De Zeeuwsche Koerier j Visitekaartjes No. 3551 Maandag 9 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN De Katholieke Pers. Kameroverzicht. De schoone vreemdeling. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Omzwervingen door de stad van het Vaficaan FEUILLETON. Drukkerij De Zeeuwsche Koerier Sas van Gent. POSTREKENING No. 52419. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, Mr. T. J. Verschuur. Een kranig bewindeman. Hij belooft een der krach tigste figuren te worden van bet bnidlg kabinet. Zijn werkprogram DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT door Monseigneur ENRICO PUCCI. ROME, 4 December 1929. De aanslag op Mgr. Dr. Jan Olav Smit Waarom de revolver weigerde. Talrijke geschenken uit alle landen der wereld De onvermoeide arbeidskracht van den H. Vader. De nieuwe Kardinalen. De Italiaansche bladen brachten het bericht dat de instructie tegen de Zweedsehe Ram- stead Margareta Gridum, die een aanslag pleegde op den Kanunnik van Sint Pieter, Dr. Jan Olav Smit, geëindigd was omdat bleek dat deze vrouw in een vlaag van verstands verbijstering gehandeld had. Doch dit bericht is volkomen onjuist. Het onderzoek is nog in vollen gang en zal waarschijnlijk nog eenige dageni n beslag nemen, omdat de autoriteiten van de Stad van het Vaticaan het volle licht in deze zaak willen doen schijnen. Behalve de Zweedsclie Margaretha Gridum werd ook Mgr. Smit meerdere malen in verhoor genomen. Hij houdt zich steeds ter beschikking van den rechter van instructie der Vaticaansche Stad, Mgr. Angelini Rota. Mgr. Smit, die als Kanunnik van St. Pieter, zijn kamers heeft in de algmeene woning der Kanunniken, achter het groote sacristie van den Sint Pieter, heeft tijdelijk elders zijn intrek geno men om te kunnen ontkomen aan den storm- der journalisten, die van den Bisschop aller lei bijzonderheden wilden vernemen. In een kleine kamer in de Stad van het Vaticaan, in de nabijheid van de kazerne der Zwitsersche garde, wordt Margaretha Gridum door enkele verpleegsters bewaakt. Toen de opwinding der eerste dagen voorbij was, gedroeg zij zich tegenover de personen, die met haar in aan raking kwamen, zeer vriendelijk en voorko mend. Thans is gebleken dat Margaretha Gridum in betrekking was als gouvernante bij advocaat Panni in Rome. Om den aanslag te volvoeren hefet zij zich bediend van den revolver van haar meester. Maar zij wist niet hoe ze met het vuurwapen moest omgaan en daarom trachtte zij wel tot driemaal toe om op den Bisschop te schieten, doch zonder eenig gevolg omdat, zij de revolver niet in aanslag gebracht had. Uit alle landen der wereld worden thans rijke geschenken aangebracht voor den H. Vader bij gelegenheid van zijn Gouden Priesterfeest. De Duitsche regeering heeft aan den Paus een kostbaar servies van Sak- sicsh porcelein aangeboden. Het geschenk dat een waarde van 600.000 gulden vertegenwoor digt, is vervaardigd naar het model van het beroemde servies dat Frederik de Groote liet Naar het Engelsch door SONIA. (o) 7) Wel meisje, zeide hij, terwijl hij in zijn le ningstoel bij het vuur ging zitten, zo heóoen al alles ervan uitgevonden, van dien galant van Miss Esther. Ze aijn van morgen om even zeven uur in een postkar van de Zwarte Leeuw vertrokken. Je zult nooit raden, wie liet is. Mary stond plotseling van haar stoel op met doodsbleeke lippen. Kapitein Herriston, zei ze. Maar meisje, je moet er bepaald wat van ge weten hebben riep de molenaar uit. Hij is 't. Dat da chtik, antwoordde zij zacht, en zon der een enkel woord meer te zeggen, ging zij weer zitten, en kort daarop naar bed, zonder door een enkel teeken, haar geheim verraden et hebben. Zij droeg haar lot met gelatenheid en in stilte, tot 't laatst toe. Drie dagen na de ont vluchting kwam er een brief voor John Bax ter met een wissel voor '.t bedrag van zijn vordering aan kapitein Herriston en met liet verzoek, dat diens valies naar een hotel in 't West-End zou gezonden worden. Dat was alles. Drie maanden daarna trouwde mr. Greenock met Sophie Ashton, een mooi meisje van even vervaardigen voor zijn kasteel te Potsdam. Op een groote tafel in het Spogliatoio de zaal waar de H. Vader zich met de Litur gische gewaden bekleedt vóór Z. H. de Six- tijnsche. kapel binnengaat stond het ge schenk tentoongesteld. Het bestaat uit 600 deelen en is voor 60 personen. De Staats-por- celeinfabrieken te Berlijn hebben er zes maanden op gewerkt. De beste kunstenaars hebben ieder onderdeel van het servies een voor een met de hand beschilderd. Alle 600 voorstellingen zijn verschillend en op it dei- deel staat naast het blauwe wapen van Fre derik den Groote" de opdracht der Duitsche Regeering aan Z. II. Paus Pius XI bij gele genheid van Zijn gouden Priesterjubiló De Regeering van het Duitsche Rijk. Dr. Klee, de directeur v or Vaticaansche nangehgenhedm in het Rijks ministerie voor buitenlana.sche zaken te Berlijn overhandigde don H. Vader dit kostbare geschenk, met een begeleidend schrijven van den President der Duitsche Republiek, die, na uitdrukking te hebben gegeven aan de gevoelens van eerbied en bewondering voor den H. Vader, ten blijke waarvan dit geschenk werd aangeboden, te vens den wensch uitsprak dat het Z. H. moge gegeven zijn nog lange jaren te behouden zijn onvermoeide arbeidskracht waarvan de H. Vader iederen dag opnieuw het overtuigend bewijs levert. De Duitsche gezant sloot zich hierbij aan namens het geheele Duitsche volk. De kinderen van den gezant boden den H. Vader een witte en blauwe bloemtuil als een symbolische hulde en groet van de Duit sche jeugd. De H. Vader was diep ontroerd om deze aardige attentie, terwijl Z. H. de kinderen dankte, streelde de H. Vader de blonde kinderkopjes en gaf hun Zijn bijzon deren zegen. Over het geschenk van de Zuid-Amerikaan- sche katholieken hebben wij U reeds eerder mededeeling gedaan. Ook Oostenrijk en Hon garije hebben aan den H. Vader prachtige geschenken doen toekomen. De gezant van Oostenrijk gaf een heerlijke schilderij, voor stellende een tafereel uit de H. Sacraments processie tijdens het laatste Eucharistische Congres te Weenen, terwijl Hongarije den H. Vader een kostbare collectie van I00G0 boeken overhandigde. De Amerikaansche katholieken zullen den H. Vader een som van 50.000 Dollar ter hand stellen, ofwel voor de oprichting van een Priesterseminarie ofwel voor de Vaticaansche Bibliotheek, al naar gelang de H Vader zelf verkiest. Kardinaal Gasparri heeft officieel aan Mgr. Verdier laten weten dat hij bij het a.s. Con sistorie het purper zal ontvangen. Ook Mgr. Pacelli, de Pauselijke nuntius te Berlijn zal naar de Eeuwige Stad terugkeeren om daar als Kardinaal aan de Curie verbonden te worden. twintig jaar. De Baxters hoorden omstreeks denzelfden tijd, dat hij driehonderd pond 's jaars had vastgesteld voor zijn dochter, een zeer kleine som in vergelijking van de berekeningen der jonge dame, en dat Mr. en Mrs. Herriston in een kleine stad in Frankrijk woonden. Niemand had ooit eenig vermoeden van Mary's verdriet. Het duurde heel lang, eer zij herstelde van de gevatte kou en koorts, die de dokter voor iets van een paar weken ge houden had, maar zij werd beter, en ging weer met haar gewonen, lichten tred door 't huis, maar nooit meer met haar oude opgewektheid die was voor altijd verdwenen. Er was een zachtheid en kalmte in haar ma nier van doen, die een aangenamen indruk maakten maar zij zou nooit meer het vrco- lijke, gelukkige schepseltje zijn, dat ze voor de ontmoeting met Jamés Herriston geweest was. Niemand vermoedde de oorzaak van deze andering in haar. Haar vrienden maakten al leen de opmerking dat zij veel bezadigder was geworden. Jaren gingen voorbij, en Mary Baxter kreeg meer dan een aannemelijk huwelijksaanzoek van welgestelde jongelieden uit Lowminster maar de beide zusters bleven ongetrouwd. De molenaar stierf en zij waren verplicht het gemakkelijke oude huisje te verlaten, waai in zij haar kalm, onbelangrijk leventje hadden gesleten. Zij waren volstrekt niet rijk na haar vaders dood zij huurden dus een huisje aan den buitenkant van de stad en zochten hun klein In Sancta Maria troffen we het volgend artikeltje aan Nu het hoogst verblijdend besluit is geval len, DE MAASBODE aan de hoogste eischen, die aan een dagblad met morgen- en avond editie kunnen gesteld worden, te doen vol doen nu ook DE TIJD met een ochtendblad zal uitkomen, achten we het ons ten plicht nogmaals met alle klem onze Katholieken aan te sporen de Katholieke pers te steunen. Niemand kan ontkennen, dat de pers een macht is, die onberekenbaren invloed uitoe fend op de geestesrichting der menschen, in vloed ten goede of invloed ten kwade. Wie getrouwe lezer is van een liberaal blad, zal liberaal gaan denken en voelen zonder het zelf te merken wie een neutraal blad leest, zal langzamerhand onverschillig worden en wie zich door een socialistisch blad laat voor lichten, kan onmogelijk aan den invloed van het socialisme ontkomen. Zoo ook zal de lezer van een katholiek blad, naar de katholieke beginselen worden opgevoed. Voor ons, Katholieken, is de keuze gemak kelijk te maken. Onze plicht vordert, dat we aan alle socialistische, liberale en neutrale bladen en lectuur den toegang tot onze wo ning verbieden. In plaats van steun te ver- leenen aan genoemde bladen door het nemen van een abonnement, moeten we onvermoeid strijden en blijven strijden tegen alle slechte lectuur, ook tegen zoogenaamde neutrale bladen. Plichtsgetrouw moeten we opkomen voor de katholieke bladen en gaarne onze medewer king verleenen om de katholieke oladen meer en meer verspreid te krijgen. Bij de aanzienlijke uitbreiding, welke de katholieke dagbladen DE MAASBODE en DE TIJD ondergaan, moeten we onze geloovigen aansporen die bladen op bizondere wijze te steunen en te verbreiden. Zou hier niet een heel mooie taak weggelegd zijn voor de paro chiale comitees van Icckennpi stelen Zoudea ze wel heilzamer werk kunnen verrichten dan een katholiek blad te brengen in de gezinnen, aan wie ze hun zorgen wijden Denken we aan het woord van Paus Pius X z.g. „Bouwt kerken, geeft missiën, sticht scholen dat is grootsch en edel, maar al uw werken zullen weinig baten, als gij tevens niet hanteert het verdedigend en aanvallend wa pen der katholieke pers". Vooral De Maasbode en De Tijd verdienen in de gegeven omstandigheden ons aller waar deering en steun. De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. inkomen te vergrooten door 't verhuren van van kamers. Acht-en-twintig jaren waren verloopen, se dert de ontvluchting van Esther Greenock. Harriet en Mary Baxter waren nu twee be jaarde vrouwen met grijze haren geworden, altijd in 't grijs of een andere stemmige kleur gekleed en met het air van oude jongejuffrou wen over zich, en een puntige netheid en rein heid in de bijzonderheden van haar costuum. Zij waren samen gelukkig op een kalme, een tonige manier en hielden veel van elkander. Het was haar tamelijk wel gegaan, want zij waren geacht en bemind in heel Lowminster en de menschen vonden het altijd prettig, als zij haar een dienst konden bewijzen. De jonge vrouw van Mr. Greenock had liem twee flinke jongens geschonken en dit was de de nekslag geweest voor Esthers verwachtin gen. Zij had nooit meer van haar vader ge kregen dan driehonderd pond 'sjaars en reeds lang op gehouden dat te krijgen. Het bericht van haar dood had omstreeks tien jaar na haar huwelijk Lowminster bereikt Zij was na een slepende ziekte in Nice gestor ven en had geen kinderen nagelaten. Het huisje, waarin Harriet en Mary Baxter woonden, stond in een stille, kalme straat, oij een óude poort aan 't begin van Lowminster een grijze, Gothische poort daarbuiten lagen slechts eenige verstrooide Vila's aan den groe ten weg. Het was een nederige woning, eenigszins Wie reeds thans zijn J bestelt voor Nieuwjaar is zeker, |j tijdig bediend te worden. Wacht niet tot het laatste 1 oogenblik Minister Verschuur verdedigt in de Tweede Kamer zijn Arbeidsbegrooting. En op een wijze welke bij alle partijen enorm respect afdwingt. De overzichtschrijvers van alle groote bladen hebben slechts woorden van lof voor de kennis van de materie welke hij aan den dag legt, voor de rustige, kalme, bezonken wijze, waarop hij zijn bedoelingen exposeert, voor de slagvaardigheid ook welke hij ten toon spreidt. Den tweede Katholieke minister, die aan bod komt, be looft een der krachtigste figuren van de regeering te worden. De minister heeft in zijn redevoering onder meer een opsomming gegeven van wat zijn taak in de komende periode omvat. Ilij zal als hij dat program tot uitvoering weet te brengen zijn tijd meer dan wèl hebben be steed. Men luistere. Hij begint met de uit voering van de Ziektewet, welke op i Maart a.s. vrijwel in haar geheel in werking treedt. Dan komen op het programma: de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten; een wetsvoorstel inzake de bedrijfs organisatie; een landarbeiderswet, aanvankelijk alleen voor vrouwen en kinderen; herziening van de Invaliditeitswet en van de Ouderdoms wet; reorganisatie van de sociale verzekering; regeling van de economische voorlichting werkloosheidsverzekering; versterking van de positie van ons land ten aanzien van handels verdragen winkelsluitingwijziging van de drankwet, van de stuwadoorswet regeling van de arbeidsbemiddeling wijziging van de Arbeidswet en van de merkenwetvoor zieningen inzake de huisindustrie; overweging van een rijkssubsidiefonds. Minister Verschuur, die Arbeid* onder achterwaarts gelegen, met een tuintje ervoor, waar de bloemen bijna even welig in groeiden als in den ouden tuin bij den molen. Van binnen was het huisje een schilderij van netheid en vlekkeloosheid, en er lag over alles een waas van verbleekte schoonheid, en er heerschte een geur van gedroogde roze- blaadjes en lavendel, die een soort van droevi ge bekoorlijkheid had. Al de meubels waren oud en ouderwetsch maar de mahoniehouten tafels op één poot er- de kasten met koperen handvatsels blonken als zoovele spiegels en de ruime, oude leuning stoelen waren opgevroolijkt met fr$sch go- kleurde overtrekjes, alles rozeknopjes en ap pelbloesem. Op een kouden herfstavond kwam er een ziekelijk heer bij de zusters Baxter, om ka mers te huren. Hij was aanbevolen door^den drogist, vertelde hij aan de twee oude jonge juffrouwen, en hij toonde zich zeer tevreden over de kamers, die zij hem lieten zien. Hij was een lange man, met een vollen grijzen baard, die het benedenste gedeelte van zijn gelaat geheel bedekte hij had grijs haar en grijze wenkbrauwen en heel "schitterende, zwarte oogen, die Mary Baxter een vreemde gewaarwording gaven, als zij naar hem op keek. Hij vertelde haar, dat hij Howard heette en dat hij van plan was den winter in Lowmin ster door te brengen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1