Buitenland. Stadsnieuws. De Grenswijziging. Prevtneienteuws. EEN GOED BEGIN St. Vlncentiasvereenlging. Deze vereeni- ging is thans officieel in onze gemeente inge schreven op de lijst, bedoeld in artikel 3 der Armenwet, als instelling van weldadigheid. Stern. Tijdens den storm, die Zondag woedde, is bij den winkelier L. Renique, alhier, een half dak met pannen afgewaaid. Pilatas. Zooafs we verwacht hadden, hebben ook de tweede en derde opvoering van prof. Frencken's tooneelstuk een succesvol verloop gehad. Was Vrijdagavond de toeloop iets geringer een gewoon verschijnsel op zoo'n door-de-weekschen dag Zondagavond was de zaal weer flink bezet. Ook de oud- geestelijke adviseur, kapelaan Serrarens uit Dongen, woonde de laatste opvoering bij, een feit, dat den huidigen geestelijken leidsman aanleiding gaf in zijn dankspeech aan het slot van den avond eenige huldigende woorden te richten tot zijn van zooverre gekomen voorganger, die den grooten stoot heeft gegeven tot den bloei van het patronaats- tooneel. Prijskaarten. Bij de gehouden kaart- wedstrijd bij P. Bockstael, alhier, waaraan 72 spelers deelnamen, was de uitslag als volgt: ie prijs Fr. Vermoet Jz.Ang. Hemelsoet, 2e Al. BockstaelG. Nijssen, 3e Ch. Dhaene P. Dierick, 4e J. van AckerM. de Groff, 5e Jac. WillaertJul. Renique, ie extra-prijs P. BockstaelP. Hemelsoet, 2e extia-prijs S&SSCbe Boys. Zondag moest Sassche Boys I spelen tegen Breskens I, welke match wegens het niet opkomen van Breskens is uitgesteld. Noch Breskens noch scheidsrechter waren aanwezig. Het terrein der Boys was bespeelbaar verklaard. Provinciale Stoombootdienst Walsoorden— Hansweert. Ziektewet. De Storm. De jongste storm heeft aan tal van daken, vooral aan die der in aan bouw zijnde nieuwe fabriek de l'Azote veel schade toegebracht. Tal van eternit golf platen werden hier weggeslingerd en vernield. Ook het electrisch net weigerde 's avonds op vele plaatsen zijn dienst, doch dit euvel was ten ongeveer acht uur verholpen. Vastgeloopen. Het Letlandsche stoom schip >Regent« komende van Gent, liep Vrijdagmorgen vast even voor de brug tus schen de due d'alven. Door eigen kracht en met behulp der begeleidende sleepboot »Schelde« kon het schip na krachtige po gingen weer loskomen en zijn weg vervolgen. Groote deelneming. Vrijdagmorgen werd het overleden oud-bestuurslid P. van H. van den R.-K. Fabrieksarbeidersbond ter aarde besteld. Achter het omfloerst vaandel, schaar den zich, met de familie, bijna alle leden der R.-K. en moderne afdeeling. Ongeluk. Vrijdag even voor den middag had de werkman K. C. uit Assenede (B), werkzaam bij de firma Monnoyer (Amoniak- labriek), het ongeluk van een pl.m. 10 Meter hooge stelling te vallen, waardoor hij inwen dige kneuzingen opliep en een paar ribben brak. Hij werd overgebracht naar de R.-K. Verpleging. Dr. Puylaert verleende de eerste hulp. Nog niet tot bewustzijn. Het 6-jarig knaapje van de familie O., hetwelk Dinsdag door een auto werd aangereden en hierdoor een schedelfractuur bekwam, is eerst gisteren even tot bewustzijn gekomen. Arm Ontwricht. Toen de heer P. zich Dinsdag, naar de fabriek begaf, kwam hij met zijn rijwiel zoodanig te vallen, dat zijn arm ontwricht werd. Ongoval. Een zekere E. Fermont had gisteren het ongeluk van met een bijl zoo danig in zijn voet te kappen, dat hij ernstig gewond naar het ziekenhuis moest vervoerd worden na verbonden te zijn door dokter Puijlaert. De Storm. De schepen >Germania< (schip per Zwarg) en >Maria« (schipper Magnus), die, gesleept door de »Telefoonc, Zondag morgen van Hansweert vertrokken waren met bestemming naar Gent, werden vóór Ter Neuzen door het uitschieten van den wind verrast, waardoor de sleepboot niet meer kon trekken. Eenige sleepbooten van de Union Remorquage liepen daarop uit en slaagden erin de schepen veilig binnen te brengen. De Mariadie reeds veel water had ge maakt, had daardoor veel slagzij. laar 'ri steunregeling wèl noodig was geweest. Spr. zegt verschillende menschcn te kennen, die bij het bestaan van een steunregeling zich zouden hebben aangemeld, doch die thans lie ver zonder dekens de kou trotseerden dan zich aan te melden bij het armbestuur. De voorzitter Dat is geen eergevoel meer. De heer de Leux merkt op, dat hij wèl voor anderen vraagt maar niet /oor zichzelf. De voorzitter Laat men de regeling, zooals tot dusverre, aan B. en W. overlaten. De heer de Mul verklaart, dat het ook in zijn bedoeling niet heeft gelegen te kennen te ge ven,. dat hij B. en W. niet zou vertrouwen. Als protest tegen een dergelijke veronderstelling wil spr. zijn woorden terugtrekken en verkla ren, dat hij volkomen vertrouwen schenkt aan B. en W. De voorzitter herinnert eraan, dat in een vorige zitting door den heer de Mul gevraagd is, bij de post onvoorziene uitgaven ook een som uit te trekken voor steunverleening. Door spr. is er toen op gewezen, dat er nog veel werk in uitzicht was. Spr. heeft toen o.a. den frarttaanleg genoemd. Men mag daaruit de ge volgtrekking maken, dat B. eh W. het werkloo- zen vraagstuk niet uit het oog verliezen. De heer Verschaffel herhaalt, dat, als het verkeerd mocht loopen, de Raad altijd nog een voorziening kan treffen. Spr. blijft er bij dat het voorbarig is, thans een steunregeling in het léven te willen roepen. De heer de Leux Daarover kan men van zienswijze verschillen. Ik had reeds 4 of 5 jaar geleden een steunregeling willen zien inge voerd. De heer VerschaffelDe arbeiders zelf zijn toch ook tevreden met de door B. enW. getrof fen regeling. De heer de Leux merkt op, dat het invoeren van een steunregeling voor B. en W. zelfs een gemak zou beteekenen. Wethouder Neeteson Wij pleiten niet voor ons gemak doch voor het belang der gemeente. De heer de Leux merkt nog op, dat, als er gesteund moet worden, men de centen toch ook kwijt is. De heer Verschaffel wil er nog op wijzen, dat men 't den menschen niet te gemakkelijk moet maken, wijl men hen zoodoende den prikkel ontneemt om werk te zoeken. Er zullen er altijd zijn, die erop zouden speculeeren, dat ze toch gesteund zouden worden. Spr. meent, dat een steunregeling remmend zou werken. De heer de Leux Dat zou waar kunnen zijn als Sas een groote stad was, die krioelde van beroepswerkloozen. Dat is echter niet het ge val. Hier wil men liever werken voor 12 dan dat men ze als steun ontvangt. De heer Verschaffel geeft zulks gaarne toe. De heer de Leux Ik wil niet zeggen, dat er ook hier geen parasieten rondloopen, doch die vindt men overal. Overigens geeft de arbeids beurs uitkomst. Zij, die het aangeboden werk niet zouden willen aannemen, kunnen van de lijst worden afgevoerd. De heer Verschaffel meent, dat momenteel toch niet verwacht kan worden, dat het aan tal werkloozen sterk zal toenemen. De heer de Leux Dat geloof en hoop ik niet. De heer Verschaffel ziet dan cok geen reden om een steunregeling in te voeren. Mocht zij toch om de een of andere reden noodig blij ken, dan kan de Raad er voch altijd toe over gaan. De heer Ysebaert acht ie kans op toene ming van de werkloosheid ook niet groot. Ook hij verklaart, er geen bezwaar tegen te hebben om zijn woorden in te trekken en de invoering van een steunregeling uit te stellen: De heer de Leux wijst erop, dat niet ge vraagd wordt om een steunregeling voor dit Jaar doch als maatregel voor de toekomst. De heer de Mul meent, dat men vertrouwen kan stellen in B. en W. De heer de Leux Daar gaat het niet over. De heer IJ sebaert herhaalt, dat de vooruit zichten voor werkverruiming gunstig zijn. Te Sluiskil zal men in de toekomst 200 a 300 man kunnen gebruiken. De heer Stouthamer ziet ook geeh bezwaar voor dezen winter. Doch evenmin acht hij het een bezwaar om een steunregeling in te voeren. Ik vind het niet netjes van B. en W., zegt spr., om hieruit direct de conclusie te trekken, dat ik geen vertrouwen zou stellen ln het college. De voorzitter In die zaak althans. De heer StouthamerMet die bedoeling heb ik niet op een steunregeling aangedron gen. De heer VerschaaffelIk geloof, dat onge veer alle heeren het thans met B. en W. eens zijn. De voorzitter De heeren begrijpen toch t zeer goed, dat als B. en W. een steunregeling aopdig achten, zij dienaangaande een voor stel zullen indienen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. om het verzoek van de R.-K. Werkliedenvereniging voor kennisgeving aan te nemen, met de stem van den heer de Leux tegen, aangenomen. (Wordt vervolgd). Wij laten hiei van het verder verloop der vergadering voorloopig een beknopt verslag volgen. Het verzoekschrift van het R.-K. Kerkbe stuur om beschikbaarstelling van gelden voor schoolbouw in de Zandstraat gaf aanleiding tot zeer uitvoerige discussies. De heer de Leux gaf te kennen, dat, indien de gemeente aan de kinderen, wier ouders het volgen van bijzon der onderwijs wënschtêh gelegenheid gaf tot gratis vervoer naar Sluiskil of Sas van Gent, dit verzoek niet behoefde te worden ingewil ligd. Voorts bepleitte hij behoud van de open bare school in verband met de te verwachten verdere industrieele expansie. De heeren Ver schaffel en de Mul verdedigen het verzoek van het Schoolbestuur. Een beslissing kon in deze vergadering niet worden genomen aangezien eerst overleg met den inspecteur van het on derwijs moet worden gepleegd. Echter werd op voorstel van wethouder Neeteson goedgevon den, dat het kerkbestuur zou worden uitge- noodigd te onderzoeken of alsnog op het mini mum aantal kinderen* noodig voor inwilliging van het verzoek, mocht worden gerekend, zulks in verband met het feit, dat enkele aan vankelijke toezeggingen later na een pro pagandacampagne van voorstanders der openbare school waren ingetrokken (het geen echter, naar de voorzitter mededeelde, onwettig was). Enkele wijzigingen in de gemeentebegroo- ting werden z.h. st. goedgekeurd. Door den voorzitter werd een plan overge legd inzake parkaanleg in de gemeente. Öe uitvoering zou 12000 kosten. Algemeen achtte men dit bedrag te hoog. Besloten werd ten slotte aan B. en W. een crediet toe te staan van ƒ8000. Een ingekomen schrijven van het Burger lijk Armbestuur, werd op voorstel van den voorzitter in besloten zitting behandeld. Bij de rondvraag vestigde de heer de Leux de aandacht op den erbarmelijken toestand van den weg in de Zandstraat, op de onvol doende verlichting in de Stationsstraat, op de rioleering in de Flankstraat en de trottoir kwestie in de Tramstraat. Hetzelfde lid bracht ook de Carnavals kwestie ter sprake. Uit de hieruit voortvloeiende discussies con cludeerde wethouder Neeteson, dat, als de burgemeester reden had het Carnaval te ver bieden, hij dat 3 maanden tevoren wel zou zeggen. Hij zegt niets, dus mag men aanne men, dat er Carnaval zal zijn. Aan het slot der openbare vergadering wenschte de voorzitter den wethouders, den leden en den verslaggever een zalig uiteinde, dank brengend voor de ondervonden mede werking en praestaties. De Passiespelen te Oberammergau. Een Nederlandsch tekstboek. Herhaaldelijk hebben Hollandsche bezoe kers der opvoeringen in 1910 en 1922 de be hoefte te kennen gegeven aan een tekstboek in de Ned. taal. Het gemeentebestuur van Oberammergau heeft thans besloten hieraan te zullen voldoen en het manuscript ter ver taling beschikbaar gesteld. Naar wij veron derstellen zal deze mededeeling door hen, die in 1930 de Spelen denken bij te wonen, wel met instemming worden begroet. Het boekje zal eind Februari van het volgiende jaar ver schijnen. De vertaling wordt verzorgd door profes soren der Universiteit te Munchen. De alleen-verkoop voor Holland is in han den gesteld van het Reisbureau Centropa te Utrecht. De prijs bedraagt 1.35. Ned.-Indisch kapitein vermoord. De kapitein der Infanterie J. C. de Quant is tijdens een inspectie van kampongs in Ned.- Indië door twee inlanders vermoord. De tunnel onder de Schelde. De Antwerpsche correspondent van „De Maasbode" schrijft o.a. Het velgend jaar zal de reeds zoo lang han gende kwestie van de Antwerpsche oever-ver binding definitief werden aangepakt. Gelijk men weet, heeft men in het begin van '29 een intercommunale maatschappij gesticht tot het graven van een tunnel onder de Schelde. Deze maatschappij heeft zich tot nu toe bezig gehouden met den aankoop van den be- noodigden grond en thans kondigt zij een wedstrijd-aanbesteding aan voor het bouwen van een tunnel voor voertuigen en voetgangers De tunnel zal beginnen op de Oude Leeuwen- rui, dan bij het museum Steen Glider de Schel de doorgaan en eindigen achter het St. Anne ke, op den weg AntwerpenGent. Aanbiedingen werden gevraagd voor twee mogelijkheden tunnel met hellingen en liften voor voetgangers en tunnel met hellingen, liften voor voetgangers en hulpliften voor voertuigen. Geïnteresseerden zal een tijd van negen maanden gelaten worden om studie van het werk te maken en hun inschrijvingen in te dienen. De opening der inschrijvingen zal plaats hebben op 16 September 1930. De maatschappij zal binnen de drie maan den een beslissing nemen, zoodat voor het einde 1930 de aannemer zal zijn aangewezen. De in aanbouw zijnde Tentoonstelling te Antwerpen bijna geheel vernield. De geweldige storm welke Zondagmorgen boven Antwerpen woedde, heeft ontzettende schade aan de tin aanbouw zijnde gebouwen der a.s. Tentoonstelling aangericht Van de groote Triomphboog werden groote stukken afgerukt en tegen den grond gesmakt. Ook de Nederlandsche af deeling werd ern stig beschadigd, t Is werkelijk bedroevend om te zien. Van dë grootë Hal wëid hét dak afgë- licht en aan stukken geslagen. Zware balken werden als stroohalmen de lucht \a geslingerd en een eind verder neergesmete De gebouwen der Fransche afdeeling wérden totaal uit elkaar geslagen. Een der groote hangars werd als een kaar tenhuis in elkaar geslagen en tegen den grond gesmakt. De Hongaarsche giftmengsters. De rechtbank te Szolnok heeft opnieuw een gifmengster veroordeeld, ditmaal vrouw Maria Szabai. Zij is wegens moord tot 15 jaar tucht huis en 10 jaar eerverlies veroordeeld. Zoowel de beklaagde als het O. M. zijn van deze uit spraak in hooger beroep gegaan. Wie helpt ons bij den aanvang van 1930 aan een manscostuum, kinder kousen en een buis- of keukenkachel Al onzen weldoeners en vrienden een Zalig Nieuwjaar! De St. Vincentiusvereeniging. Gisteren is in Staatsblad Nr. 553 afgekon digd de wet van 21 December 1929, regelende de grenswijziging tusschen Sas van Gent en Westdorpe, welke heden ingaat. Voor Sas is dit feit stellig van bijzender gewicht, al ware het alleen uit een oogpunt van expansiemogelijkheid, welke door deze gebiedsuitbreiding geschapen wordt. Doch ook voor den burgemeester van deze gemeente zal deze dag er een zijn van groote voldoening, daar door de thans ingetreden grenswijziging de kroon wordt gezet op een werk, aan welks totstandkoming hij jarenlang met de volle toewijding van zijn persoon en werkkracht heeft gearbeid, overtuigd als hij was, hiermede een gemeentebelang van de grootste beteekenis te dienen. De bewoners van deze gemeente zullen hem stellig dank weten voor dezen hoogst- verdienstelijken arbeid, welke in de geschie denis onzer gemeente met gulden letters vermeld zal staan, en waarmede het jaar 1929 op voor Sas zoo heuglijke wijze besloten wordt. Ook moesten verschillende stroomijten het weer ontgelden. Van het in aanbouw zijnde huis van dokter van Loy woei een schoorsteen 'om, die bij zijn val nogal wat schade aan het dak toebracht. Van den toren der Protestantsche Kerk werd platen zink losgerukt. Van de uitvoeringen zelf moge getuigd worden, dat telkenmale uitstekend spel ver toond werd, wat het auditorium de grootste voldoening schonk. Na afloop van de opvoering van Zondag bood de heer van der Veken die mèt den heer W. Lammens den Eerw. regisseur bij het instudeeren van het stuk krachtig hebben terzijde gestaan namens de spelers, kapelaan Adriaansens een fraai schenkblad aan met 12 romers, als blijk van waardeering voor diens moeitevollen arbeid, een geschenk, waarvoor Zijneerw. hartelijk dank bracht. R -K. Kring Naar wij vernemen, hoopt de R.-K. Kring den 26 Januari zijn 10-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Tv. Renique - M. Kalfsvel. De prijswinnaars" zijn allen uit Sas van Gent. Op 1 Januari 1930 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de provincie Zeeland de lijn Wal soordenHansweert in exploitatie nam. Dien dag zal de heer G. Adriaansens te Walsoorden het feit herdenken, dat hij 25 jaar aan den dienst verbonden is. Nog steeds zijn er werkgevers, die het formulier, hen toegezonden door den Raad van Arbeid, niet teruggezonden. Dringend wordt dezen werkgevers verzocht de formulieren in te zenden, ook al is door hen nog geen beslissing genomen of zij zich bij een bedrijfsvereeniging of den Raad van Arbeid zullen aansluiten. WESTDORPE. Tooneeluitvoering. De R.-K. Tooneelver- eeniging „Onder Ons" treedt weer voor het voetlicht Zij kondigt tégen Zondag 5 en Maan dag 6 Januari voorstellingen aan, die gezien de bekende acteursgaven der spelers mooie en gezellige avonden voorspellen. „Beroemd proces, of de onschuldige galei boef", drama in zes bedrijven, „de twee veria tenen,, (duo met zang) en „De morgen na de fuif" (blijspel in 1 bedrijf) zijn de titels der op te voeren nummers. We houden ons overtuigd, dat de spelers hun beste beentje vóór zullen zetten. En dat de bewoners van Westdorpe zooals gewoonlijk, met groote belangstelling naar de praesttaties van hun spelers zullen gaan zien. Goed succes Hoktentoonstelling. Zondag a.s. zal er alhier bij G. de Clercq een hoktentoonstelling gehou den worden der duiven van Aug. v. Acker, R. Anthonissen en L. de Smet. SLUISKIL. Als bewijs van deelneming en kameraad schap was door de bondsleden voor een fraaie krans gezorgd. TER NEUZEN. 1» 1

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2