Landb en Veeteelt Laatste berichten Marktberichten Diefstal van eenvliegtuig Drieste overval te Brooklyn. Noodlottige scherts van een pitroon. als bijna geen ander zoo goed, de nooden en behoeften van het arbeidende volk, aan voelt. Als blijk van waardeering en hulde, biedt spr. den jubilaris een bureau-ministre, in oud-Hollandschen Stijl, aan, geheel uit vrijwillige bijdragen der afdeelingen, bijeen gebracht. Spr. stelt Z.Eerw. de fraaie schets- têekening hiervan ter hand. Daverend applaus volgde op dit zeer sym pathieke woord van den heer Norbart. Ontroerd en verrast door deze hulde dankte kapelaan van der Maden in een treffend speechje. Spreker, memoreerde de prettige samenwerking in al die jaren dat hij Geeste lijk Adviseur was, dankte naast God allen voor de hartelijke medewerking. Spr. wenschte dat hem mocht gegeven zijn nog lange jaren te mogen arbeiden in den Bond, voor de Katholiek georganiseerde arbeiders in het Diocees. Spreker hecht aan het cadeau groote waarde door de sympathie waarmede het geschonken wordt. Spr. zal den Bond en deszelfs leden zeer zeker gedenken in de H. Mis van Dankzegging. Na deze welverdiende hulde aan den sym pathieken Bondsadviseur, waarbij wij ons volgaarne aansluiten, bleven de afgevaardigden nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. R.-IT. Algemeene Middenstandsbedrijfsraad. De R.-K. Algemeene Middenstandsbedrijfs raad houdt een algemeene vergadering op Woensdag 11 December a.s te Utrecht. De agenda dezer vergadering vermeldt o.m. mededeelingen van het Bestuur o.a. over de oprichting van een bedrijfsraad voor het electrotechnisch bedrijfbespreking wij ziging der plannen inzake vakopleiding in de werkplaatsbehandeling van de al of niet wenschelijkheid, dat de bedrijfsraden zich een onpartijdigen voorzitter assumeeren met ad- viseerende bevoegdheid behandeling van de vraag, of op de komende algemeene voor jaarsvergadering zal worden ingeleid en nader besproken, welke concrete punten geacht kunnen worden te behooren tot de taak van de wettelijk in te stellen bedrijfsraden met adviseerende, uitvoerende en rechtsprekende bevoegdheid; bespreking der van de bedrijfs raden ontvangen antwoorden inzake de con currentie, welke den patroons wordt aange daan door arbeid van werknemers na den wettelijk vastgestelden werktijd overeenkomst psychotechnisch onderzoek. Wat elke maand te doen geeft. (Eerste helft December) (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) Nadruk verboden. De meeste groenten is nu opgehaald en ge borgen, zoodat nu ook het meeste land ledig eldig is. Alleen de koolsoorten als de gele Bloemendaalsche spruit- en boerenkool, hou den nog een deel van den tuin bezet. Staat er veel onkruid op het land dan is het goed dit om te leggen, niet te diep, maar zoo, dat de wortels er van ongeveer boven komen bij strenge vorst zal er dan veel van be vriezer Men kan thans ook al beginnen met het land te bemesten stukken, die in 't voorjaar hel eerst bezaaid moeten worden, kan men tevens ook al spitten, bijv. 't land voor vroege aard appelen, voor de eerste doperwten, wortelen enz., het is goed voor den grond dat hij ge rende de vorst gespit ligt, hij wordt er zuiver door. Vooral is het goed voor zwaren grond die wordt dan fijn en is in 't voorjaar gemak kelijk te bewerken, terwijl ook de mest alvast in den grond verteert. Het is nu de tij 1 om. als men in het bezit is van bakken en ramen deze gereed te maken, indien men vroeg 't voorjaar jonge wortelen wil hebben. Al het oude blad, mest en aarde, wordt er uit gehaald en de bak weer gevuld met nieuw blad vol gens brenge men er een dikke laag ruigen, versehen paardenmest op, waarna men er de ramen op legt, die men bij vriezend weer goed vorstvrij dekt. Wanner het mest en het blad begint te broeien, zoodat er damp in den bak komt, moet men een weinig luchten, waar door de damp er uit trekken kan. Na een paar dagen worden er een paar kruiwagens aarde opgebracht en na eenige dagen weer zooveel, totdat er ongeveer een voet aarde op aanwe zig is, waarna men er op elk raam een krui wagen vergane paardenmestof ouden koemest bijvoegt. Hierna wordt mest en aarde nor eens goed door elkaar gespit en de grond ge lijk gemaakt, waarne de wortelen worden ge zaaid. Een handvol zaad voor elk raam is vol doende men vermengt dit met wat geel zand, waardoor men h<?t gelijker op den bak zal kun nen uitzaaien. Het zaad dekke men onder goe den, zuiveren, fijnen grond, zoodat het er even onder is, waarna men den grond met een plat- etschop wat vast plaktnog is aan te beve len er dan eerst wat zuiver geel zand over t strooien teneind het wegvallen te voor kernen. Alvorens nu de ramen op den bak gelegd wor den, is 't goed deze eerts te boenen en schoon te maken, opdat de zon goed in den bak kan schijnen de bak wordt verder vorstrrij go- dekt. Zeer goed kan een weinig radijs door de wortelen worden gezaaid. We gaan even in den fruittuin. Zijn uw frambozen nog niet van het doode hout ontdaan, doe het dan nu. Wij bedoelden het hout, waarvan in den afgeloo- pen zomer de vruchten zijn geplukt men snijde dit tot op den grond af. Vervolgens wor den de scheuten of loten, die het volgende jaar dienst moeten doen, greppels of gleuven gemaakt, waarin men de mest brengt, b.v. beer of verdunden koemest. Nadat de de mest goed in den grond is getrokken, maakt men de gleuven weer dicht, waarna het goed is den grond om en bij de struiken een steek diep om te leggen, hierdoor worden veel insecten gedood, die des zomers veelal de frambozen vernielen. Men kan thans ook de frambozen verplanten of inboeten, waar sommigen dood zijn het is echter beter dit in demaand Octo ber of in 't voorjaar te doen. Willen we nu onze groenten even nazien. De groenten welke in geel zand zijn ingekuild, zooals wortelen, koolrapen., bieten, schorseneeren, enz., behoe ven niet nagezien te worden, echter wei de bledgroenten, zooals koolsoorten andijvie, enz. De rottige bladeren moet men hiervan verwij deren, en indien zulks kan, frissche lucht aan brengen men houde deze groenten zooveel mogelijk droog. Ook de andijvie die men onder glas tegen elkander aangezet heeft houde men rein en droog door de vuile bladeren te ver wijderen, en ze bij goed weer te luchten, zoo- dat de wind goed onder de ramen door Kan spelen. Bij vriezend weer moet deze bak be dekt en goed vorstvrij gehouden worden. Al dus kan men deze groenten lang bewaren. Voor de huisvrouw wij willen hier even me- dedeelen, dat Chrysanthemums, de sieraad van menige huiskamer, gewoonlijk niet bewaard worden men stekt steeds nieuwe. Daartoe wordt de uitgebloeide plant kort bij den grond afgesneden en op een koele, doch vorstvrije lichte plaats overwinterd, waar ze slechts ma tig vochtig wo»dt gehouden. Uit den ouden wortelstok komen dan een aantal jonge scfreu ten, die begin Februari voor stekmateriaal kunnen dienen. Het stekken geschiedt in blad- grond met zand. Onder een stolp komen de stekken in een vorstvrij vertrek in de vensetr- bank. Na de beworteling worden de planten afgehord en gaat destop er af. Al kan men niet tegen de speciale Chrysantimumkweekers concurreeren, toch zijn aldus aardige resulta ten te krijgen. Cactussen moeten in den winter niet bemest worden. De geschikste tijd is de voorzomer, Juni, Juli, en dan slechts een paas maal per maand. Men kan daarvoor ge bruiken koemest in den vorm van slappe gier (vloeimest). Krachtig groeiende soorten zijn er dankbaar voor, maar bij fijnere en lang zaam groeiende soorten is het zaak voorzich tig te zijn. UIT HET BINNENLAND. Tragische dood van een molenaar. De molenaarszoon Groenendijk te Kinderdijk werd tijdens de uitoefening van zijn beroep dqor het molenrad gegrepen. Op zijn gegil kwam zijn moeder toesnellen voor wier oogen zich een vreeselijk drama afspeelde, Zij vond haar zoon in afschuweiijken toestand tusschen het rad. Met behulp van anderen slaagde de moeder er in haar zoon te bevrijden, die ech ter zoo verminkt was, dat de dood spoedig in trad. Berooving van een banklooper. Op den Bussumergrindweg tusschen de ge meenten Hilversum en Bussum heeft Donder dagmiddag om ongeveer kwart over drie een brutale overval plaats gehad. Daar reed de on geveer veertigjarige banklooper J. K., wonende te Hilversum, per flets komende uit de rich ting Bussum. Plotseling kwamen twee mannen te voorschijn, die hem vastgrepen. Terwijl een der aanranders K .vasthield,o ntrukte de an dere hem de actetasch, waarin ongeveer 2000 aan bankbiljetten van 25, 60 en 100 waren De Commissaris van Politie stelde onmidde- lijk een uitgebreid onderzoek ter plaatse in. waarbij assistentie verleend wordt ddor de Bussumsche politie en de hondenbrigade De banklooper kon van een der aanranders, die ongeveer vijf-en-twintig jaren oud moeten zijn een vrij nauwkeurig signalement geven. Moordaanslag te Leeuwarden Donderdagavond heeft te Leeuwarden aan het Pieterseliewalletje een moordaanslag plaats gehad, waarbij de 45-jarige H. Nijp zijn 30-jarige echtgenoote van het leventrachtte te berooven. Het echtpaar leefde gescheiden, Nijp te Am sterdam en de vrouw te Sneek. Nijp had Zon- adg jl. gertacht zich met zijn vrou wte ver zoenen. Toen zij weigerachtig bleek heeft hij haar mishandeld. Bij een familielid te Leeu warden Breedenbach genaamd wordt een kind van hen opgevoed. Donderdagmorgen was Nijp uit Amsterdam naar Leeuwarden overgekomen om te trachten zijn vrouw te bewegen zich ook daarheen te begeven, hetgeen zij echter niet deed. Daarop beggaf Nijp zich naar het huis van Breedenbach en zond een telegram aan zijn vrouw te Sneek, met de mededeeling, dat het kind ernstig ziek was en overkomst ge- wenscht. Hij onderteekende dit telegram met den naam van Breedenbach. Toen de vrouw des middags in de woning van Breedenbach verscheen, trof zïj daar haar man aan, die haar vroeg met hem mee te gaan Daarbij ont stond tusschen beide ruzie, waarbij Nijp zich zoo opwond dat hij een browning te voorschijn haalde en op twee meter afstand een schot loste. Even later loste hij nog vijf andere scho ten. Hij vluchtte het huis uit en meldde zich nog den zelfden avond bij de politie aan. De vrouw is inmiddels aan haar bekomen verwondingen overleden. Een drama in het groen. Fluitend en met zijn rinkelbel beukend op de stuurstang van zijn fiets peddelde de onbe kend gebleven fletsjongen over 't asphalt van de Kruiskade tc Rotterdam, met op het ba gagerek, dat als een presenteerblad prijkte bo ven het ras wentelende voorwiel, een bus. De jongen floot en belde enn fietste de bus bib berde boven op het rekje en toen geschiedde het drama. Zonder verder naspeurlijke reden plofte de bus van de fiets, rolde een paar-sla- gen om en bleef liggenn. De jongen bemerkte niets en floot en belde en fietste. Tijdens den val was de deksel van de bus gegaan en uit de opening stroomde een breiïge, groene substan tie naar buiten zij bemorste het gladde weg dek, overdekte het met strooperigheid, die zich spoedig in een klef laagje glibberig groen over een oppervlakte van tien, twaalf vierkante me ter had verspreid. Een kittig kantoormeisje kwam kwiek aan gefietst; zij zag de groene massa* te laat, glipte onderuit en lag spartelend in de pap. Achter haar reed een wagen, bespannen met twee muildieren. Het wegdek was voor de hoeven te glad, de dieren gleden onderuit en zetten zich bevallig neer op de fiets van het meisje. Achter den wagen reed een nette meneer Hij kon niet meer uitwijken, hij kon niet meer stoppen en voor hij het wist zat hij tusschen de miuldieren en de juffrouw in de groene verf. Toen naderde een slagersjongen, een H.B.S.- er, eenj uffrouw en nog een meneer, en zij allen kwamen ten val. Dit alles was zoo fil misch snel geschied, dat de verkeersagent, die den onbekenden fluitenden fietser een teeken had gegeven en daarna zijn blikken een ande ren kant had doen uitgaan, toen hij wederom zich wendde een wriemelige hoop armen, bee nen en muildierpooten ontwaardde. En ncr groeide de hoop zienderoogen. Fietsers nader den in drommen zij deden wanhopige pogin gen om het bedreigde wankele evenwicht te bewaren, maar de een na den ander, en soms twee, drie tegelijk, slipte en kwam ten val. Toen greep hij in. Hij alarmeerde den reini gingsdienst en requireerde alle kattenbakken uit de buurt, om zand te strooien over de glad de pap. De reinigings dienst stuurde snel een auto met zanda en met bussen benzine wer den de gevallenen gereinigd. Ook de muildie ren zijn met benzine opgepoetst. De eerste damesfiets heeft bij het drama het leven ge laten (N.R.Ct.) UIT I1ET BUITENLAND. •Uit Londen wordt d.d. 27 Nov. gemeld Volgens een telegram uit Kansas City hebben daar twee mannen een particulier vliegtuig gestolen. De dieven belden tevoren de directie van het vliegveld op en lieten het toestel gereed maken. Het gelukte hun zonder herkend te worden met het vliegtuig te vertrekken. Uit New-York wordt gemeld: Een buitengewone roofoverval heeft plaats gehad op de magazijnen der scheepswerf te Brooklyn. Ongeveer 20 zwaar bewapende kerels overvielen plotseling het bewakend per soneel. Dertien wakers werden gekneveld en voor den tijd van den overval onschadelijk gemaakt. De poging, de zware brandkast van het kantoor te laten springen, mislukte. Hierdoor is den roovers een buit van 88,000 dollar ontgaan. De driestheid der roovers, die spoedig daarna weer vertrokken, zonder dat het de politie gelukte slechts één van hen te vatten, was des te grooter, daar zich in de omgeving der werf meer dan honderd bewa pende marinesoldaten bevonden, die evenwel niet het geringste van den overval hebben bespeurd. Volgens een bericht uit Weenen aan de >Lokal Anzeiger* kreeg dezer dagen, te St. Paul, een veertienjarige jongen van zijn baas opdracht een paar spijkers in een muur te slaan. Daar er geen hamer was, gaf de baas den jongen schertsend den raad, een der oude handgranaten te gebruiken die op den grond lagen. De jongen deed het en sloeg met zoo'n handgranaat een spijker in den muur. De handgranaat ontplofte echter met het gevolg, dat den jongen de beide armen van het lichaam werden gerukt. Gomplot in eeu gevangenis. De autoriteiten van de beroemde gevangenis van Sing-Sing in. den Staat Nevv-York maken bekend, dat zij een complot op het spoor zijm gekomen om de twee duizend gevangenen, die zich thans in de gevangenis bevinden, te doen ontsnappen. De belhamels zijn in cellen opgesloten. De autoriteiten zouden de lucht hebben gekregen van een plan om wapens in de gevangenis te doen binnen smokkelen, valsche sleutels te doen verschaffen tot het openen van alle cellen, en kortsluiting van het electrisch licht te veroorzaken. Door een kolerkraan onthoofd Twee arbeiders te Marseille hadden zich te slapen gelegd in de door een gesloten grijper van een kolenkraan gevormde ruimte. Toen de kraan weer in werking werd ge steld, gingen de grijpers plotseling open. Een der arbeiders stortte naar beneden en bleef ernstig gewond liggen. De andere arbeider was half uit de grijpers gegleden, toen deze zich weer sloten. Hij raakte met den hals er tusschen beklemd en het hoofd werd hem letterlijk van 't lichaam gescheiden. Afschuwelijke terechtstelling. Een „DailyMail"-correspondent te Peshawar (Br. Indië) seint aan zijn blad eenige bijzon derheden over het einde van den bandiet Bacha-Sachao en zijn „staf" een tijdlang heer en meester in Afghanistan. In het begin van dit jaar beklom Bacha den troon en noemde zichzelf Emir Habiboellah. Amannoellah wes toen, zooals men weet, ge dwongen afgetreden, wegens zijn pogingen om ook de Westersche cultuur in Afghanistan te grondvesten. De vorige mand werd Bacha, gelijk bekend, na een langdurigen strijd in de bergen, door Nadir Khan, den voormaligen minister van oorlog in Afghanistan, overwonnen en gevan gen genomen. Thans is het doodvonnis tegen Bacha en zijn getrouwen voltrokken. Men hing hen op en liet hen hangen tot zij bijna dood waren, waarna zij werden doodgeschoten. Verteld wordt dat Bacha en zijn trawanten na de veroordeeling bij hun haren naar de terechtstelling werden gesleept. Bij de gering ste weifeling om zich voort te bewegen, wer den scherpe bajonetten als sporen gebruikt en de ongelukkigen werden door 't volk met stee- nen en vuilnis bestookt. Bacha was in ketenen geklonken, maar toch zoo, dat hij zich lang zaam kon voortbewegen. De zes veroordeelden werden met tusschen- poozen vanö minuten opgehangen. Bacha was de laatste en moest dus de executie der overi gen aanzien. De stroppen om de halzen der veroordeel den waren zoo aangebracht, dat de doodstrijd lang moest duren. Bacha zelf ging moedig den dood in. Hij wachtte lachend op den strop en, toen hij op gehangen werd, spotte hij tegen zijn beulen. Vijf minuten hing hij, toen hij door schoten werd afgemaakt. Zijn lijk werd gefotografeerd en op de foto is zijn spottende grijnslach clui- lijk zichtbaar. De lijken der terecht gestelden werden als buit voor de roofvogels geworpen. Het was de vreeselijkste executie, ooit in Afghanistan zelfs voorgekomen. De nieuwe Gouverneur van Curasao. De „Staatscourant" van gisteren bevat het Koninklijk besluit, waarbij met ingang van 1 Januari 1930, is benoemd tot Gouverneur van Curacao, de heer B. W. T. van Slobbe, thans majoor van den generalen staf. leeraar aan de Hoogere Krijgsshool te 's-Gravenhage. Rotterdam, 2 Dec. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 479 vette runderen, 216 vette en graskalveren, 883 schapen en lammeren, 222 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,02 a 1,13, tweede f0,87 a 0,99, derde f 0,74 a 0,82; ossen eerste kwaliteit f 0,88 a 1,03, tweede f0,82 a 0,87, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f1,59 a 1,78, tweede f1,36 a 1,57, derde f 1,16 a 1,36; schapen eerste kwaliteit f 0,68 a 0,76, tweede f0,56 a 0,65, derde f0,45 a 0,54; lammeren f0,89 a o>98; varkens eerste kwaliteit f0,76 a 0,84, tweede f0,67 a °*75» derde f0,55 a 0,66; export f0,72 a 0,81. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 4000 kgr., prijzen f 1,a 1,20, van Hollandsch geel 6700 kgr., prijzen f0,95 a 1,13, van blauw 7465 kgr., prijzen f0,90 a 1,15. Lijnzaad voer f19 a 21, zaai fa blauw maanzaad f35 a 38, koolzaad fa karwijzaad f 34 a 36. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,a a 2,50, Zeeuwsche bonte f 1,90 a 2,50, YVest- landsche zand f 4 a 6, poters f 1 a 1,40, Z.- sche eigenheimers f 1,20 a 1,50, blauwe f1,40 a 1,70, Brielsche kralen f1,40 a 2,- Bravo's f2,00—2.30. Binnenlandsche granen. Tarwe met tamelijk aanbod, verkochtvan f 11,50 a 12, uitgezochte partijtjes daarboven. Chevalieigerst f939,50. Haver f7,50 a 8. Kleine groene erwten prijs houdend f 12 a 13,50. Schokkers lager f 15 a 17,50. Bruine boonen met kit in aanbod f 17 a 18,50. GOES, 3 Dec. Boter f 1,05, eieren f 10,20. Aanvoer V.P.Z. 4936 stuks, fio,6o per honderd. Axel. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f11,50 a 12, rogge f8 a 9, wintergerst f9,50 a f 10, zomergerst f 9 a f 9,50, haver f9 a 10, erwten f 12 a 13, paardenboonen f IO a li,dui- venbooner. f12 a 13, bruineboonen f 18 a 19, lijnzaad f 18 a 20, groen vlas f0,08 a 0,09, gebookt vlas f0,09 a f0,12, gezwingeld vlas f0,60 a 0,70, aardappels f 1,60 a 1,75, stroo f 22 a 24, boter f 2,10 a 2,20,'eieren f 10 a 11 Hulst, 2 Dec. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,50, rogge f8 a 8,50, wintergerst f IO a 10,50, zomerg. f9 a 9,50, haver f8 a 8,25, erwten f 12 a 13, br. boonen f 16 a 18, lijnzaad f 17 a 19, karwij zaad f 38 a 40. Boter per kgr. f 2,a 2,10, eieren per 26 stuks f 2,60. Veemarkt. Aan gevoerd 19 stuks rundvee, verkocht 12 71 varkens, verkocht 58.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3