Het CacL eau-ste 1 se 1. Rapport der commissie van Wijnbergen. Binnenland. Buitenland. Prootncienieuws. Stadsnieuwe. Kerknieuws. JTandelsberiehten Sport en Spel. Landb en Deeleell Rechtszaken. Tweede Kamerlid. Inwisseling van Zllverbens. Het Koningsbezoek bij den Paos. De Storm Alhier is over een lengte van 4 en een diepte van 1.50 meter een gat geslagen in den kanaaldijk (Kanaalstraat-Zuid). Wel een bewijs dat ook de golfslag in het kanaal kracht bezit. Zeeuwsch-Vlaanderen vooruit?! Door den Raad van St. Jansteen werd Vrijdag met 9 stemmen en 2 onthoudingen besloten om aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij schriftelijk te verzoeken om voor de eerstvolgende vergadering aan commis sarissen een voorstel op de agenda te plaatsen tot ontbinding van die Maatschappij. Toooeel R.-K. Kring. Het tooneel van den R.-K. Kring gaf gisteren zijn tweede opvoering van het blijspel »De Hoed van Italiaansch Stroo*. Klaarblijkelijk heeft de eerste uit voering haar effect niet gemist. De zaal was gisterenavond althans zeer goed bezet. Stórm Tijdens den storm der laatste dagen 5 werd alhier weer eenige schade aangebracht. O.a. werden van gebouwen der fosfaatfabriek J een aantal pannen van het dak geslingerd. In de wijk Zandstraat hebben het weer eenige Koreobond St. Willibrordos. Merkwaardige bekeering. Nederland—België 1—0. De winnaars van de „zesdaagsche" te Kenlen. Stambeek Ned. Trekpaard Belg. type. De moord te Stekene. zijn beheer heeft, vreest zelf den arbeid niet. Hij heeft reeds nu blijk gegeven een kundig, bekwaam bewindsman te zijn. We mogen met vertrouwen zijn frissche werk zaamheid tegemoet zien. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer A. B. de Zeeuw, die als opvolger van den heer J. ter Laan be noemd was, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer, de heer G. van der Houven te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit, opgenomen in Staatsblad 499, is bekend gemaakt, dat van I Dec. jl. af ten kantore van he} agentschap van het Ministerie van Financiën te Amster dam tegen wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld de bij besluit van 15 Februari 1919 ingetrokken zilverbons van f2,50 en de bij besluit vau 38 Januari 1928 ingetrokken zilverbons van f 1, beide aange duid als zilverbons van de eerste soort. Het aangekondigde bezoek van het Ita- liaansche koningspaar bij den Paus heeft volgens het vastgestelde programma plaats gehad. De Paus ontving eerst het koningspaar alleen in de kleine troonzaal van het Vati- caan. Daarna stelde de koning zijn gevolg aan den Paus voor. Vervolgens bracht het Koninklijk echt paar een bezoek aan Kardinaal-staatssecreta ris Gasparri om zich alsdan naar de St. Pieterskerk te begeven waar de koning en de koningin door den aartspriester van de St. Pieterskerk werden ontvangen. Daarna begaf de koninklijke stoet zich naar het paleis terug. Desmiddags bracht Kardinaal Gasparri in opdracht van den Paus een tegenbezoek aan het koninklijk paleis, Voor tusschenhandelaren en verbruikers positief schadelijk. Als no. 9 van den jaargang 1929 der „Ver slagen en Mededeelingen" van de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is versche nen het verslag der commissie tot onderzoek van het Cadeaustelsel, waarvan voorzitter was de heer mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Het rapport omvat zeven hoofdstukken, waarvan de eerste twee de voorgeschiedenis behandelen. De actie, die destijds uitgegaan is van het comité voor actie tot bestrijding van den ver koop met cadeaux, een comité, dat ingesteld was door de drie middenstandsbonden, wordt summierlijk aangeduid. De commissie heeft haar arbeid aangevan gen met het verwerken der feitelijke gegevens, die door genoemd comité verzameld waren. Aard van het stelsel. Zij ondesrheidt in het cadeaustelsel twee hoofdvormen het directe en het* indirecte systeem. Het directe systeem is aanwezig, wan neer het cadeau terstond bij aankoop van een bepaalde waar gegeven wordt, het indi recte, wanneer bij het cadeau een bewijs (bon) wordt verstrekt, dat recht geeft op een pre statie om niet. Alle vormen van het cadeau stelsel zijn tot deze twee grond typen te her leiden. Genoemde onderscheiding ligt dan ook aan het geheele rapport ten grondslag. Het cadeau-stelsel wordt in het rapport om schreven als het stelsel, waarbij een ver kooper bij eiken individueelen verkoop van een bepaalde waar aan den kooper een zaak ten geschenke geeft of een bewijs afgeeft, dat hetzij op zichzelf, hetzij in veelvoud, hetzij in een speciaal samengesteld veelvoud op een prestatie om niet recht geeft. Juridisch is naar het oordeel der commissie het cadeaustelsel een schenkings-overeen- komst naast een koopovereenkomst. Voor- en nadeelen. De commissie heeft vervolgens een schrifte lijke enquête gehouden onder producenten, tusschenhandelaren en verbruikers, aan wie uitvoerige vragenlijsten zijn toegezonden. Mede aan de hand van de gegevens, die deze enquête verschafte, bepaalt de commissie haar standpunt ten opzichte van het cadeau-stelsel en komt tot de slotsom, dat dit stelsel althans voor een deel den producenten voordeelen oplevert, doch daartegenover voor de tus schenhandelaren en verbruikers positief scha- delijk is. - Voor de tusschenhandelaren is vooral de beunhazerij een nadeel, terwijl de consumen ten, ofschoon zij het stelsel grosso modo be- geeren, hiervan vooral deze nadeelen onder vinden, dat le. zij economisch gebonden zijn bij den zelfden cadeaugever of dezelfde waar te blij ven koopen, totdat zij zich de noodige bons verworven hebben 2e. hun eenerzijds het cadeau wordt opge drongen en zij anderzijds geprikkeld worden om veel te koopen en 3e. zij cadeaux ontvangen, die vaak waar deloos zijn, doordat de cadeaugever geen vak kennis bezit van de geschenken, die hij ver schaft. Optreden tegen het stelsel. De commissie acht dan ook een optreden tegen het stelsel volkomen rationeel en gaat na, op welke wijze dit besnoeid kan worden. Zij meent dan, dat het stelsel niet zal uit zieken en wijst er o.a. op, dat het nog steeds toeneemt. De bestaande wettelijke voorschrif ten bl'i*(n v-idofiide e zijn - een actie uit de maatschappij voortkomend heeftt geen kans van slagen, zooriat alleen van een in grijpen van overheidswege heil kan worden verwacht. Voldoende grond voor zoodanig in grijpen is gelegen in de omstandigheid, dat het verbruiksbelang, dat algemeen belang is, dit vordert. De commissie onderzocht de mogelij klieid om de euvelen van het stelsel door een maat regel weg te nemen en komt tot de slotsom, dat door het stellen van den eisch, dat de verkooper den kooper op diens verlangen de aangegeven geldswaarde in plaats van het cadeau moet geven, ten aanzien van het di recte stelsel in voldoende mate aan de be zwaren wordt tegemoet gekomen. Wat het indirecte stelsel betreft, zal deze eisch alleen dan effect sorteeren wanneer den kooper de bevoegdheid wordt gegeven om, zoo dra hij een bewijs (bon) in zijn bezit heeft, door bijstorting van de waarde der hem nog ontbrekende bons, zich het cadeau-artikel te verwerven. Strafbepalingen. De commissie heeft ten slotte een maatregel ontworpen en dezen gegoten in den vorm van eeri vijftal strafbepalingen. De eerste bepaling keert zich tegen het voor de consumenten schadelijke grasduinen en beoogt te verbieden het geven van cadeaux die niet tot den gewonen handel of bedrijf van den cadeaugever behooren, tenij het bestaat in geld. De tweede bepaling betreft het directe stelsel en legt den verkooper de verplichting op om voor den kooper, die geen cadeau be geert, de koopsom te verminderen met de waarde van het cadeau. De derde bepaling betreft het indirecte stelsel en regelt onder meer den bijstortings- plicht. Met de vierde bepaling wil de commissie den verkooper, die een dividend heeft gegaran deerd, na verloop van zekeren tijd uit te be talen, verplichten desgewenscht dit dividend terstond te betalen bij aankoop der waar. Het kassabon-stelsel of kortingsstelsel in engeren zin valt onder de derde strafbepaling, zoodat het rapport ook den gever van kassa bons wil verplichten deze bons op verlangen terstond te verzilveren. De vijfde bepaling tenslotte legt den ver- koopre de verplichting op om in geval hij meer waren voor één prijs verkoopt, deze waren ook afzonderlijk verkrijgbaar te stellen voor prijzen, waarvan de som niet hooger is dan de prijs, waarvoor de waren gezamen lijk te koop zijn. Door deze bepaling wil de commissie voorkomen, dat haar maatregel ontdoken wordt, doordat de verkooper de waar en de cadeau te geven zaak voor één prijs ve'rkrijgbaar stelt. Aan het rapport is toegevoegd een overzicht van de maatregelen en wetsontwerpen, die ter zake in het buitenland worden aange troffen. Het stadhuis te Veere. Op de vragen van den heer Polak betreffen de den toestand van het stadhuis te Veere, heeft de heer Terpstra, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het volgen de geantwoord Het is ondergeteekende bekend, dat het stadhuis te Veere in een toestand van ernstig verval verkeert. Ook weet hij, dat de minder dan 10Ü0 in woners tellende gemeente Veere niet bij mach te is, dit gebouw naar behooren te doen her stellen. Toen eenige jaren geleden het herstel van een der hoektorentjes en den grooten toren ter hand werd genomen, is daarvoor, als bij drage in het totaal der kosten van 28.400, een Rijkssubsidie van 18.000 verleend. Voort zetting van de restauratie is zeker noodzake lijk en de ondergeteekende is in beginsel be reid, daartoe medewerking te verleenen. Op welke wijze dit zal kunnen geschieden, staat nog niet vasteen voorstel van het gem'éente- bestuur tot overdracht van het stadhuis aan het Rijk is nog in onderzoek bij de Rijkscom missie voor de monumentenzorg. Mocht haar advies den ondergeteekende 200 tijdig berei ken, dat hij nog bij het samenstellen van de eerstvolgende begrooting deze aangelegenheid nader in overweging kan nemen, dan zal hij dit gaarne doen. Intüsschen wil hij 'niet na laten, er op te wijzen, dat het op de Rijksbe- grooting jaarlijks voor monumentenrestaura ties beschikbaar bedrag, hoewel in den laat- sten tijd verhoogd, uit den aard der zaak niet toelaat, de vele noodgevallen aanstonds ge lijktijdig in behandeling te nemen. WESTDORPE. Prijsbilj&rten De gisteren gehouden prijs kamp op het biljart, bij L. Remerij alhier, gaf een uitslag als volgt: Aantal spelers 32. Eerste prijs A. de Causemaker en B. Remerij; tweede prijs Ed. de Clercq en Aug. de Maes- schalck, Sas van Gentderde prijs Cl. Gijsel en D. Thomasvierde prijs Pr. Pluijm en C. Dhertextra-prijs O. de Hulsters en G. de Hulsters. (Degenen, achter wier naam geen woonplaats vermeld staat, wonen te Westdorpe). SLUISKIL. Ledenvergadering Wlt-Gele Kr ;is Boven genoemde vereeniging hield Zaterdagavond in de zaal der St. Antoniusschool hare leden vergadering, die slechts door 28 van de 280 leden bezocht was. De voorzitter opende met christelijken groet en sprak een woord van welkom tot degenen, die blijk van hun goeden wil hadden gegeven en aanwezig waren. Notulen der vorige ver gadering werden zonder aanmerkingen goed gekeurd. Aan de Commissie voor R.-K. Zui gelingenbescherming in Zeeuwsch-Vlaanderen werd op voorstel van den secretaris een gift toegekend van f25, wat beter werd geacht dan een bloempjesdag, die hier geen groote resultaten pleegt op te leveren. Door de heeren R. Verhelst en E. Kalle werd verslag uitgebracht der gehouden Centrale Vergade ringen te Bergen-op-Zoom en 's-Hertogenbosch. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren A. van Aerde en Ch. van Hecke. In de vacature van mejuffrouw I. Schelstraete- Pielaet werd gekozen mejuffrouw Irène Ver- helst, terwijl de aftredende bestuursleden mejuffrouw R. van den Bulck en E. Kalle met bijna algemeene stemmen werden herkozen. De voorzitter spoorde de aanwezige leden aan, propagandisten te blijven en niet tevreden te zullen zijn, vooraleer elk R.-K/ huisgezin lid zal zijn van het Wit-Gele Kruis. Van de rondvraag werd door den voorzitter en den secretaris gebruik gemaakt om de baker van ons Wit-Gele Kruis, mejuffrouw Geeregat, bijzonder aan te bevelen. ST. JANSTEEN. Men uitte zijn verontwaardiging dat de Raad van Ter Neuzen eerst met veel pressie had gevraagd om ontbinding te bevorderen en nu vroeg om dat besluit weer in te trekken, al naar het haar het best voorkomt. Na een kort openingswoord, door den voorzitter gesproken, hebben de executanten het stuk weer vlot vertolkt. Dat het pakte* bleek wel uit het voortdurend lachen en het herhaald spontaan applaus. Aan hetgeen we over de eerste uitvoering schreven, mogen we nog een woord van lof toevoegen aan het adres van den grimeur, den heer R. Acke, die zichzelf vooral in de typen Verzinet, Bobin en Nouancourt had overtroffen. Kapelaan Jos. Adriaanssens, voorzitter van den Kring, heeft hem dan ook in zijn dank woord na afloop speciaal herdacht. Zijneerw. verklaarde voorts, het bijzonder op prijs te stellen, dat de voorzitter en leden der tooneel- vereeniging uit St. Jansteen de uitvoering hadden bijgewoond. Spr. beloofde, wederkeerig de uitvoering van hetzelfde stuk te St. Jan steen te komen bijwonen. Met een hartelijk dankwoord aan den regisseur, den heer v. d. Veken en aan alle medewerkenden sloot Zijneerw. dezen tweeden succesvollen avond van den Kring. schuren moeten ontgelden. Daar werden eveneens Verschillende pannen naar beneden gesmakt. Van ernstige schade kwam ons niets ter oore. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Kerkmeester te Boschkapelle den heer Alf Mangnus. De Korenbond St. Willibrordus in het Dekenaat Hulst was Maandagnam. 4 uur in het Rectoraat van het R.-K. Liefdehuis in vergadering bijeen. De Koren van Nieuw-Namen en Koewacht waren niet vertegenwoordigd. Omtrent de Zangersretraite, waartoe gele genheid bestaat van Zondagnam. 23 tot Dinsdagnam. 25 Februari a.s. en wel in het Retraitehuis te Gent (België) werd besloten dat de evqntueele deelnemers zich vóór of uiterlijk op 20 December a.s. bij den Z.Eerw. heer A. van Jole te Hulst moeten opgeven. Besloten werd, dat de respectieve direc teuren der aangesloten koren zullen deel nemen aan de methode Ward, welke zal ge geven worden in de Maanden Mei, Juni en Juli en wel iederen Zaterdag van 1,30 4,30. Over 't meezingen der geloovigen in de kerk werd algemeen 't beste geacht, dat iedere parochie hierin naar plaatselijke om standigheden zal handelen. Het eerst-volgende zangers-examen zal plaatsvinden in de maand April a.s. Men schrijft uit Rome aan de «Msb,« De «Osservatore Romano* meldt, dat Angelo Flor Mata y Mendoza, de stichter en leider der z.g. «gereformeerde Filippijnsche kerk«, die eerst tot de Aglipayaansche ketterij behoord heeft, tot de Katholieke Kerk is teruggekeerd. De afzwering der ketterij en het afleggen der geloofsbelijdenis hadden in tegenwoordig heid van den bisschop van Linghayen, Mgr. Guerres, plaats. Faillissementen opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). In de week van 2 7 December 1929 zijn in Nederland uitgesproken 49 faillissementen. VOETBAL Z.V.B. De aangekondigde wedstrijd tusschen de Sassche Boys IClinge I is gisteren wegens de weersomstandigheden en onbespeelbaar heid van het terrein afgekeurd. Sassche Boys II die naar Clinge op bezoek moesten, moesten om dezelfde reden thuis blijven. De wedstrijd HollandBelgië, gisteren voor een uitverkocht stadion gehouden, is door het Nederlandsche team welverdiend met 1o gewonnen, De zesdaagsche wielerwedstrijd te Keulen is gewonnen door het Belgische koppel GoossensDeneef. Tot secretaris van het Stamboek Neder landsche Trekpaard (Belg. type), te 's-Graven- hage, is benoemd de heer L. Bom, dierenarts te Zevenbergen, tevens hoofd van den vee- en vleeschkeuringsdienst Zevenbergen en Hooge- en Lage-Zwaluwe. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 6 December werden de volgende vonnissen uitgesproken ontucht: L. P., 19 jaar, werkman, Ossenisse, 3 maanden gevangenisstraf niet voldoen aan het bevel van een ambtenaarH. F. A. T., 43 jaar, machine bankwerker, Sas van Gent, f25 boete of 25 dagen hechtenis diefstal: A. A. M., 63 jaar, schaapherder, Biervliet, f25 boete of 25 dagen hecht. Donderdagmorgen is door de rechtbank te Dendermonde (België) uitspraak gedaan in de zaak tegen P. Denijs uit Koewacht, tegen wien, zooals men weet, 5 jaar gevangenisstraf was geëischt wegens moord. De rechtbank heeft den verdachte tot deze maximumstraf veroordeeld.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2