Adverleeren ooit verkoopen. Jfandelsberichten Sport en Spet. Leep der bereiking Boeken Cijdschr. ABDÜSIROOP JTed. Oost~Jndië Marktberichten Gemengd JTteuws. PRIJZEN 100 VETTE VAREENS. Eerst alleen iSSP-7 Association Coöp. Zól. de Carbonisation. De Lelpzlger Messe. Voetbal Z. V B. Sassche Boys Ingezonden Mededeellng (48) TraoUcb einde. Demonstratie parachnte-spriDgen Een record-verdolsterlng. ADVERTENTIEN Het stormweer van Maar dag Windsnelheden van 110-125 E M InEngeland LOT HEEFT U AL EEN VAN DE GROOTE KERSTVARKENSLOTERIJ TE HOORN Slechts 15 000 Leten 500 Prijzen Trekking lond r nitst'l op Vrijdag 20 December 1929 de versterking der organisaties over de laat ste paar jaren zijn de omstandigheden daar voor gunstiger. Den hoofdbesturen werd op gedragen pogingen in deze richting te doen. De winst- en verliesrekening van de Asso ciation Cooperative Zélandaise de Carboni sation SluiskilTer Neuzen over het boekjaar I Juli 192830 Juni 1929 wijst een winst aan van f 217,060, waarvan f 200,466 op verkoopen en f 16,594 op diversen. De groep voor het bouwbedrijf, die vooral in de laatste jaren een belangrijk onderdeel vormt van de Technische Messe, blijkt zich nog steeds verder te ontwikkelen. In het voorjaar van 1929 was de ruime hal 19 ter huisvesting van deze groep in gebruik genomen en men kreeg toen den indruk, dat hiermede aan de eischen van het oogenblik was voldaan. Maar reeds in het najaar ontstond gebrek aan ruimte en het bleek noodzakelijk te zijn, daarin ten spoedigste te voorzien. Want nu reeds zijn voor de eerstvolgende Leipziger Messe, welke op 2 Maart 1930 begin-t, c!e aanmeldingen van bouwvakexposanten tal rijker dan de beschikbare plaatsen. Dienten gevolge is besloten van een geprojecteerde hal; no. 20, die na voltooiing een oppervlakte zal hebben van 12000 M2, voorloopig 5000 M2 in gereedheid te brengen, om gelijken tred te houden met den groei der afdeeliug. Bij de constructie wordt in het bijzonder glas als bouwstof toegepast, zoodat er overvloedig licht zal zijn. Het is de bedoeling dat mettertijd hal 20 verbonden zal worden met de hallen 19 en 21, om met deze één groot complex uit te maken. Wedstrijdprogramma voor Zondag, ie klasse B. Sassche Boys Hontenisse Aanvang 2 uur Terrein Sassche Boys Axel—Ter Neuzen 2 Aanvang 2 uur Terrein Axel 2e klasse B. Terneuzen 3—Axel 2 Aanvang half drie Terrein Ter Neuzen. Hontenisse 2N. Namen Aanvang 2,45 uur Terrein Hontenisse 3e klasse B. Clinge 2Koewacht Aanvang 2,30 uur Terrein Clinge OranjeRapiditas Aanvang 2,30 uur Terrein Oranje. Als Zondag a.s. de wedstrijd, welke tegen Hontenisse alhier gespeeld wordt, afgeloopen zal zijn, wordt tegen dezelfde club nog zes minuten gespeeld. Dit Is in verband met de bekerwedstrijd welke onlangs door genoemde club is uitgeschreven. De beker, met inscriptie, is reeds in het bezit der Boys. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd J. S. Kaijser, zonder, Vlooswijkstraat 39, van Goes. J. en A. Plas, bfetonmaker Baandijk 1 van Coevorden. M. J. de Smet, dienstbode Veldstraat 4 Sluis kil van Gent (B.) A. Roos, loods Burgemeester Geillstraat 14c van Vlisingen. M. Buysse-Hubrecht, zonder Zandstraat 6 van Antwerpen (B.) F. Cl. Vollemaere-Verhelst, zonder West- kolkstraat 38 van Antwerpen (B.j M. de Groote, dienstbode Westkolkstraat 30 van Hoek. Vertrokken A. J. C. Roovers, timmerman Donze-Visser- straat 119 naar Ledeberg bij Gent (B.) J. Scheele, zonder Lange Kerkstaat 48 inw. naar Middelburg. P. Schmidt, vertegenwoordiger S. H. V. Kanaalweg 47 Sluiskil naar Rotterdam. P. M. Nijssen, zonder Kanaalweg Nz 7 Sluis kil naar Brouwershaven. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Als het wintert We hebben na het lezen van dezen mooien bundel Als het wintert, z'n voorganger uit z'n veblijf gehaald, waar we hem bewaren voor hen die na ons komen, en bij vergelijking hebben we kunnen ervaren dat deze tweede verrassing de eerste in „aardigheid" over treft. 1) Meer nog dan de eerste is deze winterbundel ontspanningslectuur van de goede soort. Van zelfsprekend is bij de samenstelling van de zen bundel, die voor iedereen bedoeld is, reke ning gehouden met smaak en peil van den doorsnee-lezer. Voor héél zwaarwichtige critiek zou misschien ook deze bundel kunnen bezwijkenraSBhoon ook aristocraten naar den geest heel wat bevalligs eruit kunnen op diepen. Nergens echter is tegemoet gekomen aan de leesdrift van 'n publiek, dat steevast z'n ontspanning zoekt in de troebele sfeer van zoeterige aandoenlijkheid, lugubere crimineelé sensaties, rillingen en spanningen of wat dies meer zij. 't Is altijd frisch In dezen bundel is een lofwaarige poging gedaan door tactische keuze van romanfrag menten en novellen, 't beste der populaire genres en tevens 't werk van onze beste kat holieke vertellers, ingang te doen vinden bij een breedere lezerskring. De bundel opent met 'n fijnzinnige vertel ling uit het leven van Jeanne d'Arc, een van die zachte, milde ^verhalen uit de romantische sfeer, die alleen Marie Koenen weet te schep pen. In „De wraak der Opperhoofden", 'n geestig bedenksel van F. de Sinclair, beleven onze bengels een genoeglijke historie, waarin drie schoolvlerken, die hun leven geadapteerd heb ben aan de wondere wereld van Aimard's In dianen-romans, doeltreffend wraak nemen op een fatterig schoolmeestertje,- die hun appel- kaperij verraden heeft. Het enthousiast recht vaardigheidsgevoel wordt volkomen bevredigd. Een der beste bijdragen is ongetwijfeld het fragment uit Herman de Man's bekende roman „Het Wassende Water'!, 'n machtig brok proza, waarin ons in forsche trekken de ca- tastrophale aard van 'n Hollandsche water snood gesuggereerd wordt. Geheel up-to-date is 't psychologische stu dietje van Willem Matsijs naar aanleiding van de wereldveroveraar Charley Chaplin en t' befaamde manneke met de drie spichtige haartjes op z'n kale test, Adamson, de geniale creatuur van de Zweedsche caricaturist, O. Jacobsson. Jan Nieuwenhuis construeerde 'n geestige detectief-novelle, traditioneel van opzet, span ning en beklemming, maar treffend van stijl en karakterteekening. „De Freule van het Feodale Kasteel" is een geestige vertelling van het Brabantsche plat teland, een indringende belichting van de kleine dorpswereld, met z'n oprechte eenvou dige menschelijkheid, met fijne humor en rake karakteristiek geteekend. En ten slotte 't minder gelukkige, aandoen lijke schetsje „Krakepitje" dat zeker geen apotheose beteekent in dezen bundel, maar in zijn broze meewarigheid 't hartje zal stelen van vele lezeressen. Dit is 't eenige stukje, dat we liever niet gezien hadden. We vermelden nog de mooie uitvoering en verluchting van dezen bundel. De keuze uit de teekeningen van Rembrandt, Millet, Van Gogh, Mathieu Wiegman e.a. heeft deze bun del, gezien de prijs, tot 'n volksgeschenk ge maakt. Vulgarisatie op z'n best. De prijs 1,50 plus porto is buitengewoon laag te noemen, en toch voor de abonné(e)'s op de periodieken Boekzaal der geheele wereld en Tijschrift voor R.-K. Ouders en Opvoeders is deze nog lager, nl. 95 cent E. S. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de. versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende AÊCÈfFD'S Voorde Borst Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4J50 De storm nam Dinsdagnacht nog in lievig heid toe en bereikte snelheden -vaii IIo tot 125 K.M. per uur. Te Cardington maakte men zich ernstig bezorgd voor het luchtschip »R loldat aan den ankermast bevestigd is. Evenals Maandag, heeft het luchtschip evenals de ankermast weerstand geboden aan den storm. De noodige voorbereidingsmaatregelen wa ren reeds getroffen, vooj het geval, dat het luchtschip los zou raken. De geheele beman ning was aan boord. Door den storm is het verkeer langs de kust stilgelegd. De schepen van de diensten over het Kanaal kwamen met groote ver traging aan. Het luchtverkeer moest zoo goed als stil gelegd worden. Alleen met Amsterdam was nog een luchtverbinding. Talrijke telefoonlijnen in Noord- en Mid- den-Engeland zijn gestoord. In Engeland zijn, voor zoover bekend, tengevolge van den storm 8 personen om het leven gekomen. De voortvluchtige Berlijnsche notaris Aron en zijn vrouwzijn in een hotelte'Constantinopel dood gevonden. Zij hadden zich door vergift om het leven gebracht en brieven nagelaten, waarin zij van hun voornemen kennis geven. Aron is, zooals bekend, enkele weken geleden uit Berlijn verdwenen, na ongeveer tw< e millioen mark te hebben verduisterd. Voor een groote menigte van toeschouwers zijn dezer dagen boven het vliegterrein van Roosevelt Field 16 personen, onder wie zich ook een vrouw bevond, uit een vliegtuig gesprongen. Zij waren daajtoe met een groot Sikorsky-vliegtuig opgestegen. Allen bereikten ongedeerd den grond. Zij sprongen zoo snel achter elkaar uit het vliegtuig, dat zij, toen de valschermen zich openden, in de lucht een bijna onafgebroken loodrechte lijn vormden. Een Reuter-telegram uit Flint in Michigan maakt melding van een record-verduistering, welke ten nadeele van de Union Industrial Bank door tien jonge bankbeambten gepleegd is. Deze heerenhebben reeds bekend ver duisteringen ten bedrage van 3,592,000 dollar gepleegd te hebben om op de beurs te kunnen speculeeren. Het netto-verlies wordt volgens een officieele mededeeling op twee millioen dollar geschat. Om de bank zelf voor een mogelijk verlies te dekken heeft de president anderhalf millioen dollar uit het personeelsfonds uitgetrokken. Gevolgen van een verminkt telegram. Een van de welgestelde kain-verkoopsters van Banjoemas, die op den Pasar Gambir te Batavia haar tent had opgeslagen, wilde te rug naar Banjoemas. Aangezien zij veelbarang had, telegrafeerde zij naar haar zoon, die on derwijzer is te Poewokerto, om haar aan laatstgenoemd station af te halen. Het tele gram was in het Maleisch opgesteld en luid de Iboe nanti poelang petoek expres (moe der komt straks met expres). De zoon kreeg echter het volgende draadbericht Iboe mati petoek expres (moeder dood afhalen expres). De zoon schrok geweldig en ging dadelijk naar Banjoemas om den familieleden dit treurig bericht mede te deelen en tevens om maatregelen te nemen, omdat de begrafenis nog dienzelfden middag zou kunnen plaats vinden. Alle bloedverwanten werden gewaar schuwd en kwamen overeen om het stoffelijk overschot van meergenoemde vrouw uit Poer- wokerto met een auto af te halen. De lijkwa gen van den Lokalen Raad werd besteld en tegen half een 's middags toog men naar Poerwokerto. Vooraan reed de in het wit ge hulde lijkwagen en achteraan een paar auto mobielen met verschillende bloedverwanten. Tegen den tijd dat de expres op Poerwo kerto kwam, was het S.S.-Station dan ook vol nieuwsgierigen ten einde te weten wiens lijk straks met den trein meegebracht zou worden. De familieleden, en vooral de zoon verkeer- den in zenuwachtigen toestand. Toen de lang verwachte expres—trein arriveerde, verscheen de doodgewaande vrouw in levenden lijve. De familileden die, begrijpelijkerwijs, zeer ver heugd waren, bestormden haar met vragen. Zij wilden voornamelijk weten, waarom zij juist dat ontstellende telegram stuurde. Spoe dig was het geval toen natuurlijk opgehelderd. De zoon, die door dit geval financieel is ge dupeerd, ging naar den stationschef toe om opheldering te vragen. onderzoek bleek, dat de vergissing op de plaats van afzending is gemaakt. De terugreis naar Banjoemas was zeer ver makelijk voor de toeschouwers. Vooraan de lijkwagen, waarin de doodgewaande vrouw zat en vervolgens nog een paar auto's met lachende inzittenden I N G E Z O N D E N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan .de leden (aandeelhouders) der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Naar aanleiding van de circulaire rondge zonden door Jan de Putter, C. F. van Acker, M. de Putter en C. Wolfert, afgedrukt in de Zeeuwsche Koerier van Woensdag 13 Novem ber jl., voelen wij ons gedrongen te pro testeeren tegen een kleine (maar gevoelige) uitlating van die heeren, namelijk dat in ge noemde circulaire gezegd wordt .Na deze besprekingen is door ons nog ge vraagd aan de Directeuren of er ook provisie werden genoten. Dit is door hen ontkend. Na verdere bespreking werd ons medegedeeld, dat er in de fabriek een bus aanwezig was, waar in de schippers enz. fooien instoppen voor de cmployé's der fabriek Wij beschouwen die bus als de brug naarWij hebben toen verzocht die bus direct te verwijderen en als onze employé"s tot tevredenheid werken, hen eene gratificatie te geven, weg dus met alle schippers- en andere fooien. Nu zijn wij aan de fabriek contractueel ver bonden om gedurende de campagne bieten en pulp te vervoeren aan een door beiden (schippers en fabriek geregelden vrachtprijs vrij van provisie, doch zouden de schippers fooien stoppen in een bus met een zekere be doeling, om hen zelf of het personeel te be- voordeelen ten koste der leden (aandeel houders. Wij kunnen echter bevestigen, dat die ge heele belasteringi een vuile onwaarheid is, die naar onze bescheiden meening een opstokerij moet wezen van iemand die op het oogenblik nog niets aan de fabriek kan verdienen, en op'zoo'n manier de zeer goede verstandhou ding te doen breken, om dan later zelf in de gelegenheid trachten te komen om voor het vervoer te water te zorgen. Jammer dat die heeren die bewuste bus hebben laten opruimen, dan hadden zij hem ons eens kunnen tooncn of den weg er naar toe kunnen wijzen, want wij schippers komen voor onze zaken niet verdér dan het mate- rialenmagazijn (kantoor van den scheeps meter) of het groot kantoor, en daar hebben wij nog nooit zoo'n offerbus gezien, noch veel minder iets in geofferd, of persoonlijk aan een van de ambtenaren gegeven. Mijne heeren leden (aandeelhouders) wij hopen dat hiermede de schuldvlek op onze rug geworpen, weer zal zijn weggenomen en teekenen met alle gerustheid en in volle waarheid. Namens alle schippers, J. AARNOUDRE schip Zeeuwsch Vlaanderen. OOSTBURG, 13 Nov. Tarwe f11,25 11,50, chevalier f9,75, erwten f14,50, bruine boonen f20,50, haver f9, MIDDELBURG, 14 Nov. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Tarwe f 11,25 a 1 L50, kroonerwten f 16,75 a 17,50, witte boonen f 41 a 43, lange bruine boonen f21 a 22,.ronde bruine boonen f23 a 26, maanzaad f34 a 35. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f 1,22, eieren f 11,Aangevoerd door han delaren; boter f 1,17%, eieren f13,25. Bart. prijs boter f 1,30, eieren f 12, UIT HET BUITENLAND. Maandag- en Dinsdagnacht heeft boven 1 Engeland een hevige storm gewoed, die met overvloedigen regenval gepaard ging. ten bate van het Liefdewerk „STILLE APMEN" Onderafdeeling der St. Vincentius-Vereeniging te HOORN, ten bate van de ondersteuning van te Hoorn wonende R.-K. Stille Armen. Goedgekeurd bij Ministerieel Besluit van 22 October 1929, No. 872 Loten te bestellen bij J QUAK, Onder de Boompjes 17, Hoorn, Postrek. 121301. 1 Lot f 2.met franco toezending, met trekkingslijst k f 2 25. 2 Loten f425; 5 Loten f 10.(44)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3