Geweldige brand te Middelburg. Twaalf groote perceelen door hef vuur vernield. Sociaal JTieuws. Boeken Cijdsckr. Gemengd JTieuws. Laatste berichten Twee mannen door een antobns aangereden Door een rangeerlocomotief overreden. Verdnisteriog bij een spiarbank. Prinses Juliana en Prins Hendrik bij oen honderdjarige. De staking aan de StijfselfabrieK Do storm Zaterdagavond te half vijf ontstond brand in de bovenste verdieping van de Bazar Fran cais aan de Lange Delft te Middelburg. Aangewakkerd door den hevigen wind stond het grootste deel van het pand reeds in lichte laaie, toen de brandweer arriveerde. Aanvan kelijk bleek deze tegen een dergelijke vuur massa niet te zijn opgewassen. Men kon dan ook niet verhinderen, dat het vuur zich mede deelde aan het aangrenzende Grand Hotel, dat ook drie jaar geleden door brand werd geteisterd. Aan de andere zijde van het brandende perceel sloegen de vlammen achtereenvolgens over op Lunchroom en Banketbakkerij der firma R. Oosterhuis en op de zaak in manu facturen en mode-artikelen van den heer C. Wiener. De vlammen deelden zich ook mede aan de bovenverdieping der Transvalia-rijwielfa- briek, gelegen naast het modemagazijn van den heer Wiener. In de in genoemde fabriek opgeslagen brandbare goederen, als rijwiel- banden enz. vond het vuur gretig voedsel. De geheele fabriek werd een prooi der vlammen. Inmiddels was ook de brandweer uit Goes ter assistentie verschenen. Tijdens den brand ontstond er storing aan 't electrisch licht, waardoor een groot deel der stad in het donker kwam te zitten. Aan de overzijde der straat tastte het vuur ook het groote magazijn der firma D. de Jager Jr., een dit jaar grootendeels vernieuwde win kel in ijzerwaren- en huishoudelijke artikelen. Met donderend geweld vielen enkele gevels op de straat, w.o. de arduin-steenen gevel van het Grand Hotel. Een hevige vonken regen, die door den wind over de stad werd verspreid, deed op twee plaatsen een gelukkig reeds spoedig gebluscht begin van brand ontstaan, o.a. in het torentje van het gebouw der Provinciale Bibliotheek. Het perceel van de firma de Jager, in wier magazijnen o. a. teer, asphaltpapier, eenig vuurwerk en andere ontplofbare stoffen aan wezig waren, werd onder een ontploffing en een hevigen vuuregen een prooi der vlammen. Doch ook het daarnaast liggende perceel, waarin een tweede zaak in bedden der firma Wiener was gevestigd, ging geheel in vlammen op Doordat de zaak van den heer de Jager aan de achterzijde garenst aan de R.-K. School be ijverde men zich om dit gebouw en het aan grenzende zusterhuis nat te houden, om daar uitbreiding te voorkomen. De kinderen, die bij de Zusters als voogdijkinderen zijn opgenomen werden elders onderdak gebracht. Intusschen arriveerde nieuwe hulp en wel een motorspuit uit Bergen op Zoom die binnen twee uur na aanvrage verscheen. Later is de brand ook nog overgeslagen op het pand dat sinds eenige maanden in gebruik is bij de firma S. de Wit, die dit pand geheel heeft laten vernieuwen. Ook dit pand is ge heel in vlammen opgegaan, terwijl de twee vol gende perceelen die van de firma Meinsma, handel in fijne vleeschwaren en van den heer Brakman, drogist groot gevaar liepen. Er zijn totaal verloren gegaan 12 panden, waarvan een drietal gerekend konden worden tot de patriciërs-huizen van Middelburg. Tal van perceelen hebben ernstige water schade gekregen. De Bergen op Zoomsche brandweer heeft er krachtig toe bijgedragen om den brand te be teugelen.# z Om drie uur arriveerde een der motorspui ten der Rotterdamsche brandweer, wier hulp was ingeroepen. Zij heeft door flink water te geven er toe bijgedragen, dat de vuurgloed sterk afna.m zoodat een uur later met het na- blusschingswerk kon worden begonnen. De Haagsche brandweer die per trein, twee motorspuiten naar den brand had gedirigeerd, behoefde niet in te grijpen .Gedurende den ge- heelen nacht zijn de spuiten op het station te Middelburg in gereedheid gehouden. Volgens De Maandagmorgen zijn totaal ver brand 't GrandHotel, de Fransche Bazar, do lunchroom Oosterhuis, twee tegenover elkaar gelegen huizen van de N.V: Wiener en de Rij- wielfabriek en kantoren van de Gebr. Kaan, de zerhandel van D. de Jager Jn. Gedeeltelijk is uitgebrand de winkel van Si mon de Wit, de achterzijde van de kantoren van Isac Boasson-Bank. In dit laatste pand werd de kluis onder water gezet. De vermoedelijke oorzaak van de ramp is kortsluiting in de Fransche Bazar. De schade loopt in de millioenen. Nader mefdt men nog Zondagavond omstreeks zes uur brak wederom brand uit in het pakhuis der Firma De Jager. Aan dit gebouw grenst de katho lieke school. Men hoopt dit gebouw te kunnen behouden. De wind doet er echter geen goed aan, De brandweren uit Vlissingen en Middelburg verrichten thans het blusschingswejk. In het ziekenhuis te Middelburg zijn een tweetal brandweerlieden opgenomen, die ver wondingen hebben gekregen door vallende stukken muur. De brandweer uit Rotterdam is weer terug gekeerd. Op verschillende plaatsen wordt het blus- schingswerk nog steeds voortgezet. De schade valt nog niet te begrooten. Men vermoedt, dat deze zeker meer dan een mil- lioen bedraagt. Het R.-K. Werkliedenverbond en de groote gezinnen. In verband met het optreden van het tegen woordige Ministerie werd door het R.-K. Werkliedenverbond zijn bijzondere aandacht gevestigd op die punten van het programma 1929 der Katholieke Staatspartij, waarbij naar het aanzien van het Verbond meer speciaal het belang der arbeiders betrokken is. Het betreffende adres is eertijds reeds ge publiceerd. Het Verbondsbestuur heeft zich thans in aansluiting op dit adres met een schrijven gewend tot de Katholieke Fractie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal,waarin het volgende wordt opgemerkt „In de Troonrede zijn wel een aantal wet telijke maatregelen aangekondigd, die de kans openen, dat de ingetreden vier-jarige periode een vruchtbare zal kunnen worden, maar wij zijn er niet voldoende gerust op, dat de be langen der groote gezinnen die aandacht zul len hebben, welke o.i. bij de huidige ontwik keling der maatschappelijke omstandigheden noodzakelijk is. Al zijn we er niet blind voor, dat er in den laatsten tijd een en ander gedaan is om de groote gezinnen te helpen, het is nog slechts bij weinig doorslaande hulp gebleven. Om in de toenemende lasten der groote ge zinnen eenige beteekenende verlichting te brengen bestaat er o.i. slechts een middel, dat daaroe geschikt is, nl. de vorming van een Rijkskindertoeslagfonds, waarvan de Tweede Kamer reeds eenmaal de wenschelijkheid uit sprak. Daarnaast eischen de belangen der groote gezinnen eene zoodanige toepassing der Wo ningwet, dat, zonder dat aan die gezinnen ondraglijke lasten worden opgelegd, ze eene behoorlijke woning kunnen verkrijgen. Dit zal van 's Rijksschatkist financieele of fers vragen, die echter o.i. alleszins te ver antwoorden zijn. Aangezien de Regeering zich met betrekking tot het eerste punt nog niet heeft geuit en ten aanzien van het andere in vage termen, verzoeken wij U beleefd aan deze punten alle aandacht te wijden en ten opzichte hiervan op de Regeering den noodigen aandrang te willen oefenen, zoo mogelijk zelfs eene nieuwe uitspraak der Kamer uit te lokken. Het wil ons voorkomen, dat deze Regeering, die zegt zich te willen richten naar de begin selen der rechterzijde, de hierboven gerele veerde punten niet zal uit den weg gaan, Wanneer haar blijkt, dat zij voor de verwezen lijking er van in de Kamer steun zal vinden". Het Verbondsbestuur vertrouwt op de me dewerking van de Katholieke Fractie te mo gen rekenen. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER* Verslag R.-K. Landelijk Congres tegen het Neo-Malthusianisme. De Nederlanasche R.-K. Bond voor Groote Gezinnen heeft wel een grooot succes behaald met het houden van zijn R.-K. Landelijk Con gres tegen het Neo-Malthusianisme van 25 tot 27 Augustus 1929 te Nijmegen. Van die ernstige volkskwaal dezer tijden, van die volksvernie tigende kanker onzer geslachten is daar door eene schare van veelzijdig verschillend ont wikkelde katholieke geleerden aangetoond, dat dit verderfelijk stelsel een mislukking is op allerlei gebied, zoowel in zedelijk-godsdien- stig, als in oeconomisch en hygiënisch op zicht. En van dat Congres is een volledig verslag verschenen, dat in den bockhandel verkrijg baar is voor den prijs van ƒ2.50 franco per post. Voor de studie, omtrent het kwaad, dat het Neo-Malthusianisme voor den persoon, èn het huisgezin èn de menschelijke samenleving veroorzaakt, is dat boek rijk van inhoud. Na tuurlijk uitsluitend bestemd voor volwassenen P. D. [fj K Boekzaal van 15 November bevat een 125- tal recensies van nieuw uitgekomen boeken op allerlei gebied en in diverse landen. Alte und Neue welt van 1 December brengt, behalve de gebruikelijke bijdragen op literair, wetenschappelijk en ander gebied, 1 kunst- bijdrage en 53 platen. UIT HET BINNENLAND. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Donderdagmiddag kwart over 5 heeft op den Vughtschen weg nabij de gasfabriek een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee personen, die met een handkar naar Vught gingen werden door een autobus aangereden. Zekere Heesters uit Vught werd op slag gedood. De ander is gewond naar het ziekenhuis over gebracht. De aanrijdende autobus was van de N.V. 's-BoschVught. De chauffeur was verblind door het licht van een naderenden vrachtauto en had den handwagen niet bemerkt. Donderdagavond te kwart voor zes vond in de nabijheid van het stationsemplacement te Deventer een treurig ongeluk plaats. To?n de 60-jarige J. Klunder uit Deventer het rangeerspoor naar Oude Haven wilde over steken bij de kruising met den Rijksweg naar Almelo, werd hij door een rangeerlocomotief gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat hem beide beenen werden afgereden en hij zeer ernstige kwetsuren aan het hoofd opliep. Het deerlijk verminkte slachtoffer, dat gehuwd was, werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed. De Nutsspaarbank te Gorredijk heeft het faillisement aangevraagd van den heer H. B., koopman te Gorredijk. De heer B. was penningmeester van de Spaarbank, in welker kas een tekort is geconstateerd van bijna f 1 50,000. Er was Woensdag reeds sprake vau ge weest, dat Prinses Juliana een bezoek zou brengen aan den heer J. W. Thijsse, wonende aan het Canteloupenburg te s-Gravenhage die dien dag honderd jaren is geworden. Door omstandigheden kon dien dag dit bezoek niet doorgaan. Vrijdagmiddag om vijf uur heeft echter Prinses Juliana met Prins Hendrik een be zoek gebracht aan den honderdjarigen heer Thijsse. Voor de omwoners was dit bezoek geheim gehouden, maar toen Vrijdagmiddag de koninklijke Cadillac het stille Cantaloupen- burg inreed, veroorzaakte dit natuurlijk eenige consternatie en al spoedig had zich voor de woning van den heer Thijsse vrij wat volk verzameld. Geheel onverwacht kwam het hooge be zoek voor de familie Thijsse nietde oude heer had er zelfs den geheelen dag voor in spanning gezeten. In een der kamers hebben zij zich eenigen tijd met den ouden heer onderhouden. Prins Hendrik vroeg naar zijn gezondheid en de oude heer vertelde vol trots, dat hij nog bijzonder kras was. Dat de Koninklijke Familie hem de eer aandeed van een bezoek nad hem zeer ontroerd. Zijn vader had nog onder Napoleon ge vochten en Koning Willem I, Koning Willem II en Koning Willem III had hij nog goed gekend. Toen kwam Koningin Wilhelmina en thans zag hij de jongste generatie, Prinses Juliana, in zijn eigen woning. Prinses Juliana had als geschenk voor hem meegebracht een fraaie foto van de geheele Koninklijke familie, de laatste opname welke gemaakt is. Kinderlijk blij was de heer Thijsse met dit geschenk. Prins Hendrik en de Prinses ver zuimden natuurlijk niet hun handteekening te zetten in het receptieboek. Voor hun vertrek werd er nog een foto gemaakt van den ouden heer Thijsse met de beide vorstelijke personen. Na ongeveer een kwartier vertrokken de Prins en de Prinses weer. Onverantwoordelijke roekeloosheid. e Zondagmiddag gebeurde op den Rijksweg ten Zuiden van Velzen iets, waaruit blijkt, dat liet in den autobuswereld nog lang niet boter tje tot den boom is. Waar hier als gevolg van den consurrentie strijd tusschen twee auto busondernemers, met menschenlevens werd gespeeld, wordt het hoog tijd, dat de autori teiten zoo spoedig mogelijk aan deze onge- wenschte toestanden een einde maken, aldus het Haarl. Dbl. Twee autobussen, één van de N.V. „Storm vogel" en één van de firma P. Mooij en Z., beide op den weg van Beverwijk naar Haarlem stonden tegelijk op de pond. Zoodra de pont den Zuidelijken kanaaloever had bereikt, gin gen de beide wagens er snel van door. De Stormvogelbus reed den Ouden Rijksweg in, de bus van de fa. Mooy en Zn. volgde de voor geschreven route langs den nieuwen weg. Op de plaats, waar beide wegen samenvloeien, waren de bussen wederom bij elkaar. Eerst genoemde bus was er in geslaagd, de gele bus vóór te komen. Dit was niet naar den zin van den chauffeur van deze bus, die alles op alles zette, om z'n concurrent voorbij te snellen. De chauffeur vande bus van „Stormvogel", dit ziende, manoevreerde zoodanig, dat de ander naar links moest uitwijken. Het gevolg van I een en ander was een botsing. De chauffeurs lieten hun werk in den steek en zeetter. een heftige woordenwisseling in, die zóó hoog liep dat beiden een oogenblik later handgemeen werden en tenslotte in het gras rolden. De passagiers moesten tusschenbeide komen en de vechtenden met geweld tot rede brengen. Ook de politie kwam er bij te pas, zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. Lift verpletterd. Vrijdagmorgen te kwart voor twaalf is.in den nieuwbouw van Vroom en Dreesmann aan de Rectestraat te Eindhoven, doordat een liitka- bel brak, de lift met donderend geraas 16 me ter naar beneden gevallen. De 25-jarige liftbaas L. L., die zich op de lift bevond, bekwam een ernstige schedelbreuk. Na voorzien te zijn van het H. Oliesel is hij ter plaatse aan de gevolgen van den val over leden Meisje gedood in een stoomwasscherij. Een ongeval met doodelijken afloop heeft in de stoomwasscherij „Insulinde" aan den Rijksweg bij Den Helder plaats gehad, meldt het „Hbld." De pl.m. 18-jarige D. H. de Wolf heeft vermoedelijk haar arm in de centrifu gaal, welke wordt gebruikt om het waschgoed te drogen, gestoken, waardoor dit lichaams deel geheel werd afgerukt, terwijl zij tevens een klap van het deksel van de centrifuge al, dat zij had opgelicht en nog steeds in de hand hield, kreeg, waardoor een gapende hoofd wonde ontstond. Tijdens het ongeluk was nie mand anders bij haar werkzaam. Het slacht offer werd naar Marine-hospitaal vervoerd, waar zij 's nachts te half twee, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. UIT I1ET BUITENLAND. Brandwacht steekt brandjes aan In de entrepots van een Freibergsche firma te Himmelfurst hebben van 1 tot 30 November verscheidene branden gewoed, die groote ma- terieele schade aanrichtten. Verdacht heirvan werd de voormalige brand weerman Kircheis uit Brand-Erbisdorf, die thans gearresteerd is. Hij had de branden gesticht, om voor zijn compagnie de premie te verwerven. De man was indertijd een der hoofdbeklaagden m een geruchtmakend proces en bij die gelegenheid tot een voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld, welke straf door dit nieuwe misdrijf waarschijnlijk ten uitvoer gelegd zal worden. Blocddaad te Marseille. Dezer dagen moest de 24-jarige Italiaan, Oscar Besti, die wegens zijn gekrenkte geest vermogens vroeger reeds herhaaldelijk in een inrichting was verpleegd, op het politiebureau komen om zich te verantwoorden wegens mis handeling van zijn moeder. Met een geweer gewapend met 16 patronen in zijn zak begaf hij zich op weg. Onderweg stapte hij een fruitwinkel binnen waar hij alles omverwierp en de aanwezige klanten met sinaasappelen bombardeerde. In zeer opgewonden toestand kwam hij op het politiebureau aan, waar hij den dienst- doenden agent bedreigde en uitschold. Deze zag dat de man niet toerekenbaar was en trachtte hem te kalmeeren. Besti legde echter zijn geweer aan en schoot op den agent, die doodelijk getroffen neerviel. Besti rende daarop de straat op, achtervolgd door een sergeant die juist op het bureau was. Toen hij den moordenaar inhaalde draaide deze zich om*en schoot ook den sergeant neer. Vervolgens rende de Italiaan door de stra ten, steeds op zijn achtervolgers schietende, van wie er 6 gewond werden. Tenslotte werd hij overmand en door de woedende menigte zoo mishandeld, dat hij op weg naar het ziekenhuis stierf. Vrijdag en Zaterdag hebben naar aanleiding van het zich aanmelden van een tweetal per sonen uit Sas om aan de fabriek z.g. onderkrui perswerk te verrichten weder relletjes plaats gehad. Een vrij groote volksmenigte wachtte Vrij dagavond bij het uitgaan der fabriek de werk willigen op. Het schijnt daarbij niet al te zacht zinnig te zijn toegegaan. Des avonds zijn bij een der betrok&men in de Vredestraat de ruiten te zijn stukgegooid. In verband met een en ander werden de be trokken arbeiders Zaterdag per vrachtauto gehaald en thuisgebracht. Een groote menigte was op de been en de politie, die de onderkrui pers begeleidde, moest, naar wij vernemen, meermalen van de gummistok gebruik maken. Verschillende processen-verbaal zijn of zul len worden opgemaakt. De vrouwen hadden in de betoogingen een niet gering aandeel. Naar wij vernemen, heeft de Rijksbemid delaar zich de vorige week nogmaals tele grafisch met de directie in verbinding gesteld. Bij informatie deelde ons de directie mede, dat zij de vorige week uitstedig is geweest en dientengevolge dit telegram nog niet kon behandelen. Waarschijnlijk zullen wij in ons volgend nummer nadere bijzonderheden hieromtrent kuunen mededeelen. Zoowel uit Engeland als uit Frankrijk en Spanje komen berichten omtrent zwaar stormweer. In Engeland wordt de storm als een der zwaarste der laatste jaren beschouwd. Aan de kust werd een sterkte van 130, te Londen van 100 K.M. per uur geregistreerd.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3