Bij hst boodschappen doen geen PUROL vergeten. Uil hel Parlement. Buitenland. Stadsnieuws. De grenswijziging. Prootneienieuws. St* Nicolaas~geschenkent Artikelen, die altijd welkom zijn. Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Sas van Gent. Da waterstaatsbegraotlog aangenomen: minister Reytaer treedt eervol nit den strijd Ook de beqrooting van Blonen- landsobe Zaken afgehandelddiverse ministerieels concessies aan den landbenw: geen direetear-generaalde Landbonw- hoogeschool AanvQlllog St. NiCoU&sllJst Men vestigt er onze aandacht op, dat in de lijst van aanbevolen adressen voor het doen van St. Nicolaasaankoopen voorkomend in het 2e blad, de firma L. VERMANDEL, brood- en banket bakker, Oostdam, Sas van Gent, niet werd vermeld. Tooneelavond Kath Kring De voorspel ling, dat den bezoekers van den gisteren Veemarkt Ter veemarkt alhier waren heden 51 beesten aangevoerd, waarvan er circa 40 voor export werden verkocht en enkele in de omgeving. Aato-ongelok. Zaterdagavond is de heer J, Hennink, gemeente-architect, alhier, komende uit de richting Gent, nabij Terdonck, tengevolge van mist en de gladheid van den weg, met zijn auto, waarin 1 passagier was gezeten, tegen een hek gebotst. Prov Stoomboot. Provinciale Staten van Zeeland. Geldleenlng. Kelen dragen te Hansweert. Wij brengen een keur van aardige als Kinderspelen - boetseerdoozen - kinder leesboeken - geestige prentenboeken - een groote verscheidenheid in schoolétui's - Schrijf- garnituren - mooie Missaals en andere Kerk boeken etc. etc. ZIET ONZE ÉTALAGE. St. VincenMnsvereenlging. IWflEZONPEN MtPEDEELIWfl. (S) militair in bescherming worden genomen De opleiding is te versnipperd, de tijd is te kort om aan de noodzakelijke tucht te wennen en de manschappen in verband te oefenen. Ten slotte onvoldoende gelegenheid tot kaderop leiding. Daarbij brachten inspecties onhoudbare toseatnden aan het licht. De verdediging van de waterlinie acht spr. zeer wel mogelijk, de verwoesting van te ontruimen provincies on- verantwoor delij k Voor do marine wij.st spr. er op, dat de „Javi en „Sumatra in den duursten tijd zijn gebouwd Zij kosten 20 milliard. Het in het prae-advies gevraagde beding is per jaar 3 5 millioen, in plaats van 9.500.000. Spr. bil lijkt dezen eisch. Tegenover den heer Ch. v. d. Bilt wijst spr. er op, dat kruisers in tijd van oorlog de duik- booten moeten steunen. Het personealvraag- stuk vindt zijn oplossing in het afdanken der oude vaartuigen gelijktijdig met het in dienst stellen der nieuwe. Tenslotte merkt spr. op, hoe in Inaië voor de communistische troebelen hes leger weer moest worden vesterkt, hetgeen veel duurder uitkwam. Slotwoord van Mgr. Nolens. De voorzitter Mgr. Nolens dankte de prae- adviseurs en sprekers, in het bijzonder ook den afwezigen heer Doorman. Het werk der prae-advieseurs zal steeds geraadpleegd wor den. Spr. schetste vervolgens de geheel verschil lende mentaliteit tegenover 't leger ln 1914 toen het gevaar dreigde en in 1918 toen het oorlogsgevaar was geweken. Spr. hoopte dat onze noodzakelijke defensie nimmer tot den verdedigingsoorlog worde geroepen. Vraag stukken - zoowel van nationalen als internati onalen aard zijn het moeilijkst, daar men met beide aspecten rekening heeft te houden. Rome vraagt alleen afschaffing van den dienstplicht bij onderling vinden. IX* besprekingen zouden misschien anders ïijn uit.geloopen indien steeds de gedachte had voorgezeten, dat slechts sprake is vaneen verdedigingsoorlog. Een mensch kan zich voor noodzakelijkheden geplaatst zien, maai even eens een natie. Over 't al dan niet geoorloofd zijn van dezen oorlog bestaan zooveel meeningen, dat men voorzichtig moet zijn met zijn conclusie. Het Volkenbondspact kent een oorlogsmoge- Jijkheid, terwijl ook het Kellogpact hiermede rekening houdt Voor het oogenblik dienen wij ons te houden aan ons tegenwoordig program. Spr. hoopte dat van de defensiemiddelen geen gebruik behoefde te worden gemaakt. De grootste waarde van het leger is zfjn preventieve wer king. Daarbij sluiten de naam van ons depar tement Defensie en het optreden van een burger-minister elke gedachte aan oorlog uit. De behandeling dezer prae-adviezen kan echter van invloed zijn op een volgend pro gram. Te ruim half vier sloot Mgr. Nolens de ver gadering met den christelijken groet. Minister Reymer heeft zijn eerste begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen gezien. Van alle kanten werd hem de hand gedrukt. Onverdeeld was de indruk, dat hij het er uitstekend heeft afgebracht. De eerste van de nieuwe katholieke ministers die in het vuur heeft gestaan, heeft zich zijn plaats ten volle waard getoond. Ook de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is tot een eind gekomen. De stemming zal eerst Diusdag plaats hebben. Bevordering van regeeringswege van den afzet van prodccten, uitbreiding van het land- en tuirlbouwonderwijs, stichting van boerderijen op zoogenaamd woeste gronden, intensieve inlichtingendienst, het bleek alles de sympathie te bezitten van den minister. Van een directeur-generaal van den land bouw zal niets meer komen. Een directie van den landbouw achtte de minister overbodig. De persoon van den tegenwoordigen secretaris generaal, de boerenminister van het vorige kabinet, is voldoende waarborg, dat aan den landbouw de noodige aandacht wordt ge schonken. In den breede werd ook nog gediscussieerd over de landbouwschool te Wageningen. Er waren er die meenden, dat ze verwaarloosd werd tegenover andere universiteiten. Waar tegenover stond, dat werd opgemerkt, dat als men van Wageningen een troetelkind ging maken, onze andere hoogescholen het kind van de rekening zouden worden. De minister voelde wel iets voor een soort van super curatorium voor al onze universiteiten, zoodat niet de eene ten koste van de andere omhoog zou gaan. In de Vrijdagavond gehouden zitting van de Tweede Kamer is de Waterstaatsbegrooting z. h. s. aangenomen. AMERIKA. In verband met de schending van het Kellogg-pact aan de Chineesch-Russische grens heeft Amerika thans stappen gedaan bij de voornaamste mogendheden, die het pact teekenden. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat dejapansche gezant in China Sadao Saboeri, die tijdelijk te Tokio was, om over de aanstaande onder handelingen met China te confereeren, zich door een schot van het leven heeft beroofd. Het was drie jaren geleden dat zijn vrouw gestorven was. Men neemt daarom aan, dat hij zijn daad in een aanval van zwaarmoedigheid heeft gepleegd. Algemeen is de indruk, dat Japan met Saboeri een diplomaat heeft verloren, die het best in staat was de op verzoening gerichte politiek van Shidehara tegenover China te bevorderen en ook de aanstaande onder handelingen het best had kunnen voeren. TE LAAT OM NOG IN ONZE VORIGE EDI TIE TE WORDEN OPGENOMEN BEREIKTE ONS HET BERICHT, DAT DE TWEEDE KA MER VRIJDAG J.L. HET WETSVOORSTEL INZAKE GRENSWIJZIGING TUSSCHEN DE GEMEENTEN SAS VAN GENT EN WESTDOR- PE ZONDER BERAADSLAGING OP HOOFDE LIJKE STEMMING HEEFT AANGENOMEN. schaal voor de verwarming der kerk geduren de dezen winter. Volgens de Kroniek van het Bisdom Breda werden in ons Bisdom in 't jaar 1923 op 256172 katholieken 7084 H. doopsels toegediend, of ruim 27 per 1000 zielen en op 21364G communi canten uitgereikt 8215681 H. Communiën of 38 per persoon. Voor onze parochie werden dat jaar op circa 2400 katholieken slechts 38 kinderen gedoopt of slechts 16 per 1000 zielen, en op 2000 com municanten slechts 25600 H. Communiën uit gereikt of bijna 13 per persoon en per jaar. Dit jaar zullen de cijfers gelukkig wat hooger zijn. Daarom mag aan de parochianen het onderhoud der christelijke zeden en de beoefe ning van het godsdienstig leven dringend wor den aanbevolen. Ter versterking en uitbreiding van godsdienst en goede zeden wordt bijzon der aangeraden het lidmaatschap van den Bond van het H. Hart. die thans 95 leden telt, en den H. Familie, waarvan het ledental reeds 140 bedraagt. Wie zich daarbij wenscht aan te sluiten, kan zich daarvoor aanmelden bij de betreffende prefecten of op de pastorie. Dit is een betreurenswaardige vergissing, welke men op rekening gelieve te stellen van de groote St. Nicolaasdrukte. stokdooven oom Verzin et), het muzikaal trio en de heeren L. Kindt en Pr. Ranschaert. Spreker eindigde met den wensch, dat Zondag a.s., als het stuk zijn tweede opvoering alhier beleeft, de opkomst nog grooter zal mogen zijn, een wensch waarbij wij ons gaarne aansluiten. De handel was tamelijk vlug. De auto werd zwaar beschadigd. De inzittenden liepen slechts onbeduidende verwondingen op. Juist toen Donderdag de Prov. stoomboot Zeeuwsch- Vlaanderen de reis naar Hoedekens- kerke zou aanvaarden, te 15,15, kreeg het stoomschip een defect aan de machine, zoodat deze dienst niet kon uitgevoerd worden. Ook de dienst van 17,45 kon niet uitgevoerd worden, evenals de retourvaarten van Hoede- kenskerke, hetgeen natuurlijk een teleur stelling was voor verschillende passagiers, die van daar naar Zeeuwsch-Vlaanderen wilden terugkeeren. De laatste dienst van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke v.v. is uitgevoerd door de inmiddels uit Vlissingen gearriveerde »Zuid- Beveland*, welke ook Vrijdag den dienst onderhield* (Tem. Crt.) Ged. Staten stellen aan de Staten voor om, indien zij zich vereenigen met het voor stellen tot verhooging van de credieten voor de electrificatie van de Noord- en de Midden groep, dan te wijzigen de besluiten van 20 Nov. en 21 Dec. 1228, waarbij werd besloten tot het aangaan van geldleeningen, uit de opbrengst waaraan de aan de N.V. de »P.Z, E.M,« te verstrekken credieten zouden kunnen worden gevonden. Daarbij zal dan tevens rekening gehouden knnnen worden met nadere credieten aan voormelde N.V. Voorgesteld wordt te besluiten tot het aangaan eener geldleening van f 1,062,000 tot dekking van de kosten van electrificatie van de Mid 'engroep tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. en af te lossen in ten hoogste 40 jaren. De leening zal naar behoefte bij gedeelten of in eens hetzij bij openbare in schrijving, hetzij onderhauds, naarmate Ged. Staten wenschelijk achten, worden aangegaan. Naar aanleiding van de op 13 November door den heer De Pauw ingediende motte, luidende om f 500 uit te trekken voor het kolenladen te Hansweert verwijzen Ged, Sta ten naar een tweetal brieven van den direc teur van de Provinciale Stoombootdiensten op de Wester-Schelde. Daaruit blijkt, dat het kolenladen geschiedt door de twee ponton knechts en gewoonlijk twee man van den dienst Ter NeuzenHansweert. Daar de tijd voor kolen laden betrekkelijk gering was, kwam het meerdere malen voor en komt het ook nu nog geregeld voor, dat het schip te Hansweert te laat vertrekt. Dezen zomer werden daarom dikwijls kolen uit Vlissingen naar Ter Neuzen medegegeven, welke kolen aldaar dau moesten worden overgeladen in het schip voor den dienst Ter NeuzenHoe dekenskerke. Verder werd door den direteur nagegaan of het mogelijk was het kolenladen te Hansweert geheel stop te zetten en het schip in den middag naar Vlissingen door te laten varen in de dienstreis vertrek Ter Neuzen 2,10 uur en de reis van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke en terug te laten ver richten door het schip van den dienst Vlis singen TerNeuzen. Namens het geheele personeel van de Zeeuwsch-Vlaanderen» ver zocht de kapitein den toestand te laten zooals deze momenteel is, zoolang er geen klachten waren van passagiers, dat het schip 's mor gens te laat te Ter Neuzen aankwam. Men prefereerde, dat men thans 's middags van 13,40 tot 15,15 te Ter Nezen is. Nu toch door het personeel schijnt geklaagd te wor- dan over het kolen laden, adviseert de direc teur om het schip van den Ter Neuzen Hansweerpdienst de reis van Ter Neuzen naar Vlissingen van 14,15 en terug te laten maken. Men houdt dan voldoende werk voor de kolenwerkers te Vlissingen, welk werk verminderde door het in dienststellen der motor-veerboot. Ged. Staten hebben omtrent dit advies nog geen beslissing genomen. ZEEUWSCH-VLAAMSCE TRAMWEG MIJ. Welkome uitbreiding van materieel. In aansluiting op de feestelijke opening van dg nieuwe lijn Hoofdplaat—Breskens waarover wij indertijd uitvoerig rapporteerden, hebbc i we Zaterdag een proefrit medegemaakt met het nieuwe materieel, dat, mede door de boven genoemde uitbreiding van het tramnet, was noodig geworden. Met 3 18-tons locomotieven, 3 personenrij- De St. Vincentiusvereeniging alhier betuigt langs dezen weg haar hartelijken dank voor de royale gift van 1500K.G. kolen ten behoeve van hare onder steunde gezinnen. Zij houdt zich alsnog gaarne aanbe volen voor een nog in goeden staat verkeerende buiskachel, waaraan in een harer gezinnen groote behoefte bestaat. Wekeljjksch Kerkbe richt. Woensdag 4 December, feestdag van de H. Barbara, de patrones van een zaligen dood om 7 uur gezongen H.Mis voor den heer en madame Charles Louis Genbrugge om 8 uur de H. Mis ter eere van de H. Barbara. Donderdag 5 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor de jongejuffrouw Paulina Ver- cauteren om 8 uur gezongen H: Mis voor de overleden familie van den heer en mevrouw Van AckerVerhelst. Donderdagavond biechthooren van half 6 tot half 8. Vrijdag 6 December, eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jesus, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Jo seph Franciscus Hamelinck als lid der broe derschap van hetH.Hartom 8 uur gezongen H .Mis voor den heer en mevrouw Arthur Tem mermanvan Acker. Vrijdagavond om 6 uur Lof met oefening ter eere van het H. Hart. Zaterdag 7 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Ferdinandus Martens om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden fa milie Doens. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 8 December, feestdag van Maria On bevlekte Ontvangenis om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der pa rochie om 10 uur de Hoogmis voor de leven de en overledene leden van de R.-K. Vrouwen bond. Onder de H.H. Missen collecte met open gegeven tooneelavond van den Katholieken Kring een kostelijke ontspanningsavond te wachten stond, is dat moeten we volmondig erkennen ten volle uitgekomen. Het door de leden-tooneelspelers opgevoerde blijspel »De hoed van Italiaansch strooc bevat zooveel comische momenten, dat de vroolijkheid geen oogenblik van de lucht is geweest. Er is werkelijk uitbundig gelachen. Na een korte inleiding door den voorzitter van den R.-K. Kring, den Weleerw. heer Jos. Adriaansens, zorgde de heer J. Colpaert, »de beste komiek van Sas«, zooals de Eerw. inleider hem zeer terecht typeerde, met een uitstekend vertolkte komische voordracht voor een waar dige ouverture. Dan volgden de 5 bedrijven van het hoofdnummer elkaar zonder hinder lijke tusschenpoozen slechts onderbroken door een pauze van 20 minuten na het 3e bedrijf op, terwijl overigens gedurende den tijd, dat h°t tooneel moest worden veranderd, door mejuffrouw Martha van der Veken en de heeren C. Verstraeten (Selzaete) en J. van der Veken door verdienstelijke vertolking van muzieknummertjes voor een aangename afwisseling werd gezorgd. Na afloop sprak kapelaan Adriaansens een slotwoord, waarin hij zijn voldoening erover uitte, dat het Kringbestuur den leden zulk een avond had kunnen aanbieden, den wensch uitsprak, dat velen die nog geen lid zijn, hierin een aanleiding zouden mogen vinden om toe te treden en gewaagde van het plan om voortaan ook des Zondags kring te houden. Spreker bracht dan dank aan den heer van der Veken, die met groote toewijding als regisseur tot het welslagen van den avond grootelijks heeft bijge lragen en overhandigde hem, onder daverend applaus van spelers en publiek, een bouquet. Voorts dankte hij de spelers, waarvan hij een bijzonder eervolle vermelding toekende aan de heeren O. van Aerde, W. Lammens en J. Colpaert (wij zouden ook den heer F. van Oppen nog genoemd hebben willen zien, die een haast onverbeterlijke creatie gaf van den ouden

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2