BERICHT. PREMIE Wo. 3556 Vrijdag 20 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. MEER ONTWIKKELING. Kameroverzicht Buiten!. Overzicht ABDÜ5IR00P Binnenland. Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSTREKENINB No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. In verband met het Hoog feest van Kerstmis zal „De Zeeuwsche Koerier" de vol gende week slechts twee maal verschijnen en wel Maandagavond en Vrijdag avond a.s. 1 bloc (100 vel) prima Koerier-post 1 bloc (100 vel) prima Koerier-post alsmede 100 Ecveloppeo. f7 de Pers Roomse he persactle. Ingebonden M*dedeeling AKKER'5 Voorde Borst DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Zij, die tegen i Januari een nieuw abonnement op »DE ZEEUWSCHE KOERIER* aanbrengen krijgen, Dftd&t bet abonnementsgeld door ons is ontvangen, de volgende premie franco thuis gezonden: voor het aanbrengen van een kwartaal abonnement ad f 1,50 Voor het aanbrengen van een jaar abonnement (f 5,25) Zij, die zich per 1 Januari a.s. op »DE ZEEUWSCHE KOERIER* abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Op dit aambeeld is als zooveel gehamerd, dat het moeiten kost, om nog de aandacht te trekken. En toch we moeten Dlijven hameren Aan gezonde ontwikkeling bestaat nog een ontzettend groot tekort bij ons volk. Ook in onze arbeidersbeweging. Wèl zijn we vooruitgegaan. Al het werk van onze cursussen, ontwikkelingsavonden, tijd schriften enz. bleef niet zonder vrucht. Het aantal posten, dat door de onzen wordt bezet, behalve in de uitgebreide arbeidersbeweging met hare talrijke en veelsoortige sociale in stellingen, in openbare lichamen, tot zelfs in de hoogste collega's des lands, is zeer groot grooter dan vroeger mogelijk achtten. Maar de beweging is nu ook enorm gegroeid. Zij is reeds een ledental van 150.000 gepas seerd. En zij moet vooruit. De tweede verdub beling kan sneller worden bereikt dan de eer ste. Slechts is er nu de hinderpaal, dat wij ge mis hebben aan geschoolde kraciiten, om nog meer posten te kunnen bezetten. Ieder weet dat, omdat het overal wordt on dervonden. Het aantal beschikbare goede lei ders is plaatselijk, diocesaan en nationaal veel te beperkt. Verliezen wij er een dan is het al f zeer moeilijk een geschikten opvolger aan te wijzen, en wij moesten er méér hebben, om nog open plaatsen te kunnen aanvullen. Dit bewijst duidelijk, dat er aan goede volks ontwikkeling nog altijd een tekort bestaat. Was de kern grooter, het kader zou ons niet ontbreken. Daarom moet alt oudste punt van ons pro gram nog altijd worden beschouwd als het meest belangrijke, het meest nuttige en het meest noodzakelijke. Het R.-K. Werkliedenverbond gaat de zaak opnieuw en met krachtige middelen aanpak ken. Zijne commissie voor een Arbeiders- hoogeschool is klaar met haar rapport en heeft aangewezen, hoe begonnen kan worden. Er kunnen plaatselijke of gewestelijke cur sussen worden gegeven onder hoogst bekwame leiding van leeraren, aan te wijzen door het Verbood. Dit zal wat kosten. Maar de opleiding, die men ontvangen kan, maakt geschikt voor tal van betrekkingen niet slechts in de arbeiders bewegingen en hare instellingen, maar ook in particulieren en overheidsdienst. Veel arbeiderskinderen worden nu aan middelbare scholen minder praktisch opgeleid. Zij vermeerderen het aantal kantoor- en han delsbedienden, klerken of schrijvers zoodanig, dat hunne bestaansmogelijkheid nog slechter is dan die hunner ouders, die toch de bedoe ling hadden, hunne kinderen te brengen tot een betere plaats in de maatschappij. Laten dezen op de eerste plaats nu profiteeren van de cursussen, die straks gegeven worden. Daar zal een tekort worden aangevuld en is dus bestaansmogelijkheid verzekerd. Maar ook vele anderen, wien 't niet te doen is, om een nieuwe bestaansmogelijkheid, maar die zich verdienstelijk willen maken in de arbeidersbeweging, moeten eraan deelnemen. Wij hebben het meermalen opgemerkt en herhalen: in iedere plaats moesten wij leiders hebben, om een levendige actie in onze orga nisaties te kunnen ontwikkelen zonder den geregelden bijstand van zoogenaamde vrij gestelden*. Kennis is macht, macht vooral voor een cultureele beweging als die der arbeiders organisatie. Die macht te veroveren is een edelen wedstrijd waard. H. In de »Nieuwe Haarlemsche Courant* wijdt Homo Sapiens een van zijn leekepree- ken aan de groote actie in de laatste weken op het gebied van de Roomsche pers ont wikkeld. De schrijver heeft, naar hij zegt, den groei van de Roomsche pers altijd met intense belangstelling gevolgd, omdat de pers een der machtigste cultuurwaarden van onzen tijd is. Hij gaat dan door »Levendig herinneren wij ons nog de Decembermaand van 1908, toen in Rot- 4erdam een tot dan toe in jöurnalistieken in weinig beteekenend, plaatselijk orgaan den bijna overmoedigen durf had, over te gaan tot de uitgifte van een dagblad met ochtend en avondeditie voor heel katholiek Nederland, een blad, dat het monopolie der groote liberale couranten, Nieuwe Rotterdammer, Handelsblad, Te legraaf zou gaan breken. Dat was een keerpunt voor hen die oogen hadden om te zien in de geschiedenis der emancipatie van onze Nederlandsche katholieken. Zeer velen, ook Roomschen, hebben die stoute daad toen schouder ophalend aangezien velen wilden er liefst maar niet van hooren, omdat zij te veel aan hun liberale lijfblad gehecht waren en heimelijk hoopten, dat er maar niets van zulk een Roomsch groot blad terecht zou komen. Datzelfde verschijn sel hebben wij herhaaldelijk in de histo rie van onzen katholieken opbloei ge durende de vorige eeuw meegemaakt: niets anders was het in den strijd om de zuivere katholieke vakorganisatie, om de vrije christelijke school, om de R.-K. Universiteit. Er is maar weinig men- schenkennis noodig om dat te begrijpen. De Rotterdamsche onderneming,waarop wij boven doelden, is met heldenmoed doorgezet en schitterend geslaagd. Het werk was moeilijk; ging soms boven normale menschenkracht uit. Maar onbe twistbaar staat vast, dat de Nederlandsche katholieken, voor zoover zij een groot dagblad noodig hebben, al sinds jaren in de Maasbode een courant bezitten, die hun elk excuus ontneemt om nog op een liberaal dagblad geabonneerd te blijven.* De schrijver wijst er ten slotte nog op, dat zelfs zij, die een speciale niet-katholieke courant noodig mochten hebben, het is er misschien één op de tienduizend, voegt hij er aan toe, goed doen het blad buiten hun huis te houden De laatste dagen hebben ons weer eens geleerd, hoe een der meest fat soenlijke bladen, het Handelsblad, met zijn zoogenaamde onthulling over docu- mentsvervalsching en zijn feilen aanval op het Bossche gerechtshof een oer- liberaal orgaan is, dat op z'n zachtst gesproken niets van de roomsche men taliteit begrijpt. Het belastingvraagstuk aan de orde Mi nister Deckers voor het voetlicht. Als intermezzo tusschen den begrootings- arbeid, die gelukkig naar het einde loopt, heeft de Kamer zich eenigen tijd moeten bezig houden met een tweetal voorstellen tot be lastingverlaging. Men is geneigd te zeggen belastingverlaging is toch zeker wel zóó wel kom, dat ze met gejuich wordt begroet en zonder er verder een woord aan te verspillen dankbaar wordt aanvaard. Zoo grif ging het echter niet. Het voorstel van minister de Geer was, de heffingen voor het leeningfonds een der droeve erfenissen uit den oorlogstijd met twinntig millioen te verlagen en wel door af schaffing van de opcenten op den suiker accijns, tot een bedrag van 9.5 millioen, en halveering van de Verdedigingsbelasting II, waarmee een bedrag van 10»/2 millioen is ge moeid, terwijl dan de rest van die Verdedi gingsbelasting zou worden overgebracht naar de Inkomstenbelasting. Ten aanzien van deze „incorporatie" in de Inkomstenbelasting rezen al dadelijk bezwa ren, omdat de Verdedigingsbelasting II veel sterker progressief is dan de Inkomstenbe lasting, zoodat als later ook het restje van deze Verdedigingsbelasting wordt afgeschaft, of liever de Inkomstenbelasting met 10.5 mil lioen wordt verlaagd, de lagere inkomens daarvan meer profiteeren dan de hoogere. Deze laatsten zouden dan ten eeuwigen dage een stuk Verdedigingsbelasting blijven be talen. De minister had tusschen vermindering van indirecte en directe belasting de gulden mid denweg gekozen, van allebei zoowat evenveel. Er waren natuurlijk leden, die de volle 10 millioen van de indirecte belastingen wilden laten vallen, anderen, die lnplaats van den suikeraccijns liever den vleeschaccijns voor vermindering in aanmerking hadden willen zien komen. Intusschen, na heel wat heen- en weer- gepraat en verwerping van een tweetal moties heeft de Kamer de voorstellen van den mini ster van financiën aanvaard. In de avondvergadering heeft minister Deckers zijn defensie-begrooting te verdedi gen. We hoeven niet beducht te zijn, dat hij daar niet een behoorlijk figuur zal slaan. Reeds jaren was hij de militaire specialiteit van de Katholieke Kamerfractie en hij heeft op dat terrein zijn sporen verdiend. De strijd in China Het gevaar voor Nan king afgewend Crisisstemming in Duitsch- land Ten slotte een compromis De moei lijke positie der Engelsche Labourregeering Monarchie of republiek in Griekenland. In het Verre Oosten is nog altijd de vrede niet teruggekeerd. Scheen het een oogenblik, dat de nationale regeering van Nanking tegen het van allen kant opzettende gevaar het on derspit zou hebben te delven, Tsjang Kai Shek, die met dictatoriale macht is bekleed, heeft de krijgskans weder ten gunste van Nanking doen keeren. Het ontbreekt den man werkelijk niet aan capaciteiten. Van alle zijden door vijanden, overmachtige vijanden omringd, houdt hij dén eenen op, om den anderen beslissend te slaan. Een echt strateeg In Duitschlana heeft de laatste dagen een crisis-stemming geheerscht. De regeerings- partijen konden het over het financieele pro gram niet eens worden. En ten overvloede kwam de president van de rijksbank, dr. Schacht, de verwarring vergrooten door een scherpe critiek op het Young-plan uit te oe fenen. Maar tenslotte heeft men toch een compromis gevonden. Het zou voor de Duit- sche gevolmachtigden van de Haagsche confe rentie, welke begin Januari wederom bijeen komt, dan ook wel een heel moeilijke positie zijn geweest, als zij geen of geen eensgezinde regeering achter zich voelden. In Engeland ondervindt het Kabinet ook al menige moeilijkheid. Pas is de werkloosheid- steun van de baan, waarbij de labour-regee - ring door haar eigen geestverwanten het hardst bestookt werd, of de mijnarbeid dreigt haar in gevaar te brengen. Conservatieven en liberalen hebbem althans amendementen tot verwerping van de wet ingediend en de la- bour-regeering steunt slechts op een minder heid In Griekenland is de president van de re publiek Kondoerictis, die naar rust verlangde, door Zaïmis, den candidaat van Venizelos opgevolgd en een van diens eerste plannen schijnt te zijn een volksstemming te laten houden over monarchie of republiek. De par tijen zijn, sinds Griekenland gedwongen werd in den wereldoorlog min of meer partij te kiezen, over deze kwestie sterk verdeeld ge bleven. En al schijnt de republikeinsche groep sterk in de meerderheid te zijn, voor de rust des lands is het goed, dat er een duidelijke uitspraaak komt. Mocht echter onverhoopt blijken, dat voor- en tegenstanders van het koningschap elkaar vrijwel in evenwicht hou den, dan zal dat aan die rust niet bevorder lijk zijn. (42) Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker's Abdijsiioop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bij trarpen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reed* vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge- regeldgebruik van Akker's Abdijsircop oogenbllkkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het vooi beeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 Dc Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over November ruim 1,8 millioen meer opgebracht dan het vorig jaar. De Belastingen. De regeering heeft bij nota van wijziging voorgesteld de wet inzake afschaffing Verde digingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns, met ingang van 1 Februari a.s. in werking te doen treden. 's Pausen Jubelfeest. Het bij den H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique werd Maandagmiddag doorZ.H. den Paus ontvangen om de gelukwenschen ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z.H. aan te bieden. De Braziliaansche gezant hield daarbij een toespraak. De kardinalen komen hem gelukwenschen. Z. H. de Paus ontving in zijn particuliere bibliotheek alle aanwezige kardinalen, die hem bij monde van hun deken, kardinaal Vannu- telli, hun gelukwenschen kwamen aanbieden met zijn gouden priesterjubilé. Kardinfel Vannutelli overhandigde hierbij 't geschenk van het H. College, bestaande uit een prachtig borstkruis met briljanten, als mede een gouden ring met edelsteen. De Paus dankte ontroerd voor deze uiting van liefde en aanhankelijkheid en herdacht tevens met dankbaarheid, hoe koningen, vorsten en andere staatshoofden hem rijkelijk met geschenken bedacht hadden. Verboden lectuur in Rusland. In Rusland zijn de geschriften van de Duit- sche filosofen Kant, Schopenhauer en Nitez-

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1