m. 3561 maandag 6 «^nar! 1930 j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Gebeim van den Voddenraper. Uil het Parlement ttOeST Binnenland. Buitenland. Landb en Veeteelt Uit de stad van hetVaticaan. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND fUSTREHEWIW6 Ha. 52419. FEU I LLETON. Ingezonden Medodeeling if A un mustmemmtJaxM, wpks ss&'.ï ranr, DE ZEEUWSCHE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ii - i« ji p - 9 - 1,1 IT8TEKEND GE8GHIKT VOOR PUBLICITEIT Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG. ROME, Oudejaarsavond 1929. Het heerlijke winterseizoen met haar wel dadig zacht klimaat en stille warme dagen, is thans aangebroken. Er staan hier heel wei nig boomen en zoodoende verstoren de ontbla derde takken het stemmige landschap niet. Trouwens men heeft hier over den winter hee- lemaal niet te klagen, want het is hoogst zel den, dat de zon zich eens 'n dag achter de wol ken verchuilt. Parken en plantsoenen liggen daar, verfrischt door 'n milde herfstregen, prijkend in altijd groene pracht. En wij waar- deeren dit nog des te meer, als we in de dag bladen lezen, hoe het in Noord-Europa zoo spookachtig stormt. Alleen 's avonds en 's nachts is het hier killig, zoodat men dan gaar ne een plaatsje bij „den kachel zou zoeken, in dien er een inden kamer stond, en dan benijdt men de noordelijke kachel-kapitalisten. Vroeger was het een gewoonte, dat de wel gestelde gasten uit noordelijk gelegen landen, het winterseizoen in Rome kwamen doorbren gen. Dan was het druk in hotels en pensions, maar het is merkwaardig, dat Rome tegen woordig zoo ongeveer in ongenade gevallen is. En toch geheel ten onrechte, want over het klimaat kan men zich werkelijk niet beklagen. Rome behoeft voor de Fransche of Ligurische Riviera niet onder te doen. Het schijnt echter, dat de wintergasten nog iets anders verlangen dan zon-beschenen dagen. De avonden zijn in Rome wel wat lang en de gegoede vreemdeling wil graag eenige afwisselende ontspanning. En daat heeft men in Rome betrekkelijk weinig gelegenheid voor. En er zijn natuurlijk nog al tijd menschen, die zich maar niet kunnen ver zoenen met idee, dat Rome in het afgeloopen jaar plechtig tot „Heilige Stad" werd ver klaard. De Romeinen zelf vinden het best zij wan delen tot negen uur op straat of staan in een bar en kop „Enpresso" te slurpen, dan gaan zij volgens de opvatting van ons Noordelingen een paar uur te laat eten om dan heel spoe- •dig onder de wol te kruipen. Er zijn slechts enkele nachtgelegenheden waar men de rei zigers met veel Liren hun geld ontneemt. De „dopo lavoro" beweging is het troetel kind van het Facisme geworden. Alle georga niseerde arbeiders of middenstanders krijgen in de Vereenigingsgebouwen, in sportpaleizen, bioscopen of theaters, en ook in de leeszalen en bibliotheken waar zij hun vrijen tijd dopo lavoro doorbrengen een aanmerkelijke korting op den entree-prijs. Ook de Circoli Regionali, de vereeniging van boeren en landarbeiders uit de provincie ge nieten dezelfde voorrechten en zoodoende is het heel goed te verklaren dat deze georga- j Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 8) Door de leiding der Voorzienigheid is het paard, dat op hol was, voor de deur der pasto rie neergevallen, en wij zouden het wicht dat ons zoo wonderbaar werd toegevoerd, van ons verstooten Neen, wij zullen het kind aan nemen, het behouden. Ieder zal één handvol graan, de wol van een schaap geven, en dit zal genoeg zijn Mij dunkt, dat dit klein onschuldng schepseltje de zegen en de vreugde van het dorp zal zijn. Straks zult gij mij antwoorden nog een enkel woord. De teraardebestelling van de on bekende zal hedennamiddag plaats hebben. Toen hij opstond, was de kerk ledig, de dor pelingen wachtten hem buiten het gebouw. Mijnheer de pastoor, sprak een timmerman, Ik belast mij met de kist. Ik neem uw aanbod aan, mijn vriend. En gij kunt er op rekenen, dat ik goed ei kenhout zal gebruiken. Drie vrouwen naderden hem. Geef mij het kind zeide een harer wij heb ben er zes dat zal er een meer maken, zie daar alles. niseerden voor ongeveer driekwart de theaters en bioscopen bevolken. De rest van het pu bliek moet zich maar op eigen kosten verma ken. De café's gapen vanleegte en publieke dans gelegenheden zijn er slechts drie. En in de volgende maand verdwijnen er weer twee ge legenheden die ook door buiten landers veel bezocht werden, het heerlijke „Castello dei Cesari" op den Aventijn, vanwaar men schit terend uitzicht heeft op het oude Rome en het bekende „Ulpia"-restaurant, dat in onder- aardsche gewelven is ondergebracht doch dat nu tengevolge van het opgravingswerk wordt gesloten. Een nachtelijke wandeling door de stille straten en steegjes blijft in Rome steeds een heerlijk genot. Er is niets wat meer indruk wekkend herinnert aan de onmetelijke verte van vervlogen eeuwen en verleden tijden. Vorm, lijn en kleur, het opvolgen en in elkaar- loopen van bouwstijlen, allerlei kerken, pa leizen, kloosters, bruggen, muren en ruïne's, parken met palmen en cypressen, zuilenrijen, obeliksen en fonteinen dat zijn de elementen waaruit de elkander snel opeen volegende, in drukken die den nachtelijken wandelaar inner lijk diep ontroeren, zijn opgebouwd. Slechts het felle licht van een snel voorbij schietende auto herinnert er ons nog aan dat we in een modernen tijd leven Het jaar dat voorbijgesneld is, was voor het Vaticaan van geweldige beteekenis het zal met gouden letters geschreven staan in de geschiedenis van God's kerk, 's Pausen gouden priesterfeest bekroonde de groote verzoening tusschen Vaticaan en Quirinaal. Ook voor de toekomst staan er groote din gen te gebeuren het aftreden van den Kar dinaal-Staatssecretaris Gasparri is thans het onderwerp van den dag. Het bericht over het aanstaande aftreden van Kardinaal Gasparri dat officieus bevestigd werd, loopt feitelijk wel eenigszins de gebeurtenissen vooruit dat getuigt niet van fijngevoeligheid ten opzichte van den Staatssecretaris van Paus Pius XI die toch zulke enorme groote verdiensten heeft. Kardinaal Gasparri zal in ieder geval toch nog in zijn officieele functie het bezoek meemaken dat de Italiaansche kroonprins op zijn huwe lijksdag aan 't Vaticaan zal brengen ook dt ontvangst van het Belgische koningspaar zal nog door den Staatssecretaris geregeld wor den. En ook al is het te voorzien dat de Kar dinaal-Staatssecretaris in de toekomst zijn ontslag zal nemen en ook al zullen hem ande re gewichtige kerkelijke bedieningen worden toevertrouwd, toch is het pijnlijk thans reeds in bijzonderheden af te dalen en alle moge lijke oorzaken en veronderstellingen te be spreken. Dat de grijze Kardinaal bij wijze van buitengewone gunst des Pauses den titel van Staatssecretatris zou mogen blijven voeren, terwijl Kardinaal Pacelli den titel van Pro- Staatssecretaris zou krijgen, zijn absoluut journalistieke fantasieën van de Giornale d'Italia. Ach, mijnheer de pastoor smeekte de tweede, de Heer heeft mij kinderen geweigerd, geef mij dit ten geschenke. De derde snikte het gelaat in de handen verborgen. Daags te voren had men haar eenig kind, een lief meisje, dat zij aanbad, naar den Gods akker gebracht en de ongelukkige moeder was ontroostbaar over dat verlies. De pastoor legde deelnemend zijn hand op haren schouder. Droog uw tranen, Martha, sprak hij. De vrouw hield het hoofd op en de pastoor voelde zijn oogen vochtig worden bij het zien van de verwoestingen, die de droefheid op het gelaat van de jonge boerenvrouw aangericht had. Kom mijn arme Martha, aan u wil ik het arme weesje toevertrouwen. Een blijmoedige uitdrukking verhelderde het aangezicht der treurige moeder. De. pastoor vond Marcotte, nog het kindje in haar armen wiegend en zingende om het slaap te krijgen, en Gabriël Vernac aan zijn schets werkend. Zie sprak de pastoor, den schilder naderend, overal vinden de kunstenaars toch een onder werp van studie. Daarin hebt gij geen ongelijk, mijnheer pastoor, gaf de schilder eerbiedig ten ant- ik moet u echter zeggen dat hoewel ik aan vankelijk alleen door de dramatische zijde van dit tooneel aangetrokken werd, de ge dachte bij mij is opgekomen, dat dit doek mis schien later van veel dienst zou kunnen zijn. Spoedvergadering der Tweede Kamer Naar wij vernemen heeft de heer D. Wijn koop telegrafisch bij den voorzitter een spoed vergadering aangevraagd van de Tweede Ka mer, in verband met de invallen der politie op verschillende plaatsen in Ned.-Indië. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet ingediend. (9) Ya\AeVVen Scheepsramp. Het Ned. s.s. „Hofplein" van de N.V. Scheep vaart Maatschappij „Millingen" is ter hoogte van Floro (Noorwegen) middendoor gebroken. De bemanning kon worden gered. DE MOEILIJKE TOESTAND IN DE SUIKER INDUSTRIE. Voorloopig geen voorstellen tot steun van de regeering te verwachten. Op de vragen van den heer van den Heuvel betreffende het spoedig nemen van maatrege len tot steun aan de suikerbietenteelt, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter" van den Raad van mi nisters het volgende geantwoord I. Het door den ondergeteekende bij de be handeling van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting 1930 in de Tweede Kamer toegezegde over leg met zijn ambtenoot van financiën heeft plaats gehad. Daarbij is aangenomen, dat met het voorstel om de helft van de verlaging van den suikeraccijns te gebruiken voor bescher ming van de suikerindustrie werd bedoeld de voorgenomen accijnsverlaging voor de helft niet te doen doorgaan en het op die wijze te vinden geld te besteden voor den steun aan de suikerindustrie. Aan dat voorstel kan echter geen gevolg worden gegeven, omdat de opbrengst van een crisisheffing alleen mag worden besteed voor de betaling van rente en aflossing van crisis- leeningen. Inmiddels is het wetsontwerp inzake de bo venbedoelde accijnsverlaging door de Tweede Kamer aangenomen. II. Het ligt niet in de bedoeling van de re geering om binnen zeer korten tijd met voor stellen tot steun aan de suikerindustrie bij de Volksvertegenwoordiging te komen. Zal het niet de eenige onuitwischbare herin nering zijn aan het ongeluk dat die vrouw met haar kind getroffen heeft De Voorzie nigheid vertrouwt ons hare geheimen niet toe, maar zij bedient zich van ons als hare onwil lekeurige werktuigen. Mij dunkt dat ik op dit oogenblik aan het werk der Voorzienig heid behulpzaam ben. Martha ging naar Marcotte,, boog zich over het kind en zag het een poos aan toen nam zij het in haar armen, drukte het aan haar boezem en riep in tranen uit Ik zal je liefhebben als waart gij mijn ei gen kind In dien tusschentijd had men in de voor kamer van de pastorie een paar planken, met een zwart laken bedekt, op schragen gereed gezet, en nu legde men de doode op dat praal bed neer. Onderwijl hadden een paar boerenjongens de kar schoongemaakt en onder het stroo een lederen taschje gevonden, dat zij aan den pastoor brachten. Toen de dorpelingen zich verwijderd hadden wilde de pastoor den inhoud van het taschje onderzoeken, doch het mocht hem niet ge lukken, het slot ervan te openen. Hij riep de hulp van Gabriël Vernac in, deze slaagdea er evenmin in. Nu moest men zijn toevlucht nemen tot een iriés, het taschje werd opengesneden en de inhoud nagezien De kunstenaar doorliep een oud nummer van de „Gazette des Tribunaux" van 22 No vember 1857. Een belangrijke gerechtszaak vulde er bijna al de kolommen van. Het betrof In Californië heeft een ontzettend vliegon geluk plaats gehad twee vliegtuigen botsten, tijdens een filmopname, tegen elkaar en stort ten in zee. De tien inzittenden kwamen om het leven. Bij gelegenheid van het a.s. huwelijk van prins Umberto zal in Italië aan een aantal gevangenen amnestie worden verleend. Naar verluidt, zullen Briand en Mussolini deze maand, waarschijnlijk te Rapallo, een onderhoud hebben. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (Ie helft Januari). Nadruk verboden. Als u dit leest, waarde lezer en lezeres, zijn we het nieuwe jaar ingetreden. Moge [930 U voor Uw gezin en Uw bedrijf veel zegen en voorspoed brengen Wij gaan allereerst in gedachten met u den fruittuin in. Daar is bijna alles in rust, maar voor den teler valt er genoeg te doen, ook al is de grond slecht en bevroren. Hebt ge er aan gedacht om uw aardbeien te bedekken Zoo niet, doe het dan nu nog. Hiervoor kunt ge uitstekend gebruiken den paardenmest, die den vorigen zomer in den bak dienst heeft gedaan, 't Maakt stijven en zwaren grond los en poreus, beschut de planten, zonder deze te zeer van de lucht af te sluiten. Be schut ook uw perzik- en abrikozenboomen door er wat sparretakken voor te steken dit is niet zoozeer tegen de vorst als tegen ijzel en sneeuw. Een droge vorst doet niet zoo gauw kwaad, maar zijn de takken nat, dan veroorzaakt de vorst licht doode bruine plekken waardoor het hout kan afsterven. Hoe staat het met uw bessenslruiken hebt ge ze al bemest Ik hoop niet, dat u van die vraag vreemd opkijkt, evenals een kennis van me voor een paar jaar, die van meening was, dat de besssen het wel zonder mest kon den stellen, en evenzoo de frambozen. Hij had in geen jaren mest aan zijn bessenstruiken ge geven, en toch droegen ze goed. Alleen wilde hij eens een betere soort aanschaffen, omdat de zijne te kleine vruchten gaf. Ik ried hem aan dit voorhands niet te doen, omdat de soort wel goed was, en zeker vroeger grootere bessen had gedragen (ja,ja, nu herinnerde hij zich dit ook wel die van lieverlede door 't niet bemesten kleiner waren geworden. Hij luisterde naar mijn raad, gaf zijn struiken een flinke portie mengmest en daarbij kalkmer- gel plus superphosphaat en patentkali, en hij werd er voor beloond, 't Vorige jaar en ook de zen zomer moest ik zijn tuin zien verheugd een proces voor het hof van assissen, inzake een brand. De beschuldigde was tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Alles wat die zaak betrof was met een dikke blauwepotloodstreep on derstreept. De pastoor ontvouwde intusschen een blad papier, dat klaarblijkelijk het kladschrift van een brief was. Was deze brief door de overle dene aan haar echtgenoot geschreven Dit zou niemand met zekerheid kunnen zeggen. Maar hetgeen zeker is, de vrouw, die zulke bladzijden kon schrijven, bezat een moedigen zelfs heldhaftigen geest. Zij schreef aan een zwaar beproefde man en poogde zijn moed op te beuren. Zij noemde hem „een martelaar" en trachtte hem van hierboven een spoedige gerechtigheid te willen doen verwachten, waaraan hij scheen te wanhopen. De woorden onschuldig, gerechtigheid, be roep op Gód, kwamen veelvuldig in dezen brief voor. Men voelde er een onwankelbaar innige genegenheid in doorstralen voor den echtgenoot, aan wien zij schreef. Ook sprak de vrouw daarin van zichzelve, van haar zwakke gezondheid, van den engel die zij verwachtte en met dezelfde vreugde uit Gods hand zou ontvangen, als leefde zij nog in voorspoed en geluk. Eindelijk wijdde zij breedvoerig uit over haar zoontje, Max, die door zijn schrander heid en vroegtijdige ontwikkeling te midden van haar zware beproevingen, haar hoop en vreugde üitmaakte. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1