Visitekaartjes Binnenland Buitenland. tandb en Deeleell Prootneienieuws. Stadsnieuws Drukkerij De Zecuwsclie koerier Sas van (ienl. Tweede Kamer. Ir. L. A. Froytier. Wie reeds thans zijn bestelt voor Nieuwjaar is zeker, tijdig bediend te worden. Wacht niet tot het laatste oogënblik '"s©®* wwwwwi Vrijdag en Zaterdag hield de Partijraad der R.-K. Staatspartij in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zijn zesde vergadering. Mgr. Dr. Nolens wijdde in zijn openingsrede woorden vdn hulde en eenheid aan de nagedachtenis van Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering. Tot leden van het Dagelijksch Bestuur werden herkozen de heeren M. van Hout (Helmond) en Mr. B. J. M. Leesberg (Alkmaar) resp. met 69 en 39 stemmen. De heer J. W. Mols (Sittard) behaalde 36 stemmen. Bij tweede stemnfing worden gekozen de heeren A. C. de Bruin (Utrecht) en J. W. Mols (Sittard) met resp, 57 en 39 stemmen. Mr. J. Goseling behaalde 25 stemmen. Nader verslag volgt. De justitiebegrooting werd aangenomen 74 tegen 1 stem, nadat de heeren Duijs, Wijnkoop en Marchant nog eens geprotes- hadden tegen de wijze, waarop de minister zich over de zaak Giessen-Nieuwkerk heeft uitgelaten. Over een verzoek van den heer Drop om een interpellatie te mogen houden over de staking te Sluiskil, zal Dinsdag worden beslist. Naar de Tel. verneemt ligt het in de be doeling ir. L. A. Fruytier, oud.gouverneur van Curasao, weer te benoemen bij de arbeids inspectie en wel als hoofdinspecteur van den arbeid, in dezelfde functie dus, die hij vóór zijn benoeming in Curasao bekleedde. BELGIË. De Belgische vioolvirtuoos Eugène Ysaye is van zijn zware ziekte, waarbij hem een voet werd geamputeerd, zoo goed als geheel her steld. Hij zal eerstdaags weer zijn woning kunnen verlaten. FRANKRIJK. De toestand van Clemenceau was Zaterdag nacht omstreeks half één hopeloos. De patiënt heeft een zeer onrustigen nacht door gebracht en lag machteloos in de kussens weggezonken. Met moeite haalde hij adem in het karakteristieke tempo der uremielijders. Te middernacht reeds herkende de zieke, zooals men weet, slechts bij tusschenpoozen de personen uit zijn omgeving. Hij was lichtelijk aan het ijlen, en bracht onverstaanbare zinnen uit. De oud-premier George Clémenceau is in den nacht van Zaterdag op Zondag op 88-jarigen leeftijd overleden. ITALIË. Mgr. Borgongini-Duca, de pauselijke nuntius bij het Quirinaal, werd Vrijdag door de koningin ontvangan, aan wie hij zijn hulde betuigingen bracht en een brief van den Paus overhandigde. De audiëntie droeg een zeer hartelijk ka rakter. Op 16 December zal Z. H. de Paus een Geheim Consistorie houden, terwijl het daar opvolgend Openbaar Consistorie op 19 De cember zal plaats hebben. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat in ver schillende deelen der Vereenigde Staten on verwacht een hevige koudegolf is opgetreden. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn reeds 20 personen doodgevroren. Wat elke maand te doen geeft. Nadruk verboden. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (2e helft Nov.) We zfjn er nu en dan al aan herinnerd, dat de herfst voorbij gaat en de winter op komst is. Moge deze niet te spoedig en te streng optreden, want dit schaadt niet alleen wat nog op het veld en in den hof staat, maar er is ook nog een en ander te doen, vóór alles dt winterslaap kan ingaan. Bij los weer kan het bemesten van den tuin geschieden. Als men zoo eens rondkijkt, bemerkt men, dat in vele tuinen de bemesting lang niet voldoende is. Met een enkel karretje stalmest meent men soms al wonder wat te doen. Nu is stalmest in vele plaatsen moeilijk of slechts tegen hoogen prijs te krijgen, en 't is dus te begrij pen, dat, wie zelf geen vee heeft, er niet al te kwistig mee is. Maar we hebben immers in de verschillende kunstmeststoffen een heer lijke en niet te dure aanvulling van den stal mest of compostdaarvoor wende men naast den natuurlijken mest wat kunstmest aan, waarvoor men door een ruimeren oogst ruim schoots beloond zal worden. Is uw tuin laag gelegen, in 't voorjaar koud en nat, zorg dan vooral voor een goeden, geregelden water afvoer het water moet kunnen wegvloeien in de slooten, en de ondergrond dient goed los te zijn. Het leggen van den grond in z.g. winterbedden is hier zeer dienstig. Eerst wor den de bedden, die een breedte krijgen van een paar Meter, bemestdaarna graaft men greppels, van boven ongeveer 40 c.M. wijd, en werpt de uitgegraven aarde op de bedden. De greppels maakt men naar den slootkant toe dieper opdat het water goed kan afloopen. Worden de bedden vervolgens omgespit, dan kan de aarde goed doorvriezen, terwijl het water in de greppels zakt. In dezen tijd profiteere men zoo lang mogelijk van de ver- sche groenten, 't zij men die nog zelf in den hof heeft wij denken hier aan spruiten, boerenkool, aan de vorstvrije savoye kool, an dijvie en spinazie of ze bij den groenten- boer moet koopen. 't Is heel aardig als men flink geweckt heeft, of in pot of kuip wat heeft ingemaakt maar men vergete niet, dat uit een gezondheidsoogpunt versche groenten verre te verkiezen zijn boven ingemaakte, ge weckte of gedroogde groenten. De nacht vorsten deden de laatste slaplanten op den kouden grond reeds verloren gaan, en daar door zijn we dus op de bakken aangewezen. Maar hier dient men geregeld goed acht te geven, want bij vochtig weer treedt schimmel en rotting op de aangetaste bladeren worden daarom telkens weggenomen. Hebt u veel winterwortels^ dan kunt u ze inkuilen evenals aardappelen, maar u kunt ze ook ter plaatse laten staan, evenals schorseneeren, mits ge ze behoorlijk met loof bedektdat is gemakke lijker daar ge er dan steeds bij kunt komen. Op deze wijze verkrijgt u schorseneeren die 2 jaar oud zijn en zwaarder wortels leveren. Toch kunnen we dit niet bepaald aanraden, want die zwaardere wortels zijn van minder kwaliteit, ze hebben veel melksap verloren, zijn daardoor niet zoo malsch en worden stokkig. Hebt u een ruimen en drogen kelder, dan kunt ge daar nu wortels, schorseneeren en ook uw knolselderij opbergen, namelijk in kisten met wit zand, het zand er laagsgewijze tusschen gestrooid. De knolselderij kan ook in een kouden bak ingekuild worden, een deel van het loof late men dan zitten vooral late men na, wat nog meermalen wordt gedaan, om het loof met een deel van den wortelhals af te snijden dit geeft licht rotting. Men pl. de knollen naast elkaar, het blad boven de aarde uitstekende, en ze afdekkende met een laagje droog blad. Het laatste zaaisel wortels op den vrijen grond moet nu met droog blad of een laagje turfmolm worden afgedekt. Geeft acht op uw aspergebedden, ge ziet dat de stengels meer en meer geel worden, spoedig zullen ze geheel afgestorven zijn. Snijd daarom die stengels bij den grond af, breng ze op een hoop en steek er den brand in hierdoor vernietigt ge de nakome lingschap der aspergekevers die in het loof zouden overwinteren en het volgende jaar uw bedden zouden teisteren. Maak dan de bed den schoon, en als het onkruid verwijderd is, breng er dan een laagje mest over en dek dit af met wat aarde uit de paden. We geven tenslotte nog een paar wenken voor huisvrou wen en anderen, die bloemen verzorgen dik wijls komt het voor, dat planten met uitge droogde kluiten zonder voorafgaand gieten verplant worden. Dit is zeer verkeerd. Als een dergelijke plant na 't verpotten begoten wordt, trekt het water door den uiterst vochtigen kant heen. De droge kluit neemt daarvan weinig of heel geen water aan en als men heel lang aan het gieten geweest is kan men zien, dat de buitenste aarde wel door en door nat, maar die van de kluit nog geheel of grootendeels droog is. En dergelijk verplanten is zeer nadeelig voor de planten. De kluit moet bij het verpotten door en door vochtig zijn. Heeft men planten met droge kluit, dan moe ten die zóó lang in 't water gedompeld wor den, tot ze goed vochtig zijn. Hortensia's krijgen door begieten met ammoniak-aluin blauwe bloemen. Op een Liter water neemt men 10 gram (1 ons is 100 gr.) ammoniak- aluin. Na 6 weken is het voldoende om in een Liter gietwater slechts 3 gram op te lossen. De motorveerboot. Zaterdag is de Motorveerboot Vlissingen— Breskens, de Koningin Wilhelmina, weder in de vaart gekomen. Vooral ook voor automo bilisten, die aldaar passeeren willen, zal dit zeker met vreugde worden vernomen. Eindles bakkers-vakcursussen. De eindles van den twee-jarigen cursus 1928- 1929 voor bakkersvakonderwijs, uitgaande vanwege den Provincialen Zeeuwschen Bak- kersbond, werd in tegenwoordigheid van ver schillende genoodigden gehouden te Zierikzee op 19 November jl., te Middelburg en Oost burg op 20 November jl. en te Goes op 21 No vember jl. Het diploma, ten bewijze dat met goeden uitslag de lessen zijn gevolgd, kon o.m. worden uitgereikt aan de volgende personen M. J. Brevet te Oostburg, G. P. Cannaeijt te IJzen- dijke, C. J Hondsmerk te Oostburg, A. A. Leen- houts te Oostburg. Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 16 November zijn in onze provincie voorgekomen 26 geval len van roodvonk, nl. 8 te Stavenisse, 4 te St. Philipsland, 4 te St. Maartensdijk, 3 te Axel, 3 te Hulst, 2 te Wissekerke en 1 in ieder der gemeenten Vlissingen en St. Jansteen. Verder 2 gevallen van diphtherie, nl. 1 te Goes en 1 te Ter Neuzen en 1 geval van buiktyphus te IJzendijke. In genoemde week werd 1 geval van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. WESTDORPE. Herbenoemd. Tot Burgemeester van West- dorpe is herbenoemd de heer F. A. Hendrikss Prijsbiljarten.Zondag 1 December a.s., zal er een prijskamp op het biljart gehouden wor den bij de „Kinderen Vervaet". Biljartclub „Ons Genoegen". In de gehouden vergadering van de biljartclub werd besloten dezen winter weer een biljartwedstrijd te hou den om het kampioenschap. Hiervoor kan men zich van heden af opgeven. Ongeval.. Vrijdag j.l. had de zoon van den landbouwer A. Vervaet het ongeluk, bij het pulplossen aan de C. B. S., van zijn wagen te vallen waardoor hij zijn armen zoodanig be zeerde dat medische hulp noodig was. Het werk moest onmiddellijk worden gestaakt. Bloempjesdag. De bloempjes welke gisteren verkocht werden te bate van het Roode Kruis, bracht ƒ21,90 op. ZllIDDORPE. Ontslag. Met ingang van 1 December heeft mej. A. Gijsel ontslag gevraagd als onderwij zeres der bewaarschool. ZAAMSLAG. Door den gemeenteraad is benoemd tot ge meentegeneesheer, de heer M. Elenbaas, arts aldaar. SLUISKIL. Bijlartclub. Bij den heer de Krijger werd Donderdagavond definitief met 14 leden op gericht de biljartclub „O. B. K." (Oefening Baart Kunst). De volgende heeren werden respectievelijk gekozen als voorzitter, secre taris en penningmeester, nl. H. Bouvain, C. Scheele en E. Kalle. De contributie bedraagt voor de wintermaanden 35 cent, voor de zomermaanden 10 cent. Na 15 December be talen zij die nog lid wenschen te worden 50 cent extra. De voorwedstrijden vangen aan op 21 November. Te water Door een misstap of te wellicht een kleine onoplettendheid geraakte Zaterdag middag een op dienst zijnde marechausseé, tusschen de kaaimuur en het in lossing lig gende Nederl. stoomschip St. Annaland aan de cokesfabriek te water. Gelukkig was de dren keling spoedig gevat en op het droge gebracht. Biljartprijskamp. Aan deze kamp in Hotel ,d,e Kroon" bij M. Stockman jl. Zondag namen 38 spelers deel. De prijzen werden alsvolgt ge wonnen le prijs A. de Krijger en P. Fermont. 2e prijs O. Stockman en M. Stockman. 3e prijs H. Meert en G. Wullems. 4e prijs Osc. de Vos en L. Meert. Etxra prijs C. Scheele en M. Scheele. TER NEUZEN. Gemeenteraad. Donderdag n.m. 2 uur komt de Raad der gemeente bijeen ter behandeling van de volgende punten 1. Ingekomen stukken a. Bericht H. R. J. van der Veen te Ter Neuzen, dat hij zijne benoeming aanneemt tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaai' Onderwijs b. Verklaring N.V. A.P.C. te Den Haag, be treffende aanvaarden voorwaarden, waaron der vergunning verleend is de bestaande ben zineinstallatie aan de Scheldekade uit te brei den c. Het raadsbesluit van 31 October 1929 tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan H. Heersema alhier, voorzien van het bewijs der goedkeuring van Ged. Staten d. Alsvoren aan G. de Ridder alhier. B. en W. stellen voor, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een stratenplan op de onbebouwde gronden van het Woningbedrijf der gemeente. 3. Idem tot overname van verschillende perceeltjes Rijksgrond van den Staat der Nederlanden, voor een bedrag van 10. Idem tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1929. 5. Idem tot wijziging der begrooting van het woningbedrijf, dienst 1929. 6. Vaststellen suppl. kohier hondenbelasting- dienst 1929. 7. Voorstel tot intrekking van het raadsbe sluit van 12 Juli 1927, beoogende de ontbin ding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Mij. en in verband daarmede a. het aangaan van eene geldleening groot hoogstens 718000 b. wijziging der bouwverordening (verplichte aansluiting) c. machtiging aan B. en W. om op eerste vordering 10 pCt. der aandeelen in de maat schappij te storten. STOPPELDIJK. Auto in een sloot. Dezer dagen geraakte door onbekende oorzaak de aulo van den heer A. uit Ter Neuzen die in de richting Stoppel dijk reed, in de Veerstraat nabij Hagesteijn in een sloot waardoor de auto eenige schade opliep. De bestuurder, die zich alleen in de auto bevond, bekwam geen letsel Auto op een boom. Toen de heer G. alhier met zijn auto over Luntershoek kwam gere den, reed deze door het breken der vooras pardoes op een boom. Ook bij dit ongeluk kwam de bestuurder met den schrik vrij. Met een paard het gevaarte dat anders geen schade opgeloopen is, huiswaarts gesleept. GROENENDIJK. Een zekere B. marskramer, die verblijf houdt in het St. Antoniusgesticht trachtte in een zenuwtoeval een aanslag te plegen op een der zustres van het gesticht. Door het kalme beleid der omstaanders die B. met een mes gewapend was, in de zaal wis ten op te sluiten is erger voorkomen. De po litie, die inmiddels ontboden was, heeft B. het verblijf aldaar ontzegd. GROEDE. In de plaats van den heer I. A. Brauwer uit Aardenburg, die als zoodanig heeft bedankt, is tot voorzjitter van den Bond van Muziek verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen be noemd de heer M. E. M. Waelput uit Groede. AARDENBURG. Bij de in den loop dezer week gehouden vergadering van de Kon. Muzieksocieteit „Aar- denburgsche Fanfaren" werd de heer J. v. d. Plassche herkozen als bestuurslid. WIE HELPT de St. Vincentiusvereeniging te Sas van Gent aan een manscostuum en een winterjas voor een jongen van circa veertien jaar Spoedige hulp zal dubbel welkom zijn. Het adres van den secretaris-magazijn meester is H. Bockstael, Tramstraat. Wekelijksch Kerkbericht. Dinsdag 26 November, om 7 uur gezongen jaargetijde voor mejuffrouw Elisa Maria van Vooren, om 8 uur gezongen H. Mis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid. Woensdag 27 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie De Mul- Coene, om 8 uur gezongen H. Mis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid. Donderdag 28 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den weled.gestr. heer Louis Ste vens, om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Polydorus de Betué. Vrijdag 29 November, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Wauters. Zaterdag 30 November, om 7 uur de H. Mis voor de overleden familie Schuurs—Stelwagen om 8 uur de H. Mis voor mevr. Hoefnagels Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 1 December, eerste Zondag der maand en van den Advent om 7 uur gezon gen Vroegmis voor den heer Eduardus Col- paert, met algemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart. Om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Voor de missie van pater Leon Puylaert in midden Afrika worden gaarne stoffelijke bij dragen in ontvangst genomen door de dames van de Missie-naaikring of op de pastorie al hier. Sassche Boys. Naar wij vernemen is de spe ler P. Scheffer eveneens geschorst voor één manad ingaande 17 November j.l. wegens het niet uitkomen in den wedstrijd Koewacht- Sassche Boys II. Verder deelt men ons mede dat het bestuur den onlangs te Hontenisse gewonnen beker ter beschikking van het Bondsbestuur heeft ge steld in verband met de door de vereeniging Breskens verspreide geruchten, dat deze op oneerlijke wijze door de Sassche Boys gewon nen zou zijn. Biljarten. Bij de gister gehouden prijswed- strijd op den biljart bij Aug. de Maesschalck alhier waaraan 42 spelers deel namen was de uitslag als volgt lste prijs Ed. Renique en L. v. d. Velde, 2de prijs Remy Dumez en Ed. de Clercq Westdorpe 3de prijs H. Scheffer en P. de Laeter, 4de prijs Ch. de Hulster Westdorpe en Gustaaf Hemel- soet. Hoogste serie P. de Laeter met 14 punten. De namen achter wier naam geen plaatsnaam staat vermeld zijn van Sas van Gent.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2