Hat dorp aan da Zuidpool. De vergadering van den Partijraad. No. 3548 Maandag 2 December 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. De schoone vreemdeling. POSTREKENING No. 52419. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - FEUILLETON. Dit nummer bestaat uit VEERTIEN BLADZIJDEN. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent por.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT De eindelooze nacht aan de Polen. Elcc- trisch licht, radio en ander comfort aan de Zuidpool en ondanks dat alles toch „polenkoorts". Waar zijn de tijden gebleven dat het alleen maar per schip en met hondensleden moge lijk was om door te dringen in de velden van het eeuwige Pool-ijs Waar zijn de tijden van den beroemden „Frahm", van Nansen en de slede-expedities van Scott en Amundsen Amundsen zelf wees nog den nieuwen weg naar de ijsvelden van het Noorden en Zuiden met behulp v^n de meest moderne verkeers middelen de weg door de lucht. Toen hij voor de laatste maal gereed stond om te vertrekken hij ging op zoek naar de roode tent van Nobile keerde hij niet meer terug. Maar de nieuwe expeditievorm, per vliegtuig, per luchtschip, zal blijven bestaan Nu gebruikt Byrd, de Amerikaan, ook vlieg machines en zoo zal het volgend jaar de „Graf Zeppelinzijn reis naar de Noordpool maken. Wilkins, de andere koene Noordpoolvlieger wil binnenkort naar het kamp van Byrd aan de Walvischbaai vliegen. Rond April, het tijd stip, dat vastgesteld is, voor het vertrek van de „Graf Zeppelin", denkt hij van de Zuidpool terug te zijn Met drie schepen voer Byrd uit aan boord had hij vliegmachines en dynamo's, radio, electrische lichtinstallaties, telefoonkabel en een reuzenmassa technisch natuurkundige in- stumenten. De koene vlieger, die als eerste per vliegtuig de Noordpool bereikte, strijdt nu om een andere roem dan die eener avontuurlijke reis om den roem van den Polvorscher, we tenschappelijk ontdekker en kenner van de Poolstreken. _r, De schepen brachten hem in den afgeloopen winter (die aan den Zuidpool echter zomer beteekent), ver in de Walvischbaai. Hier aan net Zuidelijk ijsland werden de ankers uitgeworpen en zoo spoedig mogelijk (het was in December 1928) al het benoodigde uit de schepen aan wal gebracht de instru ment. i, de levensmid ielen, de vliegmachines de dynamo's en technische hulpmiddelen en last not least al het Westersche „comfort" Zuidpool-comfort Zoo moet men het wel noemenwant men is overvloedig uit gerust met allerlei hulpmiddelen men kan e rgebruik maken van allerlei moderne uitvin dingen om het onbegrensde gebied van het grenzenlooze rijke land te onderzoeken. Daar boven het is alles Amerikaansch, wat Ame- Naar het Engélsch door SONIA. (o)— t J De lijke mr. Greenock had een mooi huis laten bcuwen, n.'ct ver van John Baxter's mo len, en het was Esther's gewoonte een groot deel van haar lijd door te brengen bij haar vriendin Mary, als zij thuis was. Haar terugkomst bracht dus een grooten stiltand in de rustige wandelingen met kapi tein Herriston, tot Mary verlof kreeg van haar minnaar om Esther van hun engagement op de hoogte te brengen, natuurlijk onder 't zegel van geheimhouding. Hierna werden de wandelingen als naar ge woonte hervat, alleen ging Esther nu menig maal met de verloofden mee en zij schenen door haar gezelschap slechts te vroolijker. Zij was een knap, geestig meisje, met een zeer goeden dunk van zichzelf, misschien eenig zin gsegrond op het feit, dat zij de eenigeerf- naam van haars vaders groot fortuin was. Men dacht vrij algemeen in Lowminster dat zij een schitterende partij zou doen en Esther was wel geneigd, om 't op dit punt met Low minster eens te zijn, hoewel het een volslage raadsel bleef, dat alleen de tijd zou kunnen oploséen, waar de bruidegom vandaan moes komen. Zij zag er goed uit, maar in een eenigs rikt doet, zelfs al vestigt hij slechts een kleine kolonie het „Little America". Klem Amerika aan den Zuidpool. Keeten worden opgeslagen, of beter gezegd, geen keeten, maar kleine huizen een echt klein dorp „Little America" Er zijn vier huizen met afzonderlijke slaap en huiskamer voor de deelnemers aan de ex peditie. Verder is een kleiner gebouwtje werkt een dynamo. Een zesde gebouw draagt de an tenne en is dus blijkbaar het radio-station. Daarachter liggen de loodsen voor de vliegtui gen. Eindelijk de opslagplaatsen voor de le vensmiddelen, kleeding, enz... en de verblijf plaats van zeer veel honden. Honden kunnen ook thans nog bij een Pool-expeditie niet ge mist worden. Ook wanneer het „dag" is, d.w.z. de uren, waarop het volg ns de berekening der menschen de arbeidstijd valt, brandt toch het electrisch licht in de huizen van „Little Ame rica", alsof het nooit dag wordt in deze einde loos lange, eindeloos saaie maanden van den Poolnacht In onze zomermaanden zaten zij daar in hun huisjes, misschien met een boek voor zich uit de rijkvoorziene bibliotheek... of misschien luisterden zij naar de berichten, die langs de wonderbare aethergolven op de antenne vallen zij hoorden 's avonds de mu ziek van den grooten zender uit New-i'ork of San Francisco of de telefoon, die alle huizen onderling verbindt, riep hun allen aan de tafel om te etenZoo verdreven zij den tijd. Maanden lang.. Zij deden dat alles alleen maar, om nietbehoeven te wachten En toch wachten zij „Niet moetenwachten" Een toch wach- ten!" dat knaagt aan de zenuwen, dat pijnigt de hersenenhamertkloptvreet Verbannen te zijn in de eeuwige nacht het het Poolgebied en te moeten hoor en hoe de radio vertelt van de gezelligheid 's avonds in de concertgebouwen en danspaleizen van het moderne Amerika Wij kennen de ontevredenheid, de vechtlust ja de duivelachtige woede, waarmede de onge lukkige bewoners van de roode tent eikander aanvielen. Hoe het hun een behoefte was, zich over een nietigheid, over een gelaatsuitdrukking of een enkel onnoozel woord van den een of andere te ergeren, om zoo den strijd van allen tegen alle,n met krankzinnigen wellust te doen ont branden. Want het is eenvoudig waanzin.. Een krankzinnigheid, die uit het ijs te voor schijn komt.met witte, ijskoude scherpe klau wen in de hersenen grijpt.evenals in de tropen de hitte uit het zand uit de lucht. Er is een polenkoorts, evenals er een tropen- koorts bestaat. De mannen, die do meeste er varing hebben uit beide poolgebieden, kennen deze ziekte en vreezen haar, zij trachten ze te voorkomen, er van bevrijdt te blijven, ma zij werden er toch door aangegrepenNie mand ontkomt eraan. Zij wachten en worden razend. Eindelijk is de zen op weg van den evenaar, naar den Steenboks-keerkring Reeds is de lange pooldag begonnen, die zin bsurgerlijk type, haar toilet was niet bij zonder steedsch en zij trommelde op de piano meer met vrijmoedigheid dan bekwaamheid Mary was natuurlijk zeer verlangend om t. weten wat haar vriendin van kapitein Herris ton dacht. Esther erkende dat hij knap en n gename, om niet te zeggen innemende manie ren had, maar zij was niet bijzonder enthou siast in haar loftuitingen en Mary vond ho koel. Zij verlangde, dat de geheele wereld zich zou buigen voor haar afgod, en zij was bijna geneigd 't miss Greenock kwalijk te nem dat deze 't onderwerp zoo koel liet varen. Esther scheen echter het gezelschap van c kapitein op de wandelingen met haar vriendin volstrekt niet onaangenaam te vinden. Zij droeg haar aardigste hoedjes en was bijzonder opgewekt gedurende deze landelijke tochten. Zij wist gedaan te krijgen, dat haar vader de molenaarsfamilie met den kapitein invi teerde om thee te komen drinken en te blijven soupeeren en zij speelde en zong voor hem in de mooie nieuw gemeubelde voorkamer. De arme Mary keek min of meer peinzend voor zich gedurende die voorstelling, wenschen de, dat zij ook piano kon spelen en meer een dame was, ter wille van haar minnaar, wen- schende bovenal, dat zij Esther Greeno- rijkdom had, om hem daarmee te begiftigen. Voor haar zelf vreesde zij geen armoede met hem. Wat kon grooter geluk zijn, dan zijn slaaf te wezen, hem te bedienen en voor hem te werken. Zij zeide hem dit zoo ongeveer in antwoord op een enigszins zonderlinge speech van hem evenveel dagen weken en maanden duurt als de eindeloos schrikkelijke Poolnacht Dan worden de sleden uitgerust en nieuwe toch ten ondernomen over de uitgestrekte gebieden, die tot nu toe nog maar met witte vlekken op de landkaart aangegeven stonden, met het woord „onbekend land" er over heen geschre ven De Zuidpool zelf is niet het doel van de Byrd-expeditie -dat punt is reeds herhaal delijk bereikt, maar men wil geografische meteorologische onderzoekingen doen in de uitgestrekte grensgebieden van de Zuidpool streken. Op het gebied van poolvorscliing heeft Amundsen in Byrd een waardige plaatsver vanger gekregen. (Slot). De prae-adviseur aan het woord. Te kwart voor twee heropent Mgr N; lens dt vei g .dering rn verleent het woord aan de prac- advieseurs. Eerste spreker is mr. W. M. van Lanschot, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Spr. wenscht eenige opmerkingen te maken van algemeenen aard. Hij brengt dank aan de verschillende sprekers voor hun belangstelling en de aangename hoffelijke verstandhouding waarin de besprekingen zijn gevoerd. Het terrein der gedaclitenwisseling dient beperkt en omlijnd. Een verblijdend verschijn sel is de eenheid van opvatting waar 't geldt den afkeer van den oorlog. Het zwaartepunt van het Mil. Vraagstuk acht spr. de vraag, hoe ver moeten v/ij leken dag met onze weermacht gaan. Het gezond verstand eischt 'n gematigde en bezadigde politiek en deze is hier de juiste maatstaf. Spr. wijst op. de les van Curagao toen 't kalf ver - dronken was, dempte men de put. Men leert hieruit óók voor Nederlandsch-Indië. Aan de hand van den tekst van Kardinaal Gasparris brief ontzenuwt spr. de motieven van den heer Barth. Een vrijwilligersleger is politiek niet mogelijk. Ten opzichte van het gebruik van chemische middelen al& represaille-maatregel wijst spr. er op, hoe voorzichtig men moet zijn met ge volgtrekkingen. Welke houding toch diende men aan te ne men, indien b.v. ook het Volkenbondsïeger tegenover een vijand chemische strijdmidde len bezigde Daarbij moet men bescheiden zijn met zijn beoordeeling na de gevoelens van het kiezers volk. Spr. bewijst uit de geestdrift van den strijd der zouaven, hoe ook de rechlvmrdige oorlog door ons katholieke volk wordt begre pen. Tenslotte wenscht spr. geen politiek van uitersten, doch van 'n saamhoorigen arbeid. Dit is ook het verlangen van het R.-K. kiezers volk. Pater Mr. D. Beaufort O. F. M. had een zoo groote belangstelling voor zijn prae-advies niet verwacht. Eenheid in beginsel, zegt spr., is zelfs voor nos katholieken niet voldoende voor de oplossing van concrete vraagstukken, als b.v. het militaire vraagstuk. Hiertoe is een bepaalde aanleg geestesgesteldheid, kennis over het geld van dien ouden Greenock, toen zij gearmd nar huis wandelden een eindje ach ter de anderen. Zij vertelde hem hoe vol geluk zij zich om zijnentwil ontbering zou kunnen getroosten. Dat is alles goed en wel Mary, antwoordde hij, en zeer vleiend voor mij, maar zie je, iic kan zelf geen armoede verdragen, en ik trom», nooit voor ik een vrouw behoorlijk onderhou den kan. III. Mary vatte een zware keu kort na dit par tijtje, en was onder dokters handen. Zij mocht gedurende eenigen tijd haar kamer niet ver laten, en gedurende die gevangenschap dacht zij met leedwezen aan de eenzaamheid van haar minnaar. Zij vroeg eiken dag aan Harriet wat de ka pitein deed, en hoorde dan dat hij uit was hii ging al vroeg uit met zijn hengelroe en kwam eerst tegen zes uur thuis om te dineeren. Het weer was in die dagen juist buitenge woon mooi en er was dus veel verleiding voor hem om buiten te zijn, maar toch voelde Mary, dat zij liever gehad zou hebben, dat hij wat meer thuis bleef, terwijl zij zoo ziek was. Welk genoegen zou ik in zonneschijn vin den, als hij ziek was dacht zij bij zichzelf, ik zou er niet op gesteld wezen om van huis te zijn. Esther Greenock kwam af en toe eens kij ken gedurende de ziekte van haar vriendin, maar zij had toevallig telkens groote haast en Mary verbeeldde zich, dat haar oude harte lijkheid had plaats gemaakt voor een soort en waardeering noodig. Zeer in het bijzonder treft spr. in de critiek het juiste onderschei dingsvermogen. Spr. wilde niet het geoorloof de van den oorlog in het algemeen bewijzen, doch slechts de rechtvaardigheid van uitzon deringen.' Tegenover den heer Barth en pastoor Keu- lers bewijst spr. hoe de dienstplicht niet altijd en overal tegen het natuurrecht is, spr. ver wijst in zijn redenatie naar St. Thomas. De dienstplicht is niet in strijd met de wezens kenmerken der abstract gedachte mensche- lijke natuur. Alleen dan zondigt de staat tegen het natuurrecht als hij onnoodig zoo ons lasten oplegt. Inzeke de geoorloofdheid van den oorlog legt spr. er den nadruk op, dat deze alleszins bestaat b.v. tegen een boljewistischen inval. De verschrikkingen van den oorlog zijn verre te kiezen boven de zegeningen van het bolsewisme. Pater mr. dr. J. J. W. Beuns S.J. verheugde het, dat de vergadering hem op zoo bijzon- drere wijze had 'gespaard. Spr. vecht niet gaarne over deze zaak. Tegenover den heer Aengenent handhaaft spr. zijn cijfers, waar mede hij niet de marine heeft willen blamee- ren, doch de Indische marinemannen van re- geeringswege ontspanning wil doen brengen in stede van uitspatting door verbetering hun ner levensomstandigheden. Tenslotte is spr. er van overtuigd, dat de militaire adviseurs meer de waarheid zeggen, dan vele ontwapenaars en anti-militairisten. Gen.-majoor P. J. van Munnekrcde, lid van het Hoog Militair Gerechtshof spreekt mede namens luitenant ter zee le kl. L. A. C. M. Doorman, die wegens familieomstandigheden is verhinderd. Spr. wil de waarheid zeggen, eerlijk en oprecht. De verschillende Euro- peesche kwesties, zegt spr., zijn na den oorlog brandender dan ooit, er zijn onhoudbare toe standen in het leven geroepen en er heerscht gebrek aan vertrouwen. Spr. acht voor ons land vier divisiegroepen onontbeerlijk. Voorts zijn dc contingenten te klein men is in 3922 te vlug naar beneden gegaan. Ons veldleger, dat uit zeven lichtin gen moet worden samengesteld, wordt te oud. Een contingent van 23.000 man is noodzake lijk Het vooroefeningsinstituut kan door geen van gedwongenheid. Het was op een zaehten dag, maar zonder zonneschijn, dat Mary voor het eerst sedert haar ziekte naar beneden mocht. Zij was; bijna veertien dagen aan haar kamer gebonden ge weest, en die tijd was haar zeer lang gevallèn, daar ze van haar geliefde gescheiden was ge weest. Zij beefde een weinig, terwijl zij zich kleed de, bij de gedachte hoe spoedig zij hem nu zou weerzien, en wat hij tot haar zeggen zou- en hoe hij kijken zou, als hij voor 't eerst ua deze pijnlijke scheiding haar hand vatte. Zou 't hem even moeilijk vallen om zijn ontroering te verbergen, als zij zeker was, dat 't haar zou zijn Het ontbijt was al een poosje voorbij, toen zij naar beneden ging. Het was zeer stil in huis onnatuurlijk stil, vond Mary, in haar ongeduld, om die ééne stem ^e hooren, die zij zoo liefhad. De deur van kapitein Herriston's kamer was open, en de kamer was ledig. Hij was dus uit, ook vandaag weer De teleurstelling deed haar opeens verstij ven. Zij had gehoopt, dat hij er van gehoord zou hebben, dat zij beneden zou komen, en dat hij thuis zou zijn gebleven, om haar te zien. Haar zuster Harriet kwam uit den tuin bin nen, terwijl de herstellende een oogenblik vócr de open deur stond zij kwam zoo frisch en vroolijk en bedrijvig de kamer in, alsof er geen zorg in de wereld bestond. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1