BERICHT. P R E MIE lo. 3558 Vrijdag 27 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREM Eerste Blad. Op Godsdienstig gebied. Omzwervingen door de stad van het Vaticaan 1 HEEREN BAAI Uit het Parlement. ümlejil. Overzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - POSTREKENING No. 52419. 1 bloc (100 vel) prime Koerier-pest 1 bloc (I00 vel) prims Koerier-post alsmede 100 Enveloppen. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. In verband met den Nieuw jaarsdag zal „De Zeeuwsche Koerier" de volgende week slechts Dinsdag en Vrijdag verschijnen. V Vv V Y DE ZEEUWSCHE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent por.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Zij, die tegen i Januari een nieuw abonnement op »DE ZEEUWSCHE KOERIER« aanbrengen krijgen, nadat het abonnementsgeld door ons is ontvangen, de volgende premie fqpfrco thuis gezonden: voor het aanbrengen van een kwartaal abonnement ad f 1,50 Voor het aanbrengen van een jaar abonnement (f 5,25) Zij, die zich per 1 Januari a.s. op »DE ZEEUWSCHE KOERIERc abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Meer ontwikkeling van ons volk is vooral noodzakelijk Jop godsdienstig gebied. Hier staat men dikwijls versteld van de onwetend heid van vele arbeiders. En deze juist ver- keeren hierdoor in voortdurend gevaar. Zij komen eiken dag in aanraking met anders denkenden, niet zelden vijanden van den godsdienst, die geen gelegenheid laten voorbij gaan, om opmerkingen te maken tegen de Kerk, tegen de priesters en tegen leerstel lingen van den godsdienst, soms spottend, soms ernstig, die menig katholiek arbeider niet kan weerleggen of waartegen hij zijne levensbeschouwing niet verdedigen kan. Dit is een zorgwekkend verschijnsel, nu de groote strijd tusschen christendom en heiden dom vooral gevoerd wordt op het terrein van het arbeidersleven nu zoo velen gevaar loopen, om te worden meegesleurd in den stroom van socialistisch bederf op geestelijk gebieê. Een zorgwekkend verschijnsel. Vooreerst om het welzijn van den katholieken arbeider zelf. Door zijn onkunde mist hij zooveel schoonheid, die volop zou kunnen vergoeden wat hij bij zijn arbeid dikwijls moet missen aan vreugde en waar levensgenot. Meer ken nis van den godsdienst zou hem brengen tot dieper geloofsleven en dus tot een ziels- bevrediging, welke hem al het andere niet geven kan. Door het beleven van den gods dienst verschijnen immers zijn eigen levens doel, zijn huisgezin, zijn arbeid, zijne werk- makkers en zijn sociale actie in geheel ander in veel schooner licht. God wordt dan het middenpunt van zijn denken, zijn kracht bij tegenspoed en zijne groote voldoening bij zoo vele, soms aan 't oog der wereld ver borgen, goede werken, die hij dan'eiken dag verrichten kan, Neen, wij gaan geen preek houden. Wij willen slechts even wijzen op de werkelijke schoonheid van den godsdienst in het leven van den mensch. En wij verlangen, deze schoonheid ook voor den arbeider, die zoo veel leelijks moet ondergaan. En tot die schoonheid, ook door meer ontwikkeling, genaderd, zal de arbeider veel, wat hij thans niet begrijpt en wat hem ook door allerlei diepzinnige beschouwingen over verkeerde leerstellingen niet duidelijk wordt, gaan beseffen. Eenmaal goed op de hoogte van de grondwaarheden van den godsdienst, zal hij valsche beginselen aanstonds onder scheiden, ook al heeft hij er weinig of niets van geleerd. En dan wordt in hem wakker de apostel, die uit aandrang des harten in anderen moet overstorten, wat hem bezielt. Dan wordt die katholieke arbeider een propagandist van ongewone kracht. Hij keert dan de verhoudin gen om. Hij blijft niet meer lijdelijk toezien, wanneer socialisten, geloovige arbeiders voor hunne levensbeschouwing willen winnen, maar werkt integendeel met ijver aan de be keering van zijne socialistische makkers. Voor hem en voor anderen zal dus meerdere kennis van den godsdienst geluk brengen voor tijd en eeuwigheid. H. door Monseigneur ENRICO PUCCI Rome, 19 December 1929. Het was reeds laat na middernacht toen ik over het breede Sint Pieterplein langs de mas sale zuilenrij van Bernini huiswaarts ging. Hoog in den strakken hemelkoepel hing een blanke maneschijf en het gelijkmatige licht verzilverde den machtigen wereldtempel, die daar als een donker silhouet scherp r. .stak tegen de donkere sterrenbezaaide nachtlucht, 't Was doodstilalleen het eentonig geruisch van het bruisende water der eeuwig-spette rende fonteinen verbrak die stilte. In de werk kamer van Z.H. den Paus brandde nog licht ondanks de drukke dagen die de H. Vader reeds achter den rug heeft werkt de Paus on- vermoeid voort, iederen dag opnieuw tot laat in den nacht. Ik bleef nog even staan wat moet er om gaan in het hart van den H. Va der, thans op den vooravond van zijn gouden Priesterfeest. Hij het menschenkind als ieder ander, die door God na zoo'n rijk en zichtbaar gezegend vruchtbaar priesterleven, thans op den Stoel van Sint Petrus de kerke Gods mag besturen als plaatsbekleeder van den Godde- lijken meester, de Paus die in de geweldige tijden die we thans beleven eenergiek en voortvarend door de kracht van den H. Geest geleid, beslist over de gewichtigste vraagstuk ken en belangen der hem toevertrouwde zielen. In de j aarlijksche retraite die de H. Vader gewoonlijk in de maand December houdt kon de Paus rustig overwegen „Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles wat Hij mij ge schonken heeft?En op den eigenlijken feestdag van 's Pausen priesterjubilé, dan geen plechtige H. Mis in Sint Pieter met veel praal en luister maar slechts, in de particuliere huiskapel zal de H. Vader in alle stilte de kelk des Heilis nemen en den naam des Hee- ren aanroepen. Doch we weten hoe het Romeinsche volk verlangend is om getuige te zijn van het geluk dat het hart des Vaders moet doorstroomen als Hij den dag herdenkt waarop Hij een halve eeuw geleden voor 't eerst in den San Carlo het Brood des Heeren brak. Daarom heeft de H. Vader dan ook besloten om over morgen omringd door het H. College van kardinalen, door bisschoppen en prelaten die thans in grooter getale dan ooit te voren in de Eeuwige Stad zijn samengestroomd, in den Sint Pieter de H. Mis te lezen aan het Con fessie-altaar. Men spreekt wel eens van een roemrijk Pon tificaat, maar de geschiedschrijver zal later terecht over de regeering van Paus Pius XI kunnen schrijven dat zijn grootste roem was de vrede van Christus te brengen in Christus Rijk. Nu Kerstmis het feest van vrede over de Eeuwige Stad in aantocht is, nu herdenken wij met dankbaar hart de groote vrede en verzoening die dit jaar tusschen Vaticaan en Quirinaal tot stand kwam, nu het onrecht werd hersteld en de beleediging den Plaats bekleders van Christus vroeger aangedaan, werd weggenomen en goed gemaakt door het hoffelijke bezoek van het Italiaansche ko ningspaar aan den Vorst van de stad van het Vaticaan. Nu in deze dagen wordt er in Ro meinsche kringen druk gesproken dat Kardi naal Gasparri, de Pauselijke Staatssecretaris zou aftreden ten behoeve van den nieuwen Kardinaal Mgr. Pacelli. Wat er van zij, offici eel is er absoluut niets van bekend, doch on mogelijk is het niet en dan zou Kardinaal Pacelli een waardige opvolger zijn van Kardi naal Gasparri. Het is immers voldoende be kend geworden bij het laatste afscheid van Mgr. Pacelli aan Duitschland vftlk een groT»» aandeel deze fijne diplomaat en staatsman gehad heeft aan het tot stand komen van het Concordaat tusschen Beieren en Pruisen en den H. Stoel. Reeds zijn er zeer veel concor daten tusschen het Vaticaan en tal van landen tot stand gekomen en ook in de naaste toe komst zal Roemenië, Yoego-Slavië, Tsjecho- Slowakije weer een verbond sluiten met den H. Stoel waarbij de verhouding tusschen kerk en staat nader geregeld zal worden. Ook hier uit spreekt weer de geest van verzoening die heel dit Pontificiaat van Pi us XI kenmerkt We weten ook dat de vrede met de afgescheiden Oostersche kerken het levens-ideaal is van onzen tegenwoordig regeerenden Paus, die bij uitstek de Paus der Hereeniging genoemd wenschte te worden. Zal Pacelli een bijzonder moeilijke diplomatieke taak te vervullen krij gen voor het werk der Hereeniging Nu de naam Pacelli zoo zeer op den voor grond treedt in deze dagen als opvolger van Kardinaal Gasparri in de Pauselijke Staats- secretarie, is het wel belanwekkend enkele bij zonderheden te vernemen over dezen buiten gewoon begaafden Kerkvorst. Toen Paus Benedictus XV den nieuwen Kardinaal Pacelli tot bisschop gewijd had en den jongen Prins der Kerk met zijne moeder voor een kleinen maaltijd aan tafel genoodigd had, vroeg de moeder van den Berlijnschen Nuntius aan den Paus of haar zoon lang in Duitschland zou blijven. Troostend had de H. Vader gezegd hoogstens drie maandenin- tusschen is Mgr. Pacelli 13 jaar in Duitsch land geweest en heeft daar zoo enorm veel veel voor Gods kerk verricht, dat het absoluut niet te verwonderen zou zijn, wanneer deze ge niale mensch nog een zeer gewichtige taak in het bestuur der Roomsche kerk te vervullen kreeg. De familie Pacelli is reeds sinds menschen- heugenis in dienst der Pausen. De grootvader van den nieuwen Kardinaal was de laatste Minister van Buitenlandsche zaken van Pius IX. De vad^r van Mgr. Pacelli was de eerste raadsman va^R den H. Vader. Heel de familie Pacelli munt uit door buitengewone begaafd heid en geleerdheid. Advocaat Pacelli was de groote vertrouwensman die de inleidende on derhandelingen heeft gevoerd bij het jongste verdrag van Lateranen. Onmiddellijk na de Priesterwijding van Eu- genio Pacelli kwam de jeugdige leviet in dienst van het Vaticaan bij de Congregatie van Bui tengewone kerkelijke aangelegenheden. Aan deze Congregatie is hij altijd verbonden ge bleven, ook al moest hij gedurende vijf jaar aan de Pauselijke academie voor diplomatie voordrachten houden, allerlei vraagstukken op kerkelijk-politiek gebied, 't Is wel typisch dat Mgr. Pacelli toen reeds voorlezingen hield over het concordaat met Beieren, dat hij later zelf zou afsluiten. Toen Pacelli geroepen werd om aan de Universiteit van Washington pro fessor te worden in het Romeinsche en ker kelijk recht kon hij hieraan geen gehoor ge ven, omdat het Vaticaan zijn diensten niet kon missen. Sedert 1911 en 1912 was hij tweede secreta ris van bovengenoemde Congregatie in die hoedanigheid heeft hij een buitengewoon groot aandeel gehad in de codificeering van het kerkelijk Recht bij de samenstelling van het kerkelijk Wetboek. Ook bij het vredesaanbod van Paus Bene dictus XV aan de oorlogvoerende mogendhe den in 1917 heeft Mgr. Pacelli een voorname rol gespeeld. Over het optreden van Kardinaal Pacelli als Nuntius te München er. te Berlijn behoeven we niet meer te spreken, omdat zijn enorme verdiensten die hij daar gepresteerd heeft voldoende bekend zijn. Iedereen die Pacelli kent, bewondert in hem den geleerden en heiligen priester. Buiten zijn gewichtig werk heeft hij zeer veel belangstel ling voor muziek hij speelt uitstekend viool, kan buitengewoon goed paardrijden en is een liefhebber van zwemmen. Hij heeft een enorm Sterk geheugen wat hij 'n keer bewees door 20 verzen van Homerus op te zeggen die hij slechts tweemaal gelezen had. Zijn geheugen heeft hem zeer veel diensten bewezen bij het bestudeeren der diplomatieke stukken. Kardinaal Pacelli is een harde werker met een ontzettend uithoudings- en doorzettings vermogen. Hij werkt van 's morgens negen uur tot half twee, gaat dan wandelen tot 6 uur om dan verder door te werken tot laat na middernacht. Voor hem is nog een groote taak weggelegd. Ingezondea Mededeeiing (31) vast ggwvne tatfaJc ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons (ook in VionsenVt ponden en ponden) Dmayt Tlur WiaMier W pafyeDË SEDERT 1753 De Eerste Kamer heeft o.m. het wetje tot verlenging van de schorsing der vaccinatie verplichting behandeld. De staking te Sluiskil. Bij de Tweede Kamer is een brief ingeko men van den heer Drop, houdende mededee- ling, dat hij zijn verzoek om verlof tot I richten van vragen aan de regeering naar aanleiding van de staking aan de cokesfabriek te Sluiskil intrekt. Niet overal hcerschte Kerstvrede Nanking overwinnaar in den Chinecselien burgeroor log. China moet aan de Russische eischen voldoen. Mongolië scheidt zich af. Ver bittering in Kroatië, Oostenrijk, Hongarijë Slowakië en Zevenburgen. De mogelijkhe den der a.s. Zeemogendhedenconferentie. De Kerstvrede heeft niet overal ter wereld geheerscht. In het onrustige China zijn de wapenen nog niet neergelegd. Wel heeft de Nanking-regeering weer zooveel lucht gekre gen, dat nu reeds voorspeld mag worden, dat andermaal haar belagers het zullen moeten afleggen. Intusschen is de Chineesche ver deeldheid toch maar weer oorzaak geweest, dat Moekden aan de eische:' --an Sovjet-Rus land ten aanzien van den Oosterspoorweg heeft moeten voldoen terwijl Mongolië, dat althans in naam tot China behoort, zijn hoorigheid heeft opgezegd en den Sovjet- regeeringsvorm heeft aangenomen, natuurlijk niet zonder dat daaraan Moskousche inbla zingen mede debet zijn. Kroatië voelt zich nog altijd in het Groot- Servische rijk niet gelukkig. Of de heerschers van Belgrado er verstand van hebben de Kroaten zoo te behandelen dat zij zich wel gelukkig moeten gevoelen is overigens ook aan twijfel onderhevig. De Oud-Serven be schouwen de hun na den oorlog toegeworpen gebieden als wingewesten. Ze hebben dan ook niet anders te verwachten dan dat die win gewesten trachten de ketens af te schudden. Gemakkelijk zal dat niet gaan en het is begrij- lijk dat de ongcduldigsten wel eens middelen ter hand nemen die niet te verdedigen zijn. Zoo zijn er de laatste dagen weer een aantal Kroaten naar de gevangenis verhuisd, die een samenzwering op touw heeten te hebben gezet, welke ook op het leven \an den koning van Servië was gemunt. Als men ziet- hoe treurig het in Oostenrijk zelf is gêsteld en hoe rampzalig Hongarije er is afgekomen, terwijl Slowakië zich al even ongelukkig gevoelt onder de Tsjechen en Zevenburgen onder Roemenië, dan zal men beseffen, dat menigeen uit.de vroegere Donau- monarcliie ware alles maar bij het oude ge bleven Begin 1930 zal te Londen, de grocte zeemo gendhedenconferentie omtrent beperking van de bewapening ter zee een aanvang nemen. Waren voor enkele maanden de verwachtingen vrij hoog gespannen, thans wordt weer vrij vJ

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1