Drie duizend galden gevonden Bnorpraatje met een natten aflocp Dure avond Ontvluchte gevangenen doeneenroofoverval Een beruchte treludief gearresteerd Bloedig drama in een café Afschuwelijke moord. tot bewustzijn worden gebracht. De jongste der gebroeders deB. werd naar het ziekenhuis te Middelharnis vervoerd. Het lijk van den overboord geslagen knecht C. H. was Vrijdag nog niet gevonden. De ri- vier-politie zet het onderzoek voort. 13.000 dollar verloren. Na aankomst van den trein uit België aan het station te Roosendaal werd door een der douane-ambtenaren aldaar in de visitatiezaal een potfeuille met 13.000 dollar aan inhoud ge vonden. Dadelijk werden door do betrokken ambtenaren de noodige stappen gedaan om den eigenaar, vermoedelijk een Amerikaan, die eenigen tijd tevoren de controle was gepas seerd, terug te vinden. Toen men de man vond, had deze het verlies nog niet ontdekt. Hij wil de den eerlijken vinder een belooning van 60 dollar geven, doch dit werd door den ambte naar pertinent geweigerd De Amerikaan kocht dan bij den restaurateur een kist sigaren ten einde deze aan den ambtenaar als blijk van dank te offreeren, doch de ambtenaar weiger de alle belooning. Ten einde raad wierp de Amerikaan de kist sigaren in de visitaliezaat en trok er haastig tusschen uit, om zoodoende den vinder en zijn vrienden te noodzaken dit geschenk aan te nemen. Een komische ontvluchtingsgeschiedenis. Vrijdagmiddag hebben twee personen, die zich in bewaring bevonden in het krankzinni gengesticht aan de Agnietenstraac te Utrecht, kans gezien het gesticht te ontvluchten. De vluchtelingen hebben gebruik gemaakt van lakens, waarmede zij zich uit de ramen eener verdieping hebben laten zakken. Terechtge komen op een binnenplaats hebben zij zich verstopt in een aschkar, die op deze binnen plaats stond en welke wagen iederen dag wordt weggereden naar het terrein van de Gemeentereiniging. Eén van deze twee vluch telingen was een bekend inbreker, die dus vermoedelijk wel eens meer dergelijke prak tijken bij de hand heeft gehad en zijn mede- vluchteling, aan de hand van de praktijk, heeft kunnen oriëteeren. De heeren zaten nu in den aschwagen en zijn in dit minder-ge- bruikelijke vervoermiddel het gesticht uitge reden, aldus schrijft het „U. D." Intusschen was er groot alarm gemaakt, toen de vlucht ontdekt werd. De politie kwam en de brandweer werd gewaarschuwd, in ver band met de omstandigheid, da: het publiek op straat in de veronderstelling verkeerde, dat men schaduwen had ontdekt op de omliggende daken, o.a. op de fabriek van de fa. Peletier. Politie en brandweer hebben zich uitgesloofd om de vluchtelingen achter schoorsteeneapij- pen of in dakgooten te ontdekken. De brand weer schroefde de groote Magirusladder uit en haar manschappen klommen mee groote han digheid naar de hoogste dakpunten. Alles was op zoek naar de twee vluchtelingen, die ont dekt moesten worden. De politie beij verdt zich om de verliggende straten af te zetten en iedere figuur in de omgeving werd aangeke ken op het vermoeden van vluchteling te zijn. Middelerwijl zat de inbreker met zijn kame raad rustig en wel in de aschkar, waarin zij zich genoeglijk naar het terrein der gemeem- tereiniging lieten rijden. Als zij iets gemerkt hebben van de activiteit, waarmede naar hen gezocht werd, dan zullen zij in hun verborgen schuilhoek toch wel een moment van onbe daarlijk plezier hebben beleefd. De rit ging dan nu naar den Weerdsingel naar het Vaaltterrein, waar de achv/agens uit het krankzinnigengesticht plegen te worden geledigd. Stel u de gewaarwording voor var het personeel der reiniging, toen de aschkar werd opengeklept, en in plaats van bergen asch en stapels schillen twee mannen, uit den $agen stappen, die wel zoo verstandig waren om niet te blijven wachten op hun aanhou ding De reinigingsbeambte was zoo door schrik bevangen, dat hij werkelijk niet wist wat hij op dit moment beleefde. Een dergelijke ver rassing komt daar ook niet iederen dag voor. De reinigingsdienst heeft toen de politie ge waarschuwd om van het vreemde feit kennis te geven in het eerste oogenblik dacht na tuurlijk niemand aan ontvluchtte krankzinni gen. Op het signaal van de reiniging zijn re chercheurs uitgerukt, om te trachten de hee ren uit het gesticht weer in handen te krijgen. Een agent van politie vond de vluchtelingen wandelende in één van de straten van Voge- lenbuurt. En daarmede lichte het moment aan van het einde van een niet on ver makelij ken strapatz. Personeel van het krankzinnigengesticht werd gewaarschuwd en bracht de beide vluch telingen weer naar huis terug. Uit één en ander is gebleken, dat de vluch telingen den gheelen Vrijdagnacnt hebben ge- bivakeerd in hun aschwagen. Zij hebben waar schijnlijk verkeerd in de hoop dat hun voer tuig nog in het donker van den Vrijdagavond zou worden geledigd, in welk geval zij van de duisternis hadden geprofiteerd om de bee- nen te nemen. Die verwachting is beschaamd. De aschkar kwam pas vanmorgen aan de beurt om geruimd te worden En zoo heeft deze gang van zaken hun een teleurstellend resul taat gebracht. Tweemaal overreden. Zondag is te Eindhoven overleden de heer Th. v. d. S., die Vrijdag aldaar door een auto was aangereden en vervolgens door een groenten- wagen werd overreden. Auto door een trein gegrepen. Maandagmorgen heeft op den onbewaakten overweg nabij het station Ede-dorp de trein die om 8,40 uur van daar was vertrokken een vrachtauto aangereden van de betonfabriek „de Kroon". De auto werd geheel vernield, ter wijl de chauffeur, de sinds kort gehuwde 28- iarige B. Vroekel, zwaar werd gewond. De man is naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Het treinverkeer ondervond door het ongeval geruimen tijd vertraging. De rust in de atmosfeer teruggekeerd. De filiaal-inrichting van liet K.N.M.I. te Amsterdam deelt aann de msb. mede Nadat sinds 2 December onafgebroken at tentie en stormseinen waren geheschen, welke inderdaad ook door ruw of stormachtig weer of volle storm zijn gevolgd, is 15 December het attentiesein neergehaald en is de rust in de at mosfeer teruggekeerd. Wel was dezerzijds het einde der stormpe riode voorzien, maar de machtige hooge druk over Zuidwest-Engeland, Ierland en den At- lantischen Oceaan is eene verrassing. Door het stille rustige weer krijgen wij waar schijnlijk heldere nachten met als gevolg der uitstraling, nachtvorst overdag een aangena me temperatuur Of zich uit dezen hoogen druk een vorsttoestand zal ontwikkelen is nog niet te zien, hij ligt niet op de goede plaats en zou daarvoor nog de reis naar Zuid-Scandinavië, de Zuidelijke Oostzee en Noord-Duitschland moeten maken. De temperatuur is al snel gedaald maar was hedenmorgen toch nog gemiddeld over ge heel Europa 1,8 gr. C. boven normaal. .Door een auto aangereden. Bij het oversteken van de Koestraat te Til burg werd Zondag zekere H. M., uit de Dö- nysiusstraat aldaar aangereden door een auto bestuurd door den heer J. C. v. L., te Loon op Zand. M bekwam een beenbreuk en een bloe dende hoofdwond en moest naar het ziexen- huis worden overgebracht. Rijwieldief gesnapt. Zondagnacht omstreeks half twee trof een surveilleerend agent van politie cp een Bos- scheweg onder Tilburg een haveloos gekleede man aan, die een nieuwe fiets bij zich had. Dit leek de agent verdacht en hij nam daarom den man mee naar het politiebureau. Het bleek te zijn zekere C. S., uit Roosendaal, die de fiets dien eigen avond aldaar had wegge nomen. De man bekende den diefstal en is he den op transport naar Roosendaal gesteld. Op het stationsemplacement te Leeuwarden is in een spoorwagon, welke reeds twee weken geen dienst had gedaan, een portefeuille inhoudend drie duizend gulden gevonden. Naar men mededeelt, is de verliezer nog niet komen opdagen. Een 36-jarige vrouw, die op de Prinsengracht te Amsterdam aan den walkant met een andere vrouw stond te praten, werd op een gegeven moment door een bakfiets, die tegen een huis stond en door den wind in beweging was gebracht, aangereden, waardoor zij haar evenwicht verloor en in de gracht viel. Een voorbijganger smaakte het genoegen de dame weer op den walkant te trekken. Zij is in het Wilhelminagasthuis ter verpleging opgenomen. Zaterdagavond had een 38-jarige koopman in gezelschap van een anderen man verschil lende cafés, in de omgeving van den Zeedijk te Amsterdam bezocht. De man verkeerde in beschonken toestand en kwam, toen hij een maal weer thuis was tot de onplezierige ont dekking, dat uit zijn portemonnaie ongeveer f 300 aan bankpapier was verdwenen. Hij vermoedt door zijn onbekenden metgezel beroofd te zijn. UIT I1ET BUITENLAND. Uit Osnabrück wordt d.d. 11 Dec. gemeld Woensdagavond verschenen tegen zes uur twee mannen in een kleedingmagazijn in het centrum der stad en wilden eenige costuums zien, Toen de eigenaar hun eenige costuums voorlegde, sloegen zij den man met een ploertendooder op het achterhoofd. Voor hij het bewustzijn verloor kon hij echter nog luid om hulp roepen, zoodat voorbijgangers den winkel binnensnelden. Tezelfdertijd had den de daders echfer de beenen genomen, doch na een korte achtervolging werden zij door het publiek gegrepen en naderhand dooY de politie ingerekend. Men bleek te doen te hebben met twee ontvluchte gevangenen uit de gevangenis te Charholz in het ditstrict Liebenbrück. die nog hun gevangeniskleeding droegen en op deze manier aan gewone kleeren wilden zien te komen. De eigenaar van het kleedingmagazijn is ernstig aan het hoofd gewond, doch zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Te Trübau is. een beruchte treindief in hechtenis genomen, die reeds talrijke reizigers heeft bestolen. Het is een zekere Karl Celustka uit Pegau in Moravië, die reeds herhaaldelijk veroordeeld is. Hij gaf zich ook wel uit voor den secretaris van den minister van spoorwegen. Toen hij werd gefouilleerd, vond men op hem een vervalschte abonnementskaart eerste klasse en een portefeuille met een pas ten name van een hooggeplaatst Amerikaansch ambtenaar. Celustka bekende, dat hij deze portefeuille en den pas aan een ambtenaar had ontroofd in den van Boedapest komenden trein. Hij pleegde zijn diefstallen meestal dicht bij het station Blantko, waar zich talrijke tunnels bevinden. Hierdoor had hij gelegen heid, om, als de treinen bij het ingaan van de tunnels langzaam reden, uit den trein te 1 springen en zich uit de voeten te maken. Zondagnacht speelde zich in een café te Oberhausen een bloedig drama af. Twee broers wilden het café betreden, doch de waard, die slechte ervaringen met hen had, verbood hun den toegang. Toen de beide mannen daarop den waard te lijf wilden gaan, trok deze zijn revolver en loste een schot in de lucht en, toen dat ook niet hielp, loste hij achtereenvolgens drie schoten. Eén daarvan trof een chauffeur, Hans Mibach, midden in het hoofd, zoodat de man onmiddellijk dood was. Het andere schot trof één der beide broers in den linkerschouder, zoodat de getroffene levensgevaarlijk gewond werd, terwijl de andere broer in den buik geraakt werd en eveneens in hopeloozen toestand verkeert. Op weg naar het ziekenhuis overbed de eerstgenoemde broer, terwijl de waard in een toestand van zenuwoverspanning in ob servatie is genomen. Munchen, 16 December (W.B.) Heden middag werd opeen weide alhier, een 20-jarig meisje dood gevonden. Men had het den schedel ingeslagen. Uit verdere omstandig heden bleek, dat het vermoedelijk aan een afschuwelijken moord ten offer was gevallen. Door den inmiddels ingetreden sneeuwval konden sporen van den dader niet meer worden nagegaan. Nieuwe oproer in een tuchthuis. In het tuchthuis te Auburn (Ver. Staten) brak een massale muiterij uit. De gestraften overrompelden plotseling de wacht, weike zij grootendeels opslc ten. De directeur van het tuchthuis werd geheel alleen in een cel opgesloten. Spoedig echter was het tuchthuis reeds door de Nationale Garde (landstorm) omsingeld. Men maakte de medegebrachte mitrailleuses schietvaardig en deelde den muitenden ge vangenen mede, dat eenieder, die het waagde te ontvluchten, onverwijld zou worden neer geschoten. De belegerde gevangenen, in hoofdzaak lie den, die tot levenslang veroordeeld zijn, had den zich in de groote gemeenschappelijke werkplaats gebarricadeerd. In den loop van den middag stelden zij den belegeraars een ultimatum, waarbij verklaard werd, dat de tuchthuis-medicus door hen zou worden dood geschoten, indien men hun nier toestond op een bepaald uur- in automobielen te ont vluchten. De commandant van de Natinale Garde antwoordde hierop, dat van een compromis in geen geval sprake kon zijn. Met de muitende tuchthuis-gedetineerden werd daarna korte metten gemaakt. De troe pen werden met traangasbommen naar het tuchthuis gedirigeerd. Een vliegtuig niet bom men werd eveneens gerequireerd. Om 1 uur drong een met tranengas'oommen gewapende en gasmaskers voorziene afdeeling politie het gebouw binnen en bevrijdde den directeur en vier andere gijzelaars. Daarbij werden drie gevangenen gedood. Op de binnenplaats hadden zich nog 1500 gevangenen verzameld, die zich tot een laat- sten wanhopigen tegenstand voorbereidden. Volgens een later bericht werden ook de ove rige gijzelaars bevrijd. De rebellen hadden drie bewaarders gewond. En nader bericht meldde In de staatsgevangenis te Auburn is de rust thans wederom hersteld. Tter bestrijding van de muiterij waren 2000 man aan troepen, po litie en andere hulptroepen, ontboden. Het totaal aantal dooden bedraagt volgens de laatse berichten 8, waaronder 2 gevangenbe waarders. Nog drie andere gevangenbewaar ders worden vermist. Men neemt echter aan dat zij nog in leven zijn en zich verborgen houden. Vijf leiders van de muiterij werden in een hoek van een cel neergeschoten, toen zij ge weigerd hadden zich over te geven. Het getal der gewonden heeft men tot nu toe nog niet vast kunnen stellen. Tot op het oogenblik werden 7 gevangenbewaarders met ernstige verwondingen in het ziekenhuis op genomen. Bij het bekend worden van het gevangenis- oproer heeft men in alle andere staatsge van- genissen uitgebreidde voorzorgsmaatregelen getroffen. Men heeft den gevangenen echter niet verhinderd den loop van de gebeurtenis sen in de gevangenis te Auburn, die draadloos uitgezonden werd, te volgen. Rumoer in den Berlijnschen gemeenteraad. De eerste zitting van den Berlijnschen ge meenteraad heeft zich door zeer rumoerige tooneelen gekenmerkt. Voor de opening van de vergadering was een troep communistische werkloozen er in geslaagd, het stadhuis en later dc vergader zaal binnen te dringen, waar zij in herhaalde uitroepen hun minachting voor de gemeente raadsleden te kennen gaven. Daarbij kwam het tot botsingen met de nationaal socialisten Er werd politie ontboden, doch deze slaagde er aanvankelijk niet in de betoogers uit de zaal te verwijderen, daar ook de communis tische gemeenteraadsleden een dreigende houding aannamen. Tegen 7 uur lukte het eindelijk de communistische indringers, die hevig verzet boden, uit de zaal en het stad huis te verwijderen, zoodat burgemeester Scholz de zitting met een vertraging van een goed uur kon openen. Op dat oogenblik verklaarde het communis tische gemeenteraadslid Lange, dat de com munistische fractie ten sterkste tegen de ter reur van de politie protesteert. De betoogers, die zich in de zaal bevonden, zijn bedrogen werkloozen. De communisten verlangen, dat terstond over hun voorstellen ten gunste van de werkloozen zal worden beraadslaagd, an ders zouden zij de vergadering onmogelijk maken. Nadat de rust weer was hersteld, kon bur gemeester Scholz overgaan tot de beëediging van de nieuw gekozen leden. Toen kort daar op het lawaai weer begon, sloot de voorzitter de zitting. De communisten gingen toen ge weldig te keer, daarbij door het publiek op de tribune gesteund. De overige fracties verlieten de zaal. Chinees hakt zijn kameraad den pols af. Aan de „Matex" te Vlaardingen kwam Za terdagmorgen aan het Nederlands ?he stoom schip „J. B. Aug. Kessler", waarvan een der opvarenden, een Chineesche matroos op 25 November jl. op zee een landgenoot, eveneens opvarende van genoemd stoomschip met een hakmes bijna den geheelen pols heeft afge hakt. De getroffene is in het hospitaal te St. Mar tin opgenomen. De dader is door de politie te Vlaardingen van boord gehaald en ter be schikking van de justitie gesteld. Een monster-locomotief. De grootste en krachtigste locomotief in Engeland, gebouwd door London and North eastern Railway", zal binnenkort met haar proefritten beginnen. De ketel der locomotief is zoo groot moge lijk gemaakt, zoodat er, gezien d ebeperkte hoogte, waaraan treinen zijn gebonden, geen ruimte overbleef om den schoorsteen boven op de machine te plaatsen. De schoorsteen is daarom in de bekieeding aangebracht, en wel zoodanig, dat de machi nist niet door den rook wordt gehinderd. De stoomdruk bedraagt 450 pond per vier kanten duim tegen 200 a 250 pond bij de ou dere machines. Hoe de najaarsstorm in Wiedelach huishield. Het in de nabijheid van Gosiar gelegen plaatsje Wiedelach is op vreeselijke wijze door den storm geteisterd. Regen en sneeuw vielen, terwijl de storm heftig woedde. Van alle in het Zuidelijk deel van het plaatsje gelegen huizen werden de daken afgerukt. Van een huis van drie verdiepingen sloeg een stuk van het dak van een oppervlakte van veertig vier kanten meter weg en vloog met een wijde boog op een der akkers, terwijl een muur werd weggerukt. Ook de beide schoolgebouwen en de kerk hadden van den storm te lijden. Van een boerderij aan het Oostelijk einde van het dorp werd een groote schuur geheel ver nield en een gedeelte ervan werd ruim hon derd meter ver geslingerd, terwijl de stukken hout overal neeregenden. In het centrum van het dorp werd een schuur van kleinere afme tingen zelfs geheel in de lucht geslingerd en kwam terecht op een herberg, die ernstig be schadigd werd. Alle boomen, waaronder zeer oude en zware kanstanjeboomen, werden door den storm geveld en een vrouw werd eveneens de lucht in geslingerd doch liep, dank zij het feit, dat zij in een weiland terecht kw*m, geen verwondingen op. I N G E Z O N D E N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Groote Deventer Verloting Geachte Redactie. De vele lezers van dit blad, die naar aan leiding der geplaatste advertenties loten heb ben gekocht van bovenstaande verloting, zal het zeker interesseeren te vernemen, dat de trekking op 28 December a s. in elk geval doorgaat. Van UITSTELLEN is dezen keer GEEN SPRAKE. De plaatsing der loten is verrassend vlug gegaan. Reeds in de eerste 4 weken gingen er duizenden loten naar alle streken van ons land. Zelfs op het kleinste dorpje kent men de GROOTE DEVENTER VERLOTING. Met het aankoopen der prijzen is reeds een begin gemaakt. Wie nog niet van loten is voorzien moet een weinig haast maken, want er zijn altijd menschen, die het koopen van loten maar blijven uitstellen tot soms de trekking heeft plaats gehad en dan moet men aan deze laatkomers het geld weer terugsturen. Dus vlug bestellen, wie nog aandeel wenscht te hebben aan een zoo mooie loterij met een zoo echt godsdienstigen opzet n.l. DE VERDERE AFBOUW DER EERSTE H. PASTOOR VAN ARSKERK IN NEDER LAND. Ten slotte nog iéts van belang. De trek- kingslijsten, die zoo goed als alle bestellers van loten er bij hebben betaald (15 cent), kunnen niet vóór 5 of 6 Januari a.s. gereed zijn, dus men denke niet te spoedig, dat de toezending der trekkingslijst vergeten wordt. Men reclameere daarom niet vóór 10 Januari e.k. als men nog geen uitslag ontvangen heeft. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname dezer regelen, teekent Hoogachtend Uw dw. A. Spitzen Giro 146894. Deventer, 12 December 1929.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3