De staking aan de Stijfsel- fabriek geëindigd. Binnenland. Buitenland. Jtandelsberieiten Prootneienteuws. Stadsnieuws. Burgert. Standen Gemengd JTteuws. fWinterteenen** Kloosterbalsem De Koning en Koningin van Noorwegen. De P.Z.E.M in Zeeuwscb-VIaanderen. Staking onder de bietenladers In Aardenbnrg. Opening Tridanm. Voor de leden van het Jongens- en Meisjespatronaat, alsmede der K.J.V. zal Donderdagavond om 7 uur de opening van het Triduum plaats hebben. Gemeenteraad Dinsdag vergaderde de raad in voltallige zitting. Geen goud zoo goed" EEN KOSTBAAR GESCHENK AAN H. M. DE KONINGIN. De Hongaarsche regeering doet H.M. vier prachtige paarden cadeau Het Hongaarsche Correspondentiebureau seint d.d. 16 dezer Eenige dagen geleden is in Hongarije, naar het Hongaarsch Corr. Bureau Pesti Hirlap meldt, de opperstalmeester baron Bentick aldaar aangekomen om in opdracht van H.M. Koningin Wilhelmina paarden te koopsn De opperstalmeester bezichtigde de stoeterij van Mezohegyes, waar vier prachtige zwarte merries de aandacht trokken. De Hongaarsche regeering die kennis had genomen van het doel der komst van den heer Bentinck, bood onze koningin de gekozen paarden als ge schenk aan. Namens H.M. de Koningin werd dit geschenk geaccepteerd. Deze paarden behooren tot het zeldzame Nonius-ras, dat tijdens de Napoleontische oor logen naar Hongarije werd overgebracht. Genoemd Correspondentie-bureau merkt naar aanleiding van dit geschenk der Hon gaarsche Regeering op, dat door deze daad een edele plicht wordt vervuld, omdat H.M. de Koningin Wilhelmina de eerste was, die na den oorlog de onverwoede Hongaren die veel leed hadden te doorstaan, te hulp was geko men waardoor de gezondheid en het leven van duizenden kinderen werd gered. Donderdag zullen met de mailboot te Vlissingen uit Engeland aankomen de koning en koningin van Noorwegen om met den Noord-Duitschen mailtrein de reis naar Noorwegen voort te zetten. Auto-ongeluk op de Quai Wilson. GENEVE, 15 Dec. (V.D.) In den afgeloopen nacht vond te Genève een ernstig auto-onge val plaats, waarbij zes jongelui ernstig gewond werden, In de auto bevonden zich twee meis jes en vier te Lausanne studeerende Belgen en Zuid-Amerikanen, die te Genève het feest van de Escalade hadden gevierd. Kort voor het Volkenbondspaleis, waar de Quai Wilson een bocht maakt, maakte de auto debocht tc scherp en met een vaart van ongeveer 80,KM. reed de wagen tegen een boom. Door de kracht van de botsing werd de wagen letterlijk in tweeën gespleten en een der meisjes werd door een openstaand venster op het plaveisel geslingerd. Alle zes inzittenden liepen ernstige verwon dingen op. Zij werden naar het ziekenhuis ver voerd. De verwondingen van alle slachtoffers zijn levensgevaarlijk en men betwijfelt of één hunner in leven zal blijven. Het gifmoord-proces. BOEDAPEST, 15 Dec. De rechtbanK te Zol- noka heeft vonnis geveld tegen 4 der 30 vrou wen uit het dorp Nagiver, die beschuldigd wor den hunne echtegenooten met arsenicum te hebben vergiftigd. De voornaamst beschuldig de, Lypka, werd tot den strop veroordeeld, de drie andere vrouwen tot levenslangen dwang arbeid. Nasleep van de bezetting. Berlijn, 15 Dec. De Rijnsche Vrouwenbon den hebben zich met een verzoek om onder steuning voor de 15000 buitenechtelijke kinde ren, door de entente-troepen in het Rijnland achtergelaten, tot de betreffende regeeringen gewend, van wie zij op juridische gronden, een weigerend antwoord ontvingen. Zij stellen thans nog pogingen in het werk deze onder steuning alsnog te verkrijgen en zijn voorne mens om bij mislukking van deze pogingen zich tot den Volkenbond te wenden. Scheepsramp op de Marokaansche kust. Madrid, 15 Dec. Aan de kust van Spaansch Marokko is een Fransch stoomschip gezonken. Twaalf leden der bemanning vonden den dood in de golven. Een B.T-A.-telegram uit Alcazaquivir 'Sp. Marokko) maakt melding van de stranding van het s.s. „Duques Berbes", waarbij 12 per sonen het leven verloren. De spoorwegramp van Namen. De gearresteerde machinist van den bij Na men verongelukten trein heeft thans zelf be kend, dat hij met een te groote snelheid op de helling van Rhisnes even voor het station van Namen heeft gereden. Een sympathieke daad van de scheidende prinses. Naar de Brusselsche bladen melden, ontving burgemeester Max dezer dagen een gift van 50,000 francs voor de armen der stad. Dit was de afscheidsgift welke Prinses Marie José, al vorens België te verlaten voor haar huwelijk met kroonprins Umberto van Italië heeft wil len schenken om, naar zij in net begeleidend schrijven meldde, een bewijs te geven van de genegenheid die zij de bevolking der hoofd stad toedraagt Faillissementen opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) In de week van 914 December 1929 zijn in Nederland uitgesproken 76 faillissementen. Men meldt ons Dezer dagen werd volgens de bladen in de najaarszitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant door den Heer van de Ven er op gewezen, dat 78 gemeentelijke bedrijven door de P.N.E.M. zijn overgenomen. Volgens genoemden Heer moesten de ge meenten hiertoe overgaan, omdat de kosten bij toeneming van de stroomafname niet op te brengen waren en wees hij er op dat dientengevolge er leeningen loopen tot 2 millioen gulden, waar niets tegenover staat. Volgens hem zitten de gemeenten met een enorm bedrag aan restant schuld van overgegeven bedrijven, welke schuld moet worden afgelost uit de belasting. Verder zal men ook dezer dagen met ge noegen gelezen hebben dat het gemeentebe stuur van St. Jansteen besloten heeft om de onderhandelingen tot overname door de met de Directie daarvan te hervatten. 't Is jammer maar het is zoo en daar valt niets aan te doen, destijds is, hoe goed be doeld ook, een verkeerd besluit genomen door den eisch te stellen dat de gemeente besturen in Zeeuwsch-Vlaanderen de distri butie van de electriciteit op zich zouden nemen, en jammer genoeg zijn verschillende gemeentebesturen daarop ingegaan. Want het is ontegenzeggelijk noodzakelijk dat de fabricage en de distributie van de electrici teit in één hand zijn. Dit is het allervoor- deeligste voor de afnemers. Verschillende gemeentelijke electriciteits- bedrijven vragen nl. voor den stroom het dubbbele van wat de P.Z.E.M. vraagt in die gemeenten waar zij rechtstreeks aan de ver bruikers levert. Hoe eerder dus de gemeentebesturen zich weder met de P.Z.E.M. in verbinding stellon om haar hun bedrijf over te doen, hoe beter. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, Zaterdag is de eerste staking in deze ge meente uitgebroken n.l. onder de bietenladers. Een ploeg arbeiders, inwoners van Aardenburg hadden op zich genomen, de bieten, bestemd voor een Fransche fabriek, voor 30 cent per 1000 K.G. in den wagon te laden. Aanvankelijk liep het erg tegen, daar wegens gebrek aan scheepsgelegenheid, er weinig wagons beschik baar werden gesteld, zoodat buiten hun schuld, er vele uren verloren gingen. Nu loopt het tegen het einde der campagne en werd op meer aanvoer aangedrongen, om welke reden door een controleur der fabriek, een tweede ploeg van Oostburg werd gehaald, die daar ter plaatse reeds klaar met laden was. Daar de voorraad bieten reeds ver verdwenen is, zoodat er nog naar schatting 6^7 honderd duizend K.G. ligt, uit den aard der zaak reeds ver van de wagons verwijderd, ontvingen deze arbeiders, evenals trouwens elders het geval was, 50 cent per 1000 K.G. De Aardenburgsche ploeg verlangde nu ook deze vergoeding, en daar hieraan niet werd voldaan, werd geleidelijk aan door hen het werk neergelegd. (M. Crt.) N.V. Proviociale Zeenwscbe Electriciteits-MaatscbappiJ. Zooals bekend, wordt de lichtprijs per K.W.U. electriciteit door de P.Z.E.M. bepaald aan de hand van het aantal aangesloten per- ceelen, uitgedrukt in percenten van het aantal aansluitbare perceelen in de kom der betref fende gemeenten. Bij de berekening nu van dit percentage zal niet alleen rekening worden gehouden met het aantal ingediende aanvragen voor aan sluiting, dat binnengekomen is op het oogen- blik, dat met de stroomlevering in een ge meente een aanvang wordt gemaakt, doch ook met de perceelen, waarover door de een of andere oorzaak nog geen beslissing kan genomen worden. Dit met dien verstande, dat in de berekening van het percentage aangesloten perceelen als zoodanig ook geldt een perceel, dat nog niet is aangesloten, doch waarvoor een aanvraag- biljet of voorloopig een gezegelde verklaring is ingediend, waarop verklaard wordt, dat het perceel aangesloten zal worden binnen drie maanden na den aanvang der stroomlevering. Daar de tarieven per kalenderjaar worden vastgesteld, is het bovenstaande voor de stroomverbruikers in vele gemeenten van belang. WESTDORPE. Duivenmij „De Volharding". Zondag 22 December a.s. zal er in het locaal bij denG. de Clercq, een hoktentoonstelling worden gehou den van duiven van A. de Causemaeker en Cl. Gijsel alhier. Prijsbiljarten Zondag a.s. zal er een prijs kamp op het biljart gehouden worden bij den heer H. Picavet alhier. Vooruit 20 gulden met extra prijs. SLUISKIL. Biljarten. Aan de prijskamp op het biljart bij den heer P. Meert jJ. Zondag namen 34 spelers deel en werden de prijzen alsvolgt gé- wonnen le prijs Ch. van Hecke en L. Kalfsvel 2e C. Scheele en O. Stockman, 3e M. Lafort en en C. Vermuren, 4e A. de Krijger en A. Be- ghijn. Extra prijs M. Scheele en P. Pienbroeck Grootste serie A. de Krijger met 12 punten. STOPPELDIJK. Ontslag Burgemeester. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek aan dei> heer P. L. de Wael ontslag verleend als Burgemeester dezer ge meente. BRESKENS. Een verzoek van de vereeniging van Ver lof- en Vergunninghouders te Breskens, waarin gevraagd wordt zoowel des zomers als 's winters het sluitingsuur op 23 uur te bepalen en het toelaten van radio-muziek in de verlof- en vergunningslocaliteiten werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de her ziening der algemeene politieverordening, die binnen niet te langen tijd in behandeling zal komen, kunnén deze punten onder de oogen gezien worden. Een voorstel van B. en W. om de duinen van het waterschap Oud en Jon£ Breskens voor den prijs f 1 te koopen, alsmede den onderhoudsplicht van eenige wegen van het waterschap over te nemen, werd aangenomen De overname geschiedt zoodra en op voor waarde dat er tusschen den gemeenteraad en Ged. Staten overeenkomstig bereikt zal zijn over het plan van bebouwing, dat B. en W. voor bedoelde duinen onverwijld zullen doen opmaken, Voor uitvoering van dit plan en wat daar mede samenhangt, werd aan B. en W. een crediet van f 1000 verleend. De St. Vincentiusvereeniging alhier houdt zich dringend aanbevolen voor een manscostuum, waaraan in een harer gezinnen groote behoefte bestaat. DE VOORWAARDEN. Bij informatie ten stadhuize vernamen wij van den burgemeester, dat na een met instem ming van den Rijksbemiddelaar verleende driedaagsche bemiddeling door Z.Edelachtbare tusschen de directie der Stijfselfabriek en de stakingsleiding resp. de hoofdbesturen der betrokken arbeiders-organisaties, bereikt is, dat in de gisterenavond door de samenwer kende organisaties gehouden vergaderingen tot opheffing van de staking is besloten. Op het krachtig aandringen van den burge meester heeft de directie erin toegestemd, haar tegenover den Rijksbemiddelaar ingeno men standpunt in zoover te wijzigen, dat zij zich bereid heeft verklaard, aan het vroegere personeel de voorkeur te geven voor het be zetten der 35 thans nog opengebleven posten mits onmiddellijk aan de staking een eind zou worden gemaakt en aan het „ge- heele" vroeger personeel zonder uitzon dering de vrijheid zou worden gegeven en niemand zou worden belemmerd naar werk te solliciteeren. Degenen, waarvan de post nog niet is bezet, zullen dan weder wor den aangenomen. Voorts verklaarde de directie aan den bur gemeester, dat zij geneigd is ingeval van latere personeelsvervanging zooveel als de om standigheden het zullen toelaten, de voorkeur te geven aan leden van het vroegere perso neel, die naar de opengevallen betrekkingen zouden hebben gesolliciteerd. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze alhier wer den op 17 December jl. de volgende werkloo zen ingeschreven 4 Fabrieksarbeiders. 2 Metselaars. 2 losse arbeiders. Prijskaarten. Bij de Zondag gehouden prijskaarting (bieden) bij P. Hemelsoet alhier was de uitslag alsvolgt lste prijs L. Warrens en L. Renique, 2de prijs Ch. Claessens en Andr. Bockstael 3e R. Ver moet en Cam. Soethaert Westdorpe, 4e R. Vergauwen en Alf. Genetello. 2 extra prijzen werden gewonnen door lste door Aug. Maes en Aug. Maesschalck, 2e Fl. de la Ruelle en G. Hemelsoet. Er namen 62 spelers deel. De namen waar geen plaats achter staat vermeld zijn van Sas van Gent. Prijskaarten. Zondag 22 December zal er een prijskaarting (bieden) gehouden worden bij J. Arens alhier. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 12 Dec. Jan Anthonie Riemens, 23 jaar, jm. en Adriana van Dron- gelen, 22 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Dec. Cornells Jacobus Pi Me;- èévwald 25 jaar Jm ëiï Catha- lii.a Pladde*. 18 iaar jrj 12 Marinus Deij, 36 jaar jm. en Maria Elisabeth van de Walle, 25 jaar jd. Paulus Pieter Johannes Meertens, 31 jaar jm. en Katnarina Jonen (van Keulen), 34 jaar jd. Geboorten. 7 Dec. Maria Louisa, dochter van Louis August Biacke en Maria Louisa Wullems 8. Hubert Abraham, zoon van Gerrit Tanis en Maria Janneke van Aalst. 9 Karei Gillis, zoon van Krijn Mamelink en Janna Verbrugge. Francois Louis, zoon van Willebrordus Vistor Galle en Maria Coleta Bracke. 10 Abraham, zoon van Pieter Paulusse en Maria Janna Verheijke. 11. Sara, dochter van Jan Harte en Maria Pieternella Harms. Ingezonden Mededeellng (15) 1 U behoeft niet met winterteenen te blijven 'o ipen. Maar U moet er wat tegen doen. I Ei U kunt er wat tegen doen. Akkers K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's UIT HET BINNENLAND. Jongeman brengt drenkeling en redster op het droge. Bij het uitwijken voor een passeerende auto geraakte de fietser J. L. door het uitglijden over een bananenschil in het water van de Heerengracht te Amsterdam. De jongen was op het pun tte verdrinken, toen een ongeveer zeventienjarige jongedame zicli gekleed te water begaf. De drenkeling belemmerde haar echter zoodanig bij haar reddingspoging, dat beiden in levensgevaar geraakten. Hierop begaf zich een derde persoon, een ongeveer twintigjarige jongeman, te water, die er met groote inspanning in mocht slagen drenkeling en redster op het droge te brengen. Veertien uren in een mand. De bakschipper P. Everts, werkzaam bij de N.V. Maatschappij tot uitvoering van Zuider zeewerken bevond zich Maandag tijdens den storm alleen op een kolerschuit, in de Zuider zee nabij Kolhorn. Everts nam voorzorgen, dat bij eventueel zinken van de schuit hij nog zijn leven zou kunnen redden. Hij heesch daartoe een mand in de mast. En inderdaad, des mid dags te half vijf sloeg de schuit eensklaps vol water en zonk. Everts klom in de matt en plaaste zich in de mand, die juist boven de golven hing. De avond en de nacht vielen in en hulp kwam niet opdagen. Na veertien uren in ijzige koude te hebben doorgberacht, werd hij Dinsdagmorgen door personeel van een sleepboot opgemerkt. (Hbld.) Een rariteit. Aan het politiebureau Leidscheplein te Amsterdam heeft zich een persoon aangemeld, die zich zelf beschuldigt van een verduistering van ƒ434. De politie bewaart den man zorg vuldig. Het doel toch bereikt. Het echtpaar Sch., wonende Oerlestraat te Tilburg, besloot te scheiden. Het vrouwtje ging er met den huisraad vandoor, maar ongeluk kigerwijze kwam zij manlief tegen en deze nam het boeltje maar weer mee terug. Ze hadden ook nog een kind. Beiden wilden het hebben. Hij won het conflict en bracht het kind naar zijn ouders. Vrouwlief kon het echter niet verkroppen. Met een kachelroede timmerde zij op het hoofd van haar eega, en verwondde hem bloe dig. Den volgenden ochtend toog zij naar de woning van haar schoonouders. Zij sloeg een ruit in en stapte naar binnen. Een gezellig vechtpartijtje tusschen schoonmoeder en schoonzuster eenerzijds en ons vrouwtje ander zijds volgde. Maar zij kreeg het kind, en drie processen-verbaal wegens mishauüeling van haar echtgenoot, wegens mishandeling van de schoonzuster en wegens huisvredebreuk drie decoraties voor den moedigen veldtocht. Drama op het Haringvliet. Op het Haringvliet nabij Middelharnis, heeft een tragisch ongeval plaatsgehad Uit Roozendaal was een sleep aangekomen met de sleepboot van kapt. de 3. Van een der gesleepte vaartuigen, nl., dat van schipper W. H., -eveneens uit Roozendaal, kwam de broer van den schipper die als knecht dienst deed, te vallen en sloeg over boord. Pogingen om den knecht te redden mislukten, zoodat de jonge man verdronk. Schipper H., thans zonder hulp, vroeg assis tentie aan den sleeper de B., die zijn jongsten zoon daarvoor tre beschikking stelde. Toen de jongen echter bij schipper H aan boord sprong sloeg door den wind een luik op, dat hem juist aan het hoofd raakte, waardoor den jongen met een hersenschudding in het ruim viel. De oudere broer ook aan boord van de sleepboot, meende dat de jongen te water was gevallen en sprong, zonder zich te bedenken tusschen de beide vaartuigen, teneinde zijn broer te redden, doch kon zelf slechts met moeite weer aan boord worden gehaald. Met kunst matige ademhaling moest de dappere jongen.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2