S- O. S Radionieuws Landt an Veeteelt Stadsnieuwe Burgert. Standen Loep der bevolking Sport en Spel. Handelsberichten Marktberichten Boeken Sijdschr. Gemengd JTteuws. Ongeluk. Op de Amoniakfabriek had eetl werkman uit Hulst Dinsdagavond het onge luk een stuk ijzer op een zijner voeten te krijgen, waardoor hij ter onderzoek moest worden opgenomen in de R.-K. Verpleging, alhier. Nader vernemen wij, dat 2 zijner teenen waren gebroken. Verbrand Het kindje van L. F. viel in een onbewaakt oogenblik in een pot heete pap, waardoor het ernstige brandwonden opliep. Auto door tram aangereden. Gisterenavond rond half zeven werd een auto, waarin de gezusters de R., uit Sas van Gent, met hare kinderen gezeten waren, nabij de Trambrug op de Westkade, alhier, aangereden door een uit de. Tramstraat komende tram. R.-K. Kring. Wij herinneren er onze lezers nog eens aan, dat Zondagavond a.s. de Ka tholieke Kring de tweede opvoering geeft van het succesnummer »De Hoed van Ita- liaansch Stroo*. De roep, die van de eerste uitvoering is uitgegaan, zal stellig de belang stelling overgroot doen zijn. Men zal dan ook verstandig doen, door zich tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. St. NiCOlaaSTieriog. Naar wij vernemem is op de verschillende scholen te dezer stede het St. Nicolaasfeest weer op de gebruikelijke wijze gevierd. Het is voor de kinderen weer in den vollen zin des woords een heerlijk avondje* geweest. Internationale Voetbalwedstrijd Holland—België 5 pCt Obligatielening. Ingezonden Mededeeling (11) R.-K. Sfcanlsorganlsatle. Door den heer Geerts uit Hulst is Dinsdagavod alhier een afdeeling opgericht der R.-K. Standsorgani satie. Het bestuur werd als volgt samen gesteldVoorzitter F. Lafort, ie secretaris D. de Groot, 2e Ch. van Hecke, ie penning meester H. de Smet, 2e P. A. Dhanis, com missarissen L. de Vos en A. Fermont. TooceMcInb „Kunst en Vermaak". Onze tooneelclub, die met hare jongste uitvoeringen zoowel hier als te Philippine zulk een groot succes mocht boeken, heeft de vereerende uitnoodiging ontvangen Zondag a.s. hetzelfde program ook te Aardenburg uit te voeren. Geen twijfel of zij zal ook daar de eer van Sluiskil hoog weten te houden. Autobus tO Water. Bij het draaien, ge raakte Woensdagmorgen een der bussen welke arbeiders naar de nieuwe fabriek brengen achterwaarts in het kanaal. Gelukkig waren er geen menschen meer in en wist de be stuurder er uit te springen. Met het noodige materiaal, dat bij de hand lag, was de bus spoedig op het droge gebracht. R.-K Pabrioksarbeldersbeud Tot penning meester dezer afdeeling is wegens vertrek van den heer J. de Vos benoemd, de heer H. de Smet. Heipaal op het hoofd. In de R.-K. verpleging alhier is opgenomen de werkman B. uit Zaam- slag-Marg., werkzaam op hte terrein der nieu we amoniakfabriek, die door een vallende hei paal ernstig aan het hoofd werd gekwest. De toestand van den man is hoogst zorg wekkend. ZUIDDORPE. AXEL. Olraetsur Postkantoor De heer J. L. M. Boot, commies P. en T. te Haarlem, zal worden benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Axel. HULST. Maandag ventte zekere J. C. V., een Hollan der te Weesp geboren, Antwearpen woonachtig hier langs de huizen met hechtpleisters. In de winkel van de Qez. B. zag hij kans zich het in de winkellade aanwezige geld toe te eigenen. De diefstal werd echter spoedig ontdekt en bij bij de politie aangegeven. Deze had den dief al gauw opgespoord, op wien het gestolen geld werd gevonden. De man is naar Middelburg overgebracht. GROENENDIJK. Autofeusileust opgeheven De autobus dienst naar Sluiskil is opgeheven wegens te geringe belangstelling. IJZENDIJKE. Dlenatjabllenm Maandag j.l. herdacht de heer de Haan directeur van het Post kantoor alhier, zijn 40-jarig dienstjubileum. AARDENBURG. ültveerlna ioor Sluiskilsche Tooneelclub Zondag a.s. komt de tooneelclub >Kunst en Vermaak*, onderafdeeling van de Katholieke Jeugd-Vereeniging »Sluiskil«, in de zaal van den heer Aug. Dierick-Boerjan een uitvoering geven. Het programma vermeldt: ie >De Held van Parijs*, drama in 4 bedrijven en 2e »Mijn Particulier Secretaris*, blijspel in 3 bedrijven, nummers waarmede de Sluis kilsche spelers zoowel in hun woonplaats als te Philippine kortelings groot succes oogstten. Geen twijfel of ook te Aardenburg zullen hun een welverdiende belangstelling en bijval wachten. BIERVLIET. Tijdelijk onderwijzer. Tot tijdelijk onderwij- *ef aan school A is benoemd de heer A. Jan sen uit Aardenburg. N CADZAND. Voordracht onderwijzer. Op de voordracht voo ronderwijzer alhier, in de vacature de Klerck, wien eervol ontslag is verleend, zijn geplaatstH. M. van Cruyningen te Retran- chement, M. P. Geene te Terhole en J de Keuninck te Nieuw vliet. K. R. 0. Woensdagmiddag is door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, het nieuwe gebouw van den K. R. O. te Amsterdam plechtig ingewijd. Spreekuur Landbouwconsulent te Parijs. De heer ir. A. Sevenster, Rijkslandbouwcon- sulent te Parijs, zal voor belanghebbenden te spreken zijn in een localiteit van het ministe rie van Binnen landsche Zaken en Landbouw Binnenhof 19 te Den Haag, op Maandag 9 De cember des namiddags van 2 tot 3,30 uur. Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 8 December, feestdag van Maria On bevlekte Ontvangenis en herdenking van het 75-jarig jubileum, waarop dit tot geloofswaar heid door Paus Pius IX werd verklaard, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en tijde lijk welzijn der parochie om 10 uur de Hoog mis voor de levende en overledene leden van den R.-K. Vrouwenbond. Onder de H.H. Missen de jaarlijksche collec te met open schaal voor de verwarming der kerk, en daarna de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof met Te Deum ter eere van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Maandag 9 December, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor de Geloovige zielen om 8 uur gezongen H. Mis voor mejuffrouw Maria Coleta Lammens en overleden familie. Dinsdag 10 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor het welzijn der St. Vincentius- vereeniging met algemeene H. Communie der leden om 8 uur gezongen H. Mis voor eene overleden familie. Woensdag 11 December, om 7 uur gezongen jaargetijde voor mejuffrouw Maria Hendriks om 8 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker. Donderdag 12 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame De Roeck- Dankers om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus Mouton en echtgenoote. Vrijdag 13 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie D'hoens-de Baets om 8 uur gezongen jaargetijde voor mejuffrouw Alma Regina Martens. Zaterdag 14 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Eduardus Marcellus Govaert en madame Adelaide Henrica Tack om 8 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels- Pontenagel. Zaterdagavond biechthoor;n van u,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 15 December, d'rde Zondag der maand, om 7 uur de Vroegmis voor eene over leden familie, met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie om 10 uur de Hcogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Onder de H.H. Missen het gebed voor heilige priesterroepingen. De medewerking en de gebeden der geloovi- gen worden verzocht om te komen tot de op richting van eene katholieke bijzondere school in de Zandstraat alhier Volgens het Algemeen Wetboek der Kerk luiden de bepalingen omtrent het katholiek onderwijs o.a. Canon 1113 „De ouders zijn onder de zwaarste verplichtingen gehouden zoowal de godsdienstige en zedelijke als de natuurlijke en burgerlijke opvoeding hunner kinderen met al hun krachten te verzorgen alsook in hun tijdelijke oelangen te voorzien." Canon 1374 zegt o.m. „Katholieke kinderen behooren geen niet-katholieke, onzijdige, ge mengde d.w.z. ook voor nietkatholieken open staande scholen te bezoeken." De auto werd van achteren door de loco motief gegrepen en geheel omgedraaid. De wagen was geheel onbruikbaarruiten, spat borden en achterwielen waren vernield. Wonder boven wonder kwamen de inzit tenden met den schrik vrij. Volgens ooggetuigen is het aan de vaardig heid van den chauffeur, die op het oogenblik van de aanrijding uit alle macht remde, te danken, dat de auto niet in het water werd geslingerd. De man, die met den plaatselijken toestand onbekend was, had door het ruwe weer de signalen van de tram niet gehoord. Het is en blijft daar ter plaatse, evenals aan het Schulpenpad, een zeer gevaarlijk punt. Zou het, zoo vragen wij ons af, geen aanbeveling verdienen, de tram op dergelijke plaatsen even te doen stoppen en door den conducteur te doen constateeren, dat de weg veilig was In het algemeen belang lijkt het ons in elk geval gewenscht, dat naar een goede oplossing worde gezocht. k A.A i-M m «amm WESTDORPE. Gedurende de maand November 1929. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Nov. Johannes de Frankrijker (van Nieuwveen) 21 jaar jm. en Magdalena Maria David, 20 j., jd. Geboorten. 29 Nov. Willy Rossy Levinus, z. van Eduardus van de Velde en Maria Coleta Leenknegt. Overlijden. 8 Nov. Martha Eduarda Juliana van Himschoot, 35 jaar, d. van Leonardus van Himschoot en Juliana Spuessens. 14. Juliana van Waes„ 81 j., d. van Dominicus van Waes en Johanna Amelia Ysebaert. GRAAUW. Gedurende de maand November. Huwelijks-aangiften. 28. Gelein Dieleman, 35 jaar jm., en Adriana Willemsen, 31 j. jd. Overlijden. 16, Resina Dorothea, 75 jaar, dochter van Pieter Hermans en Resina Do rothea Daalman. 27.- Eduardus Alphonsus Augustus, 33 jaar, zoon van Eduardus Ber- nardus van den Eeckhout en van Philomena van Laar. WESTDORPE. Gedurende de maand November 1929. Ingekomen Margaretha De la Ruelle van Wachtebeke Johannes de Frankrijker van Nieuwveen Magdalena Maria David van Breda 'Petrus Vernimmen, met gezin, van Boschkapelle Camilus de Vrieze van AxelMagdalena Maria Selis van Gent Ceriel Hemelsoet van Zuid- dorpe. Vertrokken Bertha Marie Josée van Waes naar Hulst Pierre Fern and Gaston Clement Vercraeye naar Bouchaute Alphonsius Kersbulck, met gezin, naar Sas van Gent Mathilda Maria van Geersaem naar Zuiddorpe Hendrik Jan Schooft' naar Ter Neuzen Maria Susanna Bijleveld naar Ter Neuzen. (Het Nederlandsch elftal.) DoelVan der Meulen. AchterVermetten (aanvoerder) en van Kol. Midden Kools, van der Wildt, Breitner. Vóór Landaal, Tap, Backhuys, Van den Broeck en van der Heijden. Reserves L. Halle, De Bruijn, De Leeuw en Kluin. De wedstrijd zal te Amsterdam gespeeld worden op 8 December a.s. Aanvang 2 uur. VOETBAL Z.V.B. Wedstrijduitslagen van Zondag. Ie Klasse B. Sassche BoysTerneuzen 2 73 HontenisseBreskens 17 2e Klasse B. Nieuw-NamenHuist 2 afgek. 3e Klasse B. Clinge 2Koewacht 21 Wedstrijdprogram voor Zondag a.s. Ie Klasse B. Sas. BoysClinge, Scheidsr. F. Harms, Aanv. 2 uur. Terrein Sassche Boys. BreskensAxel, Scheidsr. C. J. Odem Aanv. 2 uur. Terrein Breskens. 3e Klasse B. Clinge 2Sas. Boys 2 Sceidsr A. J. P. Roo- vers Aanv. 2,30 uur Terrein Clinge. KoewachtOranje Sceidsr. Lod. Stroecken. Aanv. 2 uur. Terrein Koewecht. De Nederlandsche Landbouwbank N. V., Amsterdam, en de firma Lentjes Drossaerts berichten, blijkens de in dit nummer voor komende annonce, dat zij vanaf heden de inschrijving openstellen op een 5 pCt. obli- gatieleening, groot f 175,000, verdeeld in stukken van f 1000, f 500 en f 100 ten laste van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Andreas te Steenwijkerwold (O.) Koers van uitgifte 998^ pCt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het prospectus, dat bij emittenten ver krijgbaar is. Een S. O. S. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Dit S. O. S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen dat Akker's Abdijsiroop het voor hen aangewezen middel is. Middelburg, 5 Dec. Op de graanmarkt was de aanvoer matig. Tarwe f 11,25 a 11,75» kroonerwten f awitte boonen f 39 a 41, lange bruine boonen f 17 a 18,50, ronde br. boonen f 16 a 16,25, maanzaad f36 a 38. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f 1,10, eieren f 10,50. Aangevoerd door han delaren boter f1,05, eieren f 10,Part. prijs boter f1,17, eieren f11,50. OOSTBURG, 4 Dec. Tarwe f11,50 11,57, chevalier f 9,52, erwten f13,50, bruine boonen f 17, haver f8,50. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER* Kalender 1930. De firma Ls van Waesberghe-Janssens heeft, hare gewoonte getrouw, haar clientèle weer met een duidelijke wand (maand-) kalender verrast. Bij de samenstelling ervan is de practische bruikbaarheid op den voorgrond gesteld, en de uitvoering eenvoudig, doch zoo net moge lijk gemaakt. Evenals de vorige jaren is een flinke ruimte voor aanteekeningen gelaten, zoodat deze kalender eene goede hulp is voor kantoor en huiskamer. UIT HET BINNENLAND. Ernstig auto-ongeluk Zondagmorgen is op den imiersfootrsche sir ara weg onder de gemeente Huis ter Heide een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer Diesfeldt uit Voorburg, die uiet zijn vrouw en twee dochters in zijn auto op weg was naar zijn zoontje, dat in het R.K. Jongeheeren Pen sionaat „St. Louis" te Amersfoort wordt opge voed, moest plotseling uitwijken voor een voet gangster, die den weg overstak, maar eens klaps op haar schreden terugkeerde. De heer D. haalde echter te veel naar links uit, waar door de wagen tegen een boom reed. De auto die een snelle vaart had, was echter nog niet tot stilstand gekomen en vloog naar de andere zijde van den weg, waardoor de voetgangster een ongeveer dertigjarige Duitsche dienstbode uit Huis-ter-Heide werd gegrepen en op slag gedood. Hierop kwam de auto in botsing met een andere boom, en werd zwaar beschadigd. Door den zwaren schok werden de heer D. en zijn oudste dochter uit den wagen geslingerd en met ernstige inwendige kneuzingen opge nomen. De andere twee inzittenden liepen lich tere kwetsuren pp, Dr. de Boer van het vliegveld Soesterberg, alsmede dr. Tjeenk Willink, gemeente-arts te Zeist, hebben de eerste hulp verleend. De slachtoffers zijn in zeer ernstigen toestand per auto van den Militairen Geneeskundigen Dienst van Soesterberg en den Geneeskundi gen Dienst te Zeist naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. Naar wij vernemen is mej. Diesfeldt in het ziekenhuis te Zeist aan de gevolgen overleden. Wielrijdsters onder een auto. Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf had te Sittard een ernstig auto-ongeluk plaats. De vrachtauto van de onderneming Ruers reed in de richting Stadbroek, terwijl de gezusters Rusters, gezeten op een rijwiel, eveneens in deze richting reden, maar links van de weg hielden. Op het signaal van den auto staken de meisjes den straatweg over, met het gevolg dat zij gegrepen werden en onder de auto te recht kwamen. Een der meisjes, zeven jaar oud, werd vree- selijk verminkt en was op slag dood. Haar on geveer twintigjarige zuster liep levensgevaar lijke verwondingen op en werd in hoogst be- denkelijken toestand naar het Fransche kloo ster gebracht Den chauffeur treft geen schuld. Kinderen onder zand bedolven. Eenige kinderen waren Maandagmiddag te Castrisum op het terrein van het Prov. Zieken huis Duin en Bosch aan het spelen en ver maakten zich met het bouwen van forten. Zij hadden een diepen kuil gegraven, die echter plotseling instortte, met het treurig gevolg, dat een drietal kinderen onder het zand werden bedolven. Twee hunner wisten zich te redden, doch het derde, het zoontje vaan den heer Koeman, kon eerst na twintig minuten te voer schijn worden gehaald. De ijlings ontboden arstn vean het gesticht konden slechts den dood constateeren. Op het sportveld gestorven. Op het sportveld van de R.-K. voetbalver- eeniging te Waalre heeft Zondag een tragisch ongeval plaats gehad. De 23-jarige H. Claes, van Waalre, kwam te vallen, toen hij een bal wilde spelen en stierf onmiddellijk. Het voorvol greep de spelers zóó aan, dat verschillende van hen bewusteloos ge raakten. Het lijk werd naar het patronaatsgebouw overgebracht, waar geestelijke en geneeskun dige hulp spoedig aanwezig was. De genees- heeren konden slechts den dood constateeren tengevolge van hartverlamming. Men is diep onder den indruk van het ge beurde. v UIT HET BUITENLAND. Kind door varkens opgegeten. In het dorp Nyór&dmagyaros in Zevenber gen verwijderde vrouw van den landbouwer Imre Vamos zich voor een uurtje van huis, haar baby van acht maanden in de keuken achterlatend. De varkens drongen intusschen de keuken binnen binnen, wierpen de wieg om en vraten het ongeluukige kind op. Toen de vrouw terugkeerde, vond zij van haar kind slechts een paar lappen bloedig vleesch en beenderen. De vrouw kreeg een toeval van ontsteltenis. e

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2