De vergadering van den Partijraad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN Australië - Het land der toekomst? De schoone vreemdeling. No. 3546 Woensdag 27 November 1929 44ste Jaargang Eerste Blad. F E U I L LETO N, POSTREKENING No. 52410. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager "zER8K°mNQRA£HT'- VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Het brandende vraagstuk van den dag op het vijfde werelddeel. Een principicele wijziging in de politiek der emigratie Schatten in den bodem, die op exploitatie wachten. Hoeveel menschen kunnen er in Australië leven. In Australië staat momenteel de vraag <>p de agenda of en in welken omvang immigratie gewenscht is. Kranten, wetenschappelijke tijd schriften- boeken, alle nemen hun eigen stand punt in tegenover deze kwestie en daarbij ver kondigen zij zeer uiteenloopende meeningen. Maar ook zij, die beslist voorstander zijn van emigratie op groote schaal, waarschuwen toch nog voor overdrijving. Deze waarschuwingen zijn op de eerste plaat gericht aan het adres van Engeland, dat gaar ne zijn overproductie van menschen wil ver wijderen om hen een beter bestaan te verschaf fen dan het in het vaderland vinden kan. Zij zijn echter ook bekend als de grootste liefheb bers van emigratie uit alle Europeesche lan den. Men is niet zoo streng meer in hethand- haven der bepalingen van 1924 en wanneer nu zelfs bij de parlementsverkiezing de arbeiders partij zal overwinnen dan zullen deze bepalin gen nog minder in acht worden genomen. In Australië heeft men ongeveer een in woner per vierkante kilometer, het geheele land telt ruim 6.300.000 inwoners de opper- vlakt bedraagt 7.703.890 vierk. K.M., terwijl b.v. Duitschland 133 inwoners per vierk. K.M. heeft en Engeland zelfs 186. Het bevolkingscij fer van Australië is dus zeer klein. Maar men moet niet vergeten, dat een derde gedeelte var htt land toaal onbebouwbaar is de oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat het daar bijna nooit regent. De Australische Alpen houden den vochtigen zeewind tegen de wind droogt dus het bin nenland nog meer uit en verandert het in steppen en woestijnen. In het heete seizoen verdampt het water uit de rivieren zoodat er slechts moerassige streken met hier en daar een plas water overblijven. Er zijn streken waar het een heel jaar en nog langer niet regent. Daar kan alleen „de dingo" een wilde hond, die veel op een wolf gelijkt, in het leven blijven. Andere strekendaarentegen zijn weer zeer vruchtbaar er valt overvloedige regen en zij zijn beschut tegen den langen winter, en de kou van het Noorden. Dat geldt vooral voor het Oosten en Zuid-Oosten van het land. Naar het Engelsch door SONIA. (o) 4) Hij noemde haar soms Mary op een noncha lante manier, alsof hij er niet bij dachten als zij hem haar naam hoorde uitspreken, voelde zij altijd een zekere trilling in haar hart een eigenaardige gewaarwording, half prettig, half pijnlijk. Zoo gingen zij voort, tot den zomer geheel voorbij was, en kapitein Herriston maakte nog geen aanstalten om te vetrekken. In 't begin had hij gedurende enkele weken geregeld be taald, maar nu was hij ten achter geraakt. De molenaar was een gemakkelijk mensch en hield van zijn huurder, zoodat, toen de ka pitein hem verzekerde dat hij in het begin van October zou betalen, daar hij dan weer geld verwachtte, mr. Barxte er in toestemde t.e wachten. De kapitein bleef. Hij bracht een groot deel van zijn tijd in de weiden door, naar 't een of ander visschende, hoewel al de kans voor forellen voorbij was en op de eene of andere manier wist hij op die eenzame wandelingen heel dikwijls Mary Baxter te ontmoeten. Of dit bij onderling goedvinden was wist niemand dan zij zelf. De molenaar was den jgeheelen dag bezig en Harriets huishoudelijke Queensland, het Noordelijkste van deze dis tricten is bijzonder geschikt voor het verbou wen van mais en suikerriet en daarbij is de hoofdstad Brisbane een belangrijke uitvoer- haven. In het Zuiden grenst het aan NWuw- Walles, de oudste Engelsche kolonie, met de hoofdstad van het heele land, Sydney, een uit stekende havenplaats, di vooral veel wol uit voert vorig jaar bedroeg de export reeds meer dan 60 millioen pond. Het aantal inwoners dat volgens de nieuwste telling 981.400 bedraagt, spreekt voldoende voor het levendig verkeer. Zuidelijk hiervan ligt de dichts bevolkte ko lonie Victoria. De hoofdstad Melbourne telt 852.900 inwoners, dus iets minder dan Sydney; malar er liggen nog wel enkele andere tamelijk groote plaatsen. Vicotria dankt zijn welstand niet alleen aan de schapenteelt, die heel wat oplevert, maar de grond levert hier ook goud en in tamelijk groote hoeveelheden. Verder is ook Zuid-Australië met zijn haven Adelaide rijk aan tarwe ,wol, koper de vruch ten-tuin van Australië is het eiland Tasmaria, dat voor de Zuid-Oostkust ligt en een wonder baar, heerlijk zeeklimaat heeft de daar gewon nen vruchtenzijn zoo kostelijk, dat zij met beste Argentijnsche en Zuid-Braziliaansche kunnen concurreeren. Ofschoon deze streken nu zooals de hier boven aangegeven getal len der Hoofdsteden bewijzen reeds een groote bevolkingstoenname toonen, (onder de immigranten zijn heel veel Duitschers), zijn daar overal toch nog uitgestrekte streken, die heelemaal niet in cultuur gebracht zijn of wanneer zij ook al gekoloniseerd zouden zijn, konden zij toch nog veel beter benut worden door een meer intensiever en practischer cul tiveering. Tot zulke streken behoort b.v. het land ten O. der Snow- rivier, geheel Givosland en eveneens in West-Australië biedt ook Alba nië niet alleen een wonderbare haven waaraan men tot nu toe veel te weini gaandacht ge schonken heeft, maar ook het achterland is een rijk vruchtbaar weiland. En zoo zijn er nog overal uitgestrekte waterrijke gebieden en met vlijt en volharding kan de grond nog nog heel wat opleveren. In elk geval moest het spoorwegnet meer uitgebreid worden en moest men meer havens aanleggen, daar de natuur hier buitengewoon meewerkt. De enkele bestaande havens aan de Oostkust zijn beslist onvoldoende. Het zal de export van wol, tarwe en ook van vleesch en huiden bui tengewoon ten goede komen er liggen nog schatten gouds en zilver op exploitatie te wachten, maar jammer genoeg zijn er geen krachten om deze exploitatie ter hand te nemen. Daarom zijn sommigen van meening, dat het land ieder jaar wel 100.000 immigranten kan opnemen en dat dit getal na verloop van jaren gerust tot 100 millioen kon stijgen, ter wijl de meer bezadigden van oordeel zijn, dat dit maximum veel lager geraamd moet worden maar zij rekenen toch altijd nog op een bevol kingstoename van 10 tot 15 millioen per jaar (Nadruk verboden). plichten namen al haar gedacthen in beslag zoodoende was Mary volkomen vrijom te ga waar zij wilde. Voor haar waren die lange omdolingen over velden en weiden en over de grasrijke heuvels, die een soort van amphitheatre rond Lowmin- ster vormden, als wandelingen in een nieuw Eden. Het was haar alsof een nieuw en won dervol leven zich voor haar had geopenbaard, sedert zij de eerste maal James Herriston's gelaat zag. Zij hadden elkander reeds eenigen tijd ge leden hun liefde bekend. Hij was niet in staat geweest de verlegen blikken van die teedere bogen te weerstaan, die hem zoo onschuldig vertelden dat hij bemind werd en op zekeren dag, toen zij samen alleen in den tuin waren, werden de woorden, die Mary Baxters lot be slisten, gesproken. Mary, zei hij plotseling, op mijn woord, ik geloof dat je me lief hebt. Hij zag naar haar blozend gelaat met een glimlach alsof de zaak hem vermaakte. Zulk een onwaardig, doelloos mensch als ik ben die niet waard is, dat een goede vrouw naar hem kijkt ging hij voort op zijn langzame nonchalante manier. Mary vloog verontwaardigd op bij deze woorden. Hij was niet onwaardig, hij verdiende de liefde van een veel betere vrouw dan zij zelf van iedere dame ind wereld. Mijn beste kind, zei hij, nog glimlachend op haar nederziende, alsof zij een lief kind ge weest was, wat kan ik een vrouw geven 9 Welke hoop voor de toekomst, welke positie De vergadering van Vrijdag. In aansluiting op het korte bericht in ons vorig nummer kan omtrent het verloop der vergadering nog het volgende worden mede gedeeld Na de hoofdelijke oproeping der stemge rechtigde en adviseerende leden an den Par tijraad, werden enkele berichten van verhin dering aan de vergadering medegedeeld. Namens het Partijbestuur deed daarop de secretaris, de heer Frans Teulings, enkele mededeelingen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar den omvang en de kosten der door de ver schillende kieskringorganisaties gevoerde ver kiezingsactie. De actie voor het Dr. Schaepman-fonds zal weder krachtig ter hand worden genomen, waartoe aller medewerking wordt ingeroepen. Intusschen zal in 's-Gravenhage een beschei den kantoor voor het partij-secretariaat wor den ingericht. Het adresboek der Staatspartij over 1929 1930 zal weder worden uitgegeven, terwijl de herdenking van het tot stand komen der lan delijke katholieke organisatie op 25 Oct. 1904 op de a.s. voorjaarsvergadering plaats vindt. Het financieel verslag. De penningmeester, de heer J. N. J. Heer- kens Thijssen, gaf hierna rekening en verant woording c*'er de dienstjaren 1928 en 1929. Het saldo bedraagt 2266,42. Onder de uit gaven stond een post vermeld van 16565.65 voor het vertoonen van de partij film. Dfe voorzitter, Mgr. Nolens, bracht den schei denden penningmeester dank voor de dien sten, welke hij vijf en twintig jaar lang op financieel terrein aan de Partij heeft bewezen. De vergadering sloot zich met een hartelijk applaus bij dit dankwoord aan. Voorstellen. Aan de orde was daarna de behandeling der ingekomen voorstellen van de Kieskringorga nisaties. Besloten werd den wensch, van de R.-K. Rij kskieskringorganisatie 's-Hertogenbosch inzake herziening van de z.g. classificatie in het bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijks ambtenaren, aan de R.-K. Tweede Kamerfrac tie over te brengen. Evenzoo werd besloten ten aanzien van 'n voorstel van dezelfde organisa tie, om te bevorderen dat méér dan tot dusver de cultureele en stoffelijke^ belangen der plat- landbevolking in acht wordt genomen Een der de voorstel van genoemde organisatie, om bij maatregelen van wetgevenden en administra tieven aard, welke in een of anderen vorm lasten op de bevolking leggen, het groote ge zin bijzonder te beschermen, zal nogmaals on- de aandaeht van de R.-K. Kamerfractie wor den gebracht. Ingekomen waren voorts een viertal voor stellen, resp van de Rijkskieskrinkorganisaties voor 't tegenwoordige Gij zijt het liefste en beminnelijkste meisjedat ik ooit in mijn leven gekend heb ;en als ik de man niet was, die ik ik ben, dan zou ik vragen, of je morgen aan den dag wildet trouwen. Als ik dacht dat je me lief hadt, stamelde zij, zou dat alles zijn, wat ik in de wereld kon verlangen. Ik heb je lief, Mary, het is onmogelijk je te kennen, zooals ik je ken, en je niet te bemin nen. Als ik ooit een positie heb, dat ik trouwen kan, dan zal jij mijn vrouw zijn maar de he mel alleen weet, of die dag ooit zal aanbreken. Het was na dit gesprek, dat zij zoo dikwijls in de velden en weiden elkaar ontmoetten. Mary was was onuitsprekelijk gelukkig in de overtuiging dat James Herriston haar beminde Zij verlangde slechts zeer vaag naar die ver wijderde toekomst, waarin zij wellicht zijn vrouw zou zijn. Het was haar voldoende te weten, dat zij bemind werd door dezen man, die haar even hoog boven haar verheven scheen, alsof hij een verbannen prins was ge- geweest. Zij spraken nooit over de toekomst. James Herriston nam Mary's adoratie aan met een sóórt van onverschillige tevredenheid. Hij was gelukkiger dan hij geruimen tijd geweest was, in 't gezelschap van dit meisje. Hij voelde zichzelf als 't ware in zeker opzicht gerehabili teerd door zulk een toewijding en liefde. Hij was toch niet zulk 'n onwaardig mensch, hij had zijn macht om te bekoren toch nog niet geheel verloren. Hij glimlachte tegen zijn knap uiterlijk in den spiegel, en hij zong een 's-Hertogenbosch, Maastricht, Leiden en 's- jj Gravenhage, beoogende herziening van het j kiesreglement 1927 ten aanzien waarvan het Partijbestuur zich bereid verklaarde de wer king van genoemd kiesreglement te toetsen aan de ervaringen, bij de laatste verkiezingen opgedaan, waartoe het Partijbestuur van den Partijraad machtiging vraagt deze aangele genheid commissoriaal te doen behandelen. Inzake een verzoek van de Rijkskieskring- organisatie Middelburg, toegelicht door den heer Menheere, om bij de uitgifte der in wor ding zijnde Zuiderzee-polders regelingen te treffen ten goede, zoowel van landbouwers als arbeiders en kleiine middenstanders verklaart het Partijbestuur geen bezwaar te hebben aan dit verzoek te voldoen. In beginsel aanvaardt het Partijbestuur het voorstel van de Rijks- kieskringorganisatie Leeuwarden om een com missie te benoemen, welke zal onderzoeken op welke wijze bij de katholieke jongeren belang stelling voor het streven der R.-K. Staatspartij kan worden gewekt, terwijl een verzoek van genoemde organisatie, om bij de Regeering op spoedige behandling van het wetsontwerp Nieuwe Regeling van de Pacht en van het wets ontwerp. Regeling Pachtscommissie aan te te dringen, aan de R.-K. Tweede Kamerfrac tie zal worden overgebracht. Rondvraag". Bij de rondvraag is een verzoek ingediend van den Rijkskieskring Leiden, om bij de Re geering er op aan te dringen steun te verlee- nen aan de a.a Nederlandsche Land- en Tuin bouwtentoonstelling te Antwerpen. De heer v. d. Steen uit Nijmegen protesteert er tegen, dat vele afgevaardigden met in de verschillende kieskringen vooropgezette con clusies t.o.v. het Militaire vraagstuk ter ver gadering zijn gekomen. De heer v. IJsselmuide uit Arnhem vraagt betere voorlichting aan R.-K. gemeenteraads leden, waartoe een inlichtingsbureau onont beerlijk is. De heer Max Zomerdijk uit Delft onder streept dit verzoek en dringt op spoed aan met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. De voorzitter zegt behandeling dezer aange legenheid toe. De heer Heilker uit 's-Gravenhage wenscht in de toekomst eventueele conslusies van evntueele prae-adviseurs op de agenda ge plaatst. Mr. Jorna uit Groningen vraagt inlichtin gen over de exploitatie der verkiezingsfilm in het bijzonder in de groote steden. Penning meester en secretaris lichten de filmkwestie toe. Met de ervaring, hierbij opgedaan, zal het Partijbestuur in de toekomst haar voordeel doen. De vergadering werd hierna geschorst tot half negen. paar regels van een Italiaansc.he serenade met zijn volle diepe stem, toen hij dacht aan Mary's liefde. Arme, lieve ziel, wat heeft ze mij lief, zei hij bij zichzelf. Als ik maar rijk was, of als zij maa geld had, inplaats van de dochter te zijn van een hard zwoegenden molenaar. Arme kleine meid 't Kan natuurlijk nooit tot iets leiden maar 't is toch wel prettig, om zoo be mind te worden. Hij had Hary verzocht niets over hun ver houding te zeggen aan haar vader of zuster. Onder zulke onzekere omstandigheden was 't veel beter, dat zij de zaak maar voor zich hielden zei hij, en Mary had hierin toegestemd den practischn geest kennende, die haar fami lie beheerschte, en wel wetende, dat noch haar vader, noch haar zuster een engagement zou goedkeuren, waarbij het huwelijk zoover ver wijderd lag. Zoo gingen de dagen voort bij het aangena me vroege herfstweder. Kapitein Herriston werd dagelij ksch meer intiem met de familie van den molenaar en bracht al zijn avonden door in hun gemeenschappelijken ztkamer. De eenvoudige, niets vermoedende John Baxter hield veel van hem en schiep veel ge noegen in zijn gesprekken over die wereld, waarvan hij zelfzoo weinig kende Het was ongeveer in 't midden van Septem ber, toen Esther Greenock naar huis kwam van haar langdurig bezoek aan haar tante, die in het aangrenzende graafschap wdonde. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1