Visitekaartjes Woensdag 4 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland De schoone vreemdeling. Prootneienieuws. No. 3549 VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND fflSTREKENINB No. 52419. FEU I LLETON. Brandwonden Kloosterbalsem Drukkerij De Zeeuwsclie koerier Sas van Gent. Prov StoombootdleLst io de Tweede Kamer Ingezonden Mededeeling ,,Geen goud zoo goed" Prljsbtljarten De Zondag j.l. gehouden prijskamp op het biljart bij de kinderen Vervaet, alhier, gaf een uitslag als volgt Aantal spelers 32. Eerste prijs Pr. Pluijm en Fr. Kalle tweede prijs C. Dhqrt en A. van Bastelaerederde prijs O. de Hulsters en B. Re me rijvierde prijs Ad. Plasschaert en A. Antonissen extra-prijs Ed. de Clercq en A. de Causemaeker, allen alhier. AntobllS IQ do sloot. Maandagmiddag is de autobus van den heer Ch. Dh. alhier, tusschem Hulst en Absdale door de gladheid van den weg in een sloot gegleden. De vier inzittenden werden gekwetst. Een vrouw moest 2ich onder geneeskundige behandeling stellen. Ledenvergadering „Wit-Bele Kruis". Prljskaartlng. De gehouden prijskaarting bij den heer P. Verstraeten j.l. Zondag had den volgenden uitslag. Aantal spelers 44. ie prijs Ch. van Heck" en E. Kalle, 2e M. Stockman en P. Verstraeten, 3e H. du Puy en P. Fermont. Extra prijs C. Scheele en E. Lambert. Biljarten Zondag 8 December a.s. zal bij den heer W. Faas een prijskamp op het biljart plaats hebben. Begin 6 uur. R -K Fabrieksarbeiders In een Vrijdag jl. onder voorzitterschap van den heer E. Tieleman gehouden algemeene vergadering van den R.-K. Fabrieksarbeidersbond, afd. Axel, werden tot bestuursleden gekozen de heeren E. Tieleman, C. J. van den Bos, Th. Vejtenburg, Aug. Verstraeten en P. Velleman. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Baron van Geen. Zondag was het 25. jaar geleden, dat F. M .L. baron van Geen zijn functie van parti culier secretaris van H.M. de Koningin aan- vaardde. a .1 ad... Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de crys- tallographie, de mineralogie en de petrograi- pnie, is benoemd dr.ir. J. Schmutzer, te Bui tenzorg. Dr. Schi.m>zei is een to^raan-ïtaande figuur I.-» het Indische Katho leke leven. Hij is o,. mede-cprlehter en v,orzitter d?r Indische Ka tholieke Partij. BELGIË. Te Le:i\en zijn Wegens Je voortdurende bot singen tusschen Vlamingen en Walen, alle ma nifestaties en samenscholingen verboden. Te Gent dreigen de autoriteiten eveneens met maatrgelen. Naar verluidt is in België een heroptreden van het Katholiek-liberaal kabinet-Jaspar te wachten. FRANKRIJK. De Legercommissie van de Fransche Kamer heeft besloten, jaarlijks een milliard voor de verdediging van de Oostgrens uit te trekken. DUITSCHLAND. De bezetting van de tweede Rijnland-zóne heeft Zaterdag een einde genomen. ENGELAND. De opening der vlootconferentie te Londen is definitief op 21 Januari a.s. vastgesteld. ITALIË. Het bezoek van het Italiaansche konings paar aan Z.H. den Paus zal Donderdagmorgen om elf uur plaats hebben. HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft besloten den H. Vader als jubilé-geschenk een kostbare verzameling Hongaarsche boeken aan te bie den. AMERIKA. De Amerikaansche regeering haeeft aan de regeeringen van Moskou en Nanking een me morandum doen toekomen, inzake de naleving van het Kellogg-pact. CHINA. Ofschoon eerlang de opening der Chineesch Russische vredesonderhandelingen te wach ten staat, gaan de sovjet-luchteskades voort met het bombardeeren van Chlneesche steden. Naar het Engelsch door SONIA. (o)— 6) Wel Mary, zei ze, ik dacht niet, dat je zóó vroeg beneden zoudt zijn. Ik wilde juist boven komen, om je bij 't aankleeden te helpen. Ga in de zitkamer, kind, daar is voor jou vuur aan gelegd. Ga je daar eens lekker warmen. Je ziet zoo wit als een doek. Ik geloof dat de docter je uaar bed terug zou sturen als hij je zag. Mary gehoorzaamde haar zuster en ging in een zeer lustelooze houding bij het vuur zitten Kapitein Hèrriston is zeker uitgegaan zei z toen. Ja, hij is van morgen al vroeg gegaan. Hij is voor een week naar Londen. Naar Londen Ja, naar Londen. Maar kind, wat zet je ver baasde oogen op Hij zei, dat vader spoedig zijn geld zal krijgen. Hij heeft niets meegeno men dan een reiszak, en hij komt over een week terug. Een paar minuten zat Mary Baxter volkomen onbewegelijk, met haar handen de leuningen Van de stoel omklemmende, erg bevende e niet in staat om te spreken. Haar zuster was te zeer in haar naaiwerk verdiept, om de aan doening van het meisje te bemerken. ,t Is erg plotseling is 't niet, Harriet zei ze In de vergadering op Dinsdagavond werd bij de behandeling der begrooting van Water staat daaromtrent het volgende gezegd De heer Braütigam Mijnheer de voorzitter Ik zou iets willen zeggen over de dienst tijden van het personeel bij den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. De Minister deelt daaromtrent mede, dat hem geen klachten hebben bereikt. Ik neem dat natuurlijk aan, maar dat neemt niet weg, dat de diensttijden en werktijden van het personeel zeer lang zijn. In een adres van zeer recenten datum aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, die het beheer over deze diensten hebben, is daarover geklaagd worden en ik put daaruit het volgende. Op den dienst Vlissingen—-Breskervs is een gemiddelde werkweek van 76 uren, en wel op de werkdagen 15 uur en op de Zondagen, wanneer men niet vrij is, 5 nur. Op den dienst VlissingenTer Neuzen is de dienst- week 72^8 uur. De werkdag is 14 uur en des Zondags, als men dienst heeft, uur. Op den dienst WalsoordenHansweert wordt een werkweek gemaakt van 70V/* uur, per dag ió1', uur en op Zondag, als men in dienst is, 51 uur. Bovendien is op de schepen van dezen dienst maar een stoker,, die iedere week 4 uren extra dienst moet verrichten voor het opstoken van den ketel. Op den dienst Ter Neuzen Hansweert -wordt een werkweek gemaakt van 73 uur, 17* uur per dag en op Zondag, wanneer men dienst heeft, 6l/j uur. Ook daar komt er voor den stoker nog 4 uur bij. Op den dieqst Zierikzee Wolphaartsdijk is de werkweek 71>/4 uur per dag 13' g uur en op de Zondagen, als men niet vrij is, 8uur. Deze diensttijden gelden alleen wanneer de dienst op tijd kan worden onderhouden, maar op de Schelde komt het heel vaak voor, door slecht weer zoowel als door mist, dat de tijden niet kunnen worden gehouden en de reis veel langer duurt, waardoor deze lange werktijden nog zeer belangrijk worden overschreden. De Minister zal het met mij eens zijn, dat dergelijke werktijden bij een bedrijf, dat door (14) Zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker s Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. eindelijk met flauwe stem. Het vertrek van den kapitein? Ja, hij schijnt gisterenavond een brief uit Londen gekregen te hebben, en hij wai verplicht daar voor za ken he^r. te gaan. Mary lag achterover in haar stoel, met half gesloten oogen, gedurende het verdere gedeelte van den ochtend, in droevvige overpeinzing denkende aan de lange, lange week, die er nog verloopen moest, voor Jannes Hèrriston terug kwam. Harriet ging kalm met haar werk door, mee- nende dat haar zuster genoot van een aange name sluimering, tot de molenar thuis kwam voor 't middageten, en de arme Mary zich moest onttrekken aan haar sombere mijnierng en den gelukwensch van haar vader met haar herstel in ontvangst moest nemen, Je ziet er echter nog erg bleek en zwak uit, mijn kind, zei hij maar 't is prettig je weer beneden te zien en je zult hier weer veel spoe diger bij krachten komen, wed ik. Zij glimlachte flauwtjes tegen hem, terwijl zij tegen hem aanleunde met haar tee ren arm om zijn hals. In weerwil van zijn huishoudelijke hulp, die hij van Harriet had, was Mary altijd zijn lit elin geweest. Het meisje wist dat en dacht mei een plot seling gevoel van here uw en wroeging aan dien vreemden afgod dien zij had aangebeden, en waarvoor haar liefhebbende oude vader cp den achtergrond ws geraakt. Zij ging op een laag stoeltje bij hem zitten, toen hfj zijn middagpijpje rookte, en zij lag de provincie wordt gedreven, veel te lang zijn. Zeker, als de schepen opliggen, is de arbeids week tot 48 uur beperkt, maar als de booten in de vaart zijn en dat is toch de regel zijn de arbeidstijden veel en veel te lang, en daarin moet dringend verandering worden gebracht. Met Gedeputeerde Staten van Zeeland is over deze zaak herhaaldelijk overleg gepleegd met weinig resultaat. In de Provinciale Staten is de quaestie herhaaldelijk aan de orde geweest en van verschillende kanten is er bij Gede puteerde Staten op aangedrongen, aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, alles zonder resultaat. Opnieuw is door een adres van 22 October de aandacht van Gede puteerde Staten op deze zaak gevestigd, maar ik zou gaarne zien, waar deze stoombootdienst wordt gesubsidieerd door het Rijk, dat de Minister zich omtrent deze zaak^iet inlichten en trachtte aan deze onhoudbaar lange werk tijden een einde te maken. De heer Reymer, Minister van Waterstaat: Mijnheer de VoorzitterZooals ik reeds in de Memorie van Antwoord heb geschreven, hebben klachten omtrent te lange werktijden van het personeel mij niet bereikt. De geachte afgevaardigde zegt, dat deze stoombootdienst is een provinciaal bedrijf; ik betwist dat niet, maar het Rijk is wel voor een groot deel belanghebbende, want het draagt voor 80 pet. bij in de verliezen, waarvoor f 163.000 op de begrooting is uitgetrokken. Ik zal echter een onderzoek instellenik zal aan Gedeputeerde Staten een brief schrijven en dan zien of, en zoo ja, wat er in dezen te doen valt. WESTDORPE. R.-K. Vreowenboud Zondag a.s. zal de R.-K. Vrouwenbond alhier haar jaarlijkschen feestdag houden in het patronaatsgebouw. PiAUongefAl. Dezer dagen had de echt- genoote van den heer L. R. alhier het ongeluk met haar fiets uit te glijden, op den weg naar Sluiskil, Hierbij bezeerde zij haar hand zoo danig, dat medische hulp noodig was. De autobus was nogal beschadigd. haar lief kepje op zijn knie neer. Stille tranen rolden haar langs de wangen terwijl zij daar zoo zat, aan haar afwezigen denkende en aan het verkeerde van haar ge drag, dat zij hun genegenheid voor hem ver borgen had gehouden. Het was een kalme middag voor den mole- laar, en toen hij zijn pijpje had uigerookt, slenterde hij naar 't tuinhek, en stond daar met zijn armen op te leunen, kalm het land schap overziende en wachtende op een praatje met een of anderen buurman, die voorbij mocht komen. Hij behoefde niet lang te wachten. Een van zijn oude vrienden kwam dien kant uit en bleef bijna een half bij de poort staan praten. Alary sloeg van haar steeltje bij het vuur de twee mannen gade, en verwonderde er zich over, waar zij zoo ernstig over spreken zouden, zich tevens verbazende over hun vroolijktieid. Het scheen haar zoo vreemd, dat niet iedereen de verlatenheid van de plaats voelde, nu het leven en de vroolijkhcid met James Hèrriston er van waren heengegaan. Na een poos kwam John Baxter op 't huis aan, zich voortdurend in ae handen wrijvende. Uu heb ik een vreemd nieuwtje voor je, meisjes, zei hij. Esther Greenock is weggeloo- pen zij is vanmorgen voor 't ontbijt ver dwenen, met achterlating van een brief voor haar vader, om hem te vertellen, dat zij ging trouwen met den man, dien zij liefhad, en dat 't vergeefsche moeite zou zijn om haar na te gaan, daar haar besluit vast genomen was en niets ter wereld er haar weer zou afbren- Wie reeds thans zijn bestelt voor Nieuwjaar is zeker, tijdig bediend te worden. Wacht niet tot het laatste oogenblik SLUISKIL. Zaterdagavond 6.30 uur houdt het Wit- Gele Kruis een algemeene ledenvergadering in de zaal der St. Antoniusschool. De te behandelen agenda ziet er als volgt uit1 Opening. 2 Notulen. 3 Ingekomen mede- deelingen. 4 Verslagen afgevaardigden. 5 Verkiezing controle commissie, een lid van het bestuur (vacature mej. I. Schelstraete- Pielaet en der aftredende leden van'het be stuur mej. R. van den Bulck en den heer E. Kalle secretaris-penningmeester (herkies baar). 6 Rondvraag en 7 Sluiting. Candidaten voor genoemde verkiezingen worden inge wacht bij den secretaris vóór het begin der vergadering. AXEL. Tot leden der Commissie voor contróle op het financieel beheer der afdeeling werden gekozen de heeren C. de Danschutter, J. Mattens en D. de Smet. Ingesteld werd nog een commissie voor huisbezoek (propaganda) welke bestaan zal uit de leden E. Tieleman en C. J. van den Bos. De voorzitter spoorde in zijn slotwoord de 1eden dringend aan, het bondsinsigne te dragen gen. Esther gaan trouwen, vader riep Mary. Maar ik wist niet eens, dat er iemand was, om wien zij wat gaf Dat scheen ook niemand te weten, ant woordde de molenaar. De man moet iemand zijn, dien zij leerde kennen, terwijl zij bij haar tante geweest is. De oude Greencck was meer dan woedend Sam Wills vertelde 't mij daar juist maar in plaats van zijn dochter te gaan opsporen, zooals iedereen dacht, dat hij doen zou, zei hij, dat ze haar eigen hoofd had ge volgd en nu ook maar moest afwachten wat de gevolgen waren. Hij was niet van plan, om tijd en moeite te verspillen, met haar te gaan zoeken. En nu komt het uit, dat hij wil gaan trouwen met de dochter van Joe Ash ton je weet wel, Ash ton, die dat boerderijtje op Ove- ringham heeft en die dochter vindt "t nu niet zoo heel naar, dat ze van miss Esther af is, die met haar vader altijd kon doen, wat ze wilde. Na de thee ging de molenaar uit. Het was een clubavondje in een herberg in Lowminster een avond, waarop de handwerkslieden van de plaats voer een wekelijksch praatje bij el kaar kwamen met hun aarden pijpjes. John Baxter was een zeer matig mensch, die een zeer geregeld leven leidde, en het was nog maar evenover negen, toen hij van deze een voudige bijeenkomst thuis kwam. {Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1