Adferteeren loei lerkoopeo. Binnenland. Stadsnieuws. Provtneienieuws. Loop der bevolking Hit CMÜict aan da Stijfsslfabriek te Sas van Gent niet veel meer te doen, dan brevieren. Dus nu vlug uw prachtig werk dat toen pas hier aan landde, ging onze verwachting hoog te bo ven. Gods zegen over u allen, voor zulk kunst werk en de nikkertjes of ze het waardeeren zij hebben een goed oog voor 't schoone 'tls al twee maanden, dat we hier een kostschool hebben met 80 zwarte kindertjes van christen ouders. Echte leuke kinderen zoowat den hee- len avond hoor je ze zingen, tot 8 uur en dan gaan ze 't bed in. Toen ze hier kwamen had u ze moeten zien, de meesten hadden juist een handsbreed doekje om 't middel, toen hebben we van onzen Prefect wat kleedjes gekregen en ik had nog wat oud winter ondergoed en daar loopen ze nu in gekleed en zij zijn er fier op, dat verzeker ik u. Van dat volkje hopen we nu iets flinks te maken, dat is onze toekomst, en dit was een groot stuk van mijn werk, als de Pastoor thuis is, U begrijpt hoe gelukkig ik me gevoel aan zoo'n beste kinderen leiding te mogen geven. Binnenkort gaan we de grootste jongens het misdienen leeren, en kom dan maar eens kij ken op Paschen of Kerstmis, allemaal in die nette cotta's door u gemaakt. Met Paschen hoop ik 7 eerste Communiecanten te hebben, 4 jongens en drie meisjes, als u er iets voor voelt, u zoudt ons dol blij maken als u ze een kleedje kondt klaar maken 't zijn kinderen van 10 totll jaar. Als u mij wilt schrijven, het zal mij altijd veel genoegen doen. En zal beter oppassen voortaan. Hartelijksten dank beste groeten Góds gullen zegen. t.t.i. Xo L. Puylaert. p.s. Dames die lid wenschen te worden van de op te richten misie-naaikring voor onzen geachten pater Leon Puylaert, gelieven zich daarvoor aan te melden bij het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond alhier De Rijksmiddelen hebben in October f 44,2 millioen opgebracht (v. j. f40,9 millioen). Aangezien den laatsten tijd omtrent den stand van dit conflict niets meer vernomen werd, hebben wij ons gisteren tot de directie der Stijfselfabriek gewend met het verzoek, ons hieromtrent zoo mogelijk in te lichten. De Directie deelde ons mede dat de huidige stand van het conflict het best te overzien is uit de laatste met den Rijksbemiddelaar ge wisselde correspondentie, waarvan zij ons in zage verstrekte en welke wij hier laten volgen: 'sGravenhage, 11 November 1929 Aan de directie der Stijfselfabriek „Sas van Gent" SAS VAN GENT. Naar aanleiding van uwe mededeelingen in zake de arbeidsvoorwaarden aan Uwe fabriek vermeld in Uw schrijven d.d. 19 October, welke mededeelingen ten onrechte, van arbeiders zijde in de bladen zijn gepubliceerd en daarbij voorgesteld als toezeggingen, kan ik u het vol gende berichten. Het schijnt mij toe, dat bij de arbeiders ge neigdheid bestaat op basis der genoemde pun ten tot opheffing der staking over te gaan, op voorwaarde, dat er door U een bevredigende verklaring wordt gedaan in zake de rancune. Ik zou derhalve in overweging willen geven, dat U tegenover mij schriftelijk verklaart, geenerlei rancunemaatregelen in verband met de staking te zullen nemen. Naar ik vertrouw, zal het conflict daarna spoedig beëindigd kun nen worden. DE RIJKSBEMIDDELAAR IN HET 4e DISTRICT, Voor den Rijksbemiddelaar, DE PLW. SECRETARIS. Sas van Gent 16 November 1929. Aan den heer Mr. P. J. M. AALBERSE, Rijksbemiddelaar in het 4e District, 'SGRAVENHAGE. Mijnheer, Wij ontvingen Uw geacht schrijven van 11 dezer en vernamen daaruit dat aan de arbei derszijde geneigdheid bestaat tot hervatting van het werk op basis der arbeidsvoorwaarden bestaande vóór de staking, aangevuld op de bekende 2 punten, vastgesteld op 2 October doch waartoe wij, indien ons door onze arbei ders gevraagd, reeds vóór de staking bereid waren, ni. vrije vacantieweek en instelling co mité, een en ander zooals omschreven in on zen brief van 19 October aan UEd. Rancune-maatregelen tegen de ongelukkige slachtoffers dezer ongemotiveerde staking ach ten wij onzer onwaardig. Diegene onzer vroe gere werklieden die eventueel de gelegen heid zouden hebben het werk te hervatten kun nen vast verzekerd zijn eenen even rechtvaar dige en in alle opzichten gelijke behandeling als de andere. Vast staat echter eveneens dat wij nooit of nimmer bereid zullen zijn één enkel der 103 werklieden, die ons huidig personeel vormen, en die eveneens werken aan de zelfde voor waarden als vóór de staking, te ontslaan om plaats te maken voor het vroegere personeel. Dit standpunt zal u ongetwijfeld begrijpelijk zijn. Het is ons dan ook moeilijk op het gedane voorstel tot hervatting van het werk een be slissend antwoord te geven, aangezien alle af- deelingen van de fabriek reeds voltallig werken behalve de stijfselafdeeling, en dat juist de kwestie van hervatting van het werk in deze af deeling op zekere moeilijkheden stuit en bo vendien uit hoofde van bestaande productie- regelende verbintenissen dezer N.V., niet meer in handen ligt van ons bestuur, doch wel af hangt van dezelfde organismen die t.z.t. tot stopzetting voor onbepaalden tijd dezer afdee- .ling hebben besloten, zoodat ook in het gun stigste geval met de oplossing dezer kwestie geruimen tijd gemoeid zal zijn. Mogelijkerwijze zal deze toestand eene groo- te teleurstelling beteekenen voor ons vroeger personeel. Ernstig moet dan'ook worden betreurd dat de arbeidersleiders door deze volkomen onge motiveerde staking door te drijven, deze be treurenswaardige toestand hebben tot stand gebracht. Hoogachtend, N.V. STIJFSEL EN GLUCOSE FABRIEK SAS VAN GENT Gedelegeerd bestuurder. De directie zeide ons verder nog, dat haar standpunt betreffende het aan het werk hou den van haar huidig personeel onwrikbaar vast staat. De Directie meende voorts, dat het ongemo tiveerd karakter van de staking aan hare fa briek, opnieuw blijkt uit het bericht opgeno men in de Zeeuwsche Koerier van 15 dezer, onder het hoofd „SOCIAAL NIEUWS" Het Bouwbedrijf in ZeeuwschVlaanderen" betrei fende de arbeidsovereenkomst met de bouw- aannemers te Sluiskiwaarin van arbeiders zijde het verkrijgen van uurloonen van 45 ct. voor geschoolde en 40 cent voor ongeschoolde arbeiders, dit alles voor TIJDELIJK werk, een groot succes wordt genoemd waartegen dedi- rectie opmerkt dat de door haar VÓÓR DE STAKING in hare fabriek uitbetaalde loonen, inclusief de wekelijksche premie, geschat op 1,40 per week en per man, waren geregeld als volgt Ongeschoolde arbeiders met 45-urige werkweek f 21,65 of 48 cent per uur. Onge schoolde en half geschoolde arbeiders met 48-nrige werkweek f23,00 tot f23,50 of 48 tot 49 cent per uurGeschoolde arbeiders met 48-urige werkweek f24 tot f25 of 50 tot 52 cent per uur; Vaklieden met48-urige werkweek f25,40 tot f27,80 of 53 tot 58 ct per uurDe los- en laadploegen verdienden in stukwerk f 30 tot f 33 per week. De directie voegde hieraan toe »Dit alles, nota bene, voor vast werk van den eersten tot den laatsten dag van het jaar. Dat deze loonen voor de arbeiders be vredigend zijn, bewijst het groot aantal aan vragen naar werk dat wij hebben vóórliggen, zoowel van stakers die nochtans elders uferk hebben gevonden als van nieuwelingen. Onze werkwilligen-lijst is zeer ruim en in geval van eventueel latere hervatting van het werk in de Stijfselafdeeling, zouden wij vooreerst de voorkeur geven aan de ingeschreven werkwilligen, rekening houdend met datum van inschrijving». Wij vroegen de Directie nog of er, volgens haar, hoop bestond op spoedige oplossing van het conflict. «Weinig», was het antwoord, «trouwens de meeste stakers schijnen elders werk gevonden te hebben, alhoewel aan belangrijk lager loon». «Het schijnt wel zonderling», zoo merkte de directie verder op, «dat eene staking waar nog maar elf man bij betrokken zijn zooveel ophef maakt en nog zulke uitgebreide politieprotectie vereischt. Nochtans, de inci denten die zich nog dagelijks links en rechts voordoen, wijzen er op dat ons wer kend personeel die politieprotectie NOG NIET kan missen. Dit is wel diep te be treuren. Zelfs onze werkwillige, maar toch onschuldige fabriekskatten worden wraak gierig vermoord.* TramODtsporiDQ Gisterennamiddag ten circa 1 uur ontspoorden op de 3e kanaalbrug een tweetal bietenwagens van de Z.-Vl. Tramwegmaatschappij. Een en ander veroor zaakte noch ongelukken, noch materieele schade. Het tramverkeer ondervond vertraging. IJsclub De ijsclub >Canisvliet< heeft tegen morgenavond 7 uur een algemeene leden vergadering uitgeschreven in hotel »Rotter- dam«. De agenda vermeldt o.a. bestuurs verkiezingen en vaststelling contributie. Na tuurlijk wordt op de opkomst van alle sport liefhebbers gerekend. PriJsbUJartersZondag a.s. zal er een prijswedstrijd gehouden worden op het biljart bij Aug. de Maesschalck alhier. Prljsschieting. Op Zondag I Dec. a.s. zal er een kalkoenschieting worden gehouden bij P. de Roeck alhier. DaivententeoDstelling De Z.-Vlaamsche Bond, gevestigd bij Th. Cappaert, Hótel Centraal, alhier, zal een tentoonstelling houden van reisduiven op Zondag 8 December. PHILIPPINE. Bietenaanvoer stopuezet Wegens gebrek aan plaats is de aanvoer van bieten aan de haven alhier jl. Maandag stopgezet. HULST. De Halsiersche feesten in 1930 De Hais^lijttentooDStelling. Dezer dagen had in de benedenzaal van het stadhuis alhier een gecombineerde ver gadering plaats van de voorloopig samenge stelde comité's tot het organiseeren van een huisvlijttentoonstelling bij gelegenheid van bovengenoemde feesten en het Bestuur van het Attractie Comité, van wien het initiatief van voormelde tentoonstelling was uitgegaan. Nadat de heer van Poppel, als voorzitter van laatst gemeld Comité, de dames en heeren had verwelkomd, werd een definitief comité voor de huisvlijttentoonstelling samen gesteld, waarin zitting hebben de navolgende dames en heeren De heer G. A. Maas, voorzitter en E. F. de Block, secretaris. De heer G. Adriaansens Walsoorden, Mej. Jac. van den Berghe, WelEerw. Th. van den Brule, mej. H. Kly- berg, mej. M. Kramers, Hulst, de heeren G. van Latum, Hulst, en Louwerse St.Jansteen, mej. Elisa Picavet en Maria Pleunis, de heer Jos. Verstraeten, mevr. Jos van Waesberghe, mej. Phine van Waesberghe, Coleta van de Walle en Maria van de Walle, allen uit Hulst. Hierna werd de te organiseeren tentoon stelling besproken. Het Comité stelt zich voor in Hulst en het Land van Hulst de huisvlijt weder te doen opleven, zooals deze weleer door bijna iedereen in deze streek werd beoefend. Onder huisvlijt wordt o.a. verstaan dames handwerken, hout-snij-zaag en steekwerk, teeken- en schilderwerk, metaal bewerking en de figuren en werkstukken ver vaardigd met meccano's. Ook het aankleeden in allerlei soorten van kleederdrachten van poppen, waarbij de poppenfiguren, door het Comité zullen worden verstrekt, zal hiervan een onderdeel vormen. Het Comité is verder overtuigd, dat ook hier in het Land van Hulst, evenals in het land van Axel, waar reeds een paar maal met veel succes dergelijke tentoonstellingen zijn gehouden, voor de huisvlijt zal worden gevoeld. Er werd dan ook besloten op Zondag 24 November a.s. des v.m. 11,30 uur in de benedenzaal van het stadhuis alhier, een vergadering te beleggen, waartoe alle per sonen, zoowel van buiten als binnen de stad en die iets voor de huisvlijt gevoelen, worden uitgenoodigd. Op deze vergadering zal de heer G. A. Maas, Directeur der Ambachtsschool alhier een uiteenzetting geven over huisvlijt, terwijl tevens enkele werkstukjes als voorbeeld zullen tentoongesteld worden. Als prijzen worden beschikbaar gesteld medailles en kunstvoor werpen en waarschijnlijk zullen ook diploma's worden uitgereikt. Enkele leden stelden zich tevens beschik baar om ten alle tijde, wanneer zulks ver langd werd, de inzenders van de tentoon stelling van voorlichting te dienen. Hierna werd onder dankzegging door den voorzitter aan de aanwezige leden voor de opkomst de vergadering gesloten. STOPPELDIJK. Auto in den sloot. Dezer dagen is een luxe auto van den heer W. door het uitwijken voor een bietenwagen en door de glibberigheid van den weg nabij Stoppeldijk-Veer in een sloot terechtgekomen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Aan de auto was weinig of geen schade. Uitvoering St. Cecilia. Op 1 December a.s. zal de fanfare St. Cecilia haar eerste winter- uitvoering geven in de zaal van den heer C. van Campen. Het programma vermeldt eenige muzieknummers en comische voordrachten alsmede een tooneelspel. Stopgezet. Dezer dagen is de leverantie van beetwortelen op de losplaatsen Rapenburg dorp en Vogelfort stopgezet daar deze depots geen plaats meer bieden voor de nog aan te voeren bieten. Enkel op wagon, zoo deze be schikbaar zijn, mag nog worden aangevoerd. Geslaagd. Onze dorpsgenoot den heer J. van den Bergen behaalde dezer dagen zijn diploma in boekhouden voor de practijk. Feestavond. Het zangkoor »St. Cecilia* zal zijn jaarlijksche feestdag houden op 23 November a.s. Sctaieting Zondag had alhier een schieting plaats op de liggende wip bij den heer J. d'Hont waaraan 46 schutters waren opgekomen. De hoogevogel werd geschoten door Alb. Wentseler alhier. De zijvogels door D. de Rijk, Terhole en Alph. Wentseler, Bosch- kapelle. De kallen door J. d'Hont en D. Fassaert beiden alhier. 8T JANSTEEN. Ongewenscbtkerb bezoek Zaterdagmiddag kwam hier onverwachts een rund de kerk binnenstappen. Met veel moeite slaagde men erio, het dier uit het kerkgebouw te ver wijderen. Schade heeft het beest niet aan gericht. IJZENDÏJKE. Gemeenteraad. Donderdag jl. vergaderde de Raad dezer gemeente. Een schrijven werd voorgelezen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid omtrent uitvoering van de Ziektewet. Aan B. en W. werd machtiging verleend, ook voor verzekering van het gemeentepersoneel zorg te dragen. De gemeenterekening voor 1928 werd in ge wonen dienst vastgesteld met een nadeelig slot van 1419, en een batig slot op kapitaal- dienst van 4802, zoodat toch nog een batig slot wordt verkregen van 3383. Hierna werd de gemeentebegrooüng 1930 behandeld. Van Protestansche zijde was een klacht in gekomen over het onderhoud van het kerkhof. De voorzitter had de grafdelver hierover reeds aangesproken. Een nieuwe rregeling voor jaar wedden voor gemeenteveldwachters werd door Ged. Staten voorgesteld. Deze geldt alleen voor de nieuwe functionariseen. B. en W. stelden voor om de kleeding en schoeisel, waarvoor bij de nieuwe regeling een bedrag van 125 per jaar is uitgetrokken voor rekening van de ge meente te houden, waarmee de raad accoord ging. Omtrent het personeel der brandweer stellen B. en W. voor, alle tegenwoordige functiona rissen, uitgezonderd brand- en onderbrand meesters, te ontdaan en een geheel nieuwe lo ting te houden. In aanmerking komen 148 per sonen, waarvan er 73 noodig zijn die voor een tijd van drie jaar zullen worden aangesteld, zoodat een ieder aan de beurt komt, ook hier mede ging de raad accoord. Besloten werd om met de aanschaffing van de motorspuit te wachten tot de waterleiding er is. Aan B. en W. werden gemachtigd de Olmen- boomen op het kerkhof en de Kastanjeboomen op het Marktplein te verkoopen. Eveneens zullen de oude keien worden verkocht. Voor de viering van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin, zal 250 worden uit getrokken. De subsidie aan de harmonie „Geduld Over wint" werd met ƒ200 verhoogd. De post van uitkeeringen bij hooge feestda gen aan armlastigen werd gebracht op 350. Besloten werd de weg nabij het Kerkhof eenigszins te verbeteren. De begrooting 1930 is dan vastgesteld met een totaal van ƒ65,702, waaronder een post voor onvoorzien van 1,452. EEDE. Zilveren burgemeestersjubileum. Morgen zullen de inwoners dezer gemeente het feit herdenken, dat de heer E. Buzijn vóór 25 jaren tot burgemeester der gemeente benoemd werd. Voorbereidingen worden getroffen om dit feit feestelijk te vieren. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd Th. E. Versloot, bakkersknecht, Axelsche- straat 55a, van Krabbendijke. M. Dophemont, dienstbode, Kerkstraat 11, van Rotterdam. G. Piening, dienstbode, Kerkstraat 11, van Gieten. L. J. Cazemier, predikant, Kerkstraat 11, van Gieten. P. Overbeeke, slagersknecht, Noordstraat 33, van Goes. R. J. Hartgers, meubelmaker, Axelschestraat 47, van Arnhem. M. M. Lavoir, dienstbede, Landstraat 9, van Sas van Gent. Cl. M. de Mul, dienstbode, N.Kerkstraat 38, (Sluiskil) van Philippine. M. Dooms-Lallemand zonder, Kazernestraat 17, van Worms (Duitschland). A. Bouman, handelsagent, B.Geillstraat 38, van Middelburg. G. M. Paap, religieuse, Nieuwstraat 12, van Den Haag. A. J. van Cleemputte, dienstbode, Baandijk, 12, van Goes. D. J. Wolfrat, chauffeur, Cokesfabriek (Sluis kil, )van Zaandam. I. W. M. But, zonder, Noordstraat 6, van Wachtebeke (B.). Vertrokken C. M. Harte, adj. ref. Posterijen, Lange Kerkstraat21, naar Den Haag. A. de Feijter, landbouwer, P 78, naar Hoek. A. W. van de Kloot, monteur Steenkamplaan 10, naar Rotterdam. H. V. Geernaert, dienstbode, Korte Kerk straat 9, naar Sas van Gent. W. S. Bondewel, zonder beroep, Tramstraat 12 naar Vreeswijk. L. Bleijenberg, landbouwersknechts, P 72, naar Graauw. C. P. de Koek, dienstbode, Kanaalweg 39 (Sluiskil) naar Ossenisse. M. J. Riemens, zonder beroep,, Nieuwediep- straat 93, naar ambtshalve, Frankrijk. D. Dekker, vlashandelaar, O 170, naar Axel. L. J. C. Geerinckx, handelaar, Westkolk- straat 8, ambtshalve, Gent. E. van den Hout, zonder, Donze Visserstraat 68, naar Den Haag. A. L. van 't Veen, off. Leger des Heils, Donze Visserstraat 61, naar Alkmaar.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2