Op, ten Kruistocht! STEYAER SPOOR'/ MOSTERD No. 3550 Vrijdag 6 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN Kameroverzicht Buitenl. Overzicht Binnenland. Buitenland. Provtncienieuws. BIGGELAAR'-', 0 VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND faSTBEÜENIIte K». 52418 INGEZONDEN MEDED RELING (6) Ing9z< nden Nededeoling (47) Bond van Harmonie- en Fanfaren vereent- gingen in Zeeland Provinciale Boot' DAAR GAAT DE HUWELIJKSBOOT! PEItóPOND Verdronken De familie C. N. ontving Woensdagmorgen telegrafisch bericht uit Rotterdam, dat de zoon Em., die varende was op een Rijnschip. aldaar is overboord geslagen en verdronken. Omver gereden deor een »nto. De werk man A. K. uit Caprijcke (B.) werd Dinsdag morgen door een tot nu toe onbekend ge bleven auto aangereden, waardoor de man kwam te vallen en verwondingen opliep aan het gezicht. Na in de R.-K. Verpleging ver bonden te zijn, kon hij naar huis rijden, doch verscheen Woensdagmorgen niet op zijn werk. De politie stelde een onderzoek in. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent pör. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT De klaroenen hebben geschald over heel het land. Op ten Kruistocht voor de Katholieke Pers Ten Kruistocht voor De Maasbode In Brabant heeft De Maasbode-colonne haar actie thans aangevangen. Met groote geestdrift. En ook met een dadelijk groot suc ces. In Tilburg is het hoofdkwartier gevestigd. Van daaruit wordt heel Brabant intensief be werkt. Van geestelijkheid en leeken komt de meest hartelijke en geestdriftige medewerking en de eerste propagandadagen brachten reeds een oogst van honderdtallen nieuwe abonnë's. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het sig naal weerklonken. Wij, die op ons hebben genomen met de ons ter beschikking staande middelen de propa ganda voor Neerland's meest geperfection- neerde Katholieke dagblad in dit gewest te voeren, zijn inmiddels óók met onze actie aangevangen. Ook wij mochten reeds uit leidinggevende kringen, van geestelijken en leeken betuigin gen van instemming ontvangen en verschil lende nieuwe abonné's en ook aanvragen cm proefabonnementen zijn reeds naar Rotter dam door ons doorgegeven Dat is natuurlijk slechts een begin. Want heel Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost en West, moet in het geweer om de propaganda voor Neerland's beste en goedkoopste Katho lieke grootblad te steunen. Het oogenblik is thans aangebroken om de niet-katholieke bladen met hun funesten in vloed uit de katholieke gezinnen te verdrijven. In elk katholiek gezin, dat ervoor in aan merking komt, „De Maasbode" brengen. Zietdaar liet doel van de actie Voor dien apostolischen arbeid vragen wij aller steun. Steun van het woord. Steun vooral ook van de daad. Vraagt via ons bureau proefabonnementen aan. Geeft ons adressen op, waar met kans op succes „De Maasbode" tci kennismaking kan worden gestuurd. Schrijft ons om aanplakbiljetten en plakt die uit in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. In één woord Steunt onze propaganda- actie zooveel in Uw vermogen is. In alle plaatsen, hoe klein ook zijn propa gandisten noodig. Het worde een algemeene mobilisatie. Zeeuwsch-Vlaanderen, men verwacht van U een groote Roomsche daad. Toont dat Uw beginsel en Uw gewest U lief zijn. Door De Maasbode-actie te steunen, bewijst ge beiden een onschatbaren dienst. Wij wachten Uw antwoord. De begrootingen Nog geen gedwongcne in enting belastingbetalen op postkantoren pleidooi voor oud-gepensionneerden. De begrooting van binnenlandsche zaken is door de Kamer met 68 tegen 1 stem aange nomen Die eene stem was van den heer Wijn koop, die in burgemeesters, burgerwachten en werkverschaffing te groote struikelblokken yond om daar over heen te komen. De opschorting van de gedwogen inenting (zijdelingsche dwang in verband met de leer plichtwet) werd wederom met een jaar ver lengd. Het encephalitis-gevaar is namelijk nog steeds niet geweken. Nu is dat gevaar in het eerste levensjaar zeer gering, zoo niet ge heel uitgesloten. En daarom zal getracht wor den, inenting in het eerste levensjaar te be vorderen. Bij de begrooting van arbeid werd door ver schillende sprekers verdere doorvoering dei- arbeidswet ter sprake gebracht. Zoo werd er op aangedrongen, bij de regeling voor het hotel- en koffiehuis-personeel ook de meisjes uit de lunchroom niet te vergeten vacantie- vraagstuk. onderteekening van de conventie van Washington inzake de achturendag, de staking te Sluiskil enz. kwam mede aan de orde. In de avondvergadering kwam allereerst ter tafel een supletoire begrooting beoogende ge legenheid te geven tot belastingbetaling op postkantoren. In de Kamer rees sterk verzet. In Noord-Holland en in sommige steden be staat deze gelegenheid reeds, bij wijze van proef en men voelde weinig voor uitbreiding. Bij - de algemeene beschouwingen over het hoofdstuk Financiën werd meniggoed woord gedaan voor de oud-gepensionneerden De heer van Rappard wenschte den vleesch- accijns te zien afgeschaft, desnoods zou dan maar de tabaksbelasting wat verhoogd moe ten worden De strijd in het verre Oosten Het vertrek der bezettingstroepenu it Duitschland Jas- par Kabinetsformateur. In een memorandum aan Sovjet-Rusland en China beeft de secretaris-generaal van buitenlandsehe zaken van de Vereenigde Sta ten beide regeeringen herinnerd aan hun handteekening onder het Kellog-pact, waar door zij hebben verklaart niet tot oorlog hun toevlucht te zullen nemen voor het verkrijgen van nationaal-politieke doeleinden. Engeland en Frankrijk hebben zich bij dat memoran dum aangesloten. Al was er dan geen oorlog verklaard, er werd zooals men weet stevig gevochten aan de Rus sisch Chineesche grens Nu komt die herinnering aan de ond.-rie.r i ing van het Kelloggpact wel oo ee eig n. aardig moment. Immers de Russen, die vele Jenmien Kilometers op Ch'ne»srh grondge bird wat en ioorgedion0en. zijn weer terugge trokken p verklaring, naar het heette, dat de kwestie van den Oostorspoorweg naar hun wcncch was geregeld, in zooverre tenminste, dat de toestand zou worde hersteld zooals hij was vóór de Russische ambtenaren werden verdreven. Men zou dus geneigd zijn te zeggen, dat het memorandum kwam als nu terd na de maaltijd. Men heeft ar zoo lang mee gewacht, tot de zaken door de betrokken partijen geregeld waren, zij net dan dat één de lijdende partij werd. Wel zegt nu nog een bericht, dat China weer minder handelbaar wordt nu de Russische troepen van zijn grondgebied zijn teruggetrok ken, maar veel hoeven we daarvaa niet te g icoven. Met de Oost-Aziatische o.richten dient men voorzichtigte zijn. Met mgang van 1 December s de tweede Duitsche zóne vrij van bezettingstroepen De ieekenen van den vrede schrijd? -oort *4 Jaspar hoeft nadat de lib ^a'e Kamerleden hem m*' een eer voorzicht tge motie een hart oncter den riem hadden gestoken, de opdracht des Konings om een nieuw Kabinet te vormen, aanvaard. Of het den vrede zal brengen in Vlaanderen Of zal 1930, het eeuwfeest van België's onafhankelijkheid het jaar worden dat de verdeeldheid tusschen Walen en Vla mingen nog scherper accentueert De nieuwe Gouverneur van Curasao. Omtrent den levensloop van Majoor B. van Slobbe, die tot Gouverneur van Curacao is benoemd, kan het volgende worden mede gedeeld Majoor van Slobbe werd te Schiedam ge boren 31 October 1882 en trad in 1899 als vrijwilliger in het leger, waar de nieuw be noemde de verschillende rangen achtereen volgens doorliep. In 1919 werd de nieuwe Gouverneur be noemd tot kapitein der infanterie. In 1923, werd kapitein van Slobbe overgeplaatst naai den Generalen Staf en in October van dit jaar bevorderd tot majoor. De nieuwbenoemde, die ridder is in de orde van Oranje Nassau en officier in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg, is thans leeraar in de strategie en krijgsgeschiedenis aan de Hoogere Krijgsschool. Majoor van Slobbe is o.a. bestuurslid van de Alg. R.-K. Officieren-Vereeniging. Rumoerige zittingen van den Duitschen Rijksdag. In een uiterst woelige zitting behandelde de Duitsche Rijksdag de wet tot bescherming der republiek. Eenige afgevaardigden werden door de politie do zaal uitgezet. Vijftien com munistische rijksdagleden werden geschorst. De zitting moest herhaaldelijk worden onder broken. Het conflict in het Verre Oosten. Zoowel Frankïijk als Engeland hebben een nota, in denzelfden geest als die van Amerika, te Moskou en Nanking doen overhandigen in zake de naleving van het Kellog-pact. Koudegolf in Amerika. In Amerika heerscht een koudegolf. In Chicago zijn 60 personen tengevolge van de koude omgekomen. Het Belgisch Kabinet geformeerd. Jaspar is den koning officieel gaan mede- deelen, dat zijn regeering definitief is samen gesteld en wel uit dezelfde ministers en in dezelfde verdeeling van functies als de vorige regeering. Om de formaliteiten te vergemakkelijken, zal in de Staatscourant een koninklijk besluit worden gepubliceerd, waarin het ontslag van de vorige regeering geweigerd wordt. Jaspar verklaarde na afloop der audiëntie bij den koning aan de journalisten, die bij het koninklijk paleis wachtten, dat er in den schoot der regeering thans volledige over eenstemming bestaat over taal-, fiscus- en sociale probblemen. Vrijdag zal de eerste ministerraad worden gehouden. In de Kamer- en Senaatszittingen zal aan staanden Dinsdag de regeeringsverklaring worden voorgelezen. Zaterdag hield in hotel «Centraal» te Goes de Bond van Harmonie- en Fanfarevereeni- gingen in Zeeland zijn algemeene jaarver- gadering. Van den voorzitter, den heer H. van j [waarden te Heinkenszand was bericht in- gekomen, dat hij wegens gezondheidsredenen genoodzaakt is zijn bestuursfunctie neer te leggen. Uit het jaarverslag bleek, dat op 't oogen blik bij den Bond zijn aangesloten 35 ver- eenigingen met samen 970 werkende leden. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten f 2058 en als uitgaven f 1079. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. Huisson te Colijnplaat en F. H. Hannhardt te Goes werden herkozen. In de plaats van den heer H. van Iwaarden werd gekozen de heer H. Blok te Kapelle. De vergadering besloot in 1930 een wed strijd te houden Wissenkerke. Getracht zal worden dit te doen in het bosch van de buitenplaats »Sorgwijck« aldaar. Maandagmorgen is de provinciale boot» die om 8,15 uit Hansweert naar Walsoorden zou oversteken, met de schroef in een kabel verward geraakt, waardoor de reis moest vervallen. Gelukkig heeft deze stoornis niet te lang geduurdde volgende dienstreis kon alweer plaats hebben, Prov. Staten van Zeeland. In de Dinsdag gehouden vergadering deelde de voorzitter inzake den Zondagsdienst op de lijn VlissingenBreskens mede, dat Ged. Staten ingaande 24 November den dienst op Zondag volgens den wensch van de Staten wilden invoeren, doch dat op 20 November een verzoek van den Minister van Waterstaat inkwam om zulks op te schorten tot hij er een oordeel over heeft uitgesproken. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aange nomen. Zakelijke voorstellen werden aange nomen. Nadat de heeren v. d. Wart (C.H.) en Diele- man (A.R.) hadden betoogd, dat subsidieering van een schoolmuseum niet benoort bij de provincie, doch bij de gemeenten en andere leden als de heeren Welleman (V.D.), v. d. Putte en Laerhoes (beiden A.R.) en Kodde (St. Geref.) het voorstel om nog weer eens 200 te geven hadden verdedigd, werd het voorstel aangenomen met 29 tegen 5 stemmen, die der heeren Reilingh (V.B.), Dieleman Veel kleiner dan de Statendam Is d'Huwelijksboot van Pijperaan. En Bestevaer is Kapitein, Het geluk kan dus niet grooter rijnl De heer en mevrouw Pijpeman- Bestevaer zeggen U allen vrien delijk dank voor de betoonde belangstelling. Zij wenschen dat alle Pijpeaaannen spoedig een „Bestevaer mogen trouwen. Aan bovenstaanden wensch van Pijpeman hebben wij niets toe te voegen. De Fabrikante. (A.R.), Wallien en v. d. Wart (beide (C.-H.) cn Vienings (R.-K.) Na korte opmerkingen werd met 30 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel om het Algemeen Reglement voor de polders of wa terschappen zoo te regelen, dat in vele ge vallen de besturen kunnen werken in het be lang van de veili^ieid van den polder zonder eerst de vergadering van ingelanden te moeten hooren, Een daarmede verband houdende wij ziging in het reglement van politie voor pol ders en waterschappen werd zonder discussie of stemming aangenomen. Een wijziging in het reglement voor het waterschap Schouwen, in het bijzonder om het daarheen te sturen, dat ook de gebouwde eigendommen kunnen worden belast, werd met een enkele wijziging goedgekeurd. Z.h.s. werd aangenomen een voorstel tot aankoop van grond voor het verflauwen van een bocht in den provincialen weg Schoon- aijke—IJzendijke. Hetzelfde geschiedde met het voorstel om een renteloos voorschot te geven van 17.350 voer verbetering van de verbinding tusschen St. Jansteen en Clinge. Ook werd, met alleen de stem van den heer Kodde tegen, aangenomen een voorstel om subsidie te verleenen van ten hoogste 4000 voor een autobusdienst SluiskilHulst. Voor een aanlegplaats voor den Provincialen Stoombootdienst bij Hoedenskerke werd f 150.000 beschikbaar gesteld. WESTDORPE. Been gebroken. Woensdag j.l. had den heer L. V. alhier het ongeluk, bij zijn huis, te vallen waardoor hij zijn been brak. Prijsbiljarten. Zondag a.s. zal er een prijs kamp op het biljart gehouden worden, bij L. Remerij alhier. Vooruit 20 Gld. met extra prijs. SLUISKIL.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1