IHet „drooggelegde" Amerika. Stadsnieuws. Prootneienteuws. Kerknieuws. Sport en Spel. Gemengd JTteuws. Rechtszaken. JTandelsberichten Korte berichten Marktberichten Werkloozeo. Het aantal werkloozen be droeg Zaterdag j.l. 129. R.-K Zotflellnoenbeachermlng De Wit-Gele Krols. Naar gemeld wordt, zijn in deze gemeente thans bijna alle gezinnen bij het Wil-Gele Kruis aangesloten. Bloemententoonstelling Zondag en Maandag was in het St. Aloysius-patronaat een bloemententoonstelling georganiseerd. Gemeenteraad Vrijdag jl. kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Afwezig waren de heeren de Cauwer en Fricot, de laatste met kennisgeving wegens ziekte. Audiëntie. Mr. G. W. Sannes f Rotterdam, 30 Dec. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 460 vette runderen, 250 vette en graskalveren, 799 schapen en lammeren, 857 varkens. Middelburg, 2 Jan. Door de feestdagen was de aanvoer op de graanmarkt zoo gering, dat geen noteering werd opgemaakt. ;>>Y Restaur alles nog eens zal onderzoeken en na afloop van dat onderzoek eventueel zal zeggen, dat de tijd van oprichting van een bijzondere school in de Zandstraat nog niet gekomen is. De heer VerschafleiIk geloof, dat het Kerkbestuur geen bezwaar zal hebben om aan dat verzoek te voldoen. Wethouder Neeteson Ik hoop dat mèt U. De voorzitter Wij zullen een en ander ter kennis brengen van het Kerkbestuur. De zaak zal dan verder worden behandeld in een nader te houden vergadering. (Wordt vervolgd). Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 5 Januari, eerste Zondag der maand, om 7 uur gezongen Vroegmis voor den heer Maurice Bockstael met algemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de reliquie van het H. Kruis. Om 2,30 uur Lof en daarna H. Familie en vervolgens ver gadering dezer prefecten en onderprefecten in het patronaatsgebouw. Maandag 6 Januari, feestdag van Drie Koningen geen geboden feestdag, doch de diensten gelijk op Zondag, waarbij de ge- loovigen worden uitgenoodigd. Om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie om 10 uur de Hoogmis voor den heer Eduardus Marcellus Govaert en madame Adelaïda Hendrika Tack. Om 2,30 uur Lof. Dinsdag 7 Januari, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis eene overledene; om 8 uur gezongen H. Mis voor madame Paulina Hamelijnck. Woensdag 8 Januari, om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Elisabeth van Leemput- de Rooij om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Wauters. Op Dinsdag 7 Januari van 2 tot 4 uur n.m. kunnen de vaste zitplaatsen der kerk betaald worden in de sacristie voor een geheel of voor een half jaar. Aan hen, die Dinsdag niet betalen, zal de quitantie voor het geheele jaar aan huis worden aangeboden. R.-K. Krinfl op Zaterdag 4 Januari 1930 des avonds 8 uur zal er voor de leden van den Katholieken Kring een prijskaarting plaats hebben. Vermindering van den suikeraccijns. Aangezien bij de Eerste Kamer thans aan hangig is 't ontwerp van Wet tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den Suikeraccijns, vestigt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen er de aandacht van be langhebbenden op, dat haar is medegedeeld, dat de Minister van Financiën een regeling heeft ontworpen voor de afschrijving of terug gave van accijns voor suiker, vervat in suiker houdende goederen, die ten uitvoer zijn aan gegeven en van de opcenten, indien de goe deren vóór 1 Februari 1930 zijn uitgeslagen, voor het geval, dat naar verondersteld wordt, het bedoelde wetsontwerp binnenkort tot wet zal worden verheven. Ter uitvoering van het bepaalde in het laat- set lid van artikel 5 van genoemd wetsont werp, zal ieder, die teruggave of afschrijving verlangt van opcenten, betaald boven den accijns van in zijn bezit zijnde voorraden suiker of van suiker verwerkt in suikerhou dende goederen, uiterlijk op Maandag 27 Januari 1930 op een formulier van die voor raden aangifte in dubbel moeten doen bij den ontvanger der accijnzen over de gemeente, waar de goederen zijn opgeslagen. De aanwij zingen van het formulier moeten daarbij wor den gevolgd. Van die formulieren zullen een beperkt aantal van 15 Januari af verkrijgbaar zijn bij de genoemde ontvangers. Wie zeker wil zijn er een stel van te bekomen, zal der halve goed doen zich tijdig bij den ontvanger aan te melden is de voorraad uitverkocht, dan kunnen zij ook met de pen worden ge trokken of met de schrijfmachine worden ver vaardigd. Invulling moet plaats hebben met de pen of met de schrijfmachine, zonder door halingen, overschrijvingen en radeeeringen. Nadere inlichtingen te dezer zake zullen vermoedelijk van ongeveer 15 Januari a.s. af kunnen worden verkregen bij den ontvanger der accijnzen in de gemeente, waar de suiker houdende goederen zijn opgeslagen. Opgemerkt wordt, voor zooveel noodig, dat de afschrijving of teruggaaf ook kan worden uitgestrekt tot de opcenten, betaald van den accijns van suiker verwerkt in suikerhoudende goederen of van suiker in natura, voorhanden bij fabrikanten van suikerhoudende goederen, die crediet genieten. Melado, melasse en stroop blijven voor de toepassing van art. 5 tweede en derde lid der Wet buiten aanmerking eene uitzondering op dezen regel vormt limonadesiroop. De afschrijving of teruggaaf blijft achter wege, indieji het af te schrijven of terug te geven bedrag voor de door een aangever in één pand bijeengebrachte goederen minder dan ƒ45 bedraagt, of indien het suikergehalte der goederen 5% of minder bedraagt. Het zal belanghebbenden uiteraard vrij staan, partijen goederen van verschillende bezitters ter ver krijging van teruggaaf, bijeen te voegen en door een hunner de teruggaaf of afschrijving te doen aanvragen. TER NEUZEN. opbrengst van den verkoop van bloempjes voor de R.-K. Zuigelingenbescherming be droeg f 33,39- OVERSLAG. HULST. In de voorzaal exposeerde de firma J. A. van de Walle en Zoon met een fraaie col lectie palmen, laurieren, hyacinthen, tulpen, primula's, cyclamen enz. enz. De firma W. de Koning en Zonen had de achterruimte met een dergelijke inzending ingenomen. Een en ander bood een aan- trekkelijken aanblik. Maandagavond hield het Kruisverbond in de tentoonstellingszaal een vergadering, waar in als spreker optrad de bekende Vlaamsche dichter Wies Moens, met het onderwerp Guido Gezelle. Voorzitter: Burgemeester Truffino. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Enkele posten over 1928 werden oninbaar verklaard. Als voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur werd herbenoemd de heer Truffino, burgemeester. Wegens verkoop van een gedeelte tuin grond in het Grondbedrijf werd de pacht som voor het overblijvende gedeelte opnieuw vastgesteld. Een tijdelijk aangegane geldleening van f25000 voor uitbreiding gasnet, enz. werd omgezet in een vaste leening. Het gedeelte weg van den Tragel, dat op het grondgebied van Hulst ligt, voor zoover het niet behoort tot den in ouderhoud bij den polder Absdale zijnden weg, werd in eigendom en onderhoud overgenomen door de gemeente, waarbij de heer Blommaert in overweging gaf, om door middel van een trottoir of iets dergelijks aldaar uit de mod der te geraken. De voorzitter deelde daarop mede, dat dit punt r-eds de aandacht van B. en W. heeft. Vastgesteld werd eene verordening, als be doeld in art. 21 der Besmettelijke Ziekten- wet nadat op voorstel van den heer Geerts een redactiewijziging van een der bepalingen heeft plaats gevonden, daar de voorgestelde redactie de mogelijkheid daarstelde om zoo wel van den lijder als van het hoofd van het gezin de maximum-bijdragen in de ver- plegingskosten te vorderen, dus een dubbele bijdrage. Aan de Ned. Herv. Gemeente werd toe stemming verleend tot het leggen van bouw- fundamenten voor een nieuwe kerk met toren in Gemeentegrond aan de Paarden markt. Goedgekeurd werd het voorstel tot het verleenen van ontheffing in de Hondenbe lasting over 1929'. Z. D. H, de Bisschop van Breda zal a.s. Zaterdag en Zondag. Maandag en Dinsdag der volgende week geen audiëntie verleenen. VOETBAL z.V.B. Wedstrijduitslagen van Zondag, ie Klasse B. Sassche BoysBreskens. Breskens niet opgekomen. 3e Klasse GraauwKoewacht S.T.E.E.N.—Clinge 2 Wedstrijdstijdprogramma voor Zondag, ie Klasse B. BreskensAxel. Seheidsr. C. J. Odem. Terr. Breskens; Aanvang 2 uur. 2e Klasse B. Nieuw-NamenTerneuzen 3. Scheidsrechter A. J. P. Roovers. Aanvang half drie. Terr. Nieuw-Namen. 3e Klasse B. GraauwSassche Boys 2. Scheidsrechter L. Stroecken. Aanvang half drie uur. Terrein Graauw. KoewachtOranje. Seheidsr. L. Moor.thamer Aanvang 2 uur. Terrein Koewacht afgek. Zesdaagsche te Brussel De Brusselsche Zesdaagsche is met een mooie NederlandschDuitsche overwinning geëindigd. Piet van Kemp en zijn maat Bu- schenhagen, hebben de eerste plaats ingeno- men met 762 punten. Dan volgden 2. j WautersVermandei 404 p., 3 Rielens Van Vlokhoven 224 p., op één ronde 4 CharlierDuray 327 p., op twee ronden 5 BonduelVan Rijselberghe 519 p., 6. Choury- Fabre 491 p., 7 Emiel AertsLeducq 406 p., op vier ronden 8 MüllerAlexander Maes 308 p., 9 Albert Maes (alléén) 306 p., 10. Henri AertsBraspenning 206 p., 11 GorisHaesendonck 194 p., op tien ronden 12 SellierVannevele 217 p. Zooals men ziet, zijn in de laatste uren nog drie renners uitgevallen. In 144 uren zijn afgelegd 3567 kilometers 680 meters. UIT HET BINNENLAND. Een kerstboom in brand gevlogen. In de overvolle kerk ,der Ned. Herv;, Ge meente te Wartena vloog Woensdagavond al dus het „Hbld.", een der kerstboomen inbrand tijdens het Kerstverhaal, dat de vrouw van ds. Bruins deed. Ondanks de aanmaningen van den predikant drongen de aanwezigen elkaar naar den uitgang, waardoor eenige vrouwen onder den voet werden geioopen. Een der aan wezigen sloeg eenige kostbare geschilderde ruiten stuk, om den rook een uitweg te geven. Met emmers water en een handspuit werd het vuur gebluscht. Het kerkgebouw is inwendig nogal beschadigd. Een spookhuis. In de woning van de wed. V. te Den Dungen »spookt« het. Op onverklaarbare wijze vielen cokes en eierkolen door de zoldering, zonder dat eenige opening te bespeuren was, de wekker viel tot driemaal toe van de beddenplank. Ontdaan zaten een twintigtal familieleden rond den haard geschaard, angstig wachtend op verdere gebeurtenissen, totdat het hun te machtig werd en ze midden in den nacht den veldwachter gingen roepen. Toen was het gespook ineens afgeloopen en werd het spook ontmaskerd in den persoon van het 15-jarig zoontje des huizes. Een 4-jarig jongentje op avonturen. Door Huizen en Hilversum werd op ver zoek van den burgemeester van Vlaard. Ambacht een bericht omgeroepen, waarin werd medegedeeld, dat op den Kethelweg aldaar een jongetje van 4 jaar was aangetroffen. 't Bleek te zijn het zoontje van den heer v. d. L. te Vlaardingen. v. d. L. had reeds eenige uren loopen zoeken en kwam ten slotte aan de woning van den gemeente-veldwachter te Vlaard. Ambacht. Toen de deur openging was de eerste dien de vader zag, zijn kleine jongen, die rustig op den grond zat te spelen. Toen het bericht omgeroepen werd, lag het ventje reeds rustig in zijn eigen bedje. Vreeselijk auto-ongeluk. Naar gemeld wordt, is de personen-auto van Mr. Post uit Bussum, die van Maasbergen naar Woudenberg reed, bij de buitenplaats Andersteinc door de gladheid van den weg in een sloot gereden. De auto, die een zeer snelle vaart had, reed vervolgens weer uit de sloot en sloeg finaal een heelen slag om, zoodat de auto weer in de richting Maars- bergen kwam te staan. Daarop vloog de wagen in biand. Men heeft niets anders gevonden dan het wrak van den auto benevens de twee verkoolde lijken van de 15-jarige tweelingzaons van ded heer Post, terwijl laatstgenoemde in zwaar gewonden toestand naar de Rijkskliniek in Utrecht is overgebracht. Vrijdag is hij aan de bekomen verwondingen overleden. UIT HET BUITENLAND. Slachtoffers van beursspeculatie. Te Brussel heeft zich een afschuwelijke dra ma afgespeeld. Een 51 jarige gewezen bankbediende worgde zijn vrouw, toen ze 's morgens wilde opstaan, waarna hij zichzelf ging aanmelden aan een politiepost, verklarende, dat hij aldus gehan deld had om zijn vrouw voor schande en ellen- dete sparen, daar hij zijn geheele fortuin met ongelukkige beursspeculaite verloren had. De man werd aangehouden. Gezant Edge en de krantenjongens. De nieuwe gezant der V. s. te Parijs, de heer Edge, die in zijn jongere jaren kranten jongen is geweest, heeft ook dit jaar volgens zijn gewoonte met Kerstmis aan zijn vroegere collega's in de stad waar hij zelf couranten jongen was, een feestmaal aangeboden. Deze Kerstmaaltijd wordt ieder jaar door s den heer Edge gegeven. IDe echtschcidingsellende Naar uit Chicago wordt gemeld, werden in het jaar 1929 in Cook (Illinois) 9669 echtschei- dingen uitgesproken. In de Vereenigde Staten zijn volgens een be richt uit New-York tijdens de Kerstdagen tal- rijke gevallen van alcoholvergiftiging voorge- 1 komen. In de ziekenhuizen te New York zijn ongeveer 100 patiënten met vergiftigingsver schijnselen opgenomen. Verleden jaar bedroeg dit aantal 59. Eén der patiënten is aan de gevolgen redds overleden. Rechtbank te Middelburg. De volgende vonnissen werden uitgesproken in de zitting van 30 December Verboden samenscholing: M. P. de G., 21 jaar en J. J. D., 42 jaar, arbeiders te Sas van Gent, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Overtreding leerplichtwetP. P., 34 jaar, arbeider te Axel en L. D., 52 jaar, commis- sionnair te Ter Neuzen, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter resp. vrijspraak en f 10 subs. 10 dagen hecht. Mishandeling: A. T., 19jaar, landbouwers knecht te IJzendijke f25 s. 5 d. h. Overtreding Motor- en RijwielwetL. M., 25 jaar, vrachtrijder te Zaamslag, bevestiging vonnis kantonrechter. Uitspraak gerechtshof. Het Gerechtshof te Den Haag heeft ver oordeeld P. B. uit Stoppeldijk, wegens het afleveren als veevoeder van waren, terwijl niet was aangegeven uit welke verschillende grond stoffen het mengsel was samengesteld noch het percentage, tot f60 boete subs. 20 dagen hechtenis. Het vonnis van den kantonrechter te Hulst en van de rechtbank te Middelburg was van dezelfde strekking. Faillissementen opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 30 Dec. P. A. C. Timmermans landbouwer, Waterlandkerkje. R. c. Mr. A. v. d. Hoop. Cur. Mr. J. Erasmus, Oostburg. P. Neve, handelende onder den naam P. Nevede Poorter, koopman en smid, Honte- nisse (Lamswaarde). R. c. Mr. J. W. Zijlstra. Cur. Mr. C. M. Kegge, Goes. Te 's-Gravenhage is plotseling overleden mr. G. W. Sannes, die sedert 17 September 1913 lid was van de Tweede Kamer en een der kundigste leden was van de fractie der S.D.A.P. in die kamer. Te Rome is plotseling de broer van den Paus, Fermo Ratti, overleden. Naar wij vernemen, zal hedenmiddag 5 uur een openbare plenaire zitting ter opening der Haagsche Conferentie plaats hebben. Oud-gouverneur Fruytier is benoemd tot hoofd van het elfde district der Arbeids inspectie. Te Paisley bij Glasgow heeft een ontzet tende bioscoopbrand gewoed, welke 72 slachtoffers, bijna allen kinderen onder 14 jaar, geëischt heeft. GOES, 31 Dec. Boter f1,05, eieren f6,90. Aanvoer V.P.Z. 7662 stuks, f7,20 per honderd. OOSTBURG, 31 Dec. Tarwe f 11,00 11,30, chevalier f9,—. erwten f12,50, bruine boonen f17, haver f8. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,06 a 1,08, tweede f0,78 a 1,02, derde lo,74 a 0,82; ossen eerste kwaliteit (0,91 a I,08, tweede fo,8o a 0,88, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f 1,72 a 1,82, tweede f1,42 a 1,68, derde f 1,16 a 1,39; schapen eerste kwaliteit f 0,62 a 0,72, tweede f0,53 a 0,61, derde f0,41 a 0,51; lammeren f0,78 a 0,88; varkens eerste kwaliteit f0,71 a 0,82, tweede f0,62 a 0,70, derde f0,58 a 0,61 export f0,70 a 0,82. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 000 kgr., prijzen f o,a o, van Hollandschgeel 10037 kgr., prijzen f0,85 a 1,20, van blauw 8085 kgr., prijzen f0,95 a 1,14, dauw-rood 500 kgr. f0,85 f°,95- Fijne zaden geen aanvoer, waardoor geen noteering. Aardappelen: aanvoer gering, vraag kalm. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,a a 2,50, Zeeuwsche bonte f2,10 a 2,50, West- landsche zand f 4 a 6, poters f 1 a 1,40, Z.- sche eigenheimers f 1,20 a 1,50, blauwe f1,30 a 1,50, Brielsche kralen f1,40 a 1,90. Bravo's f 2—2,30. Binnenlandsche granen. Tarwe f 10,75 II,30; erwten f 12,50—13,25 bruine boonen f 17,00—1850. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsroteering)boter f 1,14, eieren f7.50. Aangevoerd door han delaren: boter f 1,10, eieren f 7,Part. prijs boter f1,22, eieren f8,50.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3