Mgr. van de Wetering Aartsbisschop van Utrecht overleden. //oes&nK#] Prooincienieuws Stadsnieuws. Sociaal JTieuws. JTed. Oosl~Jndië Gemengd JTieuws. Prov. Staten van Zeeland Ingezonden M^dedeellng (10) a Bronchitis en Kinkhoest Veemarkt. Op de heden gehouden vee markt waren 51 beesten aangevoerd. Hiervan werden circa 45 stuks verkocht, waarvan 38 naar België. De handel was tamelijk levendig en er waren zeer goede exemplaren onder. De Hanze ia het Bisdom Breda. De staking aan de Maestrichtsche zinkwitfabriek 200 personen in een drooge rivier gestort. Brand in een berk. Naar wij vernemen, is Mgr. Henricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, gisteren tijdens een Kerkdienst, dien hij celebreerde in het Seminarie Rijsenburg plotseling zoo ern stig ongesteld geworden, dat geestelijke bij stand noodig werd geacht. Hedenochtend ten 5 uur is Z.D.H. in het Seminarie overleden. kwestie in de Kamer een en ander te zeggen. Hij heeft de overtuiging, dat het Kabinet tegenover de Kanaalplannen niet onwelwil lend staat. De heer Truffino, burgemeester van Hulst, meende, uit de memorie van antwoord te mo gen concludeeren, dat de Kanaalplannen er beter voor staan, dan tijdens de besprekingen met de P.A.V., hetgeen de heer Lockefeer be aamde. De heer van Campen, burgemeester van Graauw, merkte op, dat de N.C.B. zich inder tijd heeft uitgesproken tegen de voorgestelde groote uitbreiding van het tramnet niet tegen den aanleg van enkele zijlijntjes naar Graauw, Clinge e.d. Men moet zulks wèl in het oog houden. De heer Lockefeer was dat met den heer van Campen eens. Het ging tegen het groote tramplan, dat alleen beteekenis heeft voor een gedeelte van de streek en gedurende en kele maanden van het jaar en waardoor de aanleg van het Kanaal voor onbepaalden tijd dreigde te worden tegengehouden. De actie van de tram was gebaseerd op het wegwer ken van het Kanaal. De heer J. Baart uit Hulst betoogde nog eens het belang der Kanaalplannen, hierbij dank brengend voor hetgeen het Dagelij ksch Bestuur der vereeniging heeft gedaan en zijn spijt uitend over het feit, dat de Vlascommis sie meer sympathie heeft getoond voor de tramplannen dan voor de Kanaalplannen. Aan het slot van zijn betoog drong spr. erop aan, dat men de door het bestuur bedoelde bijdrage ten spoedigste zou bijeenbrengen. 8pr. bleek het gewenscht te achten, dat men het publiek terdege van de beteekenis der Kanaalplannen op de hoogte brengt. De heer L. van Waesberghe uit Hulst wies erop, dat de Kanaalplannen van belang zijn voor 14 gemeenten en 41 polders tezamen om vattende een gebied van 16000 H A. Vooral Bt. Jansteen is hierbij geïnteresseerd. Spr. merkte op, dat wellicht verkregen zou kunnen zou kunnen worden,, dat over de te betalen bijdrage van 8004)00 geen rente zou worden gfevraagcL Dat zou een groot voordeel zijn. een betalingstermijn van 30 jaar zou dan jaarlijks slechts ƒ20.000 opgebracht moeten worden terwijl als in annuïteiten betaald zou moeten worden de jaarlijksche last 2&000 zou bedragen. Spr. bestreed in een gemotiveerd betoog de plannen tot tramuitbreiding De heer Harte, secretaris der vereeniging zette nog eens uiteen, wat djoor het bestuur ter bevordering der Kanaajplannen is gedaan. Zoowel in de conferenties met de P.A.V. als met de Commissi^ Ifatijrj is erop gewezen, dat de tramplannqn in vergelijking met de Ka naalplannen niets te beteekenen hebben. Eerstgenoemde plannen hebben alleen eenig belang voor de streek beoosten Hulst. Boven dien men. wenscht een goedkooper verkeers- gelegenheid. Deze- is- alleen te bekomen door Kanaalaanleg: Tramvervoer is nog duurder dan vervoer per spoor. Het is volgens spr. absoluut, onjuist om tramuitbreiding en Ka- naalaanleg met elkaar in verband te brengen, hetgeen door de P.A.V. is gedaan. Spr. meende, dat de houding der regeering te danken is aan de actie, door het bestuur der vereeniging gevoerd. De heer Truffino meende, dat men vooral moest laten uitkomen, dat de tramplannen de moeilijkheden niet oplossen. Men behoeft daarom niet onbillijk te worden tegenover de- tram en mag gerust hare merites erkennen. Alle vervoermiddelen zijn in Zeeuwsch-Vlaan- deren welkom. De heer Lockefeer betoogde, dat het Hier gaat om een verbinding te krijgen uit. het hart van Zeeuwsch-Vlaanderen te wat'^o- met het overige Nederland. Dat is het gssqte ar gument. Spr. is het eens met den beer Truf fino, dat men de tram niet- m'$£ft gaan af breken zl) heeft aan Zeeuws*^ Vlaanderen veel diensten bewezen. Doch een Kanaal kan voorzien in de behj^te aan verdere economische ontwikkeling. Spreker drong erop aan, dat men tram- en Kanaalplannen zoowel, mogelijk gescheiden zal houden. De heer van Waesberghe wees erop, dat in de vergadering van 8-December 1928 door de vertegenwoordigers der gemeenten, van land- bouworganisaties en polders unaniem de- de wenschelijkheid is erkend van Kanaalaan- leg. Een Kanaal' lost alle moeilijkheden op. uitbreiding van het tramnet slechts een klein deel. De heer Lockefeer was van meening, dat. men zelfs de tramplannen zou moeten af-j wijzen als de Kanaalaanleg voor onbepaalden tijd zou worden verschoven. Spr. wees erop, dat als het Kanaal er een maal ligt, de tram er wellicht voordeel in zal zien, zfjlijntjes naar het Kanaal aan te leggen. De heer Stevens meende, dat als men van een tram kon spreken met normaal spoor, dit nog heel wat anders zou ztfn dan met smalspoor daar de laatste veel te duur kost ook al verlaagt men de tarieven. De heer Vercauteren drong erop aan, dat het bestuur zijn best zou doen om bij het totstandkomen van het Kanaal gedaan te krijgen, dat het werd doorgetrokken tot het Zeegat. Van bestuurszijde werd erop gewezen, dat hieraan momenteel niet te denken valt. De heer Lockefeer deed echter het denkbeeld aan de hand, om de poldersloten uit te diepen en bevaarbaar te maken voor platboomvaar- tuigen evenals zulks ook in Holland veel wordt toegepast. De heer van Rompu wees er dan op, dat het tramvervoer over het algemeen te duur is. Het uitgngspunt voor de actie voor Kannal- aanleg is geweest :1e de koopwaren goedkoo per te kunnen vervoeren vooral voor massa artikelen 2e zoo weinig mogelijk genoodzaakt te zijn de goederen over te laden. M. i. zegt spr zal de tram van het kanaal weinig of geen last ondervinden, Mocht de regeering aan de tram plannen de voorkeur geven, dan zal de eisch worden gesteld, aldus spr., dat de tarieven ge reduceerd worden en in overeenstemming ge bracht met de kosten van vervoer te water of per spoor. Of de tram hiertoe bereid zal zijn, betwijfel ik, zeide spr. Spr. is van meening, dat de tram een aanzienlijke subsidie van de re geering zou vragen en hiertoe, zoo meende hij, zal de regeering wel niet bereid zijn. Spr. verklaarde ten slotte, overtuigd te zijn dat het kanaal een buitengewoon voordeel zal zijn voor de streek niet alleen voor het vervoer van bieten doch ook voor dat van vlas, boomen klompen etc. De tram zal wel zijlijnen aanleg gen meende hij. Opgemerkt werd, dat men zeer waarschijn lijk toch ook zal mogen rekenen op een bij drage van de provincie. De heer van Rompu wees erop, dat hoe meer kan worden opgebracht, hoe grooter de kans van slagen wordt. De heer van Waesberghe haalde enkele voor beelden aan van Kanaalaanleg, waarbij de provincie belangrijk had gesteund. De opmerking werd nog gemaakt, dat het aanleggen van een Kanaal aan de afwatering sterk ten goede zal komen. Voor belangheb benden moge het een reden zijn om de van hen gevraagde bijdrage con arnore te ver- leenen. Nadat de heer van Waesberghe nog een korte financieele uiteenzetting had gegeven van het eventueele aflossingsplan, ging men over tot de bestuursverkiezing, noodig tenge volge van de periodieke aftredingen. Alle aftredende leden werden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van den heer van Waesberghe werden de burgemeesters van Graauw, Clinge, Z aamslag en Hontenisse bij acclamatie aan het bestuur toegevoegd. In de vacature F. van Waesberghe werd gekozen dei heer J. Baart uit Hulst. Op een. vraag van den heer Baart of het bestuur het niet gewenscht achtte,, de bevol king meer van de beteekenis der Kanaalplan nen te doordringen, zulks ter bevordering van de actie, werd geantwoord, dat men dit in casu van geen beteekenis achtte. De heer van Rompu bracht dan dank aan den heer Lockefeer voor diens aanwezigheid en uiteenzettingen en beval de Kanaalplannen in zijn bijeonderen steun aan. De heer van Waesberghe bracht daarna nog verslag uit van de audiëntie bij minister Paul Reymer ter gelegenheid van diens jongste be zoek aan Z.-Vlaanderen. Spr. verklaarde uit deze bespreking een gunstigen indruk te heb ben behouden. Spr. heeft de minister gewezen' op de geschiedenis der kanaalplannen Hoe deze reeds in 1825 waren ontwQrpen en een der oudste wenachenvormden van dit gewest. Hoe in 1830 de uitvoering der plannen was stop ge zet m verband met den oorlog met België Hoe m 1924 door minister van Swa.ay was toe gegeven, dat de noodzakelijkheid en producti viteit van het kanaal vaststonden. Hoe minis ter de Geer in antwoord op de interpellatie Kortenhbrst had te kennen gegeven, dat ver moedelijk met 'een bijdrage van minder dan 25% door belanghebbenden zou kunnen worden volstaan. Men heeft toen aangenomen, tiat met 20% genoegen zou worden genomen en deze bijdrage werd in de vergadering van afgevaar digden van alle beteokken partijen op 8 Dec. 1928 met algemeene stemmen gebillijkt. Den minister is voorts gewezen op het feit, dat Ne- deriandsche industrieën zich hier niet willen vestigen, zelfs niet op verzoek. Belgische ko- 1 men ongevraagd. Alles komt tot stand met Belgisch kapitaal. Geld is moeilijk te krijgen voor groote ondernemingen, evenals in Zuid- Limburg. Deheer Harte had er nog op gewezen dat de regeering hare belofte, in de annexa tie-tijd gedaan, tot dusverre verzuimd had in te lossen. Den minister was door de afgevaar digden nog in overweging gegeven het kanaal te schenken (zonder bijdrage dus van belang hebbenden) doch dit denkbeeld was door ZExc beslist afgewezen. ZExc had ten slotte ernstige overweging van de kanaalkwestie toegezegd. Na deze uiteenzetting sprak de heer van Rompu nog een kort dlankwoord en* sloot ver volgens de bijeenkomst.^ t In de Woensdag voortgezette vergadering werd voortgegaan met de behandeling van de begrooting voor 1930. Door den heerVienirgs 'R.-K.) werd voorgesteld den post subsidie voor verpleging in kinder-vacantie-en herstel- ingskolonies te verhoogen van f2500 tot f 3000. Nadat de heer v. d. Putte namens Ged. Staten verklaard had, dat zij niet karig zullen zijn en als het noodig is meer geld bij begrootingswijziging zullen aanvragen, trok de heer Vienings zijn voorstel in. De heer Staverman (V.D.) dror g er op aan, niet vast te houden aan de bepaling, dat er een tekort in kas moest zijn van vereenigingen als het Groene Kruis en Hygiène voor het Kind om aanspraak te kunnen maken op subsidie. De heer v. d. Putte verzekerde dat Ged. Staten in deze een welwillende houding zullen aannemen. De heer van 't Hoff (A.R.) gaf Ged. Staten in overweging na te gaan of ook van hun zijde iets kan worden gedaan bij de feestviering van den verjaardag van de Koningin in 1930. Bij de posten inzake credieten aan de P. Z E. M. vroeg de heer Wallien (C.H.) of Ged. Staten inlichtingen kunnen geven over het al of niet koop der electrische tram Vlis- singenMiddelburg door de P. Z. E. M. aan de stoomtramweg-maatschappij Walcheren. De heer de Ridder (C.H.) drong er op aan gratis aansluitingen te geven en zich niet te bepalen tot huurkoop. De heer van Dusseldorp zeide dat Ged. Staten officieel niets weten, doch sj~r. wist zeker, dat de onderhandelingen niet zijn afgebroken. De kwestie door den heer de Ridder aangeroerd heeft zeker de volle aandacht van den raad van bestuur der P. Z. E. M. De begrooting werd ten slotte z.h.s. aange nomen met een eindbedrag van f 5.456 428.73 en een post onvoorzien van f 28.014.39. Nog werd aangenomen het voorstel tot hef fing van 50 opcenten op de grondbelasting en de porsoneele belasting en 20 op de vermogens- en de inkomstenbelasting. Hierna werd de vergadering gesloten en de vólgende bijeenkomst bepaald op Dinsdag 3 December. WESTDORPE. Prijsbiljarten Gisteren werd er een prijs kamp op het biljart gehouden bij Ch. de Hulsters. Deze gaf een uitslag als volgt ie prijs R. Bouwen en M, de Hulsters, 2e A. de Causemaeker en P. de Maesschalck Sas van Gent, 3e L. Remerij en L. van de Velde Sas van Gent, 4e A. Plasschaert en B. Rijpstra Sas van Gent. Extra prijs (2 tul banden) O. de Hulsters en A. Anthoonissen. Aantal spelers 32. (Degenen, achter wier naam geen woonplaats vermeld staat, wonen te. Westdorpe). g\ Siroop perflesch Igld. I ÖonbOHS per doos 60ct. Bi) Apoth. to Drogisten Feestavond R.-K .Vrouwenbond. Een reclametocht van de Huistersche meis jes door Sas gistermiddag ware overbodig weelde geweest, Reeds waren bijna alle plaat sen uitverkocht. Wie dan ook tot zes uur ge wacht had om eenkaart te nemen, moest zich tevreden stellen met een bescheiden plaatsje achter in de zaal. Bij het opgaan van het eerste gordijn heette de presildente de St. Martha-meisjes welkom, en sprak den wensch uit, dat zij de hoogge spannen verwachtingen van de toeschouwers nog ver zouden overtreffen. En deze wensch is absoluut in vervulling gegaan. Na een keurige toespraak van Marg. Buysse, waarin dank gebracht werd, voor de geboden^ gastvrijheid en in 't kort een uitleg gegeven werd van het doel en de werkzaamheid van St. Martha, werden door eenige meisjes een 2-tal liederen gezongen. Vooral de voordracht hiervan viel te loven. De rhytmische rei, welke hierop volgde, werd buitengewoon goed uitge voerd, vooral kwamen hierbij uit de aardige costuums en de vrijheid der bewegingen. Ten zeerste viel ook de St. Martha-feestmarsch in den smaak van het publiek, vooral ook, wijl er een speciaal refrein gemaakt was voor Sas, dat door de zaal enthousiast werd meegezongen. Het voornaamste nummer van het program ma ging nu volgen n.l. het symbolisch sp.el „De trage Tocht" Alvorens hiermede te be ginnen, spoorde de Eerwaarde Directeur de toeschouwers aan, ldit spel met scherpe aan dacht te volgen, daar het om z'n sybmoliek moeilijk te begrijpen is. Maar het is vast en zeker begrepen, anders was het niet zoo muis stil in de zaal geweest Het is een buitengewoon goede gedachte geweest, dit spel juist door pa tronaatsmeisjes te laten opvoeren, omdat zij hierin juist zoo goed kunnen weergeven, wat in hare zielen gist. Het is een spel, waarin de „Sturm und Drang"-periode van een meisjes ziel zoo helder is weergegeven. Mischien waren enkele der meisjes nog iets te jong om den inhoud, vooral wat de contras ten betreft, geheel weer te geven. Maar toch is er zeer goed gespeeld. Prins Prav us vooral was hare rol geheel meester, zelfs zoo,dat door haar creatie ook Warda veel beter op dreef kwam. Niet alleen despeelsters dienen hier geroemd te worden maar vooral ook de Eerw. heer Di recteur en de dames leidsters, want bij dit stuk hangt van de leiding zeker zeer veel af. Bij het einde van den avond bood de presi dente bloemen aan en bracht hulde en dank aan St. Martha. Wij hopen St. Martha nog eens meer hier in Sas te kunnen notvangen. Het kan voor haar een aansporing zijn, om haar sspel nog te vervolmaken en de Sassche vrouwen en meis jes kunnen er heel veel van leeren. Op dringend advies van de medici heeft Rector Soffers zijn functie als geestelijk adviseur van de Hanze in het bisdom Breda neergelegd. In een Donderdag gehouden vergadering van de leden van den socialistischen Fabrieks- arbeidersbond met het hoofdbestuur is de staking aan de zinkwitfabriek te Maastricht geëindigd verklaard. Terstond daarna hebben vele stakers zich weer bij de fabriek aangemeld. Voorloopig zal een vijftigtal geplaatst worden, terwijl verder geleidelijk tewerkstelling van anderen zal geschieden. Als gevolg van de besprekingen van de katholieke organisatie met de directie zal, naar de »Volkskrant« meldt, een loonsver- hooging worden ingevoerd, welke varieert van 5 tot 10 pCt., in enkele uitzonderingsgevallen bedraagt zij 25 pCt. In het voorjaar zal de kindertoeslag worden ingevoerd. Twee pelgrims, die de reis naar Mekka zouden aanvaarden, werden uitgeleide gedaan door ongeveer 200 desalieden. Op een afstand van ongeveer 28 K.M. van Madjalengka moest het gezelschap een ijzeren hangbrug van 38 meter lengte passeeren, die tien meter boven de rivier de Tjilooten was aangebracht, welke rivier geheel droog lag met de bedding vol groote steenen. Ondanks de waarschuwingen van het desahoofd begaf het geheele gezelschap zich op de brug, welke den last niet dragen kon en gedeeltelijk bezweek, waardoor alle 200 personen omlaag stortten. Vier personen werden onmiddellijk gedood, 5 zwaar gewond, terwijl 70 mannen, vrouwen en kinderen, lichtere kwetsuren bekwamen. De bedding toonde een onbeschrijfelijke ravage. De ge wonden werden onmiddellijk naar het zieken huis te Kooningan vervoerd. UIT HET BINNENLAND. Donderdagavond te ruim half elf werd brand ontdekt in het gebouw der Ned. Herv. Kerk te Vinkeveen. Alhoewel de brandweer onder leiding van den opperbrandmeester den heer Wouters, spoedig op 't terrein van den brand aanwezig was, kon niet voor komen worden, dat het gebouw inwendig uitbrandde. Groote waterschade werd aange richt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. In de avonduren was er van half acht tot half tien een kerk dienst gehouden. Vermoed wordt, dat een met vuur gevulde stoof de oorzaak van den brand is. Voorloopig zullen de kerkdiensten in een andere lokaliteit worden gehouden. UIT IIET BUITENLAND. j* De schrik van Dusseldorf. Een blijkbaar krankzinnige man, die nu reeds maandenlang Düsseldorf verontrust door zijn verraderlijke moordovervallen, is nog steeds niet door de politie gevonden. Van zijn laatste misdaden memoreeren wij, dat hij verleden Vrijdagavond een zekere Frau Meuver, die van haar werk huiswaarts keerde, levensgevaarlijk heeft gewond. Tegen midder nacht van denzelfden avond werd een andere vrouw door den man, die zich achter eenhoorn verdekt had opgesteld, bewusteloos geslagen. Sinds begin Februari duurt de moordenreeks te Düsseldorf nu reeds voort en blijkbaar is steeds dezelfde man de aanvaller. De politie, geassisteerd door helpers uit Berlijn, kan het spoor van den misdadiger maar niet ontdekken. Op 3 Februari werd een 53-jarige vrouw in het donker aangevallen en verscheidene malen met een mes gestoken. Een week later werd het lijk van een 6-jarig meisje, dat dertien messteken vertoonde gevonden. Het was reeds half verkoold, toen het onder een brandenden

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2