd. Ook wil ik in dit dankwoord den verslaggever niet vergeten, die ons het ge heele jaar op den voet heeft gevolgd en steeds zeer correct van onze vergaderingen verslag heeft gegeven. De voorzitter sluit alsdan de openbare zit ting, waarna de Raad in geheime vergadering gaat. Wekelijksch Kerkbericht. Donderdag g Januari, om 7 uur uitreiking der H. Commnnie en om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Cesar van Cleemput. Vrijdag io Januari, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Stubbé. Zaterdag 11 Januari, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels—Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 12 Januari, om 7 uur de Vroeg mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie om 10 uur de Hoogmis voor Wilhelmina Lippens. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal voor de Missiën in Afrika, die in de milddadigheid wordt aan bevolen. Met de bijzondere missiewerken verdienen vooral de drie algemeene missie genootschappen n.l.de Voortplanting des Geloofs, de H. Kindsheid en Het St. Petrus Liefdewerk door de katholieken gesteund te worden. Door het Wit-Gele Kruis zal alhier onder leiding van Zuster M. v. d. Walle, enquetrice der Zuigelingenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen een moedercursus gegeven worden in 5 lessen, gratis toegankelijk voor alle vrouwen en meisjes v^naf 20 jaar. Deze nuttige cursus zal beginnen op Don derdag 9 Januari om 7 uur in het patronaats gebouw en de belangstellenden worden daarbij beleetd uitgenoodigd. Voor de onzerzijds ontvangen nieuwjaars- wenschen der parochianen wordt hiermede oprechte dank betuigd. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan Petrus Cornelis de Roeck alhier en mejuffr. Apollonia Asselman te Schaerbeek, ie roep. Moedercursus. Gaarne vestigen wij ook te dezer plaatse de aandacht op de moedercursus welke door de goede zorgen van het Wit- Gele Kruis Donderdag a.s., 9 dezer, aan vangt en sporen vrouwen en meisjes krachtig aan, hieraan zooveel mogelijk deel te nemen. Een zóó uitstekende gelegenheid om zich de kennis eigen te maken, die voor moeders en toekomstige moeders onmisbaar is, mag men niet verzuimen. Vertrouwd mag worden, dat de deelneem sters aan de vorige hier ter plaatse gegeven moedercursus, propagandisten zullen zijn voor de thans aangekondigde cursus en alle belangstelenden zullen opwekken tot deel name. Kosten zijn er niet aan verbonden. Alleen medewerking wordt gevraagd. En dat voor iets, dat in Uw eigen groot belang is. Meer kan men toch waarlijk niet verlangen. Ongewenschte kerkbezoekster. Hedenmid dag wist een koe die het marktplein passerde aan zijn geleiders te ontsnappen en door de openstaande deur de R.-K. Kerk binnen te dringen. Door het beleidvol optreden der drij vers werd het beest spoedig overmand en kon het zónder schade te hebben veroorzaakt weer naar buiten worden getransporteerd. Daar er op dat uur gelukkig geen andere kerkbezoekers aanwezig waren, speelde zich het sensationeele geval in alle stilte af. Vanaf de oprichting der markt (eind Augustus) werden ongeveer 900 stuks vee aangevoerd. Sassche Boys I„St. Gobain" Parijs. Naar wij onlangs mededeelden, was het Be stuur van de V.V. Sassche Boys in onderhan deling met de Parijsche V.V. „St Gobain". Thans kan medegedeeld worden, dat het Bestuur er in geslaagd is met de Parijsche club tot overeenstemming te komen, len Paaschdag zal de ontmoeting te Sas van Gent plaats vinden. Verder wordt ons medegedeeld, dat onze Boys len Pinksterdag naar Parijs zullen gaan om daar tegen bovengenoemde club te spelen. VOETBAL Z.V.B. GraauwSassche Boys II 20 Gisteren maakte het tweede elftal der Boys een reisje naar Graauw, waar zij met 20 de vlag moesten strijken. De Boys speelden met 10 man. Door de militaire Luchtvaartafdeeling te Soesterberg worden proeven genomen met een vliegtuig speciaal ingericht voor het vervoer van zieken en gewonden.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2