Os Maasbode-Kruistocht. Binnenland. Buitenland. Stadsnieuws. Kerknieuws. Sport en Spet. Burgert. Standen fRhetim&tiek Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed' A 't- Ai Een ongeëvenaard feit in de dagblad-ge schiedenis van Nederland. De Maasbode van 24 dezer meldt het ver bluffende feit, dat in goed één maand tijds 10.000 nieuwe abonné's op De Maasbode wer den ingeschreven. Dat beteekent, dat weer in tienduizend fa- miliën in den lande de voornaamste katholieke courant zijn intrede deed. Moge de actie in Zeeuwsch-Vlaanderen een krachtige bijdrage leveren voor het vol maken van het tweede tienduizendtal. Zeeuwsch-Vlaamsche propagandisten aan den arbeid - t.«<iriHrfi'ii'ittfWïilffiftffl'Hiffii'iOTlMÜ&SMESBBBBHKBBM algemeen, althans voor zoover de Euopeesche wateren er mede gemoeid zijn, een mislukking gevreesd. Tusschen Amerika, Engeland en Japan lijkt een vergelijk niet onmogelijk de belangen van Frankrijk en van Italië schijnen echter over en weer en met die van Engeland zoozeer te botsen, dat men met een mager resultaat van de conferentie al veel bereikt zal hebben. ,i i i ii De suikerbietenteelt. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den Minister van Binnenlandsche Za ken Landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld 1. Is de regeering reeds in staat en bereid mede te deelen, welk resultaat het overleg van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat deze bewindsman toegezegd heeft bij de behandeling van hoofdstuk V der Rijksbegrooting, met de Ministers van Finan ciën en van Arbeid, Handel en Nijverheid, in zake steunmaatregelen aan de suikerbieten teelt, heeft gehad 2. Is de regeering bereid, met het oog op de steeds moeilijker wordende toestanden in de suikerindustrie, het naderende seizoen van den uitzaai en de nu weer kort geleden door Frankrijk vergroote bescherming der suiker industrie, binnen zeer korten tijd met voor stellen tot steun bij de Volksvertegenwoordi ging te komen. Korte Berichten. Er zou een aanslag zijn voorbereid op het Belgische Koningspaar bij gelegenheid van de reis der koningsfamilie naar Italië, in verband met het huwelijk van prinses Marie José. Er zijn 2 arrestaties verricht. Een hevige fabrieksbrand heeft te Napels groote schade aangericht. Een zware storm heeft deW estkust van Spanje en Portugal geteisterd. Vele vaartuigen zijn omgeslagen. In Saksen is ter gelegenheid van het Kerst feest gratie verleend aan 179 veroordeelden. Maandag hebben te Keulen nationaal-socia- listen onlusten veroorzaakt. Zij vernielden de ruiten van groote warenhuizen. De titel van biljartkampioen van Europa is gewonnen door den Belg van Belle. Aan de kust van Zuid-China is een Chineesch stoomschip gezonken250 personen zouden verdronken zijn. Er is een complot ontdekt tegen het leven van den Mexicaanschen ex-president Calles. Er zijn complot-plannen ontdekt tegen het leven der Joego-Slavische koningsfamilie. Er hadden 10 arrestaties plaats. Een Chineesch-Russisch protocol is onder teekend, tot bijlegging van het Chineesch- Russisch conflict. a Bü het in Duitschland gehouden referen dum waarmede beoogd werd, een wet te doen aannemen tegen het Young-plan, is nog niet een derde deel der voor de aanneming ver- eischtte stemmen uitgebracht. Het referen dum is daarmee mislukt. Een waterhoos heeft bij Montpellier 2 huizen doen instorten. Zeven personen werden ge dood. Tq<Iazoii<!6d ÜAdedeeling. (15) De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, U nog weinig bekend. Maar de ervaring beeft geleerd, dat masseeren met Akker' Kloosterbalsem ia staat Is, de pijn aaamer- kebfk te versachten Qj behoeft aéct oad te worden, voordat ge oud zijtl Dc Sint Vincentiusvereeniging brengt bij dezen hartelijken dank aan de edelmoedige schenkers van prachtige onderkleeding en voor een zeer ge waardeerde financieele bijdrage Zij houdt zich alsnog dringend aan bevolen voor een manscostuum Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 29 December, om 7 uur de Vroegmis voor eene overleden familie om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie. Na de H. H. Missen de reli- quie van den H. Josef. Om 2,30 uur Lof. Maandag 30 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Charles Louis Genbrugge om 8 uur gezongen H. Mis voor mejuffrouw Maria Pauwels. Dinsdag 31 December, Dm 7 uur gezongen H. Mis voor madame Anna Cornelia de Roeck- Dankers om 8 uur gez. H. Mis voor den heer Hypolitus Polycarpus Vleeschauwer en mada me Coleta de Jonghe. Dinsdagavond biecht- hooren van 6 tot 7 uur. Woensdag, 1 Januari. Nieuwjaar, geen gebo den feestdag, doch de diensten gelijk op Zon dag, waartoe de geloovigen worden uitgenoo- digd. Om 7 uur de Vroegmis voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn der parochie, om 10 uur de Hoogmis voor de overleden parochianen. Na de H.H. Missen de reliquie van O.L. Vrouw. Om 2.30 uur Lof. Donderdag 2 Januari, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en madame Angelus Vervaetom 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Alphonsus van Assche. Donderdagavond biechthooren van 6 tot 7 Vrijda'g 3 Januari, eerste Vrijdag der maand toegewijd aan de vereering van het H. Hart van Jesus om 7 uur gezongen H. Mis voor eene overleden familie om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Deens. Vrijdag avond om 6 uur Lof met eene oefening ter eere van het H. Hart. Zaterdag 4 Januari, om 7 uur de H. Mis voor den heer Jacobus Coens om 8 uur gezongen H. Mis ter qere van O.L. Vrouw uit dankbaar heid. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7.30 en om 6 uur Lof. Zondag 5 Januari, eerste Zondag der maand om 7 uur gezongen Vroegmis voor den heer Maurice Bockstael met nlgemeene H. Com munie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart. Om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa- parochie. Zij, die over het jaar 1929 iets te vorderen hebben van de parochiale instellingen als kerk, pastorie, katholieke jongenschool en pa tronaatsgebouw, worden verzocht hunne daar op betrekking hebbende rekeningen op een af zonderlijk papier spoedig in te dienen. De re keningen der school worden zekei in de eerste week van Januari verwacht. Van Woensdag 15 tot en met Zondag 19 Januari a.s. zal al hier een Triduum gehouden worden als hernie wing der laatste Missie, bijzonder tot verster king en uitbreiding van het godsdienstig leven in deze parochie, vooral door de godsdienstige vereenigingen van den Bond van het H. Hart en der H. Familie. Het gebed wordt verzocht voor den heer Ludovicus Franciscus Arens alhier overleden, en voor den heer Jacobus Coens overleden te Oostburg. Gemeenteraad. Zaterdag, den 28sten Dec. 1929 des namiddags 6 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Aan de orde L Mededeeling ingekomen stukken. II. Voorstel tot adhaesiebetuiging aan het adres inzake de classificatie dei gemeenten volgens het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, in verband met de onderwij sbelangen ten plattelande. III. Verzoekschrift van de R.-K. Werklie- denvereeniging te Sas van Gent om invoering van een steunregeling voor uitgetrokken werk- loozen. IV. Verzoekschrift van het R.-K. Kerkbe stuur om beschikbaarstelling gelden voor schoolbouw in de Zandstraat. V. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1929. Goed afgeloopen. Hedenmorgen viel het circa 8-jarig zoontje van den schipper van de aan de Westkade liggende kast „Catharina" van den lossteiger te water. Zijn broer, die het ongeluk zag gebeuren, sprong terstond ge kleed vanaf het schip in het Kanaal en smaakte de voldoening den drenkeling be houden aan boord te brengen. Uitslag prijskaarting. Woensdag 25 Dec. had in het café „Schippershuis" bij H. de Vriend een prijskaarting plaats waaraan 66 spelers deelnamen. De uitslag is als volgt le prijs P. van Acker en Th. Ranschaert, 2e Ph. Verbrugge en G. Hijssen, 3e B. Rijpstra en M. Kalfsvel, 4e J. Moulinas en Al. Gijssels, 5e O. Troch en R. van Ham. Extra prijs le C. van Westen en J. Renique, 2e Aug. Bock stael en C. de Wagenaer. .t ,<i - - V Pilatoa. Vóór een uitverlcócht huis* zooals het in een grootsteedsche tooheelre-\ censie zou heeten, »girïg< gisiéren Pilatiis. We mogen daar het bewijs" in zien, dat de herinnering aan de patronaatsuitvoering van het vorig jaar wèl een zeer prettige geweest moet zijn en dat het patronaatstooneel zich daarmee bij het Sassche publiek een bijzonder goede reputatie heeft veroverd. Zóó druk hebben we tenminste in Sas nog geen tooneel- uitvoering bezocht gezien. Nu, het zij terstond geconstateerdAls gezegd mag worden, dat het tooneel van ons R.-K. Jongenspatronaat het vorig jaar stormenderhand de sympathie van het Sassche publiek heeft gewonnen, dan heeft het met z'n uitvoering van gisterenavond zijn reputatie schitterend gehandhaafd. Meer nog: het heeft die reputatie verbeterd, 't Is in één woord bewonderenswaardig, wat door deze jonge mannen onder leiding van hun gerespecteerden geestelijken leidsman is gepraesteerd. Een spel als Pilatus van Prof. Frencken laat zich niet, als zoo menig oppervlakkig tooneelstukje, met eenige inspanning door den eerste den beste vertolken. Wil men er iets draaglijks, iets goeds van maken, dan moet men in den diepen zin van het dichterlijk oeuvre doordringen. En het mag tot lof van het patronaatstooneel gezegd wordenDe vertolkers der hoofdrollen hebben veel bereikt. Dat pleit ontegenzeggelijk voor hun aanleg. Doch niet minder ook voor hun toewijding en voor den goeden geest, die hen bezielt. Want om te bereiken, wat we gisteren van hen gezien en gehoord hebben, moet er hard en volhardend gewerkt zijn. Kapelaan Adriaansens mag trotsch zijn op zoo'n keur korps. Daar valt wat mee le doen. En dat heeft Zijneerw. ook in z'n openingswoord ondubbelzinnig te kennen gegeven. Alleen moest hij constateeren, dat het kringetje nog te klein is. Het kon nog driemaal grooter zijn! Om daartoe te komen riep Zijneerw. de krachtige medewerking der ouders in. 't Is te hopen, dat deze aansporing z'n effect niet mag missen en dat spoedig óók het Groot patronaat (dat Zondags, zooals Zijneerw. opmerkte, overvloeit in den Katholieken Kring) op volle kracht mag zijn. De avond van gisteren zal daaraan zeer zeker een krachtigen stoot hebben gegeven. Van spel en spelers zullen we na het bovenstaande niet veel meer zeggen. Over de kwalilteiten der afzonderlijke spelers uit weiden, achten we ongewenscht al zouden er ook verschillende eervolle en zelfs zeer eervolle vermeldingen toe te kennen zijn. Liever brengen we allen collectief onze hulde. Zij mogen over het gisteren behaalde succes ten zeerste voldaan zijn. De tooneeldécors waren door den heer Raymond Acke met verrassende deskundig heid verzorgd en de firma Gebr. van Goethem had een fraaie stoffeering aangebracht. Ook de costuums van GebrsBayens uit Antwerpen voldeden uitstekend. Donder en bliksem werden in het laatste bedrijf door den heer Alfred Hamerlinck met feillooze techniek bestuurd. Kapelaan Adriaansens heeft alle mede werkers in zijn slotwoord dankbaar herdacht. Hijzelf, die als regisseur, wèl de zwaarste taak te vervullen had gehad, kreeg een welver diende hulde in ontvangst te nemen van pastoor Doens, wiens dankwoord door een uitbundig applaus van de aanwezigen werd onderstreept. Vermelden we ten slotte de uitstekend weergegeven muzieknummers in de pauzen tusschen de verschillende bedrijven, wat een schitterende reclame vormde voor den gra- mofoonversterker van de fabrieken Radion Products, Borgerhout Antwerpen (in het programma was een en ander onjuist aan gegeven). Nog tweemaal zal het patronaatstooneel de uitvoering van Pilatus herhalenHeden avond en Zondagavond a.s. Het uitbundig succes der première staat zonder eenigen twijfel borg voor minstens even succesvolle reprises. Spoortfjden Groote Brug Sas van Gent. Onderstaand staatje geeft aan, op welke tijden de brug over de 3e Kanaalarm voor het landverkeer moet zijn opengesteld. Op te merken valt, dat uit overwegingen van practischen aard het landverkeer tus schen 12.33 en 13.20 namiddag onafgebroken kan plaatsvinden. (Het is namelijk practisch onmogelijk de brug in een tijdsverloop van 17 minuten met handkracht open en weerdicht te draaien). 7,05 tot 7,20 voorm. 7.40 7.55 9,30 9.45 12,33 12,48 nam. 13.05 13.20 17.50 18,05 18,24 18,39 (niet op Zondag) 21,03 21,18 (alléén op Zon- en Feestdagen) N.B. - Als feestdagen worden beschouwd: 17 Mei, 28 Mei en 15 Augustus. TER NEUZEN. Tragisch. Zaterdag moest de ter aardebe- stelling plaats hebben van den vorige week overleden 22-jarigen zoon van het echtpaar De Zeeuw—Schiervogel, wonende aan den Baandijk. f De stoet was ter hoogte van het ziékënhuis gekomen, toen de 68-jarige vader iné£n zeeg., Hij werd in een in de omgeving staande woning binnengedragen en later naar zijn woning vervoerd, waar de oude man Zondag overleed. (Tern. Crt.) Ernstige aanrijding. Dinsdagochtend, ten ongeveer half 11 had nabij Stroodorpe, juist op Ter Neuzensch gebied een ernstige aanrij ding plaats. Een drietal jongens kwamen uit den landweg geloopen en wilden den kanaal- weg oversteken juist op het oogenblik, dat uit de richting Terneuzen de auto van den heer de N. uit Terneuzen zou passeeren. Twee der kinderen wisten nog tijdig uit te wijken, doch de derde, de circa 7-jarige Oosterbos uit Stroo dorpe werd door den auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het knaapje liep een zware hersenschudding en schedelbreuk op en werd in bedenkelijken toestand naar de R.-K. Ziekenverpleging te Sluiskil vervoerd. Van een en ander werd proces-verbaal op gemaakt. z CLINGE. Boerenleenbank. In de Zondag gehouden ledenvergadering van de Coöp. Boerenleen bank is de heer Bern. Bleyenberg, in plaats van den heer Hon. Vercauteren, die kassier werd, tot bestuurslid gekozen. Benoeming. Aan de bijz. Meisjesschool te Rijsbergen is benoemd onze dorpsgenoote mej. Elv. Verstraeten. LAMSWAARDE. Autobus. Naar wij vernemen heeft de heer Weemaes van St Jansteen een verzoek tot den raad der gemeente Hontenisse gericht, om sub sidie te krijgen voor 't oprichten van een auto- busdienst aldaar. AXEL. Niet voor rede vatbaar. Naar aanleiding van het schrijven van het gemeentebestuur van Ter Neuzen, waarop het kennis geeft van het besluit ten opzichte van het raadsbesluit dat genomen is ten aanzien van de Z.-Vl. Wa terleiding Maatscappij, werd door den ge meenteraad van Axel het voorstel aangenomen van den heer C. F. v. d. Bilt, om voor te stel len dat het besluit van de Waterleiding Mij. op de eerstvolgende vergadering van aandeel houders op de agenda te zetten „Voorstel tot liquidatie van de Maatschappij", en den afge vaardigden van den raad mandaat mede te geven, om eventueel te stemmen tegen stor ting van 10 pCt. Tegen stemden de beide Wet houders en de heer Dixhoorn. Hierop bedankte de heer J. M. Oggel als afgevaardigde van den Raad en werd gekozen als afgevaardigde voor de aandeelhoudersvergadering den heer van der Bilt. De heer 't Gilde laakte de houding van den Burgemeester van Ter Neuzen, die het voor stelde in de laatste raadsvergadering aldaar, alsof er een collectieve overeenkomst bestond utsschen de heeren dr. Jenney Weyerman, no taris van Delsum en andere opposanten. Hij noemde die uitspraak leugenachtig. De voor zitter kwam hiertegen op. AARDENBURG. Geen electrificatie. Een laatste poging, door de opstellers van het verzoekschrift aan de P.Z.E.M. om stroomlevering, na de ont vangst van het op dit request ontvangen ant woord, gedaan, om toch nog tot electrificatie van de kom der gemeente te kunnen geraken, heeft evenmin succes gehad. Er is uit het ont vangen antwoord gebleken, dat de N.V. zich op koopmansstandpunt stelt, en van dit stand punt bezien, zeer terecht, geen precedent wil scheppen door een gemeente schadeloos te stellen voor een of ander bedrijf, alvorens in die gemeente stroom te gaan leveren. De kans op electrische drijfkracht, of verlichting is dus voor onafzienbaren tijd voor Aardenburgsche ingezetenen verkeken. (Midd. Crt. Zaligverklaring. In de St. Pieter te Rome heeft de zaligver klaring plaats gehad van Pater Ogilvie. Weer een nieuwe encycliek. Z. H. de Paus heeft de aangekondigde en cycliek uitgevaardigd over de verdragen van Lateranen. De encycliek geeft tevens een over- zich der voornaamste gebeurtenissen van het jubeljaar .Het jubilé met alle daaraan verbon den aflaten wordt tot einde Juni 1930 ver lengd. Sassche Boys ITer Neuzen I 18 Het eerste elftal der Boys maakte gisteren een reisje naar Ter Neuzen. De Boys speelden met niet minder dan 6 invallers, tengevolge waarvan zij een nederlaag van 81 kregen te slikken. Dat zijn we van onze Boys niet ge woon,. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Geboorten. 16 Dec. Maria Francina, dochter van Cornelis, Constantinus Pladdet en Suzan- na Verhelst. 17 Dec. Florent, Victor, zoon van Arie Leunis en Florentine Victorine Renier. 18 Dec. Leendert, zoon van Willem de Doelder en.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2