MAGGI5 SELDERUS0EP AflTerteeren doet lerloopen. Kameroverzicht Binnenland. Buitenland. JTed. Qosl-lniië Protttncienteuas. Jtanielsberiehlen (?&n jtaieo pirlement&iren redacteur) De begroeting Tan Koloniën aangenenien Thans onderwijs aan de benrt de aeellljke taak Tan minister Terpstra De subsidleerlngskwestle der Katholieke Handelshoogeschoel Komt later aan do orde. Ingeionion Madedeellng (25) Biljart lemonstratle. Donderdagavond werd in café de Krijger een biljart demon stratie gegeven door den heer Soliën uit Rotterdam, welke door veel liefhebbers werd bijgewoond. Genoemde heer speelde een partij van 230 punten tegen den heer Standaard uit Neuzen met een voorgift van 150. Uitslag: Soliën 270, Standaard 112, (beurten 10). Een partij tegen den heer Volders alhier had tot uitslag: Soliën 271, Volders 69, dezelfde partij en voorgift als de eerste. Deze punten werden behaald in 7 beurten (alles kaderspel). Hoogste serie gemaakt in deze 2 partijen door den heer Soliën was 146. Stakingsrelletjes Ook alhier is het helaas vorige week tot relletjes gekomen. Toen Woensdagavond een werkwillige door de po litie werk thuisgebracht werd uit de menigte met steenen gegooid. De politie voerde daar op een charge uitwaarbij verschillende aanwezigen klappen opliepen. Uitgifte van 8 pCt. la Hyp Okllgatlee. De Kamer heeft ook de begrooting van Koloniën aangenomen en een aanvang ge maakt met die van Onderwijs, waarbij mi nister Terpstra voor het eerst in het vuur kwam. Deze minister zal de sympathie van de Kamer nog moeten winnen en hij staat daarbij voor een moeilijke taak, omdat hij met antipathie werd ontvangen. De heer Terpsta was tot dusver een vrij onbekende persoonlijkheid. Minister Ruijs had dan ook eerst niet het oog op hem, maar op professor Woltjer laten vallen, leeraar aan de Vrije Univesiteit te Amsterdam. En nu denkt een deel der Kamer, dat zij een beetje voor den gek gehouden is, dat blijkbaar iedereen goed genoeg is, om aan het hoofd van het depar tement van onderwijs te staan. De nieuwe minister zal dus blijk moeten geven, dat hij de zaak beheerscht, hij zal overmacht op de Kamer moeten zien te krijgen en daarom zal hij voorzichtig en tactisch te werk moeten gaan. Jammer, dat zijn stem niet verdraagt; het geluid draagt tot het verwerven van overwicht op een vergadering zoo bizonder veel bij. Overigens heeft de minister wel reeds be wezen, dat hij niet overijld wil zijn. Hij verdedigt kalm zijn begrooting en laat zich geen beloften ontlokken, waarachter voet angels en klemmen verstoken liggen. Zoo nam hij ook ten aanzien van de kwestie der subsidieering van de Katholieke Handels- hoogeschool een zeer gereserveeerde houding aan. Het vorig jaar, zoo zei hij, is daarover een beslissing gevallenbij de herziening der Hooger-Onderwijswet kan er op terug gekomen worden. Men ziet, de minister wil de zaak laten betijen. Wel sprak hij zich er vrij resoluut over uit, dat hij betreurde, dat het Fransch van rooster van het lager onderwijs is verdwenen. Over deze kwestie is nog niet het laatste woord gesproken. Feestnummer van „De Tijd". Ter gelegenheid van hare uitbreiding tot dagblad met ochtend- en avondeditie heeft "De een keurig verzorgd nummer uitge geven, waarin van groote sympathie getuigen de bijdragen zijn opgenomen van Z.Em. Kar dinaal van Rossum, Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, Jhr. Ruys de Beerenbrouek, Dr. Deckers, minister van Defensie, en Mr. Paul Reymer, minister van Waterstaat. De storm. Door den hevigen storm en het opwassen van het water is het eiland Marken Donder dagavond om tien uur onder water geloopen, zoodat de vehbinding van de buurten per schuit moet plaats hebben. Het water heeft een hoogte van 1.75 -f N.A. P. bereikt. Ongelukken kwamen niet voor, daar de visschersvloot in de haven lag. Ook Urk grootendeels onder water. Door den storm der laatste dagen is ook Urk grootendeels overstroomd hooge golven Werpen zich over de havendammen, waardoor het water over de havenschoeiïng la komen te staan. De meeste visschers van het eiland hebben bijtijds de haven kunnen bereiken en hun booten daar stevig gemeerd, zoodat de vloot bij dezen storm geen schade heeft geleden. Wel heeft het motorschip van den vracht vaarder Kenter op weg naar Elburg benauwde oogehblikken beleefd. Toen de plaats van be stemming was bereikt, raakte het bij vliegen den storm aan den grond. Het kreeg betrek kelijk zware averij en had veel van de golven te lijden. Ten laatste moest men de lading over boord werpen, waarna het bij wassend water gelukte vlot te komen en in de Elburg- sche haven te belanden. Zomerweer in Polen. Volgens een bericht uit Warschau heerscht in het N. W. van Polen een voor dezen tijd van het jaar buitengewoon warm weer. Het gevolg daarvan is, dat op het oogenblik op de markten in de steden nog versch ge plukte viooltjes worden aangeboden, terwijl in de bosschen nog groote hoeveelheden pad destoelen worden gevonden. De burgeroorlog in China. Een nederlaag der rebellen. Berichten uit Hongkong bevestigen, dat de rebellen voor Canton ernstige nederlagen heb ben geleden. De Cantonsche troepen hebben volgens die mededeelingen de rebellen in de buurt van Huahsien groote schade toegebracht; en min stens 5000 geweren buit gemaakt. Het aantal gevangenen is niet bekend. De regeering te Canton beweert, dat ook de Kwansi-troepen ten Westen van ae rivier zijn teruggeslagen. Niettemin is het transport van gewonden naar Canton buitengewoon en ook de stroom van vluchtelingen naar Hongkong houdt onverminderd aan. Een nieuwe opstand in China. Volgens berichten uit Moekden is een op- standsfcfeweging uitgebroken in het Bargadis- trict in Noordelijk Mantsoerije. De leiders der beweging hebben een procla matie verspreid, waarin zij zich onafhanke lijk van China verklaren. De nieuwe regeering wil volgens het sovjetstelsel regeeren. Een arrestatiebevel tegen Calles, ex-president van Mexico. Te Laredo, in Texas, is een bevel tot arres tatie tegen Calles, den Mexicaanschen ex- president, uitgevaardigd, „wegens medeplich tigheid aan moord op twee officieren van het Mexicaansche leger". Calles is echter in het bezit van een diplomatiek paspoort, zoodat volgens mededeeling uit Washington, zijn arrestatie op Amerikaansch gebied onmoge lijk is. Het massa-vergiftigingsproces in Hongarije. In het massavergiftigingsproces te Szolnok in Hongarije is vonnis geveld. Een der gif mengsters werd ter dood de andere tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. Zaimis, president van Griekenland. Zaïmis de voorzitter van den senaat, is tot president der republiek gekozen. 20 millioen voor legervliegtuigen in Zwitserland De Zwitsersche bondsraad heeft een crcdiet van 20 millioen francs voor de aanschaffing van militaire vliegtuigen goedgekeurd. De aanslag op Mgr. Olaf Smit. De „Osservatore Romano" heeft den uitslag gepubliceerd van het gerechtelijk onderzoek inzake den aanslag op mgr. Smit in de St. Pieter te Rome. De daderes is ontoerekenbaar gebleken. Van eenigerlei schuld van mgr. Smit is niets komen vast te staan. Gevangeniswerk voor particulieren. Naar Aneta verneemt, is thans ook aan de gevangenis te Padang, de eenige die nog voor particulieren werkte, dit niet meer toegestaan, zoodat de gevangenisbedrijven geen concur rentie meer mogen aandoen aan de particu liere industrieën. Polderbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Hellegatpoider, de heer J. Scheele Wz. te Zaamslag tot gezworene van den Koningin Emmapol- der de heer A. E. Verbist te Clinge. Kamer van Koophandel. Zaterdag, 21 dezer, n.m. half 3, houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen een algemeene verga dering in de raadzaal te Ter Neuzen. Door den storm. Hevig was Donderdagvoormiddag ue Wester storm weer opgestoken. Schipper Fl. de Nijs, bevarende het klipperschip „Elizabeth", had te Zeedorp (Ossenisse) bieten geladen voor de Coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent, achtte het bij dreigende stormweer niet raad zaam te blijven liggen en had getelefoneerd om een sleepboot, om het schip naar Ter Neu zen te sleepen. De kapitein G. J. van den Berg kreeg daarop order met de sleepboot „En Avant VIII" van de reederij W. Muller, het schip te halen. Nadat bij de hoog gaande zeeën verbinding met het schip was verkregen en men van den wal los kwam, bleek al spoedig, dat men een kwaden dobber zou hebben om de „Elizabeth" in veilige haven te brengen. Door het hevig stampen begaf de bolder, waaraan de sleep tros was bevestigd, het al spoedig, en nadat opnieuw verbinding was gemaakt brak de staaldraad waaraan gesleept werd. Kapitein Van den Berg zag in dat het onmogelijk zou zijn het schip, dat af en toe geheel onder wa ter zat, naar den Margarethapolder het aan- vnkelijk doel, te sleepen en wilde toen be proeven het voor den wind weg naar Walsoor den te brengen. Bij het wenden, toen het schip dwarzee kwam te liggen is het echter vervuld geraakt en bij de kroonboei no. 1 gezonken. Met veel moeite en stuurmanskunst is het toen aan ae bemanning der sleepboot gelukt schipper De NUs en zijn knechts aan boord van de sleep boot te redden en hen behouden te Ter Neu zen aan te brengen. Dat het inderdaad op de Schelde zeer woest was, konden we toevallig zelf waarnemen, toen we van af de provinciale stoomboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" de „En Avant VIII" naar Ter Neuzen zagen koersen. Het eene oogenblik rees de sleepboot met voorsteven en kiel geheel vrij uit het water, om een oogen blik daarna door de overslaande golven als het ware bedolven te worden. Dat onder zulke omtsandigheden het redden van menschen van een binnen enkele oogenblikxen zinkend schip geen kleinigheid is, laat zich best inden ken, en een woord van hulde voor kapitein en bemanning is zeker op zijn plaats. (Tern. Crt.) Na de Middelburgsche brand. Hoewel reeds vijf etmalen sinds het uitbre ken van den brand te Middelburg waren ver- loopen, smeulde het onder de puinen nog on ophoudelijk, zoodat de brandwacht voortdu rend in actie moest komen. Bij het ruimingswerk op het terrein dei fir ma de Jager werden de Lips-brandkasten reeds geborgen. Zij hadden weinig of niets ge leden. Met den herbouw zal spoedig een aanvang worden gemaakt, waarbij wordt toegezien, dat de harmonie van het stadsdeel niet wordt verstoord. Bewoners van de Lange Delft heboen aan de brandweer te Bergen-op-Zoom *en tele gram van dank voor de verleende hulp ge zonden. i Inzake het onderzoek naar de oorzaak van den grooten brand te Middelburg, kan tlians worden medegedeeld, dat een der winkeljuf frouwen uit den Franschen Bazar kort voor het uitbreken van den brand met etn olie lampje op den zolder in een kast was geweest in den hoek van den Bazar, waar de brand is uitgebroken. De juffrouw heeft bekend het lampje daar te hebben achtregelaten, toen zij weder naar beneden ging. PHILIPPINE. Gemeenteraad. De tegen Vrijdag j.l. uitge schreven raadszitting kon wegens onvoltallig heid niet doorgaan De vergadering is verdaagd tot morgennamiddag 2,15 uur. Punten van be handeling zijn 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek van R. Wijne om verlaging wo- ninghuur. 4. Verzoek van Arth. Kindt om overschrij ving van erfpacht. 5. Voorstel van B. en W. om adhaesie te be tuigen aan een adres van de Vereeniging van B. en W. in de Kantons Hoorn etc. 6. Idem tot wijziging der gemeentebegroo- ting 1929. 7. Idem tot wijziging der Algemeene Politie verordening. 8. Mededeeling en bespreking over de over name van het electriciteitsnet. 9. Rondvraag. SLUISKIL. Na deze partijen liet deze prof. nog krasse staaltjes van biljartkunst zien, welke ieders bewondering afdwong. Bij de gebruikelijke verloting werd de qeue getrokken door den heer Standaard uit Ter Neuzen. AXEL. De Nederlandsche Landbouwbank N.V., Amsterdam en de* firma Lentjes Drossaerts 's-Hertogenbosch, berichten, blijkens de in dit nummer opgenomen advertentie de uit gifte van f600,000 8 pCt. ie Hyp. 15-jarige obligaties ten latste van de R.-K. Zieken verpleging »St Mariënstift« te Branitz, Pruisen (Kr. Leobschütz) op Maandag 23 dezer tegen den koers van 100 pCt. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de annonce alsmede het uitvoerig pros pectus, dat bij de inschrijvingkantoren op aanvraag gratis verkrijgbaar is. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Waar ons gebleken is, dat door sommigen uitsluitend op vermoedens bepaalde personen in verband met de verspreiding van het tegen ons gericht schunnig pamflet worden ge noemd - hetgeen voor de betrokkenen uiter aard uiterst krenkend moet zijn achten wij ons genoopt te dezer plaatse dringend te ver zoeken, zulks na te laten. Iemand beschuldi gen zonder bewijs is laster en even veroor- deelenswaardig als het verspreiden van insinu- eerende geschriften. Men wachte rustig den afloop van ons on derzoek af en onthoude zich van voorbarige conclusies, die ten slotte zeer onrechtvaardig zouden kunnen blijken te zijn en betrokkenen volkomen onverdiend zouden kunnen schaden. Teneinde eik eventueel misverstand weg te nemen verklaren wij met de meeste stellig heid, met het in ons vorig nummer gepubli ceerd protest geen oogenblik de be doeling gehad te hebben bepaalde personen aan te duiden. Het zilveren jubileum der Glasfabriek te Sas van Gent. Met passend feestbetoon, in waardigen stijl is Zaterdag het zilveren jubileum der N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot Ver vaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten herdacht. Ten 9 uur voormiddag werden de buiten- landsche genoodigden met auto's te Gent af gehaald. Via Selzaete, alwaar in het voor bijrijden de fabrieksterreinen werden bezich tigd, arriveerde men ten circa 10 uur 15 aan de fabriek te Sas van Gent. Hier werden de Parijsche gasten ontvangen en door de fa briek en over de terreinen rondgeleid door den den directeur, den heer de Bel en de verschil lende afdeelingschefs. Herhaaldelijk uitten de bezoekers hun bewondering over de uitsteken de organisatie en de bewonderenswaardige in richting, welke hun bijzondere tevredenheid wegdroegen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Phosphaatfabriek, alwaar de directeur, de heer Roux met zijn hoofdbeambten het geselschap ontvingen en rondgeleidden, dat ook voor de zen voornamen tak van het bedrijf den groot sten lof had. Ten hal feen vereenigde zich een gezelschap van ongeveer 45 personen aan een déjeuner in het Hotel de la Bourse. Onder de genoodig den bevonden zich o.a. de heeren Gérard, per- sident Commissaris der maatschappij, L. Dei- loye, gedelegeerd commissaris, de overige hee ren commissarissen, twee afgevaardigden der Cie St. Gobain. voorts genoodigden van zuster fabrieken enz. Verder zaten aan enkele ingenieurs en af- deelingschef alsmede een vertegenwoordiger der in ons vorig nummer vermelde jubileeren- de beambten (A. van Leemput), een van de zes bazen (L. v.d. Bunder) en een van de 28 werklieden (E. van Hamme), die mede hun zilveren jubileum in dienst der Maatschappij herdachten (de vertegenwoordigers der laatste drie categorieën waren door het lot aange wezen). Tijdens den maaltijd werd o.a. liet woord gevoerd door den president-commissaris, den heer Gérard, die speciaal de machtige uit breiding van het bedrijf memoreerde, daarbij hulde brengend aan de directeuren Jacobs en de Bel en het personeel. Spr. verklaarde over tuigd te zijn van de schitterende toekomst der Maatschappij, gezien de toewijding van hen, die aan dit bedrijf zijn verbonden. De heer Delloye, gedelegeerd commissaris, wees op de „ups and downs", waaraan een grootbedrijf als de Glasfabriek tengevolge van de wisselende economische omstandigheden noodzakelijk onderhevig is. Met een directie en personeel echter als hier werkzaam is, zal men ook de grootste moeilijkheden ontwijfelbaar zeker teboven komen. De directeur der fabriek, de heer de Bel, sprak allereerst een algemeen dankwoord. Spr. richtte zich dan tot het pesoneel, welks uitstekende samenwerking hij met bijzondere waardeering vermeldde. Een speciaaf woord wijdde hij voorts nog aan de nagedachtenis van wijlen den heer van Cleemput, het betreu rend, dat deze dit feest niet meer heeft mogen meevieren. Aan het slot van het uitnemend verzorgd feestmaal, werd voorlezing gedaan van de tal rijke telegrafische gelukwenschen, welke uit binnen- en buitenland waren ontvangen. Hierbij bevonden zich zich o.a. een telegram van het personeel aan den heer de Bel, tele grammen- van de directeur der Ver. Glasfa brieken te Schiedam, van mevr. de wed Ja cobs, den heer Frerichs, directeur van de Con vention Internationale des Glaceries, het ge meentebestuur van Westdorpe, Mr. P. Diele- man, lid van Ged Staten, Notaris Dumoleyn, lid van Prov. Staten enz enz. De St. Vincentiusvereeniging alhier houdt zich dringend aanbevolen voor een manscostuum, waaraan in een harer gezinnen groote behoefte bestaat.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2