Kerknieuws. JTandelsberichten Rechtszaken. Gemengd JTteuws. Pastoor C E BleiJoDberg. t Een drastische maatregel De psendo gemeente-ambtenaar. Ia eea hooivork geloopea Tragisch ongeval te Oagstgeest. Het raadslidmaatschap nog in eere. Ooi ploffing op petrolenmschip te Antwerpen. Geen dalven moor om den Healechen Dom Ongeval met den bloktreln Brnseel—Antwerpen. In den ouderdom van 64 jaren is Maandag, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten overleden de Zeereerw. Heer C. E. Bleijen- berg, pastoor te Wouw. Cornelius Eugenius Bleijenbergh werd ge boren te St. Jan Steen op 9 November 1865 Hij studeerde aan de seminaries van het Bisdom Breda en werd priester gewijd 9 October 1892. Na eenige jaren in België werkzaam te zijn geweest werd Z.E. benoemd tot professor aan het Klein-Seminarie >Ype- laar« te Ginneken op 12 April 1894 en bleef daar tot 10 Juli 1912, toen hij zich als pas toor te Wouw zag aangewezen. Ochtend, 19 November 1929. Faillissementen opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 18 Nov. D. L. Lansen, koopman. Goes. R.-c. Mr. A. v. d. Hoop, Cur. Mr. Ph. R. Hugenholtz, Goes. A. Roovers, timmerman, Ter Neuzen R.-c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. G. Tichelman, Terneuzen. Opgeheven wegens gebrek aan actief 18 Nov. H. de Lobel, Breskens. 18 Nov. L. Versluys, Middelburg. Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 November 1929. De volgende zaken werden behandeld E. v. G., 19 jaar, en A. v. G., 21 jaar, arbeid sters te Breskens, werden verdacht dat zij op 25 September te Breskens M. S. Baas aan de haren hebben getrokken en geslagen. Eisch ieder 10 of 10 d. h. Uitspraak idem. C. V., 22 jaar, landbouwersknecht te Oost burg, werd verdacht dat hij op 6 October jl. te Oostburg Petrus de Wandel heeft geslagen. Eisch 15 of 15 d. h. Uitspraak idem. P. J. de C., 43 jaar, voerman te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 5 October jl. te Ter Neuzen C. Geerinkx en Anna van Malen heeft geslagen. Eisch ƒ15 of 15 d. h. Uitspraak idem. M. S., 44 jaar, schipper en W. K., 26 jaar, expediteur, beiden te Rotterdam, werden ver dacht dat zij op 18 September 1929 te Ter Neuzen Augustinus de Caluwé hebben ge slagen. Eisch ieder ƒ15 of 15 d. h. Uitspraak idem. M. C. van S., huisvrouw P. van G., 37 jaar, zonder beroep, werd ten laste gelegd, dat zij op 12 October 1929 te Hontenisse Virgenie van de Kinderen heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 d. h. Uitspraak idem. J. F. S., 19 jaar, smidsknecht te Waterlnd- kerkje werd verdacht dat hij op 25 September jl. te Waterlandkerkje Jacobus Serlé heeft mishandeld. Eisch en uitspraak vrijspraak. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 15 November 1929 werden o.a. de volgende vonnissen uitgesproken diefstalM. M., 21 jaar, dienstbode, Groede 15 of 15 d. h. diefstalJ. A. K., 31 jaar, opperman, Sluis, vrijspraak beschadigingpetroleum werpen in een waterput J. F. de K., 30 jaar, arbeider te Ossenisse, vrijspraak. In de zitting van Vrijdag werden o.a. de volgende zaken behandeld E. M. v. H., huisvr. A. F. de R., 27 jaar, zonder beroep te Sas van Gent, werd verdacht dat zij op 7 October 1929 te Ter Neuzen, toen de politie, die daar belast was om de orde en het gezag, de rust en de veiligheid te hand haven, in verband met de staking aan de cokesfabriek te Sluiskil, en op den openbaren weg een bruggehoofd bij de fabriek wilde vrij maken, en daarom het aanwezige publiek, be staande uit een honderdtal stakers en vrou wen, gelast had het bruggenhoofd vrij te laten en toen zij niet aan dit bevel voldeden, terugduwde, sommigen begonnen te schelden en te jouwen, heeft geroepen „die maré- chaussée daar daarbij doelende op den al daar aanwezige maréchaussée A. Leyten —die heeft een klein kind geslagen, die moet je eens aan reepen snijden". Eisch 1 week gevangenisstraf. C. A. L., 28 jaar, kermisreiziger te Waalwijk, werd verdacht dat hij op 21 September 1929 te Ter Neuzen C. L. Hamelink eenige malen met een mes heeft gestoken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Voortgezet werd de strafzaak tegen F. L. G., 62 jaar, koopman en landbouwer te St. Jan steen, welke zaak op 4 October jl. werd ge schorst. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij op 12 Juli jl. te Hulst op de zitting in Burgerlijke Zaken voor het kantongerecht te Huslt op zettelijk valscheUjk onder eede heeft ver klaard o.a. dat hij met de landbouwzaak van zijn broeder niets te maken had en dat hij van Ko de Feijter voor eigen rekening koolrapen had gekocht voor 12 de 1000 K.G. dat de Feijter bij hem gekomen was en een paar voer koolrapen voor 12 per 1000 K.G. had aangeboden dat hij gereclameerd had, omdat de koolrapen slecht waren, dat deze verkla ring daarom valsch was, daar niet hij, maar zijn broer E. Goossens die rapen had gekocht van de Feijter. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. J. J. Lambooy, bepleit vrijspraak, daar hij het bewijs niet geleverd acht. Kantongerecht te Oostburg. In de zitting van 5 Nov. zijn de volgende personen veroordeeld wegens een rijwielpat buiten noodzaak anders berij den dan met rijwielen C. J. de Z., Zuidzande, 7 of 7 d. h. straatschenderij en zonder daartoe gerech tigd te zijn loopen op eenigen grcnd die be- poot is A. A. E. B., Sluis, 2 maal 1 maand tuchtschool voorw., met een proeftijd van 2 jaar met toew. civiele vordering ad 5 in Breskens met voertuig rijden mee of zonder korten dissel zonder naast de bespan ning te gaan en de streng tot bestuur van den wagen vast te houden J. d. M., Breskens, 5 of 5 d. h. als eigenaar van een rijwiel daarmede over een weg doen rijden terwijl niet is voldaan aan art. 59 M. R. P. J. R., Cadzand, 15 of 15 d. h. straatschenderij J. v. d. V., Breskens, 15 of 15 d. h. dronkenschap J. v. H., Breskens, 15 of 15 d. h. vleesch van de eene gemeente naar de an dere doen vervoeren zonder dat aan de voor waarden, vastgesteld krachtens art. 18 eerste lid letter H der Vleeschkeuringswet is voldaan: C. d. M., Groede, 10 of 10 d. h. een rijwielpad buiten noodzaak anders be rijden dan met rijwielen A. H. F. M. v. R., Ter Neuzen, 15 of 15 d. h. straatschenderij J. L. A. C. en C. B., bei den Waterlandkerkje, ieder berisping, met civiele vordering ad 2,50 voor ieder idem A. H. W., Biervliet, 12 of 12 d. h., vernietiging in beslag genomen stok overtr. art. 68 a. b. Arbeidswet W. D. S., Biervliet, 4 of 4 d. h. als bestuurder van een voertuig niet be hoorlijk uitwijken naar rechts bij het inge haald worden P. F., Cadzand, 3 of 3 d. h. in Zeeland over een kunstweg met een voer tuig rijden waarvan de wielen voorzien zijn vn ijzeren banden met uitstekende deelen J. C. H., Zuidzande, 3 of 3 d. h. een dier arbeid doen verrichten op noode- loos pijnlijke en kwellende wijze C. V., Cap- rijeke (B.) ƒ40 of 40 d. h. idem W. A. d. B., Breskens 40 of 40 d. h. als vader niet zorgen dat kind geregeld school bezoektJ. v. H., Biervliet, ƒ7 of 7 d. h. met motor rijden zonder twee krachtig van elkander werkende remmen Ph. A. G., Eede, 10 of 10 d. h. openbare dronkenschap bij herhaling C. d. R., Ter Neuzen, 14 d. h. straatschenderij en in staat van dronken schap verkeerende in het openbaar de orde verstoren J. C. S., IJzendijke, en M. O. G., Lembeke (Bieder ƒ20 of 20 d. h. openbare dronkenschap P. F. A. L. G., Oostburg, ƒ10 of 10 d. h. idem bij herhaling C. B. T., Breskens, 3 d. h. met voertuig rijden met te korten dissel R. S. Oostkerke (B.) ƒ2 of 2d. h., H. S., Oostkerke (B.) 2 of 2 d. h., O. C. R., St. Laureijns (B.) 3 of 3 d. h., C. V., Westcapelle (B.) ƒ3 of 3 d. h., Ch. L. d. B., Biervliet, ƒ4 of 4 d. h., A. d. S.,Moerkerke, 4 of 4 d. h. fietsen zonder licht R. G. B., Maldeghem (B.) ƒ6 of 6 d. h., J. v. d. L., Biervliet, ƒ3 of 3 d. h. rijden met voertuig zonder lichtP. d. L., Groede, ƒ5 of 5 d. h., C. M., IJzendijke, ƒ5 of 5 d. h. overtreding art. 29 aanhef en sub a 48, Alg. Politie Verord. van Sluis L. M., Westcapelle (B.) 2 of 2 d. h. overtr. art. 48 A. P. V. en F. M., beiden te Breskens, ieder 5 of 5 d. h. zonder dat het hem uit den aard zijner betrekking vrijstaat uit een tramtrein gaan die in beweging is: J. K., Brugge (B.) ƒ2 of 2 d. h. met voertuig rijden terwijl de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan A. V., Zuidzande, ƒ5 of 5 d. h., A. N., Zuidzande, 5 of 5 d. h. met motorrijtuig rijden zonder twee krach tig van elkander werkende remmen E. A., Moorsel (B.) 8 of 8 d. h. met motorrijtuig rijden zonder hoorn E. A., Moorsel (B.) 8 of 8 d. h. als bestuurder van een motorrijtuig rijden zonder rijbewijs E. A., Moorsel (B.) 8 of 8 d. h. UIT HET BINNENLAND. De raad der gemeente Vriezenveen besloot met tien tegen drie stemmen de bepalen in de nieuwe politieverordening Herbergen en tapperijen moeten op Zondag den geheelen dag gesloten zijne te handhaven, niettegen staande Gedeputeerde Staten der provincie Overijssel de verordening hadden terugge zonden met de bemerking, dat zij een der gelijke bepaling niet in het belang der ge meente achten. J. W. A., een jonge typograaf uit Nijmegen kwam te Eindhoven bij een goedgeloovige juffrouw terecht, die hij met veel bluf en drukte wijs maak.e dat hij in Eindhoven be noemd was tot ambtenaar der gemeente en nu een fijn pension noodig had. De juffrouw verhuurde hem een kamer en gaf het hem werkelijk fijn Inmiddels schreef hij naar Nijmegen om geld. Dus wachtte de juffrouw wel zoo lang. Vooruitbetalen was anders de boodschap. In Geldrop huurde hij een fiets waarmede hij er vlugger van door kon dan per pedes apostolorum Wegens oplichting van de pensionhoudster en verduistering van de fiets werde de pseudo- ambtenaar veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, terwijl door het O.M. tien maanden was geëischt. Het 14-jarig knechtje van den landbouwer v. d. G., te de Bilt, had met een ouderen knecht in het land een voer gras gehaald. De oudere knecht had de hooivork met den steel in het gras gestoken, zoodat de tanden buiten den wagen uitstaken. Toen het ventje dat aanvankelijk achter den wagen was aan gekomen, dezen wilde voorbij loopen, botste hij met zijn hoofd tegen de vork aan, meldt de »Stand.« Een der tanden drong boven het rechteroog in de hersens, zoodat hij bewusteloos neerviel. Per auto van den G.G.D. uit Utrecht is hij naar het St. Anthonius Gasthuis te Utrecht vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Vrijdagmiddag omstreeks half zes heeft te Oegstgeest tusschen de R.-K. kerk en Duin zicht een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De ongeveer 61 jarige A. Olsthoorn liep met zijn vrouw langs den straatweg. Kort tevoren was de stoomtram LeidenHaarlem gepasseerd. .In de meening, dat thans de trambaan vrij was, liepen zij verder op de trambaan, en werden toen door een achterop komende losse locomotief gegrepen en over reden. De machine moest worden opgevijzeld. De man was op slag dood. De vrouw, de 49-jarige M. M. Kruik werd zeer ernstig ge wond en is naar het Academisch Ziekenhnis te Leiden overgebracht, waar zij een uur later aan de verwondingen is overleden. Het echtpaar laat zes kinderen van 10 tot 19 jaar achter. De raad der gemeente Ter Aar heeft op voorstel van den heer van Apeldoorn besloten den post zoor het presentiegeld der raads leden te schapen, omdat deze functie een eerebaantje* is. Het voorstel werd aange nomen met 65 stemmen, zoodat vrijwel de helft der raadsleden hun raadslidmaatschap toch niet als bovenbedoeld beschouwen. UIT I1ET BUITENLAND. Maandag is op de Zuidkade te Antwerpen een klein petroleumschip uit Sas van Gent, de Royal Standard 2», toebehoorende aan schipper De Smedt, dat daar gerepareerd werd, ontploft. Het reservoir werd vernield. Het schip barstte in tweeën en zonk onmiddellijk. De scheepsjongen, Armand Schouten, werd ernstig gewond. Vier arbeiders werden ge dood. Dt falimie van den schipper met drie kinderen bleef ongedeerd. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan in een mengsel hydro carbied en lucht, dat zich in het reservoir bevond, waar met steek vlammen werd gewerkt. De duiven, die in den loop der jaren in den Keulschen dom waren gaan nestelen, en die voor velen een charme - waren van het Domplein, zullen verdwijnen. Deze diertjes blijken namelijk niet zoo onschuldig als ze er uitzien. Zij hebben zich langzamerhand zoo sterk vermeerderd, dat er veel schade aan het ornament en het metselwerk van den Dom is aangericht, zoodat men zich gedwongen ziet, de nesten uit de Domtoren te verwijderen. De bloktrein, die Brussel Vrijdag om 2 uur 13 verliet, is bij aankomst in het station Antwerpen-Centraal in hevige botsing met een buffer gekomen. Alle reizigers die reeds in de comparti menten overeind stonden, werden omverge smeten. Een heer uit Schaerbeek werd zetr ernstig gekwetst en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd worden. De overige gewonden konden zich zonder hulp huis- j waarts begeven. Groote hotelbrand te Brussel. j Te Brussel brak vorige week tegen half 12 i een felle brand, de derde groote brand binnen tien dagen uit, in een groot hotel in het cen trum der stad tegenover de beurs. Alle brandweerposten werden gealarmeerd en verschenen met veel materiaal ter plaatse. Weldra stond het gebouw in lichtelaaie en poogde men het te doen ontruimen. Gelukkigerwijze brak de brand uit even na het uitgaan van den schouwburg, die aan het hotel grenst. Men was het vuur spoediger meester, dan aanvankelijk werd verwacht en om half één scheen elk gevaar geweken. De oorzaak van den brand en de omvang der schade zijn nog niet bekend. Een geweldige menigte aanschouwde het blusschingswerk. Brutale roofoverval Te Buffalo (Ver. Staten) drongen roovers een villa binnen, waarvan de bewoners juist een diner aan een aantal gasten gaf. De gas ten dachten aanvankelijk dat het een grap was, doch kwamen spoedig tot andere gedach ten toen de roovers hen tegen de muur plaat sten en hun alhun kostbaarheden afnamen. Daarna werd het geheele huis doorzocht en alles meegenomen, wat den roovers van hun gading was. De bandieten wisten zich, zonder lastig geval len te worden, uit de voeten te maken. Misbruik van auto's. Het misbruik om vreemde, op straat parkee- rende automobielen te gebruiken om een toch tje te ondernemen, waarna men den auto aan zijn lot overlaat, heeft in Engeland zulk een omvang aangenomen, dat de Engelsche re geering een wet voorbereidt om dit misbruik zeer zwaar te straffen met gevangenisstraf van drie tot twaalf maanden en boeten van vijftig tot honderd pond sterling. De strijd tegen de misdadigers. In verband met het feit, dat, vooral den laatsten tijd, de nasporingen van politie en recherche, bij groote misdaden, zoo herhaal delijk op niets uitloopen, heeft in het politie- presidium te Beriijn, onder voorzitterschap van den chef der gerechtelijke politie, Re- gierungsdirektor Scholz, een conferentie plaats gevonden, waaraan verschillende hoo- gere politie-beambten deelnamen. Daar de chef der moordinspectie, Kriminal- rat Gennat momenteel te Diisseldorf vertoeft, wordt het hoofdstuk moordaanslagen buiten beschouwing gelaten, daarentegen werd uit voerig van gedachten gewisseld over betere methoden tot het opsporen van inbrekers. Een onlangs gemaakte statistiek immers heeft aangetoond, dat 90 procent der inbraken on- opgehelder blijven. Talrijke mogelijke oorzaken werden bespro ken, positieve voorstellen zijn niet gedaan. Ook het departement van binnenlandsche zaken heeft zich met de kwestie, verbetering der gerechterlijke politie, bezig gehouden. Minister Grzesinski heeft onlangs de meening uitgesproken, dat wellicht een oplossing kon gezocht worden in een personen-uitwisseling tusschen Berlijn en de groote steden der pro vincie. HULST, 18 NoV. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,25, rogge f8 a 8,50, wintergerst f 10 a 10,50, zomerg. f 9 a 10, haver f8 a 8,50, erwten f 12 a 13, br. boonen f20 a 21, lijnzaad f17 a 20, karwij- zaad f 37 a 39. Boter per kgr. f2,10 a 2,20, eieren per 26 stuks f 2,60. Veemarkt. Aan gevoerd 27 stuks rundvee, verkocht 11 68 varkens, verkocht 47. Axel. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe fii a 11,25, rogge f8 a 9, wintergerst f9,50 a f io, zomerg. f 9,50 a f 10,haver f9 aio, erwten fu a 13, paardenboonen f 10 a 11,dui- venboonen fn a 12, bruineboonen f 19 a 20, lijnzaad f 18 a 19, groen vlas f 0,08 a 0,09, gebookt vlas f0,09 a fo,i2, gezwingeld vlas f0,60 a 0,70, aardappels f 1,75 a 1,85, stroo f 21 a 23, boter f 2,20 a 2,30, eieren f 10 a 10,50. GOES, 19 Nov. Boter f I.IO, eieren f 10,20. Aanvoer V.P.Z. 3200 stuks, fio,6o per honderd. Rotterdam, 18 Nov. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 520 vette runderen, 772 vette en graskalveren, 1060 schapen en lammeren, 887 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,06 a 1,18, tweede f0,87 a Lderde f 0,74 a 0,82 ossen eerste kwaliteit f 0,90 a 1,08, tweede fo,8o a 0,88, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f 1,60 a 1,80, tweede f 1,36 a 1,57, derde f 1,16 a 1,35 schapen eerste kwaliteit fo,68 a 0,78, tweede f0,58 a 0,67, derde f0,45 a °>541 lammeren f0,90 a 1,06; varkens eerste kwaliteit f0,76 a 0,84, tweede f0,67 a °»75. derde f0,55 a 0,66; export f0,72 a 0,82. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 4000 kgr., prijzen f1,05 a L25, van Hollandsch geel 9400 kgr., prijzen f 1,05 a 1,25, van blauw 2670 kgr., prijzen f 1, a 1,25. Lijnzaad voer f 17 a 19, zaai f21 a 22, blauw maanzaad f33 a 35, koolzaad fa karwijzaad f35 a 37. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,a a 2,70, Zeeuwsche bonte f2,- a 2,60, VVest- landsche zand f 4 a 6, poters f 1 a 1,40, Z.- sche eigenheimers f 1,25 a 1,50, blauwe f 1,40 a 1,70, Brielsche kralen f1,40 a 2,10. Bravo's f 2,10—2,50. Binnenlandsche granen. Tarwe flauw ge stemd f11,52 a 12,Chevaliergerst lager f900 a 9,50 Haver lager f 7,75 a 8,25. Kleine groene erwten lager f13 a 14,25. Schokkers lager f 17 a 18,50, somsi iets meer. Br boonen lager verkocht.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3