Op ten Kruistocht voor „De Maasbode". STEKER lo. 3553 Vrijdag 13 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Kameroverzicht BIGGELAAC'J" Kunstbevordering in eigen kring. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Na Brabant en Noord-Holland Zeeuwscli-Ylaanderen aan de beurt. POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Bij het zilveren jubeltij van de Sassche Glasfabriek* Een brokje historie. IoqoacBlea MededeeiiCfi <5J) LANG ZULLEN ZE LEVEN!! DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT De Limburgsche R.-K. Werkliedenbond houdt, ieder jaar in een anderen Kring van zijne organisatie, een tentoonstelling van pro ducten van huisvlijt. Aan alle leden wordt dan gelegenheid gege ven, om hieraan deel te nemen door inzending van allerlei knutselwerk, thuis in vrije uren vervaardigd. Wat men zoo te zien krijgt, wekt verbazing. Natuurlijk is er veel echt „knutselwerk" bij, wat meer ijver en geduld, dan kunstzin ver raadt. Maar men kan ook bewonderen waar lijk zeer verdienstelijk werk van ambachts kunst en zelfs schilderij ep, die van grooten aanleg voor de schilderkunst getuigen. In den catalogus werden achter de namen der inzenders ook hunne vroegere en tegen woordige beroepen vermeld. Men kan hierdoor ervaren, dat vele arbeiders nog liefde hebben voor hun ambacht, waarin zij bewonderens waardige vaardigheid toonen, maar ook datb.v. een mijnwerker, die nooit een ander beroep heeft uitgeoefend, in zijn vrije uren zich bezig houdt met kunstwerkjes van gedreven koper te vervaardigen dat een los arbeider in ge meentedienst landschappen schildert en dat een kleermaker fraaie meubelen maakt. Wie wordt niet getroffen door deze ervaring? De eerste gedachte, die opwelt, betreft de beroepskeuze. Zulke tentoonstellingen maken aanschouwelijk, wat in sociaal en economisch opzicht verloren gaat, wanneer niet het juiste beroep wordt gekozen .Talenten, die gelukkig konden maken, worden dan niet ontwikkeld en de maatschappij draagt het verlies van een niet op de juiste plaats gestelde werkkracht. Maar nog meer boeit de gedachte wat kan er, op vrij gemakkelijke wijze, nog veel gedaan worden, om de arbeiders te ontwikkelen en hierdoor hun stand te verheffen Vele, verborgen krachten blijven sluimeren omdat zij niet worden wakker geroepen, omdat er geen leiding is, die ze opwekt tot de daad. De Limb. R.-K. Werkliedenbond gaf met die Bij het zilveren jubileum van onze grootste plaatselijke industrie, de N.V. Nieuwe Nedcr- landsche Maatschappij tot vervaardigen van spiegelsglas, glazen voorwerpen en chemische producten, zal het stellig geen verwondering baren, dat wij, als redactie van een ter plaat se zetelend blad, hieraan meer dan gewone aandacht schenken. Dat doen wij des te ge>- reeder wijl het hier een bedrijf geldt, waaraan Sas van Gent èn direct èn indirect econo misch zeer veel te danken heeft. Direct door de groote voordeelen ,die de Sassche bevolking, hetzij als werknemer, het zij als leverancier ervan genoten heeft, indi rect door het cachet, hetwelk een dergelijk bedrijf met wereldreputatie en wereldconnec ties verleent aan de plaats, waar het gevestigd is. Wanneer we nagaan, dat momenteel in de ze onderneming tal van Sassche arbeiders een behoorlijk bestaan vinden, dat een dertig tal kantoorbeambten uit onze gemeente hier een positie bekleeden, die hun door velen kan worden benijd, dan meenen we zonder vrees ,voor tegenspraak te mogen getuigen Dit jubileum is er een,, waaraan heel Sas van Gent deelneemt, het jubileum van de Glas fabriek is in de eerste plaats een plaatselijk jubeltij. Het mag in dit verband niet verzuimd wor den de mannen naar voren te brengen, die in meerdere opzichten onze gemeente groote- lijks aan zich hebben verplicht. Wij bedoelen den eersten directeur, wijlen den heer J. Jacobs en den tegenwoordigen directeur, den heer Ir. A. H. L. de Bel. Eerstgenoemde, dien wij nooit persoonlijk mochten ontmoeten, hebben we hooren roe men als een „self-made man", met groote Jalenten als leider en organisator, die het In de rede, waarmede de heer H. Knijpers, directeur van „De Maasbode", Dinsdag jl. de Tilburgsche geestelijkheid bij haar bezcek aan het Maasbode-bedrijf te Rotterdam begroette, sprak hij o.a. „Het spijt mij, dat ik niet in de gele genheid zal zijn U door dit huis rond te leiden, want nu ben ik naar eiders ge roepen ter voorbereiding van de tweede kruistocht-colonne, die gaat aanvangen in Kennemerland, het Gooi en West- Friesland. Een derde colonne zal daarop uitgerust worden voor het vierde en vijfde district, nl. naar Zeeuwsch-Vlaanderen". Binnen enkele weken derhalve zal ook in ons gewest de krijgstrompet weerklinken zal in Zeeuwsch-Vlaanderen de bevelhebber van het Maasbode-leger met zijn staf zijn hoofdkwartier vestigen en zullen zijn keur troepen zich vertoonen voor steden en dorpen en in gehuchten en op het platteland om overal den grooten vijand van ons katholiek volk, de anti-katholieke pers te verdrijven uit het katholieke gezin. Het bevrijdingsleger is in aantocht Katholiek Zeeuwsch-Vlaanderen wees pa raat Grijp deze eenige gelegenheid aan om do katholieke zaak in Uw gewest een niet te be rekenen dienst te bewijzen Steunt deze actie met alle kracht Gijzelf, Uw gezin, Uw nageslacht plukt cr in een mooie toekomst de vruchten van. Wij hebben een plan ontworpen voor het welslagen der ophanden zijnde actie Het is uiterst eenvoudig. In iedere parochie make men een lijst op van allen, die voor lezing van „De Maasbode" in aanmerking komen. Die lijsten sture men in bij ons bureau. Wij overhandigen die straks aan het Maas- bode-commando, dat daaraan een uitsteken den leiddraad zal hebben bij het ontwerpen van zijn krijgsplan. Onze lijsten zullen de stafkaart vormen, die straks het Maasbode-leger ten veiligen gids zal dienen. Katholieke gewestgenooten, gij zult ons helpen nietwaar In iedere parochie zijn toch zeker wel eenige flinke propagandisten te vinden, die het werk je willen opknappen. Met steun der geestelijkheid zal het spoedig voor mekaar zijn. Voorwaarts dan De hand aan de ploeg geslagen God wil het tentoonstelling een goed voorbeeld. Hij prik kelde den ijver zijner leden, die hunne vrije uren goed weten te besteden gaf aanschou welijk onderwijs, zoowel aan inzenders als be zoekers, in hetgeen kan worden bereikt door oefening en studie, en bevorderde tevens een goede beroepskeuze. Dit soort van goede volksontwikkeling over het algemeen heerschen hierover nog niet de juiste begrippen moet meer worden ge steund. Opmerkingsvermogen, goede smaak en kunstzin worden aldus bevorderd. In breeden kring kan mei\ hierdoor geluk en tevredenheid stichten en tevens bestrijden de grenzcleoze oppervlakkigheid van velen, die nog niet ac tief deelnemen aan het sociale leven al zijn zij dan ook aangesloten bij meer dan één ver- eeniging omdat zij nog verzonken liggen in een geestelijk proletariaat. eertijds kwijnende bedrijf nieuw leven wist in te storten en den grooten stoot gaf tot de ontwikkeling, welke wij heden ten dage aan schouwen. De heer de Bel heeft zijn bekwamen voor ganger met eere vervangen. Man van kennis en groote energie, van werkkracht en eruditie is hij niet alleen de stuwkracht geweest voor het zich machtig ontwikkelend bedrijf doch heeft hij zich tevens als humaan werkgever, door zijn stricten rechtvaardigheidszin, zijn eenvoud en ongekunstelden omgang en ver dere sympathieke karaktereigenschappen een reputatie verworven, die zijn naam alom met respect doet noemen. Wij mogen hier wel eons in herinnering brengen, dat, toen onze burge meester, de heer L. W. G. Hoefnagels, inder tijd bij de glasfabriek een voorkeur kwam bepleiten voor de Sassche arbeidskrachten, de heer de Bel, de billijkheid hiervan erkennend, zonder aarzeling zijn krachtige medewerking toezegde. Die toezegging heeft hij ten volle gestand gedaan. Het miniem aantal Sas- senaars, in verband met verschillende om standigheden, aanvankelijk aan dit bedrijf verbonden, is, dank zij het toedoen van den tegenwoordigen directeur, in den tijd van en kele jaren tot een respectabel cijfer geklom men en ook uit andere plaatsen in ons ge west vinden velen bij de „Glacerie" hun be staan. Met erkentelijkheid mag voorts worden ge waagd, van den steun, die ten behoeve van verschillende instellingen steeds spontaan door de directie werd verleend. Ook in dit opzicht mogen de namen Jacobs en de Bel met groote erkentelijkheid worden genoemd. Op zulk een bedrijf mag, ja moet een stad trots zijn. En zoo houden wij ons dan ook overtuigd, dat heel Sas op dezen dag met de jubileerende maatschappij zal meefeesten en mèt ons den oprechten wensch zal koesteren, dat de Sassche Glasfabriek mede in het belang van onze gemeente in lengte van dagen moge groeien en bloeien Semper Cres - Natuurlijk zijn er nog tal van andere midde len tot bevordering der kunst in eigen kring vak- en teekenscholen, bezoeken aan musea en inrichtingen van kunstnijverheid, wandelin gen door de natuur enz Maar die huisvlijtten- toonstellingen verdienen ook een goede plaats op ons program. H. (Van onzen parlementairen medewerker) De begrooting van Arbeid aangenomen. Mitiis- ster Verschuur en de groote gezinnen Kolo niën aan de orde Curacao nogmaals in het debat Minister Terpstra (onderwijs) aan het woord. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Arbeid aangenomen met slechts één stem te- cendo GESCHIEDENIS DER FABRIEK. De overname der oude Glasfabriek. In Juni 1904 kwam door toedoen der Com pagnie Saint-Gobin, Chauny et Cirey, te Pa rijs, eene naamlooze vennootschap tot stand onder de benaming „Nieuwe Nederiandsche Maatschappij tot vervaardigen van Spiegel glas", welke zich ten doel stelde de voortzet ting en uitbreiding van het in de glasfabriek te Sas van G£nt (de Ned. Naamlooze Vennoot schap voor Spiegelglasfabrieken, te Brussel opgericht 12 Juni 1899) gevoerde bedrijf, na der omschreven in art. 4 harer statuten, lui dende als volgt „het fabriceerep van en handeldrijven in spiegelglas en alle andere soorten van glas en alle grondstoffen, pro ducten en bijproducten, dit alles in den meest ruimen zin opgevat". Aan het ontwerp der akte van oprichting werd de Koninklijke bewilliging verleend bij besluit van 21 Juni 1904, nc. 41. De akte, ver leden voor Mr. Hendrik Willem Vollenhoven van Daalen, verscheen in het Staatsblad van 26 Juli 1904 no. 173. Toen enkele maanden later, tot verdediging der belangen van de spiegelglasindustrie, de „Convention Internationale des Glaeeries" werd tot stand gebracht, sloot ook de „Nieuwe Nederiandsche,,Mij. tot vervaardigen van Spie gelglas" zich aan bij deze groepeering, die weldra al de spiegelglasfabrieken van het Eu- ropeesch vasteland vereenigde. Geleidelijke uitbreiding van het bedriji. Van den aanvang af, onder de Directie van wijlen den heer J. Jacobs, werd het bedrijf geleidelijk uitgebreid en verbeterd. In de vol gende jaren werden belangrijke werken uit* gevoerd aan terreinen, gebouwen en materi aal. Wij noemen o.m. de uitbreiding van de Halle voor smelt- en koelovens, aanbouw van een derde smeltoven, van een moderne koel- De bruidsdagen van Pijpeman En „Bestevaer" zijn bruid, Die bieden veel gelegenheid Tot herrie en geluid, U ziet hier juist 'n rondedans. De pijpen hebben lol. Want van het bruidje „Bestevaer" Daar is hun hart van vol! Het slot van 't verhaal de volgende maal! Zoudf II ook 'n beetje in stem ming willen komen? Wel Uw pijp, 'n pak Besfevaer-Rooktabak en Uzelf dat 's voldoende. PER&P08D gen, die van den heer Wijnkoop, practisch dus want de communistische stem moge tellen, wegen doet ze niet met algemeene stemmen. We kunnen volstaan met nog op te merken, dat minister Verschuur verklaarde, dat aan zijn departement een stelsel in be werking is ter tegemoetkoming aan groote gezinnen overeenkomstig de woningwet. De mi nister heeft het er bij de verdediging van zijn i,v oven met doorloopende werking (stracou), den opbouw van een machinale losinrichting, verbetering aan de drijfkracht en aan de slijp en polijstmachines enz. Inmiddels ontwikkelde zich de verkoop der producten en vonden deze geregeld afname op vele exportmarkten, terwijl ook voor het binnenland op een reeds beduidenden omzet te wijzen viel. Begin 1913, sloot de vennootschap zich aan bij de centrale verkoopsorganisatie, gesticht door een aantal spiegelglasfabrieken, onder de benaming „Union Continentale Commer- ciale des Glaceries", met de bedoeling, den verkoop der producten van de aangesloten fabrieken op de exportmarkten te bevorderen. Ecn nieuwe branche. Ook langs een andere zijde zou ae activiteit der vennootschap zich uitbreiden. In het jaar 1911 n.l. werd besloten tot de verruiming van het maatschappelijk doel door het ter hand nemen der fabricage van chemische produc ten. De wijzigingen, in verband hiermede, in de statuten en in de akte van oprichting, werden goedgekeurd bij Koninklijk besluit dato 18 November 1911 en gepubliceerd in het Staatsblad van 13 Januari 1912, no. 10. Van toen af voerde de vennootschap de benaming van „N.V. Nieuwe Nederiandsche Maatschap pij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met den bouw van een zeer modern inge richte fabriek tot het vervaardigen van super- phosphaat, zwavelzuur en bijproducten, die einde 1914 in bedrijf zou komen. Toen echter, in Augustus 1914, de wereldoorlog uitbrak, werd het in gang zetten der fabriek verdaagd en vonden de ruime gebouwen der nieuwe in richting hun eerste aanwending voor het on der dak brengen der talrijke Belgische uitge wekenen.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1