De Zeeawsche Koerier Vrijdag 29 November 1929 Vijfde Blad. Burgert. Standen Uit het Parlement Jfandelsberiehten Loop der bevolking Boeken Cijdschr. van 44e Oaargang. No. 3547. De Dulslerselie feeslen in 1930. VRAAGT SPOOR'/ MOSTERD „Waar Jezus leefde" Het werktijdenbesluit voor winkels. Boekzaal van i November brengt het volgende. KANAAL AXEL—HULST. y In de vergadering der Tweede Kamer op j.l. Donderdagavond is door den Minister van Waterstaat^over de kanaalkwestie het volgen de gezegd Het kanaal AxelHulst verheugt zich in en buiten de Kamer in groote belangstelling waar van de heeren Zandt, Krijger, Drop, Smeenk en Lockefeer zich tot tolk hebben gemaakt. Deze zaak is reeds geruimen tijd aanhangig en omtrent de details zijn in de Memorie van Antwoord gegevens verstrekt De heer Drop vroeg, of er rekening wordt gehouden met de opmerkingen, welke ter ge legenheid van de interpellatie-Kortenhorst zijn gemaakt. Bij die gelegenheid heeft de toenmalige Minister-President, thans Minis ter van Financiën, letterlijk medegedeeld, dat hij bereid was, volle aandacht aan het kanaal AxelHulst te wijden en ernstig te overwegen, of de bijdrage van de localiteit niet een stuk beneden 25 pCt. kan worden gebracht, terwijl hij te voren had medegedeeld, dat het plan op ongeveer 3 millioen was geraamd en dat niet tot aanleg zou kunnen worden overgegaan zonder de bijdrage van belanghebbenden tot ee nbedrag van een vierde in de kosten. Aan deze wenschen van den Minister van Fiinan- ciën werd in bij mijn bezoek aan Zeeland her innerd. Men kwam met de Handelingen bij mij Met de suggestie van den Minister van Finan* ciën is rekening gehouden, daar op het oogen- blik een bijdrage van 20 pCt. voor oogen staat, zooals in de Memorie van Antwoord duidelijk is aangegeven. In antwoord op wat de heer Lockefeer in zijn hooggestemd pleidooi heeft opgemerkt, die de Regeering heeft gemeend te mogen en te moeten verwijten dat er voor Zeeuwsch- Vlaanderen niet genoeg gedaan wordt, meen ik er de aandacht op te mogen vestigen, dat deze uitspraak stellig niet juist en in haar algemeenheid niet billijk is en dat in tal van omstandigheden de Regeering, niet alleen de Minister van Waterstaat, de helpende hand heeft uitgestoken en getracht heeft, de econo- miscne positie van dit gedeelte des lands te versterken en te bevestigen. Waar de geachte afgevaardigde zegt, te twijfelen aan de pro ductiviteit van elders aangelegde kanalen, zooals hij noemde Twente-kanalen en Wilhel- mina kanaal, mag ik opmerken, dat eerst een uitvoerig onderzoek naar de rentabiliteit van de eerstgenoemde kanalen is ingesteld, terwijl het tweede is uit den tijd, waarbij dergelijke vraagstukken minder nauwkeurig werden overwogen en bovendien de financieele opzet door den oorlog gehee lin de war is geraakt. Niettemin werd door de betrokkenen in beide gevallen ongeveer y3 in de aanvankelijk ge raamde kosten bijgedragen. Ik kan dus slechts herhalen, dat het niet noodig is zijn pleidooi te versterken, door een requisitoir tot de Re geering te richten, dat onbillijk en onjuist is, maar overigens wil ik den geachten afgevaar digde zeggen, dt deze zeer belangrijke aange legenheid een nader punt van overweging bij de Regeering uitmaakt en dat zij die niet met welwillendheid zal bezien. Electrificatie van de kanaalbruggen te Sas van Gent en Sluiskil. De heer Lockefeer bepleitte in de vergade ring der Tweede Kamer deze electrificatie als volgt Mijnheer de Voorzitter Een kleine opmer king moge ik plaatsen naar aanleiding van de Memorie van Antwoord omtrent de electri ficatie der bruggen te Sas van Gent en tae Sluiskil. Het doet aangenaam aan te lezen in de Me morie van Antwoord, dat deze zaak de aan dacht heeft der Regeering. Ik moge echter aandringen op bespoediging der daartoe uit te voeren werken, want uit eigen ervaring is mij bekend, dat de tegen woordige toestand aanleiding moet geven tot veel klachten. De inwoners aan deze zijde van het kanaal, de zijde van Westdorpe, loopen werkelijk de kans, boot- en treinaansluiting te missen, vanwege de primitieve wijze van openen en sluiten der bruggen. Het zoeken der samen werking hierbij met de Belgische Regeering is volkomen gewettigd, maar, logisch doorrede- neerend, zou men moeten opmerken, dat voor die electrificatie gemakkelijk overeenstem ming kan worden verkregen, omdat dit de scheepvaart ten goede zal komen. De welwillende houding van den Minister te mijnen opzichte, die hier hedenavond is ge bleken, geeft de stellige hoop, dat spoedig tot elcetrificatie de noodige maatregelen in over weging zullen worden genomen. Ik beveel deze zaak den Minister aan. Land- en scheepvaart verkeer zullen er wel bij varen. De Minister van Waterstaat, de heer Rey- jner antwoordde Mijnheer de Voorzitter! Ik zal met het oog op het late avonduur niet veei over deze zaak zeggen. Ik refereer mij aan de Memorie van Antwoord, dat de quaestie van de electrifi catie mijn volle aandacht heeft, want ik heb er mij bij mijn bezoek aan Zeeland van over tuigd, dat de zaak inderdaad van groot be lang is. Ik heb er een ambtelijk rapport over, dat ik nu niet zal citeeren, maar dat ik den geachten afgevaardigde gaarne ter inzage wil geven. Wat het tweede punt betreft, de quaestie der vertraging, die de geachte afgevaardigde door zijn opmerkingen gevlochten heeft, ik meen, dat daarin een tikje overdrijving steekt. Ik geef niet voetstoots toe, wat daaromtrent in het Voorloopig Verslag is gezegd. Ik heb onmiddellijk in Zeeland laten opvragen, hoe het met de vertragingen daar gesteld is, en ik moet zeggen, dat men op dat punt van eenige overdrijving niet vrij is. Maar, zooals gezgd, de zaak der electrificatie heeft mijn volle aandacht. De huisvlijttentoonstelling. Voor een talrijk publiek, opende de Voor zitter van het Attractie Comité, de heer van Poppel, op Zondag 24 November jl. de van wege het Huisvlijtcomité in de benedenzaal van het stadhuis alhier belegde openbare ver gadering, teneinde voeling te houden met de eventueele liefhebbers voor de huisvlijt. Spr. heette de aanwezigen welkom, onder opmer king dat het hem een groot genoegen doet reeds bij de eerste vergadering te constatee- ren dat de opkomst zoo talrijk is Hij zette vervolgens nog eens in het kort de bedoeling van het Comité -voor de te houden tentoon stelling uiteen. Daarna gaf hij het woord aan den heer G. A. Maas, Directeur der Ambachtsschool alhier, die zich bereid had verklaard een korte uit eenzetting te geven over de huisvlijt in het algemeen. De heer Maas begon met mede te deelen dat men onder huisvlijt veel en weinig kon verstaan. In hoofdzaak meende spreker, moet men de huisvlijt in dien geest opvatten, dat men alle, zoowel eenvoudige als de meer fijne werkstukjes, en die men in zijn vrije uurtjes heeft gemaakt, hieronder moet verstaan. Hij lichtte vervolgens de meer technische af dee lingen, waarin de huisvlijt kon worden be oefend, met voorbeelden toe. Hierna werden door voornoemden heer Maas, met behulp van een projectielantaarn, enkele voorbeelden van werkstukjes op doek gebracht, waarbij hij tevens een korte uiteen zetting omtrent de wijze van bewerking en de samenstelling van de getoonde werkstuk jes gaf. Tevens hoopte hij dat het voor de aanwezigen reeds een aansporing mocht zijn, zich op de huisvlijt te gaan toeleggen. Vervolgens dankte de heer van Poppel den heer Maas voor zijn beknopte doch duidelijke uiteenzetting omtrent de huisvlijt en hoopte met dezen, dat de gedane uiteenzetting, voor hen die ambitie voor huisvlijt bezitten, een aanmoediging mocht zijn, zoo vlug mogelijk de handen aan het werk te slaan om bij de te houden tentoonstelling 1930, een inzending te kunnen doen. Ten slotte werden aan de aanwezigen, met een toelichting van den heer Maas, nog enkele werkstukjes getoond, die bereids door liefheb bers van huisvlijt, waren vervaardigd, en werd door den heer Poppel onder dankzegging aan de aanwezigen voor de opkomst, de vergade ring gesloten. Nog zij medegedeeld dat verschillende werk stukjes in de vergaderzaal waren tentoonge steld, en van welker bezichtiging door velen na de vergadering werd gebruik gemaakt. Een woord van dank mag hier zeker niet ontbreken aan de hieronder vermelde dames en heeren die zoo welwillend de in hun bezit zijnde werkstukjes, de huisvlijt betreffende, hadden afgestaan, om de eventueele nieuwe liefhebbers voor deze nuttige werkzaamheden een idee te geven wat met de huisvlijt kan worden bereikt De Volgende werkstukjes waren aanwezig van den heer Louwerse St. Jansteen enkele schilderstukjes den heer Frans Bleyenbergh St. Jansteen houtsnijwerk Mej. Phine van Waesberghe Hulstraffia- cartonwerkjes en van me j. Claessens te Sas van Gentko perdrijfwerk. den heer van Latum Hulst silhouetknipseltjes en verder nog een knoopwerk stuk, een klokje enz. Handelsregister. Nieuwe inschrijvingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen Garage „Cito", Axel, Prins Hendrikstraat E 15, verkoop van auto's en onderdeelen, ver huur- en reparatie-inrichting. E. J. K. Essel- brugge, Axel. (1839). Wijzigingen Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Comm. Venn. Ls. van Waesberghe—Jansens, Hulst, Markt C 22, bankier en wijnhandel. Procuratieh.J. F. J. M. van Waesberghe ont slagen. Nieuwe beh. venn. J. F. J. M. van Waesberghe, Hulst. INGEZONDEN MRDEDF. ELIN6 (6) L. Deij Fzn. Axel, D 50, timmerman" en ijzer winkel. De winkel in ijzerwaren is opgeheven. Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek Sas van Gent. Uitgetreden bestuursleden O. van Waes en J. L. Verspille. Nieuwe bestuursleden M. de Putter, Terneu zen en C. F. van Acker, Sas van Gent. Motorschip Antwerpen (N.V.), Stationsweg 4—6. Statuten gewijzigd. Hagelschade in Zeeland, Hulst, Markt C 22. Overleden voorzitter K. J. A. G. Baron Collot d'Escury. Uitgetreden bestuursleden J. F. Buijsrogge en F. J.L M. van Waesberghe Nieuwe voorzitter H. A. A. Baron Collot d'Es cury, Hontenisse. Nieuw bestuurslid G. de Buck, St. Jansteen. Nieuwe secr.-penn. J. F. J. M. van Waesberghe, Hulst. „Zelandia" (N.V.), Hulst, Beestenmarkt 40 het uitgeven van een courant en het exploi- teeren eener drukkerij. Overleden voorz. P.F. Fruytier. Uitgetr. bestuursleden C. Ysebaert en F. J. L. M. van Waesberghe. Nieuw gekozen bestuursleden J. M. L. Maertens en W. de Kort. Benoemd tot president-comm.L. F. M. van Waesberghe, Hulst. De handelsnaam is gewijzigd in „Nieuwsblad Zelandia" (N.V.) Maatsch. kap. 15.000, waarvan geplaatts en gestort ƒ7387.50. (Bijvoegsel tot de Ned. St.- courant van Donderdag 14 Maart 1829, No 52) Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen) opheffingen Internationale metaalhandel, L. Geerinckx, Scheldekade 20. Faillissementen 26 Nov. opgegeven door v.d. Graaf Co. N.V. (Afd Handelsinformaties). 25 Nov. Izaak Butler, smid, Ter Neuzen. R.-c. Mr. J W. Zijlstra. Curator Mr. A. J. v. d. Weel Middelburg. 25 Nov. Izaak Leynse, veehandelaar, Middel burg, Scissingel. R.-c. Mr. Th. Portheine. Cur Mr. F. B. Evers, Middelburg. Volgens het weekblad' „Handelsbelangen' werden gedurende de maand October bij de gezamelijke griffies in Nederland gedeponeerd 182 crediteurenlij sten met een totaal passief van ƒ2.279.300.81, waarvan preferent 382.794.12. Vanaf 1 Januari 1929 werden in totaal gedeponeerd 1106 crediteurenlijsten met een totaal passief van ƒ29.406.483.27, waarvan preferent 3.563.285.57. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd C. de Waard, aannemer, Ie Verbindingstr. 9, van Wielingen A. M. Bedet, dienstbode, Nieuwediep 31, van Den Haag. V. Boeken, werkt, ingenieur, Dijkstraat 82, van Laren (N.-H.) A. H. Zegers, vertegenw. S. H. V.„ Nieuw- straat 56, van Amsterdam. J. J. KolijnFaas .zonder, O 53, van Axel. Ph. J. Verschelden, arbeider, E 18, van Axel. L. Ph. de Koning, dienstbode, Noordstraat 3, van Hulst. J. Leunis, schipper, le Verbindingstr. 18 van Dordrecht. G. K. van Gessel, ingenieur, Sluiskil, van Eindhoven. A. O. Hellmann timmerman, Kanaalstr. 8, Sluiskil, van Velsen. E. de Koe-er, zonder, Kanaalstraat 26, Sluis kil, van Sas van Gent. Vertrokken C. E. van Dorp, zonder, Nieuwediepstraat 15, naar Den Haag. C. T. Vermast, boekdrukker, Brouwerijstraat 10, naar Rotterdam. J. Zegers slager, O 180, naar Bergen op Zoom A. M. de Bakker, dienstbode, Nieuwstraat 5-7 naar Boschkapelle. .E M. J. Lambert, timmerman, Steenkamp- laan 10, ambtsh., naar Frankrijk. J. V. van Hoecke, dienstbode, Benedenweg 10 Sluiskil, naar Sas van Gent. R. Rottier, dienstbode, Grenulaan 10 naar Oost- en West Souburg. M. Raas, koopman, O 144, naar Axel. B. J. Koert, kommies dir. bel., Schuttershof- weg 8, naar Vlodorp. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER* TER NEUZEN. (Nadruk verboden Huwelijks- aangiften. 22 Nov. Paulus Pieter Johannis Meertens, 30 jaar jm., en Katherina Jonen (van Keulen), 34 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Nov. Evert Rut- ters (van Raamsdonk) 28 jaar jm., en Anna Maria Elisabeth de La voir (van Sluiskil), 22 jaar jd. Geboorten. 16 Nov. Jan Jacob, zoon van Go- vert Jacobus Kamerik en Cornelia Maria van Maelsaeke. Met genoegen en spanning zal eenieder bovenstaand boek van Prof. Dr. Keulers lezen. Verschenen van zijn hand tot nu toe slechts boeken waar uitsluitend de geleerde aan het woord is, in dit boek laat hij slechts spreken de fijnheid van zijn priesterhart, warm kloppend voor het land en de plaatsen waar eens de goddelijke meester leefde. In de inleiding dient de professor zijn boek aan als een goede vriend die onderhoudend weet te vertellen over alles wat hij op zijn pel- grimreis gezien en ondervonden heeft. En werkelijk van 't begin tot 't einde houdt het boek den lezer in spanning, niet een enkele bladzijde op de ruim 300 die zich minder aangenaam lezen laathet geheel munt uit door aantrekkelijken eenvoud en boeit door zijn onderhoudenden verhaaltrant. «Waar Jezus leefde» is een boek dat in handen moest komen van iederen leek. Hij zal er veel nieuws in vii den, ook veel hetgeen hij al weetmaar dan in een nieuw, frisch kleed De uitgever J. J. Romen en Zonen te Roer mond droeg zorg voor een keurige uitvoering, meer dan 100 scherp-klare foto's verluchten den text en komeu op het mooie kunstdruk papier buitengewoon tot hun recht. Dit boek zij warm aanbevolen. De Nederl. R.-K. Middenstandsbond heeft onder den titel: »Het werktijdenbesluit voor winkelsWat iedere winkelier ervan moet weten* een brochure het licht doen zien van de hand van Mr. F. J. H. Bach, directeur van het Centraal Hanze-Bureau in het bisdom Haarlem. Deze zegt in zijn voorwoord Per 1 Jan. 1930 zal in werking treden het Werktijdenbesluit voor winkels. Tevens zullen dan in werking treden de artikelen 44 tot en met 48 der Arbeidswet 1919 en de artikelen 68 en 69, onder a tot en met d, der Arbeids wet, voorzoover deze laatste betrekking hebben op arbeid in winkels. Hiermede zal de Arbeidswet voor de winkels volledig van kracht zijn. In dit werkje worden alleen be handeld de bepalingen, die per 1 Januari a.s. gaan gelden voor het winkelbedrijf. Men vindt derhalve niets over de Arbeidswet en hare uitvoeringsbesluiten, voorzoover deze reeds thans voor de winkels van kracht zijn. Bij de samenstelling en redactie van den inhoud werd ten nauwste rekening gehouden met den kring van belanghebbenden, waarvoor dit werkje is bestemd. Wij twijfelen er niet aan of dit boekje zal door onze middenstanders met groote belang stelling worden ontvangen. Anton van Duinkerken Jacob Winkler Prins Dr. Ralph. Kreemers Vrouwen in de Literatuur; A. F. van Beurden: De Missie; Dom J. de Vathaire O.S.B. Door de eeuwen heen Ton KerssemakersDrie Fransche Romans; Anton van Duinkerken Het Jongste Vlaanderen. Uit Boek en Blad De Stem Dietsche Warande en Belfort. Verscheiden heden: Hc'.ène Swarth. Sigrid Undsed. Tijdschriftenschouw. Voor de vrienden van het boek. X. Het Tijdschrift voer R -H. Ouders en Opvoeders van 20 dezer bevat de volgende bijdragen Goed - Heilig Man U Met vreemden mee U.: Sinterklaas Leo van Assemburg Meer vreugde Dr. Deelen Zenuwachtige Ouders Dr. med. A. W. Ik heb geen honger, ik wil niet eten Uit wat anderen zeggen Uit Boek en Blad Voor de vrienden van het Boek Tijd schriftenschouw. In Alto und Nene Welt van 15 November treffen we naast de gebruikelijke keur van bijdragen op letterkundig en wetenschappelijk gebied 1 kunstbijlage en 45 keurige illustra ties aan. Inhoud van Het Gezin, orgaan van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, nummer van 1 November: Mededeelingen van het Hoofdbestuur Voor 't Christelijk Huisgezin. A. F. Jansen S.'J., Vertellingen van Théodore, III T. De opvoeding van de ouders der toekomst in en door het gezin, II Uit Boek en Blad. Wordt onze jeugd ver wend? II Gezinsbelangen. J. W! F. van Meegeren. De Reductie op de Belgische Spoorwegen, II Uit eigen Kring. Vacantie- school Arnhem Onze Uitgaven Kroniek. INGEZONDEN M DEDEFL1NB

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 17