0e Zeeuwsche Koerier Vrijdag 27 Dec. 1929 Tweede Blad. FEUILLETON. Het Geheim van den Voddenraper. Uit de Pers Prooincienteuws JTed. Gost~Jndië Loop der bevolking Rechtszaken. van 44e {Jaargang. No. 3558. EEN BEKENTENIS. INGEZONDEN MCDEDEELING VRAAGT SPOOR'/ MOSTERD We lezen in de Vlaamsch-nationale «Schel de» M. Henri Gregoire, professor aan de Uni versiteit van Brussel, begint een artikel in de «Indépendance Beige» als volgt Onze ministerieele crisis had niet tot oorzaak de «vervlaamsching van Gent», maar de verdediging van de vrijheid van den familievader. Ziedaar een groot woord, dat nog op tijd eens definitief gezegd wordt. Als de liberalen voor de universiteit toe gaven, dan was het maar reculer pour mieux sauter, wijken om beter te springen dat ze deden. Zij hebben dus de zoogezegde vrijheid van den huisvader als voorwaarde gesteld, en wat erger is de V. d.^Vijver's, de Van Cauwelaerts de Heyman's enz, hebben het aanvaard. De franskiljons behouden alle middelen om de Vlaamsche universiteit te boycotten en ze krijgen meer middelen dan ooit om de denationalisatie door te drijvenze krijgen de toelating ©m hun ondergeschikten te dwingen hunne kinderen in een Fransche klas te zenden, zooals zij hen dwingen te teekenen tegen de vervlaamsching. Op die voorwaarde wordt 1930 het meest schandelijke jaar voor de Vlamingen, hoe de katholieke pers ook van een zegen voor Vlaanderen en België spreekt. Voor 1930 kan men dan in de almanakken vermeldende Vlamingen gaven zich over aan een verslagen vijand. PHILIPPINE. Gemeenteraad. Dinsdag jl. kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heeren Aibicher en de Graeve. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Een verzoek van R. Wijne om afslag van woninghuur werd voorloopig afgewezen. Verzoeken van de hee ren A. Kindt en E. Wijne om overschrijving van erfpacht werden goedgekeurd. Adhaesie werd betuigd aan een adres van B. S. in de Kantons Hoorn etc. inzake de classificatie der gemeente. Goedgekeurd werden de vol gende wijzigingen in de gemeentebegrooting 1929 ziekenverpleging vermeerdering 450 wegen vermeerdering 50 aankoop boeken voor gemeente-administratie 20aankoop schrijfmachine 120. De wijziging der brand weerverordening werd eveneens goedgekeurd. De Raad besloot ten slotte tot overgave van het gemeentelijk electriciteitsnet aan de P.Z. E.M. voor een bedrag van 10.000. Met ingang van 1 Januari zal de prijs per K.W. dalen tot 41 cent en bij vermeerdering met een drietal aansluitingen tot 39 cent. Bij de rondvraag werd geinformeerd naar de bestrating der Kerkstraat. Hiermede zal spoedig een aanvang worden gemaakt. OOSTBURG. Gemeenteraad. In de onder leiding van den burgemeester, Maandag jl. gehouden open- Naar het Fransch, van RAOUL DE NA VERY. 5) De huismoeders wenschten elkander goeden morgen op den drempel harer woningen, de kinderen plaagden de hoeders, of hoedden een kudde dartele geiten, die telkens van den weg afsprongen om in een veld een mond vol koren af te knagen, of de spruiten van het hakhout af te rukken, en al de verwoestingen aanrichtten, waartoe het geitenras in staat is. In de woning van den waardigen pastoor Lormel scheen nu eerst leven en beweging te komen. Maar reeds lang wandelde de eerwaar dige man langzaam op en neer in de lange lindenlaan, die zijn tuin aan de zijde van het weiland omzoomde. Terwijl pastoor Lormel mediteerde hield Marcotte, zijn dienstmeid, ijverig, maar luid ruchtig en knorrig, op haar manier zich met het gereedzetten van het ontbijt bezig. Zij begon met de proviciekast na te zien en die ledig vindend, riep zij met verbazing uit NietsNiets meerWeer een van die dwaasheden van mijnheer pastoor Hij zal mij geen ei meer overlaten ik zal weldra ver plicht zijn den bedelzak op te nemen, om ons onderhoud te gaan ophalen. Ik was er wel bare vergadering vaftV dén gemeenteraad, werd medegedeeld dat de door <$e gemeente benoodigde steenslag is aanbesteed voor 4.80 per tQh, dat het rijden met de beerruimings- machine is aanbesteed voor ill per dag, het ophalen djer straatvuil'nis voor ƒ250 per jaar en voor he't ophalen van vuilnis enz. op bui tengewone dagen voor 5 per dag. Aan de orde waren de begrootingen der be drijven en de gemeentebegrooting alles voor 1930. De jaarwedde van den boekhouder voor de lichtbedrijven werd) met ingang van 15 Juni a.s. van 100 op 1200 gebracht en het loon der stokers en filters per week en per hoofd met 2 verhoogd, en alzoo gebracht op resp. 25 en ƒ22. De begrooting voor het gasbedrijf werd, wat den gewonen dienst betreft vastgesteld op 30.986. De begrooting voor het electriciteitsbedrijf sloot in ontvang en uitgaaf gew. dienst op 16.105. De gemeentebegrooting werd artikelsgewijze, als die voor de bedrijven behandeld. De begrooting werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 113.903 met ƒ4.907 voor on voorziene dit wat den gewonen dienst aan gaat de kapitaaldienst sloot met 7400 in ontvang en uitgaaf. Een verzoek van P. Daansen Cz. en J. Kools om aansluiting aan het electr. net (de per- ceelen waarvoor de aansluiting gevraagd wordt, liggen onder Zuidzande) werd gerfen- voyeerd naar B. en W. Tot lid der Commissie tot wering van school verzuim, werd in de vacature den Dunnen, benoemd de heer J. Prins. In beginsel werd besloten het risico der Ziektewet voor de ambtenaren en werklieden der gemeente voor eigen rekening te nemen, waartoe eerlang de noodige verordeningen den Raad zullen worden aangebeden. Een Orang Oetanjacht. Een Amerikaan, dr. Tailor ,is met een ex peditie op Sumatra geweest om wilde dieren te vangen voor een dierentuin in de Ver- eenigde Staten. Hij vertelt in een Duitsch blad hoe hij erin geslaagd is een orang-oetan machtig te worden. „De expeditie was dan op weg in het oer- bosch.. Plotseling een vreeselijk, angstaanja gend gehuil en gejank. Wij schrokken hevig, en na een paar oogenblikken klonk gekraak van groote takken, en als uit den grond op gerezen, stond op eenige meters afstand een reusachtige orang-oetan. Zwaar ademde de geweldige, gespierde borstkas. De verbazend lange behaarde armen reikten bijna tot op den 'grond. Een prachtig dier, vol oerkracht en onverschrokkenheid. En boven tusschen de bladeren zat de vrouw van den koning van het oerwoud en hield zich heel stil. Ter wijl zij angstig naar beneden keek, wat haar heer gemaal met ons zou uitvoeren, piepte een jong, dat zich angstig tegen de moeder aandrong.. Het zou heerlijk zijn de heele fa milie te vangen en suel gaf ik mijne bruine begeleiders bevel het mannetje te omsinge len. Maar de kolos speurde onraad en ver dween snel tusschen de bladeren. Wij gingen hem vlug na. De dieren sprongen haastig van tak tot tak. De moeder voorop met het jong achter zich aan en dan volgde als beschermer de oude, en keek telkens woedend en schel dend om. Ik moest de prachtige exemplaren hebben Zij vluchten in hét moeras. Ik wou het niet opgeven. Het moeras werd steeds dieper en gevaarlijker. Wij liepen nu bijna tot de knieën in den stinkenden modder. Plotse ling, toen ik begon in te zien dat het hope loos werk was de vervolging voort te zetten, kreeg een der. bruine dragers een tak zoo dik als een arm, door de vuist van den orang ge slingerd, tegen den rug. Hij zakte bewusteloos in elkaar. Een geschreeuw van het dier, dat klonk als een triomfkreetOpeens had ook bang voor. Die Martina dwaalde hier in den omtrek rond, met haar vijf kinderen aan haar rokken hangendeen recht uitgehongerde troep raven. Ik zei nog wel bij mij zelve als zij mijnheer pastoor maar niet ontmoetZij heeft hem ontmoet, zij heeft hem gesproken Zij zal hem gezegd hebben, dat zij geen eten had voor de kleinen, en het brood is uit de kast in haar voorschoot overgegaan de boter is het brood gevolgd en de kalfsbout is mee- gevlogen. Met zoo iemand is het niet uit te houden, 't Is uit, ik ben den dienst hier moe. En gij zult u zeker haasten een anderen te zoeken, mijn beste knorpot, mijn goede Mar cotte vroeg een jongen van veertien jaren, de eetkamer binnentredend. Aha gij hebt mij beluisterd, jonge heer Bernard, antwoordde Marcotte welnu, ja, ik trek mijn woorden niet in het is verdrietig. Een braven priester te dienen, die zich ter wille van zijn parocianen ontberingen oplegt, niet waar Maar alles heeft zijn grenzen, Bernard. Voor de naastenliefde bestaan er geene. Ook gij kiest dus partij tegen mij Ik kies de partij voor de liefdadigheid, voor dengene die lijdt, weent en bedelt Het geratel van een wagen, die hard kwam aanrollen en vlak voor de pastorie stilhield, onderbrak het gesprek van Marcotte met den leerling van den pastoor. Beiden liepen naar buiten en bleven ver stomd bij het schouwspel, dat zich aan hun oogen vertoonde. Een van vermoeienis uitgeput paard was het' wijfje een tak in de hand en mikte er blijkbaar mee op ons. Ik hief vlug mijn ge weer op en vuurde. Ernstig gewond viel het dier, waaraan het jong zich vastklampte, in het moeras. De inlanders omringden het dier, maar bleven, omdat zij meenden dat het nog niet dood was, op eerbiedigen afstand staan. Het jong, dat angstig naar alle kanten keek en de moeder aaide, jankte jammerlijk. Ik was ontroerd. Maar een jager mag geen mede lijden hebben. Toen ik dichterbij kwam om het jong te grijpen, klonk uit de boomen een hevig gehuil. Het mannetje sloeg zich met de vuisten voortdurend op de harige borst. Een van mijn makkers greep vlug het jong en nam het op den arm. Het liet zich gewillig in een kooi zetten. Om aan het vreeselijk lijden van de moeder een einde te maken, joeg ik het dier een tweeden kogel door den kop. Het speet mij waarlijk, dat ik het prachtexemplaar niet in het leven had kunnen houden. Het mannetje bleef zich onder gekrijsch en gehuil in het kreupelbosch verschuilen. Terwijl de jagers aan de maaltijd zaten, kwam het groote dier weer uit het bosch, het wilde blijkbaar het jong bevrijden. Het beest werd echter door den hoofdman der expeditie met een lasso gevangen. Hij werd naar een groote kooi gesleept, waarin hij begon te razen en te krijschen. De touwen, waarmede men hem had gebonden, verscheurde hij spoedig. De kooi was echter uit ijzer en hout stevig in el kaar gezet en er waren sterke grendels op, zoodat ontkomen onmogelijk was. Eenige we ken later hurkte in stille, droevige wanhoop de oude aap met zijn jong in een der be roemde dieren tuinen van Amerika". De pest in Nederl.-Indië. In de periode van vier weken liggende tus schen 5 October en 2 November jl. zijn in Ned.-Indië 401 personen aan pest overleden. In de daaraan voorafgaande periode van vier weken zijn 402 personen aan pest overleden en in de overeenkomstige periode van het vorige jaar kwamen 335 sterfgevallen onder pestlijders voor. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd B. R. Pieters, dienstbode, Lange Kerkstraat 14, van Hontenisse. F. ter Burg, opzichter, Pierssensp.str. 18 (Sluiskil) van Scherpenzeel. H. A. W. Kuzee, zonder, Burg, Geillstraat 5, van. Hoek. F. Donze, landbouwerskn. O 60, van Bier vliet. M. A. de Vetter, dienstbode, Noordstraat 70, van Hulst. J. LuteijnKolijn, zonder, Landstraxtt 4, (Sluiskil) van Schoondijke. T. Spaan, teekenaar, O 196c (Sluiskil), van Rotterdam. J. A. Riemens, landbouwer, P 16, van Hoek. B. Ivens, dienstbode, Kerkstraat 9, van Selzaete. F. Pleuger, bankwerker, Kanaalweg 8 (Sluis kil) van Velsen. A. G. Frisch, monteur, N. Kerkstraat 33 (Sluiskil), van Antwerpen. A. Flack, timmerman, Pierssensp.str. 14b (Sluiskil), van Brussel. R. Güth, bankwerker, Kanaalweg 8 (Sluis kil), van Velsen. J. R. R. Schwarm, timmerman,«Hovenweg 54 (Sluiskil), van Antwerpen. E. Zeltz, timmerman, Boven weg 54 (Sluiskil) van Antwerpen. Vertrokken. L. Dumont, chauffeur, Scheldekade 26 naar Brussel. E. N. I. Bearella, dienstbode, Scheldekade 26 naar Brussel. J. de Vos fabrieksarbeider, Pierssensp.str. (Sluiskil) naar Lutteraede (B.) M. Deij, fabrieksarbeider, Pierssenso str. 33 (Sluiskil, naar Westdorpe. W. Keiker, zuivelbereider, L. Kerkstraat 74, naar Bolsward. M. de Jong, coiffeuse, Blokken 3, naar Slie- drecht. Kantongerecht te Oostburg. De Kantonrechter heeft in de zitting van 3 Dec. veroordeeld wegens Vee laten loopen in een tuin, die beplant is J. J. V. te Sluis, St. Anna ter Muiden 8 of d.h. toew. civ. vord. Straatschenderij A. de R., te Aardenburg, 10 of 10 d.h. Met een voertuig een te zware vracht ver voeren F. B te Cadzand, 4 of 4 d.h. Binnen een afstand van 45 meters van den weg vuren branden E. B. H. te Aardenburg 8 of 8 d.h. In Breskens in verlofslocaliteit muziek ma ken zonder schriftelijke vergunning G. P te Breskens 5 of 5 d.h., I. v. G. te Breskens 3 of 3 d.h. Een rijwielpat buiten noodzaak anders berij den dan met rijwielen M. d. J. te Breskens 10 of 10 d.h. overtreding art. 68 sub. 8 ArbeidswetE. J. H. te Waterlandkerkje, 2 m. 1 of 2 m. 1 d.h. Met een voertuig rijden, waarvan de wielen aan dezelfde as van ongelijke breedte zijn C. J, C. te Eede 4 of 4 d.h. In Hoofdplaat met een motorboot op de scheepszaten gebruik maken van de schroef B. A. L. te 's-Hertogenbosch ƒ8 of 8 d.h. Openbare dronkenschap bij tweede herha ling J. W. te Sluis, 14 d.h. Idem bij eerste herhaling A. J. K. te Hoorn 15 of 30 d.h. Met voertuig rijden zonder licht. J. A. v.d. P. te Oostburg, 5 'of 1 w. tuchtsch., L. J. J. v. R. te Oostburg, ƒ5 of 5 d.h. Idem zonder reflector J. V. te Aardenburg 1 of 1 d.h. E]en motorrijtuig zonder voldoende toezicht op 'den weg laten staan, anders dan met in rust gebrachten motor H. J. v.d. B. te Schie dam 10 of 10 d.h. Dierenmishandeling: C. H. M. te Knesselaers (B.) f40 of 40 d.h. Met motor rijden zonder verlicht nummer met letter F. A. C. te Hoofdplaat 5 of 5 d.h. Met motorrijtuig rijden zonder nummer met letter C. F. H. te Oostburg, 10 of 10 d.h. Overtreding leerplichtwetB. J. v. H. IJzen- dijke, H. F. d. Z. te Sluis, J. P. P. te Biervliet, allen ƒ2 of 2 d.h. A. V. te Zuidzande ƒ4 of 4. d.h. Met rijwiel rijden zonder belP. J. C. te Wa terlandkerkje ƒ3 of 3 d.h. Met rijwiel rijden zonder reflector J. K. te Oostburg, berisping, J. O. te Breskens 1 of 1 dag hechtenis. Met voertuig rijden zonder reflector A. M. te Aardenburg 1 of 1 d.h. Met rijwiel rijden zonder licht en zonder re flector C. V. te Eede 5 en 1 of 5 en 1 d.h. Met rijwiel rijden zonder licht J. B. te Hoofdplaat M. G. te St. Lourens (B.), A. J. M. d. S. te St. Laureijns (B.), F. A. G. te Eede al len 5 of 5 d.h., A. v.d. V. te Schoondijke 6 of 6 d.h., C. J. B. te Oostburg, 5 of 1 w. tucts., C .W. te Oostburg, ƒ3 of 3 d.h. vj (6) neergestort tusschen de burries van de armoe- dige kar, waarvoor het gespannen was. Een slip van een vrouwenkleed hing |>ver een der k wielen en een nauw hoorbare kreet bereikte het oor van Marcotte. Bernard snelde het eerst naar den wagen. Maar nauwelijks had hij er een blik in ge worpen, of hij deinsde ontsteld achteruit met den uitroep Een dooae vrouw Nu kwam ook Marcotte met schrik en me delijden vervuld naderbij zij wierp een oog slag in de overdekte kar nam de vrouw in haar gespierde armen en legde haar behoedzaam op een hoop hooi, die in een hoek van de straat lag. Zij wilde juist beproeven haar in het leven terug te roepen, toen het geroep van Bernard: Marcotte, Marcotte een kindje haar weer naar de kar deed terugkeeren. Inderdaad, een klein kind, schamel gekleed lag in een korfje zacht te kreunen. Het scheen op het punt den geest te geven. Arm schepseltje sprak zij, een uur later ware het ongetwijfeld dood geweest. Terwijl ik mij met het kind ga bezig houden, moet gij de slapen van de vrouw bevochtigen, Bernard. Zij zijn ijskoud en de handen worden stijf. Gij kleine vervolgde Marcotte, zich tot een blond blozend knaapje wendend, dat anders altijd even vroolijk was, maar dat tooneel met tranen in de oogen aanzag ga ijlings mijnheer pastoor roepen hij wandelt achter in den tuin. Loriot liep zoo gauw hij kon om de opdracht te volbrengen. Marcotte ging naar de keuken, deed wat geitenmelk in een fleschje, dat zij in 't korfje had gevonden en liet het kind drinken. Het bewoog zwak zijn verstijfde handjes, opende de oogjes doch sloot ze weer onmiddellijk toe. Na het kind te drinken gegeven te hebben, ging Marcotte weer naar buiten. Het hart klopt niet meer, Marcotte, sprak Bernard geroerd. De koude van haar handen bevangt mij en doet mij rillen. En dan die groote strakke oogen, die mij aanstaren, jagen mij vrees aan. Vindt gij niet dat zij een uit drukking van vreeselijken angst hebben Dat is niet te verwonderen, Bernard die vrouw dacht aan haar kind alleen te sterven, zonder hulp in het holle van den nacht, mee gevoerd door een hollend paard, God weet waarheen het is verschrikkelijk, ja verschrik kelij-k Op dat oogenblik verscheen de pastoor. Een gesmoorde kreet van medelijden ont gleed aan zijn lippen. Hij naderde de vrouw, beschouwde haar en schudde het hoofd. Voor haar kunnen wij niets meer doen dan bidden, sprak hij. Juist had de pastoor deze woorden gespro ken, toen een der fraaie witte duiven, die hij voor zijn plezier hield, van het dak opvloog, en zich op den schouder van Marcotte neder zette, terwijl zij klapwiekend de vleugels uit breidde boven het hoofd van het kind dat de oogen opsloeg. De geestelijke voelde zich diep ontroerd. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 5