B E RICH T. PREMIE Kerstgedachten Oe Maasbode - Kruistocht. Mo. 3557 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Kameroverzicht Uit het Parlement. Buitenland. Maandag 23 December 1929 44ste Jaargang VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND MIJNHARDT'S TABLETTEN fQSTmENiHE Na. 52410. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. In verband met het Hoog feest van Kerstmis zal ,.De Zeeuwsche Koerier" Woensdag a.s. NIET ver schijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt Vrijdagavond. 1 bloc (100 val) primt Kosrier-post 1 bloc (100 vel) primt Koerier-post alsmede 100 Enveloppen. 1 Ingezonden M e d e d e eling DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentieu 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHT LEZERSKRING Zij, die tegen I Januari een nieuw abonnement op »DE ZEEUWSCHE KOERIER* aanbrengen krijgen, n&dat höt abonnementsgeld door ons is ontvangen, de volgende premie franco thuis gezonden: voor het aanbrengen van een kwartaal abonnement ad f 1,50 Voor het aanbrengen van een jaar abonnement (f 5,25) Zij, die zich per 1 Januari a.s. op »DE ZEEUWSCHE KOERIER* abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. door Friedrich Muckermann S.J. „De Vorst des Vredes is verheerlijkt gewor den" De Vorst des Vredes dat is het eerste woord waarmede de H. Kerk op den vooravond van dien Heiligen Nacht haar litur gische gebeden begint. Dat is de eerste Kerst- misgroet die reeds zoovele eeuwen door ge klonken heeft ais de leuze van de Kerk Gods D„e Vrede van Christus in Christus' Rijk." „De Vorst des Vredes, naar Wiens aanschijn de volkeren der aarde verlangend hebben uit gezien is thans verheerlijkt En deze heerlijke aanhef versmelt aanstonds in het geweldige koor, waarin alle volkeren vervuld van een groot heimwee naar vrede en geluk medejubelen want heel de onrustige wereld smacht naar vrede „De Vorst des Vredes is verheerlijkt boven alle Koningen der aarde." Het wordt tot tweemaal toe herhaald alsof het nog tegenspraak zou uitlokken bij deze menschen die in hun onverzadelijke wilde hartstocht worstelen en strijden om rust en vrede. Het is alsof een held die de bloed door-^ drenkte vaan zegevierend over het slachtveld zwaait, zich nog durft vermeten om zijn zege praal boven den vrede van Christus te stelleh. Maar reeds breekt de eerste luister door en opent zich de grot van Bethlehem. De Antifoon vervolgt dan „En de dagen van Maria werden vervuld, zoodat zij haar eerstgeboren zoon ter wereld bracht." En dan is het oogenblik daar, waarop al wat de menschen groot noemen, de verovering der wereld, alle aardsche wijsheid en macht meer dan Rome of Griekenland ooit voor de wereld beteekenden, in het niet wegzinkt voor dat eene beeld, waarvoor de geloovige mensche neerknielthet kinderlijk geloof aan het kind. Dat is de triumf over den oorlog, dat is de overwinning op het geweld van den hartstocht de hemel gaat open en het Gods Rijk daalt neer. Een nieuw Rijk, stralend in den zachten glans van een nieuwen scheppingsnacht. Met den adel van het Kindschap Gods, met de wet van het Rijk der Liefde. Met de heerschappij van den dienstknecht. Het daalt neer midden tusschen de strijdende zwoegers en stelt hun een doel voor oogen, grootscher dan alles waar voor zij ooit hebben gewerkt. Dan verstommen alle stemmen en het zwaard wordt weer ki de schede gestoken. De groote werkelijkheid heeft al het andere weggevaagd. De kleine mensch met z'n gebreken en hartstochten zal nu niet meer heerschen, maar alleen het God delijke dat door den overvloed van genade in hem begint te leven. „Weet dan dat het Rijk Gods nabij is voorwaar ik zeg u, het zal niet wachten". Dit woord is jubelend uitgezongen. Het is ontweid aan de diepste diepten van het men- schelijk hart dat zich gelukkig gevoelt in zijn geloof, zoodat het heelemaal niet meer be grijpen kan dat de menschen zich nog moei zaam aftobben in den strijd des levens, nu toch het rijk Gods gekomen is. Waarom toch moeten de menschen elkaar nog bevechten in haat en nijd om een weinig goud of zilver, om een stuk land of een grillig modeartikel, ter wijl het Rijk Gods gekomen is, dat toch van veel meer waarde is dan al deze vergankelijke dingen, het Rijk Gods dat al het andere over troeft zooals den smetteloos blauwen hemel het vuil der straten overspant „Heft uwe hoofden op zie uw verlossing is nabij"Ja, op het gruwzaam zondenbe- drijf der menschen volgt de openbaring van de heerlijkheid Gods. De schuld, de groote schuld, de geërfde, de persoonlijke droevige schuld, die men wil omsluieren, waaraan men niet wil denken, die men ontkent en die men haat, doch die toch bestaat en die ons allen bezwaart, onszelf, ons werk, onze mooie din gen, al onze verlangens, verschrikkelijk als een geheime samenzwering, die ons in ons eigen huis als de dood omringt, die donkere zwarte schuld wil zich nog verbergen in de dwaze drukke bedrijvigheid van het moderne leven. Nu treedt die schuld naar buiten zij zal vergaan en verzinken in de zee der liefde en dan zal er vrede heerschen in het diepste wezen van het menschelijk hart, 'n vrede die alle geluk te boven gaat, 'n zielevrede dan wordt de strijd beslecht en dan zijn allen ge lijke broeders in het Rijk des Vredes van den Verlosser. Mijn God, ja, wij weten hoe de nood schreit. Wij weten dat er veel huizen zijn die meer gelijken op een stal, waar onder een armzali gen Kerstboom een paar kleine lichtjes droo- men. Wij weten dat er zoo velen zijn wier oogen en hart door een naamloos leed en ver twijfeling gesloten is voor de blijde boodschap van den Engel. Dat weten wij allemaal. En toch wij weten ook dat het geloof machtiger is dan al dat lijden. Wij weten dat onder den zachten glans van goedheid en menschlie- vendheid die heden is verschenen, zelfs het grootste leed nog met een gouden glans om huld wordt. Al deze genade komt niet uit een paleis. Niet van iemand die haar uitdeelt terwijl hij naar een goed verzorgd feestmaal gaat, neen zij komt van iemand die begrijpt dat men zich moet wéten aan te passen als men zoo iets gaat overhandigen. Die weet dat men zich als arm kind onder arme menschen moet begeven, ook al heeft men honderdmaal een koningstitel geërfd. Die weet dat men zijn paleis verlaten moet, wanneer men de menschen wil gaan troosten in hun huizen dat feitelijk geen woningen meer zijn, maar stallen en krotten. Welnu, Hij heeft het gedaan, een voorbeeld voor allen die de liefde tot de armoede pree- ken, tot troost van allen die de armoede niet meer in liefde kunnen omhelzen. Zoo is er dan één die bestand is tegen het lijden, éen die eerlijk overal afstand van ge daan heeft, om diegenen te helpen die ook niets bezitten. Eén, waarvan ook de armste van allen gelooven moet dat het er niet op aankomt om het huis van zijn evennaaste niet te begeeren, noch zijn rijkdom, noch zijn vrouw, maar alleen het Rijk Gods en anders niets Zie, daar op de bovenste verdieping vaneen huis in de voorstad, gloeit een lampje dat in eens 'n lichtenden glans verspreidt, 't wordt helderder, weer flikkert er een Hchtje aan en dan weer een. En allen, jong en oud zwijgen voor een wijle Xvanneer enkele kinderstemmen hun liedje zingen. En al duurt dat dan ook maar een oogenblik en al gebeurt het maar eens per jaar toch is dat oogenblik heerlijk schoon Maar menschen waarom begint gij op dit oogenblik toch met te leven Waarom gaat gij toch van het Kribbetje weer weg, van het Kindeke Jesus dat toch zoo graag bij U zou blijven Waardoor zijt ge toch zoo spoedig weer ver- l geten die boodschap van liefde en nederig- ij heid, die u en heel de menschelijke samen- leving gelukkig zou maken Waarom tochI Over Bethlehem schaduwt Calvariej Het heeft nog meer geleden dan in dezen kouden winternacht. En toch hebben ze de liefde vermoord en dat doen ze nog iederen dag Maar toch, ondanks dat, heeft de liefde gezegepraaldHet Kindeke in de Kribbe I lachtook nu nog Defensie onder de ienpe Het Znidor- zeefoDds en het wegenfonds De Kamer op reces President van Schaik heeft het dan toch klaar gespeeld voor de Kerstmis de begroo tingen voor do Indische wordt altijd een nitzondering gemaakt tot een einde te brengen. De laatste was die van defensie. De minis- ster van defensie staat altijd voor een groep afbrekers, bij wie Seen eer te behalen valt maar al werd zijn begrooting niet, zooals die van zijn gelukkiger collega's met alge- meene stemmen aangenomen, de minister heeft zich in zijn 3,30 uur lange, zakelijke rede, onder algemeene belangstelling werd aangehoojd en een spontaan applaus oogstte een kracht van den allereersten rang getoond Als het meeste van beteekenis voor het gjoote publiek zij uit de rede aangestipt, dat de minister het instituut der vooroefe ningen wil bestendigen en dat hij verwacht, dat men er een eerlijke proef mee zal nemen ook in het leger zelf tegenover dat instituut een loyaal standpunt zal innemen. Onze drie nieuwe Kathojieke ministers zijn thans alle drie in het vuur geweest en ze hebben het er kranig afgebracht. Over hun eerste optreden zijn ook de politieke tegenstanders vol lof. Zij hebben de Kamer en de pers gesimponeerd. Och, als men onzen menschen slechts een kans gunt. dan blijkt gauw genoeg, dat ook wij mannen hebben, die de hoogste plaatsen waardig zijn. Minister Reijmer heeft nog het Zuiderzee fonds en het Wegenfonds te verdedigen gehad. De afsluiting der Zuiderzee, welke voorspoedig voortschrijdt, zal in 1932 geheel voltooid zijn. Wat het wegenfonds betreft, moge worden opgemerkt, dat Arnhem en Nijmegen nu niet al te lang meer op hun bruggen zullen hebben te wacht. Na een vrij uitvoerige discussie zag minis- ster Reijmer ook zijn voorstel om de Staats mijnen te machtigen voor f 100,000 deel te nemen in de oprichting van een tricotage fabriek te Treebeek aangenomen. De socia listen schaarden zich hier aan de zijde van Katholieken en anti-revolutionnairen tegen de verwoede vrijhandelaren, liberalen, vrij zinnig-democraten en het grootste deel der christelijk-historischen. Zag wellicht de socia listische fractie onder leiding van dr. van der Waerden hier een stukje staats socialisme Tweede Kanier. De Tweede Kamer heeft de begrooting van O., K. en W. aangenomen evenals die van het Zuiderzeefonds. Daarna werd de begrooting van het Wegenfonds behandeld. Bij de Tweede Kamer is zeer binnenkort een wetsontwerp te verwachten, waarbij wordt bepaald, dat de uitkeeringen van oud-gepen- sionneerden naar vaste regelen te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur zullen ge schieden. De Kamer op vacantie De Tweede Kamer heeft Vrijdag nog de begrootingen van het Wegenfonds en de Staatsmijnen aangenomen. De Kamer is op reces gegaan tot 11 Februari a.s. Onze oproep om steun voor de Maasbode- propaganda in dit gewest heelt weerklank ge vonden. De belangstelling is er. Vele heeren pastoors zonden ons reeds lijsten van parochianen, die voor een abonne ment op De Maasbode in aanmerking Komen, met hun beste wenschen voor het welslagen der actie. En ook van leekenzijde bleek ons echt frissche belangstelling. Wij zijn daarvoor oprecht dankbaar. Voldaan echter kunnen, mogen we niet zijn vóór de actie algemeen is. Geen enkele plaats, geen enkel adres, waar slechts eenige redelijke kans van slagen be staat, mag onbewerkt blijven. Daartoe hebben we aller medewerking noo- dig. Wij vragen die heden bij herhaling en mei; grooten aandrang. Aan geestelijkheid en aan leéken. In ons nummer van 9 December drukten wij een warme aanbeveling af van Z.D.H. Mgr. Hopmans, onzen geëerbiedigden bisschop. „Zou hier niet een heel mooie taak wegge legd zijn voor de parochiale comitees van leekenapostelen Zouden ze wel heilzamer werk kunnen verrichten dan een Katholiek blad te brengen in de gezinnen, aan wie ze hun zorgen wijden Deze vragen, door Monseigneur gesteld, mo gen v/el mee van de krachtigste aansporingen genoemd worden tot het verleenen van steun aan de actie voor „De Maasbode". Moge het bisschoppelijk woord geestdrift wekken bij alle katholieke gewestgenooten zonder uitzondering voor een beweging, die het waarachtig heil van ons Zeeuwsch- Vlaamsche volk beoogt. Stuurt ons adressen voor proefzending Vraagt aanplakbiljetten aan en geeft die een goede plaats Endoe het spoedig. Snel en krachtig moge deze actie voor de Roomsche pers in Zeeuwsch-Vlaanderen zich voltrekken. Met aller medewerking is dat mogelijk. Vooruit dan God wil het Korte Berichten. Z. H. dc Paus heeft het openbaar Consisto rie gehouden. Het Belgische koningspaar zal ter gelegen heid van het huwelijk van prinses Marie José een oezoek aan den Paus brengen. Kardinaal Maffi zou, naar thans bericht wordt, kroonprins Umbcrto's huwelijk inze genen. In Liberia hebben inlanders-onlusten plaats gehad. Twintig inboorlingen zijn bij gevech ten gevallen. De af deelingen der Belgische Kamer hebben het wetsontwerp ter vervlaamschmg der Gent- sche hoogeschool aangenomen. In den Senaat heeft de regeering over de herziening der verdragen van 1839 en over de NederlandschBelgische verhouding haar standpunt doen kennen. Het Duitsche postvliegtuig „Teneriffe" is in Duitschland bij Neu-Ruppin verongelukt. De twee vliegers werden gedood. Bij Barcelona is een trein op een autobus gereden. Zestien personen werden gedood, ver scheidene gewond. Te Berlijn hebben ernstige werkloozen-rel- letjes plaats gehad. Te Peking heeft het winterweer 21 dooden geëischt. (4) I tabletten 1 I tabletten 1 I tabletten 1 tabletten j J Buisje T5 cl. J I '..os 60 cl. I Buisje 30 en GO ct. 1 Buisje 30 en 60 et. artikelen zijn voorzien van den naam Mijnhardt en verkrijgbaar bij Agoth-cit Drog^en Bxaa

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1