Dringend verzoek M. VAN GOETHEM E. DE MILLIANO. Maandag 25 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De schoone vreemdeling. Stemt op Dinsdag 26 dezer uit sluitend de oflïcieele candidaten der Middenstandsvereeniging, Kameroverzicht, Mo. 3545 'i VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - P0STREKENIN6 No. 52419. Uit hei leven van Paus Pius XI. F E U I L L ET O N. aan alle katholieke kiezers voor de kamer van koophandel en Fabrieken voor Zecuwsch-Ylaanderen de hoeren Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT (SLOT.) Nog denzelfden avond (vergezeld van zijn secretaris en zijn kamerdienaar) vertrok kard. Ratti naar Rome, om deel te nemen aan het Conclaaf, na eerst nog een blik geworpen te hebben op zijn Dom, met zijn duizend fijne spitsen van wit marmerzijn Dom, dien hij niet meer terug zou zien. Toen hij op het sta tion van Milaan op den trein wilde stappen, wachtte hem daar een spontane huldiging. Een groep jonge meisjes bracht hem een rui ker witte bloemen. „Wit als het gewaad, dat Uwe Eminentie- dragen zal". „Neen", zei de Kardinaal, „breng ze liever in de kapel" en er glinsterde een traan achter zijn dikke brille- glazen In Rome was hij, gedurende de dagen die aan het conclaaf vooraf gingen, de gast van het Lombardisch college. Deze uren van wach ten gingen voorbij in gebed, met het houden van bijeenkomsten der Kardinalen en het bij werken van zijn correspondentie. Had hij er een voorgevoel van Aan den president der katholieke Actie in Milaan schreef hij „Bidt en laat veel bidden voor onze moeder, de H. Kerk, en ook voor mij. Ik kan niet onder woor den brengen wat ik gevoel bij de gedachte aan zoo'n verkiezing te moeten deelnemen". Hij bracht een laatste bezoek bij de Zusters van de Avondmaalzaal in Rome dan laat hij de nonnen bij elkander komen en richtte woor den tot haar die zij zeker nooit zullen vergeten „Het is een groote genade zoo dicht bij de plaatsbekleeder van Christus te mogen leven. Gij die het geluk hebt, in Rome te zijn, waar gij niet alleen den H. Vader kunt zien en zijn zegen ontvangen, maar ook indirect aan de werkzaamheid der kerk kunt deelnemen, gij hebt ook een bijzonder aandeel aan den grooten rouw die de Katholieke wereld vervuld heeft en in de leemte, die de Paus door zijn dood heeft achter gelaten. De plaatsbekleeder van Jezus Christus is een aanvuling van de Eucharistie. In de Eu charistie is Jezus geheel tegenwoordig, maar niet in zichtbare gedaante. In zijn plaatsbe kleeder is hij zichtbaar tegenwoordig. Christus de Goddelijke Bestuurder der Kerk, de werke lijke „Episcopus animarum vestrarum" zooals de H. Schrift zegt, de werkelijke herder uwer zielen, is tegenwoordig in Zijn plaatsbekleeder, met Zijn gezag, waardoor Hij Zijn mystiek schip leidt. Bidt daarom, dat God spoedig, op goddelijke wijze, zooals Hij dat slechts kan, deze onein dige leegte moge aanvullen en een einde ma ken aan den weduwstaat zijner Kerk. Bidt ook voor den overleden Pausen bidt ook voor mij, die van ganscher harte den Godde- lijken zegen voor U afsmeekt". K Naar het Engelsch 'SS door SONIA. (o) 3) II. Kapitein Herriston sprak heel weinig maar hij stond langen tijd bij 't raam, nu en dan een onbeduidend zinnetje uitend, 's Avonds rookte mr. Baxter zijn pijpje in het landelijk prieël aan het eind van den tuin, zooals bij het zomersche weer zijn gewoonte was en terwijl hij daar met zijn beide dochters zat, kwam ka pitein Herriston naar binnen en voegde zich bij de familie, zeer verheugd, dat hij zijn si gaar mocht rooken in tegenwoordigheid van de jonge dames. Hij bracht den molenaar heelemaal aan het praten, door zijn vragen over Lowminster. Mr Baxter weidde breed uit over de welvaart van het slaperige oude plaatsje en over 't fortuin dat eenige van de voornaamste kooplui er ge maakt hadden. Daar heb je bijvoorbeeld Josiah Greenok misschien hebt ge zijn winkel wel gezien, toen u er langs reedt die is vischhandel en poe lier, die kan er wezen als de beste en dan Martin de slager, die is al bijna even rijk. Es ther Greenock en mijn dochter Mary zijn op elkaar gesteld ze hebben samen schoolge gaan maar Harriet, ziet u, die bleef thuis om EN De Kardinalen gingen op Donderdag 2 Februari, op den avond van Lichtmis, in con- claaf. Er waren 53 Kardinalen aanwezig. De stemmingen begonnen den volgenden morgen in de Sixtijnsche kapel, na de H. Mis tot den H. Geest. lederen morgen en iederen avond werd een zitting gehouden en in iedere zitting hadden twee stemmingen plaats. Na de zitting verbrandde men de stembriefjes in een kachel, die met vochtig stroo was gevuld, waardoor een dichte, zwarte rook uit den schoorstee der Sixtijnsche kapel opsteegdan wist de de verzamelde menigte op het Sint Pieters plein, dat de stemming nog niet tot het ge- wenschte resultaat geleid had Eindelijk op Maandag 6 Februari, om 11 uur 45, verhief zich een witte rookwolk boven de Sixtina De Paus was gekozen Een zee van menschen bewoog zich tuschen de dubbele zuilenrijen van Bernini. De eerste diaken, Kardinaal Bisleti, verscheen een half uur la ter op de buitenste loggia der Sint Pieterskerk en maakte het ongeduldig verwachte bericht bekend „Ik verkondig u een groote vreugde. Wij hebben een Pausde (menigte hield den adem in)Het is Zijne Eminentie Achilles Ratti, die den naam van Pius XI heeft aan genomen". Het is interessant, de laatste oogenblikken bij te wonen van het Conclaaf, dat niet meer dan 14 stemmingen bracht. Bij de 13e stem ming ontbraken nog 2 of 3 stemmen voor het vereischte aantal, nl. van het totaal uitge brachte stemmen. Maar bij de 14e stemmin;. vereenigden zich bijna alle stemmen op Achil les Ratti. „Wij hadden 14 stemmingen noodig, even veel als Kruiswegstaties", zoo sprak de Kar dinaal-Staatssecretaris, vooraleer wij den Paus op den Calvarieberg gekozen hadden". Alle baldakijnen werden neergelaten, behal ve dat van den gekozene. Om dezen vereenig- de zich het H. College. Wat een indrukwek- voor mij te zorgen ik geloof, dat er geen be tere huishoudster in heel Midlandshire is. 't Is een aardig meisje, die Esther Greenock; een klein beetje verwaand misschien, ter wille van haar vaders geld, maar toch een heel aardig meisje en als een zustervoor mijn Mary 'k Heb jelui in lang niet samen gezien, Molly, dat is waar ook, zei hij, zich tot zijn dochter wendende. Waar zit Esther Zij logeertin Woodgreen bij haar tante, vader, antwoordde Mary, zij blijft waarschijn lijk 't grootste deel van den zomer weg. Heeft u den stroom ginder al eens beproefd, sir vroeg den molenaar toen. Neen, mr. Baxter, antwoordde kapitein Her riston. Om u de waarheid te zeggen, al heb ik een hengelroe bij me, ben ik geen bijzonder enthousiast hengelaar. Ik ben meer naar Low minster gekomen met 't idee om herstel voor mijn gezondheid te zoeken, dan wel om te visschen maar ik zal toch natuurlijk mijn geluk eens beproeven. Het zal in elk geval een gemakkelijke manier zijn om mijn tijd te doo- den, en dat is al iets. Hij slaakte eenu korten, ongeduldigen zucht, toen hij dit zeide, en verliet het prieël, na de aanwezigen kortaf goedennacht gewenscht te hebben. Toen zij hem wat nader leerden ken nen, bemerkten zij, dat hij dikwijls aan deze plotselinge veranderingen van humeur onder hevig was. Hij bleef verscheidene weken in de hut, over dag den stroom afvisschende zonder eenig merkbaar resultaat, en zijn avonden in den tuin zoek brengende, soms zijn sigaar rooken- kende oogenblikken Kardinaal Ratti alleen op zijn zetelin zich zeiven gekeerdmet gebogen hoofd. „Neemt Gij de keus, die U tot Opperste Herder bestemd, aan vroeg de Kardinaal- Deken. „Een nederig stilzwijgen, van ontstelling misschien, wellicht ook van geloof en vertrou wen, naar wij hopen", zoo schreef Kard. Mercier in zijne ontroerende vertelling van het Conclaaf van 1922, „deed ons vol ver wachting den adem inhouden. Zacht klonk het antwoord, dat ongeveer luidde als volgt„Men zal niet kunnen zeg gen dat ik geweigerd heb, mij onvoorwaarde lijk te onderwerpen aan den Goddelijken Wilmen zal niet kunnen zeggen, dat ik mij onttrokken heb aan een last ,die op mijn schouders gelegd wordt en dat ik de uitslag van de stemming mijner collega's niet weet te waardeeren. Ondanks mijne onwaardigheid waarvan ik diep overtuigd ben, neem ik het aan." „En welke naam wilt U aannemen vroeg de Kardinaal Deken van het H. College. De ontroering belette den nieuwen Paus verder te spreken. „Onder het Pontificaat van Pius IX werd ik in de Katholieke Kerk opgenomen en zette ik mijn eerste schreden op mijn priesterlijke loopbaan Pius X riep mij naar Rome. Pius is een naam van vrede. Ik wil al mijn krachten in dienst stellen van het vre deswerk, waaraan mijn voorganger, Benedic tus XV, zich geheel gewijd heeft. Ik kies den naam Pius XI". Dan na een korte pauze „Ik wil er nog een woord aantoevoegen ik betuig voor de leden van het H. College ,dat ik alle rechten der H. Kerk en alle privilegiën van den H. Stoel zal beschermen en verdedigenbo- veniden wil ik, dat mijn eerste zegen, als on derpand van vrede door de mennschen zoo vurig verbeid, niet alleen aan Rome en Italië, maar aan de geheele Kerk en de geheele in 't prieël soms ronddwalende tusschen de bloembedden of onder de oude appelboomen in den boomgaard met de beide meisjes, of met een van haar meest met een van haar en die eene was Mary. Hij was hel vertrouwelijk met haar gewor den in zijn gesprekken, eer er veel weken ver- loopen waren, terwijl de rozen bloeiden in den aardigen landelijken tuin. Hij vertelde haar van al zijn moeilijkheden, over zichzelf door pratende op een sombere, ontevreden manier, wat een soort van verlichting voor hem scheen te zijn. Er waren onaangenaamheden geweest in za ken met betrekking tot het hart, zoowel als met betrekking tot het geld. Hij vertelde haar, dat hij verloofd was geweest met een alleiv liefst meisje met een groot fortuin en dat haar vader op de schandelijkste manier tusschen- beide was gekomen om het huwelijk te ver hinderen. Alles in 't leven scheen hem tegengeloopen te zijn. Zijn igen vader had hem slecht be handeld. Hij was verplicht geweest zich uit het leger te koopen om redenen, die hij min of meer vaag aan Mary Baxter aanduidde en hij was naar Lowminster gekomen, totaal zijn leven moede. Vooruitzichten had hij niet. Hij was de ongelukkigste, ellendigste zwerveling, die er ooit op aarde bestaan had. Mary werd nooit moede om naar deze ver halen te luisteren en kapitein Herriston te be klagen om zijn wederwaardigheden. Bij al zijn zorgen had hij toch nog nooit zijn uiterlijk verwaarloosd. wereld verleend wordt. Ik zal hem vanaf het balkon der St. Pieterskerk geven". Na de bekleeding met het witte gewaad, in de sacristie der Sixtijnsche kapel, verscheen voor de eerste maal sinds 1870 een Paus op de Loggia der St. Pieterskerk voor een zenuw achtige menigte, terwijl de militairen hem de wapens presenteerden. Zoo gaf Pius XI zijn eersten zegen over stad en wereld. „Urbi et orbi". Ingezonden Medddeeling De geschiedenis Giessen-Nieuwkerk heeft in de Kamer bij gelegenheid van de behande- ilng der begrooting van Justitie heel wat ton gen in beroering gebracht. Minister Donner staat echter zijn mannetje en hij laat zien niet gemakkelijk van de wijs brengen. Uit spraken zijn van hem niet te verwachten ten zij hij ze ten volle kan verantwoorden. De heeren Marchant en Duys sputterden tegen ze hadden graag gezien, dat de minister eens lekkertjes van leer was getrokken tegen al die hooge ambtenaren, rechters en rechter-com- missarissen, die zich met deze zaak in de vingers gesneden hebben. En toen de minister er zich niet toe liet verleiden, verklaarden ze zelfs, dat de minister een stuk van hun ver trouwen verloren had. Tegen de begrooting intusschen stemden ze niet De heer Lockefeer heeft met zijn aandrang cp den minister om aandacht te wijden aan het Kanaal AxelHulst succes gehad, in zoo verre dat de minister er zijn zeer ernstige aandacht aan geven zou. Maar moest hij op merken, het allerminste minimum dat door belanghebbenden moet worden bijgedragen, is 20 percent van de kosten en dat schijnt hier nog niet aanwezig te zijn. Minister Reymer maakte in de Kamer een uitstekenden indruk. Hij spreekt gemakkelijk, hij gesticuleert op een kalme rustige manier of hij zich in de Kamer volkomen thuis voelt. De Kabinetsformateur heeft in alle geval met dezen katholieken minister een goede keus gehad. De begrooting van -Binnenlanasche Zaken en Landbouw riep den premier zelf naar het forum. Er werd gesproken over steunplicht en over samenvoeging van of samenwerking tus schen gemeenten qver burgemeestersbenoe mingen en dansgelegenheden. Afijn, 't is voor minister Ruys de Beerenbrouck zulke oude kost, dat hij er gemakkelijk weg mee weet. Zijn kleeding was altijd onberispelijk, zelfs in dat teruggetrokken leven zijn snor was uitstekend onderhouden. Van de gouden en onyx manchetknoopen tot den speld van tur koois in zijn das, was alles wat hij droeg, even elegant als kostbaar. Zijn kleerkast scheen Mary 't mooist wat zij ooit gezien had, toen zij beschroomd even in zijn kamer keek en de schitterende verwarring zag op tafel, waar ivorn borstels lagen en odeurfleschjes glansden. Zij vroeg hém eens, hoe 't mogelijk was dat hij arm was terwijl hij zooveel mooie zaken bezat. Hij lachte om haar onnoozelheid. Mijn lieve miss Baxter, zei hij, mqn,.houdt zulk soort dingen voor het laatste. Ik héb geld genoeg om mij nog een poosje op te kunnen houden en mijn schuldeischers moeten maar geduld hebben. De quaestie is, wat ik in den toekomst moet beginnn En nieuw beroep kiezen, zooals mijn vrienden zoo goed zijn aan te raden Dat is min of meer een moeilijk geval, wanneer een man zijn dertigsten ver jaardag achter dn rug heeft. Of buitensland gaan heereboer worden Iets moet ik doen. Ik ben hierheen gekomen, totaal beu van het Londensche leven en in de hoop dat het een of andr schitterend idee mij zou inspireeren maar ik ben nu reeds verscheidene weken hier en de inspiratie is uog niet gekomen. Neen, Mary, op mijn woord, ik weet niet wat er van mij worden moet. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1