De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 20 December 1929 Tweede Blad. Sociaal Jïïeuws. Het Geheim van den Voddenraper. Landb en Deeleelt Sollarnij FEU I L L ETO N. van 44e Doorgang. No. 3556. (6) VRAAGT SPOOR/MOSTERD R-K Algeaeeno Middanstandsbedrijfsr&ad Dezer dagen hield de R.-K. Algemeene Middenstansbedrijfsraad te Utrecht een alge meene vergadering. Bij den aanvang wijdde de voorzitter Dr. J. van Beurden allereerst enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer Fr. van Rossum uit Hilversum, in leven o. m. bestuurslid van den Algemeenen Raad. Vervolgens wees spr. op de in de troonrede aangekondigde en in de schriftelijke stukken en bij de openbare behandeling nader besproken wettelijke rege ling omtreat de instelling van bedrijfsraden. Spreker meende te mogen veronderstellen, dat ook de leden der bedrijfsraden met genoegen van deze plannen kennis hebben genomen. Wanneer de plannen van Minister Verschuur tot uitvoering kunnen komen, gaan we aldus de voorzitter geleidelijk in de richting, die door onze bedrijfsraden immer is voorgestaan. Spr. hoopte, dat de bedrijfsraden door een zoo goed mogelijke volvoering van hun taak zouden blijven ge tuigen voor de reeds jaren door hen gepro pageerde idee der bedrijfsorganisatie. Bij de «mededeelingen» deelde de voor zitter o.m. mede, dat de bedrijfsraad voor het electrotechnisch bedrijf spoedig geïnstal leerd zal kunnen worden. Besproken werd de vraag, of het wensche- lijk moest worden geacht wijziging te bren gen in de plannen betreffende werkplaatsop- leiding, zooals die vroeger door de algemeene vergadering werden uitgestippeld. De ver gadering was van meening, dat het noodig zou zijn bij het streven naar verwezenlijking der plannen er meer rekening mede te hou den, dat ten deze samenwerking met niet- katholieke vereenigingen als regel noodzake lijk zal zijn. Behandeld werd voorts de vraag, of het al dan niet wenschelijk zou zijn, dat de be drijfsraden zich een onpartijdigen voorzitter met adviseerende stem assumeeren. De over- groote meerderheid der vergadering was van gevoelen, dat er geen aanleiding was wijzi ging te brengen in den huidigen toestand, dat als voorzitter van den bedrijfsraad fun geert een der werkgevers-leden, als secretaris een der arbeidersleden. Een bedrijfsraad, die er desniettemin de voorkeur aan mocht geven als voorzitter iemand aan te wijzen, niet be- hoorende tot een der partijen, behoudt daar toe volkomen de vrijheid. Na grondige bespreking van de te volgen werkmethode werd besloten op een binnenkort te houden algemeene vergadering aan de hand van stellingen of vraagpunten, welke de bedrijfsraden tevoren in eigen kring zullen kunnen bespreken, door een tweetal personen te doen inleiden de vraag, hoe de op handen zijnde wettelijke regeling der bedrijfsorgani satie, 't doeltreffendst ware samen te stellen en op welke concrete punten aan de in te stellen bedrijfsraden een taak ware toe te kennen. Hierna werd verslag uitgebracht over de van de bedrijfsraden ontvangen antwoorden inzake de concurrentie, welke den patroons wordt aangedaan door arbeid van werknemers na den wettelijk vastgestelden werktijd voor eigen rekening uitgevoerd. Uit dit verslag bleek o. m. opnieuw de groote moeilijkheid om ten aanzien van dit hier en daar, blijkens de verkrijgen inlichtingen, inderdaad vrij veel vuldig voorkomend euvel juiste en volledige gegevens te verzamelen. Wat de bestrijding ervan aangaat, meende de vergadering, dat waarschijnlijk alleen via de verbindendver klaring der collectieve arbeidsovereenkomst getracht kan worden dit euvel zooveel mogelijk tegen te gaan. Nadat nog mededeelingen gedaan waren over een aangegane overeenkomst, waardoor het mogelijk is leerlingen en a.s. leerlingen psychotechnisch te doen onderzoeken, werd de uitstekend bezochte vergadering (alle bedrijfsraden hadden zich doen vertegen woordigen) gesloten. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Vorige week werd, onder voorzitterschap van Mr. P. Dieleman te Goes een vergadering gehouden van het hoofdbestuur der Zeeuw sche Landbouw-Maatschappij. Onder de aan wezigen bevond zich ook Jhr. J. van Vreden- burch, rijkslandbouwconsulent in België en vice-voorzitter der Z. L. M. Uit de mededeelingen van dei> voorzitter bleek, dat de plantenziektenkundligen dienst, naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek, in een aantal plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen de gelegenheid tot het verkrijgen van uitvoercertificaten heeft opengesteld, en dat Ged. Staten van Zeeland goedkeuring heb ben verleend aan de voorgestelde wijziging van het reglement voor de merrie-keuringen, zoodat in het vervolg ook de 4-jarige merries in twee rubrieken gekeurd zullen worden. Het hoofdbestuur machtigde het dag. be stuur verzoeken te richten tot den minister van waterstaat en tot Ged. Staten teneinde aan ongewenschte toestanden aan het overzet veer Zijpe-Anna Jacoba-polder een spoedige oplossing te geven. Daarna kwam aan de orde de behandeling van een rapport van het centraal Zeeuwkch pachtbureau betreffende wetsontwerpen in zake de regeling van pacht en de pachtcom- missies. Bij de algemeene beschouwingen zeide mr. P. Dieleman, dat het hoofdbezwaar van den huidigen toestand in de hooge pachtsommen schuilt. Na uitvoerige besprekingen verklaarde het hoofdbestuur zich te kunnen vereenigen met het rapport, dat de volgende conclusies be vat I. Het is te betreuren, dat de regeerirg haar standpunt tegenover het pachtvraagtuk niet in het kort heeft uiteengezet en op de beteekenis van de pacht heeft gewezen. II. Het ontwerp zal geen verbeteringen bren gen in de misstanden in de pachtverhoudin- gen, noch de strekking hebben deze te voor komen. III. In enkele opzichten wordt verbetering gebracht, ofschoon in verschillende artikelen nog belangrijke wijzigingen zullen moeten worden aangebracht, waarbij voorop moet staan, dat de wet een leidraad moet zijn voor de contractueele verhoudingen, waarin alleen datgene moet worden opgenomen, dat prac- tisch effect kan sorteeren, zonder in regle menteering te vervallen. IV. Met name wordt mogelijk geachta. een regeling van het remissierechtb. een regeling van de opzegging c. een regeling van het beëindigen van de pachtovereen komst bij overlijden. Wat elkë maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) Tweede helft December. Nadruk verboden. Een goed tuinder verzuimt niet om elk jaar, wanneer de gelegenheid er toe is, een hoop op te zetten van gevallen blad, dat later, vermeugd met andere bestanddeelen, goede bakaarde kan opleveren. Zulk een hoop kan men, zoo mogelijk, opzetten met verteerden koemest of oude broeimest uit de bakken. Nu er buiten niet veel te zien is, loopen we er van zelf een keertje vaker langs de bakken; dat is goed, want we moeten zorgen voor luchtverversching en voor het verwijderen van 't onkruid. Wordt de lucht niet voldoende ververscht, dan krijgt men schimmel en rotting in den bak. In de jonge slaplanten ziet ge wellicht plekjes die rot lijken. Dat is de »valsche meeldauw», een schimmelziekte, die ontstaat als het in den bak vochtig is. Alle aangetaste deelen moet ge verwijderen. En ga ook eens na of er aan den buitenkant der kropblaadjes zich zeer fijne schimmel draadjes ontwikkelen; dat zijn de sporen, die de ziekte zullen verbreiden. Veelvuldig komt dit ook voor in bakken, waar de planten worden overwinterd, om in het voorjaar te poten. Voor 't nazien der slapjanten kieze men als men namelijk te kiezen heeft een drogen, niet-vorstigen dag, uitalle eventueel weggevallen koolplanten kunt ge dan tevens inplanten. Weer de koude van uw bakken! Bij koude nachten kunnen stroomatten onder de rietmat worden aangebracht, en is het zeer koud, dan verdubbele men hetstroodek. Wil men vooral ook de reten der bakken goed toestoppen, dan kan de moscovische mat dienst doen men legge dan eerst de moscovische mat. dan de stroomat en vervolgens de rietmat, of soms ook houten luiken, die de matten tegen het regenwater beveiligen. Zoo door uw tuin wandelende, blijft ge wellicht staan op één of meerdere plekjes, waar zelden of nooit de zon komt, waardoor ook bloemheesters slecht of heelemaal niet tieren, en waar misschien zelfs het gras niet voort wil. Toch behoeven zulke plekjes niet onbegroeid te blijven, want er is gelukkig nog een vrij groote verscheidenheid van planten, die op schaduwachtige plaatsen wel kunnen gedijen. Laat ik u er eenige noemen Cornus- of Kornoeli-soorten, de Sneeuwbes, verschillende Vliersoorten, de Kardinaalsmuts de Prunus Padus, Tanus baccata, Rhododendrons, Au- cuba japonica e. a. voor zandgronden nog de Duindoorn. Niet alleen dat deze soorten het op on gunstige plaatsen nog wel doen, maar ze zijn dan ook zeer geschikt voor onderhout, dat wil zeggen om onder grootere boomen gezet te worden, indien men daar om de een of andere reden heesters wenscht te plaatsen. Maar als er zelfs geen gras wil groeien, wat dan Dan kan men zijn toevlucht nemen tot de gewone Klimop (Hedera Helix)in een paar jaar tijds zullen de ranken de opper vlakte geheel hebben ingenomen, en men heeft een altoos frischgroen dek, dat weinig onderhoud vereischt. Wij naderen Kerstmis, de gezelligheid viert in deze maand hoogtij, waartoe de huisvrouw het hare bijdraagt, o.m. door de bereiding van een extra-schoteltje. Zoo worden kastanjes op verschillende wijzen voor een feestmaal bereid in Parijs is dit algemeen. Hier volgt een recept. De buitenste schil van de kastanje wordt verwijderd, waarna men ze (de kastanje namelijk) in koud water opzetkoken laten, tot ze gemakkelijk stukgedrukt kunnen wordendan wordt de tweede schil verwijderd. INGEZONDEN MEDEDEELING Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 3) Doornstruiken haakten aan zijn kleederen en verwondden hem aan gezicht en handen hij scheen de steken niet te voelen, maar werkte zich los en ging steeds op zijn doel af. Daar stond hij onverwachts voor een breedi gracht. Voor een kind is een gracht bij dag een rivier, waarvan de overkant onbereikbaar is, wat moest het dan wel zijn voor den klei nen Max in het holle van den nacht Geen wonder dus dat hij, de diepte van het water niet kennend, een oogenblik aarzelde. Misschien zou hij niet gewaagd hebben de gracht te doorwaden, had niet een kreet, een enkele kreet, dien hij ditmaal duidelijk meen de te onderscheiden, zijn oor bereikt en zijn moed verdubbeld. Hij liet zich langs de helling sff glijden, voelde zich plotseling wegzinken en achtte zich verloren doch de gracht was gelukkig niet diep en het water kwam hem slechts tot aan de schouders en hij bereikte gelukkig den overkant. Rillend van koude en angst liep hij dwars door een korenevld heen, tot hij aan het ein de daarvan op een dichte doornhaag stuite. Voor dien nieuwen hinderpaal bleef het kind staan. Maar een hartverscheurende kreet weer galmde door de lucht. Een stem riep Max Max De arme kleine stond in tweestrijd wat hij doen zou of naar zijn moeder terugkeeren, of wel trachten de woning te bereiken, waar van een haag hem nog scheidde. De knaap zocht een plekje om er door te kruipen hij vond er geen. Terwijl hij een opening trachtte te vinden weergalmde nog steeds in zijn ooren de. laat ste roep zijner moeder. Hij aarzelde niet langer en met den moed die de kracht ver dubbelt en ons in staat stelt tegelijk de smart en het gevaar te beheerschen, greep hij de doornstruik vast, rukte ze vaneen met een kracht, waartoe een kind op zijn leeftijd niet in staat geacht zou worden, kroop er door, en liep op de woning aan. Toen hij nader kwam, klonk het woedend geblaf van een waakhond hem dreigend te gemoet. Uit vrees voor den hond niet verder dur vende gaan, riep Max op hartverscheurenden toon Help Help Het duurde niet lang of het licht, dat hem aangetrokken had veranderde van plaats en een stem riep Stil, Castor, er zijn geen geen boosdoeners in het land maar er kunnen wel ongelukki- gen zijn. Vervolgens fijndrukken en door een paarde- haren zeef drijven. Voor een half kilogram pur_ée neemt men vervolgens 3J/a ons suiker en il/j ons glucose, die men met een stukje vanille parfumeert en laat inkoken. Dan neemt men 't vanillestokje weg en giet de suiker bij kleine hoeveelheden bij de kastanje- purée, welke men er aldus mee aanlengt, en nu nog heel eventjes opkookt. Men giet alles in potjes, die gesloten worden als alles vol komen koud is. Bij het maken van gebak worden de vaak dure amandelen wel vervangen door hazelnoten (wie denkt hier niet onwil lekeurig aan den distributietijd In zeer vele gevallen kan dit ook heel goed, voornamelijk dan, als men niet bepaald witte, gepelde amandelen heeftmen krijgt dan een aan merkelijke besparing. Om het «bedrog» vol komen te doen zijn, kan men de hazelnoten vóór 't gebruik met een paar droppels bit tere amandelolie behandelen, waardoor ze geheel den smaak van amandelen aannemen. Met Kerstmis versieren we onze huiskamer gaarne met Kerstplanten Kerstroos, Mistel, Hulst. Van de Kerstroos vertel ik u tot slot de volgende vrome legende Toen Jezus in den stal van Bethlehem geboren was, snelden de herders toe, om hem te aanbidden. Onder hen bevond zich een jonge herderin, die aan den weg eenige bloemen had geplukt, welke zij als bewijs harer liefde op de kribbe legde. Een milde blik trofischenkster en gave. En de bloem werd gezegend zij ontving de gave, om te bloeien, wanneer de Kerstklokken het: «Eere zij God!» verkondigen. De hond zweeg dadelijk. Wie is daar vroeg een mannelijke stem. Een kind antwoordde Max. Een kind alleen, verdwaald hernam de stem. Een kind, wiens moeder sterft De man ging haastig het vertrek uit, de plaats over, opende het hek en stond voor Max. Och, ik bid u mijnheer, smeekte Max, help mijn moeder en geef haar een bed voor dezen nacht. De man vatte de knaap bij de hand. Kom sprak hij. Met het kind aan de hand, ging de grijs aard, want de bewoner van het eenzame huis was een oud man met grijze haren, de plaats over, liefkoosde Castor, die van blijdschap op den grond kroop, en deed Max de groote ka mer binnengaan. Nu nam de man de lamp in de hand en het kind in volle licht beschouwende, sprak hij medelijdend Gij zijt druip nat, arme kleine. Ik heb door de groote gracht gebaad, ant woordde Max. Uw gezicht, uw handen zijn geheel bebloed. Ik ben door de doornenhaag gekropen. De man bleef hem stilzwijgend beschouwen. De kleeren die de arme kleine geheel in flarden gescheurd had, waren van een fijne stof, zijn gezicht teer en weekelijk, zijn han den blank en tenger alles verried dat hij tot een familie behoorde, die welgesteld moest ge weest zijn. Zijn grof schoeisel alleen kwam In de ark van Noë. Dee koning der dieren kon maar niet in slapen omdat er in de cabine naast hem zoo veel leven was, vertelt ons een moderne die renfabel. Toen belde hij naar den ezel, die het oppertoezicht had en vroeg naar de oor zaak van de herrie. Majesteit, zei de ezel eerbiedig, het leven zal nog zoo gauw niet ophouden, want in de cabine hiernaast slaapt de duizendpoot en die is net bezig om zijn schoenen uit te trekken om te gaan slapen. Slecht gekozen voorbeeld. Emile van de Velde hield in een Belgisch dorp een voordracht over de gevaren van al cohol. Om zijn hoorders duidelijk te maken, dat de drang naar alcohol een door den mensch zelf geschapen behoefte is, zou hij een voorbeeld aanhalen. Zet een ezel tusschen twee emmers, een met water, en een met jenever. Wat denkt ge dat hij drinken zal Natuurlijk het water, werd er geroepen. En waarom Omdat het 'n ezel is riepen ze uit de zaal. Gelukkig was het maar water. Onder het eenigszins opzienbarend hoofd „Hoeveel er gedronken wordt" bevat de „Leid- sche Courant" een bericht uit Zoeterwoude, dat daar gedurende het jaar 1928 door het gezamenlijk drinkwaterbedrijf werd afgele verd 37,560 Ma. drinkwater tegen 32,989 M3. in 1927. Averechtsch effect. Ik heb gisteren een advertentie geplaatst voor een nachtwaker. Al resultaat Vannacht een inbraak. De aangewezen weg. Hoe kwam je ertoe, architect te worden Doordat mijn vader in een loterij een pas serdoos won. Voorzichtig. Je kunt een kwartje krijgen, als je het meisje helpt met kleeren kloppen. Kan ik ze eerst niet eens zien O, 't zijn maar kleine kleedjes. Neen, ik bedoel het meisje. niet met zijn fijn linnenkleeding overeen. Klaarblijkelijk stond de "grijsaard, die in een aandachtige beschouwing de raadselach tige verschijning trachtte te verklaren van dat deerniswekkend kind, dat midden in den nacht in zulk een onweer, alleen door het open veld doolde, voor eenig groot onheil. Hij zette de lamp op de tafel, legde zijne breede hand op het hoofd van Max, wischte het bloed, het water en de tranen af, die zijn gezichtje bevochtigden, en vroeg hem met innig medelijden Gij zegt dat uw moeder ziek is Ja, zij klaagt dat zij gaat sterven. Hebt gij haar op den wagen achtergelaten Ja, in den wagen. Reist gij met u beiden Mijn moeder, ik en een klein zusje. Alleen Met het oude paard Cesar. En gij denkt dat uw moeder de kracht zou hebben om tot hier te komen Ik weet het niet, maar gij zoudt haar toch kunnen helpen. Kunt gij mij brengen waar de kar heeft stilgehouden Hier recht tegenover, antwoordde het kind. Kom dan mee, hernam de oude man. Hij stak een lantaarn aan en nam Max bij de hand. Nu eerst bemerkte hij dat het knaapje kreupel liep. Zijt gij gewond vroeg hij deelnemend. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 5