No. 3560 Vrijdag 3 Jaunari 1930 44ste Jaarg&og NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op sociaal-economisch gebied. Het Gebeim van tien Voddenraper. Bmtenl. Overzicht Uil het Parlement Binnenland Buitenland e HEERENBAAI VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. FEU I LLETON. VRAAGT SPOOR'/ MOSTERD m. 20-50cf. per ons DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING - - r" ~rt~i rr -- -■ IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Meer volksontwikkeling moeten wij ook be pleiten met het oog op de taak, die onze ar beidersbeweging te vervullen heeft op sociaal- economisch gebied. Deze taak is zwaarder, dan zij vroeger was en zal in den toekomst nog ineer van onze krachten eischen. Denkt aande uitbreiding van onze organi saties, aan den uitbouw van vele sociale in stellingen en aan de toenemende medezeggen schap op steeds meer gebieden van ons volks leven. Wij bezetten posten in verschillende staats commissies, in Raden van Arbeid, colleges van toezicht en in den Hoogen Raad van Arbeid. Daar zijn nu nog bij gekomen de functies, die de onzen hebben te verrichten in vele Be drijf svereenigingen, belast met de uitvoering der Ziektewet. En straks komen hier nog bij de Ziekenfondsen, werkplaatscommissies voor de veiligheid enz. Maar voor de toekomst hebben wij veoral- rekening te houden met het begin van Be drijfsorganisatie. Dit eischt veel en goed ge schoolde krachten. De eisch van medezeggenschap is gemakke lijk te stellen, maar om hem te kunnen ver wezenlijken, moeten wij over geestelijk gezag kunnen beschikken. Dit is duidelijk. Men kan niet meepraten over dingen waarvan men niets weet. Zelfs wordt een bijzondere studie vereischt, om de medezeggenschap over vele sociaal-economische aangelegenheden niet on mogelijk en belachelijk te maken. Het instituut der medezeggenschap is op menig terrein nog door te voeren. Allerlei te genstand moet hierbij overwonnen worden. Maar dit zal minder moeite kosten, naarmate men meer kan bevestigen en versterken het recht op medezeggenschap, steunend op ken nis. Is dat recht immers door kennis gefun deerd, dan wordt de medezeggenschap van den arbeider vanzelf ook een belang voor den werkgever en voor de gemeenschap. 'Waar echter die kennis ontbreekt, zijn slechts mis lukkingen te verwachten eh Wordt de verdere ontwikkeling van het instituut geremd. Het zal dan immers niet slechts in het belang van den werkgever, maar ook in dat van den ar beider zijn, om met een onbevoegde medezeg genschap niet verder te gaan. Want dat geeft slechts ongelukken. Men plaatst een onge schoold arbeider niet aan de leiding eener ma chine, maar kan hem evenmin gebruiken in de leiding van een bedrijf. Dit alles is vanzelfsprekend. Aan het recht op medezeggenschap is onaf - Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 7) Toen hij de voornaamste punten geschetst had, wijdde hij al zijn aandacht aan het hoofd der jonge, doode vrouw. Dat reine voorhoofd, waarop de smart een diepe vore had geploegd, dien bleeken mond, welke nooit had kunnen verwenschen, die helderblauwe oogen, die hem bewegingloos aanstaarden, dat alles wilde hij sprekend weergeven. Nog nooit had hij met zulk een opgewekt heid, met zulk een koortsigen ijver gewerkt. Hij teekende, zonder te letten op de boeren, die met zekere vreesachtigheid zich over zijn werk heenbogen, zonder de aanmerkingen te hooren, die de vronwen half fluisterend met elkander wisselden. Vreemd omtrent alles, wat er rondom hem voorviel, was het hem als zat hij alleen tegen over dat lijk, en als had hij van den hemel de opdracht ontvangen, om het gelaat van de on gelukkige vrouw, die daar voor hem lag in haar bevalligheid, haar droefheid en haar kalmte weer te geven Marcotte ging voort met het kind in haar armen te wiegen van tijd tot tijd liet het een zacht gekreun hooren, en dan bevochtigde de meid de droge lipjes met eenige druppels pielk. De witte duif, de lieveling van den pas scheidelijk de plicht verbonden, om zich de hiertoe noodige kennis te verschaffen. De arbeidersbeweging komt straks op nieu we banen. Hare beteekenis voor het bedrijfs leven zal grooter worden. En Wij Aien nu reeds hoe hare actie zich van het terrein der pro ductie min of meer verschuift naar dat van het verbruik. Nog grooter gebied van het maatschappelijk leven gaat zij trekken binnen haar kring. Wil zij echter voor die groote taak berekend zijn, dan zal zij moeten beschikken over een veel uitgebreider kern van goed ont wikkelde arbeiders. „Freie Bahn dem Tüchtigen" zegt de Duit- scher, en hij wil hiermede te verstaan geven, dat er in onze maatschappij een ruime plaats moet zijn voor den begaafde, die vooruit wil. Dit kan aan de gemeenschap slechts ten goede komen. Het woord geldt ook voor de arbeiders beweging. Wil deze vooruit en de maatschappij door haren vooruitgang dienen, dan moet zij gedragen worden door mannen en vrouwen van gezonde ontwikkeling, van parate kennis op velerlei gebied. De medezeggenschap groeit dan als het zaad uit de vrucht. Van zóó groot belang is meer ontwikkeling o psociaal-economisch gebied. H. Engeland's zorgen bij den aanvang van 1930 de nationalisten bewegingen in Egypte en Britsch-Indië. Een economisch succes van den Volkenbond afschaffing der in- en uit voerverboden. Het nieuwe jaar zet voor Engeland niet zon der zorgen in. In Egypte heeft de nationalis tische partij ene overweldigende stembusmeer derheid weten te behalen. Nu is wel door die partij met de Engelsche regeering een accoord gesloten maar eerstens zijn er in Engeland velen, onder andere de oud-minister van bui- tenlandsche zaken Chamberlain, die dat ac coord onereus voor Engeland achten en twee- dens is de stembuszege zoo eclatant, dat de Egyptische nationalisten nu reeds er over spreken, dat zij nog verdere concessies zullen zien af te dwingen. Nog gevaarrlijker lijkt de toestand in Britsch- Indië. Daar zetelt op 't oogenblik een natio nalistisch congres waaraan duizenden en dui zenden afgevaardigden deelnemen en die met overgroote meerderheid de totale onafhanke lijkheid van Engeland eischen. Nu is een eisch nog wel geen voldongen feit, maar dat het Britsche imperium in het verre Oosten al losser aan elkaar gaat hangen, zal men ook in Londen niet ontkennen, evenmin als dat daar van allerlei moeilijkheden het gevolg zullen zijn. Met 1 Januari is in werking getreden de eerste groote economische volkenbondsover- eenkomst, de conventie voor de afschaffing van de in- en uitvoerverboden. Daarmee heb ben zeventien landen zich verplicht binnen zes maanden alle in- en uitvoerbeperkingen (let wel niet de in- en uitvoertarieven) op te heffen. Deze zeven tin landen zijn België De nemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Oostenrijk, Fortugal, Roeme nië, de Vereenigde Staten, Joego-Slavië en Zwitserland. Zooaus men ziet, ontbreken in deze lijst onder meer nog Tsjecho-Slowakie, Polen en Turkije. Ratificeeren deze landen vóór i Juli niet, dan hernemen de andere hun vrijheid, maar het schijnt wel zeker, dat Tsjecho-Slowakie vóór dien fat-alen datum er toe zal overgaan, terwijl op ratifiicatie door Turkije niet zoo heel groote prijs wordt gesteld Blijft dus alleen Polen over en het spreekt van zelf, dat op dit land een zv/are pressie zal worden uitgeoefend om het te bewegen aan deze eerste vrije economische overeenkomst tusschen de naties deel te nemen. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp inzake belasting betalen op post kantoren, het wetsontwerp inzake wijziging art. 3 enz. L. O. wet 1920 en dat tot wijziging van hoofdstuk Va der Staatsbegrooting voor 1928. Prinses Juliana .eeredoctor van de Leidsche Universiteit. De Senaat van de Rijks-universiteit te Lei den heeft aan Prinses Juliana 't eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend. Als promotor is de hoogleeraar dr. J. Huizinga, decaan der faculteit van letteren en wijsbe geerte, aangewezen. Gisteren heeft H. K. H. met goed gevolg haar laatste tentamen in het Volkenrecht af gelegd. Naamverandering van Noorsclie steden Met ingang van 1 Januari 1930 worden de ING E ZOND EN MEDEDBELING (6) toor, had zich weer op Marcotte's schouder gezet en kirde klapwiekend, als wilde ze het kindje begroeten. Wat zou er geworden van dat arme schep seltje, door de Voorzienigheid m die ark van liefdadigheid, van menschlievendheid gewor pen Marcotte stelde zich die vraag, terwijl zij het kindje in haar armen wiegde, om het te doen insluimeren. Die Marcotte was een raadselachtig wezen van nature gul, liefderijk, dienstvaardig en goed, zou men haar bijwijlen voor zelfzuchtig en boosaardig hebben kunnen houden. Wat was die goede Marcotte gelukkig, ter wijl zij het kindje van de doode in haar ar men hield dat zij warm in den blauwen wol len doek had gewikkeld, dien zij gewoon was des Zondags te dragen. Haar gemoed was vervuld van het innigste medelijden voor het arme wichtje. Met vreug de zou zij er in toegestemd hebben dag en nacht te spinnen, om het weesje huisvesting e neten te verzekeren. Arme Marcotte Een paar uren te voren raasde zij over het weggegeven ontbijt op dat oogenblik zou zij haar leven lang hebben willen vasten, om het hare bij te dragen tot de opvoeding van het kind, dat de Voorzienig heid in de pastorie geleid had, als in een toe vluchtsoord. Columba. Terwijl Gabriël Vernac het droevig tafereel vóór de pastorie in teekening bracht, droeg pa«toor Lormel het H. Misoffer op in de klei ne dorpskerk. Pastoor Lormel nam toen hij daar kwam de taak op zich, aan die geloovigen en nijvere bevolking te geven wat haar ontbrak. Hij leg de er zich op toe, hen gevoelig te maken voor het lijden van den evennaaste. Hij scheidde het belang van elk gezin niet van het algemeen belang van het dorp. Er bleven armen, maar men vond er geen bede laars meer. De aalmoes werd een plicht voor de meerge- goeden en de verplichting om zich onder dat juk te buigen, werd opgelegd zelfs aan dege nen, die het minst met aardsche goederen be deeld schenen. Te Bruyants werden ieders krachten benut tigd als de hooi- en oogsttijd daar was, hielp ieder naar zijn beste vermogen de oude vrouwen, die niet werken konden, pasten op de kinderen ieder pachter kreeg op zijn beurt de blinden en gebrekkigen aan tafel, die niet in staat waren hun brood te verdienen. De meer gegoede vernederde den behoeftige, zijn lijdenden broeder, niet en om des te duidelijker voor allen het gevoelen te doen uit komen, dat de welgestelde boeren bezielde, liet men den arme niet aanzitten aan het la ger einde der tafel, maar tusschen den pach ter en diens vrouw. Terwijl pastoor Lormel dien morgen naar de kerk ging, dacht hij ernstig na. De pastoor keerde zich tot de geloovigen Hij scheen diep bewogen en de goede lieden die hem met nieuwsgierigen verbazing aan staarden, begrepen dat hij hun iets gewichtigs had mede te deelen. Zoo straks,, kort voor ik mij hierheen begaf hield een kar, ik moest liever zeggen een lijk I - Ingezonden Mededeeling van ECHTE FRIESCHE (ook in Vj onsen. >4 pondon en ponden) 7/ur Winkc£ier ?i paApe D*£ TS namen van de beide Noorsche steden Dront- heim en Fredriksvern gewijzigd in resp. Nida- ros en Stavern. De wereldtentoonstelling van Luik De Brusselsche correspondent van de Maas bode meldt Aan de Luiksche tentoonstelling zullen of ficieel deelnemen Frankrijk, Italië, Neder land, Spanje, Japan, Tsjecho-Slowakië, Polen Egypte, Zwitserland en Luxemburg in eigen paviljoenen Zweden, Roemenië, Joego-Slavië, Griekenland, Oostenrijk. China, Brazillië, Ma rokko, Venezuela, Colombia, Chili, Peru enz. in de internationale paviljoenen. Nemen niet officieel deelde Vereenigde Staten, Engeland, Duitschland, Noorwegen. In de Belgische paviljoenen zullen ook nog andere naties tentoonstellen. Er zullen pavil- joene zijn voor de mijnen, electriciteit, wapens glas, suiker, gas; landbouw toerisme; eeppa- viljoen voor de ministeries .een feestpaleis paviljoenen voor burgerlijke en voor gods dienstige Waalsche kunst een paviljoen voor Brussel, Antwerpen en Gent modelhoeveh modelgemeentehuis enz. Er zullen 65 groote congressen en interna- tiaonle wedstrijden worden gehouden. Samen met trein en tram,'zat een vloot van 30 booten de verbinding verzekeren tusschen de twee Maasoevers. wagen, voor de pastorie stil. Ach, hadt gij het bleeke en aanminnige gelaat gezien van de doode, hadt gij het zachte kreunen gehoord van het wichtje, het leven vragende aan haar die haar door het lijden verscheurde ziel even te voren aan haar Schepper had weergegeven, gij zoudt begrijpen welk een deernis het lot dier ongelukkige in mij opwekte. Wat moet ik doen Voorzeker, het kerkhof zal wel een plekje over hebben voor de moe der maar het kind Moet ik het, terwijl God het blijkbaar in mijn armen zendt, in de in- richgen der openbare liefdadigheid doen op nemen Ach, mijn vrienden die, gestichten bewij zen ontegenzeggelijk goede diensten, maar hoe oneindig is de bijzondere liefdadigheid daarboven te verkiezen Komaan Ik heb dit jaar veel gevraagd. De winter is streng ge weest, de oogst schraal, en evenwel vraag ik nogmaals. Onder u, mijn kinderen, zie ik mannen en vrouwen in rouwkleederen. Maar gij hebt de zalige vertroosting gesmaakt getuigen te zijn van de laatste oogenblikken dergenen die gij lief hadt. Op het punt u te verlaten, hebben zij u gezegend, maar die vreemde vrouw, die onge lukkige wier doodstrijd verontrust is ge worden door het woeden van de hevige on weersbui van dezen nacht, en den angst over het lot van haar kind, dat onbewust van alle gevaar, in een korfje aan haar zijde lag zij had niemand bij zich om haar in dien vree- selijken stond moed in te spreken, om haar de troostmiddelen van den godsdienst te geven. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1