i SAS VAN GENT. Kalenders. Gemengd JTteuws. Leep der bevolking ült een trein gevallen. Angstige oogeoblibben. Als socialisten regeeren I Nieuwjaarswenschen. De Heer en Mevronw J. H. A. SCHUURS-STELWAGEN. De Heer en Mevronw Dr. J. PUYLAERT-TEMMERMAN. De Heer en Mevronw P. P. H. VAN DE VEN - DEKKERS. De Heer en Mevronw J. A. DE BAS - RUIJTENBERG. A. AGKG MARQUINIE Hnlsscbilder en Behanger Hotel „Rotterdam" Z. N. SAS VAN GENT een Gelukkig Nieuwjaar. eertijds gévallen beslissing têrug të komen. Koewacht blijft derhalve vóór ontbinding Een verzoek van P. Scheele, autobusonder nemer te Sluiskil, om een grootere bijdrage in de autobusdienst Sluiskil—Hulst werd afge wezen. Het verzoek van de P.Z.EM. om ontheffing van de kosten van inzage van kadaster, werd ingewilligd. Een verzoek van A. v. Damme om zijn aan slag van schoolgeld te herzien, zal worden onderzocht. Het bekende schrijven van den Commissaris der Koningin, betreffende bezoldiging ge meente-veldwachters werd voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd medegedeeld dat B. en W. ver zonden hebben a. Schrijven aan de vaklieden te Koewacht waarin dezen wordt medegedeeld, dat met in gang van 1 Dec. geen werkzaamheden aan ge meentegebouwen mogen worden verricht dan na schriftelijke kennisgeving aan den Bouw kundige. b. Schrijven aan den districtscommandant van de rijkswacht te Middelburg over de rijks veldwachterswoning alhier. c. Schrijven aan het hoofdbestuur der poste ren en telegrafie te 's-Gravenhage om te ver krijgen een betere postdienst voor deze ge meente. Ged. Staten verzoeken een kleine wijziging aan te brengen in de vastgestelde verordening o pde heffing van schoolgelden. Besloten werd dienovereenkomstig de verordening te wijzi gen. Na eenige bespreking werd besloten aan de P.Z.E.M. te Middelburg een schrijven te rich ten waarin verzocht zal worden te zorgen dat ook op Zondagmorgen en andere R.-K. feest dagen de straatverlichting brandt, zulks ge durende de wintermaanden. Vastgesteld werd voorts de vergoedingen aan de Bijzondere scholen volgens art. 101 wet op de L. O. HONTENISSE. Gemeenteraad. In de 19 oezer gehouden Raadszitting werd een verzoek van den heer Jac. Leenknecht te Hengstdijk om aan te sluiten aan het net van Hoek en Bosch ver wezen naar de directie van het G.E.B. om advies. Het verzoek van eenige ouders van Kruis polder om aldaar een school te stichten werd gesteld in handen van B. en W. om nader advies. De heer de Zwart van Kuitaart vroeg ver goeding wegens schoolbezoek voor zijn kin deren. De heer P. Weemaes van St. Jansteen vroeg een subsidie van circa 1000 voor het oprich ten van een autobusdienst te Lamswaarde. Hij zou dan een nieuwe zeswielige bus en een zes- persoons luxe-wagen aanschaffen en te Lams waarde gaan wonen. Ook hierover zullen B. en W. nader advies uitbrengen. Langdurig werd gediscussieerd over het wa- terleidingvraagstuk. De meerderheid van den Raad bleek nog steeds geloof te hechten aan door de z.g. oppositie verspreide onjuiste voor stellingen met het gevolg, dat ondanks plei dooien van den voorzitter, burgemeester R. J. J. Lambooy en van wethouder Adriaansens het even dwaze als betreurenswaardige besluit viel om zich tegen het totstandkomen van de waterleiding te blijven verzetten. Wethouder Adriaansens en de heeren Voet en Vermorken gaven ten dezen van beter inzicht blijk en stemden tegen dit besluit. Een verzoek <fm adhaesie van de vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen uit de kantons Hoorn enz. tot wijziging in de classificatie der gemeenten bij het bezoldi gingsbesluit werd afgewezen. Een verzoek van G. J. van Drunen om ver mindering aanslag schoolgeld kon niet worden ingewilligd. Een verzoek van A. Joos en anderen om aan sluiting aan het electrisch net werd in han den van B. en W. gesteld om advies. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger voor het bijwonen van de vergaderingen der N. V. Z.-Vl. Waterleiding Mij werden herbenoemd de heeren R. en Th. Vereecken. Aan het bestuur der Waterleiding Mij zal worden medegedeeld, dat Hontenisse op de agenda van de eerstvolgende vergadering wenscht geplaatst te zien „Ontbinding der N. V. Z.-Vl. Waterleiding Mij. In de begrooting 1929 werden eenige af- en overschrijvingen aangebracht. Het suppletoir kohier der hondenbelasting voor 1929 werd vastgesteld op 15 honden met een bedrag van 48. De begrootingscommissie bestaande uit de heeren Voet en R. en Th. Vereecken stelt en kele wijzigingen voor. Ten slotte werd de gemeerd ebegrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 109.369 met een post van onvoorzien van ƒ4250. De heer Ivei^s maakte nog een 5-tal opmer kingen, waarmede de voorzitter beloofde reke ning te zullen houden. Eveneens werden de begrootingen der Arm besturen goedgekeurd. GRAAUW. Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden raadszitting viel een schrijven van het ge meentebestuur van Ter Neuzen, kennis ge vend van zijn gewijzigde houding ten aanzien van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding maatschappij en opwekkend tot medewerking aan de totstandkoming van de waterleiding, hiet in goede aarde. Met 6 tegen 1 stem be sloot de Raad zijn afwijzende houding te handhaven. Bij den minister zal worden geïnformeerd naar de gevolgen voor de gemeente bij een eventueele weigering tot storting der 10 pCt. Vastgesteld werd een legeling voor den ambtenaar ter secretarie. De verordening op de keuring van Waren werd overeenkomstig het verlangen van Z.E. den Minister gewijzigd. Vastgesteld werd voorts een verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden in deze gemeente. AARDENBURG. Gemeenteraad. In de vorige week gehouden vergadering was mevr. Ancion met kennisge ving wegens ziekte afwezig. Een verzoek van de geitenïokvereeniging om subsidie kon niet behandeld worden, daar het eerst des 's morgens was ingediend en bovendien geen begrooting was bijgevoegd. Voor de derde keer kwam de kwestie der uitgifte van grond in erfpacht ter sprake, waartoe verzoeken zijn ingediend door C. Yse- baert, zijnde reeds eenige jaren de pachter voor het geheele perceel en de heeren P. Ma- rée en W. v. Vooren, elk voor een stukje van het perceel. Besloten wordt, ten slotte, dat de M. grond krijgt voor 't beoogde doel, teiwijl B. en W. met Ysebaert en de Marée terpïaatse zullen vaststellen in welken hoek van 't perceel. Na een heftige discussie over de begrooting dienst 1929 van het Burger Weeshuis, werd deze goedgekeurd. Eveneens werden de rekeningen van het Weeshuis over 1925 tot en met 1928 z. h. st goedgekeurd. BRESKENS. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer I. Cappon. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat zij het besluit van den Raad tot aankoop van de duinen van het waterschap Oud en Jong Breskens verdaagd hebben, totdat t.z.t. over het plan van bebouwing, dat zoo spoedig mo gelijk ingewacht wordt, beslist zal zijn. Naar aanleiding van het bekende adres van het comité der vereen, van Burgemeesters en Secretarissen in het district Hoorn enz. in zake de classificatie volgens het Bezoldigings besluit, stelden B. en W. voor, aan dit adres adhaesie te betuigen. Aldus geschiedde. In de begrooting van 1929 werden eenige wijzigingen aangebracht. Op voorstel van B. en W. zullen geldleeningen, in totaal tot een bedrag van 38000, worden aangegaan. Deze leeningen zullen gesloten worden voor buiten gewone werken rioleering, aankoop van een huis, aanschaffing van den misthoorn en het bijbouwen van 2 lokalen aan de Bijzondere Lagere school. De heer Notebaart stelde voor bij de uit voering dier werken zooveel mogelijk men- schen uit de gemeente te werk te stellen niet bij wijze van werkverschaffing, doch van werkverruiming. B. en W. hadden hier geen bezwaar tegen. Het huis, dat de gemeente eenigen tijd ge leden gekocht heeft, zal aan P. Collemeijer tijdelijk verhuurd worden voor 4 gulden per week. De zangvereeniging ter plaatse vroeg om een jaarlijksche subsidie. B. en W. adviseerden het verzoek niet in te willigen. Aldus ge schiedde. Vastgesteld werden de rooilijn en de straat- grenzen voor Vogelenzang. Bij de rondvraag wees de heer Luteijn op het onderhou dat de toren der N. H. Kerk dient te ondergaan, waarop de voorzitter ant woordde, dat de noodige werken zoo spoedig mogelijk gebeuren zullen. De Raad ging daarna in geheime vergade ring. CADZAND. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Cad- zand kwam vorige week in voltallige zitting bijeen. Adhaesie zal betuigd worden aan het adres van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen der kantons Hoorn, enz. Afgewezen werd een verzoek van de Ned. R.-K. Volkszangvereeniging om een jaarlijk sche subsidie. Aangezien voor deze gemeente de noodzakelijkheid van aansluiting niet wordt ingezien, besluit men niet toe te treden tot het centraal archief en inlichtingenbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon. Het verzoek van een ingezetene om een ventverbod in het leven te roepen, werd in handen gesteld van B. en W. Op verzoek van eenige ingezetenen zal aan den weg naar de duinen, Mariaweg no. 2, een straatlantaarn worden geplaatst. Tot onderwijzer aan de openbare lagere schol werd met 6 stemmen benoemd de heer H. M. van Cruijningen te Retranchement één stem was uitgbracht op den heer J. J. Keuninck te Nieuwvliet. Tot lid der commissie van plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs werd weder be noemd de heer P. Robijn. Vervolgens werd nog besloten om in de vacature van onderwijzer, die met 1 Maart 1930 zal ontstaan, te voorzien door de benoe ming van een onderwijzer en niet van een on derwijzeres. (Midd. Crt.) UIT HET BINNENLAND. Volgens het »Hbl« is uit den sneltrein RotterdamVenlo nabij het station Blerik een vijf-jarig meisje, dat met haar moeder 'dak afgë- t naar DuitschlanJ vallen. De medere.. noodrem, waardcfor de u stand werd gebracht. De klei., den weg gevonden met afgereden Vi. een zware schedelbreuk. Bij vervoer naar.Tt ziekenhuis te Venlo was er weinig hoop op, dat het meisje in leven zou blijven. Toen onder Lierop (N.B.) nabij sluis io van de Zuid-Willemsvaart een autobus uit Weert een paard met kar wilde passeeren, werd het dier plotseling schichtig en sprong op de bus in. Na een hevige botsing welke volgde, reed de autobus den dijk af en kwam nog juist onder aan den dijk tot stilstand. De beide voorste wielen hingen toen echter reeds boven het water. In de bus bevonden zich tien passagiers, die allen met den schrik en eenige lichte kwetsuren vrijkwamen. Ook de chauffeur kwam er met eenige lichte blessuren af. De autobus werd echter beschadigd en de kar werd grootendeels vernield, terwijl het paard moest worden afgemaakt. UIT I1ET BUITENLAND. »De Tijd* schrijft: Als socialisten regeeren, gaat het de so ciaal-democratie niet goed, Onder de bour geoisie gaat het haar beter. Dat 30U men tenminste concludeeren uit een lang artikel in het jongste nummer van >De Socialist* over »Herman Miiller verslaat de sociaal-democratiec met den ondertitel: »De Coalitie wordt duur betaald» Het links- socialistische weekblad becijfert, datinDuitsch- land vóór den oorlog de belasting voor het volk maar 43 pCt. bedroeg en de bezits-be- lasting 57 pCt., doch nu de socialisten inde regeering iets te vertellen hebben, moet het arme volk 63 pCt. bloeden en »de bezittende groepen* maar 37 pCt. »zoover heeft de arbeidersklasse het, dank zij republiek, demo cratie en coalitie gebracht*, merkt het blad zuur op. Bitter beklaagt zich »De Socialist», dat de roode rijkskanseliers Muller en zijn socialis tische minister alleen maar uit trouw aan de door hen mede gestichte republiek »alle so ciale maatregelen stopzetten» en zich schul dig maken aan >een verschuiving der machts positie ten voordeele van de kapitalisten en ten nadeele van de massa*. En het blad be sluit >Onze coalitie-politici kunnen niet eens goed sjacheren.... De colitie-regeering heeft overwonnen. de overwonnene is de sociaal-democratie. Onder een socialistische regeering krijgen de arbeiders de. slagen thuis een bour- geois-regeering is tóch voordeeliger Een merkwaardige ontdekking. Het dagblad „Times-Picayne" te New-Or- leans publiceerde kortelings een interessant bericht, waardoor we een bladzijde kunnen toevoegen aan de geschiedenis der uitvinders, die priester of religieus waren. Bij het sioopen van de Jezuietenkerk in de reu des Baronnes viel de aandacht van den meester-slooper op den bouw der muren, die van binnen steun ontvingen van ijzeren staven, juist als bij ge wapend beton het geval is. Na onderzoekingen bleek dat de kerk ge bouwd was in 1853, onder leiding van pater Cambioso, overste van het klooster. Het bouw terrein uitgedroogd moeras was niet erg gunstig, zoodat de bouwmeester onmogelijk de gewone bouwmethode kon toepassen. Hij zag zich dus genoodzaakt naar een nieuwe methode om te zien en kwam zoo tot het ge bruik van „gewapend materiaal" daar hij de muren door ijzeren staven steviger maakte. Bijgevolg komt een Jezuiet uit New Orleans de eer toe een bouwmethode te hebben uitge vonden, die heden ten dage over de geheele wereld steeds meer in gebruik geraakt. Pater Cambioso zal wel niet vermoed hebben welk een toekomst er in het latere „gewapend beton" zat Drievoudige moord. Uit Rommey in West Virginia (Ver. Staten) wordt melding gemaakt van een drievoudigen moord. Een onlangs uit de gevangenis ontslagen persoon, die zijn straf van 6 maanden had uitgezeten, waartoe hij wegens het in voor raad hebben van alcohol veroordeeld was, be gaf zich met een jachtgeweer gewapend naa~ het huis van den vrederechter en schoot de zen, toen hij aan de deur kwam, dood. Vervolgens ging hij naar het huis van een anderen inwoner der stad, dien hij door een schot door het raam doodde, terwijl de man aan het ziekbed van zijn vader zat. Daarop keerde hij naar de gevangenis te rug, wa^r hij een oppasser, die naar buiten kwam, neerschoot. Witte, zonder, Eipkstraat 61 - BusS"-' V - - G. ,^ang, monteur, Bene den weg 27, Sluis, van Velsen. F. S. G. Viietinck-Jacobs, zonder, Grenulaan 17, van Antwerpen. F. Taelman, hotelknecht, Westkolkstraat 10 van Hulst. A. Bauch, timmerman, O 196j. Sluiskil, van Brussel. L. Gilardino, timmerman, Kanaalweg 95, Sluiskil, van Antwerpen. G. Grandis, ingenieur, Kanaalweg 95, Sluis kil, van Antwerpen R. Grotkopp 0 rman, O 196j, Sluiskil, van Antwerpen" J. H. Kruse, herman, O I96j, Sluiskil, van Brussel. W. Kutterer, bankwerker, Benedenweg 21 Sluiskil, van Antwerpen. K. Rang, timmerman, Benedenweg 21, Sluis kil, van Beden. Vertrokken. J. A. Meulenberg, zonder, Van Steenbergen laan 1, naar Vlissingen. A. D. van Kerkhoven, dienstbode, Noord straat 67, naar Hontenisse. C., Oppeneer, landb.knecht, P 89, Sluiskil naar Axel. A. van Kwikkelberghe, chauffeur, N. Kerk straat 22, Sluiskil, naar Westdorpe. J. Verschoor, veldarbeider, N. Kerkstr. 37 Sluiskil, naar Westdorpe. C. Wauters, landb.knecht, Veldstraat 27, Sluiskil, naar Sas van Gent. A. J, Aerts, hotelbediende, Westkolkstraat 8-10 naar IJzendijke. P. M. Sasteel, dienstbode, Noordstraat 36, naar Gent. Wij ontvingen Efen smakelijk uitgevoerde en practisch bruikbare reclame-weekkalender van de Alge-r* meene Friesche Levensverzekering Maat schappij te Leeuwarden Een dito uitgaaf van de N.V. Ned. Kan- toorboekenfabriek van 't Hoff en Jongepier, Schiedam. Idem met twee weken op een blad, ver sierd met illustraties op landbouwgebied en met uitvoerige inlichtingen op het gebied van grondbemesting een kalender speciaal voor bij het landbouwbedrijf betrokkenen van de de firma van der Eist en Matthes. Een beschaafd aandoend maandkalen- dertje, fraai geillustreerd, van de verzeke ring Maatschappij „St Petrus", De Bilt. Een duidelijke weekkalender van de Red. Star Line. Zalig; Nieuwjaar. Gelukkig Nieuwjaar! Zalig Nieuwjaar Gelukkig Nieuwjaar G. N. Sas Tan Gent. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd K. Jonen, zonder, Zandstraat 10, van Keulen D. Sanderse, kantoorbediende, Hoogsteeg 3 inw., van Vlissingen. J A. Zaph, monteur, Nieuwe Kerkstraat 7 Sluis i kil, van Haarlem. j G. M. van den Berg, dienstbode, Stationstr. 30, van Sac van Gent. Aan cliëntèle en vrienden FLORENT VAN DE WYNKEL- VAN GREMBERGHE, Westkade 39. Sas van Gent, 1 Januari 1930.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 6