PO ROL fn^n StNicolaas-geschenken, Binnenland. Buitenland. Proutncienieuws. Stadsnieuws. Gemengd JTteuws. M Rechtszaken. Radieuieuws Marktberichten Artikelen, die altijd welkom zijn. Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" m Sas van Gent. m Kamer Tan Keephandel en Fabrieken veer Zeenwach-VIaanderen Biljarten. Maandagavond j.l. maakte onze dorpsgenoot de heer Ad. Plasschaert een serie van 132 barambols, op het biljart bij Cl. Gijsel. Wlt-Gele Krols. Ook alhier is een afdee- ling van het Wit-Gele Kruis opgericht, waar toe 41 van de 60 gezinnen, welke deze ge meente telt, bereids zijn toegetreden. Do Staking Alhier zijn ook de arbeiders die werkzaam waren aan den bouw van een paar kranen voor de cokesfabriek, in staking gegaan. De staking omvat ongeveer 40 man. Dssdelijk ongeval. Gisterenmorgen om streeks 9 uur uur had alhiej op het terrein j der in aanbouw zijnde amoniakfabriek een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 15-jarige v. Overdulve uit Schapenbout (Axel), zou, tijdens het omhoog gaan van een bak met beton, de put onder de bak schoonmaken, toen plotseling de kabel, waaraan de bak bevestigd was, brak en het 700 K.G. zware gevaarte op den ongelukkige terecht kwam. De jongen was op slag dood. Zijn lijk kon Fröbelonderwijs. Tot onderwijzeres aan de nieuwe Fröbelschool is aangesteld de Eerw. Zuster Rosa, uit Sint Jansteen. Gouden howelijksfeest Heden herdenkt het echtpaar Chr. v. d. Velde en M. Duerinck zijn gouden huwelijksfeest. IJsClob Alhier werd Vrijdagavond j.l. een IJsclub opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: B. Truffino, voorzitter; Mevr. VerwillighenPicavet, secretaresse Mej. Ed. Seydlitz, penningmeesteres terwijl de heeren Verwilghen, H. Picavet, P. Brand en J. van der Heijden als leden van het bestuur, speciaal belast zijn met den zorg voor baan en materialen. Do feesten in 1930. Door het sub-comité voor den historischen optocht bij de feesten alhier in 1930 te houden, is thans een plan ontworpen, waarbij aan den optocht zullen deelnemen 60 paarden en 10 wagens met 180 personen. De optocht wordt verdeeld in drie hoofdafdeelingen en wel >De Kruistoch ten". »De opbloei van Hulst" en »De op bloei van Hulster-Ambacht". Gemeenteraad In de Vrijdag j.l. gehouden gemeenteraadszitting drong do heer Poppe aan op betere verzorging van de notulen. St. VincentiüsvereenigiDfl De secretaris der St. Vincentiusvereeniging, alhier, maakt met waardeering melding van de ontvangst van verschillende kleedingstukken. Jubileum Glasfabriek Naar wij vernemen, zal de N. V. Nieuwe Nederlandsche Maat schappij tot Vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten, alhier, in afwijking van het aanvankelijk voor nemen, op Zaterdag 14 December a.s. haar 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. Daad van eeu krankzinnige. Wij brengen een keur van aardige als Kinderspelen - boetseerdoozen - kinder leesboeken - geestige prentenboeken - groote verscheidenheid in schoolétui's - Schrijf- garnituren - mooie Missaals en andere Kerk boeken etc. etc. ZIET ONZE ETALAGE. Gemeenteraad. Zaterdag kwam de ge meenteraad voltallig bijeen. Na opening der vergadering werd tot toelating van den heer P, J. de Bachere besloten. De heer Th. M. Bonte werd wegens tusschentijdsche vacature met 4 stemmen benoemd tot wethouder. De honderddnizend gepasseerd. HVeBSONOBI MEDE DEELING. (18) De avondvergadering. Te half negen ging de Partijraad onder voorzitterschap van den heer M. van Hout in besloten vergadering. Om tien voor half elf werd de bijeenkomst weder openbaar. Medegedeeld werd dat men besloten had de voorzitterskeuze uit te stellen tot de a.s. voor- jaarsvregadering. Daarna had de verkiezing plaats van het Dagelijksch Bestuur. Eerst werden aangewezen twee leden uit de door de Rijkskieskringor- ganisatie aangewezen bestuursleden. Als zoo danig werd gekozen de heer M. van Hout uit Helmond terwijl in de vacature-Heerkens Thijssen werd benoemd mr. A. j. M. H. Lees berg uit Alkmaar. z Bij de verkiezing der twee overige leden (alleen de voorzittersvacature blijft dus be staan) werden benoemd de heeren A. C. de Bruyn uit Utrecht en J. W. Mols uit Sittard. Huldiging Jhr. Ruys. Tot slot sprak de waarnemend voorzitter, de heer M. van Hout, woorden van dank en waardeering voor het vele goede, door den af tredenden voorzitter, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck voor de Partij verricht. Jhr. Ruys was een bij uitstek bindende kracht, die zeer velen voor de Partij behouden en terug heeft gewonnen. Dat de goede geest ook on- def den te benoemen nieuwen voorzitter mocht blijven bestendigd, was spr's vurige wensch. De bijeenkomst werd daarna geschorst tot Zaterdagmorgen tien uur. (Wordt vervolgd.) Dr. H. W. E. Moller is Zondag bij gelegen heid van zijn 60sten verjaardag op grootsche wijze te Tilburg gehuldigd. BELGIË. Het Belgische kabinet is Maandag j.l. af getreden in verband met de houding der liberale ministers, die een beslissing inzake de taalkwestie willen traineeren. ENGELAND. In Engeland heeft een zwaar noodweer veel schade aangericht. ITALIË. Zondagavond heeft een Zweedsche vrouw, die waarschijnlijk in haar geestesvermogens gekrenkt is, in de St. Fieter een mislukten aanslag op mgr. Olaf Smit gepleegd. FRANKRIJK. In den nacht van Zondag op Maandag is het stoffelijk overschot van George Clemenceau naar de Vendée overgebracht, waar he* in te genwoordigheid der familie en enkele vrien den is bijgezet. Op het oogenblik der begrafe nis heeft het wapenstilstandskanon een salvo gelost. DUITSCHLAND. Te Essen is Maandagochtend, tengevolge van een hevige ontploffing, een marktgebouw in de lucht gevlogen. Er zijn dooden en ge wonden. De materieele verwoesting is aanzien lijk. CHINA. Aan de RussischChineesche grens drongen de sovjet-troepen verder Mantsjoerije in. Zij bezetten de stad Hailar en brachten den Chi- neezen zware verliezen toe. Daarentegen schijnt de burgeroorlog in China plotseling gestaakt. Generaal Tsjang Kai Shek is naar Nanking teruggekeerd. Naar verluidt zou Feng's aftocht door de Nanking- regering „gekocht" zijn. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor 3 leden van de Kamer van Koophandel, afdee- ling kleinbedrijf werden de heeren Catsman en van 't Hofif, beiden aftredend, herkozen. In de plaats van het aftredend lid, den heer G. Stpvens, werd gekozen de heer M. van Goethem uit Sas van Gent. WESTDORPE. OVERSLAG. SLUISKIL. slechts met moeite van onder den bak worden tevoorschijn gebracht. ZDIDDORPE. HONTENISSE. Benoeming. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot veldwachter alhier de heer P. B. J. Waatjes, agent van politie te Breda. HULST. In een volgende vergadering zal een reglement worden besproken en vastgesteld, terwijl men voorloopig de contributie voor leden op f1,50 en voor donateurs op f2,50 gesteld wilde zien. Tot leden der commissie van onderzoek voor de begrootingen werden benoemd de heeren v. d. VValle en Blommaert. De rekening van het gemeentelijk grond- In den voormiddag zullen heeren commis sarissen in gezelschap van heeren directeuren van zusterfabrieken een bezoek brengen aan de fabriek. Daarna zullen zij met de directie en de chefs der fabriek aanzitten aan een déjeuner. Tusschen 3 en 4 uur zal voor autoriteiten en belangstellenden ten kantore der maat schappij een receptie worden gehouden. Naar wij vernemen, zal ook het personeel der fabriek dien dag niet worden vergeten. UIT HET BUITENLAND. In de kloosterkerk der Felicianerinnen te Lemberg heeft Donderdagavond tijdens de vespers de 19-jarige studente Olga Retkow een 23-jarige kloosterzuster, met wie zij bevriend was, doodgeschoten. De kloosterzuster zou dezer dagen naar Roemenië worden gezonden, wat de studente zich zeer aantrok. In een vlaag van verstands verbijstering greep zij de revolver van haar vader en vuurde 3 schoten op de klooster zuster af, waardoor deze doodelijk werd getroffen. bedrijf over 1928 werd voorloopig vastgesteld terwijl in de begrooting 1929 enkele wijzi gingen van ondergeschikt belang werden aangebracht. Als leden van de Commissie van bijstand voor het beheer der Gem. Gasfabriek werden herkozen de heeren Baert en Poppe. Vastgesteld werd het suppletoir kohier der hondenbelasting 1929, terwijl de verordening op de heffing en invordering van school gelden voor het L. O. en den verkoopsprijs van den bouwgrond in het Gem. Grondbedr. opnieuw werd vastgesteld. In de Algemeene Politieverordening werd een wijziging gebracht. Besloten werd plus minus f 10 bij te dragen in de kosten van het geschenk, aan te bieden aan de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten bij inbruikneming vau een eigen gebouw. De jaarwedde-regeling met emolumenten voor de gemeente-veld wachters werd gehandhaafd. De pensioengrondslag voor burgemeester en secretaris werden nader vastgesteld. De jaarwedde voor dan boekhouder der Gem. Gasfabriek werd vastgesteld op een minimum van f 1300 en een maximum van f1800. Een crediet van f6000 werd verleend voor reorganisatie van de brandweer. ST. KRUIS. Rechtbank te Middelburg. De conflicten te Sas van Gent. H. F. A. T., 43 jaar, machinebankwerker, wonende te Sas van Gent stond terecht we gens het niet voldoen aan een bevel van den Burgemeetser te Sas van Gent, tijdens de staking aan de stijfsel- en glucosefabriek al daar. Verdachte zou eenige werkwilligen gevolgd hebben op 3 Oct. 1.1. en toen de Burgemeester als hoofd van de politie, verdachte beval om terug te gaan, niet aan die vordering hebben voldaan. Verdachte werd rechtskundig bijgestaan door mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middel burg. De Burgemeester als getuige gehoord, ver klaarde op den bewusten datum het publiek te hebben gewaarschuwd om de werkwilligen niet te volgen. Verdachte kwam uit het pu bliek en zei, ik verdhet. Getuige duwde verdachte terug en toen zek verdachte's vrouw, die in de nabijheid was, „blijf van mijn man af". Verdachte ondervraagd, erkent, dat de Burgemeester heeft gezegd, „menschen te rug", hieraan heb ik niet voldaan zegt ver dachte. Waarom niet vraagt de President, waarop verdachte zegt, „ik ben geen publiek", wat dePresident doet opmerken, U zijt er toch een deel van. De wachtmeester der maréchaussée Nagel- kerke, verklaarde het verbod van den Burge meester te hebben gehoord en heeft gezien dat verdachte daaroaan niet voldeed. De Officier van Justitie requisitoir nemen de, acht het aan den verdachte ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen. Ver dachte staat volgens spr. niet ongunstig be kend, toch is spr. van oordeel dat tegen der gelijke feiten streng moet worden opgetreden. Degene die met de handhaving der orde be last zijn moeten streng optreden. De Officier van Justitie eischt 1 week ge vangenisstraf. De verdediger van verdachte zegt dat het hem spijt dat de Officier gevangenisstraf vor dert, en pleiter hoopt dat de Rechtbank daar niet met mee zal gaan. In de dagvaardiging staat „te of nabij Sas van Gent". De Burgemeester is maar gerechtigd tot het geven van bevelen in zijn gemeente. Vol gens spr. zal verdachte moeten worden ont slagen van rechtsvervolging. De Officier van Justitie repliceerende is van meening, dat de Burgemeester bevoegd® is op te treden zooals hier is gebeurd. Uitspraak 6 December a.s. Voorts werden o.a. nog de volgende zaken behandeld A. A. M., 63 jaar, schaapherder te Biervliet werd beklaagd dat hij op 7 September jl. te Biervliet heeft weggenomen een portemon- naie, inhoudende ongeveer 5 toebehoorende aan J. C. Maas. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Tegen L. P., 19 jaar, werkman te Ossenisse werd wegens onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes te Hontenisse op 11 Augustus 1929 4 maanden geëischt. Naar we in den Kath. Radiogids lezen zijn er op het oogenblik op het secretariaat van den K.R.Ü. niet minder dan ruim honderd duizend leden ingeschreven. De April-actie is dus niet op 30 April tot staan gekomen maar werkt krachtig nog steeds door. Blijkbaar vormen de steeds beter verzorgde programma's een uitstekend propa- ganda-middel. hulst, 25 Nov. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,25, rogge f8 a 9,wintergerst f 10 a)0,25, zomerg. f9 a 10, haver f8 a 9,erwten f 12 a 13, br. boonen f13 a 14, lijnzaad f 19 a 20, karwij- zaad f 37 a 39. Boter per kgr. f2,10 a 2,20, eieren per 26 stuks f 2,60. Veemarkt. Aan gevoerd 15 stuks rundvee, verkocht 11; 52 varkens, verkocht 41. Rotterdam, 25 Nov. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 183 vette runderen, 179 vette en graskalveren, 1087 schapen en lammeren, 1143 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,09 a 1,16, tweede f0,87 a Lderde f 0,74 a 0,82 ossen eerste kwaliteit f 0,90 a 1,06, tweede fo,8i a 0,88, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f 1,60 a 1,80, tweede f 1,36 a 1,57; derde f 1,16 a 1,35 schapen eerste kwaliteit fo,68 a 0,78, tweede f0,58 a 0,67, derde f0,45 a °»54i lammeren f0,90 a 0,99; varkens eerste kwaliteit f0,76 a 0,84, tweede f0,67 a °»75» derde f0,55 a 0,66 export f 0,76 a 0,84. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 5000 kgr., prijzen f0,95 a M5. van Hollandschgeel 10700 kgr., prijzen f0,90 a 1,20, van blauw 4600 kgr., prijzen f0,95 a 1,20. Lijnzaad voer f 18 a 20, zaai f21 a 22, blauw maanzaad f35 a 38, koolzaad fa karwijzaad f 34 a 36. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,a a 2,50^ Zeeuwsche bonte f 1,80 a 2,50, West- landsclie zand f 4 a 6, poters fi a 1,40, Z.- sche eigenheimers f 1,20 a 1,50, blauwe f 1,40 a 1,70, Brielsche kralen f 1,40 a 2,- Bravo's f 2,002,40. Binnenlandsche granen. De aanvoer van verschillende artikelen was klein behalve van bruine boonen, die ruim waren aangevoerd. Tarwe f 11,52 a 12, bijzonder mooie partijen iets meer. Chevaliergerst f9 a 9,50. Haver f7»75 a 8,25. Kleine groene erwten lager f 12 a 13. Schokkers eveneens lager f16 a 18, Bruine boonen belangrijk lager. Axel. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe fu a 11,50, rogge f9 a 10, wintergerst f 10, a f10,50, zomerg. f 10, a f 11,50, Jhaver f 9 aio, erwten f 11 a 13, paardenboonen f 10 a 11,dui- venboonen f 11 a 12, bruineboonen f 19 a 20, lijnzaad f 18 a 19, groen vlas f0,07 a 0,09, gebookt vlas f 0,08 a fo,io, gezwingeld vlas fo,6o a 0,70, aardappels f 1,70 a 1^0, stroo f 22 a 23, boter f 2,10 a 2,20, eieren f 10 a 11 GOES, 26 Nov. Boter f 1,10, eieren f10,30. Aanvoer V.P.Z. 3818 stuks, f10,70 per hondera.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2