VOOR UW DRUKWERK De Zeeuwscbe Koerier i)e Maasbode-actie. Een groot belang, óók voor Zeenwsch-Ylaanderen iSTEVAER No. 3547 Vrijdag 29 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. VANDAAG BIGGEL AA BV, Kameroverzicht Builen!. Overzicht Binnenland Buitenland. If VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit ACHTTIEN BLADZIJDEN. De leiders op kunstgebied en het volk. Ingezonden Mededeeling ZIJN ZE AANGETEEKEND B. Th. de Welf f DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent por. regelbij contract lager zeer koopkrachtige lezerskring itstekend geschikt voor publiciteit Van Schmoller is de uitspraak, dat de socia le wanverhoudingen in onze maatschappij minder worden beheerscht door de groote vel schillen in het bezit van stoffelijke goederen, dan door de groote afstanden van geestelijke ontwikkeling, die de volksgroepen geschieden houden. Hij bedoelde ditmenschen van zoo ver schillende ontwikkeling kunnen elkander niet begrijpen en kunnen dus ook niet tot solidaire eenheid geraken. Hierin ligt veel waarheid. Al zijn wij in den laatsten tijd op het gebied der volksontwikkeling vooruit gegaan, het valt toch niet te ontkennen, dat de ontzaglijke rijkdom van geestelijke goederen, die de we tenschap ons heeft gebracht, nog zeer ongelijk is verdeeld. Wij denken hier echter niet op de eerste plaats aan de geestelijke goederen der weten schap, maar aan die van den godsdienst, de eerste en voornaamste. Ook deze zijn ongelijk verdeeld, nu in de meeste landen de geloofs afval onder de arbeiders zoo groote uitbrei ding heeft gekregen, terwijl vooral in de laat ste jaren een innig geloofsleven is doorge drongen in intellectueele kringen. En een volk, dat geen godsdienst meer bezit, is ook niet ontvankelijk voor de verheven schoonheid der kunst. In ons land zijn de toestanden gelukkig veel beter dan in het buitenland. Wij danken dat aan het katholieke vereenigingsleven op ver schillend gebied en onder alle standen. Maar om die toestanden zoo te houden en nog veel te verbeteren, is toch ook hier nood zakelijk dat er inniger contact komt tusschen de leiders op kunstgebied en het volk. Wij hebben nu met een aantal voorbeelden aangetoond, hoe arm het arbeidersleven en de arbeidersbeweging nog is aan kunstuiting en kunstgenott. Wij schreven over bouw en in lichting der woning, over ontspanning, volks- betoogingen, vaandels en banieren, insignes, volkstooneel en sociale romans, enmoesten er dan telkens op wijzen hoe weinig op al deze gebieden de praktijk nog in overeenstemming is met de eischen, die wij, katholieken vooral, moeten stellen aan schoonheid, kunst en be schaving. Dr. Poels heeft de katholieke Koningskinde ren van de Koningskerk genoemd, maar wat nog altijd aan zielszorg en geestelijk voedsel aan de arbeiders wordt geboden,, is weinig ko- niklijk. Schuldig zijn ook hier onze kunstenaars. Ook deze staan met hun geestelijken rijkdom te ver verwijderd van het volk. Het is een groot na deel voor beiden. Was dit contact inniger, de kunst, die het volksleven raakt, zou op hoo- ger trap van ontwikkeling staan en deson danks, neen, juist daarom beter begrepen wor den door het volk. Maar dit contact is er niet. De armoede, waarop wij wezen, bewijst het voldoende. Daar zijn kunstenaars, die over het volksleven schrijven of er hun penseel aan wijden, maar èr niets van begrijpen. Onbegrijpelijk staat het volk dus ook voor hun pennevruchten en schilderijen. De „modernen" onder hen moesten wat meer aandacht schenken aan het voorbeeld, b.v. van den grooten meester Toorop, wiens „mijnwerker" b.v. een levensbeeld is, waaruit alle idealen van den katholieken arbeider, en dat men dan ook niet zelden aantreft in de eenvoudigste woning van ons volk 't Is duidelijk, waar wij heen willen. Ook on ze kunstbeoefenaars - en zij niet op de laatste plaats hebben een taak, en het is hun voor naamste taak, in het streven naar ware volks verheffing. H. Toen we Maandag jl., tijdens een kort op onthoud te Rotterdam, onze vrienden aan „De Maasbode" even de hand gingen drukken, vonden we allen in volle actie voor de kruis tocht, die het aan initiatief zoo buitenge woon rijke brein van den Maasbode-direc teur, den heer H. Kuijpers, had ontworpen om heel Katholiek Nederland voor zoover het ook maar eenigszins geacht kon worden voor het lezen van een groot blad in aanmer king te komen voor „De Maasbode" te win nen en zoodoende Neerland's katholieken zoo veel mogelijk veilig te stellen voor de gevaren der niet- en anti-katholieke pers en hen deel achtig te maken aan de onschatbare geeste lijke voordeelen, die het geregeld lezen van een pur-sang Roomsch blad biedt Jarenlang is er gezwoegd en gestreden om Katholiek Nederland een courant te kunnen schenken, die aan alle eischen der moderne dagblad-techniek voldeed. Wijzelf hebben ln dien arbeid ons bescheiden aandeel gehad. Het doel is thans bereikt. De Maasbode van heden kan een vergelijking met het best- verzorgde grootblad met glans doorstaan. En haar belangrijke prijsverlaging, dezer dagen besloten (men zie de aankondiging in dit nummer) maakt het blad tot de goedkoopste groote courant van Nederland. Het oogenblik mocht dan ook gekomen worden geacht om den aanval te blazen. jj Dat is thans geschied. De 'Maasbode-directeur heefc een machtig „Op ten Kruistocht door Nederland doen I weerklinken. En als weleer ten tijde van Peter van Amiëns kwamen bereids van alle zijden de vrijwilligers zich aanmelden. Is het wonder, dat wij, als oud Maasbode- gardist, bij het ruiken van den kruitdamp, spontaan onze volle medewerking hebben aangeboden, ons aandeel in die geweldige worsteling als het ware hebben opgeëischt Wij meenen, dat men moeilijk anders van ons kon verwachten. Niet alleen echter als katholiek Nederlan der en oud-Maasbode-redacteur heeft deze actie onze volle sympathie. Ook speciaal voor ons gewest achten wij haar van de grootste beteekenis. Veel toestanden in Zeeuwsch-Vlaanderen eischen nog dringend verbetering. Zoo op geestelijk als op stoffelijk gebied. Dat zal wel niemand kunnen ontkennen. En daartoe kan de medewerking van een machtig orgaan als „De Maasbode" ontzaglijk veel bijdragen. Behalve een algemeen katholiek belang ver tegenwoordigt dan ook de propaganda voor ons katholiek grootblad voor ons, bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, een gewestelijk belang van den eersten rang, geestelijk zoowel als politiek en economisch. Wij hopen, dat alle betrokkenen dat zullen inzien en onze pogingen krachtig zullen steu nen. Reeds mochten wij van hooggewaardeerde geestelijke zijde een spontane betuiging van instemming, ontvangen. Dat heeft ons goed gedaan en onze over tuiging versterkt, dat onze opvatting ten dezen de juiste is. De „Sint Jansklokken", het officieel orgaan van het bisdom 's Hertogenbosch, schreef dezer dagen naar aanleiding van de zooeven in Brabant ingezette actie „De Maasbode" houde zich overtuigd, dat het Zuiden fier is om haar grootsclien arbeid. En dankbaar bereid, het Rotter- damsche grootblad met zijn uitstekenden Brabant&chen Hoofdredacteur zoo krach tig mogelijk te steunen". Moge ook Zeeuwsch-Vlaanderen deze ver klaring onderschrijven en geestelijkheid en leeken hand in hand, enthousiast de pogingen steunen, welke zullen worden aangewend -- en die t. z. t. nader zullen worden aangekon digd om in dit gewest De Maasbode te propageeren. Zoo moge het zijn. Ds. Kersten ziet weer spoken de kiesrege ling destrijd tegen de „dancings" minis- ster Ruys verdedigt deburgerwachten De verbinding niet Zeeuwsch-Vlaanderen eischt verbetering spoor contra autobus Henri Hermans pleit voor het spoorwegpersoneel. De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt altijd een aantal min of meer politieke kwesties aan de orde. Zoo de benoeming van burgemeester, waaromtrent de heer Kersten de opmerkingmaakte't is van hem niet anders te verwachten dat er veel te veel katholieke burgemeesters worden benoemd en dan de kiesregeling, ten aanzien waarvan wederom werd betoogd, dat er iets op moet worden gevonden om den band tus schen district en afgevaardigde te versterken. Over dit deel van de kiesregeling is het laatste woord nog niet gesproken. Aan mej. Meijer beloofde de minister welwillend te zullen over wegen de vraag, of een commissie in het leven moet worden geroepen, welke zal hebben tè onderzoeken of het gewenscht is, voorstellen te doen tot bestrijding van overheidswege van het euvel der dancings. Krachtig verdedigde de heer Ruys de Bee- renbrouck de verhooging met ƒ30.000 van het subsidie voor de vrijwillige burgerwachten. Die burgerwachten richten zich tegen nie mand, beoogen slechts handhaving van rust en orde. Bij de behandeling der begrooting van Waterstaat werd hoe vaak zal het nog noo- dig zijn aangedrongen op verbetering van de verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan kwam ter sprake de concurrentie tusschen spoorwegen en autobussen, waarbij vrij alge meen geoordeeld wordt, dat de eersten van hun machtspositie een al te sterk gebruik maken. Aangedrongen werd op verbetering der spoorwegtoestanden rond de groote steden, met name rond Rotterdam. Natuurlijk werd het spoorwegpersoneel niet vergeten. De katholieke afgevaardigde, de heer Hermans bepleitte verbetering van dienst- en rusttijden en vroeg op grond van de bevredi gende bedrijfsuitkomsten een gratificatie voor het personeel. tDe heeren Smeenk en van Braambeek vroe gen om uitbreiding van de bevoegdheid van den personeelsraad. Dc Taalkwestie in België. Een moeilijk te boven te komen regeeringscrisis. Engeland en de zee-oorlog. Chineesch protest tegen Russische woordbreuk. Plotseling einde van den Chineeschen burgeroorlog. Scheen het enkele dagen geleden, dat in het Belgische Kabinet toch ten slotte nog i vereenstemminp zou worden bereikt, over de taalkwestie, onze voorspelling van vorige week, dat de dagen van het kabinet Ja spar waren geteld is uitgekomen. De liberale leden van de regeering hebben zich met de voorstellen van den minister-president ter oplossing van de Vlaamsche kwestie niet kunnen vereenigen en de premier heeft het ontslag van het kabinet aan den koning aangeboden. Tegen het jubel feest van zijn honderdjarige onafhankelijk heid staat België voor een regeeringscrisis, welke moeilijk zal zijn op te lossen, tenzij de Katholieke partij wat zij tot dusver nog steeds heeft weten te voorkomen santen met de socialisten in de regeering treedt. Wel heb ben we in België regeeringen gekend van ka tholieken, liberalen en socialisten,, maar van katholieken en socialisten samen nog niet en ook thans zal een dergelijke oplossing van de crisis wei het laatste redmiddel zijn, als alle andere mogelijkheden zullen blijken te zijn uitgesloten. Engeland heeft zich bij monde van Mac Do nald accoord verklaard met het idee van Hoo ver, om in tijd van oorlog de zeeën voer sche pen met levensmiddelen vrij ce verklaren. (49) Pljpeman is bruidegom j' En Bestevaer ,is bruid. Over 14 dagen dus Vertrekt de buwelijkssöhuit! Aangezien Pijpeman's uitschuif tafel te klein is om U allen van avond aan zijn tafel te noodigen deelt hij mede, dat de hoofdschotel van 't feestdiner Bestevaer's Rooktabak overal voor U ver krijgbaar is. Het feestcomité. Voor Engeland een nieuw offer, waaruit blijkt dat het de grootste zeemogendheid met haar vredesbemoeiïngen ernst is. China heeft zich tot den volkenbond ge vend, om te protesteeren tegen ,de schending door Ru.'iand van het Kellogpact. Inderdaad kan men moeilijk nog volhouden, dat Rus land niet de handteekening, welke het onder het Kelloi^pnr- Heeft gezet, te schande heeft gemaakt, ."et voert in Mandsjoerjje een regel- matigen oorlog, waarbij het van vliegtuigen, kanonn ene ntanks gebruik maakt, steden be zet, en tientallen kilometers op het Chinee- sche grondgebied doordringt China vraagt aan de mogendheden, die mede het Kellogpact onderteekend hebben, wat zij zullen doen om de sovjet-regeering tot de orde te roepen. We zijn er benieuwd naar, op welke wijze het pro test van het Chineesche Rijk zal worden be antwoord. Intusschen verluidt, dat de opstand van Feng Yon Siang tegen de Centrale regee ring van Nanking een plotseling einde heeft genomen. Gaat men gemeenschappelijk het hoofd bieden aan den binnendringennden Rus, of heeft Nanking den rebellengeneraal met zilveren kogels tot rede gebracht. Woensdagmiddag is, na nog voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, na een kortstondige ongesteldheid te Amster dam overleden, de heer B. Th. de Wolf, oud raadslid en bekend katholiek propagandist. Een diamanten jubileum Gisteren werd te Utrecht het 6o-jarig bestaan van het St. Bernulphus-gilde, de be kende vereeniging van Kerkelijke Kunst en oudheidkunde, herdacht. Tot secretaris-generaal van het departement van Financiën is benoemd Jhr. mr. A. van Asch van Wijck. FRANKRIJK. Poincaré is van zijn beide operaties volkomen hersteld en is Maandag voor het eerst op geweest.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1