M''Grafmonumenten!! STEENKOLEN. Kachel-, Stuk- en Nootjeskolen 1. ADflIAANSENS - BUIJSRQGGE Gemengd JTteuws. Sport en Spel. 952e Staatsloterij A dvortontiën. U U Gemeenteraad, In aansluiting op het korte bericht in ons vorig nummer ontleenen wij aan de Tern. Crt. het volgend verslag van de raadszitting van Donderdag j.lM welke wij in verband met de St. Nicolaasdrukte ditmaal niet persoonlijk konden bijwonen Bandlotenplaag Bon prinses opllchtster Een „vrouwenarts" naakt 600 slachtoffers Een record-zwijger. S&ssche Boys—Ter Neuzen II 7—3. LOUIS WILLEMS k i VVillouckslaan Sclzaelc. u In hardsteen en in alle soorten II van knnstmatigen steen li-Beste ref6rentien-|| f] Agent EDW MOBELÜS, f] SAS VAN GENT (25)|| tuigen en 20 gesloten goederenswagens, elk van 10.000 Kg. draagvermogen heeft de steeds diligente directie aan haar materieel een niet onbelangrijk en alleszins gerechttvaardigde uitbreiding gegeven. Dat er aan het nieuwe materieel behoefte bestond, valt wel het dui delijkst af te leiden uit de vèrvoerstatistiek, welke tot 3 November jl. een totaal van 3326 wagenladingen bevrachte goederen (inclusief bagage en stukgoed) aangeeft tegen slechts 2367 wagenladingen over het geheele jaar 1923, terwijl de rapporten uitwijzen, dat in de periode 1928-29 honderden wagenladingen moesten worden vervoerd in open wagens, waarvoorfeitelijk gesloten materieel had moe ten worden gebruikt. Zaterdagmorgen ten ongeveer 2 u 15 arri veerde de respectabele trein bestaande uit de 20 nieuwe goederenwagens, alsmede 1 voor deze gelegenheid extja opgepoetste oude personenwagen (de 3 nieuwe personenwagens worden eerst einde dezer maand opgeleverd), getrokken door een der nieuwe locomotieven uit de richting Drie- schouwen aan het station te Sas van Gent, alwaar we door den chef van tractie, Ir. F. N. Hiemstra, namens de directie werden verwelkomd. De rit ging via Philippine, waar de alge meen-directeur der maatschappij, de heer C. Wind v. Merkesteyn en de heer Ir. J. W. van der Vegt, commissaris der maatschap pij, kwamen inspecteeren, voorts over IJzen- dijke, Biervliet naar Breskens. Hier werd doorgereden naar het nieuwe ruime empla cement der Z.-Vl. Tram op het Spuiplein. Het nieuwe materieel, dat een voortreffe- lijken indruk maakt, had bij dezen eersten rit zeer goed voldaan. Ook de terugreis, die na een korte verpoozing te Breskens werd aanvaard, verliep zeer ten genoegen der proefrijders. Wij meenen dan ook, dat een gelukwensch met deze nieuwe uitbreiding alleszins op zijn plaats is. Moge het nieuwe materieel een productieve aanwinst blijken te zijn. TER NEUZEN. Een rectificatie. In het derde blad van deze editie (het tweede St. Nicolaasbijvoegsel) staat in de lijst van aanbevolen adressen onder Ter Neuzen abusievelijk vermeld: G. J. Will, Bloemenmagazijn, Noordatraat Dit moet zijn G. J. Will, Bloemenmagazijn, VI008WIJto straat In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld een stra tenplan op het onbebouwd terrein van het gemeentelijk woningbedrijf te Sluiskil, werd vastgesteld een wijziging van de begrooling van dat bedrijf voor 1929, en van de gemeen- tebegrooting voor dit jaar. Besloten werd tot aankoop van het rijk van verschillende perceelen grond in gebruik voor den openbaren dienst en reeds bij de gemeente in onderhoud voor den prijs van 10. Vastgesteld werd het suppletoir kohier van belasting op de honden op 53,62. Daarna kawm aan de orde de hoofdschotel der agenda de Waterleiding. Men herinnert zich, dat de gemeenteraad in de vergadering op 12 Juli 1927, op voorstel van den heer Verlinde, wiens aandacht als nieuw opgetreden lid van den raad was gevallen op de tarieven volgens het rapport van 1923, mei 8 tegen 5 stemmen besloot, aan de aange sloten gemeenten voor te stellen de kwestie der waterleiding nog een nader te overwegen, én op grond van het te hooge tarief vooral voor de volkswoningen dat tot groote moei lijkheden aanleiding zou geven, de maatschap pij te ontbinden. Dit besluit is aanleiding geworden dat in het meerendeel der aangesloten gemeenten, zij het dan ook op andere motieven, in dien zin een besluit nam. Dit is weer aanleiding geworden dat van wege den Raad van Com missarissen een voorstel werd gedaan een commissie van onderzoek in het leven te roe pen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de bestaande bezwaren en de al of niet ge grondheid daarvan. Van het resultaat van het onderzoek der commissie is destijds breedvoerig mededeeling gedaan. In de conclusies werden verschillen de wenken gegeven in verband met den opzet der zaak en er werd voor de berekening .van het tarief een systeem aangegeven dat in zijn toepasing billijk kan genoemd worden. Zoo als men zich zal herinneren werd ook gead viseerd dat het bestaande bestuur zou aftre den en een bestuur gekozen uit personen van verschillende positie in het maatschappelijk leven. Door het waterleidingbestuur is het rapport der commissie aanvaard, uitgezonderd inzake het bestuur. Wel is waar hebben commissa rissen op een viertal na hun mandaat be schikbaar gesteld, doch 11e aftredenden zijn herkozen en hebben die benoeming weer aan vaard. Burg. en Weth achtten nu de tijd gekomen, dat de gemeenteraad zich nader zou uitspre ken. Zij stelden voor intrekking van het geno men besluit tot ontbinding, aangaan der lee ning van 718.000, opneming in de Bouwveror dening van het voorschrift tot verplichte aan sluiting, en machtiging voor hun college tot het storten von 10% op de aandeelen. Dit voorstel werd allereerst verdedigd door den heer Colsen. De tarieven, zooals die thans door de maatschappij uit het rapport der com missie zijn overgenomen, zijn billijk en lager dan bij verschillende andere waterlëidingen. Hij bracht hulde aan het lid der commissie den heer Harte, die daarvan de promotor was en daaromtrent schriftelijk een uitgewerkt sys teem bij de commissie had ingediend. Daarop volgde bestrijding van de onderne ming door den heer De Bakker, die zoowel de technische opzet als de finansieele opzet be- critiseerde. De daarop volgende spreker was de heer van Neerbos, die, als pas opgetreden raadslid niet met de voorgeschiedenis bekend was en ver schillende vragen stelde. Hoewel persoonlijk niet gekant tegen een waterleiding kon hij daaraan toch zijn stem niet geven, omdat hij twijfeld aan goed resultaat en vooral omdat hij is tegen verplichte aansluiting. Om dat te ontgaan ried hij aan regeeringssteun te vra gen. Ook de heer Van Aken, die steeds tegen de waterleiding was. heeft er nog geen voldoende vetroruwen in, en is ook tegen verplichte aan sluiting. De heer Bedet sloot zich bij de bestrijders aan, en was vooral verwonderd van deze wet houders, die anders zijn vertrouwen hebben, zoo'n voorstel te krijgen. Het kost veel, het legt groote lasten op de inwoners en zal dure rioleeringswerken noodig maken. De heeren van Driel en Hamerlinck verde digden het plan, zooals zedit steeds gedaan hebben De heer Scheele begreep wel, dat alle leden naar de vergadering waren gekomen met de wetenschap, hoe ze stemmen zouden. Hij maakte het kort, doc.i verharde zich vroral tegenstander van de verplichte aanslui ting I)e vourziUe! beantwoordde verschillende sprekers en bestreed ook, dat men door aan- slutingi verplichtend te stellen, als overheid te ver zou gaan. Bovendien zij, die over goed en voldoende drinkwater kunnen beschikken blij ven buiten de verplichting. Over de technische en financieele opzet meende hij niet #ieer te moeten spreken, aangezien die in den breede redds vroeger is behandeld Hij betoogde, dat in verschillende streken van ons land waterleidingen bestaan of in aanleg zijn, waar de tarieven hcoger komen dan hier thans is aangenomen. Men zal toch niet kunnen beweren dat de economische toe stand van Zeeuwsch-Vlaanderen van dien aard is, da! de bevolking minder economisch weer standsvermogen zou hebben dan in die ande bedoelde streken. Waarom zou dan, wat elders kan, ook hier niet kunnen. Met het besluit te nemen tot het voortzetten der uitvoering van het waterhidingplan bewijst aen z.i. 9an de t n aan de geheele streek een we daad De heer Verlinde, zoowel als de h'.er H.mo- ink war. n we' n>3t bevredigd cvei de wijze w.iarop •/ornang v:»n het bestuur is opge lost, maar meenden daarin ten slotte toch geen aanleiding te mogen vinden om de uit voering ip tt plan langer tegen te houden. Nu b ie* »7oek der -ommissie gebleken is, dat vanwege het Rijksbureau voor Drink- watreleiding namens den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid em nauwkeurige con trole wordt gehouden op de zaken der water- leidm. en hetgeen daa-mede samenhangt, meenen »»j over de kwestie der bestuursver kiezing maar te moeten heenstappen Eerstge noemde is in zanc \e tarieven, die bij hem destijds het hoofdbezwaar uitmaakten, be vredigd. Hij wilde nog een restrictie maken. Blijkens de berichten in dagbladen is in een der laat ste vergaderingen van aandeelhouders het denkbeeld geopperd verplichte verzekering te laten vervallen. Dit acht hij onmogelijk. Dat zou de financieele opzet aantasten. Hij zou daarom Burgemeester en Wethouders wel willen verzoeken goed toe te zien, en niet tot storting op de aandeelen over te gaan, indien besluiten zouden worden genomen die grondslag der waterleidingmaatschappij aan tasten. Ook behoort te worden toegezien, dat de meer-kosten die zouden noodig zijn voo het maken eener buizen-leiding van een capa citeit dat latere aansluiting van nog er buiten staande gemeentenmogelijk is, niet mogen konden ten laste der tegenwoordige aandeel houders, 'doch behooren, overeenkomstig het advies der commissie die meer-kosten voor oogenblik te komen voor rekening van rijk en- of provinci. De voorzitter kon de gevraagde toezegging geven, Omtrent de eerste is hij het volkomen eens en het tweede punt is door de maatschap pij ook van de commissie overgenomen. Hij weerlegde ook nog de in deze vergadering weer opgedoken legende, dat er na 30 jaar geen water meer zou zijn. De heer Geelhoedt is ook van meening, dat er nieuwe rioleeringwerken in Ter Neuzen noodig zullen zijn. doch uit de verschillende besprekingen die hier de laatste jaren gehou den zijn, blijkt toch wel dat die thans, 0 zonder waterleiding reeds noodig zijn. De verschillende voorstellen van Burg. en Weth. zijn aangenomen het 8 tegen 5 stemmer. Voor hebben gestemd de heeren De Jage Geelhoedt, Verlinde, De Bruijne, Colsen, Ha melink, Van Driel enn Van den Bulck, tege stemden de heeren Scheele, Van Neerbos, De Van Aken en Bedet. De heer Scheele gaf hierna te kennen d,at hij onder deze omstandigheden gaarne zou willen ontheven worden van de taak op te tre den als vertegenwoordiger bij de waterlei dingmaatschappij Ontslag. Door de heer I. de Groot is tegen 1 Mei a.s. ontslag aangevraagd als hoofd der openbare school C alhier. UIT I1ET BUITENLAND. Gewapende overvallen zijn gebeurtenissen, die dagelijks in de Vereenigde Staten voor komen. Een met een revolver gewapende bandiet is Maandag een welvarende bakkers zaak in Brooklyn binnengedrongen en dreef de bedienden in den uitersten hoek van de zaak bijeen. Toen de politie ter plaatse ver scheen en begon te schieten beantwoordde de bandiet het vuur en nam de vlucht. Hij werd echter op straat achtervolgd en ten slotte neergeschoten. Een andere bandiet heeft in den staat Wyoming, geheel alleen een passagierstrein doen ontsporen hij drong daarop de wagens binnen en beroofde de passagiers van hun geld en kostbaarheden. Het personeel van den trein koppelde de locomotief af en reed naar het nabijzijnde station om hulp te halen. Toen deze kwam, was de bandiet echter reeds gevlogen. Parijs wordt weder eens in opschudding gebracht door een schandaalzaak. Een prin ses, wier naam voorloopig slechts met R. wordt aangeduid, moet enkele weken geleden aangifte hebben gedaan van een diefstal van verschillende voorwerpen en daarvoor een verzekeringsom van 250,000 francs hebben opgestreken. Dezer dagen is thans de minnaar van de prinses, een Rus, aangehouden, toen hij trachtte enkele der z.g. gestolen voorwerpen te verkoopen. De Rus bekende, dat de diefstal gefingeerd was. De prinses ontkende, maar moest toch toegeven, dat zij betrekkingen met den Rus onderhield en met hem het geld door de verzekeringsmaatschappij uitgekeerd te Biar ritz had opgemaakt. Voor het sovjet-gerecht te Kieff is het vol gende >zaakjec in behandeling geweest, dat wel een hel licht werpt op sommige verhou dingen in de unie der sovjet-republieken. Sinds 8 jaren was in het ziekenhuis te Kieff als vrouwenarts een zekere >dr.t Kolesnikovv aangesteld. Eén zijner eerste en grootste verdiensten was, dat hij een bijzonder ijverig >partijgenoot« was. Weshalve werd bij zijn aanstelling meer op partijbelangen dan wel op zijn bekwaamheid, of liever gemis aan bekwaamheid gelet. Toen er echter in den loop der jaren niet minder dan 600 vrouwen onder het operatiemes van dezen »geleerdec sneuvelden, zagen zijn collega's zich gedwongen, hem toch wel een beetje nauwkeuriger op de vingers te kijken. Er werd een onderzoekingscommissie inge steld, die vaststelde dat de zoogenaamde >artsc niets anders was dan een schoenmakersknecht die zich met behulp van valsche documenten voor docter in de geneeskunde had doen doorgaan. Hij werd tot 6 jaar vrijheidsberooving* veroordeeld. Een 27-jarige Masimir Sartschkow, die in 1922 uit Polen naar Berlijn was gevlucht om zich aan den militairen dienst te ontrekken en in October van het vorig jaar werd ge arresteerd wegens het begaan van tallooze inbraken en oplichterijen, heeft acht weken lang het zwijgen weten te bewaren. Ter opheldering van zijn misdaden werd hij voor verscheidene justieele ambtenaren gebracht. Te Glogan, waar hij in den herfst werd heengebracht begon hij plotseling vol komen het zwijgen te bewaren. Ofschoon de dokters hem voor een simu lant hielden, liet hij de meest-verrassende vragen van medegevangenen onbeantwoord met de aanduiding dat hij zijn spraakvermo gen had verloren. Zijn bedoeling was, inden- tificatie van zijn persoon en opheldering van zijn vele strafbare daden te verhinderen. Thans eerst heeft hij bij een nieuw ver hoor den mond weder geopend, omdat hij, verklaarde, den laatsten tijd door de vrees gepijnigd werd, inderdaad niet meer te kun nen spreken. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling gedurende de vijf-jarige gevange nisstraf, waartoe hij werd veroordeeld, de rol van den stomme te blijven spelen. De Boys winnen den toss en verkiezen het eerst tegen wind te spelen. De eerste aanvallen zijn voor de Boys en na ongeveer vijf minuten spelen geeft H. Stouthamer de Sassenaars de leiding. De vreugde is echter van korten duur, want een paar minuten later forceert TerNeuzen een hoekschop, welke ingekopt wordt. Twee minuten later krijgt Ter Neuzen een strafschop te nemen. Ondanks een wanhopige duikeling van den Sasschen keeper verdwijnt de bal in het net (12). Niet ontmoedigd weten de Boys ten slotte hun spel op te dringen en nog vóór de rust weten zij den stand op 4 2 te brengen door Renique.P. Stouthamer en H. Stouthamer. Na de thee nemen de Boys het spel weer in handen en als P. Stouthamer een kalm schot inzendt denkt de keeper dat den bal naast zal gaan. Tot z'n verwondering rolt deze juist aan den binnenkant van den paal in het doel (5 2). Ter Neuzen doet nu wanhopige pogingen om z'n achterstand in te halen, hetgeen hun echter niet lukt. Integendeel weet Renique door twee schitterende doelpunten den stand op 72 té brengen. Eenige minuten vóór het einde ziet Ter Neuzen z'n moeite beloond met een 3e doelpunt, zoodat het einde komt met 73. De Boys hebben den wedstrijd verdiend ge wonnen. De omzetting van Renique en Michiel- sen heeft de voorhoede veel productiever ge maakt. Vooral in de eerste helft verdeelde Renique het spel aardig. Alleen moet hij het spel nog wat meer openen naar de vleugels. De verdediging speelde niet zoo zeker als gewoon. De Neuzen, onder leiding van den steeds jeugdigen Louis Schalk, hebben geen oogenblik als verloren team gespeeld en een gunstigen indruk nagelaten. De wedstrijd had in de beste verstandhouding plaats en zulke wedstrijden kunnen niet anders dan de sport ten goede komen. De leiding van scheidsrechter Mesu was bevredigend. Tuur de Supporter. Eerste Klasse. Derde Lijst. Trekking van 27 November. 5000 No. 16455. 2000 No. 20876. 1500 No. 664, 6846. 1000 No. 16614, 20977. 400 No. 8035, 17641. 200 No. 12149. 100 No. 2012, 4600, 4973, 8433, 13415, 15084. Eerste Klasse. Vierde Lijst. Trekking van 28 November. 1000 No. 214. 100 No 6349, 16758. In lossing te Walsoorden tot 5 December a.s. een lading prima kwaliteit grove Duitsche Prijzen Kachelkolen 15 50 Prijzen Stukkolen 16 50 P.S. Tevens verkrijgbaar Smee- en Eierkolen, Giet- en Brech. cokes, Bruinkoolbriketten [GR] en Anthraciet in diverse afmetingen. 50

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3