XT// het Parlement. PUROL Prootneiettteums. Stadsnieuws. Kerknieuws. Sociaal JTieuws. Sport en Spel. Rechtszaken. Grenswijziging Sas van G?nt en Wesidorpe. Ingezonden Mededeeling Staking onder de bietenladers te Aardenburg. Zaligverklaring 'V Wv sche en van den Griekschen wijsgeer Plato verboden. De weduwe van Lenin, die het bureau voor politieke opvoeding leidt, heeft last gegeven de geschriften dezer schrijvers te vernietigen. Mevr. Lenin heeft onlangs ook de in de Rus sische openbare bibliotheken aanwezige exem plaren van den bijbel, de talmud en de koran laten verbranden. De actie tegen Kerstviering in Rusland. Naar uit Moscou wordt gemeld, is onder de arbeiders een beweging^gaande, om de viering van het Kerstfeest geheel te onderdrukken. De vakvereenigingen hebben het voorstel ge daan, om op den eersten Kerstdag gewoon te werken. De Moscousche sovjet heeft het hakken en aanvoeren van kerstboomen verboden. De Chineesche rebellen verslagen. Het leger van den tegen Nanking opstandi- gen generaal Tsjang Fa Kwei, dat tot voor Canton was opgerukt, is door de Nanking- troepen verslagen en bevindt zich op den te rugtocht. Tsjang Fa Kwei zelf moet bij de operaties gewond zijn Het RussischChineesch conflict geëindigd. Volgens verklaring van den Russichen ge zant te Tokio beschouwt de Russische regee ring het conflict met China als geëindigd. Het Belgische ministerie. De motie van vertrouwen in de Belgische regering is met 100 stemmen (Kath. en lib.) tegen 72 (soc. en front.) en 1 onthouding aangenomen. Drontheim zonder licht. De stad Dronthem is sedert Dinsdagavond zonder licht of gas, daar de vakvereenigingen een staking hebben afgekondigd, omdat in een der bedrijven, dat aan een particuliere firma is verpacht, een ongeorganiseerde ar beider te werk was gesteld, waartegen de vak- organisatie protesteert. Het is mogelijk dat de staking eenigen tijd zal duren, zoodat de stad dan ook tijdens de aanstaande feesten zonder licht zal zijn. De Eerste Kamer heeft Woensdag goedge keurd het wetsvoorstel tot wijziging der gren zen tusschen Sas van Gent en Westdorpe. (5) Ruwe Huid Ruwe Handen TER NEUZEN. Gemeenteraad van Ter Neuzen De overeenkomst met de P.Z.E.M. onder voor behoud goedgekeurd. De gisterennamiddag gehouden raadszitting werd o.a. bijgewoond door de heeren Streef kerk" en Hartman, resp. directeur en lid van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M., zulks in verband met punt 9 der agenda Voorstel van B. en W. om met de N.V. P.Z.E.M. te Mid delburg een overeenkomst aan te gaan voor de levering van electrische stroom enz. in de kom der gemeente en hen te machtigen, de bestaande concessie der Industrieele Maat schappij in te trekken, wanneer tie overdracht aan de P.Z.E.M. zal zijn tot stand gekomen. Aangezien de tijd van de ovengenoemde heeren, in verband met de bootvebinding be perkt was, werd, op voorstel van den voor zitter, de electriciteitskwestie als punt 1 aan de orde gesteld. Bij de uitgebriede besprekingen, die over dit voor Ter Neuzen zoo actueele vraag stuk werden gevoerd, bleken verschillende le den in afwijking van de door B. en W. in gediende ontwerp-overeenkomst van mee ning te zijn, dat voor de kom eenzelfde stromprijs moest gelden als voor de buiten wijken. In stemming gebracht, werd het voor dstel van B. en W. om in de kom een lageren stoomprijs te berekenen dan in de buiten wijken, ten slotte met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Een tweede strijdpunt vormde de kwestie van den meterhuur. Volgens het ingediende ontwerp zou deze voor Ter Neuzen hooger zijn dan door de P.Z.E.M. in andere gemeenten wordt berekend. De meerderehid der leden wilde hiervan niets weten en zoo werd met 10 tegen 3 stemmen besloten, de desbetref fende bepaling in de ontwtrp-cvereenkomst te wijzigen in dien zin, dat de meterhuur voor Ter Neuzen met dien in andere gemeenten in overeenstemming zou moeten zijn. Na artikelsgewijze behandeling werd ten slotte de concept-overeenkomst, als bovenbe doeld gewijzigd, met 11 tegen 2 stemmen goedgekeurd en aan B. en W. de gevraagde machtiging verleend. Een verzoek van het Technisch Bureauvoor Algemeene Lichtreclame S. Kool Co. te Amsterdam om vergunning, een vitrine te mogen plaatsen op gemeentegrond, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Voor kennisgeving werd aangenomen, dat hef raadsbesluit van 28 November 1928 tót overname van eenige straten enz., voorzien van de goedkeuring van Ged Staten was terugontvangen. Op voorstel van B, ën W. werd aan dén Heer I. de Groot op diens verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der Openbare Lagere school met ingang van 1 Mei 1930 of zooveel later als in de vacature zal zijn voorzien Eveneens werd aangenomen het voorstel van het college om den heer J. J. Kaan. hoofd der Openbare Lagere school D. te Sluiskil over te plaatsen naar school C. met ingang van denzelfden datum, als het ontslag van den heer de Groot ingaat. Nadrukkelijk werd hierbij opgemerkt, dat men zich aan een dergelijke overplaatsing voor de toekomst niet wilde binden doch dat ten vervolge oproeping van sollicitanten be hoorde te geschieden. De aftredende leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herkozen. Eveneens het aftredend lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Sluiskil. Benoeming vond voorts plaats van Raadscommissies. Tegen enkele voorgestelde ontheffingen van schoolgeld en hondenbelasting bleek de Raad geen bezwaar te hebben. HULST. Prijsverlaging. In verband met mechani seering van het bedrijf der gasfabriek alhier zijn de prijzen der cokes met vijftig procent verlaagd. Uitvoering K. J. V. De K. J. V., afdeeling fabrieksmeisjes, gaf Zondag en Maandagavond een tooneeluitvoering in het St. Aloysius-pa- tronaat. Beide avonden en ook de kindervoor stelling op Zaterdagmiddag waren druk be zocht. De Weleerw. heer Doens, directeur der K. J. V. hield een korte toespraak over het onder werp Tot behoud der Moedergedachte mag geen offer te groot zijn. Deken Rops vroeg dc sympathie van geheel de parochie voor deze vereeniging, die zoowel het zedelijk als maatschappelijk belang van de jeugd behartigt. Handel- en Nijverheidstentoonstelling. In een vergadering der Besturen van „De Han ze" en de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, werd besloten, dat alle leden van deze Besturen zitting zullen nemen in het Comité voor de te houden Han del- en Nijverheidstentoonstelling in Augus tus van het volgende jaar, ter gelegenheid der feesten tot herdenking van het 750-jari£ bestaan der Stadsrechten van Hulst. Tot bestuursleden voor dit Comité werden gekozen de volgende heeren Willy van Waes- berghe, voorzitter, Hon. Verwilghen, onder voorzitter, J. J. van de Walle Azn. secretaris penningmeester, W. A. van Poppel, 2e secre taris en P. A. Koene, lid. AARDENBURG. Naar aanleiding van ons bericht in ons vorig nummer deelt men ons mede, dat het tot juiste beoordeeling eenige toelichting behoeft Het op wagon laden van een niet-onbe- langrijk deel der bieten geschiedt als regel, en in deze was dit ook het geval, rechtstreeks van voertuig en wel door of vanwege de leveranciers, terwijl het overige deel, dat niet direct op wagon is geladen kunnen worden, later van den grond op wagon moet worden gedragen. Het laadwerk is in zijn gehéél aan genomen en de prijs is alzoo gebaseerd op het rechtstreeks zoowel als op het niet-recht- streeks op wagon laden. Wanneer, als in casu, een extra-ploeg in het werk wordt gesteld, die uitsluitend het zwaardere en meer tijdvorderende werk heeft te verrichten, ligt het voor de hand, dat zoo'n extra-ploeg ook een hooger loon per ton geniet dan de ploeg, die over een niet-onbelangrijk deel der totale hoeveelheid geld heeft ontvangen, terwijl de boerenknechts het werk voor hen deden. De St. Vincentiusvereeniging alhier houdt zich dringend aanbevolen voor een manscostuum, waaraan in een harer gezinnen groote behoefte bestaat. Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 22 December, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn dei- parochie, om 10 uur de Hoogmis voor mejuffr. Elvira Hamerlijnck met Te Deum voor Z.H. Paus Pius XI. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal voor het herstel der monu mentale katholieke kerk te Hulst, en daarna de reliquie van O.L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof. Maandag 23 December, om 7 uur uitreiking de H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis ter eere van den H. Joannes Evangelist, om 8 uur gezongen H. Mis voor mejuffrouw Marie Antoinette Stevens. Dinsdag 24 December, vigiliedag, geboden vasten- en onthoudingsdagalgemeene H. Communie der schoolkinderen om 7 uur de H. Mis voor madame Joanna Verplanken-Snabel, om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Stubbé. Dinsdagavond biechthooren van 4 tot 8 uur. Woensdag 25 December, Hoogfeest van Kerstmis om 6 uur plechtige H. Mis voor Jezus, Maria ën Josef, de tweede H. Mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie de derde H. Mis voor mevrouw de Bakker-de Vleeschauwer, waaronder Kerstliederen gezon gen worden. Pas na de eerste H. Mis uitrei king der H. Communie, eerst voor de Eerw. Zusters en kinderen en daarna voor de overi ge geloovigen. Om kwart over negen de eerste H. Mis voor Jezus, Maria en Jozef, de tweede H. Mis voor mevrouw Hoefnagels-Pontenagel en de Hoog mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal voor de parochiale armen, die in de bij zondere milddadigheid wordt aanbevolen en daarna de reliquie van het H. Kruis. Om half drie Lof met preek en daarna biecht hooren tot 4 uur. Donderdag 26 December, tweede Kerstdag, geen geboden feestdag doch de diensten gelijk op Zondag, waartoe de geloovigen worden uit- genoodigd. Om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie cm 10 uur de Hoogmis voor de overleden familie Puylaert- Cattoir. Na de H.H Missen de reliquie van O.L. Vrouw Om 2,30 uur Lof. Vrijdag 27 December, om 7 uur de H. Mis voor mejuffrouw Emelie de Krom-de Cause- maker en overleden oifders om 8 uur gezon- egn H. Mis voor mejuffrouw M. Pauwels. Zaterdag 28 December, om 7 uur gezongen II. Mis voor de overleden familie Govaert om 8 uur gezongen jaargetijde voor den heer Bernardus Pauwels. Zaterdaavond biechthooren van 5.30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 29 December, om 7 uur de Vroegmis voor een overleden familie om 10 uur de Hoogmis voorhe t geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie. De parochianen worden beleefd verzocht om met de a.s. hooge christelijke feestdagen veel vuldig tot de H. Sacramenten van Biecht en H. Communie te naderen. Op Zon - en feestda gen wordt de H. Communie ook uitgereikt om kwart over acht. Over de Katholieke Pers schreef Z.D.H Mgr. P. Hopmans onlangs in „Sancta Maria". „Onze plicht vordert, dat we aan alle soci ale, liberale en neutrale bladen en lectuur den toegang tot onze woning verbieden. In plaats van steun te verleenen aan genoemde bladen door het nemen van een abonnement, moeten we onvermoeid strijden en blijven strijden tegen alle slechte lectuur, ook tegen zooge naamde neutrale bladen". Aan de milde schenkers van het prachtige gebrand-schilderde kerkraam wordt namens de parochie oprecht dank betuigd. De vol tooiing der ramen in het priesterkoor der kerk, wordt aan de bemiddelde parochianen aanbevolen. Tooneeluitvoeringcn Ie Selzaete. Gaarne vestigen we de aandacht op de in dit nummer aangekondigde opvoeringen van het pakkende tooneelstuk „Het teeken des Kruises". Het uitbundig succes, door den Katholieken Kring te Selzaete kortgeleden behaald met „De Klok ken v&n Corneville". welks uitnemende ver tolking nog versch in het geheugd ligt, doet uiteraard voor de komende uitvoeringen groo te verwachtingen koesteren. H. Missie. Van 21 tot 29 Dec. wordt te Philippine her nieuwing der Missie gegeven door een Pater Redemptorist. Benoemingen. Z. D. H. deBisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te St. Jansteen, den Weleerw. heer P. de Leeuw, die kapelaan was in het Aartsbisdom Mechelen. Een heuglijke benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Aalmoezenier van den Bredaschen diocesanen Werkliedenbond, die tevens ten dienste zal staan van het R.-K. Werklieden verbond in Nederland voor de Vrouwenorga nisatie, den Weleerw. heer J. van der Maden. Zijneerw. zal zijn intrek nemen in het St. Ignatius-Ziekenhuis te Breda. Wij twijfelen er niet aan, of deze benoeming zal met vreugde worden begroet, ook in ons gewest, waar de naam van kapelaan van der Maden als krachtig sociaal werker nog in dankbare herinnering voortleeft. Moge het den Eerw. functionaris gegeven zijn, in zijn nieuwen, ruimen werkkring veel goeds tot stand te brengen. Pater Richardus. Pater Richardus, de eenvoudige, bescheiden vicarius van het Capucijnenklooster te Sluis kil, heeft Dinsdag jl. in alle stilte zijn zilveren priesterfeest herdacht. Ofschoon nog sltechts twqp jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen werkzaam, is pater Richardus in dit gewest een bekende en gaarne geziene figuur. Als leider van tal van geestelijke oefe ningen in deze streek heeft deze „bruine pater" in veler harten een plaats veroverd en te Sluiskil heeft zijn rustelooze arbeid als geestelijk adviseur op sociaal en ander ge bied hem algemeene bekendheid en waar deering bezorgd. Geen wonder dan ook, dat men ter plaatse dit feest niet onopgemerkt heeft willen laten voorbijgaan en Zondag a.s. den beminden geestelijken leider een harte lijke huldiging te wachten staat. Moge Zijneerw. nog tal van jaren tot heil van ons gewest werkzaam zijn. In de St. Pieter te Rome heeft Zondag de plechtige zaligverklaring plaats gehad van 136 Engelsche martelaren. In den namiddag bracht de H. Vader een bezoek aan de basiliek, om de nieuwe zaligen te vereeren. Een ontelbare menigte uit alle volken juichte den Paus toe V' R.-K. Werkliedenverbond. Te Utrecht is dezer dagen de Najaarsver gadering van het R.-K. Werkliedenverbond gehouden. VOETBAL Z.V.B. Competitiestand le Klasse B. AXEL 8 6 0 2 31—10 12 1,50 SASSCHE BOYS 6 4 0 2 18—14 8 1,33 CLINGE 8 5 0 3 18—15 10 1,25 BRESKENS 8 4 1 3 22—12 9 1,12 TERNEUZENII 9 4 1 4 22—22 9 1,00 HONTENISSE 9 0 0 9 11—49 0 0,00 Politierechter te Middelburg. Ter zitting van 17 December waren o.a. de volgende personen gedagvaard C. B., 23 jaar, hijer, te Sluiskil, wegens mishandeling van Désiré van de VViele te Sluiskil op 10 November 1929. Eisch en uit spraak f 15 boete of 15 dagen hecht. E. Th. M., 21 jaar, arbeider te Aardenburg, wegens mishandeling van Clement Anthonius Cauwels te Aardenburg op 15 November 1929. Eisch en uitspraak f 20 b. of 20 dagen hecht. J. D., 38 jaar, melkslijter te Ter Neuzen, wegens mishandeling van Jan Stouthamer te Ter Neuzen op 19 November 1929. Eisch en uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. J. M., 38 jaar, landbouwersknecht te Sluis, wegens beleediging vanv Maurice Berchmaes te Sluis op 15 November 1929. Eisch en uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. A. G., 37 jaar, werkmeester te Sas van Gent, wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tegen L. M. van Ast, door naar dezen met een ijzeren staaf met een scherpen kant eraan te slaan te Sas van Gent, op 20 November 1929. Eisch een maand gev.straf. Uitspraak een week gev.straf. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In dezitting van 17 dezer werden o.a. de volgende zaken behandeld J. J. D., 41 jaar arbeider te Sas van Gent, was door den kantonrechter te Ter Neuzen, ter zake van de ten laste legging als zoude hij op 4 October jl. te Sas van Gent het verbod van samenscholing door meer dan drie per sonen hebben overtreden, vrijgesproken. De ambtenaar van het O.M. was daartegen in hooger beroep gekomen, Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. M. P. de G., 21 jaar, arbeider te Sas van Gent, was door den kantonrechter te Ter Neu zen terzake van eenzelfde overtreding vrij ge- gesproken. De ambtenaar van het O.M. was ook hier in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse bepleitte vrijspraak. L. D., 52 jaar. commissionair te Terneuzen, was doro den kantonrechter tet Terneuzen, ter zake van het doen arbeiden van een schoolplichtig kind gedurende den schooltijd, ontslagen van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch 10 of 10 d.h. P .P., 34 jaar arbeider te Axel, was door den kantonrechter te Terneuzen, ter zake van de ten laste gelegde overtreding van de Leer plichtwet ten opzichte van zijn leerplichtig kind, ontslagen van rechtvervolging. De ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. G. H. D., 18 jaar landbouwer te Assenede, werd ten laste gelegd dat hij op 5 November 1929 te Sas van Gent opzettelijk dreigend in tegenwoordigheid van Parfait Vorose, suikerb. control., tot C. Roegiers in 't Hollandsch heeft gezegd „Als de controleur (daarbij doelende op P. Vorose) mij nog eenmaal durft te straf fen met aftrek, omdat ik grond in den wagen smijt, dan sla ik hem met een riek den kop in", en daaraan toevoegde „Ik wil dat je dit persoonlijk tegen den controleur zegt", het geen deze in de Fransche taal heeft gedaan. Eisch ƒ20 of 20 d.h. A. T., 19 jaar, landbouwersknecht, ,te IJzen- dijke, werd beklaagt dat hij op 20 October jl. te IJzendijke Willem de Groote met een fiets- sleutel of hard voorwerp heeft geslagen. Eisch f 25 of 25 d.h. G. M., 25 jaar vrachtrijder te Zaamslag, door den kantonrechter te Hulst veroordeeld we gens overtreding der Motor- en Rijwielwet, tot f 15 of 15 d.h. De verdachte was van dit vonnis in hooger beroep. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, bepleitte vrijspraak, daar hij het feit niet bewezen achtte. t •r 1

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2