De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 13 December 1929 Tweede Blad. ONS NIEUW FEUILLETON. Het Zilveren Jubilé van „Voor Eer en Deugd". De schoone vreemdeling. JTed. Oost~Jndië 952e Staatsloterij BRONCHITIS Rechtszaken. Burgert. Standen Loep der bevolking van 44e Oaargang. No. 3553. FEUILLETON. (10) Tegt ien AKKER'* Voorde Borst VRAAGT SPOOR/MOSTERD Maandag a.s. beginnen wij een nieuw feuil leton, getiteld „HET GEHEIM VAN DEN VODDENRAPER", naar het Fransch door Raoul de Navery. Wij twijfelen er niet aan of deze omvang rijke doch van het begin tot het einde boeien de en ontroerende roman zal bij onze lezers ten zeerste in den smaak vallen. Na de meer intieme herdenking, welke op 8 December jl. te Rolduc in tegenwoordigheid van Roermond's Bisschop plaats had, zal nu aanstaanden Zondag te 's-Hertogenbosch de openbare viering van het zilveren jubilé der vereeniging „Voor Eer en Deugd" op Waarlijk indrukwekkende wijze geschieden. De deputaties der plaatselijke af deelingen en Diocesane Besturen die uit alle oorden des lands naar Brabant's hoofdstad komen, zul len aan deze herdenking een waarlijk na tionaal karakter verleenen. Geestelijke waardigheidsbekleders, katho lieke leden der Staten-Generaal, Provinciale en Gemeentelijke autoriteiten, zullen door hunne tegenwoordigheid aan het feest luister bijzetten en blijk geven van hunne belang stelling in den zoo nuttigen en noodzakelijken arbeid, welke „Voor Eer en Deugd" nu reeds 25 jaren lang verricht voor het behoud van geloof en goede zeden, waarmede het behoud onzer volkskracht en het waarachtig volksge luk zoo nauw samenhangen. Ook de minister van Defensie, Zijne Excel lentie Mr. Dr. L. N. Deckers, tot voor weinige maanden hoofdbestuurslid der vereeniging, zal hoogstwaarschijnlijk aan de feestviering deelnemen. Bovendien zal een reeks van katholieke gods dienstige, charitatieve en sociale organisaties door afgevaardigden vertegenwooródigd zijn. De dames en heeren die de voorbereiding en regeling der feestelijkheden op zich namen, hebben energiek de handen aan het werk ge slagen. Voor de ontvangst der autoriteiten heeft zich onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen een commissie ge vormd. Door de goede zorgen der versierings-com- missie onder leiding van haar presidente, me vrouw M. Dony-van Lanschot, zal het koor der Kathedrale Basiliek in een keurig feest kleed worden gestoken. Daar, in de sublieme omlijsting van Nederland's grootste en schoon ste kerkgebouw, zal Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, die de actie van de mede door hem opgerichte vereeniging steeds met zoo intense belangstel ling volgt, om 10,30 uur de Pontificale Hoog mis aan God opdragen. Daarna volgt om 2,30 uur de feestvergade ring ïh het Concertgebouw, waar de Bisschop van het Bossche Diocees en de genoodigde au toriteiten wederom een eereplaats zullen in nemen. Het „Koninklijk 's-Hertogenbosch' Mannenkoor" zal deze vergadering met zijn schoonsten zang opluisteren en de heer mr. A. Baron van Wijnbergen zal spreken over „de sociale beteekenis van „Voor Eer en Deugd", daarmede belichtende een zeer bijzondere en belangrijke zijde van het werk der vereeni- Naar het Engelsch door SO NI A (o)— 8) Mary Baxter zag hem aan met een glimlach op 't gelaat. Ik heb nooit eenigen wrok gevoeld tegen Ja mes Herriston, zei zij zacht. En toch heeft hij je zwaar beleedigd Hij brak mijn hart. Mary O, ik begrijp wel, dat 't moeilijk is, dit te ge- looven, omdat ik toch in leven bleef, maar een gebroken hart is niet altijd doodelijk. De zieke viel in de kussens terug met een diepen zucht. Hij bedekte zijn gelaat met een van zijn magere handen en leg eenige minu ten stil, terwijl Mary kalm haar werk hervatte Langzamerhand richtte hij zich weer op eén arm op. Kom eens hier, Mary, zei hij. Zij ging naar hem toe en knielde naast de sofa. Kijk mij eens aan, en zeg me eens, of er ook iets in mijn gezicht is dat je aan het veledene herinnert. Zij zag hem eenige oogenblikken stilzwij gend aan, met denzelfden kalmen glimlach op ging. De avond-plechtigheid om 7 uur in de St. Jan's Basiliek zal een waardige bekroning vormen van dezen schoonen feestdag. Het Pontificaal Lof wordt gecelebreerd door Z« D. H. Mgr. A. F. Diepen, die den wensch heeft te kennen gegeven, zelf de vernieuwing der op dracht aan de H. Maagd te verrichten. De feestpredicatie wordt gehouden door den zeer- eerwaarden pater R. van Kempen C.s.s.R. Wij twijfelen er niet aan dat het zilveren jubilé van deze hoogst verdienstelijke en in on zen tijd van toenemende zedenontaarding zoo noodzakelijke vereeniging de aandacht zal trekken van ons Katholiek volk. Laten allen die belangstellen in haar werk en streven, dit feest met haar medevieren, zij zullen har telijk welkom zijn. De gele koorts. Gele koorts is een heel ernstige infectie ziekte, die vroeger vooral in Midden- en Zuia- Amerika voorkwam, en thans ook nog op de Westkust van Afrika wordt gevonden. De veroorzaker van de ziekte is nog onbekend vermoedelijk is het een filtreerbaar virus. Wel weet men, dat de ziekte wordt overgebracht door een beet van besmette muggen. Reeds vijftien jaren geleden heeft prof. Van Loghem erop gewezen, dat de overgrengende mug, de Aëdes Aegypti, in Ned.-Indië veel vuldig voorkomt, en er vooral door de opening van het Panamakanaal kans bestond, dat de ziekte werd overgebracht van Amerika naar Indië. Gelukkig is dit tot heden niet geschied en men heeft zich afgevraagd of de Aëdesmug in Ned.-Indië ook biologisch dezelfs is als die in Zuid-Amerika. Morphologisch zijn geen verschillende waargenomen. Zulke biologische verschillen kent men b.v. bij anapheles, de malariamug, waarvan sommige soorten min der geschikt zijn de malariaparasiet over te brengen. Dr. Dinger, prof. Schüffner, Snijders en Swellengrebel hebben nu, naar het „Ned. Tijdschrift voor Geneesk." bericht, experimen teel nagegaan of men de gele koorts van aap tot aap kon overbrengen, door een besmette aap te laten steken door Ned.-Indische Aëdes- exemplaren en deze dan later op een gezonden aap te plaatsen Voor dit doel worden muggenkweeken ge bruikt, die uit Ned.-Indië door dr. Brug waren gezonden. Het virus van de gele koorts werd uit Parijs naar Amsterdam gezonden. Met dit virus wer den zes Indische Cynomolpis-apen besmet, waarvan re slechts één stierf aan de ziekte. Hieruit blijkt, dat ook Indische apen het virus kunnen bergen en als reservoir dienen. Rhe- sus-apen zijn veel gevoeliger voor het virus Een dergelijke aap werd Besmet met het virus Toen deze koorts had werd hij gestoken door de van Indie afkomstige Aëdesmuggn Deaarna werden deze in goed afgesloten kooien negen tien dagen met suikerwater en caviabloed ge voed en nu werd een gezonde Rhesus-aaap door zeven dezer muggeen gestoken. Zes da gen later stierf dit dier en zijn organen ver toonden het typische beeld van degele koorts. Het is dus wel zeker, dat de Indische Aëdes mug het virus van de gele koorts kan overbren gen. Er bestaat dus geen natuurlijke becsher- ming van Ned.-Indië. Men zal nu de bescher ming moeten zoeken in de quarantaine en an dere maatregelen. Zou de gele koorts zich eenmaal in Ned.- genesteld hebben, dan zou het verdrijven er van met heele groote moeilijkheden gepaard gaan. De schrijvers vermelden nog, dat deze proe ven in een gematigde luchtstreek zijn uitge voerd, omdat men daar niet bang behoeft te zijn voor de verspreiding der gele koorts. De Aëdes Aegypti kan zich hier niet ontwikkelen. In Nederland bestaat alleen bezwaar voor de experimentatoren zelf in Indië is dit anders. Daar zou het misdadig zijn geweest, het virus voor proefnemingen in te voeren. Men heeft dit dan ook zeer tarecht ingezien en daarom hebben de autoriteiten verzocht dat deze proe ven, die voor Indië van zoo groot belang zijn in Nederland zouden worden ondernomen. Tweede Klasse Eerste Lijst. Trekking van 9 December. 5000 No. 16634. 1000 No. 14437, 15633. 400 No. 13253, 15006. 200 No. 16963, 19097. 100 No. 15832, 15957, 16181. Tweede Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 10 December. 1000 No 13031 400 No 7563 12093 200 No 8083 17731 20870 100 No 1924 8815 12019 13207 1<492 Ingezonden Mededeellng Los het in de branches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk llw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke Kantongerecht te Oostburg. De Kantonrechter te Oostburg heeft in de buitengewone zitting van 19 November veroor deeld wegens-: overtreding leerplichtwet J. R., Biervliet, 12 of 12 d.h., M. L. S., wed. C. A. S. te Hoofd plaat 10 of 10 d.h., J. v. K., IJzendijke, 3 cf 3 d.h., P. D. M., Biervliet, 2 of 2 d.h., A. J. M., IJzijdijke, ƒ3 of 3 d.h., M. J. V., Groede, ƒ3 of 3 d.h., J. B. v. W., Hoofdplaat, vrijspraak met een motorrijtuig rijden niet behoorlijk naar rechts uitwijken J. J. D., Knocke (B.) ƒ20 of 20 d.h., C. d. G., IJzendijke, ƒ25 of 25 d .h., idem met motorrijtuig de linkerzijde van den weg houden R: E. J. M. A. v. d. H., Sluis, 2 maal 8 of 2 maal 8 d.h. overtreding art. 1 lid 1 onder a, c, f, 5 lid 1, Motor- en Rijwielreglement J. M. Aardenburg 18 of 18 d.h. met een motorrijtuig rijden niet de rechter zijde van den weg houden in een bocht van dien weg waar het uitzicht niet vrij was P. L .M., Biervliet, 20 of 20 d.h. met een motorrijtuig geen signaal geven J. J. E., Kapelle, 8 of 8 d.h. huisvuil in Breskens op de hooge Kade stor ten J. M. J. A. Breskens, 5 of 5 d.h. straatsevhenderij E. C. Biervliet, 10 of 10 dagen hechtenis. met motorrijtuig buiten noodzaak op een rijwielpad rijden A. d. P., Biervliet, 3 of d.h. dieren noodeloos arbeid doen verrichten cp pijnlijke en kwellende wijze J. J. D., Groede, INGEZONDEN MEDBDEELING (6) haar gelaat. O, James Herriston, zei ze eindelijk, dacht je, dat je mij kondt bedriegen Ik kende je al, den eersten dag, toen je hier kwaamt. En je hebt zooveel voor mij gedaan, en je bent zoo goed voor me geweest, en dat terwijl je wist, dat ik de ellendeling was, die je dertig jaar geleden verliet O, Mary, wat zijn vrou wen edelmoedige schepsels De goedheid van sommigen onder haar kent geen grenzen, en gij zijn daar een van, lieve, gij zijt er een van. Hij zweeg een oogenblik en nam toen haar hand en legde die op zijn borst zij bood geen weerstand. Ik had een vreemd verlangen je nog eens weer te zien, Mary ik geloof, dat dit verlan gen sterker werd, naarmate mijn gezond heid afnam. Ik dacht, dat ik het veilig wagen kon, zonder gevaar van herkend te worden, ik was zoo veranderd zooveel oude kennissen hadden mij niet herkend, toen zij mij op straat ontmoetten. Ik ben nog maar een schim van wat ik geweest ben, en ik verlangde zoo om je terug te zien, lieve, want ik heb nooit zoo veel van een vrouw gehouden, als ik van jou deed, al was ik laag genoeg om me door Esther Greenock's geld van je te laten wegtronen. Ik kreeg mijn loon. O, Mary, ie kunt geen denkbeeld vormen van 't leven, dat ik met die vrouw gehad heb. Het was één doorloopend leven van slecht humeur en spijt. Ik had me zelf tot slavernij verkocht. Ik voelde me zelf de slechtste en laagse man van de wereld. Mijn leven is een lange reeks van tegenspoeden geweesten nu kom ik eindelijk bij jou, als een arm, gebroken schepsel, om troost te zoeken bij jou, die 'k zoo laag behandelde. Spreek daar niet over denk daar nu niet aan. Ons leven ligt nu bijna achter ons het had anders kunnen zijn. Ja, James, ik geloof, dat we gelukkig hadden kunnen zijn samen. Ik ben heel blij, dat je tot me teruggekomen bent. Het is me lief geweest, dat ik je kon verzorgen en bij je kon zijn in deze dagen. En ik ben alleen teruggekomen om je tot het laatst tot last te zijn Dat lijkt hard, Mary. Niets kon zoo hard voor me zijn, als je niet meer teruggezien te hebben. In al die jaren, die voorbij zijn, is er nooit een dag geweest, waarop ik niet aan je gedacht of voor je ge beden heb. Je hadt me moeten haten of verachten, Mary. Ik ben in mijn liefde nooit voor je veran derd, antwoordde zij zacht. Hij bracht haar hand aan zijn lippen en hield die daar vast, tot hij in slaap viel, terwijl zij nog steeds naast hem geknield lag. Toen hij een poosje later weer wakker werd, was zijn geest een weinig in de war. Hij sprak van den molen en van de beek met forellen, waar zij samen zoo dikwijls ge wandeld hadden, bijna alsof hij zich verbeeld de weer een jong man te zijn. 2 maal 10 of 2 maal 10 d.h,, K. S. Bassevelde 2 maal 20 of 2 maal 20 cf.h., M. d. B. Breskens 15 of 1 maand tuchtschool., C. V., Caprijcke (B.) 2 maal 20 of 2 maal 20 d.h, een motorrijtuig op den openbaren weg la ten staan zonder licht C. P. d. S., Breskens, ƒ4 of 4 d.h. met voertuig rijden zonder licht: J. N. V., Sluis 5 of 5 d.h. op den openbaren weg rijden met een voer tuig dat met inbegrip van de lading meer dan 3 M. breed was A. S., Assebrouck (B.) 3 of 3 d.h. Overtr. A. P .V van Retranchement M. D. v.d. B., Sluis, 4 of 4 d.h. overtr. Arbeidswet P. A. I. G., Zuidzande, 0,50 of 1 d.h., overtr. visscherij P. A. S. en A. S., beiden te Hoofdplaat ieder 8 of 8 d. h. met motorrijtuig rijden zonder twee krach tig onafhankelijk van elkaar werkende rem men M. J. W., IJzendijke, ƒ15 of 15 d.h. als opkooper niet onverwijld aanteekening houden van gekóchte voorwerpen A. v. H., Maldeghem (B.), 9 of 9 d.h. TER NEUZEN. Nadruk verboden Huwelijks-aangiften. 3 Dec. Gillis Minikus Kaan (van Haarlem), 26 jaar, jm. en Joh9nna Adriana Herrebout, 21 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Dec. Anthonius Vernimmen, 25 jaar, jm. en Carolina Emiliana vna Meir, 24 jaar, jd. Geboorten. 1 Dec. Jozias Hendrik, zoon van Jozias Dieieman en Jacoba Dina Cornelia Meertens. 3. Maarten Pieter, zoon van Jacobus van der Gouwe en Martina van Zweden. 4. Cornells, zoon van Abraham Adriaan Dobbe laar en Maatje Maria Dieieman. 5. Jan Pieter, zoon van Leunis van de Wege en Wilhelmina Christina Lansen. Overlijden. 1 Dec. Margaretha Dobbelaar, 49 jaar, echtg. van Pieter Rinkhoud. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd S. M. Bijleveld, onderwijzeres, Grenulaan 34 van Westdorpe. M. M. Lammens, dienstbode .N. «Kerkstraat 22, Sluiskil, van Koewacht. G. C. Dane, fabrieksarbeider, Dekkerstraat 23 van Eindhoven. A. BouvainSchaeffer, zonder, Benedenweg 21, Sluiskil, ambtshalve, van Duitschland. E. J. de Mul, dienstbode, Kanaaiweg 39, Sluiskil, van Gent. A. M van Nieulande, dienstbode, Boven- weg 56, Sluiskil, van Luik. L. VadersNoorthoek, zonder, Brouwerij straat 1, van St. Philipsland. W. van Oosterbosch, betonwerker, Kanaal- weg Z 114, van Axel. P. Wagenaar. zonder, Baandijk 59, van Zaamslag. R. J. van Kerkhoven, zonder, Kefkhoflaan 34, van Hontenisse. A. Schaffer, zonder, Benedenweg 21, Sluis kil, van Berlijn. Vertrokkeni Wed F. de Vries z,onder, Grenulaan 16 naar Amsterdam. L. M. Marée, Rijksontvanger, Grenulaan 35, naar Arnhem. M. van de Velde, dienstbode, Grenulaan 35, naar Sas van Gent. P. Koppejan, zonder, Woonwagen 38, naar Amsterdam. M. A. Verstraete, dienstbode ,N. Kerkstraat 4, Sluiskil, naar Hoordplaat. S. M. de Block, zonder, Baandijk 40, naar Eindhoven. R. C. van Nieulande, dienstbode, Kanaal- weg 94, naar Zuiddorpe. De dokter schudde ernstig het hoofd, toen hij laat op den avond nog eens aankwam, om naar zijn patiënt te zien en zeide Mary, dat het einqle zeer nabij was. Het einde kwam den volgenden morgen bij het aanbreken van den dag. Tot het laatst zocht de verduisterde blik van James Herriston's oogen het gelaat, dat hij eens bemind had tot 't laatst omknelde, te midden van zijn dwalende gedachten, zijn zwakke hand die andere hand. Zijn hoofd rustte op Mary Baxters borst, toen hij stierf, tot in 't laatst naar haar op ziende en zijn laatste demtocht murmelde haar naam. Dit was haar belooning voor dertig jaar standvastigheid. Zij droeg zijn heengaan met verwonderlijke kalmte en zij was het, die de eenvoudige be schikkingen voor de begrafenis, welke de twee zusters van haar gering inkomen zouden te be talen hebben. Zij wees haar zuster de naam van haar huur der op de doodkist, met een flauwen glimlach. Je hadt hem niet herkend, niet waar, Har riet Neen, waarlijk niet, Mary. Ik heb nooit ie mand zoo veranderd gezien. Voor mij was hij dat niet, lieve hij kon voo. mij niet veranderen 'k heb hem mijn gansche leven lief gehad. EINDE

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 5