fVisitekaartjes Het kanaal Hulst-Axel. Ho. 3542 Maandag 18 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN L Kameroverzicht Uit het Parlement. Binnenland. Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR POSTREKENING No. 52419. Uil het leien van Paus Pius XI. Drukkerij lie Zeeuwselie Koerier Sas van Gent. Ingezonden Mefledeeling besprongen Handen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Nog steeds: De Segrooting Grenswijziging tusschen Sas van Gent en Westdorpe. DE ZEEUWSCHE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres; Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UIT8TEKEND GESCHIKT PUBLICITEIT HOOFDSTUK VI. MILAAN EN ROME. Een werkzaam Kardinaal. De vredes-Paus. Den 2n Februari 1921 overleed in Milaan, tengevolge van kanker aan het strottenhoofd, Kardinaal Ferrari, nadat hij den grondslag gelegd had voor de Universiteit van het H. Hart en het Gezelschap van den H. Paulus had opgericht. Het was zeer moeilijk, om een geschikten opvolger voor den Heiligen Kar dinaal Ferrari te vinden. In het Consistorie van 13 Juni 1921 koos Benedictus XV Mgr. Ratti, den Nuntius van Warschau. Toen Achilles Ratti den Kardinaalshoed ontving, zei de Paus„Duizenden stemmen dergenen, die in de diplomatie studeeren, ver heffen zich, om hem met zijne benoeming te huldigen Wat een wondervolle harmonie ligt er in de dubbele beteekenis van de beide woorden diplomatieke studiën Van den eenen kant vieren de leerlingen der diplo- matenschool den vroegeren prefect der Am brosiana in Milaan en der Vaticaansche Bi bliotheek in Rome om den buitengewonen ijver, waarmede hij hen terzijde stond bij het onderzoek der schatten, welke verborgen zijn in oorkonden en handschriften van den anderen kant prijzen meesters en leerlingen der dipiomatie den Apostolischen Nuntius van Polen, die door zijn buitengewone energie, zijn onverstoorbare kalmte in moeilijke en gevaarlijke tijden, de eendracht tusschen Kerk en Staat bevestigd heeft. Wij stemmen in met de huldiging der diplomaten van beide groepen en niet tevreden met te denken dat de waardigheid van Kardinaal wederom een vereerende erkenning van zijn groote verdiensten is, begroeten wij haar als een bemoediging voor hem, die do Kerk van Milaan besturen zal. Na de plechtigheden had Benedictus XV een particuier onderhoud met de drie nieuwe Kardinalen, onder wie zich Zijne Eminentie Achilles Ratti bevond. Als 'n profetie klonken de woorden van den eerbiedwaardigen Paus „Thans heb ik U het roode gewaad gegeven, maar een van U zal weldra met de witte toga gekleed zijn". De plechtige intocht van den nieuwen Aartsbisschop in Milaan was bepaald op 8 September. In den tijd, die hieraan nog voor af ging, trok de Kardinaal zich terug in de beroemde Benedictijner-abdij van Monte Cas- sino, van waaruit hij twee herderlijke brieven schreef. In de iaatste dagen van de maand Au gustus besloot de nieuwe Kardinaal om met een Italiaansche processie een bedevaart te maken naar Lourdes. „Voor ik naar Milaan kwam", zeide hij, „ben ik naar Rome gegaan, om den zegen van ons aller Vader te krijgen en naar Lourdes om de bescherming van onze Onbevlekte Moeder af te smeeken". Na een oponthoud in Toulouse, waar Kardinaal Ratti de H. Mis opdroeg, kwam de processie op 29 Augustus in Lourdes aan. Dit waren geen dagen meer van deze wereld, deze grot in de Pyreneeën waar Maria haar voet gezet heeft, maakte op hem voor altijd een bo vennatuurlij ken indruk. Hier wordt iedere ziel verwonnen en veranderd. De 700 Italianen, onder leiding van Kardinaal Ratti, kwamen geheel onder de betoovering van Lourdes en dit nog te meer omdat zij bij hun groote liefde tot de Madonna geleid werden door een Bisschop, die bijzonder door de H. Maagd bevoorrecht werd omdat Zij in hem den toekomstigen plaatsbekleeder van haar Zoon zag. Kardinaal Ratti is onvermoeid. Overal leidt hij zelf de oefeningen, in de grot, in de Rozen kranskerk, bij den Kruisweg. Hij draagt het Allerheiligste in de processie, bij iedere draag baar staat hij stil en maakt een grootl kruis- teeken met het Allerheiligste terwijl de menig te smeekend bidt„Onze Lieve Vrouw van Lourdes genees onze zieken 's Avonds ziet hij van uit de hooge basiliek den ontzaggelijken stroom van menschen, die met duizenden flambouwen voorbijtrekt onder het zingen van „Avé, avé, avé Maria Tegen het oneindige hemelgewelf waaraan milliar- den sterren schitteren, weerkaatst een heer lijk lied dat iedereen treft tot in het diepst yan zijn zieleen geheel volk zingt zijn „Credo". Nog laat gaat Kardinaal Ratti naar de grot, om daar nog een laatste gebed te storten en begeeft zich dan naar het huis der geestelijken, waar Mgr. Schoepfer hem gast vrijheid verleent. Is het een voorgevoel De stille, ernstige kamer is dezelfde waarin in 't jaar 1913 de latere Paus Benedictus XV ge logeerd had. Thans is er een marmeren plaat met een inscriptie aangebracht„Zijn Heilig heid Paus Pius XI kwam als aartsbisschop van Milaan ter bedevaart naar Lourdes en bewoonde deze kamer op 29-30-31 Augustus en 1-2 September 1921". 1 Op de terugreis was de trein tusschen Tarbes en Montrejeau bijna ontspoord er dreigde een paniek uit te breken, maar aan stonds verscheen Kardinaal Ratti, die ver schillende besprekingen hield met het spoor wegpersoneel en daardoor wist hij de pel grims te kalmeeren. 8 September, het feest van Maria geboorte brak aan. Kardinaal Ratti had besloten om zich eerst te begeven naar Desio ,zijn ge boorteplaats, waar alles hem nog aan zijne jeugd herinnerde. Vandaar uit zou hij naar zijne bisschoppelijke residentie vertrekken. Vergezeld van senatoren en ministers hield hij zijn uittocht, temidden eener geestdriftige menigte. (9) Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 n, Bij Apoth. en Drogisten De nieuwe Kamerpresident, mr, van Schaick, heeft over de inschikkelijkheid en gewilligheid van de leden niet te klagen. Reeds zijn de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbe- grooting, de vette kluif, waaraan men zoo lang pleegt te peuzelen als er nog een vezel tje te zien is, gepasseerd en ook de begrooting van Buitenlandsche Zaken is afgehandeld. Aan overmaat van belangrijkheid hebben de debatten tot dusver niet geleden. Zooals te voorzien was, werd de motie Ter Laan tot herziening der salarissen van het rijkspersoneel met groote meerderheid, 57 tegen 28 stemmen, verworpen. Van de rechterzijde wenschte niemand mee te doen aan wat niet anders kon zijn dan misleiding van de ambtenaren, nu van de regeerings- tafel was verklaard, dat men de motie bij aan neming toch niet zou uitvoeren. De heer Vliegen, die er over geklaagd had, dat de Katholieke Kerk uit haar rijen degenen verbant, die tot de S.D.A.P. toe treden, werd op rake wijze door den heer Moller afgedroogd. Werpt, vroeg deze, dan ook de S.D.A P. niet degenen uit, die tot communistische organisaties toetreden En toen de heer Vliegen den heer Moller vroeg of hij dat afkeurde, antwoordde de Katholieke afgevaardigde rustigHeelemaal niet, maar waarom ontzegt gij de Katholieke Kerk het recht, dat gij uzelve toekent? En de heer Vliegen, zoo voegde hij er aan toe, zal toch wel willen gelooven, dat een Katholiek min stens evenveel respect heeft voor het gezag in zijn Kerk als een S.D.A.P.-er voor het partijbestuur. De minister-president verklaarde nog, dat als er over onderhandelingstarieven wordt gedacht, de landbouworganisaties zullen wor den geraadpleegd, en dat de Rijnvaartcom missie over de tusschen-wateren tusschen Rijn en Schelde geen zeggenschap heeft. Wat de begrooting van buitenlandsche Zaken betreft, hier werd aardig gekeuveld over onze betrekkingen met België over den Volkenbond en internationale ontwapening maar nieuwe gezichtspunten werden niet ge opend. Omstreeks eind Januari zal vermoedelijk een internationale conferentie worden ge houden met de bedoeling om te komen tot economischen wapenstilstand, zoodat de tarief muren niet hooger zullen kunnen worden opgetrokken, 't Is IETS, wanneer dat bereikt wordt. Het biedt althans dit voordeel, dat tariefs-verhoogingen niet meer plotseling uit de lucht komen vallen en dat er een rustige sfeer wordt geschapen om over tariefsverlaging te gaan spreken. Bij de Tweede Kamer is de begrooting van het Wegenfonds 1930 ingediend. J. voo Frljtag Drabbe. f Te Amsterdam is overleden de heer J. H. A. L. von Frijt ag^Drabbe wethouder aldaar. In de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe merkt de minister op, dat hij het bezwaar, dat de voorgestelde regeling te een zijdig in het voordeel van Sas van Gent en ten nadeele van Westdorpe zou zijn, niet kan deelen. Voor verschuiving van de grenslijn in Westelijke richting, zoodanig, dat een zuidelijk gedeelte van de Visschersverkorting, met een gedeelte van het westelijk daarvan gelegen terrein, aan Westdorpe zoude komen, acht de minister, naar hij uiteenzet, geen redelijken grond aanwezig. Bij nota van wijziging wordt den in art. 2 genoemden datum van 1 December 1929 zulks in verband met den korten tijdvoorde verdere behandeling in de Tweede en even tueel in de Eerste Kamer veranderd in 31 December 1929, in verband waarmede ook verschillende andere data, in het wetsontwerp voorkomende, wijziging moeten ondergaan. BELGIE De Belgische rechtsche Kamerleden zullen Dinsdag a.s. in voltallige zitting bijeenkomen ter bespreking van den politieken toestand in verband met de Vlaamsche kwestie. Den pre mier Jaspar is verzocht, voordien geen beslis sing te nemen over het lot van het Kabinet. ENGELAND. De linkerzijde der Engelsche labourpartij is tegen de regeering in openlijk verzet gekomen. Engelsche berichten spreken over de moge lijkheid van een huwelijk tusschen den prins van Wales en een Katholieke. De constitutio- neele bezwaren tegen een dergelijk huwelijk zou men door wetswijziging willen ondervan gen. In een groot gedeelte van Engeland heeft het stevig gevroren. Op sommige plaatsen werd 11 graden vorst geregistreerd. Vrijdagavond woedde over een gedeelte van Engelang een hevige storm uit het Zuid-Ooste die gepaard ging met hagelslag. DUITSCHLAND. Alexander Zoebkoff, de echtgenoot van de overleden zuster van den gewezen Duitschen Wie reeds thans zijn J bestelt voor Nieuwjaar is zeker, H tijdig bediend te worden. Wacht niet tot het laatste H oogenblik keizer, is te Bonn in hechtenis genomen en aan de politie overgeleverd. Hij werd niet enkel wegens verboden ver blijf in Duitschland gearresteerd, doch tevens omdat hij door de justitie werd gezofcht we gens het toebrengen van lichamelijk letsel. Den avond vóór zijn arrestatie had Zoeb koff doorgebracht bij eenige vrienden en be kenden met biljarten in het lokaal van een hem van vroeger bekenden caféhouder. TURKIJE. De Turksche minister van posterrijen heeft beschikt, dat alle postpakketten uit het bui tenland, die het adres Constantinopel ver melden in plaats van Stamboel, den Turkschen naam der stad, aan de afzenders terug moeten worden gezonden. FRANKRIJK. In een groot deel van Franrijk heeft de win ter zijn intrede gedaan. In de Vogezen en heel Noord-Oostelijk Frankrijk is sneeuw gevallen, terwijl de temperatuur tot 5 graden onder nul daalde. Te Parijs en in de omgeving heeft het 2 gra den gevroren. ITALIË. Gedurende een hevig onweder, dat boven Toscane heeft gewoed, sloeg de bliksem in een kerk en in een watertank. Deze stortte ineen. Het dak der kerk werd ddor den storm wegge slingerd. In Prato sloeg de bliksem in het stationge bouw en stak dit in brand. De zich in het ge bouw bevindende spoormannen, moésten door de vensters vluchten. - In de bergen is 15 meter sneeuw gevallen. De temperatuur is eenige graden ondér nul. Op de bergen bij Peruggia ligt de sneeuw zelfs een meter hoog. Uit Napels wordt groote schade gemeld ten gevolge van overstrooming. ZUID-AMERIKA Een zware storm heeft in Argentinië gewoed. Er zijn veel slachtoffers en groote schade is aangericht. CHINA. Volgens berichten uit Shanghai moeten de regeeringstroepen in de provincie Honan door de opstandelingen verslagen zijn. Zaterdagnamiddag vond te Axel een alge meene ledenvergadering plaats van de ver- eenigingComité ter verkrijging van een Kanaal HulstAxel, onder voorzitterschap van den heer J. A. van Rompu. De vergade ring werd o.a. bijgewoond door den heer E. Lockefeer, lid der Tweede Kamer, een inge nieur van den Provincialen Waterstaat en verschillende burgemeesters van belangheb bende gemeenten. Na vaststelling van notulen, jaarverslag over de jaren 1926, 1927 en 1928 en rekeningen over laatstgenoemde jaren, vond, naar aan leiding van de desbetreffende passags uit de memorie van antwoord van den Minister van Waterstaat een uitvoerige gedachtenwisseling plaats. De heer Lockefeer gaf een toelichting tot het ministerieele antwoord, waarin o.a. werd opgemerkt, dat de kosten van aanleg c.a. 3 millioen zouden bedragen en dat het de vraag moet worden geacht of deze uitgaaf voldoen de gerechtvaardigd zou zijn temeer daar de streek zelf niet in staat was met den gebrui kelijke 25 a 30 pCt. bijdrage uit 's Rijks kas het Kanaal tot stand te brengen en eventueel die aanleg van Rijkswege zou moeten ge schieden met een bijdrage van 20 pCt. uit de schatkist. De Commissie Patijn was van oor deel dat een zoodanige uitgaaf uit zuiver eponomisch oogpunt niet gerechtvaardigd mocht worden geacht. Echter, zoo merkt de minister op, kunnen hier wellicht andere dan economische overwegingen geldend worden gemaakt. Nagegaan zal voorts dienen te wor den of eventueel aan de bezwaren der be treffende streek kan worden tegemoetgekomen door uitbreiding van het net der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegij -Maatschappij De heer Lockefeer verklaarde, dat er vol gens zijn persoonlijke opinie 50 a 60% kans bestaat, dat het Kanaal er komt. De Zeeuwsch- Vlaamsehe Tramweg-Maatschappij zit uiter aard niet stil en wil gaarne ettelijke mil- lioenen uit 's Rijks kas putten om haar positie te verbeteren. Het valt echter niet moeilijk de tramplannen te bestrijden. Immers, de land bouw zelf (om welks belangen het hier gaat) heeft bij monde van den Kring Hulst van den N.C.B. verklaard, op de geprojecteerde uit breiding van het tramnet absoluut geen prijs te stellen. Dat is een zeer sterk argument. Het ligt in spreker's bedoeling over deze

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1