Een nieuwe encycliek des Pausen. Gesprongen Handen RÖTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Prooincienteuws. Stadsnieuws. - ALLE BANKZAKEN - ALLE ASSURANTIES - (20) Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Veelbelovende toonoelavonden. In diÉ 76 Een nieuwe anti-sovjet-organisatie is te Rostok ontdekt. Zestien personen zijn terecht gesteld. In den Egyptischen Soedan moeten on lusten zijn uitgebroken. Het bezoek van het Belgisch koningspaar aan den Paus is op 7 Januari vastgesteld. Z. H. de Paus voor het eerst buiten het Vaticaansch gebied. Z. H. de Paus heeft Zaterdag voor het eerst het Vaticaansch gebied verlaten. De H. Vader is Zaterdag naar de St. Jan van Lateranen gereden, om er, ter gelegenheid van zijn Gou den Priester-Jubilé, de H. Mis op te dragen, 's Pausen Gouden Priester-Jubilé. Zaterdagmiddag heeft de aanbieding plaats gehad van het nieuwe altaar in de San Carlo al Corso, dat met de internationale giftenter gelegenheid van 's Pausen gouden jubilé ge sticht werd. De prelaten en medewerkers van de drie secties van de Pauselijke staatssecretarie bo den Zaterdag den H. Vader als jubilé-ge- schenk vijftig kelken voor de missies aan, waarbij kardinaal Gasparri een adres van ge lukwensen voorlas. (Maasbode). Oud-president Loubet.f De oud-president der Fransche republiek, Emile Loubet, is Vrijdagavond te 9 uur 35 te Montélimart, na een korte ziekte, in den ouderdom van 91 jaar overleden. Wolven bedreigen Italiaansche dorpen. Door de heftige koude worden de wolven uit de Apennijnen uit hun schuilhoeken ge dreven en vallen de dorpen binnen. Een postauto, die tengevolge van de sneeuw slechts langzaam vooruit kon komen, werd door een troep wolven aangevallen De chauf feur slaagde er echter in de dieren door schie ten te verdrijven. In Napels zijn verschillende personen dood gevroren. Door de dikke sneeuwlaag is een personentrein gederailleerd. De hevige storm in het gebied van de Adri- atische Zee duurt voort. Do scheepvaart staat nagenoeg geheel stil. Ook het spoorwegverkeer moest op sommi ge lijnen stopgezet worden. Boven Calabrië woedde een wolkbreuk. De telefoonverbindingen zijn gestoord. Te Reggio de Calabria werd het dak van een kerk afgeslagen. Te Venetië zijn eenige visscherschepen ge zonken. Ook een zeilschip uit Spalato is ver gaan. Verkeersontreddering in Bulgarije. Tengevolge van den sterken sneeuwval, die reeds eenige dagen duurt, hebben in geheel Bulgarije verkeersstremmingen plaats gehad. Sedert 48 uur is Sofia zoo goed als geheel van de provincie geisoleerd, terijl ook het te lefoon- telegraafverkeer ontwricht is. Inzon derheid het spoorwegverkeer heeft veel van den sneeuw te lijden. Tusschen Sofia en Dra- geman alleen staan reeds vier ingesneeuwde treinen, waaronder de Oriënt-Express, die op weg was naar Belgrado. Sedert Zaterdag zijn talrijke militaire af- deelingen tevergeefs bezig de wegen vrij te maken. De Simplon-Express uit Belgrado kon zelfs het station Dragoman niet eens verlaten. De kust van de Zwarte Zee is door 'n orkaan geteisterd. Tallooze schepen zoeken toevlucht in de havens van Varna en Burgas. De tempe ratuur is overal sterk gedaald. Uit heel het land worden ongevallen ge meld. Te Sofia is tengevolge van den zwaren sneeuwval het dak van een autogarage inge stort, waardoor vele wagens werden vernield. Vorst in Frankrijk. De koude, die sinds twee dagen in Frankrijk heerscht, is nog toegenomen. Zaterdagmorgen vroor het te Parijs 6 en te Bordraux 10 graden Ook aan de Riviera vriest het. Talrijke sdachtoffers van de koude in de V. St. In de Vereenigde Staten woeden hevige sneeuwstormen, welke van een buitengewone koude vergezeld gaan. In het Noorden van het land is de temperatuur tot 40 graad onder het vriespunt gedaald. Te Chicago zijn 20 personen doodgevroren. De sneeuw ligt in Chicago 2 M. hoog, zoodat alee verkeer onmogelijk is geworden. K Ook in het Oosten der Vereenigde Staten is sneeuw gevallen, wat sedert jaren niet het ge val is geweest Uit het Mississippiegebied wordt eveneens sneeuwval gemld. Ook hier zijn per sonen tengevolge van de koude om het leven gekomen. Sneeuwstormen belemmeren het spoorwegver keer in Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in Roeme nië hevige sneeuwstormen woeden, waardoor o.a. het spoorwegverkeer groote vertraging on dervindt. Ook op de Zwarte Zee woeden hevi ge stormen, zoodat de schepen de havens niet kunnen binnenloopen' noch kunnen uitvaren. Hevig stormweer in Italië. In geheel Italië heerscht oen hevig storm weer, dat met een buitengewone koude ge paard gaat. Uit verschillende plaatsen komen berichten, dat tengevolge van de koude perso nen om het leven zijn gekomen. Winter in Beieren In den nacht van Woensdag op Donderdag vroor het te München dertien graden. Donder dagochtend wees de thermometer nog elf gra den. In het Beiersche bergland ochtendtempe- raturen van 3 tot 10 graden onder nul geregis treerd. De meteorologische waarnemer op den Zug- wgütze «tkkto 2» gsad«n vorst. De H. Vader heeft Donderdag jl. de aange kondigde Encycliek gepubliceerd. Zij handelt over de geestelijke oefeningen. In deze Encycliek zegt de H. Vader er zich over te verheugen, dat. de afkondiging van het jubilé in het begin van dit jaar zooveel vruchten hebben afgeworpen. Om deze duurzaam te maken, wil de H Vader onder geestelijkheid en leeken de veel vuldige geestelijke afzonderingen, v/aarvan de heilzame werking aangegeven wordt ver breiden. Zij trekken de gedachten af van de aard- sche beslommeringen en brengen den geest tot nadenken óver geestelijke zaken, en vor men den geest tot het aposolaat. Christus zelf heeft het voorbeeld gegeven door een afzondering van veertig dagen, voor Hij Zijn prediking begon. De Apostelen en Maria zonderden zich, vóór zij den H. Geest ontvingen, in gebed af. Op hun voorbeeld handelden ook de hei ligen. Dezen ijverden voor de retraiten, voor al de H. Ignatius van Loyla. Na den wereldoorlog nam het heilzame ge bruik der geestelijke oefeningen steeds toe. Zij brachten onder meer heilzame gevolgen vrede aan den geest en het hart. Het Vatieaan gaf het voorbeeld door jaar lijks geestelijke afzonderingen te houden. Ook vele bisschoppen met hun geestelijk heid, aartsbisschoppen en patriarchen met hun onderhoorige bisschoppen Zoo deed ook de Paus zelf als aartsbisschop van Milaan met de bisschoppen van Lombardije. De H. Vader herinnert dan aan de voor schriften van den codex en spoort de pries ters aan ze trouw en nauwkeurig op te vol gen. Heiligen en brave priesters deden en doen veel aan retraiten. Ook de geestelijke oefeningen der leeken beveelt de Paus met alle liefde van zijn hart aan. De H. Vader spreekt daarna over de Katho lieke Actie en maant allen aan deze overal te propageeren. Zïj sticht zooveel geestelijk nut, mits de methode, die er bij gevolgd wordt, goed is. De H. Vader geeft daaromtrent Vaderlijke ^raadgevingen en beveelt voorts de maand- recollecties sterk aan. cMaasbode). IJZENDIJKE. Gemeenteraad. In de gemeenteraadszit ting op 19 December werd besloten het adres omtrent de regeling van onderwijzers te plat- telande voor kennisgeving aan te nemen. Op verzoek zullen de lantaarns 's Zondags morgens tot 7 ur blijven branden. In besloten vergadering werd het voorstel van B. en W. om het besluit van Ged. Staten waarin de gemeente verplicht werd tot vergoe ding van onkosten voor verafwonende school kinderen, behandeld. Ook de baanverlegging van de tram langs de Boulevard werd in besloten zitting be sproken. De St. Vincentiusvereeniging alhier houdt zich dringend aanbevolen voor een manscostuum, waaraan in een harer gezinnen groote behoefte bestaat. INGEZONDEN M DEDEELING. Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth.en Drogisten Twee schepen gezonken. Gisteren zijn nabij Hansweert de sleepsche- pen „Sanes" en„Key", eigendom van de firma Herbosch te Antwerpen, welke geladen waren met fosfaat en gestorte amoniak en gesleept werden door de sleepboot E. H., tengevolge van overslaand water, dat zooals het in schipperstaal heet de ruimen „vervulde" gezonken. De opvarenedn konden zich redden. De vrouw van een der schippers liep echter bij het overspringen op een andere schuit een ge broken arm op VVESTDOKPE. Prijsbiljarten. Zondag jl. werd er een prijs kamp op het biljart gehouden bij H. Picavet alhier. Deze had den volgenden uitslag. Aantal spelers 22. Ie prijs Cl. Gijsel en O. de Hulsters, 2e A. Verhoosel en V. Kalle, 3e Fl. Thomas en R. Rcmerij. Allen alhier. Kerstviering" Door de Mar ia vereen iging, al hier, is tegen tweeden Kerstdag gen £erstxte- ring georganiseerd in het patronaatsgebouw, alwaar een Kerstboom zal zijn opgesteld. Entré voor leden vrij, voor verdere belangstellenden tegen betaling. SLUISKIL. Zilveren Priesterfeest van Pater Richardus Ter gelegenheid van z'n zilveren Priesterfeest dat, zooals gemeld Dinsdag jl. in intiemen kring werd gevierd, heeft pater Richardus gisteren een plechtige H. Mis met assistentie opgedragen. Het koor voerde onder de kundige leiding van pater Bruno de Missa Septima van Haller voor 4-stemmig jonegens- en man nenkoor op zeer verdienstelijke wijze uit ter wijl na de H. Mis de cantate „Priesterglorie" van J. Haagh eveneens een zeer verzorgde ver tolking genoot, Des avonds werd de Eerw. jubilaris in de zaal der St. Antoniusschool gehuldigd ter ge legenheid van de sluiting van het triduum van de patronnatsjeugd. Pater Dr. Otto, die het triduum had geleid, schetste in welspre kende bewoording het verdienstelijk werk, door pater Richardus verricht, en wees de tal rijke aanwezige ouders op hun plichten ten aanzien van de opvoeding hunner kinderen. Het was een treffende huldigingsplechtig heid. Werk stilgelegd. Naar wij vernemen is het werk aan den nieuwbouw van de Compagnie Nèerlandaise de l'Azote in verband met de vorst en de komende feestdagen grootendeels stilgelegd. TER NEUZEN. Een buitengewone attractie. De ondernemende exploitant van het Luxor theater de heer P. F. Standaert is er in ge slaagd, het nieuwste op bioscoop-gebied, dez.g. „sprekende film" ook voor Zeeuwsch-Vlaande- rèn te engageeren. Hij kondigt per adverten tie in dit nummer een reeks voorstellingen aan van „The Singing Fool" (de zingende Dwaas), een film, die met geweldig succes in onze groote steden werd vertoont. Inderdaad een sensationeele gebeurtenis. We twijfelen er danook geen oogenblik aan, dat de belangstelling van het publiek hier minedr overweldigend zal zijn dan overal el ders het geval was. Zooiets wil men gezien hebben. Een goede raad bespreek tijdig Uw plaats vooral als ge van buiten Ter Neuzen komt. Dan ih 1 het bordje „uitverkocht" voor U geen UtefUsUittng kunnen beteekenen. STOPPELDIJK. Bietencampagne. Alhier zijn nu de laatste bieten opgeladen welke verzonden worden naar Ter Neuzen om aldaar te worden inge scheept voor de suikerfabriek te Zevenbergen. De campagne is dus weer voor een jaar ach ter den rug. „Ons Weekblad". Door den drukker-uitge- ver V. Kool zal te beginnen met Januari een wekelijksch advertentieblad worden uitgege ven voor Stoppeldijk en omstreken genaamd „Ons Weekblad". ST. JANSTEEN. Onderwijzeres Aan de school te Heikant is benoemd tot onderwijzeres mejuff. Emma Vael alhier. PHILIPPINE. Oprichting Jonge Boerenstand Op de jl. Vrij dag door het Bestuur van den Boerenbond op geroepen vergadering van de Jonge Boeren stand te dezer plaatse behandelde ir. van Al phen, leeraar aan de landbouwschool te Hulst de meest voorname zaken, welke door eeneaf- deeling van den R.-K. Jonge Boerenstand dienen behartigd te worden. Hij wees de noodzakelijkheid van samenwerking. Na zijne lezing konden de statuten de goedkeuring der vergadering verkrijgen. Inmiddels werd over gegaan tot de bestuurskeuze, nadat alle aan wezigen tot toetreding besloten hadden. Gekozen werden resp. tot voorzitter, secre taris-penningmeester en ondervoorzitter de heeren S. van Vooren, Hyp. Neyt en O. Roe- giest. De Weleerw. heer E. Doens, Rector der land bouwschool, hield in een toespraak aan de jongelui enkele belangrijke punten voor, welke zij in hun organisatie en ook daarbuiten die nen na te streven. In 't bijzonder werd hun nog gewezen op de lezing van het degelijke vakblad, de R.-K. Boerenstand. In de winter maanden gaan vele Jonge Boerenstanders ter retraite. De jonge boer dient zich te wachten voor sport-verdwazing daardoor kan licht de beroepsliefde teloor gaan. De Zeereerw. heer pastoor bedankte de beide sprekers. nummer vindt men onder advertentiën een drietal tooneelavonden aangekondigd, waar voor wij hier gaarne de bijzondere aandacht vragen van onze lezers te Sas van Gent en omgeving. Opnieuw heeft ons R.-K. Jongenspatronaat op zijn répertoire een werk geplaatst van den bekenden priester-dichter Prof. Fr. Frencken. Ditmaal »Pilatus«, dat niet minder dan Gekruisigd* van denzelfden schrijver, waar mede het vorig seizoen zooveel eer werd ingelegd, een gang naar het patronaat over waard is. Evenals zijn voorganger, kap. Jos. Serrarens, die het vorig jaar de uitvoering met zoo groote toewijding voorbereidde (een toewijding, die in een uitbundig succes haar belooning mocht vinden), heeft ook de tegen woordige patronaatsdirecteur, kapelaan Jos. Adriaansens, aan de voorbereiding van deze uitvoering de grootste zorg besteed. Wij hopen van harte gaarne, dat het succes dit maal minstens even groot moge zijn. De ernst, waarmee gestudeerd is en de namen der spelers bieden hiervoor mede wel een grooten waarborg. Men mag zich dan ook van een aangrijpende en hoogstaande vertolking van Prof. Fren- cken's oeuvre overtuigd houden. Dat betee- kent, gezien de mérites van het werk een too neelavond van de beste soort. Moge heel Katholiek Sas van Gent op de komende avonden „acte de présence" geven, niet alleen uit reventie tegenover den ijver vollen patronaatsdirecteur en zijn toegewijde spelers, doch mede om. een uitvoering bij te wonen, zooals er in Sas van Gent slechts spo radisch te genieten vallen. „Sassche Boys" Naar wij vernemen is het Bestuur dezer vereeniging in onderhandelin gen met „F. C. Saint Gobain Sportif" van Pa rijs, om alhier met Paschen een wedstrijd te- komen spelen tegen het eerste elftal der Sas sche club. Dit zefi een echt buitenkansje wor den voor de voetballiefhebbers, a Jaarlijksche prijskaarting. Bij P. Bockstael zal een jaarlijksche prijskaarting gehouden worden op 26 December (tweeden Kerstdag) EdrkaoncerL. Woensdagvqormiddag, 25 dezer, zal de christelijke zangvereeniging »Crecendo« (directeur H. Wisse) in de Hervormde Kerk een uitvoering geven. Donderdagnamiddag om 4 uur, volgens gewoonte, Kerstviering onder leiding van Ds. Akersloot van Houten Roos. PrijSfca&rtiDg. Op 25 Dec. zal er een prijskaarting (bieden) gehouden worden bij H. de Vriend alhier. isgï ;i KAPITAAL f50.000.000 RESERVE f20.000.000 Credietcn Rekening - Courant Coupons Effecten Deposito Kluisinrichting Spaarbank 3l/> pCt. Brand Stormschade Oogst Hagelslag Broeikassen Reisbagage Auto Persoonlijke ongelukken Levensverzekering enz. enz.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2