te SAS VAN GENT Kiezers voor de Kamer van Koophande Gevestigd ADH. VAN LOT van Goethem en E. de Milüano. Sport en Spel. Bnrgerl. Standen Rechtszaken. JTed. Qost~lndiè Gemengd JTteuws. Boeken Zijdschr. Advortontiën. z. v. B. Een beëedigiag raad van een krankzinnige. Een apeoachool. Mexicaansch Eind ontvoerd. Anto - ruïne. De Haagscbe Tramweg-Mij en het pokken- Bevaar Liefdesdrama. Vijf Jaren opgesloten. De „Stad VU&réiDoen" la een orkaan Gevolgen van den storm. Dertig duizend netten vernield ter waarde van 90 000 pond sterling. Honing Kookboekje. Spreehnnr te WESTDOBPE Spreekuur te PHILIPPINE Biljart Demonstratie. Heden avond zal in Hotel Rotterdam alhier den heer de Grauw ex-kampioen van Nederland op den biljart een demonstratie geven tegen prof Cam. van Daele kampioen van Vlaanderen. Sassche Boys II—St. Jansteen 1—0 Alhier speelde gisteren Sassche Boys II een wedstrijd tegen St. Jansteen. Nadat getost was verkoos St. Jansteen met den wind achter te spelen. De eerste aanvallen waren eveneens voor die club, doch toen kwamen de Boys, wier spel den laatsten tijd veel te wenschen over liet, ook weer in actie Alhoewel zij verschillen de aanvallen op het vijandige doel deed, slaag de zij niet de leiding te nemen. De rust kwam zoodoende met blanken stand. Na de thee was er echter een zichtbare wij ziging in het elftal der Boys aangebracht. Direct werd het doel der bezoekers weer in ge vaar gebracht, waardoor een der achterspelers met zijn handen op den bal sloeg, dus de Boys een kans kregen om te scoren, doch welke verloren ging door naast-schieten. Even daar na moest weer een penalty gegeven worden, welke óver ging. Dit was echter de Boys te kras. Uit een mooie aanval wist Renique de St. Jansteen-keeper te verschalken. Toen volg de, onder luidruchtige aansporing van het pu bliek, een bombardement op het St. Jansteen- doel, doch de Boys waren niet erg gelukkig. Met een 10 stand in het voordeel oer Boys, kwam het einde. Arbeidsbemiddeling voor het hotelbderijf. De Tilburgsche Arbeidsbeurs voor de 3 Zuide lijke provinciën. Tilburg, 13 November. Hoewel de organen der openbare arbeidsbemiddeling (arbeids beurzen en correspondenten) tot taak hebben hare bemiddeling te verleenen voor alle beroepen, dus ook voor die in het hotel-, kof fiehuis- en restaurantbedrijf, was tot nu toe in laatstgenoemde beroepen niet voldoende contact verkregen met werkgevers en werk nemers in dat bedrijf, om bevredigende resul taten te kunnen bereiken. In de vier grootste plaatsen van ons land was men daaraan reeds tegemoet gekomen, door aan de arbeidsbeurzen aldaar speciale vakafdeelinggen voor dit bedrijf in te stellen, onder dagelijksche leiding van een vakkun dig, uit het bedrijf voortgekomen, ambtenaar. Om evenwel ook voor het overige deel van het land deze arbeidsbemiddeling tot haar recht te doen komen, is, in overleg met de bij het bedrijf betrokkenen en met de directeuren van districts-arbeidsbeurzen, een regeling ont worpen, waarbij het rijk in 7 gebieden is verdeeld, in elk waarvan een bepaalde arbeids beurs, met een speciale afdeeling voor dit be drijf, als centrale optreedt Voor de drie Zuidelijke provinciën is als zoodanig aangewezen de Arbeidsbeurs te Til burg. Aan deze beurs zal voortaan vraag en aanbod uit dit gebied (omvattende de distric ten der arbeidsbemiddeling Bergen-op-Zoom, Breda, Eindhoven, Heerlen, Helmond, 's Bosch, Maastricht, Middelburg, Roermond, Sittard, Ter Neuzen, Tilburg, Venlo en Venray) samen komen. In de eerste plaats zal dan getracht worden om werkgevers en werknemers uit dit rayon tot elkaar te brengen blijkt dit niet moge lijk, dan worden de aanvragen, waarvoor hier geen geschikte personen staan ingeschreven, evenals de aanbiedingen van werkzoekenden, die hier niet terstond geplaatst kunnen wor den, doorgezonden aan de vakafdeeling van de Rijks-Centrale Arbeidsbeurs in Den Haag, welke de verbinding vormt tusschen de ver schillende rayon-beurzen. Bij deze regeling kunnen dus de werkgevers een overzicht krij gen van het aanbod in het geheele land, ter wijl de werkzoekenden (niet alleen de werk- loozen, doch ook die van betrekking willen veranderen) kunnen mededingen naar alle open aanvragen. In tegenstelling tot vroeger wendt men zich daartoe tot de arbeidsbeurs in eigen omgeving en niet meer rechtstreeks tot de vakafdeeling der Centrale Rijks-Arbeidsbeurs. Teneinde bij deze bemiddeling zooveel mo gelijk rekening te kunnen houden met de eischen van het bedrijf ligt het in de bedoe ling voor de vakafdeeling een Commissie van Advies te benoemen, die den Directeur der Abreidsbeurs, bij de uitvoering dezer regeling, van voorlichting zal moeten dienen. TER NEUZEN. (Nadruk verboden Huwelijks-aangiften. 14 Nov. Anthonius Vernimmen, 24 jaar, jm. en Carolina Emiliana van Meir, 24 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Nov. Hendrik Jan Schooff, 26 jaar, jm. (van Westdorpe) en Suzanna de Blaaij, 20 jaar, jd. Frangois Ver- brugge, 50 jaar, jm. en Pieternella Waenaar, 35 jaar, gesch. v. echt (van Zaamslag). Adri- aan Jan de Leege, 25 jaar, jm. en Anna Adri- ana Loof, 21 jaar, jd. Daniel Jansen, 23 jaar, jm. en Jacomina Susanna Kaijser, 21 jaar, Jd. Geboorten. 9 Nov. Adriana, d. van Adriaan Regoort en Willemina Freeke. 10. Marinus Johannes, zoon van Rokus Jacobus van Dix- hoorn en Judith Pieternella van Leuven. 12. Eduardus Joannis Marie, zoon van Aloijsius Bogaert en Leonie Steijaart. 14. Cornelis Guillaam, zoon van Adriaan Frangois Meeusen en Sara Helena van Pienbroek. 15. Maria Prudense Rosalia Christina, d. van Camillus Peeters en Eugenia de Beule. Overlijden. 10 Nov. Erna Leocadia Goethals, 73 jaar, echtg. van Vitalus Cortvriendt. 13. Een als levenloos aangegeven kind van Aloui- sius Duerinck en Emma Rosalie de Guijtenaer (van Westdorpe). KOEWACHCT. Ondertrouwd. 25. Adolphe Herbrandt (van Brugge, B.) 29 jaar en Irma de Caluwé 22 j. Gehuwd. 9. Arthur Hesters (van Stekene, B.) 19 jaar en Sidonia Sturtewagen 19 j. Geboren 7. Robert zoon van Georges Vael en Emma Dierick. 12. Juliette en Julien d. en z. van Josephus van Megroot en Maria Man- nens. AXEL. Huwelijksaangiften. 4 October. Aloysius Petrus Lievens 24 jaar jm. en Anna Maria Naessens 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Oct. Martinus Beneden 23 jaar jm. en Krina Schieman 18 jaar jd. 5. Wilhelmus van Oosterbosch 27 jaar weduwn. en Antonetta Philomena van Pien broek 25 jaar jd. 10. Franciscus Valent 41 jaar jm. en Maria Amelia van Brussel, 30 jaar jd. Marinus Jan Heijnsdijk, 23 jaar jm. en Clarisse Marie Dobbelare, 23 jaar jd. 24.. Aloysius Petrus Lievens, 24 jaar jm. en Anna Maria Naessens, 24 jaar jd. Geboorten. 1 Oct. Jozina, dochter van Jan Pieter van Noorden en Maatje Catharina Hameinlk. 4. Jacob, zoon van Jacobus Bakker en Geertrui Magdalena de Feijter. 9. Johan nes Cornelis, zoon van Cornelis Hendrik Jan sen en Margaretha de Kraker. 11. Leendert, zoon van Gelein den Engelsman en Geertruij Wolfert. 14. Debora Catharina Adriana, d. van Marinus Verbrugge en Adriana Johanna But ler. 17. Maatje, dochter van Krijn Witte en Francina de Bruijne. 18. Jan Abraham, zoon van Abraham Jan Oppeneer en Elisabeth Hamelink. 25. Jan, zoon van Jaspert Piter Dieleman en Maria de Feijter. 26. Abraham Willem, zoon van Daniël Dekker en Janna de Regt. 27. Andries, zoon van Adriaan Diele man en Janna Koseter. 30. Karei, zoon van Jan Bruggeman en Tanneke Neeltje Wijna. Overlijden. 1 Oct. Jozias Pieter Visscher, 42 jaar, zoon van Willem Mechiel en Adriana Keukelaar. 6 Andries de Visser, 34 jaar, zoon van Levinus en Neetje Bliek. 16. Pieter Jan Cové, 30 jaar, echtg. van Maatje Haak. 28. Lamberta Helena Porth, 50 jaar, echtg. van Johannes Jacobus de Lozanne. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg is Donderdag beëedigd als griffier van het kantongerecht te Hulst, Mr. H. L. Hoogenhuis. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 19 November j.l. waren o.a. de volgende personen gedagvaard A. de M., 28 jaar koopman te Zuiddorpe, wegens mishandeling van M. W. M. van Nieulande Zuiddorpe op 12 October. Eisch en uitspraak: f15 of 15 d. h, M. W. M. van M., 23 jaar bankwerker te Zuiddorpe, wegens mishandeling van A. de Moor te Zuiddorpe op 12 October. Eisch en uitspraak: f15 of 15 d. h. Mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak. J. J. V.. 21 jaar,, landbouwersknecht IJzen- zendijke, wegens mishandeling van Catharina Hamelink te IJzendijke op 20 October. Eisch en uitspraakf 10 of 10 d. h. Een krankzinnige Europeesche vrouw drong te Malang de katholieke kerk binnen, klom op het altaar en verbrijzelde een levensgroot Maria-beeld. Een toesnellend priester voor kwam erger. De vrouw is naar Porong ver voerd. In de oerwouden op Sumatra bestaat een inrichting zooals er geen tweede op heel de wereld te vinden isnl. een apenschool. De leerlingen van deze school zijn werkelijk apen die speciaal onderwijs krijgen nl. hoofdzake lijk in het plukken van cocosnoten, waarbij de vlijtigste leerlingen het ten slotte zóó ver brengen, dat ze in een uur ongeveer 30 tot 40 noten kunnen plukken. Dat is voor de eigenaars der apen een goed zaakje, want hij gaat eenvoudig met het dier de dorpen af en overal waar er cocos- noteu geplukt moeten worden, stelt hij tegen een kleine vergoeding zijn open ter beschik- kiug. Het kost heel wat geduld en inspanning vooral eer de aap het zoover gebracht heeft, maar het werk is loonend, want de apen, die op deze manier gedresseerd zijn, worden vooral gezocht als „huisdier" en als zoodanig goed betaald. De apenscholen tellen vaak tien en meer leerlingen. UIT HET BINNENLAND. Vrijdagavond is te Schaphalsterzijl bij Winsum (Gr.) een familietwist op niet-alle- daagsche wijze uitgevochten. De familie R. leefde reeds geruimen tijd in onmin met haar verwanten. Vrijdagavond is een viertal familie leden naar Schaphalsterzijl gekomen. Zij rameiden de deur, die voor hen gesloten bleef, rékenden op hardhandige wijze met.de be woners af en vertrokken daarna weei met medeneming van alles wat naar hun gading was o.a. een aantal koeien, een paard en een naaimachine. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Te Laren heeft mevrouw S. tijdens het speeluurtje van een der scholen, haar 8-jarig dochtertje per auto geschaakt en naar Schiphol vervoerd, vanwaar zij per vliegmachine met het kind naar Parijs is vertrokken. Zij leeft in echtscheiding met haar man en zij heeft reeds te kennen gegeven, dat het kind den wettelijk bepaalden tijd nog niet bij haar was geweest. Op den Spaarnwouderweg in Haarlemmer meer bevond zich Dinsdagavond een brood bakker met zijn vrachtauto, waarvan de lichten niet gedoofd waren. Naast hem stond een bakker uit Sloten met zijn paard en wagen in tegenovergestelde richting. Plotseling naderde in flinke vaart een drietal auto's. De bestuurder van den voorsten auto kon tengevolge der verblindende lichten van den vrachtauto niets meer zien, vloog in den graskant en daarna onderstboven. De chauffeur van den tweeden auto reed eerst tegen den met het paard bespannen wagen en daarna boven op den ter zijde van den weg onderst boven liggenden, eerst verongelukten auto. De bestuurder van het derde motorrijtuig kwam met geweld tegen deze ruïne aan. Al het materiaal werd bijna geheel vernield. De bestuurders kwamen er met schrammen en lichte verwondingen af. Wij vernemen, dat in alle tramrijtuigen en autobussen der H.T.M. een carton is aange bracht met het opschrift «Ingeënt tegen pokkengevaar Is ieder goed-Hagenaar». Men meldt uit Aardenburg Op de kermis te Stroobrugge (Belgische grens) nabij Aardenburg had Zondag 17 dezer een liefdedrama plaats. De 22-jarige B. J. van Vooren, arbeider wonende te Aardenburg, verkeerde met de 19-jarige A. K. aldaar, welke verkeering tegen den zin der ouders was. Na een woordenwisseling sprong het meisje in de vaart te Stroobrugge; van V., die onder den invloed van drank verkeerde, sprong haar na. Met veel moeite werd het meisje gered. Zij verkeert echter nog in levensgevaar. De 22-jarige B. J. van V. verdronk. Zijn lijk is tot nu toe nog niet gevonden. UIT IIET BUITENLAND. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt Het parket van Brussel werd eenige dagen geleden door een anoniem schrijven ver wittigd, dat te Hofstade, bij Mechelen, sedert vijf jaren een jong meisje door haar familie werd gevangen gehouden in een donkere kamer, waarvan het venster door een houten luik met ijzerdraad afgesloten was. De deur van deze kamer zou, werd er aan toegevoegd door een deur met een hangslot afgesloten in de gang van het aangewezen huis uitkomen. Een officier en inspecteurs van het parket van Brussel begaven zich naar Hofstade. Aan den onver van hes kanaal van Leuven naar Mechelen vonden zij een afgezonderd huis, dat geheel beantwoordde aan de be schrijving, gegeven in den anoniemen brief. Het huis droeg een uithangbord: >In de Katte* Aan de overzijde van het kanaal bevindt zich geen enkele woning men ziet verder aan beide kanten niets dan velden. Op de gelijkvloersche verdieping zag de politie inderdaad een afgesloten rolluik, met ijzerdraad ervoor. Zij drong het huis binnen en ontdekte de aangeduide deur, die stevig gegrendeld was. Na openbreking hiervan kon men eerst geen hand voor oogen zien. zoo donker was het in de kamer. Toen er licht gemaakt was onderscheidden de politiemannen een menschelijke gedaante in een hoekje. Het was het opgesloten meisje slechts bekleed met een afzichtelijke vuile lap, die eens een hemd was geweest en met een ouden zak. De kamer was ijskoud. Het ongelukkige schepsel, de haren in wanorde, vermagerd van de ontberingen en verstompt door de slechte behandeling en c!e opsluiting, kon eerst slechts onverstaanbare klanken voortbrengen. De politiemannen haalden haar uit haar gevangenis en ondevroegen haar. De gevan gene verklaarde daarop, dat haar ouders haar opgesloten hadden, omdat zij te veel at. Zij gaven me slechts droog brood, zeide de ongelukkige. Ze sloegen me en wilden me doodmartelen. Dit is de eerste maal sinds mijn opsluiting, dat ik dit hok verlaat. Het meisje is naar het hospitaal gebracht, waar zij haar naam heeft kunnen opgeven. Haar ouders zijn rijke landbouwers haar baoer en zuster zijn goed gevoed en gekleed. Zij beweren, de ongelukkige opgesloten te hebben, omdat zij met een jongen man wilde trouwen, die hun niet aanstond. Reuter seint uit Sydney d d. 23 Nov., dat daar een der bootslui van het stoomschip *Stad Vlaardingen», dat in het begin van deze week door een orkaan is overvallen, in het ziekenhuis is opgenomen. Hij was door een stortzee onder een lier geslingerd en had verwondingen bekomen. Dit ongeval be hoedde hem er echter voor, dat hij niet evenals de drie andere bootslui volgens dit bericht blijken er slechts drie zeelieden te zijn verdronken en geen vier, zooals eerst werd gesteld zijn graf in de golven vond. De orkaan was zóó hevig, dat de officieren meenden, dat het schip verloren was. Adamson, de minister van Schotland, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat ongeveer tweehonderd schepen uit Lowestoft 11.000 netten verloren en vier honderd schepen uit Yarmouth 20.000 netten. De waarde van deze netten bedroeg ongeveer 90.000 pond sterling en de kosten tot vervanging zouden ongeveer 150.000 pond bedragen. Bij D. B. Centen's Uitgeversmaatschappij, Amsterdam, verscheen een Honing-Kookboekje met veertig recepten door Martine Wittop Koning. Het boekje werd uitgegeven op initiatief van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. Prijs f0,45. Inhoud van Do Dielsche Gedachte van 23 October: 1 Geen Fransch op de Lagere School (II), door Drs. E. Besse 2 Frontisten en Katholieken, door H. Oosterhuis 3 Uit de Tragedie van het Activisme, Mijn lot gevallen en den wapenstilstand (slot), door Mevr. Marg. Tack 4 Leiden ontzet, door Dr. M. A. van Weel 5 »La Muette de Portici* door Mr. A. Loosjes 6 Van een Fransch presentje, door Jan H. de Groot 7 Het gebeurde bij den Congreszuil te Brussel, door Drs. A. Haak en J. van S. 8 De Zomerreisjes van den Dietschen Bond, door Dr. M. Minnaert 9 Distels, door J. van Scherpenzeel 10 Ingezonden 11 Uit Boek en Blad 12 Dietsche Kroniek 13 Beheer. A KTS. Maandag, Woensdag en Vrijdag bij den heer DHERDT—de Cooker van 10,30—11,30 uur. bij den heer DE KRIJGERbosschem Dinsdag, Donderdag en Zondag van 11 12 uur. (20) Voorloopig geen spreekuur te Sas van Gent. Het belang van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand vraagt vertegenwoordigers, die in het volle bedrijfsleven staan. Kiest daarom De candidaten der R.-K. Middenstandsvereenigingen. VELE KIEZERS. (32)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3