De Zeeuwsche Koerier Maandag 2 December 1929 De hongersnood in China. De nood van Sinterklaas, Vierde Blad, Uil het Parlement. Gemengd JTteuws. Provtncienieuws. van 44e Oaargang. No. 3548. (Ingezonden). De Maasbode en De Tijd vermeldden 't laat ste nieuws over den hongersnood in de Pro vincie Shansi in China. De laatst ontvangen bladen uit Shangai verhalen de ontzettende toestanden, welke door den hongersnood in Nöord-China heerschen en de brieven van Mgr. Fortunatus Spruit en de Missionarissen' in Zuid-Shansi melden ons, dat er een toe stand heerscht, die elke beschrijving te boven gaat. De hongersnood brengt de menschen in een toestand van razernij, die hen daden doet begaan, welke ik u niet durf beschrijven, zoo teer stuiten zij tegen elk menschelijk gevoel. Laten we onze medemenschen niet hard be- oordeelen wij weten niet wat hongersnood is. Wie weet, zouden wij in zulk een toestand hetzelfde doen. In de bladen van 7 November vinden we het laatste bericht Daar wordt vermeld, „dat in de Provincie Shansi, waar in het Zuiden 41 Hollandsche Paters Franciscanen werken, met 13 Inlandsche Priesters, onder 40.000 Katholieken, „in den loop van vier maanden 2.100.000, dus' meer dan twee mil- lioen menschen van honger zijn omgekomen. Bovendien zijn in deze Provincie 1.300.000 menschen zoo ziek, dat zij wel zullen sterven. Tengevolge van de koude is de hongersnood nog verscherpt. De Amerikaansche missie kan niet meer helpen". Le Journal de Shangai van 28 Sept. neemt een art. over van de Min-pao Volkskrant), waarin we het volgende lezen Tegenwoordig houdt men zich bezig met het Chineesch Russisch geschil, met de hervorming van het leger, met het afdanken van troepen, maar ieder blijft onverschillig voor de rampen, die ons land treffen. Sedert vele jaren is ons land getroffen door natuurlijke rampen, door overstroomingen en droogte daarop is ons land geplunderd door de roovers en bandieten, waarvan vooral het Noord-Westen van ons land het meest te lijden had. We hebben de autoriteiten gewezen op de ontvolking van de provincies Shensi, Kansu, Soeiyen, Honan en Shansi. In deze provincies is dit jaar niets ge oogst. Men Tieeft zich gevoed met de huis dieren en wilde dieren, daarna heeft men de kruiden en de schors van de boomen verslon den. De ellende is algemeen. Wie zal zeggen hoevelen zich, om aan de ellende te ontkomen, van het leven hebben beroofd Hoevelen zijn uitgeteerd, van gebrek omgekomen Zoolang China bestaat heeft men nooit zulk een ellen de gezien. De hulp van de autoriteiten be- teekent niets. Meer dan 5.500.000 menschen zijn geheel uitgeput, en zullen sterven van ge brek. Eiken dag bezwijken meer dan 2000 personen van honger. Deze ongelukkigen dwa len overal rond, sommigen vereenigen zich en gaan op roof uit, de bandieten De pagoden zijn 's nachts de verzamelplaatsen van het Een der aardigste Sin terklaas-verhalen is dat van de kleine Cecillia uit den bundel „Het Keerseken in den Lanteern", door Felix Tim mermans, verschenen bij P. N. van Kampen Zoon te Amsterdam. Het heerlijk avondje is gekomen Alle men schen in het stille Vlaamsch stadje zijn, naar gewoonte, vroeg ter ruste gegaan. Alleen de dichter, de torn wachter en Trientje Mutser, de juffrouw vaen het snoepwinkeltje met de snoeptafel, kunnenniet slapen. Trientje heeft een groot schip van chocolade in haar winkel de Congo" heet het dat ze niet heeft kunnen verkoopen omdat het zoo duur was. En daar was een vierde wezen in het be sneeuwde stedeke dat niet sliep. Het was een klein kindeke, Ceciliatje, dat een zijig blond krullekoppeke had en zoodanig arm was, dat het zich nooit kon wasschen met zeep, en een hemdeken droeg met een mouw, en waarvan de zoomen waren lijk de ijskegels aan de dak pannen Ceciliatje zat, terwijl haar ouders bovéfi sliepen, onder de schouwmantel te wachten, tot Sinter-Klaas het chocolade-schip van Trintje Mutser zou laten vallen. Ze wist dat bij haar zou gebracht worden ze had het alle nachten gedroomd, en nu zat ze het zeker en geduldig te verwachten, en vreezende dat het in zijn val zou breken, hield ze heur hoofdkussen op heur armkens, opdat daarop het schip zacht als een pluimken zou neder- komen. En terwijl de vier wakkere menschen in 't stedeken de dichrer, de torenwachter, Trientje Mutser en Ceciliatje, elk met hun vreugde, bekommernis of verlangen bezig waren, en niets zagen van den nacht die was als een paleis, ging de maan open, lijk een volk. Hen zien doet pijn, hen hooren breekt het hart. Vooral de kinderen zijn het slacht offer van deze niet te verzadigen honger. Ouders verlaten hun woning en laten hun kinderen, die ze toch niet kunnen voeden, on verzorgd achter. Gewoonlijk zegt men, dat Zuid-Shansi een rijke streek is, maar sedert 1928 is er geen re gen gevallen. Dus geen oogst en bij gebrek aan zaaikoren kan ook het land niet worden bezaaid. Van hen, die nog zaad hadden, is niet opgekomenDe noodlijdende provin cies hebben de regeering om hulp verzocht, maar dat is aan doovemans deur geklopt". Tot zoover de Min-Pao, de Volkskrant. Volgens de laatste brieven van Mgr. Spruit, vorig jaar tot Bisschop van Luanfu gewijd, en van de Missionarissen is de toestand erg, zeer erg, en zal de grootste ellende nog pas nu in den winter en in het voorjaar komen. Maar Goddank, de katholieken van Holland hebben trouw geholpen. Vanaf 4 Januari van dit jaar tot nu toe hebben wij voor den hon gersnood in China van familie der Missiona rissen en van onze weldoeners ongeveer 28.00U ontvangen. Goddank, schrijft Mgr. Spruit, en hartelijk dank aafri onze weldoeners, welke God zegene voor hun goedheid. Het is een groote som gelds, doch had ik dat niet, er zou geen beginnen aan zijn. Van mijn ruim 50 Missionarissen vraagt elk om het hardst. Maar gelukkig hebben wij reeds menigen mond kunnen stoppen. Kinderen brengen we zoo veel mogelijk onder in de scholen en de groo- ten deelen we mee zoolang we hebben. Werd onlangs in de bladen vermeld, dat de Amerikaansche Missionarissen in China goed werden bedacht door hunne landgenooten, de Hollandsche Katholieken kunnen er groot op gaan, dat zij hun Hollandsche Missionarissen krachtig bijstaan en naar ik hoop, nog zullen bijstaan, want ik doe weer een beroep op Uw medelijden en vrijgevigheid. Bedenk eens, wat een moed ons Hollandsche volk betoonde bij scheepsrampen, branden en andere omstan digheden, waar menschenlevens moesten wor den gered. Thans vraag ik Uw steun, onder de hooge bescherming van ons Doorluchtig Episcopaat van Nederland, voor onze mede- meenschen, die op het punt staan van honger te sterven. Giften worden dankbaar aanvaard onder het Gironummer 46316 en bij Pater fr. VICTORIANUS KRUITWAGEN Procurator van den FRANCISCAANSCHEN MISSIEBOND. Minderbroedersklooster WEERT (L.) De Rationaliseering van de suikerbietenteelt. Op vragen van het Tweede Kan ^rliri van de Sluis Kan de Minister van Uinnenlandsehe Zaken en Landbouw mededeel en, welke de re sultaten zijn van het \oortguzette onderzoek naar de rationaliseering van de suikerbieten- teel,t welk onderzoek werd toegezegd in de ver- gaering van de Tweede Kamer op 18 April 1929 (Handelingen blz. 1946) 2. Kan Zijne Excellentie een overzicht ge ven van hetgeen thans op dit gebied wordt ge daan en wat er redelijkerwijs nog aan ont breekt Heelt de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw geantwoord 1. Het is den ondergeteekenden gebleken, dat de proefveldcommissie der suikerindustrie aan de Nederlandsche suikerfabrieken de vraag heeft gesteld of zij bereid zijn tot de op richting van een instituut voor de suikerbie tenteelt mede te werken en de kosten daarvan zelf te dragen, Hoewel nog niet alle fabrieken hebben ge antwoord, meent de commissie, dat het insti tuut binnenkort tot stand zal komen. 2. Thans wordt op het gebied van rationa liseering van de suikerbietenteelt gewerkt door particuliere suikerbietenzaadkweekers, door do hierboven genoemde proefveldencommissie cl or de Fijkslanbouwco. sul-nten en door de suikerindustrie zeil. Js de oprichting van het onder vraag 1 genoemde instituut een feit ge worden, dan mag verwacht worden, dat aan de redelijkerwijs te stellen eischen op dit gebied kan worden voldaan. HENGSTDIJK. Gemeenteraad. Alle leden zijn aanwezig voor zitter burgemeester L. v. Esbroeck. Secretaris dhr. Hermans. Een vacature. De agenda vermeldde I. Onderzoek geloofsbrieven nieuw-be- noemd raadslid dhr. J. A. Krieckaert. Deze worden door de commissie in orde be vonden, waarom deze besluit tot toelating. II. Beëediging nieuw-benoemd raadslid. De nieuw-benoemde wordt geïntroduceerd aan de groene tafel en legt in handen van den voor zitter de gebruikelijke eeden af, waarna deze laatste het nieuwe raadslid feliciteert en den wensch uitdrukt, dat hij in onderlinge samen werking de belangen der gemeente zal helpen bevorderen. Met een hartelijken handdruk werd dhr. Krieckaert door zijn medeleden in hun midden opgenomen, die verklaarde naar beste krachten aan den uitgedrukten wensch van den voorzitter te zullen voldoen. III. Benoeming Wethouder. Doo 't vertrek uit de gemeente van dhr. A. v. Hijfte was niet alleen een vacature in den Raad ontstaan, maar ook van wethouder. De benoeming als zoodanig was zeer rap afgeloo- pen. Dhr. de Bakker behaalde met vier stem men de meerderheid de heeren v. Heese en Krieckaert verkregen resp. twee en één stem. IV. Ingekomen stukken. 1. Van Ged. Staten bewijs van goedkeuring der gewijzigde verordening op de keuring van waren 1928. 2. Proces-verbaal van kasopname en boe ken bij den gemeente-ontvanger. Alles bleek in orde. 3. Van Ged. Staten bericht, dat het inge diende bezwaar van Jac. Jansen te Hontenisse tegen zijn forensen-aanslag in de gemeente- Hengstdijk over 1928—'29 ongegrond is ver klaard, dus dat de Raad alhier in het gelijk is gesteld, met de mededeeling, dat voornoemde appellant bij de Kroon in beroep kan gaan. 4. Een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland angaande het op peil brengen van het salaris van den gemeenteveld wachter wordt uitvoerig voorgelezen. De voorzittrer verklaart, dat Burg. en Weth. voorstellen hieraan te voldoen. Na eenige dis cussie, waarbij de heeren van Deursen en v. Heese eenige bezwaren tegen deze nieuwe re geling te berde brachten, doch welke door den voorzitter werden ontzenuwd met de mede deeling, dat in 1931 de gemeente-politie voor de helft door het Rijk wordt gesalarieerd, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Aangaande de hangende kwestie met de woning van den Rijksveldwachter deelt de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen deze niet te verbouwen, doch de huur te verlagen tot ƒ150. Tot deze conclusie is men gekomen, na een ondehandeling met den Majoor der Rijksveldwacht, 't Is te voorzien dat dhr. Annaert het huis verlaat, 't welk alsdan gratis kan betrokken worden door den gemeenteveld wachter. Voor een eventueel te benoemen nieuwen Rijksveldwachter zal geen nieuwe woning gebouwd worden. Aldus wordt met alg. stemmen goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt dhr. v. Deursen of de gemeente zich niet het lot kan aantrekken van Bram de Jager de man is tot werken niet in staat en kan derhalve niets verdienen. De voorzitter antwoordt, dat het Alg. Armbe stuur door de gemeente wordt gesubsidiëerd de man in kwestie dient zich dus tot dit li chaam te wenden. Wethouder Schelf out wijst erop, dat op de electrische draden wel eens takjes enz. han gen, wat een nadeeligen invloed uitoefend op het licht, het twinkelt en pinkt alsdan. Ook de heer v. Heese klaagt er over, dat hij niet geregeld zijn krachtinstallatie op gang- kan houden. De voorzitter kan de klacht van dhr. v. Heese beamen, ook spreker heeft dit del eens ondervonden en zet uitvoerig uiteen, hoe dit geval zich kan voordoen en belooft de zaak te laten onderzoeken. In verband hiermede vraagt de voorzitter of de leden ook hebben gemerkt, dat het licnt verzwakt De meeste leden bevestigen dit, waarom de voorzitter op zich neemt in onderhandeling te treden met de P.Z E.M. over een rtansfor- mator. Dit vindt algemmene instemming. Daar niemand meer het worod verlangt sluit de voorzitter. UIT HET BINNENLAND. Na anderhalf Jaar gearresteerd In Juli van hét vorig jaar opende de Belg H. v. M.. die in het drukkersvak werkzaam is, in de Oranjestraat te Rotterdam een kan koor, dat hij voortreffelijk inrichtte. Hij be stelde een mooi ameublement bij de firma K., kocht op afbetaling een paar schrijf machines en een dure duplicator en trachtte den indruk te wekken, dat hij op royale wijze zaken zou gaan doen. Nauwelijks twee weken nadat hij hier was aangekomen verdween hij over de grens. Het ameublement had hij voor goed geld verkocht, een schrijfmachine eveneens en met de rest was hij op reis gegaan, men wist niet waarheen. Eenige maanden later bleek, dat een schrijfmachine en de duplicator te Genève verkocht waren. De aanhouding van den Belg was inmiddels in het Algemeen Politieblad verzocht, maar de man bleef weg, zoodat de gedupeerd winkeliers zich in hun verlies moesten schikken. Dezer dagen is v. M. echter met vrouw en kinderen ih ons land teruggekomen en naar Den Haag gegaan. Hij had in Genève, Paiijs en Brussel gezeten, en zooals hij bcvccit, als drukkersknecht gewerkt, maar was nu vrijwel zonder geld naar Holland gekomen, om hier werk te zoeken. In een hotel in Den Haag is hij gearresteerd. Vermeld dient nog te worden dat de man, toen hij ver leden jaar naar Rotterdam kwam, in België failliet was gegaan. Hij heeft wel moeten bekennen, de ma chines en de meubelen verduisterd te hebben en wordt naar het Huis van Bewaring over gebracht. ronden oven met zilveren ronde deuren er viel vanuit de maanholte zoo een luisterijke klaarte, dat ze nog met geen gouden pennen te beschrijven is. Voor één oogenblik, viel het echt licht van den echten hemel eens op de wereld, dat was om Sinterklaas, gezeten op zijn wit, be laden ezeltje, en om Zwarte Piet door te- laten. En hoe kwamen ze op de wereld Heel eenvoudighet ezeltje zette zich op een manestraal, plantte zijn pooten stijf en liet zich stijf naar beneden slibberen, als van een schuine ijsbaan en de slimme Zwarte Piet pakte den staart van het Ezeltje en liet zich gezellig meetrekken op zijn hurken. Zoo kwamen ze in het stedeke, in het ron deken van de besneeuwde groote markt. In manden, die bezijden het ezeltje hingen kleurden en geurden^ de zoetigheden die zwarte piet onder toezicht van Sinterklaas ih de suikerbakkerij van den^Hemel gebakken had. En toen men zag dat er niet genoeg en de suiker op was, was zwarte piet in burgercostuum, incognito, in de winkeltjes, ook bij Trientje Mutser, lekkernijen gaan koopen met het geld der Sinterklaas-offer blokken, die hij alle jaren in de kerken mocht komen ledigen. En was met al de lekker nijen een manestraal opgeklauterd den schoonen Hemel ingekropen, en nu moest dit allemaal uitgedeeld worden, aan de vrien dekens van Sinterklaas. Sinterklaas reed door de straten, en aan elk huis waar een kind woonde, gaf hij naar gelang de braafheid van dit kind lekkernijen aan zwarten piet, die ze met een katten- rapte, klimmend langs regenwaterbuis en dakgoot, kruivelend over de pannen naar de schouw bracht, waar hij ze voorzichtig naar binnen liet vallen, het koude winderige schouwgat door recht in een telloor of een kloon, zonder iets van de broze smakelijk heid te kneuzen of te schrammen. Zwarte piet had er de pak van weg, en Sinterklaas hield van zijn knecht als van het licht zijner oogen. Ze deden heel het stedeke, wierpen waar er te werpen was, zelfs hier en daar een harde roe voor echte deugnieten. Weeral tot het naaste jaarzei zwarte piet, de ledige manden ziende. Hij stak een pijpken op, en liet een zucht om gedaan werk. Wat zegt ge? vroeg Sinterklaas ongerust. Is er niets meer in En Ceciliatje dan Het braai Ceciliatje, sst Sinterklaas zag meteen, dat ze aan het huis van Ceciliatje stonden, lei den vinger op den mond, vermanend stiller te spreken. Doch het kind had die warme, brommende stem gehoord als van een hommel, trok groote oogen onder den gouden krullebol, slipte naar het venster, schoof het gordijntje weg, en zag daar Sinterklaas, den echte. Het kind bleef met zijn mond open van verbazing en terwijl het maar niet bekomen kon van dien gouden Bisschopsmantel, die blonk lijk een hof van bonte edelsteenen van de pracht van dien mijter, waarop een dia manten kruis als met messen licht in den nacht sneed; van de ornamentenweelde van den kromstaf, een zilveren pelikaan die robijnen bloed uit zijn hart pikt voor zijn jongskens swenst zij de fijne kant bezag, die waasde over den purperen rok, genoegen had met het witte, goede ezeltje te zien, en glim lachen moest om de grimassen van den ple- zanten Zwarten Piet, die zijn witte oogen rondrolde als lagen ze los als duiveneieren, hoorde zij de twee mannen overendeweer zeggen Is er niets meer in de manden, Piet? Neen Heilige Meester, zoo weinig als in mijn geldzaksken. Zoek eens goed, Piet. Ja, maar Heilige Meester, zelfs als ik de manden uitwring, komt er niets voor de pinnen. Sinterklaas speelde spijtig over zijn hagel- witten krollekensbaard en klepte met zijn honinggele oogen. Och, zei zwarte Piet, daar is nu toch niets aan te doen, Heilige Meester. Schrijf aan Ceciliatje dat zij toekomend jaai eens zooveel, drie keeren zooveel zal krijgen NooitZwarte PietIk die in den Hemel mag wonen omdat ik drie kinderen, die al kapotgesneden in den pekel lagen, terug heb doen leven en hun moeder gegeven, zou nu dit klein Ceciliatje, het braafste kind van de wereld, op haar duimpke laten zuigen en een slecht gedacht geven van mij? Nooit Piet Nooit! Piet smoorde hevig, dat gaf inspiratie en zei plots Maar Heilige Meester, luister nu eens. Er is geen tijd meer om nog eens naar den Hemel te gaan, ge weet Sint-Pieter houdt den Hemel voor geen duivenkijker daarbij de oven is koud en er is geen suiker meer. En hier in de stad slaapt Eikendeen. En het is voor U als voor mij verboden, menschen te wekken, en daarbij ook alles is uitverkocht. Timmermans vertelt dan verder hoe Sinter klaas en zijn knecht bij Trientje Mutser komen om het schip te halen. Trientje zie den Sint I eerst voor een bisschop aan, maar als zij hoort, dat hij geen geld heeft, omdat hij regelrecht uit den Hemel komt, gelooft ze dat het oplichterij is. De arme dichter doet vergeefs een goed woordje, doch eerst als de nachtwaker haar belooft den volgendeu dag het geld te zullen brengen, geeft zij het groote chocolade schip voor de kleine Cecilia.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 13