De vergadering van den Partijraad. Prootncienieuws. Stadsnieuws. Sport en Spel. Landb en Veeteelt 'Springende' Handen Kloosterbalsem AFRIKA. Spoorwegmaatschappij Gent—Terneuzen De staking te Slnisbil Een rectificatie. In het derde blad van deze editie (het tweede St. Nicolaasbijvoegsel) Slaat in de lijst van aanbevolen adressen onder Ter Neuzen abusievelijk vermeld: G. J. Will, Bloemenmagazijn, Noordstraat Dit moet zijn HONTENISSE. Qrafnonoment Baron Ccllot. Op de alge meene begraafplaats alhier is thans vanwege de pachters van het Kroondomein geplaatst een monument op het graf van den overleden rentmeester, wijlen den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escur.y. LAM8WAARDE. Coöperatieve winkel Gemeld wordt, dat er alhier plannen bestaan tot het oprichten van een filiaal van de Coöperatieve Winkel uit Sas van Gent. BEDE. Branfi. Woensdagmiddag brak tengevolge van het springen van een benzinemotor, brand uit in de landbouwschuur van den heer Cam. Raeman. Ongeveer 7 gemeten ongezwingeld, benevens pl.m. 90 balen gezwingeld vlas, ging verloren. Toooeelavond R.-K. Kring, op de Zon dagen I en 8 December zullen de leden- tooneelspelers van den R.-K. Kring alhier het Sassche publiek een ontspanningsavond bezorgen van de beste soort. »De Hoed van Italiaansch Strooc, het bekende blijspel in 5 bedrijven, bewerkt door den Jesuiet W. Aewerdonck, is een succesnummer van den eersten rang en de kwaliteiten der spelers waarborgen een alleszins verzorgde weergave. Aaavnllend bericht. De firma J. Simoëns- Briquet, Oostdam, alhier, verzoekt ons te melden, dat zij in afwijking van het bericht in hare St. Nicolaas-annonce inplaats van 5 pCt. korting, in den St. Nicolaastijd op alle artikelen tien pCt. korting verleent. AntO In eeo sloot. Toen Dinsdag dokter A. van L. uit Sas van Gent, komende van Philippine, nabij de wijk Zandstraat met zijn auto voor een wagen met vlas wilde uitwijken, slipte de auto in de zich daar ter plaatse bevindende slijkmassa en kwam in een sloot terecht. Gevonden op de Groote Markt, een huis sleutel. Terug te bekomen aan de maré- chausséekazerne, alhier. Ingezonden Mededeellng ,,Geen goud zoo goed" Do snikerwet In Frankrijk. Heel Noord-Afrika wordt thans geteisterd door een sprinkhanenplaag. Roeds is aanzien lijke schade aangericht. De troepen, samen met de bevolking, stellen alles in het werk, om het onheil af te weren. CHINA. Nadat de Moekden-regeering zich bereid heeft verklaard, den vroegeren status quo aan den Oost-Chineeschen spoorweg te her stellen, heeft de sovjet-regeering het Chi- neesche verzoek tot het openen der onder handelingen tot bijlegging van het conflict aanvaard. Naar verluidt, zouden de Russische troepen intusschen uit China worden teruggetrokken. ENGELAND. De onderhandelingen van de Britsche regee- ringscommissie met de mijneigenaars zijn mislukt. (Vervolg. H. Mis Zaterdagmorgen om kwart over acht werd in de kathedralekerkteütrecht door Plebaan J B. A. Batenburg een H. Mis opgedragen voor de R.-K. Staatspartij. De leden hadden vooraan in de kerk plaats genomen. Het Militaire vraagstuk. Kwart over tien weid de vergadering in het Jaarbeursgebouw heropend. Aan de orde was de nehandeling van het Militaire vraagstuk, aan de hand der uitge brachte adviezen. De behandeling der prae-adviezen. De heer Jansen uit Haarlem meent, dat door de prae-adviseurs uit den jongsten oorlog maar weinig lessen zijn getrokken en het moorddadig karakter der moderne oorlogvoe ring niet genoegzaam in de prae-adviezen tot uitdrukking komt. In het uitbannen van be paalde strijdmiddelen door de tpublieke opi nie, ziet spr. weinig heil. Ook de tgodsdienstige en zedelijke gevolgen worden maar even aangeroerd. Spr, geeft en kele voorbeelden van ergerlijke zedenverwil dering. De voorzitter merkt op, dat de schildering van oorlogsellende en -verwildering niet bij de prae-adviseurs heeft voorgezeten. Dit neemt niet weg. dat zij bestaan en we ze onder de cogen moeten zien. Mr. de Vink uit Utrecht spreekt een woord Van waardeering voor het werk der prae- ad viseurs, een even ondankbare als moeilijke taak. Het systeem van gemeenschappelijke Conclusie juichte spr. toe doch wenschte daar om meer klaarheid omtrent de vraag, of de prae-adviseurs elk dier conclusies gemeen schappelijk dekken. Bij het streven naar een vrijwilligers-leger acht spr. het gevaar niet buitengesloten, dat het contact tusschen leger en bevolking ver mindert en met het vertrouwen in dat insti tuut verdwijnt. Spr. begrijpt tenslotte niet, dat een onge oorloofd strijdmiddel b,v. de bacteriënoorlog als represaillemaatregel niet geoorloofd kan zijn. Spr. wenscht deze passage geschrapt. Al leen in de verbetering der persoonlijke men- taitelit van het individu ziet spr. blijvende uit komst. Mr. Schaepman uit den Haag, bestrijdt de leuze wie de vrede wil, bereide zich ten oorlog welke volgens spr. door de militaire prae-ad viseurs wordt gehuldigd. Spr. wenscht zoo kort mogelijken diensttijd met behoud van voor oefeningen instituut. Ook is tspr. tegen uit breiding van het beroeps-kader. Een vlootver- sterking als door luit. Doorman gevraagd, acht spr. onmpgelijk. Wij moeten ons beperken tot locale defensie en alleen in Indië méér mate- riaalg, dat daarom nog geen kruisers behoeft te zijn. Onze financiën laten dit niet toe. De heer Barth uit Rotterdam wil zich tot het allerbelangrijkste in prae-adviezen bepa len .Hij begrijpt niet, dat inzake het mil. vraag stuk geen overeenstemming zou zijn te verkrij gen. Spr. bestrijdt de door den Volkenbond gevolgde politie lijn, welke ook in nummer een en drie der prae-adviezen tot uitdrukking komt Spr. ziet slechts uitkomst in internatio nale afschaffing van den dienstplicht. Mr. Brandsma uit Zwolle wil enkele opmer kingen maken over het recht van zelfverdedi- gign en den dienstplicht. Spr. maakt onderscheid tusschen vrijwillige en gedwongen zelfverdediging Hij ziet bezwaar in het gedwongen dienstnemen voor den staat. Spr. wenscht wel dienstplicht, doch geen dwang om bij oorlog mede te vechten. Onder groote hilariteit der vergadering merkt Mgr. Nolens op. dat dit systeem zoo on geveer daarop zou neerkomen, dat er brand weerlieden moeten zijn, op voorwaarde dat er hooit brand komt. Voortgaande ziet spr. in reorganisatie, mid del tot bezuiniging. De heer Chr. v. d. Bilt uit Haarlem kan niet voor 90 pCt. met den militairen (marine? ad viseur meegaan. Hij is geen defaitist, doch aeht de eischen, door de prae-adviseur aan de vlootuitbreiding gesteld, niet uitvoerbaar, opr. ziet meer heil in watervliegtuigen. Met Indië betreft wijst spr er op, dat het onmogelijk is een genoegzaam sterke vloot voor de verdedi ging in stand te houden, en ook hier gaan, volgens spr., de eischen van den prae-adviseur te ver. Behalve de aanschaffingskosten ziet spr. groote moeilijkheid in het bemannings- vraagstuk. Klein snelvarend materiaal, in het bijzonder onderzeebooten, is geboden. Inzake de geestelijke verzorging van het marine-per soneel merkt spr. cp dat de prae-adviseur slecht ingelicht is. We hebben in Indië min stens twee vloot-aalmoezeniers noodig. In Ne derland hebben we voorloopig aan één aal moezenier voldoende. De heer W. Nieuwenhuis uit Amsterdam kan zich niet vereenigen met de wijze waarop de prae-adviezen zijn behandeld. Deze zijn, volgens spr., te eenzijdig georiënteerd. Spr. betwijfelt of de moderne oorlog onder de ge geven omstandigheden voor katholieken nog is geoorloofd. Uitgemaakt is deze kwestie niet. De katholieke moraal is ook in den oorlog geldend en spr. vraagt of de moderne oorlog nog met de katholieke moraal en de voor waarden aan een gerechtvaardigden oorlog gesteld, rekening houdt. Ieder middel, om onrecht te weren, is niet geoorloofd. Neemt men de publieke opinie als maatstaf bij het beoordeelen van de geoor loofdheid van bepaalde strijdmiddelen, waar om dan niet bij den geheelen oorlog op zich. Spr. ziet in de prae-adviezen verwarring van het recht van zelfverdediging en het middel de oorlog, welke op zich zelve wordt overschat in zijn beteekenis voor het zelfstandig volks bestaan. Een uitspraak in concreto omtrent deze problemen is thans voor de Kath. Staatspartij niet mogelijk. De voorgestelde conclusies zijn öf te abstract öf waar zij concretiseeren te onzeker of wel, zij zijn een paraphrase van wat reeds in het actueele program is vervat. Voor den toestand op heden is het actueele program derR.K.S.P. voldoende. Voor verdere ontwikkeling zou de vraag kunnen overwogen worden of de R.K. SP. ook met hare internationale verbindin gen, niet stimuleerend zou kunnen werken om tot een algemeene meer omschreven gedrags lijn onder de Katholieken te geraken. De heer v. d. Steen acht de prae-adviezen niet volledig, daar afwijkende standpunten er niet in zijn behandeld. Spr. acht voorts de waterlinie niet in sterkte te vergelijken met den Ijzer en Verdun. Spr. wenscht een oordeel zoowel van mili tairen en moralisten over de vernieling, als geoorloofd middel. Spr. ergerde er zich over, dat de „militair deskundige" in de Kamer Schaepman niets concreets heeft gezegd, doch slechts goedkoop speculeerde op den volks gunst. Als we 'n leger moeten hebben, zegt spr., dan moeten wij het geven, wat het noodig heeft. In het Instituut van Vooroefening schuilen groote fouten en spr. acht het stand punt van den mil. deskundige t.o.v. den zeer gematigden militairen adviseur minstens on toelaatbaar. Met den marine-adviseur is spr. 't er volkomen over eens, dat de West moet worden verdedigd en ook zijn eischen acht de heer v. d. Steen gematigd. De heer Aengenent uit den Helder wil zich beperken tot het marine-vraagstuk. Spr. kan zich volkomen vereenigen met de door den heer Doorman gestelde eischen. Niemand kan ontkennen, dat in Indië een vloot noodig is en in dit licht is de gevraagde uitbreiding absoluut noodzakelijk ook in het licht van het Katholiek vredesprogram. Op de gods dienstverzorging valt in Indié echter veel te bemerken. Ten slotte bestrijdt spr. krachtig de meening omtrent den grooten omvang van geslachtsziekten onder het marinepersoneel. De aangehaalde verhoudingscijfers zeggen in dezen niets. De heer M. v. Poll richt zich tegen t ecor nomisch gedeelte der prae-adviezen en be strijdt enkele door Pater Beuns aangehaalde cijfers. Ook de behandeling van de moreele zijde acht spr. minder juist. Ook spr. is van meening, dat indien we aan het leger zijn waarde willen doen behouden, we naar de adviezen der militaire adviseurs moeten luiste- en en spreker gelooft, dat dezen, rekening houdend met het milieu, hun eischen toch al zeer gematigd hebben gesteld. De voorzitter verleend hierna nog het woord aan den heer v. d. Steen, die een kleine resti- cifatie wil geven op zijn woorden, gericht tot den heer" Schaepman. Deze moeten aldus wor den verstaan De redeneering van den heer Schaepman maakt op spr. den indruk, dat zi. meer volgt datgene, wat het katholieke en Ne- derladnsche volk lief is, dan dat zij militair- technisch voorlichting geeft over hetgeen een goed leger noodig heeft. De heer Schaepman meende ook tegen deze woorden te moeten protesteeren. De voorzitter schorste daarna de bijeen komst tot kwart voor twee. (Wordt vervolgd.) Blijkens dagbladberichten worden thans vanwege de Nationale Maatschappij van Bel gische spoorwegen met de spoorwegmaat schappij Gent-Ter Neuzen onderhandelingen gevoerd over den prijs voor aankoop van geheel dezen spoorweg en wordt getracht een accoord te bereiken, dat overneming met ingang van I Januari I930 mogelijk zou maken. De heer J. A. van den Dungen, raadslid te Rotterdam, heeft tot B. en W. in zijn gemeente de volgende vragen gericht 1. Heeft het college van B. en W. kennis genomen van het feit, dat er staking is te Sluiskil aan de cokesfabriek 2. Is het juist, dat op 28 October j.l. de eerste schuit kolen, bestemd voor Sluiskil, te Rotterdam is gelost voor da gemeentelijke gasfabriek 3. Is het juist, dat thans reeds drie schuiten met kolen, bestemd voor Sluiskil, hier zijn gelost 4. Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, wat denkt het college dan tegen dit onderkruiperswerk te doen? WESTDORPE. B0DW7akvereenlQiug. Zaterdagavond a.s. er alhier een vergadering gehouden worden door de R.-K. Werkliedenvereniging, om tot oprichting te komen van een bouwvak- vereeniging. St. C&dCUia Woensdagavond j.l. vierde ons R.-K. Zangkoor haar jaarlijksch Caecilia feest. SLUISKIL. Pols gebroken. Bij het aanzetten van den motor der vrachtauto, kreeg de knecht O. van den heer B., alhier een slag van den slinger tegen de pels, waardoor deze brak. Dit is de tweede maal in 6 maanden tijds. TER NEUZEN. ÜeZeeuwseli-Vlaanisclic Waterleiding In de gisteren gehouden Raadszitting is het voorstel vail B. en W. tot intrekking van net raadsbesluit van 12 Juli 1927, beoogende de ont binding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Mij en in verband daarmede a. het aangaan van eene geldleening groot hoogstens 718000 b. wijziging der bouwverordening (verplich te aansluiting). c. machtiging aan Burgmeester en Wethou ders om op de eerste plaats vordering 10% der aandeelen in de maatschappij te storten. met 8 tegen 5 stemmen AANGENOMEN. Te gen stemden de heeren Bakker, Neerbosch, van Aken. Bedet en Scheele. G. J. Will, Bloemenmagazijn, VlooawiJkStraat ZOIDDORPE. Komst Eerw. Zusters. De dag, daarop de zusters plechtig zullen ontvangen worden en ook de gebouwen zullen worden ingewijd is bepaald op 10 December. HULST. De groote gezinnen in de katholieke Samen leving. In delaatst gehouden vergadering van het College van Regenten over het Katholiek Liefdehuis alhier, is besloten in de af deeling ziekenverpleging een reductie toe te staan op de kosten van verpleging van 5% voor de gezinnen met 3 kinderen beneden 18 jas 10% voor Uf gezinnen met 4 kinderen beneden 18 jaar. 15% voor de gezinnen met 5 kinderen beneden 13 uar 20% voor gezinnen met 6 kinderen en meer beneden 18 jaar. De leeftijdsgrens is bepaald op achttien jaar omda tdan in gewone gevallen, de eigen ver diensten reeds begonnen zijn. Deze toe co juichen maatregd is indirect te danken aan de actie van den Ned. Bond voor Groote Gezinnen. ST. JANSTEEN. Geslaagd. Aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg slaagde voor het Propaedeutisch examen de heer A. Rottier, alhier Twist. Zondagavond had te Kapellebrug een twist plaats, waarbij zekere J. S. een slag in het gelaat kreeg, waardoor hij ernstig aan het oog werd gekwetst. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. NIEUW NAMEN. Aanvoer bieten. Gedurende de afgeloopen campagne werden aan de Hedwighaven alhier 15 millioen K.G. bieten aangevoerd. RUSTWAT. Auto van den weg gegleden. Toen Maandag de broodbakker V ~te Kuitaart van Hulst huis waarts reed en alhier de bietenplaats wilde passeeren. reed zijn wagen van den weg en kwam in den tuin van den Provincialen weg terecht. Door drie paarden werd de auto weder po den weg getrokken. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De brandspuit van Eede was spoedig ter plaatse, doch kon zich slechts beperken tot het voorkomen van verdere uitbreiding. De schuur alsmede de zwingelwerkplaats ging geheel in vlammen op. Assurantie dekt ge deeltelijk de schade. (Midd. Crt.) Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 1 December, 1ste Zondag der maand en van den Advent om 7 uur de Vroegmis, gezongen, voor den heer Edu^rdus Colpaert, met algemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart. Om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de re- liquie van het H. Kruis. Om 2.30 uur Lof en daarna H. Familie. Maandag 2 December, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H.Mis ter eere van den H. Barbara om 8 uur de H. Mis voor mevrouw RankeDreesens. Dinsdag 3 December, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer August Perdaen om 8 uur gezongen H. Mis voor den Weled. heer Amand Gustave Stubbé. (Vervolg a.s. Maandag) Wie eens hartelijk lachen wil ga dit stuk bijwonen. Met behulp van eenige paarden werd de auto, die een weinig beschadigd was, weer op den weg getrokken. De bestuurder bleef ongedeerd en kon na een uur ongeveer zijn tocht vervolgen. Sassche BoysTer Neuzen II. Zondag a.s. zullen we dus het eerste elftal der Boys weer eens op eigen terrein aan het werk zien en wel tegen de Terneuzensche re serves. Alles laat voorzien dat we hier te doen zullen hebben met een spannenden wedstrijd. Tenreuzen zal zich vol moed in den strijd wer pen, daar zij in geval van overwinnig nog steeds een mooie kans behoudt om de tweede plaats te bezetten Maar ook d Boys zullen be grijpen, dat door het verlies van ook maar één puntje zoo goed als alle kansen op het kam pioenschap vervlogen zijn. Wij denken dat het terreinvoordeel tenslot te den doorslag zal geven en zien de Boys dan ook een nipte en moeilijk bevochten zege behalen. Wij rekenen op alle voetballiefhebbers om onze jongens in hun strijd aan te moedigen en zoo de beweringen te logenstraffen als zou voetbal in Sas geen publieke belangstelling! meer kunnen trekken. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Tuur de supporter. Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker's Kloosterbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's (17) Overeenkomstig haar toezegging heeft ds

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2