Uit hot Parlement. Buitenl. Overzicht Buitenland. Stadsnieuws. Sociaal JTieuws. r Win t er handen** Kloosterbalsem Ingezonden M*dedeeling „Geen goud zoo goed' De Ziektewet. begrooting kranig afgebracht en had na de stemming heel wat gelukwensehen in ont vangst te nemen. Hoofdstuk XI, Koloniën, zag, begrijpelijker wijze een hernieuwing van de bespreking over het Curagaosche incident, De liberale heer van Kempen was van oordeel, dat de gouver- verneur geen eervol ontslag had verdiend. Honderd jaar geleden, zei hij, zou men zoo iemand de kogel hebben gegeven. Wat de heer Fruytier dan eigenlijk bij den overval wel had moeten doen, liet de afgevaardigde in het midden. Wij voor ons zijn van meening dat de heer Fruytier het noodige gezag mist om het moe derland nog langer in het verre Westen te vertegenwoordigen, maar dat hij gehandeld heeft op de in de gegegeven omstandigheden voor de bevolking beste wijze. Zijn persoon lijke eer is met het incident niet gemoeid. Minister Terpstra is ook voor het eerst in het vuur geweest en wel ter verdediging van een tweetal opschuivingswetjes, waarvan de voornaamste is, dat in plaats van tot 1 Janu ari 1930 tot 1 Januari 1931 voor de stichting van nieuwe bizondere scholen niet zulien mo gen worden meegerekend de leerlingen die een glijksoortige school, waarop voor hen plaats is, zouden verlaten, tenzij aanzienlijke toeneming van de bevolking in eenig deel der gemeente tot He stichting aanleiding geeft. De Minister baseerde zijn verdediging op het betoog dat het niet gewenscht is, belangrijke wijzigingen in de bestaande wetgeving aan te brengen, welke van invloed zouden zijn op het resultaat van den arbeid van de staatscom missie-Rutgers. log behoorde niet tot de onmogelijkheden. Tusschen Rusland en Noord-China zijn de onderhandelingen over den Oosterspoorweg begonnen. Door de Sovjet-wapenen gedwon gen, hebben de Chineezen weinig anders te doen dan te capituleeren. De regeering van Nanking heeft het intusschen hard te ver duren. Zoowat heel midden en Zuid-China is tegen de Centrale Regeering in vollen opstand en deze heeft zich dan ook genoodzaakt ge zien voorloopig het defensief te houden en zich. tot de verdediging van haar zetel, Nan king en de grocte havenstad Shanghai te beperken. De Eerste Kamer heeft het ontwerp-Ambte narenwet z. h. s. aangenomen. De St. Vincentiusvereeniging alhier houdt zich dringend aanbevolen voor een manscostuum, waaraan in een harer gezinnen groote behoefte bestaat. Met erkentelijkheid wordt melding gemaakt van de ontvangst van een mansoverjas. (15) U behoeft niet bang te zijn, ook 's win- ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's g Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's De Belgische regeeringscrisis opgelost een voorloopig accord inzake het talenvraagstuk Binnenlandsche vrede in Oostenrijk de grondwetherziening aangenomen China nog steeds een heksenketel. De regeeringcrisis bij onze Zuiderburen is opgelost. Dat wil zeggen, dat over het talen vraagstuk een voorloopig accoord is getroffen, dat belooft in de wet verankerd te zullen kun nen worden. Dinsdag heeft minister-president Jaspar het afgetreden kabinet is in zijn ge heel teruggekeerd in een regeeringsverkla- ring de plannen van het kabinet in dit opzicht bloot gelegd. Ze komen hierop neer, dat een aantal aangelegenheden commissoriaal is of zal worden gemaaktbij andere zal worden afgewacht, wat de bestaande sinds kort ge wijzigde wetgeving uitwerkt het komt voor al op den geest van de uitvoering aan cn dat zal worden overgegaan tot vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool met handhaving van niet verplichte Fransche lessen. Gent zal dus een Vlaamsch cultuurcentrum gaan wor den. In Oostenrijk heeft de Bondskanselier Schober het zoover weteen te brengen, dat de bondsraad het Parlement met alge- meene stemmen de voorgestelde grondwets herziening heeft aangenomen. Daarmee zal hopenlijk de binnenlandsche vrede in het land, dat zoozeer op samenwerking van alle krachten is aangewezen om het hoofd boven water te houden, voorgoed terugkeeren. Pai- tijen stonden er tot de tanden gewapend, elk hield er haar rijk van wapens voorziene leger op na, tegenover elkander, en een burgeroor- De oorlogsperiode. Zoowel de Directie als het personeel der Nieuwe Ned. Mij. tot vervaardigen van Spiegel glas enz. lieten zich niet onbetuigd in dezen noodtoestand. In de Octobermaand van 1914 vonden duizenden uitgewekenen een onder komen in de phosphaatfabriek en werd door het Comité, waarin Directie en personeel van de N.V. Nieuwe Ned. Mij. tot vervaardigen van Spiegelglas enz. ruim was vertegenwoor digd, alles in het werk gesteld om de ellende Van de van alles beroofde vluchtelingen zoo veel mogelijk te lenigen. In de latere oorlogs jaren bleven een aantal uitgewekenen ge vestigd in de noodwoningen, opgericht in de loodsen der fabriek. Het bedrijf stopgezet. Het bedrijf in de af deeling Glasfabriek on dervond zeer spoedig ernstige belemmeringen vanwege den oorlogstoestand, zoowel uit een oogpunt van personeel een betrekkelijk groot deel van de chefs, beambten en werk lieden was onder de wapenen geroepen als wat betreft de bevoorrading met grondstoffen en kolen. De moeilijkheden voor den aanvoer van grondstoffen werdén in de latere oorlogs jaren steeds grooter, zoodat de Directie zich in het jaar 1917 verplicht zag, het bedrijf, hoofdzakelijk wegens het gebrek aan brand stoffen, stop te zetten. De resultaten. Gedurende dit tijdperk was de verkoop der producten betrekkelijk bevredigend uit hoofde van den oorlogstoestand ging het ver voer der overzeesche zendingen met groote moeilijkheden gepaard en werden zeer hooge vrachten bedongen, doch ondanks de hooge prijzen vond het Nederlandsche spiegelglas geregeld afname daar ook de fabrieken in de oorlogvoerende landen grooten hinder onder vonden in de fabricage en het verzenden hunner producten, terwijl enkele dezer fa brieken reeds vroeg stop gezet werden. Incidenten in de Belgische Kamer. Het voortgezette debat in de Belgische Ka mer over de regeeringsverklaring gaf aanlei ding tot heftige incidenten. In verband met een felle woordenwisseling tusschen den Waal Hubin en Ward Hermans ter zake van de documenten-kwestie meest de zitting worden onderbroken. De Chineesche burgeroorlog. Op ongeveer 100 KM. afstand van Canton hebben de regeeringstioepen een zware ne derlaag geleden. De troepen van Tsjan Ga Kwei versloegen de regeeringstroepen en maakten 4000 gevan genen. Door deze nederlaag is het gevaar van een bezetting van Canton door de troepen van Tsjang Ga Kewi zeer dreigend geworden. De Nankinkregeering heeft alle beschikbere troe pen naar Canton gedirigeerd teneinde de stad zoo lang mogelijk tegen een eventueele bezet ting te beschermen. De werkloosheid in Duitschland. Het aantal werkloozen is in de afgeloopen week in Duitschland met mèer dan 100.000 toegenomen. Weder onlusten in Afghanistan. In Afghanistan moeten in het Noord-Wes ten van het land nieuwe onlusten zijn uitge broken. Nadir Khan heeft een strafexpeditie daarheen gezonden. Een twintigtal opstande lingen moet naar Kaboel zijn gebracht om daar terechtgesteld te worden. De vorige week zijn reeds negen personen terechtgesteld wegens deelneming aan een complot tegen de regeering. De fabricage hervat. In Juli 1919 werd de af deeling Glasfabriek weder in bedrijf gebracht en zeer spoedig wist zij hare plaats te heroveren in den wereld handel. Wel deden zich in de eerste maanden eenige moeilijkheden voor in de bevoorrading van grondstoffen en kolen, doch geleidelijk kwam men tot een meer normalen toestand. Ook de afdeeling Chemische Producten werd thans in gang gezet en de fabricage van superphosphaat en zwavelzuur ontwikkelde zich weldra tot haren vollen omvang. Uit den drang der omstandigheden ont stonden nieuwe organisaties voor den verkoop van het spiegelglas op de wereldmarkten de fabriek te Sas van Gent zocht aansluiting bij he t„Comptoir Frangais d'Exportation de Gla cés''", gevestigd te Parijs, dat door eigen agen ten alle groote verbruikslanden bewerkt en de aangesloten fabrieken geregeld van orders voor alle bestemmingen voorziet. Verdere uitbouw Inmiddels werd voortgegaan met de moderni seering van de afdeeling Glasfabriek uitbrei ding van het magazijn van gepolyst spiegel glas, aanbouw van nieuwe kantoren, mechani- seering van het vervoer der spiegelglasplaten met behulp van loopkranen en zuigmappen enz. Wijziging in de directie. Daar de heer Jacobs had te "kennen gegeven, gezien zijn leeftijd, zich langzaam te willen terugtrekken, werd op 1 September 1923 als tweede Directeur aangesteld de Heer Ir. A. H. L. de Bel, die, nadat de heer Jacobs benoemd was tot gedelegeerd Commissaris, als eenig Directeur van de afdeeling Glasfabriek optrad. De heer de Bel, die tot op dit oogenblik de Di rectie van de afdeeling Glasfabliek voert, streefde er in de eerste plaats naar, de mo derniseering van het materiaal en de machi nerieën verder te bevorderen en schonk vooral zijn aandacht aan de verbetering der werkme- SCHUNNIG BEDRIJF. Een individu met een of meer handlangers, behoorend klaarblijkelijk tot dat soort lieden, die men helaas overal aantreft en die alle begrip van fatsoen verloren schijnen te heb ben, heeft per gecyclostyleerde circulaire, Woensdagavond in deze gemeente verspreid, getracht onze persoon en ons bedrijf te tref fen door een aantal schunnige verdachtma kingen inzake onze houding in de kwestie der staking aan de stijfselfabriek te lanceeren. Vanzelfsprekend gaan wij te dezer plaatse met geen enkel woord daarop in. Wroeten in een vuilnisbelt behoort niet tot onze taak. In hoeverre de wet dergelijke handelingen toelaat, 'zal nader worden onderzocht. Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 15 December, derde Zondag der maand, om 7 uur de Vroegmis voor eene over leden familie met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie om lü uur de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Onder de H.H. Missen het gebed voor H. Priesterroepingen en daaaia de reüquie van O.L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof en daarna H. Familie. Maandag 16 December, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor eene overledene om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer André Stevens. Dinsdag 17 December, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Augustinus de Mil- liano, om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Cesar van Cleemput. Woensdag 18 December, quatertemperdag, om 7 uur gezongen H. Mis voor mejuf. Malvina Vervaetom 8 uur gezongen Gulden Mis ter eere van O. L. Vrouw voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Donderdag 19 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Joseph, August Jacobs om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Hy- politus van Acker en overleden familie. Vrijdag 20 December, quatertemperdag om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Elisabeth van Leemput-de Rooij om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Octaaf Louis Vermoet en echtgenoote. Zaterdag 21 December, quatertemperdag om 7 uur de H. Mis tot zekere intentie om 8 uur gezongen H. Mis voor mevrouw de weduwe Hendrikus Wauters. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 22 December, om 7«uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie om 10 uur de Hoogmis voor mejuf fr Elvira Hamerlynck. Onder de H.H. Missen col lecte met open schaal voor de restauratie der katholieke kerk te Hulst. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn geboden thodes. Mede. ook door een strikte bezuiniging en door het regelen der aankoopen werden belang rijke resultaten bereikt, wat betreft den kost prijs, hetgeen temeer noodzakelijk was, gezien de moordende concurrentie van andere landen met lagere valuta. Het werk bekroond. De fabricage van het spiegelglas breidde zich inmiddels uitook de kwaliteit van het te Sas van Gent gefabriceerde product staat zeer hoog aangeschreven en wordt geappre cieerd door de talrijke afnemers zoowel in het binnenland als op de exportmarkt. Ondanks de hevige buitenlandsche concur rentie, hield de omzet op de binnenlandsche markt stand en mocht men zich in den laat- sten tijd zelfs in eene vermeerdering van den omzet verheugen. Ook de omzet op de export markten was zeer bevredigend, en belangrijke partijen worden thans nog naar alle wereld- deelen verzonden. Aan de verzilvering van het spiegelglas werd een bijzondere zorg besteed. De uitste kende kwaliteit van de spiegels van Sas van Gent wordt danook door alle afnemers erkend en in de laatste jaren, nam de verkoop daar van in dergelijke mate toe, dat tot een zeer groote uitbreiding van de verzilverinrichting moest worden overgegaan. De Phosphaatfabriek. De Afdeeling Chemische Producten, onder leiding van haren energieken, hoogst bekwa men directeur Ir. L. S. H. ROUX, heeft de 'zwavelzuurfabriek, volgens het looden kamer systeem, sedert 1924 uitgebreid met een zwavel zuurfabriek volgens contact-systeem, waarin geconcentreerd- en rookend zwavelzuur wordt vervaardigd. De productie van superphosphaat ging steeds in stijgende lijn, dank zij de goede kwaliteit van dit product, dat bij de afnemers in bin nen- en buitenland zeer hoog staat aangeschre Vasten- en onthóudingsdagen. öp Vrijdag 20 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat onze roemrijk regeerende Paus Pius XI de H. Priesterwijding ontving. Ter herdenking dezer luisterrijke gebeurtenis zal op Zondag 22 December na de Hoogmis het Te Deum gezon gen worden. De geloovigen worden verzocht op die dagen de H. Communie op te dragen volgens de mee ning van Z. H. Paus Pius XI. Verlaging telefoontarieven. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen voor telefoongesprekken vanuit Sas van Gent met de hierna vermelde plaatsen de volgci.de tarieven gelden per 3 minuten 10 ct. met Axel, Axelsassing, Driekwart (gm. Westdorpo) lloek Zeeland Koegorspolder, Overslag, Philippine. Sluiskil, Westdorpe, Zou- tespui Zuiddorpe. 15 ct met Absdale, Biervliet, Driewegen (gm. Neuzen), Griete de, Kijkuit,Koewacht,Neuzen, Othene, Zaamslag. 35 ct. met Aardenburg, Anna ter Muiden St., Arnemuiden, Bath. Baarland, Borsselen, Bors- selensteiger, Bosch kapelle, Breskens, Cad-W zand, Cadzandhaven, Clinge, Clingehaven, Driewegen (Zuid-Beveland), Eede, Ellewouts- dijk, Goes. Graauw, 's-Gravenpolder, Groede, Hansweert, 's-Heerabtskerke, 's-Heerarends- kerke, 's-Heerenhoek, 's-Heerenhendrikskin- deren, Heikant (gm. St. Jansteen), Heinkens- zand, Hengstdijk, Hoedekenskerke, Hoofd plaat, Hulst, Janssteen St., Kapelle-Biezelin- gen, Katscheveer, Kattendijke, Kloetinge, Kloosterzande, Koudekerke, Krabbendijke, Kruiningen, Kruis St., Kruisdijke, Kuitaart, Kwadendamme, Kruispolderhaven, Lams- waarde, Laurens St., Middelburg, Nieuwdofp, Nieuw en St. Joosland, Nieuw-Namen, Nieuw- vliet, Nisse, Noordstraat, Zeeland, Oostburg, Oostdijk (gm. Krabbendijke), Oost-Souburg, Ossenisse, Oudeiande, Ovezande, Retranche- ment, Rilland, Ritthem, Sasput, Sehoondijke, Schore, Sluis, Stoppeldijk, Terhole, Vlissingen, Waarde, Walsoorden, Wilhelminadorp (gm. Kattendijke), Wolphaartsdijk, Ierseke, IJzen- dijke, Zandberg, Zeeland, Zuidzande. DuivenmaatschappiJ „De Vrede", in het lokaal der duivenmaatschappij »De Vredec zal op Zondag a.s. 15 Dec. hoktentoonstelling gehouden worden door A. Deurwaarder en A. Bockstael. In hetzelfde lokaal zal op Zondag 22 Dec. a.s. eene jaarlijksche postduivententoonstelling gehouden worden yoor Sas van Gent. De liefhebbers zullen hierdoor in de gelegenheid gesteld worden hun collectie aan sportlievend Sas te toonen. Aan belangstelling zal het niet ontbreken. PriJfSChleting. Zaterdagavond a.s. vindt in het patronaat een St. Nicolaas-prijsschieting plaats voor leden van den Kath. Kring. De aandacht der werkgevers wordt erop gevestigd, dat vóór of op 16 December a.s. het van den Raad van Arbeid ontvangen formulier inzake de Ziektewet moet zijn in gezonden. Ook de werkgevers, die aangesloten zijn, of die voornemens zijn zich aan te sluiten bij een bedrijfsvereeniging, zijn verplicht dit formulier ingevuld terug te zenden. ven, dank zij ook de vlugge en gemakkelijke verscheping met een kaai aan diep vaarwater langs het kanaal TerneuzenGent. Sedert 1928 vervaardigt de fabriek ook dub bel superphosphaat. Ziehier in korte trekken de historie geschetst van Sas' grootste industrie, een historie, die getuigenis aflegt van noesten arbeid, groote koopmanschap en bewonderenswaardige on dernemingsgeest. Dat een ontwikkeling, als hier geschetst, niet bereikt kon worden zonder een staf van beffwame en toegewijde medewerkers, mag van zélfsprekend heeten. Zoowel onder het tech nisch als onder het administratief personeel heeft de maatschappij danook steeds beschikt over een uitgelezen schare werkers, die de di rectie in haar zware taak met hun gcheele persoon terzijde stonden. Ook deze mannen mogen op dit jubeltij met groote voldoening neerzien op hetgeen zij voor een deel ook hun werk mogen noemen. Mogen wij onze korte schets besluiten met een opsomming der namen van hen, die in 1904 van de voormalige Ned. Naaml. Venn, voor Spiegelglas!abrieken naar de; nieuwe tmaat schappij overgegaan, geheel den ontwikke lingsgang der huidige onderneming hebben medegemaakt en thans met haar hun zilve ren jubileum herdenken (datum en jaar achter hunne namen geven aan, wanneer zij aan het oude bedrijf verbonden werden) Petrus Gistelinck 14 Augustus 1899. Jules Wanet 1 October 1899. /- Albert Palmans 1 October 1900. Alphonse Georges 1 Januari 1901. Fernand Watillon 2 Februari 1901. Marinus de Vriend 25 Maart 1901. Albert Rousie 1 Juli 1901. Alfred van Leemput 16 Augustus 1902. Vermelding verdient ten slotte, dat de heer Lucien Delloye mede zijn zilveren feest viert als commissaris der maatschappij. v

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2